EINDE VAN TIJDPERK CATENACCHIO Joego-Slavië „topscorer" gele kaarten Miljanic getroffen door de gelukwensen van Ormond MAANDAG 24 JUNI 1974 A5 WERELDKAMPIOENSCHAP '74 DUSSELDORF De eerste finaleronde van het wereld kampioenschap voetbal is ten einde. Rond 1.023.000 toeschouwers hebben de 24 wedstrijden gezien, hetgeen neerkomt op een gemiddel de van 42.630 toeschouwrs per wedstrijd. Het hoogste aantal werd op 22 juni met 175000 bezoekers geregi streerd, waarMj alleen in het Volksparkstadion van Hamburg bij de wedstrijd tussen West-Dultsland en Oost-Duitsland al 60.600. De meeste bezoekers kwa men naar West-Berlijn voor de ontmoeting West-Duits- land Chili met 83.168.. Ze venmaal waren de stadions uitverkocht, waarvan alleen op de laatste dag tweemaal. In totaal werden 59 gele kaarten uitgedeeld en wer den vier spelers van het veld gestuurd: de Chileen Caszely, Castillo uit Uru guay, n'Daye uit Zaire en de Australiër Richards. De 'grote zondaren' van de na tionale ploegen zijn de Joe- goslaven. In drie wedstrij den kregen de Balkanbewo ners acht gele kaarten te gen zich. Oost-Duitsland is tweede met een 'score' van zeven gele kaarten. Gewonden in Waldstadion FRANKFORT Tenminste twaalf lichtgewonden, van wie enkelen met de ambu lance naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd, waren het gevolg van de vechtpartijen die zaterdag uitbraken op de tribunes van het Waldstadion in Frankfort tijdens de wed strijd Joego-SlaviëSchot land (11). De onlusten be gonnen ongeveer tien minu ten voor het einde van de ontmoet:ng toen supporters met vuisten en vlaggestok ken elkaar aanvielen en ook met stenen begonnen te gooien. De politie sloeg de vechtenden, die ook bulten het stadion bezig waren, vrij snel uit elkaar. Er wer den vier mensen gearres teerd. Dino Zo//, de Italiaanse doelman die tot het begin van het wereldtoernooi het zo trotse record hield lang ongeslagen te zijn geweest wordt gepasseerd door Szarmach. Polen lei dt met 1—0. Zoff zou nog eenmaal mistasten. STUTTGART - Het 'Forza Italia' zal tf.jdens het toer nooi om het wereldkam pioenschap 1974 niet meer klinken. Meer dan 30.000 onthutste 'Tifosi' hebben gistermiddag in het Neckar- stadion van Stuttgart de ontluistering van Italië meegemaakt. Olympisch kampHoen Polen bracht de vergrijzende equipe van Fe- rucchio Valcareggi een ne derlaag toe van 2—1, het geen betekende dat het ver loren gewaande Argentinië per doelsaldo ten koste van de superieur geachte Italia- Het einde van het catenac- chio-rij'k is toch nog vrij onverwacht gekomen. Men had de Italiaanse meesters van de verdediging tegen Polen nog wel 't benodigde gelijkspel toevertrouwd. Maar de ontsituimdge Oost- europeanen hebben de zwakten van het syteem dat is gebaseerd op de tegen aanval, genadeloos aange toond. De middelen die zij gebruikten waren snelheid en conditie. Het resultaat een vrijwel niet aflatende pressie, die de Italiaanse verdediging, maar meer nog het middenveld volledig ontmantelde. Waar was im mers Mazzola of Causio, toen Henrik Kasperczak in de 39ste minuut en op slag van rust zijn gouden passes losliet, waaruit de schitte rend anticiperende Szar mach en Deyna inkopten en -schoten? Het antwoord is simpel. Meeverdedigen doen de middenvelders en aanvallers niet. Het was dan ook geen wonder dat de Italiaanse sefensie bij POLEN: Tomaszewski, Szy- manowski, Zmuda, Gor gon en Musial, Maszczyk, Deyna en Kasperczak, Lato, Szarmach (Cmikie- wicz) en Gadocha. ITALIë: Zoff, Splnosl, Mori- ni, Burgnich, (Wilson) en Facchetti, Mazzola, Benettl en