5 Geen pardon meer met boycotters collegegeld AFGESTUDEERDEN JAARLIJKS TERUG NAAR „SCHOOL" EIS 10 JAAR VOOR ARTS DIE EIGEN KIND DOODDE IlSi&IRS *8 Q) Q) Camping: laatste burcht van burgerlijkheid d0ENE Leeuwen in beslag genomen Nieuwe terreur acties in Ulster llllillllllllll ■■lllli Helikopter verloor in volle vlucht helft rotorblad Jacht op narcotica- bende NI 197 DONDERDAG 20 JUNI 1974 LEIDSE COURANT KVP, AR en CHU stellen eisen fan onze parlementaire redactie DEN HAAG De drie christen- democratische partijen KVP, 1 ARP en CHU in de Eerste Ka mer hebben zeven keiharde ei- sen gesteld, waaraan de be- windslieden op Onderwijs, mi- nister van Keraenade en staats- vvD-senator prof. Zoutendijk rei, secretaris Klein moeten toege- Aat Anm,nri„,mni;;vn ven. willen ze niet de kans lo pen dat deze partijen volgende niet de verzekering kunnen ge ven. dat zij bereid zijn de chris ten-democratische eisen in te willigen, dan zullen KVP, ARP en CHU hun stem aan de colle- gegeldwet niet geven, zo dreig de Van Hulst. H week ,,nee" zeggen tegen het W wetsvoorstel om het collegegeld te verlagen van 1000 gulden naar 500 gulden 5e CHU-er prof. Van Hulst, die namens deze drie partijen gis termiddag het woord voerde bij het collegegeld-debat in de se naat. stelde de volgende voor waarden: IDe universiteiten moeten straks gedwongen worden de nieuwe wet naar de letter uit te voeren. Dat houdt ook in dat wetenschap- pelijke ambtenaren belast kun nen worden met het controleren ~f of studenten collegegeld hebben i betaald. esEL verfovinJ ^Boycotters ontmoeten vanaf he- aiie an| den geen enkel begrip meer van STSbJ de «gering. IBij toewijzing van begrotings- Tiodeme 0 i gelden voor de universiteiten ivoor8of h| moet worden uitgegaan van het 3 aantal legaaU ingeschreven stu- a. eidé tenten. Dat zijn de studenten die het collegegeld hebben be- taa'd- 01712-8029, i» #Stemrecht voor de universiteits- is beperkt. raden en faculteitsraden hebben age nu gety alleen de legaal ingeschreven 1 studenten. IDe Raden van Arheid dienen een waterdicht systeem te ont werpen voor het afgeven van verklaringen voor kinderbijslag. IBezettingen zullen door de rege ring niet meer geduld worden, Tegen oproerkraaiers moet des noods worden opgetreden met 1 jaar schorsing. >De financiële schuld die afge studeerde boycotters en nog niet afgestudeerde boycotters hebben, blijft een schuld in de zin van de dat deze schuld te allen tijde opvorderbaar blijft. Indien de beide onderwïjs-be- windslieden de Eerste Kamer dat zijn partij onoverkomelijke bezwaren heeft tegen de nieuwe wet. „Dit is een slecht compro mis en een concessie aan de boycotters. Die concessie werkt niet. Na de vinger wil men straks de hele hand hebben'', al dus Zoutendijk. De Haagsche Post heeft het niet over een tijdbom, maar wel over een veenbrand bij de PvdA „Weinig spectaculair, maar het vuur kan op een moment uit slaan". Aandacht ook voor ..'het bedrog en de chantage waar mee Accent in handen van de Telegraaf kwam". Het gevolg: „Het blad zal dikker en mooier uitgevoerd worden. Daarnaast is het duidelijk dat de formule zal worden gewijzigd. De Tele- graaf-journalistiek zal in de weekbladpers zijn intrede doen". Stripliefhebbers komen aan hun trekken in een groot ar tikel over Bulletje en Bone- staak, exponenten van het so cialistisch realisme. „Als je h en b vergelijkt met de andere kinderstrips van die tijd, reali seer je je hoe anders ze waren, In b en b geen sprookjeswereld Alles wat in de strip gebeurt, kon waar gebeurd zijn". Het omslagverhaal is een portret van Pleuni Touw. Elsevier wijdt deze week uitvoe rig aandacht aan de komende Defensienota, „de tijdbom onder het kabinet Den Uyl". Conclu sie: „Alles wijst erop dat het Nederlandse Defensiebeleid dreigt vast te varen op de wel- gering de consequenties te aan vaarden voor een