Kracht Argentinië werd gesloopt door stormloop van half Dwerg Haïti ging onder in doelpuntenj'acht van Polen BONEV KREEG GEEN LOON NAAR WERKEN GELIJKMAKER ITALIË CADEAUTJE PAGINA 14 WERELDKAMPIOENSCHAP '74 GROEP I: 1. West Duitsland 2. Oost Duitsland 3. Chili 4. Australië GROEP 2: 1. Joegoslavië 2. Schotland 3. Brazilië 4. Zaire GROEP 3: 1. Nederland 2. Bulgarije 3. Zweden 4. Uruguay GROEP 4: 1. Polen 2. Italië 3. Argentinië 4. Haiti STUTTGART De stormloop van de Argentijnen duurde ruim een half uur. Toen waren de krachten gesloopt. De ploeg die met inzet van alle ijver, inzicht en alle raffi nement had gestreden, is afhankelijk van de laatste resul taten In de eerste finaleronde. Dan zal wellicht ook In deze groep 4 het vierde land, Haiti, als scherprechter fungeren. Polen, dat de Haltianen met 7-0 versloeg heeft 4 punten en is zeker van plaatsing bij de laatste acht. Mocht Italië zon dag van Polen winnen of gelijkspelen dan Is Argentinië uit geschakeld maar wint Polen, dan hangt alles af van de cij fers waarmee Argentinië van Haiti wint wat zonder meer mag worden aangenomen. De doelcijfers voor Italië zijn momenteel 4-2, voor Argentinië 3-4. Weer zal in de rust ge- rekend moeten worden, als het resultaat van Polen Ita lië bekend wordt gemaakt. Deze groep is een getrouwe blauwdruk van wat er giste ren in Frankfort gebeurde in groep 2. De Argentijnse trainer Vladislao Cap moet dan niet de fout maken die de Schot Willie Ormond in zulk een benijdenswaardige positie manoeuvreerde. Voor de Italiaanse coach Valca- reggi telde alleen het resul taat. Hij ging moeiteloos voorbij aan het overwicht dat Argentinië in het bom volle Neckarstadion in Stuttgart ten toon had ge spreid. Een ietwat gepi keerde Vacareggi: „Weet men nu nog niet dat het er niets aan toe of uf doet hoe men zich plaatst. En dat we lange tijd verdedigd hebben is toch ook niets bij zonders. De hele wereld weet dat dit onze grote kracht is". Dat daarbij vele overtredin gen werden gemaakt in totaal moest 25 keer voor Italië worden gefloten en 16 maal voor Argentinië duidt er toch wel op dat de Italianen het bijzonder zwaar hebben gehad. De kleine spichtige Rene Hou seman, de kousen op de en kels en de schouders hoog, was de voornaamste oor zaak van de vele Italiaanse overtredingen. Hij was in de lichtgewicht aanval on grijpbaar voor de grotere en zwaardere Italianen. Zijn trucs, zijn snelheid en zijn onvermoeibaarheid eis ten de constante aandacht van meer van meer dan OPSTELLINGEN Italië: ZoffSplnosl. Fac- chettl. Morlnl (Wilson) Burg- nichBenettl. Mazzola. Capel- lo: Rivera (Causlo). Anastasi Si Argentinië: CamevaJl; Wolff (Glarla). Perfumo. Heredia. sa, Telch. Babington; House man, Yazalde, Ayala en Keni- Scheldsrechter Kazakov (Rus land) gaf gele kaarten aan Be nettl en Babington. Toeschouwers: 73,000. één Italiaan. Daardoor kwa men andere Argentijnen vrij. En in het eerste halfuur van de tweede helft ontston den de meest chaotische si tuaties voor het doel van Dino Zoff. Gebruikmakend van alle geoorloofde maar ook niet toegestane midde len hielden de Italianen zich staande, niet fraai maar wel met succes. Toen doofde het vuur fn de Ar gentijnse ploeg. De onop houdelijke aanvallen had den zoveel inspanning ge vergd dat Italië zelfs nog enige malen in de aanval kon gaan. Maar welk een zwakke prestaties leverden befaamde mannen als Riva, Rivera en Anastasi waar van de laatste een volledige mislukking was en Rivera zwak met zijn passes. Geen wonder derhalve dat Italië een cadeau nodig had om de kans voor kwalificatie bij de laatste acht te behou den. Verslapping Trainer Vladislao Cap weet de fout van aanvoerder Ro berto Perfumo aan een mo ment van verslapping van concentratie. De voorzet van Rivera was bedoeld voor Benetti die de bal op zHn borst nam. 