Capello, Causio, China- glia (Boninsegna) en Anas- tasi. Weyland tijden het water tot de lip pen steeg. Van alle kanten stormden de Polen het strafschopgebied binnen. Het mocht een wonder he ten dat het bleef bij 2—0. Maar er stond nog altijd een Dino Zoff in het doelna- tuurlijk. Gezegd moet wor den dat de Italiaanse basis formatie - met zes spelers van Juveotas - pas instortte toen de 35-jarige Libero Burgnich geblesseerd was uitgevallen. Vervanger Wil son kon gen leiding geven en de virtuoze Robert Ga docha, Grzegorz Lato en topscorer Andrzej Szar mach konden naar hartelust gaan 'dollen'. Het was pijn lijk om te zien hoe de traag heid van Morinl werd uitge buit, hoe Spinosl bij tijden naar adem hapte en Benettl werd weggespeeld door Deyna. Vrijwel alle Poolse spelers hebben oog ln oog met Zoff gestaan, hetzij van dichtbij of iets verder af. Royaal Vanzelfsprekend heeft ook Italië (gestart zonder Rlva en Rivera) kansen gehad. In de eerste minuut al, toen Tomaszweskl royaal over en voorzet van Capello heen- dook. En vlak voor tijd scoorde de laatste zelfs, wat de 22 weer even mo gelijk maakte. Maar de Poolse laatste lijn, waarin Tomaszweski bij een reeks van vier hoek schoppen in een minuut zijn Wembley-vorm bereikte (onder meer bij een kopbal van Facchetti), gaf geen krimp. Van onze verslaggever MUNCHEN - Hector Yazal- da was dolblij. De gevaar lijke schutter van het Ar gentijnse team, dat zich dankzij een beter doelsaldo In groep vier ten koste van Italië kwalificeerde voor de tweede finaleronde na de overwinning van 41 op Haiti, riep bij het verlaten van de kleedkamer: „We kunnen onze koffers weer uitpakken". Deze opmer king van de Argentijn, die tegen Haiti tweemaal scoor de, was typerend voor de gevoelens van de Zuidame rikanen die zich al hadden verzoend met de terugreis. Het bericht dat Italië ten onder was gegaan tegen Po len deed de vreugde bij de Argentijnen losbarsten. Argentinië besefte dat zijn enige kans lag in het produ ceren van veel doelpunten tegen Haiti. Na een kwar tier viel echter de ver wachtte treffer. Houseman soleerde op links en rondde zijn actie goed af. 1—0. Deze treffer deed Haïti wankelen. Franclllon moest twee minuten later opnieuw bulgen, nadat Kempes had raakgeschoten. De Argentij nen trachtten hun overwicht verder ln doelpunten tot uit drukking te brengen, maar de Haltlaanse verdediging acteerde goed. Nadat Ayala de score via een dieptepass van Yazalda op 3—0 had gebracht kreeg het publiek (17.000 man) waar het op hoopte. Under dog Haiti kwam dankzij Sa- non, die daarmee zijn twee de treffer scoorde, terug tot 31, maar Argentinië her stelde zich én het verschil OPSTELLINGGEN ARGENTINIË: Camevali, Wolff, Perfumo, Heredia en Sa, Babington, Telch en Houseman (Bridisi), Yazal- de, Ayala en Kempes (Bal- buena). HAITI: Francillon, Ducoste, Bayonne, Nazaire (Mario Leandre) en Louis, Vorbe, Desir en Saint Vil (Fritz Leandre), Antoine, Racing en Sanon. Scheidsrechter: Sanchez Ibanez (Spa.), gaf gele kaarten aan: Babington, Heredia en Fritz Leandre. Toeschouwers: 17.000. In de stand tot drie doel punten en dat bleek later voldoende voor een plaats in de tweede finaleronde. Yazalda was de maker er- FRANKFORT De chaos was compleet na het doel punt van Karasi. Op de tri bunes knalden de donder bussen en vlogen de vuur pijlen de lucht in. Meteen stroomden tientallen mili tairen door de poorten van het stadion naar binnen, omzoomden het veld en maakten er een voetbalbun ker van. De Joegoslaven op de vrijwel geheel bezette tribunes van het Waldsta dion