NKV en NW willen lagere lasten defensie fblijmaker Ontruiming Dennendal Oranje toch kwetsbaar. Financiële armslag werkende vrouw POLITIE VERKEERS- NFORMATIC *a stoor P. de Lange tm naar Rijpwetering RUMOR BLIJFT Schade aan gehoor na 800 uur popmuziek Voorrijden kost twee voorhanden verdien 'n echte 1974 65e JAARGANG No. 19841 - DONDERDAG 20 JUNI 1974 EEK jrt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. iertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal 32,21; Jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TAL-SELECTIE Waaghalzen De stuntmannen in d* film: daar over gaat ..Waaghalzen" op Ned. II om 19.05 uur. Op Ned. I om 20.45 uur: spaar- bekkens in de Biesbosch, waar door dit stuk ..atuurschoon ern stig wordt bedreigd. VRIJ WARM Min. temp. ongeveer 11 graden, maxima morgen circa 24 graden, maar aan zee iets lager. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De drie vakcentrales C.N.V., N.K.V. en N.V.V. stellen in tegen stelling tot de werkgevers vast, dat de be lastingdruk eventueel nog iets verzwaard kan worden en dat zeer behoedzaam met de sociale voorzieningen dient te worden omgesprongen. De vakcentrales merken daarbij echter op, dat hier en daar wel wat bijgestuurd kan worden. Uit hun urgentie nota, die gisteren verschenen is, blijkt, dat het C.N.V. hettniet eens is met het N.K.V. en N.V.V. om de defensie-uitgaven nadruk kelijk te betrekken in het zoeken naar ruimte voor onder meer loonsverbeterin gen. Het C.N.V. wil zich hierover van een uitspraak onthouden. De urgentienota van de drie vakcentrales wijst aan, dat het C.N.V. het niet alleen niet eens is met de uitspraken over de de- fensielasten, maar dat het ook ander» denkt over het stakingsrecht voor over heidspersoneel en de kwestie van de gewe tensbezwaarden. De nota. die duidelijk ruimte wil scheppen voor het verhogen van de koopkracht, moet nog door de vakbonden besproken worden. In de nota worden onder meer de volgende punten vastgelegd: De leerplichtige leeftijd moet worden ver laagd naar 5 jaar en verhoogd t<t 15 jaar. Er moet een plan komen voor de afschaf fing van schoolgelden voor leerlingen tot 18 jaar. Bij een faillissement moet de loonvordering de hoogste voorrang krijgen, Het woning-subsidiebeleid moet zo worden gewijzigd dat huizen ook betaalbaar blijven voor mensen met lagere inkomens, De woningproduktie moet worden opge voerd, zodat ook bejaarden, alleenstaanden, werkende jongeren en gastarbeiders een huis kunnen krijgen. De buitensporig hoge werkloosheid moet via een doeltreffend arbeidsmarktbeleid worden bestreden. Werkgelegenheidspro gramma's moeten de werkgelegenheid structureel verbeteren en niet alleen maar incidenteel. Hogere exportprijzen voor aardgas moeten geheel aan de openbare middelen ten goede komen. Er moet een wettelijke regeling komen voor verdeling en bestemming van winsten (vermogensaanwas deling), Het minimumloon moet op 22 jaar ingaan. De belasting op rente van spaargelden van kleine spaarders moet verdwijnen. De werk- en rusttijden van militairen moe ten wettelijk geregeld worden. P01IZEI 3 De Rijkspolitie "had gisteren op de snelweg Arnhem—Oberhausen een verkeersinformatiepost ingericht om de voetbalfans op weg naar de wedstrijd Nederland—Zweden de beste route te wijzen naar het stadion in Dortmund. WK '74 Dortmund De ontnuchteren de wetenschap dat het Neder landse elftal toch kwetsbaar is heeft diepe indruk gemaakt op het legioen van 30.000 suppor ters. Teleurgesteld en moe kwam iedereen vannacht