REGENBUI EN WLAGINCIDENT HOOGTEPUNTEN Ondanks alle veiligheidsmaatregelen in Berlijn lukte het een groep Chileense demon stranten door te dringen tot het veld. Met een spandoek werd de middenstip gehaald. Snel optreden van politieagenten maakte een einde aan het overrompelende betoog. (Van onze verslaggever) WEST-BERLIJN Een re genbui en een vlagincldent hebben zeer nadrukkelijk hun stempel gedrukt op de ontmoeting ChiliAustralië. Bovendien werd vier minu ten voor het einde -van het voor ChfJi op dat moment nog belangrijke duel de Au straliër Richards door de Perzische scheidsrechter Namdar uit het veld gezon den. De Chilenen werden in hun spel door de bijna tropische regenbui bijzonder gehandi capt, waardoor Australië als enige van de drie un derdogs het toernooi in de voorronde kon afsluiten met de oogst van een punt. De viermansvoorhoede van de Zuidamerikanen slaagde er geen moment in de door Schaefer en Wilson uitste kend geleide- Australische ChAIi: Vallejos; Garcia, Quintan o-Cruz, Figueroa, Arias, Paez, Caszely, Rei- noso, Valdez (Farias), Ahu- mada, Veliz (Yavar). Australië: Reilly; Utjeseno- vic, Wilson, Schaefer, Cur- ran (Williams), Richards, Rooney, Mackay, Abonyi, Alston (Ollerton), Buljevic. Scheidsrechter: Jafar Namdar (Iran). Zond Wil liams het veld uit. Toeschouwers: 16.000. defensie voor onoverkome lijke problemen te plaatsen, door dat de combinaties op het moeilijk bespeelbare veld te kort werden opg- zet. Voor enige opwinding zorgden een achttal demon stranten die erin slaagden het veiligheidscordon te doorbreken en een grote Chileense vlag in de mid dencirkel te draperen met het opschrift „Chile Socia- lista". De sterke arm stelde echter spoedig orde op za ken. De slechts ruim zestiendui zend toeschouwers hebben weinig kunnen genieten van het duel. Zij zagen wel de rentree van Caszely, die na zijn schorsing voor een wedstrijd weer in de Chi leense ploeg acteerde. Hij leverde een betere prestatie dan Adrian Alston, die in voorgaande ontmoetingen van Australië de aandacht op zich had gevestigd en daarmee een contract ver diende bij Hertha Berlin dat volgens Australische bronnen 60.000 dollar voor de zaterdag teleurstellende aanvaller moest neertellen. HAMBURG De grote favoriet tuimelde van zijn voetstuk. Uitgere kend Oost-Duitsland maakte duidelijk, dat West Duitsland in feite vrij gemakkelijk kan worden bedwongen. De stringente mandekking, waarmee de Oostduit sers in bet door zoveel politieke aspecten om geven prestigeduel hun tegenstanders tegemoet traden, en het geduld om te wachten op het juiste moment voor de counter vormden de ba sis van een resultaat, dat West-Duitsland in diepe rouw dompelde. Dertien minuten voor het einde scoorde Jür- gen Sparwasser van FC Magdeburg het beslis sende doelpunt. De verbijstering ln het Volksparkstadion te Ham burg was algemeen na die treffer, welke slechts voor het kleine supporterslegioen uit Oost-Duitsland aanlei ding was tot het bouwen van een feestje. Georg Busschner, de Oostduitse coach, toonde zich nauwe lijks verbaasd over het suc ces van zijn ploeg. „Ik heb", zei hij, „het elftal van de Bondsrepubliek zelf een paar keer gezien en door anderen laten bekij ken. Aan de hand van de gezamenlijke analyses heb ben we onze taktiek be paald. En omdat de spelers die perfect hebben uitge voerd is deze overwinning voor mij geen verrassing". Blunder Oost-Duitsland eerste in groep 1. Het was een ont wikkeling, die niemand voor mogelijk had gehouden nadat de Westduitsers ach tereenvolgens Chili en Au stralië hadden verslagen en de Oostduitse vertegenwoor digers tegen Chili een punt hadden laten liggen. De we tenschap, dat de plaats in de tweede finaleronde veilig was gesteld door een blunder van het organisatie comité werd het sportieve verloop in groep 1 geweld aangedaan; terwijl alle ove rige duels gelijktijdig wer den (en zullen worden) ge speeld had het