NIKILAUDA SPOTTE MET GEVESTIGDE REPUTATIES ZACHTE K I GOLF MET EEN Startverbod voor Gijs van Lennep „The man in the street weet er niets van af" Leo Schoonhoven Zilveren Renpaard Eervoile uitnodiging Jan Wagenaar (Van onze paardesportmedewer- ker) en dan weer sloeg Emerson Fittipaldi - met zijn gedurfde rijstijl - ontzettend veel enthousiasme los. Ook de andere twee: Depailler en Schechter, mengden zich voortdurend in dit fascinerende duel om de resterende wereldkampioenschappunten, die gegeven worden aan de eerste 6 aankomenden. Die spanning bleef tot het einde toe aanhouden. De danks de voetbalwedstrijd Nederland—Bulgarije in een ouderwets aantal (55.000) gearriveerde bezoe kers kregen dan ook beslist geen spijt van hun be- j zoek aan Zandvoort. De angst van financieel deba- j cle van deze GP verdween daarom ook snel. Wed strijdleider Keiler: "We zijn helemaal uit de kos- ten gesprongen en daar hielden we tot zaterdag ons hart voor vast. Het autopubliek van Nederland heeft Zandvoort niet in de steek gelaten". In de steek Gijs van Lennep liet het publiek wel in de steek. Te voorzichtig rijdend in de training van donder. dag en vrijdag bracht hem zaterdag in tijdnood. I Nog leek er geen reden voor paniek aanwezig. Van de 27 in Zandvoort aanwezige coureurs mochten er immers 25 starten in de wedstrijd. Gezien zijn prestaties van het vorige seizoen, toen hij zesde werd, zou hij gemakkelijk in staat moeten kunnen zijn om zich met zijn behoorlijk snelle ISO te kwa- j lificeren. Maar hoewel van Lennep - dit seizoen aan zijn eerste volledige GP - seizoen bezig - haast elke ronde nog snellere banden liet aanorengen om zijn tijd toch maar te verbeteren kwam er van een droom niets uit. Tot stomme verbazing van ieder- j een werd de tijd van Van Lennep op de laatste plaats ingevuld. Wat betekende dat de enige Neder landse formule ééncoureur gisteren niet van start mooht gaan. Dat was een teleurstelling, die als een bom insloeg. DOR halve mers Buig; FIFA lukki Van onze paardesportmedewer- ker) DEN HAAG Henri Buiten zorg zal niet starten in de Grote Prijs der Lage Landen komende zondag op de Wassenaarse ren baan Duindigt. Twintig meter voorglift geven aan o.a. Jojo Buitenzorg vindt pikeur Wage naar voor zijn paard een te zware opgave. lenri zal nu starten in de sprint draverij, waar hij o.a. Fireel diezlfde dag op Duindigt zal ontmoeten. Van de volgende in ternationale vedettes staat de komst naar Duindigt voor de G.P. zo goed als vast: Bel Azur, Atogos G, Equileo (Frankrijk), Colonel Raney, Brums Stuart en Knabe (Zweden). Baladeur II, Dralor, Castellane II en Ventra- choux (Duitsland): deze paar den starten op 2100 meter, p 2120 meter: Elsie (België), Vent de L'Histoire (Frankrijk), Bebe du Parnasse (Frankrijk). Chablis (Frankrijk), Nizam II (Duitsland) en Ballon Rouge (Duitsland). Vandaag zal wor den bekeken welke Nederlandse gaarden aan de start mogen Verschijnen. Voorlopig zijn Jojo Buitenzorg en Equileo van de Franse filmster Alain Delon fa voriet. lANKFORT Het UEFA- [eugdtoernooi zal voor wat be- jreft de eindronde het volgend [aar van 9 tot 20 mei in Zwit serland worden gehouden. (Van onze paardesportmedewer- ker) WASSENAAR Onder geringe publieke belangstelling is de draverij om het Zilveren Ren paard gistermiddag op Duindigt gewonnen door de Noordhollan der Leo Schoonhoven met het paard Kapitein Scotch. Na de start nam deze combinatie de leiding en stond de kop niet meer af. Kees Verkerk die een boeiend gevecht leverde voor de tweede en der de plaats met Lido Buitenzorg won dit. Geen enkel moment is de overwinning voor drafmachine Kapitein Scotch in gevaar geweest. Te recht was hij gezien zijn derde plaats in de Gouden Zweep ach ter Jojo en Henri Buitenzorg in deze draverij als eerste favoriet van start gegaan uit het veld van elf paarden. Het tweede optreden van Queen of Roses S in de Kinozemprijs, evenals bij het Zilveren Ren paard een eerste prijs van drie duizend gulden is erg succesvol verlopen voor