bondgenoot schap dat in meer dan 25 jaar van zijn bestaan gezorgd heeft voor de gemeentelijke veilig heid". Veel kritiek in het blad op de numerus fixus. „Uitgelote studenten worden aan hun lot overgelaten", en „De psycholo gische gevolgen van de studen tenstop zijn niet te overzien". Een reportage uit Suriname meldt over de Hindostanen In dat land: „Zo ze al niet van plan waren naar Nederland te vertrekken, worden ze door hun eigen leiders het land uitge praat. Dat is een trieste waar heid als een koe". Het omslagar tikel gaat over Joseph Necker- mann, stichter van o.m. een reis-imperium. Een reportage tenslotte over 't „Blote gat van Nederland". Slotsom: „De poli tie staat machteloos. Er Is ge woon niet voldoende papier om alle naturisten op de stranden te verbaliseren". Vrij Nederland constateert dat ln Portugal de democratie al op sterven ligt. „Het gebrek aan samenhang tussen de Portugese democratische krachten lijkt on herroepelijk te zullen leiden naar een regiem van het presidentië le type la De Gaulle en Pom pidou". Architect Herman Hertzberger trekt in een inter view ten strijde tegen de over loop. „Wij zijn bezig de mensen nieuwe kleren te beloven waar om ze niet gevraagd hebben", en „ik besef dat de woningnood heel ernstig is,- ik geloof alleen dat we er zeker nu die brand al 25 jaar duurt toch nog maar eens over moeten gaan praten voor we aan het blussen slaan". Over de Defensienota zegt het blad: „De meeste be trokkenen weten heel goed dat het om een schijngevecht gaat. Aan de werkelijke waarden van de nota voor een Nederlandse vredespolitiek moet immers ernstig worden getwijfeld". DENIEUWELINIE In De Nieuwe Linie- zegt de Duitse schrijver Wallraff in een uit zijn Griekse gevangenis gesmokkeld dokument: „Als je je ver staanbaar wilt maken, moet je dezelfde taal spreken. Hoewel ik geloof in de overtuigende kracht van het geweldloze ver zet, vrees ik dat tegengeweld het enige middel is voor een mens om zich verstaanbaar te maken bij lieden die uitsluitend de taal van het geweld begrij pen". Drie vakantiepagina's in het blad. De Uederlandse cam pings blijken zorgvuldig rustig gehouden te worden. „Het ver maak speelt zich ondanks alles voornamelijk af in de sfeer van famillespelletjes uit de jaren '50 waar de NCRV en de TROS een puntje aan kunnen zuigen. De Nederlandse campings zijn een laatste burcht van vaderlandse burgerlijkheid". De Groene Amsterdammer heeft een gesprek met de PvdA-ener- giespecialist Van der Hek, Scholengemeenschap-rector Th. Hoogbergen wordt geïnterviewd over de omstreden midden school en zegt: „Je heft met een middenschool de ongelijkhe den niet op. Het wezen van da middenschool is eigenlijk om volstrekt ongelijk onderwijs voor ongelijk begaafde mensen te maken. Gelijke kansen bete kent ongelijk onderwijs voor on gelijke mensen maken. Dus niet mensen in een hoek stoppen en dan zeggen dat ze gelijk zijn. Want dat don we eigenlijk. Dat idee vervalt bij de midden school". In Accent veel belangstelling voor sex in Zeeland. De uitbuiter van een boetiek: „Iedereen in Slui9, alle winkeliers en horecabedrij ven, hebben er plezier van. We betalen belasting, doen niemand kwaad. De hele dag is het druk in de zaak. Hele gezinnen komen hier inkopen doen. Ze gaan met plastic boodschappentassen vol de deur uit. Wil het gemeente bestuur ons weg hebben, of ons beperkingen opleggen? Onzin". Over de gevolgen van het mi nimumjeugdloon deze conclusie! „Het aantal beter gekwalificeer de personeelsleden in de detail handel zal sterk verminderen. De klant zal hier helaas de dupo van worden. Hij zal het zonder advies moeten doen". Het om slagartikel is gwijd aan de ju bilerende Henk van Ulsen. vensteeg Repi - mg op oden VERLIC en slaande Molenstraa levt IINNENKA keukenkaste i slaapkamer Nep- verpakking aan banden DEN HAAG (ANP) Minister Lubbers van Economische Za ken overweegt de mogelijkheid I om in de warenwet eisen op te nemen over de verpakking van produkten. Met deze eisen wil hij het gebruik van verpakkin gen, die bijvoorbeeld door mid- del van loze ruimten een aan- »ó.