ACHT MILJOEN TELEFOONS IN HET JAAR 2000 CeldócSoiucmt NAVO bindt zich aan bescherming democratie Hier gebeurde het: Eerste semi-elektronische centrale Nixon belooft hulp aan Portugal Wijnhandelaren uit Bordeaux voor rechter Het leger accepteert homofielen Italië wil 500 generaals kwijt U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat Tanker ontplofte - stuurman verdronken Mgr. Gijsen bereid te praten over HTP PONDERDAG 20 JUNI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van een onzer verslaggeefsters WORMERVEER Tegen het eind van deze eeuw zal ons land circa acht miljoen telefoonabonnees hebben, tegen bijna drie miljoen op dit moment. Van deze acht miljoen zullen er naar verwachting 6,5 miljoen zijn aangesloten op semi-electronlsche centrales (waarbij het telefoonproces via de computer gaat) en deze abonnees zullen eentelefoontoestel hebben met een drukknop-systeem. )it voorspelde de directeur-generaal van de PTT, drs Ph. Leenman gisteren in Wormerveer bij de installatie van de eerste semi-elec- troniscüe centrale in ons land. [en van de mogelijkheden die dit systeem biedt, is, dat de ge sprekskosten per telefoon en ge lijktijdig met het gesprek op re kening van de PTT kunnen wor den overgeschreven. Dit zou de administratieve afdeling van de PTT werk schelen. Andere voordelen zijn, dat er al lerlei nevendiensten aan het pu bliek kunnen worden aangebo den voor relatief lage kosten. Zo zullen voor veel voorkomen de verbindingen verkorte num mers worden ingevoerd, er zou een waarschuwingssein kunnen komen dat, terwijl men aan het telefoneren is, aangeeft dat er nog een gesprek wacht en er zou een automatische bood schappendienst kuinnen worden ingevoerd. Het plegen van chantage, het vra gen van losgelden en andere eu vele daden per telefoon zullen in de toekomst een nog riskan tere zaak worden. Het compu ter-systeem maakt het de PTT namelijk eenvoudiger om te achterhalen van waaruit een be paald telefoongesprek is ge voerd. Na Wormerveer zullen in Die- men. Amstelveen en Amster- dam-Buitenveldert dergelijke centrales worden gebouwd. Watergate Rapport zonder conclusie rol Nixom fASHINGTON (UPI) Do se naatscommissie voor de Water gate-affaire heeft besloten haaf rapportte voltooien zonder con clusies over de rol van presi dent Nixon in deze zaak. De tijd heeft ons ingehaald", al dus vice voorzitter Howard R. Baker (republikein uit Tennes see). Er zal geen afzonderlijk deel zijn over de betrokkenheid de president" in het rap port van de commissie dat eind deze maand moet verschij- )e commissie besloot ook haar werk te beëindigen zonder ver der onderzoek naar de activiteit van Nixons twee broers of zijn goede vriend Charles G. „Bebe" f Rebozo. Nederlaag voor Labour 'an onze correspondent Ro°ei Simons) INDEN De socialistische minderheidsregering Wilson heeft gisteravond haar eerste parlementaire nederlaag opgelo pen sinds ze begin maart aan het bewind kwam. een heftig debat over het voornemen van de socialisten om aan de Britse vakbonden het bedrag van 10 miljoen pond terug te betalen dat hen onder conservatieven afgenomen in de vorm van belastin gen, werd de regering verslagen met 9 stemmen (308 tegen 299). conservatieve oppositie genoot ia haar offensief tegen labour de steun van ten minste 13 van de 14 liberalen, de zeven schot se nationalisten en nog enkele noordierse unionisten. President Nixon in gesprek met de Portugese president Spinola (r.) tijdens een tussenlanding van het vliegtuig van de Amerikaanse president op de Azoren. In het midden een tolk. LAJES (AP) President Antonio Spinola van Portugal Is gisteren naar zijn land teruggekeerd na een ontmoeting te hebben gehad met president Nixon en van deze de belofte te hebben verkregen van Amerikaanse economische hulp voor Portugal. De Portugese president en Nixon hadden een ontmoeting van bijna twee uur. Spi nola noemde het overleg „en succes". Nixon noemde de ontmoeting „een zeer constructieve uitwisseling van standpunten met betrek king tot wederzijdse problemen". Karei Appel In Amsterdam, In de Glazen Zaal van het Amstel- park, werd giste ren een tentoon stelling van wer ken van Karei Ap pel geopend door de schrijver Bert Schierbeek (rechts). Met wet houder Han Lam- mers maakte hij een rondgang langs de schilder