jockey Wetemans. trainer Joep Dekkers en eige naar Ger de Kroes. De merrie had geen moeite de overwinning te grijpen uit het miniveldje van slechts vier paurden. Op papier waren de verwachtingen ook hooggespannen v_.. Florila waarvoor uit Ierland ivlurtagh was overgekomen. De morele winnaar van dit treffen was echter Rock Aldis van trainer Cees van der Harst en leerling jookey Cees Toet. Het paard kwam als tweede over de eind streep en deed zonder Queen te kunnen benaderen een uitste kende koers. Op de baan in Alkmaar zaterdag avond ook al weinig publiek, maar een groot succes voor Stal Westlandia uit 's-Gravenzande. Met slechts twee paarden was trainer Heyman naar Alkmaar gekomen en beide bracht hij met veel verrassing als eerste over de eindstreep. Eerst Jas per geheel buitenom in de laat ste ronde in de eerste afdeling van de Elephant-prijs en later op de avond nam hij de leiding dn de internationale draverij om de Amazoneprrjs met Vad om tenslotte in het laatste rechte stuk Ideal Dear even voor te laten gaan om tenslotte op de finishfoto alsnog als eerste over de eindstreep te gaan. Vad is duidelijk beter in vorm en con ditie gekomen. Zoals bekend is dit Franse paard bijna twee jaar geleden voor een fors be drag in Frankrijk gekocht, maar kon zich op Nederlandse bodem door vele omstandighe den niet waarmaken. De over winning in Almaar geeft eige naar Leen Noordam wellicht weer moed. INiki Lauda wordt direct na de wedstrijd gefeliciteerd door zijn vrouw. Dat alles onder het oog Gijs van Lennep mocht niet in actie komen. Tijdens de van de driftig plaatjes schietende fotografen. pfujspgét stond zijn bolide er verlaten bij. pioen Jackie Stewart treedt steeds nadrukkelijker een coureur naar voren, die door haast niemand aan het begin van het seizoen tot favoriet werd uit geroepen. Niki Lauda zou met zijn nog pas 25 jaar eigenlijk te jong zijn voor het "grote spel" om de meest begeerde race-titel ter wereld. Jackie Ste wart zelf gaf bij zijn afscheidsborrel, het vorige jaar in Londen, reeds een nauwelijks opvallende hint in de richting van de vaak rustige en beschei den Oostenrijker. "Toen Ickx en Regazzoni begon nen met Grand Prix-races waren zij ongepolijste coureurs. De toch binnen hun bereik gekomen suc cessen in die tijd kwamen veelal tot stand door hun grote moed. Nu is dat anders. Door de groter wordende ervaring pasten zij hun rijstijl aan. Niki Lauda vormde in dat opzicht van het begin af ech ter een uitzondering. Zijn doordachtzaamheid en evenwichtigheid waren altijd grote kenmerken". "De zinspeling van Stewart wordt nu pas begrepen. Na de Grand Prix van Zandvoort beseft iedereen in de racerij waarom de "Mond van alle coureurs", zoals de bijnaam van de Brit luidde, speciaal Lau da uit de rij der naamlozen lichtte. Toen a! besefte de gedegen kampioen hoe grandioos de op 22 fe bruari 1949 in Wenen geboren Oostenrijker in op mars was. Het zou beslist geen kwestie van jaren worden eer deze zichzelf opgewerkte zoon van een slimme zakenman het platform zou betreden. De rest van het luchthartige race-wereldje weigerde Trots Maar als hij Zandvoort gisteren had bezocht dan zou hij waarschijnlijk trots als een aap het circuit hebben verlaten want er was eigenlijk maar een renner die het maakte: Niki Lauda. Hoewel de jonge topcoureur van de dit seizoen on verwacht snel rijdende Ferrari in de Grand Prix van Spanje al had bewezen slechts een bekroning van een goed race-jaar te kennen - zijn G.P.