- Tel. öi7i merkelijk grotere hoeveelheid suggereren dan ze in werkelijk heid bevatten aan banden leg gen.—pHet Konsumenten Kon- takt klaagde vorige maand over deze nepverpakking. Beslissing over H.P. opgeschort tot 1 oktober DEN HAAG Het bestuur van de uitgeversmaatschappij Bona- ventura heeft zijn definitieve be slissing over het voortbestaan van het weekblad Haagse Post opgeschort tot uiterlijk 1 okto ber. Het bestupr van Bonaventura heeft dit besluit genomen, om dat minister van Doom van CRM heeft meegedeeld dat hij geen beslissing kan nemem over een renteloze lening aan de Haagse Post, voordat het be- 1 drijfsfonds voor de pers hier- i' over een advies heeft uitge bracht. Volgens de plannen zal het be drijfsfonds voor de pers op 1 september a.s. van start gaan. De Amerikaanse astronaut Jack Lousma, die momen- teelleen bezoek aan Neder land brengt, "heeft gisteren op paleis Soestdijk aan prins Bernhard een foto van Ne derland aangeboden, ge maakt vanuit de ruimte. Tevens kreeg de prins een Nederlands vlaggetje, dat meegeweest is naar het ruimtelaboratorium Skylab. Begrafenis- rekening niet voldaan (Van een onzer verslaggevers) Eindhoven Een begrafenison dernemer uit Best heeft gisteren beslag laten leggen op de bezit tingen van de Oostenrijkse dompteur B., waaronder twee leeuwen die eind april in Rotter dam een stripteasedanseres do delijk verwondden. Het slachtoffer werd in opdracht van de dompteur in Best begra ven, maar de rekening van 3.000 is tot op heden nog niet voldaan omdat de dompteur zegt geen geld meer te hebben. Toen de b egrafenisondernemer hoorde dat de dompteur van plan was het land te verlaten, liet hij beslag leggen op de be zittingen, die met toestemming van de eigenaar op het parkeer terrein van een wegrestaurant stonden. INTJE 12244 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Ulster is een nieu we terreurcampagne van de voorlopige IRA aan de gang. p Sinds gisteren werden in vrijwel alle belangrijke Noordierse ge meenten, waaronder Belfast, Londonderry en Armagh, bom aanslagen gepleegd, die zware schade veroorzaakten. ket kwam herhaaldelijk voor, dat de eigenaar van een personen wagen door de IRA gedwongen werd springstoffen aan boord te nemen en ze dan naar een be paalde bestemming te rijden, waar de gevaarlijke lading kor te tijd later ontplofte. De voorlopige IRA is van plan haar nieuwe campagne vol te houden tot de Britten Noord-Ier- land ontruimen. Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, verklaarde zich gisteren meer dan ooit bereid om met Groot- Brittann'ë te onderhandelen over de toekomst van Ulster en de aftocht van het Britse leger. Zoals te verwachten was, heeft de protestantse para-militaire con ferentie in Belfast een voorstel om onderhandelingen aan te knopen met de IRA over een wapenstilstand van drie maan den, met daarna de mogelijk heid van een gesprek over de toekomst van Noord-Ierland j zonder meer afgewezen. I Schiphol De op 10 mei j.l. ten noorden van Den Helder in de Noordzee gestorte Sikorsky van KLM-Noordzeehelikopters blijkt te zijn verongelukt doordat in volle vlucht de helft van een dei snel ronddraaiende rotorbla den afbrak. Dit is gebleken bij het onderzoek dat de Rijksluchtvaartdienst heeft uitgevoerd op het van de zeebodem opgehaalde wrak, dat thans in een hangar op Schiphol staat. Over de oorzaak van het afbreken is nog niets bekend. Het komt in de gehele wereld slechts zelden voor. Voor zover de R.L.D. bekend, is het voor het laatst gebeurd in 1961. Het overgebleven stuk wordt thans onderworpen aan uitge breide proeven. De verongelukte