eveneens nog kansrijke Chili zich en kele uren eerder de tanden reeds stuk gebeten op Au stralië (00), waardoor de spanning ln feite reeds ge weken was leek Oost- Duitsland vleugels te geven. Hans Jlirgen Kreische, die toonde nog steeds niet in topconditie te zijn nadat hij eind vorig jaar zeer ernstig geblesseerd raakte en lang durig was uitgeschakeld, kreeg ln de 33ste minuut een schitterende kans, na een pass van Reinhard Lauck, een jonge speler die was opgesteld om het ver dedigende concept goed te kunnen uitvoeren. Kreische schoot echter voor open doel hoog over. Hij ver zuimde zijn lichaam over de bal tc buigen, waardoor hij volkomen verkeerd richtte. Niet intelligent In de tweede helft volhard den de Westduitsers in hun van weinig intelligentie ge tuigende speelwijze. Steeds w.eer werd getracht door het centrum tot succes te komen, hoewel voor rust al was gebleken, dat daar met Bernd Bransch en JUrgen Kurbjuweit, twee onmoge lijk te nemen obstakels stonden. Opnieuw werd duidelijk, dat de WK-favorieten niet de kunst verstaan over de flanken te attaqueren. Heinz Flohe, die als ver vanger van de geblesseerde Jupp Heynckes de linksbui ten plaats moest bezetten, zocht veel te vaak een an dere positie op en JUrgen Grabowski fungeerde meer als aanvallende middenvel der dan als rechtsbuiten. Anders deden het de Oost duitsers, die in het midden duidelijk eec overwicht had den. Helmut Schön, coach van de Bondsrepubliek, pro beerde er iets aan te veran deren door in de 68ste mi nuut Georg Schwarzenbeck, de telkens uit het verdedi gingscentrum door JUrgen Sparwasser weggelokte voonstopper, en Wolfgang Overath te vervanger, door respectievelijk Horst Dieter Höttges en GUnter Netzer, wiens entree een orkaan van toejuichingen ontketen- v de. Het hielp allemaal niets. Oost-Duitsland bleef weliswaar in de verdedi ging, maar wankelde toch nimmer. Ook niet nadat Harald Irmscher, die ver moeid was geraakt omdat hij sjouwer Paul Breitner voortdurend had moeten volgen, was vervangen door Erich Hamann, meer nog dan Irmscher een verdedi ger. Helmutt Schön: „De fout begon bij ons al in de aanval. Als Oost-Duitsland aan de bal was bleven de spitsen staan in plaats van terug te komen. Het was onze bedoeling in de laatste twintig minuten op een ge lijk spel te spelen als de stand nog 0—0 zou zijn. Want we wilden niet verlie zen". West-Duitsland verloor HAMBURG De klap is hard aangekomen. West- Duitsland voelt zich belab berd nadat Oost Duitsland In Hamburg het strijdtoneel als winnaar heeft kunnen verlaten. De commentaren ln de zondagsbladen logen er niet om. Vooral Helmuth Schön moest het na de ne derlaag ln het duel, dat meer was dan alleen maar een voetoal interland, ont gelden. „Zo niet", heer Schön", roept „Bild am Sonntag" ln een vette kop, welke de ge hele voorpagina beslaat. Verderop wordt gesproken van „een ontnuchterend re sultaat" en „een reusachti ge teleurstelling". De „Abenpost" uit Frank fort wijdde eveneens de voorpagina aan de neder laag: „Een nul, een koude douche". Verslaggever Hartmut Scherzer veegt vervolgens finaal de vloer aan met de „nationalmann- schaft", en eindigt met de conclusie, dat de betiteling „blamage" nog aan de mil de kant is. In dezelfde krant opent Ulveit Schroder de aanval op Helmut Schön. Een citaat uit zijn commen taar: „De vervanging van Wolfgang Overath, vorige week door Schön gepous seerd als spelbepaler, was een daad van vertwijfeling, welke de catastrofale situa tie rond onze ploeg tekent. De taktiek van Oost Duits land was een vreselijke les voor Schön, wiens ploeg werd gedeklasseerd. Op nieuw bleek, dat voetbal vanuit een gesloten verdedi ging het wint van tempo- spel". oraliserend Tot de prominente toe schouwers, die zich erg te leurgesteld toonden, behoor de Hennes Weisweiller, de befaamde trafiner van Bo- russia Mönchengladbach. „Een demoraliserende uit slag", aldus Weisweiller, „Maar