-triomf betekende tegelijk de eerste in zijn carrière - trok Lauda in Zandvoort de keten van sucoes strakker aan, bijna ongelooflijk voor alle insiders spotte hij Groen Dit resultaat heeft een beslissende wending aan de Grand Prix van gisteren gegeven. Want toen het licht in Zandvoort op groen sprong nam Lauda keurig de leiding, zoals gepland. Regazzoni nestelde zich in de afwachtende positie van tweede. Toen het messcherpe gevecht van de rest der coureurs onderaan de Tarzanbocht enigs zins luwde en de rijposities voorlopig duidelijk wa ren zaten Lauda en Regazzoni eigenlijk al in een fluwelen stoel. Zij hadden toen reeds een erg grote voorsprong op de belangrijkste en nog steeds on derling met elkaar bakkeleiende rivalen: Hail wood, Depailler, Fittipaldi en Scheckter genomen. De weinig opwindende race aan kop droeg de volle twee uur datzelfde kenmerk. De Ferrari's bleven onbereikbaar, temeer omdat het felstrijdende vier tal elkaar geen duimbreed bleef toegeven. Dan weer riohtte ieders aandacht zich op Mike Hailwood, die per se van geen wijken wilde weten Henri Buitenzorg niet aan start De bal van amateur W. F. Smit is uit zijn koers geraakt. Onder het toeziend oog van de caddy (waaruit vaak de goede spelers komen) moet de bal uit het struikgewas worden geslagen. Merkwaardigerwijs gebruikt ook non playing captain Gerard de 'JT /£j. Wit in zijn pleidooi dezelfde J| /if term. Het onbegrip van „the m i man in the street". „Wanneer ik mijn autootje op weg naar ";t.i huis rij, kom ik nog wel eens mensen tegen die mijn golfspul- Tl .'.V& len zien en dan denken: daar heb je zo'n rijke golfer. Ze wil- len dan tegen mijn wagen spu- wen. Ik moet me inhouaen om niet te stoppen en mijn ther- mosfles te laten zien. Golven is toevallig mijn broodwinning, - 1 Da n zou ik ook nog graag het - - -A SÉ spel willen uitleggen". 1|1|| ÊjM j |^:,t Golf heeft het stempel van exclu- fplff l. f sieve sport en komt er, al doen --sRHLfjHpj. sommigen nog zo hun best, niet T onder uit. De Wit: „Natuurlijk. - de aanleg van een veld is erg duur, daarom is de contributie Secretaris Poldervaart, met prik- ook hoog. Maar golf is zon stoel (links) en non playing cap- mooie sport, dat iedereen het tain van de profs De Wit overzien zou moeten spelen". De 55-jari- ^et strijdtoneel, ge golfleraar, een van het ma gere legertje professionals, heeft zijn eigen ideeën over de aanpak om zijn sport populair sche wijze. „Ik heb een voor- te maken. Er is geld voor no- beeld willen zijn voor het Ne- dig. „Maar dat is het juist hier. derlandse golf. Ik wil een goede De Hollander wil voor een dub- leraar zijn en pas op de derde beitje op de eerste rij zitten. plaats komt de financiële kant". Men wil er niet voor betalen. Ik En op haast fluisterende toon ben overal op de wereld ge- voegt hij er nog aan toe: „Golf weest. Wat golf betreft is alles is net een baccil. als je er een daar veel grootser". maal door bent aangetast, kom je er niet meer van los". Het Te vroeg kleurrijke groepje golfers in de De Noordwijkse golfleraar. die duinen vormt het levende be- aan zijn zwerftocht over de we- wijs. Het trotseert de wind en reld een vreemd Engels accent- ^et verlangen om de televisie- je heeft overgehouden, denkt beelden van Nederland-Bulga- bij die laatste woorden met rije te volgen. Golf (uitspreken spijt terug aan „zijn tijd". „Ik me^ een zachte K) gaat voor al ben", zegt hij toch nog met een les. glimlach op dc menu, „twintig jaar te vroeg geboren". vanaf de allereerste meters met toch gevestigde reputaties van Fittipaldi, Hailwood, Hulme en Ickx. Het was alsof ze hem niets deden. Een groot voordeel was zonder twijfel zijn vertrek vanuit een gunstige, maar zelf veroverde startpositie. Drie da gen lang waren alle aanvallen van de stevige con currentie beantwoord met nog snellere tijden. Eerst door Clay Regazzoni, de bij Ferrari "cowboy" ge heten testpiloot en later door Niki Lauda zelf. Zijn tijd van 1.18.31 bleek uiteindelijk de snelste van alle trainingen en uit erkentelijkheid daarvoor mocht hij vanaf de eerste lijn starten. Met als ex tra zekerheid ook nog de wetenschap dat zijn colle ga Clay Regazzoni hem in de rug kon dekken. Er kon hem normaal gesproken voor de race van zon dag niets meer gebeuren, of het zou pech moeten zijn, maar de Ferrari's liepen daarvoor de laatste tijd te stabiel. WASSENAAR Jan Wagenaar en Henrf Buitenzorg hebben de eervolle uitnodiging ontvangen om op 13 juli dee] te nemen aan het wereldkampioenschap voor harddravers op de Roosevelt