te rug, zonder grote verkeerspro blemen overigens. Blij met het doelpuntloze ge lijkspel tegen Zweden was ech ter wel de stadiondirectie van Dortmund, waar aanstaande zondag tegen Bulgarije ge speeld moet worden. Nog steeds nthousiaste en zich cor rect gedragende Oranje sup porters liepen gisteravond het vuur uit hun sloffen voor een kaartje voor dit a-les beslis sende en bijna uitverkochte treffen, waarin het Nederlands elftal aan één punt genoeg heeft om zich te plaatsen voor de kwartfinales. Negentig minuten lang deed Oranje gisteren alles wat maar mogelijk was om te sco ren maar de Zweden wisten niet van wijken. Het bleef 0-0. Gelijk eindigde ook Chili—Oost- Duitsland, voor poule 4. (1-1). De vreugde over de op de val reep bereikte gelijkmaker van de Zuidamerikanen veroor zaakte in Santiago erg veel el lende. De naar de tv-kij kende Lorezo Padro sprong bij die treffer geestdriftig op en wierp daarbij een oliekachel omvel. Hij zelf moest met ernstige brandwonden worden vervoerd naar het ziekenhuis en van zijn woning bleef slechts een hoop as over, ■■■JI Overgewicht gevaar liart WONINGEN (ANP) Te dikke mensen verhogen bij henzelf het ri sico op hartziekten. Dr. J. F. May te Groningen, die hiernaar een inderzoek instelt, heeft nog niet het nadrukkelijk bewijs gevonden, lat „overwicht" een direkte oorzaak is van hartziekten. Maar at overgewicht bevordert w^J de factoren, die tot hartziekten kun- n leiden. J. F. May, die hierop gisteren in Groningen gepromoveerd is, illjft nog doorgaan met zijn onderzoek. flfBliM Jij St. Petriisparoehie) TT& 1 Prinses Beatrix vanavond bij galavoorstelling in Leiden EIDEN Prinses Beatrix zal vanavond de galavoorstelling bijwonen van het toneelstuk i,Benard", dat, ter gelegenheid van het 32ste lustrum van de Vereeniging van Vrouwelijke "Studenten (VVSL), Leidsche identen Corps (LSC) en So- tlëteit Minverna, wordt opge voerd in de „Burcht". WK 74 'den heeft zich staande kunnen houden tegen de brullende Neder- j landse leeuw. Ze wonnen zelfs li met (gele) kaarten: 3—1. |i Men stoomde door naar de laat ste acht en liep daarbij Haïti onder de voet. «■opt u ook nog even om uw op lossing voor de WK-prijsvraag van Het Binnenhof te posten? LEIDEN Pastoor P. de Lange van de Leidse St. Petrusparo chie is benoemd tot pastoor te Rijpwetering als opvolger van deken-pastoor Ed. van Diepen, die op zijn beurt benoemd is te Schiedam. De benoeming wordt in augustus effectief. Pastoor De Lange (59) die in 1941 priester werd gewijd, kwam in 1967 vanuit Delft naar de Pe- tiuskerk. Hij is blij met zijn be noeming in Rijpwetering, „het is daar een prachtige omgeving. Natuurlijk heel wat anders dan in Leiden. Mijn parochie hier zal ik wel missen. Het is een grote stadsparochie, die uiter aard wel problemen met zich brengt, maar wat ik wel kan zeggen: de Petrus is bepaald niet een van de slechtste, o nee". ROME (DPA) De regering van Mariano Rumor blijft aan. De partijen van de coalitie zijn het daarover tenslotte eens gewor den. Negen dagen geleden dien de het kabinet zijn ontslag in. dat echter niet werd aanvaard door de landspresident. OPLICHTER OPGEPAKT LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren een 21-jarige Lei- denaar die van oplichting werd verdacht in zijn woning aange houden. De man, die in de pe riode van 31 mei tot 12 juni met bestelbonnen van de gemeente lijke werkplaats bij verschillen de bedrijven goederen had mee gekregen, legde een vlledige be kentenis af. De waarde van de goederen di