werken. BORDEAUX Een onderzoek naar een groot wijnschandaal, waarbij is geknoeid met mil joenen flessen Bordeaux-wijn, heeft ertoe geleid dat achttien wijnhandelaren, waaronder twee van de meest illustere personen uit de wijnwereld van Bordeaux, in oktober een rechtszaak te wachten staat op beschuldiging van fraude Een officiële aarklacht is nog niet ingediend, maar uit het onderzoek dat in opdracht van de rechter is ingesteld, is ge bleken dat er documenten zijn vervalst waardoor ruim twee miljoen liter wijn van mindere kwaliteit het predikaat, „goede kwaliteit" hebben gekregen. Ook is met grote hoeveelheden wijn geknoeid om een kleurver andering te bewerkstelligen. Het vermoeden dat er sprake was van frauduleuze handelin gen bracht een uiterst geheim onderzoek op gang, waarover een jaar geleden voor het eerst gegevens uitlekten. Dat bracht een grote schok teweeg in de wijnwereld van Bordeaux, waar wijnboeren en wijnhande laren zich altijd hebben laten voorstaan op absolute integri teit. Hoge functionarissen uit de wijnhandel hebben aange drongen op een snelle afwik keling van deze zaak, opdat er niet langdurig een smet zal rusten op de naam van Bor deaux. De Franse overheidinspecteurs konden de vervalste wijn vorig jaar in beslag nemen voordat deze zijn weg had gevonden naar exportmarkten. De ver valsing van de documenten had tot doel wijn. van mindere kwalitiet uit het zuidoosten van Frankrijk de kwaliteitsaandui ding „Bordeaux Supereur" te geven, het bewijs dat een goede Bordeaux-wijn alle kwa- liteitsproeven heeft doorstaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Homosexualiteit zal geen reden meer zijn om ie mand alleen daarom uit de mili taire dienst te ontslaan. Dit btfijkt uit het overleg tussen de Kamercommissie voor militaire zaken en minister Vredellng en staatssecretaris Van Lent. Al leen de SGP-fractie in de Ka mer wil de categorale afwijzing van homosexualiteit in het leger handhaven. Tot nu toe geldt de bepaling, <lat iemand bij wie tijdens de keu ring of tijdens de diensttijd ho mofilie wordt vastgesteld, wordt afgekeurd. Vanwege de steeds grotere tolerantie in de maat schappij wordt voortaan homofi lie niet meer uitsluitend als re den voor afkeuring gezien. Komt de homofiele militair openlijk voor zijn geaardheid uit, dan zijn gedrag en contac ten bepalend voor zijn handha. ving in dienst. Homofilie zal niet meer worden beschouwd als een „ziekte", aldus de mi nister. i- Eerste vraag: is het nodig? WEER DOEN BERICHTEN DE RONDE, dat binnen afzienbare tijd het bedrag voor de kijk- en luisterbijdrage drastisch verhoogd zou moeten worden. De omroepverenigingen zijn namelijk tot de conclu sie gekomen, dat dit nodig is om in de toekomst verantwoorde pro* gramma's te kunnen brengen. Binnen een paar jaar zou dan van kijkers en luisteraars een vergoe ding van ruim 150 gulden per jaar gevraagd gaan worden. Wie re deneert: een jaar heeft 365 dagen, dus nog geen halve gulden per dag voor shows, voetbalwedstrijden, culturele uitzendingen en infor matie, heeft alles bij elkaar nog een koopje, heeft zeker in het ge val van Nederlanders die geen lid van een omroepvereniging zijn, gelijk. TOCH VINDEN WE DAT DE REGERING, in het bijzonder de ver antwoordelijke minister, zich driemaal moet bedenken vóór aan de suggestie uit Hilversum gehoor wordt gegeven. De grote financiële meevaller welke enkele maanden geleden over de omroepreserves bekend werd, garandeert dat voor de noodzakelijke investeringen ruimte is; de inkomsten van de S.T.E.R. lopen niet terug en bij elkaar blijft het aantal kijkers en luisteraars die lid van een omroepvereniging zijn, gelijk. Op het gebied van de "georganiseerde" klanten van radio en televisie zou een effiënte propaganda-actie van geheel Hilversum miisschicn geen overbodige luxe zijn. Als de inflatie blijft doorhollen, zal t.z.t. een verdere aanpassing van de kijk- en luistergelden noodzakelijk zijn. Maar geen sprong van vijftig of enkele tientallen procenten. Ook niet voor uitbreiding van de totale radio- en televisietijd. Want als die factor in het geding gebracht wordt, zeggen we ook: Is dat nodig EEN KWANTITATIEVE UITBREIDING In geen geval en het staat niet vast dat kwalitatieve verbeteringen veel geld moeten kosten. Wat dit betreft trekken we graag