ontketenden een enorm kabaal en het fluitje van de afschuwelijk slechte scheidsrechter Archundla uit Mexico, was niet meer te horen. Voor Schotland was het bereiken van de laatste acht een utopie ge worden, zelfs na het doel punt van Jordan dat de ge lijkmaker betekende. En toch juichte het grote con tingent Schotten alsof de ti tel was behaald. Onverbiddelijk Er kan veel op de Schotse supporters worden aange merkt, maar niet dat zij niet achter hun ploeg staan als een man. Terecht dit maal, want Schotland lever de de beste prestaties, zo danig zelfs dat de Joegosla vische coach Miljan Milja- nic later zei: „Schotland had vandaag van ons kun nen winnen". Schotland had zelfs moeten winnen want het was de betere ploeg, die de defensief ingestelde Joe goslaven Miljanic: ,.Het is triest dat de Schotten zon der in drie wedstrijden ver slagen te zijn er uit zijn, maar alleen de punten en de doelcijfers tellen in dit toernooi" voor de groot ste problemen stelde, on versaagd maar ook tech nisch te onontwikkeld aan viel en de kans die slechts een derde bedroeg met hand en tand verdedigde. Schot land moest winnen, verlie zen of een gelijkspel zouden niet voldoende zijn indien Brazilië met tenminste 30 zou winnen van Zaire. De hoop op die 33 1/3 procent werd levendig bij de Schot se coach Willie Ormond, toen hem een kwartier voor tijd werd gemeld dat Brazi lië slechts met 20 voor stond. Ormond: „Daaraan klampte ik me vast toen kwam dat doelpunt, uitgere kend uit de enige aanval van Joego-Slavië na de rust. Alleen al daarom vond ik Dzajic één van de beste Joegoslavische spelers. Hij gaf de voorzet die toch nog onverwacht kwam. Miin hoop vervloog. Ik had zelfs niet durven vermoeden dat mijn ploeg nog zo terug zou komen. Ik ben trots op mijn elftal". Na de wedstrijd hoorden Ormond en zijn spelers dat Brazilië met 3—0 had ge wonnen. Er heerste even een doodse stilte in de Schotse kleedkamer. Toen stapte Ormond de deur uit en ging de Joegoslaven zijn OPSTELLINGEN JOEGOSLAVIë: Maric, Buljan, Katalinski, Bogice- vic en Hadziabdic, Oblak, Surjak en Aciniovic, Petko- vic, Bajevic (Karasi) en Dzajic. SCHOTLAND: Harvey, Jar- dine, McGrain, Holton en Buchan, Bremner, Hay en Dalglish (Hutchinson) Mor gan, Jordan en Lorimer. Scheidsrechter: Archundia (Mexico), gaf gele kaarten aan Oblak, Katalinski en Bajevic, Jordan en Hay. Toeschouwers: 56.000. gelukwensen aanbieden. Miljanic was daardoor bij zonder getroffen. Geen doelpunten van de Schotten. Ze hadden het aan zichzelf te wijten. Ze hadden hun eigen helft ge heel tot hun beschikking maar in plaats van snel spel te maken schoven zij elkaar de bal toe om dan tenslotte door over te veel schijven te spelen en te veel tijd nodig te hebben In de fuik to lopen die Joego- Slavië ln alle gemak kon opzetten. Schotland creëerde niet één uitgespeelde kans. Daaren boven schuwden de Joego slaven niet de harde afweer. Tegen die hardheid trad scheidsrechter Arcundia te laat en te zachtzinnig op. Hoewel er toch vijf gele kaarten vielen, waarvan een een onvergeeflnjke blun der was. Dat was toen Ba jevic terwijl het spel dood was, Hay trapte. In plaats van Bajevic de rode kaart te offreren, gaf Archundia beiden de gele kaart. Onbe grijpelijk dat de FIFA een dergelijke onbenullige scheidsrechter loslaat op een zulk belangrijk duel- Twee van de beste recht sprekers van de lijst, Glöckner en Tschensdier liepen langs de lijn. Arch- nundia floot als een bezete ne maar hij damde de hardheid niet in door tijdi- ger de gele kaart te trek ken dan toen Oblak het is zijn