op deze wijze buit werden gamaakt, bedraagt 2100,-. Onder- ivater- massage voor paarden Dit is niet de zomer mode in schoeisel voor paarden, maar een nieuw apparaat dat in de Amerikaan se stad Saragota Springs werd getoond om de voorbenen van een paard te te masseren. In de met water gevulde laarzen wordt lucht ingeblazen Commissie adviseert: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De commissie-Langemeijer heeft staatsse cretaris Hendriks in de afgelopen nacht geadviseerd Den nendal tijdelijk en in fasen te ontruimen. De beheerder, prof. G. Brcnninkmeijer, blijkt geen mogelijkheden te zien om de werksituatie op Dennendal te verbeteren. De commissie is bereid de begeleiding van de ontruiming op zich te nemen. De staatssecretaris beraadt zich nog over dit advies. Prof. Brenninkmeijer kreeg ruim een week geleden de ruimte om tot een verbetering van de werksituatie te komen, met name in het Lorentz-paviljoen. waar het conflict het duidelijkst naar voren komt. Volgens de commissie-Langemeijer waren de reacties van de betrokkenen op het plan van de beheerder onvoldoende. De commissie heeft nu ontruiming aangera den, waarvan de paviljoens De Hoeken en Klein-Dennendal zo mogelijk uitgezonderd zouden moeten worden. De zeven ontslagen stafleden van Nieuw-Dennendal noemen het advies van de commissie zeer betreurenswaardig. Men veron derstelt, dat de staatssecretaris dit advies wel zal opvolgen „en dan ziet het er niet best uit". De zes bestuursgetrouvve staflr den hebben al eerder laten ten ontruiming als onvermijdi lijk te zien. De ouders van p pillen van het Lorentz-paViljoc Autodiefstal opgelost LEIDEN Een 26-jarige Leide- naar, die er van werd verdacht zondagavond in de St. Aagten straat een Volvo met een dag waarde van tien mille te hebben gestolen; is gisteren door de Leidse politie aangehouden. De man bleek de auto inmiddels al te hebben doorverkocht, zodat de eigenaar nog even zal moe ten wachten voor hij zijn bezit terug ziet. BERLIJN (UPI) - Experimenten die door professor Wolfgang Kraak van de technische hoge school van Dresden zijn uitge voerd op tienduizend personen, hebben aangetoond dat luisteren naar achthonderd uur popmu ziek het gehoor beschadigt. Kraak zegt dat zijn onderzoek aantoont dat de theorie dat al leen lawaai van meer dan 90 decibel schadelijk is, is achter haald. „Niet de 90 decibel is de maat staf, maar de hoeveelheid la- waal waaraan iemand in zijn le ven, op zijn werk, bij sport, bij ontspanning wordt blootgesteld, bepalen eventueel vermindering van het gehoor. De mens hoopt lawaai als het ware op", aldus professor Kraak. In een artikel schrijft hij: ;,Wij hebben uitgerekend dat na on geveer 800 uur popmuziek ge- hoorbeschadiging optreedt. Dat wil zeggen, als er geen opge hoopt lawaai is. Maar aangezien de meestn van ons zijn bloot gesteld aan lawaai op werk of in het verkeer, wordt de dosis gewoonlijk al voor de achthon derd uur bereikt". Bestuursraad gevormd in Mozambique LOURENCO MARQUES Da nieuwe gouverneur-generaal van Mozambique, dr. Henrique Soa- res dc Melo, heeft een bestuurs raad benoemd die beheerst wordt door blanken uit profes sionele kringen, die hem moeten helpen bij het bewind over het gebied. De uit 13 man bestaande raad zal in functie blijven tot een refe rendum over de toekomstige status zal worden gehouden. Da gouverneur-generaal aanvaard de begin deze week zijn taak waarbij hij de macht overnam van het leger dat sedert da coup in Lissabon de controle uit oefende. Het