Nederland staat er gekleurd op Energiecrisis kost tuinbouw 15 pet inkomen Hier gebeurde het: £eidóe(2oma/n£ Hoessein wil terugtrekken Israël uit Jordaanvallei IRA-consessie: bereidheid tot onderhandelen ALLES DRAAIT OM VOETBAL U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. Sociale Zaken belasten met studiefinanciering JINSDAG 18 JUNI 1974 LHlUSh. COURANT (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met het oog op de Wereldkam pioenschappen voetbal in München hebben meer dan 125.000 Nederlanders een nieuwe kleurentele visie gekocht. Velen betaalden het toestel met hun vakantiegeld. Hier en daar is dat tot leve ringsmoeilijkheden gekomen, maar grote proble men hebben zich niet voorgedaan. De fabrikanten hadden een toenemende vraag al ingecalculeerd in de planning voor dit jaar. Dat die echter zo flink zou uitschieten, viel buiten de verwachting. Een grote speciaalzaak in Den Haag zegt een aantal klanten teleurgesteld te moeten hebben, omdat men door de televisietoestellen heen was. Dertig procent meer verkoop dan in dezelfde pe riode van vorig jaar werd als indicatie gegeven. Van deze zijde was er kritiek op een grote fabri kant die niet in staat bleek aan de vraag te vol doen. Men had het zelfs over een schaarste aan kleurenontvangers op dit moment. Een woord voerder van de betrokken fabrikant sloot dat niet uit als het om een bepaald type ging. De hausse in de toestellen heeft zich niet beperkt tot de grootbeeldapparaten. Er bleek ook grote interesse te zijn voor de portable-ontvangers. Vol gens de verkopers zouden velen dit jaar toch al een kleurentelevisie hebben aangeschaft. De ver koop is echter verschoven, zodat in de komende maanden een flauwte in de televisiehandel wordt verwacht. Dit tezamen is een van de randverschijnselen die een mammoetmanifestatie als de Wereldkam pioenschappen voetbal nu eenmaal met zich mee brengt. Overal in Nederland krijgt men er mee te maken. Zo worden ook goede zaken gedaan door slijterijen en banketbakkerijen, die voor het nodi ge proviand zorgen als de wedstrijden zich afspe len. In veel gevallen gaat dit ten koste van hore cabedrijven, die de klantenkring inmiddels al hebben zien inkrimpen. Desondanks staan in heel wat café's de toestellen aan. Al was het maar om gehoor te geven aan de oproep van de vakpers om als service aan het publiek in het horeca be drijf niets van de kampioenschappen verloren te laten gaan. Afgelopen zaterdag en dat zal zich de komende weken vermoedelijk andermaal voordoen sloot een aantal winkels voortijdig om de beelden van uit München niet te missen. Andere zaken daar entegen dachten er anders over en probeerden eerst door hun voorraden, zoals vlees en vis, heen te komen. Inmiddels houden onderzoekers zich druk bezig met de luister- en kijkdichtheid van de sportpro gramma's. De eerste cijfers daarover komen pas in een later stadium. Dat geldt ook voor de Ge meenschappelijke Administratiekantoren in Ne derland, die zich onder meer bezighouden met de registratie van het aantal ziektemeldingen. Het GAK in Amsterdam verwacht eind van de week de eerste cijfers, maar schokkend zullen die niet zijn. De directeuren van enkele van die kan toren in de randstad zeggen nog geen enkel sig naal te hebben gekregen dat er op grotere schaal dan anders verzuimd wordt. Daar is ook geen aanleiding toe omdat in veel bedrijven met de sportieve belangstelling van 't personeel rekening wordt gehouden. Het ene bedrijf heeft een televi sie laten aanrukken voor de kantine, een ander is wat soepeler met alternatieve werktijden en wis-» seldiensten. Over het algemeen wordt er normaal doorgewerkt, zonder onderbrekingen die de roos ters kunnen verwarren. Een woordvoerder van een concern in Rotterdam zei: ,,De kampioen schappen voetbal hebben tot nu toe geen invloed gehad op het interne gebeuren". Daarbuiten speelt zich duidelijk wel heel wat af. Diplomatenzoon weer terecht Florence Op het hoofdbureau van politie in Florence is een jongeman ongedoken die zei dat h ij de sinds 29 mei van zijn ou