't Leer sprong weg en Perfu mo, wiens aandacht gerichi? was op Anastasi en Mazzolo die verderop stonden, moest plotseling ingrijpen. Van zijn been schampte de bal af en doelman Carnevali was geslagen. Minuten later stond Perfumo no? hoofd schuddend op het Md. Het water droop van zijn klets natte haren en hij had een trek op het gezicht die diep leiden verraadde. De zo zeer verdiende leiding die Argentinië na ruim een kwartier had genomen was door zijn toedoen verloren gegaan. Het was een plotse ling doelpunt dat de Argen tijnen maakten. De toen al opvallende Rene House- mann liet een lob los die de toch waarlijk niet van erva ring gespeende Dino Zoff volkomen verraste. De Ita liaanse defensie had toen nog nauwelijks kijk op de verrassende wervelende ac ties van de Argentijnen die elkaar veel gemakkelijker vonden dan de Italianen. Met open spel werd de ploeg van de „bouwer" Sandro Mazzola verrast. De bouwvaardigheid van de Argentijnen was groter, ze vormden een completer team. Bij de Italianen over heerste het spelen voor ei gen glorie, waarvan Rivera het toonbeeld was. Trou wens, iedere aanvaller meende zichzelf te moeten bewijzen. Het sterrendom vierde hoogtij. De ze'fzuch- tlfheid bij de Argentijnen, wier open annval.en innv'd- de!s waren gewijz:gd in dik wijls „stilstaande" combi naties was veel minder. De Russische scheidsrechter Kasakov tolereerde geen zware attacks van de lange re en fysiek sterkere Ita- HERMAN VAN BERGEM liaanse verdedigers. En toen Bennetti 'n grove over treding beging tegen (weer) de gladde Houseman, gal' Kasakov hem de gele kaart. Hij zou er nog een uitdelen op de FIFA zo duidelijk de nadruk had gelegd: het stoppen met de hand van de bal in de lucht. Gele kaart Babington had dat voOr de rust al gedaan maar kreeg pas de gele kaart toen hi/ het in de tweede helft nog maals deed, waarschijnlijk met de gedachte dat Kasa- 0 0 4 4—0 1 0 3 3—1 1111—2 0 2 0 0—5 3 9-0 3 2—0 2 0—0 0 0—11 10 3 2—0 2 0 2 1—1 2 0 2 0—0 1111—3 2 0 0 4 10—2 1 1 0 3 4-2 0 1113—4 0 0 2 0 1—IC TOTO 50 Chili—DDR 1-1 Australië—West-Duitsland 0—3 Joegoslavië—Zaire 90 X Schotland—Brazilië 0—0 Nederland—Zweden 0—0 Bulgarije—Uruguay 1—1 Haiti—Polen 07 Argentinië—Italië 1—1 Zürich—Hertha BSC 3—2 X Austria WienMalmö FF 11 AtvidabergKaiserslautern 22 Slovan BratislavaGrasshoppers 40 X MSV Duisburg—Gornik Zabrze 61 X kov zijn overtreding weder om zonder bestraffing zou laten. Niettemin waren beide trai ners tevreden met de lei ding. Hoewèl Valcareggi op merkte dat er heel wat meer gebeurde dan Kasakov en zijn sterke grensrechters Glöckner (Oost-Duitsland) en Rainea (Roemenië) heb ben gezien. Kasakov had het over het algemeen we! gezien. Kasakov: „Het was een uitstekende wedstrijd met eén geweldige sfeer rondom het veld. Dan moet je kennelijke overtredingen naturlijk bestraffen. Maar af en toe ook wat door de vingers kunnen zien". De tribunes waren gevuld met warmbloedige aanhan gers, van wie 20.000 Italia nen. Een vloot bussen, twee jumbo-jets en rijen particu liere auto's hadden een in vasie veroorzaakt. Over en werden missers met honend gelfuit gehonoreerd maar dat nam men simpel van elkaar. Op het veld was dat soms anders. In elk geval is gebleken dat Argentinië het beter kan dan het in de voorberei dingswedstrijd van het Ne derlands elftatf in Amster dam had vertoond. Met on gekend felle pressie werd na de rust getracht de Ita liaanse afweer te breken. Slechts zelden kwam Italië aan een aanval toe. Dan kwam het meeste gevaar van Riva, die met de te leurstellende Anastasi van plaats had gewisseld. Het agressieve spel van de Ar gentijnen leverde een fel schot op van Ayala dat Zoff Sandro Mazzo'.a, een toonbeeld van ellende. Met een gebaar dat diepe wanhoop illustreert heft hij zijn handen ten hemel nadat hij in een van de laatste minuten van de wedstrijd tegen Argentinië bij een niet te missen kans de bal toch enkele centimeters naast heejt tot hoekschop verwerkte. Meer