Sikorsky vloog al vijf jaar. Toen het wrak 14 dagen na het on geluk op een diepte van 50 me ter werd ontdekt en naar boven gehaald, trof men slechts de stoffelijke overschotten van drie van de zes inzittenden aan. Bij het optakelen is het staartstuk atgebroken. Het is mogelijk dat de andere inzittenden toen uit het wrak zijn gespoeld. Geble- ker is dat het tosstel tijdens zijn val ook nog in brand heeft gestaan. DEN HAAG (ANP) Al# de voorgestelde studieverkortin' doorgaat kan worden verwach dat tegen 1990 per jaar 20.0'* tot 25.000 Ingenieurs deelneme. aan het post-academisch onder wijs- dat de staat dient te beta len. Deze vorm van permanente bijscholing dient goed opgezet te worden. Dit is de minimale voorwaarde om de effecten van studieduurverkorting op te van gen en om het professionele ni veau van de Nederlandse inge nieur in stand te houden. De regering moet op korte ter mijn met een duidelijk beleids- vorrstel komen om de voorzien bare daling van het niveau te beperken en zo mogelijk om te zetten in een stijging op langere termijn. Dit staat in het rapport van de hoofdgroep opleiding van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs (KIVI) over het post-aca demisch technisch onderwijs, dat vandaag is gepubliceerd. Er komt een explosie var. behoef te aan post-academisch onder wijs. Tussen nu en 1980 zal de behoefte vervijfvoudigen, aldus het rapport. Deze sterke groei van de behoefte wordt mede veroorzaakt door hel toenemen van het aantal af gestudeerden in de technische wetenschappen en de snellere veroudering van tijdens de stu die verkregen kennis. „In de tachtiger jaren zal dan iedere afgestudeerde gemiddeld een maal per jaar teruggaan naar de universiteit om aanvullende cursussen te volgen", aldus het rapport. Miljoenen voor Suriname goedgekeurd PARAMARIBO (ANP) De Ne derlandse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan eén aantal projecten in het kader van het tweede vijfjarenplan voor Suriname tot een bedrag van ruim 52 miljoen gulden. Zomerse temperaturen ook in de Italiaanse hoofdstad. Reden voor twee meisjes het nuttige met het aangename te verenigen en uit het koele water van de beroemde Trevi-fontein de muntstukjes te vis sen die daar door goedgelovige toeristen worden ingegooid. Van onze correspondent AMSTERDAM In Amsterdam zijn 2 rechercheurs uit Hong Kong aangekomen, die samen met de afdeling narcotica van de hoofdstedelijke politic een complot van heroïnesmokkel ho pen op te lossen. Het onderzoek betreft een Chinees syndicaat in drughandel, dat een goed georganiseerde pendel zou onderhouden tussen Neder land, België en Frankrijk. De justitie is de bende op het spoor gekomen toen vorige week in totaal 8 Chinezen met grote hoe veelheden heroïne bij de Bel gisch-Nederlandse grens werd aangehouden. Het vermoeden bestaat, dat het syndicaat zowel in Amsterdam en Brussel als In Parijs geheime centra heeft in de Chinezenwljken. Film over kidnapping Paul Getty ROME Wat helemaal e ver wachten was Is Inmiddels ge beurd: over het recente, langdu rige kldnapplngsavontuur van Paul Gotty |r. Is een film ge maakt. Het verhaal is helemaal geïnspi reerd op de ontvoering van de 'gouden hippie', kleinzoon van de rijkste man ter wereld, do oliemiljardair Paul Getty. Zoals bekend werd de Jongen maanden na zijn ontvoering vrijgelan, nadat oerst een oor van hem was afgesneden en na dat lar een hoge losprijs was betaald. De film Is geproduceerd in Hong Kong en zal binnen afzienbare tijd In Italië worden uitge bracht. De titel van dc film was oorspron kelijk 'Het afgesneden oor', maar is, naar het schijnt op na drukkelijk verzoek van de fami lie, gewijzigd in het meer neu trale 'Ontvoering ln Rome'. BREDA (ANP) Tien jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en ook nog terbe schikkingstelling van de rege ring eiste de officier