derlijk huls vermiste Belgische diplomatenzoon Jean-Paul Litt was. De 18-jarige Litt vertelde dat zijn ontvoerders hem hadden vrijge laten in Orte ten zuiden van Florence en dat zij hem voor de treinreis naar deze stad een kaartje hadden gekocht. Hij kon niet zeggen wie zijn ontvoerders waren geweest, maar zei wel door hen onder de invloed van drugs te zijn gebracht. De poli tie in Varese arresteerde maan dag drie mannen die voor Litts vrijlating een losgeld van onge veer er'milj oen gulden hadden geëist, ".o niet dan zou de jon gen een hand moeten verliezen. De politie verklaarde dat zij ge loofde dat Jean-Paul Litt er op eigen houtje vandoor was ge gaan en dat de drie arrestanten oplichters waren. Enorme rookwolken stegen uit de 900 jaar oude Westminster Hall op, terwijl de brandweerlieden het vuur bestreden. Scotland Yard vreest IRA-zomeroffensief LONDEN (AP) Scotland Yard vreest dat de ontploffing in het Lagerhuisgebouw het spectaculaire begin zou kunnen zijn van een „zomeroffensief" van het IRA niEngeland, aldus be richten uit Londen. Volgens de Times zou de politie.menen dat de aanvallen zich in de eerste plaats zullen rochten tegen regeringsgebouwen en po litieke persoonlijkheden. Het onderzoek inzake de laatste aanslag gaat voort. De politie heeft in de eerste plaats Ierse werklieden ondervraagd die be zig zijn onder de parlementsgebouwen een garage aan te leg gen. Aangenomen wordt dat de bom is aangebracht door perso nen „vermomd" als arbeiders. Steun moet tijdelijk zijn LUXEMBURG (ANP) De olie crisis en de daaruit voortvloeien de hogere olieprijzen hebben voor de Europese glastuinbouw tot een verhoging met 20 pet van de prduktiekosten geleid. De kosten van de visserij zijn met 10 pet gestegen. In het al gemeen geldt, dat de gestegen energieprijzen de inkomsten van de glastuinbouwers met 15 pet hebben gedrukt. Dat zijn de conclusies van de Europese Commissie, het „dagelijks be stuur" van de Europese Ge meenschappen, neergelegd in een memorandum dat zij aan de Europese landbouwraad heeft verstrekt. In de meeste EG-lidstaten hebben de nationale overheden steun maatregelen genomen om de tuinders voor een deel uit de moeilijkheden te helpen. De commissie vindt dat gevaarlijk omdat er, zo zegt ze, weer nieu we verstoringen in de gemeen schappelijk landbouwmarkt door kunnen ontstaan. vindt dat de tionale steunmaatregelen niet onmiddellijk behoeven te ver dwijnen, maar ze moeten wel tijdelijk zijn en aan strenge voorwaarden worden gebonden. Een van die voorwaarden is dat de steun de helft van de stijging van de branstofprijzen niet te boven mag gaan. De landbouw ministers die gisteren en vrij dag in Luxemburg vergaderden zouden nog tijdens deze raads zitting het probleem van de ge stegen energiekosten in de land bouw behandelen. De Europese Commissie zegt in haar memorandum dat zij het niet nuttig acht om een gemeen schappelijke actie voor te stel len om het energieverbruik in de landbouw te subsidiëren. Ze wil het voorlopig bij de nationa le steunmaatregelen laten om dat er van land tot land grote verschillen bestaan bij situaties op het energiegebied. Dit is het gevolg van de uiteenlopende na tionale beleidslijnen. llnieef fietstocht Vijftien man op de fiets en rijden maar richting Do ver: dat zijn de plannen van deze wielrijders. Zij doen dat alles ten bate van Unicef, 't kinderfonds de Verenigde Na ties. Toen oud schaatser Jan Bols gisteren in Friese Grootegast het startschot gaf, begon daarmee de unieke tocht, zelfs over het Ka naal van Calais naar Dover) zal voeren. AMMAN (UPI/AP) - Koning Hoessein van Jordanië heeft bij de Amerikaanse president N'ixon aangedrongen dat Israël zich terugtrekt uit de Jordaan- vallei. Voorts wenst hij dat Jp- ruzalem in Arabische handen komt. de legitieme rechten van Nixon had aangeboden, de Palestijnen moeten worden De Amerikaanse president ver- klaarde dat er nieuwe ontwikke- hersteld en aan de Israëlische bezetting van Arabisch gebied dient een eind te komen. Hoes sein zei dit gisteravond tijdens een diner