niet, want met kunst en vliegwerk en zeker niet met overtuiging hield de de fensie stand. Wissels bleven in dit spannende duel met Argentinië als uitgesproken betere ploeg niet uit. De ge blesseerde Wolff werd ver vangen door Glaria en later kwam Chazarreta in de plaats van Yazalda. Coach Valcareggi gebruikte maar meteen zijn twee wis selspelers: Causio en Wil son voor de geblesseerde Morini en Rivera. Valcareg gi: „Ik was al van plan om Rivera in de rust te wisse len maar hij is een speler die eensklaps de grote vorm kan krijgen en daar om heb ik nog wat ge wacht. De vorm kwam niet". Valcareggi sprak over één speler, Cap over het gehele Italiaanse team toen hij zei: „Italië heeft de laatste jaren veel aan kracht ingeboet. Natuurlijk, wij hadden moeten winnen. Wij zijn er^ook dichtbij geweest maar met zulk een woud van verdedigers die boven dien erg fors ingrijpen krijg je weinig reële kansen". Valcareggi hoopt op Polen Italië. „Polen speelt sterk en moet kunnen win nen van Italië in deze vorm". En Argentinië in deze vorm moet in staat worden geacht met behoor lijke cijfers van Haiti te winnen. Zo kunnen de „vierde landen" de inzet zijn van plaatsen voor Zuid- amerikaanse ploegen. UITSLAGEN WK OP TV VRIJDAG 21 JUNI 7.45-18.25 WK extra (Duits land 2) 21.40-22.10 WK'74, tussen de wedstrijden (Duitsland 1) TOPSCORERS MüNCHEN Nadat alfe ploegen twee wedstrijden hebben gespeeld wordt de topscorerslijst aangevoerd door twee Polen, namelijk Szarmach en Lato, die ie- der vier doelpunten maak ten. De kop van de lijst ziet er als volgt uit: 3. Bajevic (Joeg) 3 4. Rep (Ned) 2. Zesentwintig spelers maak ten een treffer. Curran (Austr) en Perfumo) Arg) schoten ieder in eigen doel. (Van onze verslaggever) HANNOVER Alleen dankzij een wanhopige ak- tie van Ricardo Pavoni heeft Uruguay een (zij het papieren) kans behouden op het bereiken van de tweede rond*. Drie minuten voor het einde trok de modern opkomende vleugelverdedi ger, toen de stand 1—0 in het voordeel van Bulgarije was, met de moed der wan hoop mee naar voren. Zijn verrassende actie veroor zaakte in de Bulgaarse ver dediging zoveel paniek, dat Pavoni een unieke scorings kans kreeg. Hij greep die met beide handen aan. Doelman Roementsjo, de laatste schakel in de plotse ling op alle fronten falende defensie, moest er wel een fout voor maken. Nadat het rechter verdedigingsvak van MIadenovs formatie in verwarring was achterge laten, schoot Ricardo Pavo ni te zacht in. Roementsjo dook ook nog eens over de Het was het moment van grote teleurstelling 'in de Bulgaarse ploeg, die geen loon naar werken had ge kregen. Weliswaar moest de fout ook in eigen gelede ren worden gezocht. Net zoals in de wedstrijd tegen Zweden werd een afmaker node gemist. Het schutters- werk moest nu komen van Cristo Bonev. Van hem al leen. De 27-jarige aanvoer der die ook al voor de op bouw zorgde, zwoegde twee maal drie kwartier. Hij kreeg zijn beloning in het doelpunt, een kwartier voor het einde gemaakt. Op een harde halfhoge voorzet van Voinov kopte Cristo Bonev fraai in. Eindelijk was een aanval afgerond en de zege leek behaald. Pavoni voorkwam erger. Hij was ook degene ge weest, die in het teleurstel lende duel in het Nieder- sachsen stadion van Hanno ver, Uruguay al eerder voor een achterstand had behoed. Vier minuten na rust. het was de eerste keer dat Uruguay in grote moei lijkheden kwam, leek De- nev te scoren. Pavoni redde op de lijn. Er heerste een chronisch gebrek aan schotkracht, met als gevolg een slaap verwekkend duel. De toe schouwers hadden gelijk ge had om thuis te blijven. Slechts tienduizend beman den de tribunes. Zij zagen twee verdedigende ploegen, die vrijwel niet het midden veld gebruikten. Bulgarije was iets beter in het (slechte) plaatsen en daardoor gevaarlijker, dankzij de zwoegende en ui terst actieve Bonev. Hoewel Urugur.y meer aanviel i in de