van justi tie, mr. P. van Benthem, na een zorgvuldig op schrift ge steld requisitoir gistermiddag voor de rechtbank in Breda te gen de 40-jarige arts O. uit Til burg, wegens moord op zijn ei gen jongste kind, de 6-jarige Dirk op 28 juni vorig jaar. „Ik ben volkomen normaal en ik aanvaard alle verantwoordelijk heid en elke straf", aldus de arts zelf die zijn laatste woord als religieus geladen mens be sloot met een bijbellezing, om precies te zijn een stuk uit de brieven van Judas. De zaak van deze arts ligt feite lijk eenvoudig en is intens triest. Het huwelijk van het echtpaar, dat twee kinderen had, jongens van zes en negen jaar, liep stuk door de gestoord heid van de man. De vrouw vroeg wegens ontwrichting van het huwel'jk echtscheiding en de k'nderen werden haar toegewe zen. De verdachte die zijn kin deren niet kon en wilde missen, zag in zijn nood als enige oplos sing het uitmoorden van zijn ge zin en daarna zelfmoord. Op de ochtend van 28 juni stak hij na zijn dagelijkse bijbellezing en na lang aarzelen zijn jongste kind in bed met een keukenmes. Toen dit niet dodelijk was wurg de hij de kleine met een kussen. Hij zette zijn moordplannen toen niet voort want zijn oudste zoon lag op zijn buik te slapen. „Toen kon ik hem niet snel do den", aldus de arts voor de rechtbank in Breda, waar hij al zijn verklaringen met een ijzige kalmte aflegde. Hij ging met het lijk van Dirk naar België en begroef het b:j de abdij van Postel en in een bos bij Lommei probeerde hij zich aan een boom op te hangen. Dit misluk te en hij reed terug naar Til burg waar hij zijn vrouw nuch ter vertelde wat hij had gedaan. Na zijn arrestatie kon hij, door een toevallig vrijgekomen plaats, in de psychiatrische ob servatiekliniek in Utrecht snel psychiatrisch onderzocht wor den. Vanaf dat moment is de zaak van de arts voor de justi tie, de psychiatrische observa tiekliniek cn d« reclassering een groot probleem geworden. De arts vecht met alle middelen er voor om normaal berecht en be straft te worden. Het vooronder zoek duurde een jaar en daar moesten zoveel rechters aan te pas komen dat voor de zitting van gisteren een speciale straf kamer moest worden gevormd van rechters die nog neutraal tegenover het gevail stonden. Hoewel ze al door de rechtercom missaris waren gehoord op ver zoek van de verdachte, had de arts toch nog elf getuigen de charge laten oproepen. Er wa ren er vijf gekomen en het doel van hun ondervraging was aan te tonen dat dokter O. normaal is. Prof. J. Kloek van de psy chiatrische observatlekl'niek in Utrecht was als getuige char ge aanwezig en de arts ging met prof. Kloek voor de recht bank en de volle zaal ln debat over zijn rapport en de metho diek welke was gevolgd bij het onderzoek. Een nauwelijks te verwerken psycho-analyse in het openbaar. De verdachte die, zo bleek duide lijk, in het dagelijks leven toch wel een normale indruk had ge maakt. een goede en aardige man was geweest en als contro lerend arts van het Gemeen schappelijk Administratiekan toor in Oosterhout zijn werk met veel verantwoordelijkheids gevoel had gedaan, had als va der een zeer sterke band gehad met zijn kinderen. Vanuit die vaderb'nding had hij gemeend dat moord en zelfmoord de bes te oplossing was, maar na het doden van zijn kind bleek dit toch niet het geval te zijn. Vol gens de deskundigen bleek hij zwaar gestoord te zijn, maar de arts wil zich niet als zodanig zien en ook niet laten behande len, zodat de officier van Justi tie maar ook de raadsman voor de vraag bleven staan wat te doen met deze man. De eis werd tien jaar, omdat de vrouw en de oudste zoon toch nog steeds beschermd moeten worden cn behandeling via do terbeschikkingstelling do regering in de gave licht in de toekon- mogelijk zou kunr. De rechtbank doot spraak.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7