een parallel met het onderwijs; met hetzelfde geld zou. voor het onderwijs in zijn totaliteit, al heel wat verbeterd kunnen worden. (Van onze correspondent) ROME In de Italiaanse legertop wordt zwaar gevochten. Niet met bataljons in een echte oorlog, evenmin met hele legers in manoeuvres, maar om het behoud van de al dan niet zuurverdiende gene- raalssterren op de kraag. Om verdere vergrijzing tegen te gaan, snellere promotiekansen te scheppen voor jongere officieren en vanwege reorganisatie maatregelen moeten ruim vijfhonderd generaals afvloeien. Het huidige aantal van ruim duizend verdeeld over landmacht, luchtmacht en marine moet ge halveerd worden. De klap komt het hardste aan voor de brigade-generaals van het leger (de land macht), die numeriek het talrijkst zijn, maar ge zien de reorganisatie ook het meest overbodig. OTTAWA (ANP) Tot bijzonder veel genoegen van minister Van der Stoel en de hele Nederlandse delegatie is voor het eerst in het 25-jarig bestaan van de NAVO in een officiële verklaring van do NAVO-mlnisters uitgesproken dat idealen van democratie en men senrechten, rechtvaardigheid en sociale vooruitgang worden ver diept en uitgebreid. Dit houdt tevens een veroordeling van het kolo nelsregiem in Griekenland in. De verklaring over de Atlantische be trekkingen, zal volgende week door president Nixon in Brussel worden ondertekend. rate troepen. Hetzelfde geldt trouwens voor de conferentie over Europese veiligheid, die thans in Genève in een impasse Is geraakt. Bil de militaire aspecten ligt de nadruk op de artikelen waarin de Europese en Amerikaanse verplichtingen worden uiteenge zet. Europa verplicht zich een dergelijke bijdrage te leveren dat afschrikking van agressie mogelijk is, Frankrijk wilde aanvankelijk een grotere mate van onafhankelijkheid voor zijn atoommacht tot uitdrukking ge bracht zien maar de gekozen formulering brengt de „Froce de frappe" binnen het verband van de NAVO. Motie tegen Rabin afgestemd JERUZALEM Premier Rabin van Israël heeft in het parle ment te Jeruzalem verklaard dat president Nixon het recht van Israël op veilige grenzen erkent. Na Rabins verklaring diende de rechtse oppositie het Likoed* blok en de nationale religieuze partij, een motie van wantrou wen tegen het regeringsbeleid in. De motie werd met 60 tegen 50 stemmen en 3 onthoudingen (communisten) verworpen. Tonnen post, met inbegrip van expresse stukken en aangetekende brieven higgen opgestapeld in het postkantoor van het Romeinse centraal station. Een en ander is het gevolg van een stakings- en langzaamaanactie. Particuliere koeriersdiensten maken goede tijden, daar zij steeds weer worden gebruikt door wanhopige firma's. Houden van beschermde dieren wordt verboden 'EN HAAG. (ANP) Aankoop. verkoop, aflevering en het on der zich hebben van bescherm de dieren wordt verboden. Dat is de strekking van het wetsont werp dat de Tweede Kamer gis- I teren zonder hoofdelijke stem ming aanvaardde. Met dit wets- ontwerp wil de regering voorko men dat met uitroeiing bedreig de diersoorten als huisdieren bij I Particulieren terechtkomen. In het wetsontwerp, is onthef fingsmogelijkheid opgenomen voor o.a. dierentuinen en de die renhandel. Voor circussen en dressuurinrichtingen wordt voorshands een soepel vergun- ningsbeleid gehanteerd. Het mi nisterie van CRM heeft een boekje uitgebracht, waarin al de beschermde dieren en plan ten zijn opgenomen. tweedaagse conferentie, over de correcte sfeer waarin hij had gesproken met zijn Griekse ambtgenoot Tetenes. Tijdens dit gesprek heeft mr. Van der Stoel het standpunt van de Neder landse regering wer Grieken land uiteengezet en de kwestie van de politieke gevangenen aangeroerd. In de NAVO-verklaring worden ook da ontwikkelingen in Portu gal, sinds de omverwerping van de regering Caetano, verwel komd. Gisteren hebben de ministers we gens tijdgebrek slechts zeer kort kunnen spreken over de on derhandelingen over wederzijd se troepenvermindering in Eu ropa. In het slotcommuniqué wordt gesproken over een blij vend streven naar -esultaten. die - zoals minister Vredeline heeft verklaard, bepalend zullen zijn voor de omvang van de pa- Reorganisatie Loodswezen ROTTERDAM (ANP) Op het ministerie van Defensie (Mari nezaken) bestaan plannen om de dienst van het