wedstrijd tegen Ne derland (de ploeg kreeg nu ook de gelegenheid voor) volgde de eerste re delijke offensieve actie pas na een half uur. Milar (met Corbo en Garisto verande ringen vormend in de op stelling ten opzichte van die tegen Nederland) en More- na trokken eens naar voren OPSTELLINGEN Uruguay: Mazurklewlcz; lan. Garisto (Masnlk), guy. Pavoni. Esparrago. tegajza (Cardacclo). Rocha, Mllar. Morena en Corbo. Bulgarije: GoranovC. Vassl- lev. Ivkov. Penev. Velitsjkov, Kolev, Bonev. Nikodlmov (Ml- chailov), Voinov. Panev en De- Schcldsreehter Taylor (Enge land) gaf gele kaarten Vassllev en Esparrago. Toeschouwers 10.000. zonder echt gevaarlijk te worden. En zo bleef het tót die gelukkige 87e minuut voor Uruguay. Op de val reep zagen de toeschouwers voor wie alleen de slotfase de moeite waard was. dan toch nog een doelpunt van de Zuidamerikanen. De hoop kwam weer terug bij trainer Roberto Porta, die zijn verjaardag toch nog met enig vooruitzicht af sloot. Uruguay moet voor het bereiken van de laatste acht met grote cijfers 1 nen ven Zweden. En juist dat scoren vergaat de Zuid- amerikanen moeilijk. Bo vendien moet Nederland dan zondag ook nog eens van Bulgarije winnen. Een Bulgarije, dat gisteren Bonev nagelaten nauwe lijks kon imponeren. Trainer Mladenov: „Wij zijn nog niet uitgeschakeld. Het zeJ tegen Nederland wel erg moeilijk worden. Voor mij is Nederland in ieder geval geplaatst." Na dat de gedrongen trainer van de Bulgaarse ploeg eerst nog eens over het missen van de kansen had, vond hij Uruguay een com pliment waard. „De Zuid amerikanen spelen serieus voetbe.l," zei hij. En Rober to Porta keek alleen naar het laatste kwartier. „Toen hebben we bewezen, dat we wel degelijk kunnen vo» ballen"... Met een van smart vertrokken gezicht ziet ae Hditaansc doelman Francillon toe hoe de bal voor de derde maal in het duel tegen Polen achter hem verdwijnt. Er zouden nog vier doelpunten volgen Van onze verslaggever MÜNCHEN Evenals Joe goslavië dat eerder deed in de wedstrijd tegen Zaire heeft ook Polen zijn duel te gen „dwerg" Haiti gebruikt om het doelgamiddelde flink omhoog te vijzelen. Zonder zich bovenmal'g in te spannen behaalden de Po len, die hun eerste wed strijd al in een zege van 3-2 tegen Argentinië hadden omgezet, een overwinning van 7-0. B*j rust had men al een voorsprong van 5-0 genomen. Toch duurde het, gezien de tegenstand die de Haitianen konden bieden, nog vrij lang voordat de Polen voor de eerste keer konden sco ren. Dat was vooral een verdienste van de voortref felijke doelman Francillon, die menigmaal een onhoud baar geachte bal toch nog wist te keren. Pas na ruim een kwartier wist de ra zendsnelle Lato van een misverstand te profiteren en de Kaltiaanse doelman voor de eerst keer te passe ren. Enkele minuten later moest Francillon de trieste gang naar het net voor de weede keer maken, nadat Deyna attent reageerde op een voorzet van Gadocha. Daarmee was de tegen stand vun Haiti gebroken. En eigenlijk zonder al te veel moeite konden de Po len via twee treffers naar een ruststand van 5-0. In de tweede k cr maken, nadat ruim 22.000 toeschouwers, die echter amper enige sfeer in het Olympiastadion konden brengen, niet lang te wachten op het zesde doedpunt van Polen. Weder om schoot Smarmach raak. Hierna geloofde Polen het wel, hetgeen onder andere tot gevolg had dat Sanon nog voor enige paniek in de Poolse defensie kon zorgen. Nadat Francillon nog enke le keren zijn kwaliteiten had getoond, bepaalde Lato vijf minuten voor het laat ste fluitsignaal van scheids rechter Govindasamy Sup- piah uit Singapore de eind stand op 7-0. STANDEN POLEN: TomaszewsklSzj.. nowskl, G rgon. Zmuda, Musi cal. Deyna. Kasperczak. Mas- zyk. Lat Smarach. Gadochs. Scheidsrechter: Govindasamy Supplah (Singapore). Toeschouwers2.000. Geen gele of rode kaarten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14