een nog veel demo- rallserender vertoning. Schön kan nog maar één ding doen: de ploeg op meerdere plaatsen wijzigen. Polen en Joego Slavië zijn zo sterk, dat ik nog begin te vrezen, dat we de laatste vier niet zullen bereiken. Voor mij Is het onbegrijpe lijk, dat Schön telkens weer een beroep doet op Gra bowski, die als rechtsbuiten a| maandenlang geen be vredigende prestatie heeft kunnen leveren. Met Ove rath en Cullmann op het middenveld is het ook niet. En Flohe als linksbuiten is natuurlijk eveneens een la chertje. De enige kans om de ploeg nieuw leven in te blazen, en dat is beslist no dig willen we in dit toernooi niet afgaan, is proberen over de vleugels aan te val len. Daarvoor zijn mensen nodig, die echt op die plaat sen kunnen spelen. Als ik het voor het zeggen had, zou ik het wel weten, dan zette ik Herbert Wimmer rechtsbuiten, Dieter Horzog linksbuiten en Flohe en Bonhof op het middenveld. Je krijgt dan geen inge speeld elftal, dat kan niet meer. maar wel knapen die het spel een nieuwe dimen sie kunnen verschaffen Te gen defensief ingestelde te genstanders heb je alleen een kans door over de vleu gels te attaqueren. Maar dan heb Je dan wel buiten spelers voor nodig. Een trainer, die dat niet weet moet naar een bijscholings cursus". Bobby Robson, de ln Twen te wel bekende manager van Ipswich Town, toonde zich erg verbaasd over het onvermogen van de West duitsers een antwoord te vinden op de taktiek van Oost Duitsland. „Van een wereldklasseploeg had ik iets anders verwacht", al dus Robson, die met dertien collega's een trip door de Bondsrepubliek maakt om de belangrijkste wedstrij den te aanschouwen. „Oost Duitsland", besloot Robson, „heeft me verrast, ik wist, dat die ploeg gediscipli neerd kon voetballen, maar nu heb ik kunnen zien, dat er ook een speels element ln het spel is gekomen. De Oostduitsers nemen nu ook zelf het Initiatief wanneer de wedstrijd er om vraagt. Iedere tegenstander krijgt het tegen dit team erg moeilijk". TON VAN DALEN toch. Gerd Kiesche, de ver dediger van Hansa Rostock, die regelmatig mee ten aanval trok, gaf dertien mi nuten voor het einde pre cies op tijd een pass naar JUrgen Sparwasser, die achtereenvolgens de West- duitse uitblinker Bert! Vogts en aanvoerdei Franz Beckenbauer misleidde de afwezigheid van Schwar zenbeck werd op dat mo ment het duidelijkst ge voeld om tenslotte Sepp Maier met een ziedend schot te kloppen- 0—1. Sensatie De sensatie was compleet. West-Duitsland, de grote fa voriet, lag in geslagen posi tie. En daar kwam het niet meer uit. De gevolgen: De Westduitsers zullen ln de tweede finaleronde moeten uitkomen in groep 2. Dat waswel het laatste, waarmee het voetbalvolk in de Bondsrepubliek rekening had gehouden. Helmut Schön, zelf afkomstig uit het thans tot Oost-Duitsland behorende Dresden, was na afloop zo teleurgesteld, dat hij zijn commentaar erg kort hield. „Over de ge maakte fouten praat ik niet", zei hij, „daar wü ik het eerst met de spelers over hebben. Maar het is natuurlijk erg jammer, dat je een wedstrijd beheerst en geen doelpunten maakt. Oost-Duitsland was opge lucht over de reeds vast staande kwalificatie. Dat heeft de ploeg mentaal erg sterk gemaakt". Geen outsider En Oost-Duitsland? In de te Hamburg gespeelde wed strijd bewees de formatie van Georg Buschnei in de finaleronde meer te kunnen zijn dan een outsider. De ploeg toonde zeer ver standig te kunnen spelen en zwakke plekken waren er rauwelijks te ontdekken. En dat hoewel Buschner OPSTELLINGEN West-Duitsland: Maier, Vogts, Schwarzenbeck (Höttges), Beckenbauer en Breitner; Höness, Cullmann en Overath (Netzer), Gra bowski, MUIler en Flohe. Oost-Duitsland: Croy, Ki- sche, Welse, Bransch en Wützlich, Lauck, Irmscher (Hamann) en Kreische, Kurbjuweit, Sparwasser en Hoffmann. Scheidsrechter: Ramon Ba- reto Ruiz (Urugay). Toe schouwers: 60.000 (uitver kocht). Gele kaarten: Oost-Duits land: Sparwasser, Croy en Kreische. routiniers als JUrgen Pom- merenke, Wolframm Löwe en Joachim Streich aan de kant hield, niet kon be schikken over de gebles seerde Eberhardt Vogel (voor hem is het WK als gevolg van een spierscheu- ring in het bovenbeen reeds ten einde) en ook de gerou tineerde Peter Ducke spaarde voor het komende werk. De Oostduitse coach toonde zich achteraf een realist door zijn ploeg ook ln de volgende rondt kan sen toe te kennen Busch ner: „Verstoppertje spelen is niet nodig. Wij behoeven voor niemand onder te doen. Voor het begin van dit toernooi heb ik gezegd te verwachten, dat mijn ploeg per wedstrijd zou groeien. Tot dusver is dat uitgekomen. En omdat de fysieke kracht aanwezig is reken ik erop dat het in de komende dagen nog beter wordt". De tegenstanders, die in de tweede finaleronde met Oost-Duitsland krijgen te maken, zijn gewaarschuwd. TON VAN DALEN Onvergetelijk Het Nederlandse publiek verdient een geweldig compliment voor de niet alleen correcte ma nier waarop het zich in West-Duitsland achter Oranje opstelt. Het was gisteren in Dortmund alweer een onvergete lijke ervaring (Cruyff: „Zoiets heb ik werke lijk nog nooit van mijn leven meegemaakt") om te zien hoe enthou siast ook Nederlandse bezoekers kunnen mee leven met het inspire rende voetbal van hun nationale favorieten. Statistici moeten heel ver in de geschiedenis teruggaan om een ver gelijkbaar beeld van dit enthousiasme voor Oranje aan te treffen. Deze prettige weten schap is bijzonder wel kom. Amper een maand geleden leek het betaal de voetbal nog aan de rand van een bankroet te staan en trachten de veelal noodlijdende clubs met „noodspron gen" het hoofd weer enige tijd boven water te houden. Hopelijk mag vanaf gisteren ver wacht worden dat het overal in de wereld be wonderde clubvoetbal ook in eigen land het nieuwe seizoen iets minder negatief bena derd wordt. Af De Grand Prix van Zandvoort Is ander ongelukken afgelopen. Dat moet zeker voor de organisatoren een hele verademing zijn geweest na de dodelijke ongevallen van de laat ste jaren. Het dient ge zegd dat „Zandvoort" er ditmaal alles aan heeft gedaan. De spe ciale, met wijnrode Porches uitgeruste „on gevallenbrigade" is zelfs voor de internatio nale experts een bijzon der geruststellende ont wikkeling. Maar ook de extra beveiliging van ijzerend vanghekken voor de het vorig jaar pas aangelegde vang rails langs de gehele baan bewees haar goede diensten. Neen echt, het was dit keer zo goed als af.... Concessies De volleybalbond heeft bakzeil moeten halen in de affaire-Radius, Door voor de uitspraak in het kort geding van de Goudse club tot over eenstemming te komen over de spon sorn aam hoopt de Nevobo geen precedenten te hebben geschapen voor andere verenigingen die in het zelfde parket verkeren. Die veronderstelling lijkt weinig grond te hebben. Hoewel men bij het „compromis- communiqué" meldde dat de toestemming van de bond slechts eenma lig zou zijn en dat an dere gevallen zouden worden afgewezen, rijst de vraag waarom een herhaling voor de rech ter ndet weer in een succes voor de betrok ken club ZOU ('inili)M II. Te meer daar de Nevo bo al te veel concessies heeft gedaan in het ver leden. Lofwaardig Officieel werd er door officials van de KNWU geen commentaar gele verd, maar na afgelo pen weekeinde staat het vrijwel vast dat de pro cedure waarmee de na tionale titelstrijd wiel rennen organisatorisch wordt vergeven zal worden gewijzigd. Tot dusver was het gebrui kelijk dat er biedingen werden gedaan, waarna de hoogste bieder het hele gebeuren mocht organiseren. De KNWU zal er vanaf volgend jaar hoogstwaarschijn lijk toe overgaan een notaris te betrekken bij het aanwijzen van de organisator (dit jaar opnieuw Ton Vissers), waardoor onregelmatig heden niet meer kunnen voorkomen of vermoed. Een lofwaardig initia tief.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15