dat hij in Amman aan ADVERTENTIE) TONDEN De protestante para —militaire organisaties van Noord-Ierland hetoben in Belfast een drie-daagse conferentie ge opend, die voor een deel gewijd 'is aan mogelijke onderhandelin gen met beide vleugels van de IRA. In Dublin werd gisteren door een zegsman van de voor- 'lopige IRA verklaard, dat zijn ververzetsbeweging zich bereid zou tonen om haar afgevaardig den naar een eventueel overleg ite beperken tot Noord-Ieren. IWanneer echter uiteindelijk een akkoord .bereikt wordt, moet dit ,een geheel Ierse basis krijgen, fyndag had de voorlopige IRA het standpunt ingenomen, dat met de protestantse para-militairen alleen gepraat zou worden, als het over heel Ierse aangelegen beden ging. Ofschoon de conces- sei van gisteren van die aard was, dat zij besprekingen mot de protestanten kon vergemak kelijken, geloofden de meeste waarnermers niet, dat de para militaire conferentie van Bel fast, georganiseerd door de pro testantse arbeidersraad, het kiee van onderhandelingen met de IRA zou goedkeuren. De militante meerderheid van de - nro-TVSr,tioc wenst de protestantse strijd voort to zetten "tot onze ictorie compleet is". Het voorstel om te onderhandelen met de IRA komt van de Belfast brlgad" van de UDA, de vereniging voor de verdediging van Ulster, die een waponstlstiand van 3 maan den tot stand wenst te brengen, waarin noch de IRA noch de protestantse para-militaire orga nisaties wapens zouden importe ren. Als de wapenstilstand geëerbiedigd wordt, zouden de rotestanten en de republikei nen na afloop ervan opnieuw bij elkaar komen om te trachten een oplossing te vinden voor ul ster's toekomst. Op de conferentie in Belfast wer den geen prot&stantse politici uitgenodigd. De militante domi nee Ian Paisley verklaarde gis teren, dat hij er niets mee te maken heeft, aangezien hij gee»n lis van een para-ilitaire organi satie. Vanquard-leider Willia Craig noemde het gepraat over onderhandelingen met da IRA 'onrealistisch', maar hij gaf toe, dat iedere poging om een wa penstilstand te verkrijgen,' de moeite van het proberen waard f0 Soms ziet u in het buitenland iets dat u dolgraag zoudt willen hebben. Of de vakantie valt duurder uit dan gepland r is. In zulke gevallen is het plezierig alsfl wat extra geld achter de hand hebt. Bijvoorbeeld Amro Reischeque* dVe kunt u bij elke bank in het buitenland verzilveren. Verliest u ze, dan heeft de vinder er niets aan, terwijl u ze gewoon •vergoed krijgt. Amro Reischeques, dat is veilig en handig geld. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Ook voor buitenlands geld en uw reisverzekering. En pak dan meteen dat gratis landengidsje mee. 't Geeft u allerlei nuttige infor matie over wisselkoersen, buiten- WS I landse munteenheden enz. WJ Twijfel blijft MISSCHIEN HEEFT HET VERLANGEN van de P.v.d.A.-partijraad om de wedstrijd Nederland-Uruguay helemaal op het scherm te zien, premier Den Uyl een hoop narigheid bespaard. Want nu wordt tot september gewacht met 'n eventuele uitspraak te gen de defensie-politiek van het kabinet; voorlopig werd volstaan met een motie van twijfel in de mogelijkheden dat de regering, kans krijgt zoveel op defensie te bezuinigen als het linkse „Keer punt 1972" feitelijk wil. De motie werd zo aangekleed, dat de socialistische partijraad zegt geen enkele twijfel te hebben over 't vertrouwen dat hij heeft in de eigen socialistische ministers. Kennelijk dus ook in de ministers Vredeling en van der Stoel, hoewel van hen beweerd wordt, dat ze een eigen visie hebben op de wenselijkheden en mogelijkheden van een reorganisatie van de eigen strijdkracht en het militaire appa- raad van de N.A.V.O. VOORLOPIG IS NAAR BUITEN de schijn gewekt, dat het gevaar „uit de hoek van Aantjes en Andriessen" dreigt. Wat niet weg neemt, dat er binnen de Partij van de Arbeid ook ge twijfeld blijft worden of op het kritieke ogenblik de meerderheid van linkse ministers het been stijf zal houden. Zeker nu premier Den Uyl het budgettaire beeld voor de naaste toe komst als zon-beschenen heeft voorgesteld en in het buitenland de adhesie met Nederland's defensie-nota minimaal is. HET BESTE LIJKT ONS voor de volgende socialistische vergadering maar weer een leuke voetbalwedstrijd op de televisie te reseveren. Als het P.v.d.A.