tweede in dit toer nooi niet de vereiste af stand bij een vrije trap in acht nam. Voorts kregen Katalinski grove charge tegen Jordan en Jordan zelf, er een. Jordan ten on rechte, want bij een voorzet trapte hij naar de bal en kopte Katalinski, plotseling voor Jordan opduikend, aanvallend weg. Die lage kopbal was de oorzaak dat hij werd geraakt en Jordan het geel kreeg. Het resultaatveetbal, dat in herent is aan een toernooi waarin het afvalsysteem onverbiddelijk is en de mo gelijkheid om een misstap goed te maken gering ver hinderde het ontplooien van een boelend duel. Joego-Sla vië nam geen risico, kreeg daardoor ook weinig sco ringskansen. Na rust resulteerde tien mi nuten voor tijd een uitval in een voorzet van rechts van Dzajic waaruit Karasi, in het veM gekomen voor Ba jevic, inkopte. Joego-Slav.ë en dit demonstreert toch het gevaar dat in de ploeg schuilt kreeg slechts twee kansen en een ervan leverde een doelpunt op. Even was alle moed- alle aanvalsdrift, die overigens ook al sterk had geleden onder de hitte Ormond: „Desondanks hebben mijn mannen 90 minuten de aan val gezocht" bij de Schotten verdwenen. Tot ze zich alsnog oprichten en zo waar door Jordan gelijk maakten. HERMAN VAN BERGEM Typerend duel Lussen Joe Jordan en Kataiuiski tijdens de ontmoeting Joego-SlaviëSchotland, waarin de Britten hun aanvallende voetbal niet beloond zagen. Van onze verslaggever ESSEN In het Brazi liaanse kamp heerste op luchting. De heersende we reldkampioen had zich vla een nogal moeizaam tot stand gekomen 30 zege op Zaïre geplaatst voor do tweede ronde en komt daar in tot tevredenheid van ve len uit tegen Oost-Dultsls- land en niet tegen het orga niserende West-Dultsland. .Dat is voor ons veel be ter", oordeelde Paulo Ce- sar. „De Oostduitsers hen- ben geen wereldcupervaring en bovendien heeft Wesi- Dultsaland betere spelers' De Braziliaanse linksbuiten werd bijgevallen door aus- putzer Luis Perelra. ..Het publiek zal nu misschien op onze hand zijn". Mario Zagalo, die een kruis sloeg toen Jairzinho de ope ningstreffer scoorde tegen Zaire (veertiende minuut), toonde zich optimistisch over de rest van het toer nooi voor zijn ploeg. Hij gaf toe dat Brazilië ln de eerste ronde niet overtuigend had gespeeld, maar weet dat aan de korte voorberei dingstijd. „Het publiek zal het echte Brazilië nog zien", beloofde Zagalo. Het nerveuze Zuidamen- vervolgens de elegant bewe- re vrij snel, maar moest kaanse team opende de sco- gende spelers van Zaire toestaan dat de score tot ruim twintig minuten na de rust verder onaangetast bleef. Toen zorgden Rivelli- no en Valdomlro voor de opluchting op de Braziliaan se bank. De Afrikanen hud- den bij enige schoonheids foutjes in de Braziliaanse defensie zelfs mogelljkhhe- den op een treffer, muar do vereiste koelbloedigheid ontbrak. Overigens zat er wel een smet aan het derde doelpunt van Brazilië, door dat doelman Kazadl na het diagonale schot van Valdo- miro ongelukkig over de bal heen dook. Mirundinha en Mwepoe kregen In de wat vinniger geworden slot fase nog de gele kaart voorgehouden. OPSTELLINGEN BRAZILIË: Leao, Nellnho, Luis Perelra, Mario Marin- ho, Fransisco Marlnho, Piazza (Sebastiao Mirandin- ha). Rivelinho, Paulo Ce- sar, Jairzinho, Lelvlnha (Valdomiro) en Edu ZAIRE: Kazadi, Mwepu, Mukombo, Bwanga, Lobilo Kibonge, Tschinabu (Kem- bo), Mana- Ntumba, Kidu- mu (Kilasu), Mayanga. Scheidsrechter: Nlcolae Rainea (Roem), gaf gele kaarten aan Mwepu en Se bastiao Mirandinha. Toeschouwers: 37.200

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17