Portugese persbureau Lusita- nia meldt dat de Angolese be vrijdingsbeweging MPLA heeft aangekondigd de strijd tegen het Portugese leger te zullen staken en met politieke midde len gaat vechten voor onafhan kelijkheid. UURWERK GESTOLEN UIT MUSEUM VOORBURG Uit het Huygens- museum aan het Westeinde in Voorburg is in de nacht van dinsdag op woensdag een zoge naamd „Haags klokje" gesto len. De waarde van het uur werk, dat dateert van 1670. wordt geschat op een bedrng tussen de dertig en de veertig duizend gulden. Het uurwerk bevindt zich in een ebbenhouten kastje, achtendertig centimeter hoog en vierendertig centimeter breed, en wordt afgeschermd door een deurtje. Aan de voor kant is het klokje gemerkt „H. van Driesen in den Haghe". Het museum werd binnengedron gen door forcering van het slot van de buitendeur. ANTWERPEN (ANP) Een vrouw die in Antwerpen een taxi huurde, alleen om haar de weg te wijzen, heeft aan die „huur" twee kapotte voorban den overgehouden. De vrouw, die met haar eigen wa gen in de Belgische havenstad was, vroeg daar een taxichauf feur haar de weg te wijzen naar een bepaalde plaats in het ha vengebied. De taxichauffeur reed voorop en de vrouw volgde met haar eigen auto. Op de plaats van bestemming werden de vrouw en de taxichauffeur het echter niet eens over de prijs die voor dit „voorijden" betaald moest worden. Op een gegeven moment kreeg de taxi chauffeur genoeg van het onder handelen, sneed de voorbanden van de wagen van de vrouw door en verdween. Een wel bijzondere 'blljmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van oen nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpoint. DEN HAAG Staatssecreta ris Van Rooijen (Financiën) heeft een verruiming van de mogelijkheid van het kostwin nerschap voor werkende ge huwde vrouwen toegezegd. Gis teren in de eerste kamer bij het beleidsdebat over financiën maakte hij een aantal regelin gen daartoe bekend. In de huidige situatie kan rol wisseling worden aangevraagd als het zuiver inkomen van de man niet meer bedraagt dan de belastingvrije voet in tarief groep 4 (werkende gehuwde man) van de loon- en Inkom stenbelasting. Die belasting vrije voet bedraagt 6640 gul den. De vrouw kan dan als kostwinner aangemerkt worden en volgens tariefgroep 4 wor den aangeslagen i.p.v. tarief groep 1 (werkende gehuwde vrouwen) waarvan de belas tingvrije som veel lager ligt 1328). Bij de verruimde rolwisseling kan de man de aftrekposten op belast inkomen - in verband met de dan geldende lage be lastingvrije som - in mindering brengen, terwijl zijn vrouw voor haar inkomen recht heeft op de hoge belastingvrije som. Als het totaal van de aftrek posten bij i^e man leidt tot een negatief inkomen, dan mag dat negatieve inkomen verrekend worden met het inkomen van de vrouw, hetgeen bij de vrouw tot belastingverminde ring leidt. Voor de heffing van inkom stenbelasting gelden de maat regelen al met ingang van het belastingjaar 1973; voor loon belasting pas op 1 januari 1975. Zij die alleen onder de loonbelasting vallen kunnèn ook al van de maatregelen ge bruik maken. Daartoe dient men alsnog een aangiftebiljet 1973 en een speciaal verzoek formulier (bij de belastingin spectie te krijgen) in te vullen. Noteer m.i.v RON als nieuw kwartaal-abonnee: MW11 Stuur deze bon in open envelop. Naam zonder postzegel, nsar. Adres antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats Stuur een 4-kleurenballpoinl naar: COURANT Woonplaats;

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1