loodswezen te reorganiseren. Dit zou een in krimping van het aantal func ties ten gevolge hebben. Vol gens de algemene bond van ambtenaren (ABVA) worden on geveer 260 mensen overtollig als de plannen verwezenlijkt wor den. De noodzaak tot reorganisatie zou zijn gebleken uit een zojuist af gesloten studierapport, waario wordt gezegd dat het loodswe zen te duur aan het worden is. Als er niets gedaan wordt, ze meent men bij defensie, zullen de tarieven voor de scheepvaart zo sterk stijgen, dat de concur rentiepostitie van de Nederland se havens wordt v2.zwakt. Vcd* eventueel ovciioilige mensen wil men ander werk zoeken. (ADVERTENTIE) d ff-ia lA^cuLüt wuzxLJe. oLeot bui "2.W perdefeuju. Twaalfhonderd kilometer van nuis en dan opeens zonder geld. Wat een paniek! Ook u kan zoiets overkomen. Loop daarom voordat u op vakantie gaat even binnen bij de Amro Bank. En vraag de Amro Reis- cheques. Raakt u ze op een of andere manier kv.ijt, dan hebben anderen er niets aan en u k.ijgt ze gewoon vergoed. U belt even met AmroTeleservice en binnen de kortste keren krijgt u geld telegrafisch overgemaakt naar de bank ter plaatse, waar ook in Europa. Natuurlijk hebt u voor uw eerste uit gaven ook wat kontant buitenlands geld nodig. Dat kunt u bij de Amro Bank laten verzekeren, gelijk met uw bagage. U merkt wel, de Amro Bank kan voor u als vakantieganger heel wat doen. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank In uw buurt. Voor buitenlands geld, cheques en uw reisverzekering. Vergeet niet het gratis landengidsje te vragen. zenroa =Errist1» temperaturen nn luchtdruk in miPibamn opklaringen hagel •*-*■ warmtefront H hogo-drukgetted 5g* bewdking -f» sneeuw i—r kou-front L lagc-drukgebied regen ^2 onweer windrichting verplaatsingsrichting WEERRAPPORTEN DE BILT Een hogedrukgebied, waarvan het centrum het afge lopen etmaal van de Gol van Biscaje naarbhet zuidelijk deel van de Noordzee trok, zorgt bij ons voor een standvastig weer type. Morgen mag danook op nieuw op droog en vrij zonnig weer gerekend worden. De mid- dagtemperaturen zuilen in het algemeen nog iets hogere waar den bereiken dan vandaag. Een twede hogedruksysteem veroor zaakt in Noord-Scandinavië al dagenlang zomers weer. Tot in Lapland komen middagtempera- turen voor van rond de dertig graden. Vooruitzichten voor zaterdag: droog, zonnig en gematigd warm. Weersvooruitzichten in cijfers. voor zaterdag: aantal uren zon: 5-16; Min. Tem.: omstreeks 13 graden; Max. temp.: omstreeks 22 graden; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80procent. Amsterdam De Bilt Deelcn Eeldo Eindhoven Den Helder Lucht R'dnm VUnamgen Zd. I.lmhurg Bordeaux Brussel Frankfort Rth. bew. on bew. bew. Jwl 01 BRUINISSB (ANP) Door ont ploffing van de lading stookolie op de Belgische binnenvaarttan- ker „Moselstein" is gistermid dag rond twee uur do stuurman, de 24-jarige H. de Vos uit het Friese Akkrum, overboordgesla- gen en verdronken. zwaar beschadigde 907 metende schip bevond zich op het mo ment van de ontploffing op het Zijpe, een onderdeel van de Oosterschelde. Alle zes opvarenden waren Neder landers. In het clubhuis van de Jachthaven van Sint Annaland zijn de drenkelingen opgevan gen. De tanker is eigendom van Romain Bollaert'ult Brasschaat. UTRECHT ANP - De bisschop van Roermond, mgr. Gijsen, is bereid eraan mee te werken dat de Hogeschool voor Theologie en Pastoraat in Heerlen, die nu in zijn ogen niet beantwoordt aan de normen die voor de pries teropleiding gesteld moet wor den, voor hem weer aanvaard baar wordt. Mgr. Gijsen heeft dit gisteren meegedeeld tijdens een vergade ring in Utrecht van de Neder landse bisschoppen en de hoge re oversten van orden en con gregaties in Nederland. Samen met de Katholieke Instellingen voor Wetenschappelijk Theolo- êisch Onderwijs zitten zij in de entrale Beleidscommissie om te adviseren over de priesterop leiding. Deze commissie voelt zich gepasseerd door het besluit van mgr. Gijsen een eigen pries teropleiding te starten. Daarom heeft mgr. Gijsen nu voorgesteld dat hij met de commissie gaat praten. De oversten en bis schoppen benadrukten dat zij samen de verantwoordelijkheid dragen voor de vorming en op leiding van toekomstige pries ters en pastorale werk(st)ers.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13