Raceway - New York - Ameri ka. Aan dit wereldkampioen- j schap zal o.a. mee doen Delmo- nica Hanover, de merrie die dit jaar te Vincennes (Parijs) de j Prix d'Amerique won en daar mee de succesvolste draver van de wereld is. Verleden aar werd de merrie ook op Roosevelt Ra ceway wereldkampioene. De uit- nodiging is bij pikeur Wagenaar als een grote verrassing geko- men. In de loop van deee week Jon Vo-errrr m V—.I nu*"neorg. Wel of niet naar Amerika. De zal ik met de eigenaar, de heer uitnodiging is er in ieder geval Piet Meinardfi gaan praten of lich't trachten te brengen. „We trekken er ons niets meer van aan. Het ledental groeit elk jaar met vijf procent. Ik vind het jammer, dat ik pas met mijn 42e ben begonnen, want golf is de mooiste sport, die er is. Die je kan beoefenen tot je tachtig ste". Poldervaart wijst dan op andere handicaps die zijn sport bij voorbaat tegen heeft. Onbemind „Er zijn maar 23 golfbanen ln Nederland. Veel te weinig na tuurlijk. Er zouden public cour ses (publieke banen) moeten ko men. Met medewerking van het gouvernement (lees regering). Maar dan nog heeft golf het na deel dat het geen kijksport is en dat niemand er wat van weet. Onbekend maakt nu eenmaal onbemind. The man in the street weet er niets van af". NOORDWIJKERHOUT Het ri tueel op een duintop vlakbij Noordwijk herhaalde zich steeds opnieuw. Om de beurt vroegen zestien heren, gestoken in de meest uiteenlopende kostuums om stilte, concestreerden zich en produceerden dan een afgeme ten tik, die het kleine witte balletje een paar heuvels ver der op de grond deed stuiteren. Wie goed keek, er was een ver rekijker voor nodig, zag het doel: een klein gat, gemarkeerd door een rode vlag, zo'n vijf honderd meter verder. Per elek trisch wagentje, of lopend (dan wel in naaste nabijheid van de caddy, gebukt onder het gewicht van de golfattributen) maar in ieder geval in haastige spoed be gaf men zich naar de plek, waar het balletje was beland. Heel soms, maar dat betrof al leen de missers was een speur tocht tussen de struiken nodig, van de Noordwijkse Golf Club staander veel weg van een vre dig vakantietafereeltje in de duinen, vol met wandelende mensen. In werkelijkheid was het terrein van de Noordwijkse Gull' Club gisteren plaats van handeling voor hevige strijd tussen een nationale prof- en amateurfor matie. Strijd vooral op het men tale vflak, hetgeen bleek uit de „woordenwisselingen" bij de slag. „Kijk uit voor mijn swing. Dit wordt een oude mannen- slag", Iedereen week, plotseling zwijgend als het graf uit, in dit geval volgde een goedkeurend van tweei Om er onmiddellijk aan toe te maai voegen, dat het geen snobisme 1 gaan is hij herhaalt het enkele ma- i van len die hem tot die uitspraak het a brengt. „Als ik hetzelfde had al he gepresteerd in deze tijd, had ik in dit het veel verder gebracht. Mijn wat collega's hebben gezegd, dat er ming in Nederland nooit meer iemand js be komt, die zo zal spelen". De veertienvoudige nationale kam pioen bedoelt, dat hij rijk had kunnen zijn. Ontzettend rijk, want in golftoernooien wordt met geld gesmeten. Gerard de Wit moet nu 'in het exclusieve utopi' wereldje voor zijn boterham ^wa, vechten. Op zijn eigen idealisti- de goedi een Niki Lauda uit zijn vreugde over zijn zege. gemompel uit de zeer kleine schare toeschouwers. Vanaf een stoel op het bordes van het clubgebouw waagde een eenlipg het om te applaudiseren. Cees Kramer had het toch maar even gefikst, de bal was na een solo vlucht van een paar honderd meter in rechte lijn voor de eer ste hole neergekomen. „Next", riep een stem als aankondiging dat de volgende aan de beurt was. Golf is Engels en die taal is dan ook overheersend. Secretaris Poldervaart van de Ne derlandse Golf Federatie: „Alle termen zijn in het Engels. Dat is de hele rule". Het bestuurslid neemt meteen de 'gelegenheid te baat uit te varen tegen al dege- nene, die de hem zo geliefde golfsport in het negatieve dag-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12