-kader haast heeft, komt het met tijdbommen, waar- .van niet vast staat dat ze t.z.t. exploderen zullen Net zo min als alle schoten voor de boeg die confessionele politieke leiders soms op kabinetten plegen af te vuren, echte schrik aanja gers zijn. Weeroverzicht zonnig mist 19 temperaturen luchtdruk in millibaron opklaringen hagel ■*-*■ warmtefront H hoge-drukgebied ^"bewolking sneeuw.-r-r kou-front L lage-drukgebied regen 2y5 onweer windrichting verplaatsingsrichting lingen in het Midden Oosten wa ren die hoop gaven op een bete re toekomst. Hij zei dat oorlog geen oplossing brengt van de problemen. Vanmiddag is Nixon uit Jordanië vertrokken naar Washington. Bij een tussenlan ding op de Azoren zal hij een gesprek hebben met de Portuge se militaire leider generaal De Spinola. Voor Nixon gistermiddag uit Jeru zalem naar Jordanië vertrok, maakte hij met de Israëlische premier Rabin in Jeruzai een nieuw akkoord bekend v Amerikaanse hulp aan Israël. De samenwerking betreft onder meer nucleaire technologie, de wetenschap van de ruimtevaart en andere technische zaken. Voorts zullen de Verenigde Sta ten de economische hulp aan Is raël uitbreiden ter compensatie van de hoge extra-kosten van het Israëlisch leger. Minister Pronk naar Suriname SCHIPHOL (ANP) Minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) Is gistermorgen naar Pa ramaribo vertrokken voor be sprekingen met de Surinaamse regering omtrent de ontwikke lingshulp die Suriname van Ne derland zal krijgen na de onaf hankelijkheid. Hij hoopt een plancommissie van Surinaamse en Nederlandse deskundigen te vormen die de komende maan den een integraal ontwikkelings plan gaat voorbereiden. Suriname zal vooral in de sociale sector geholpen moeten worden o.a. om een betere en méér per manente werkgelegenheid te krijgen. Minister Pronk ziet het gevaar dat Suriname door mi gratie naar Nederland leeg loopt. Er zullen dan ook voor waarden gecreëerd moeten wor den om de Surinamers in hun land te houden aldus de minis ter. Ook meende hij dat er wei nig van de ontwikkelingsgelden aan de strijkstok blijft hangen daar er vanuit Neuerland een goede controle op is. De Suri naamse minister van opM-i.y Cambridge vergezelt minister Fh-onk op zijn reis. DE BILT Een koufront dat gis termiddag het zuidwesten vao ons land bereikte maakte een einde aan een korte periode met vrij zonnig en warm weer. D® passage van het front ging ge paard met enkele zware regen en onweersbuien. In De Bilt vieJ in korte tijd 27 mm. Achter het koufront stroomde aanmerkelijk koelere lucht het land binnen, die vandaag nog enigszins orv stabiel van opbouw was. Inmid dels is boven de Britse eilanden een rug van hoge luchtdruk to» ontwikkeling gekomen. Deze rug die morgen het weer bij on* gaat bepalen, heeft een duide lijk stabiliserende invloed op de aangevoerde lucht. Er zullen dan ook flinke zonnige perioden voorkomen. Het blijft op de meeste plaatsen droog. Vooruitzichten voor donderdag: Wisselvallig en koeler. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 12 min. temp.: omstreeks 13 graden max. temp.: omstreeks 21 graden kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. WEERRAPPORTEN Vllssngen Zd. Limburg Helsinki InssbrUck Kopenhagen Locarno Luxemburg Madrid Mulaga MUnchen Nice Oslo ParIJi h. bew. onbew. goh bew, geh. bew, motregen 1. bew. regenbui regenbui bew, onbew. RADEN VAN ARBEID: (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het verstrekken van studie-toelagen is niet een zaak voor het ministerie van onderwijs maar voor sociale za ken. Er moet een „sociaal fonds studietoelagen" worden opge richt waaruit de studiebeurzen en studiemiddelen verstrekt moeten worden. Dit fonds moet worden gevoed door kinderbij slagen en rijksbijdragen. Do verstrekkingen moeten door do Raden van Arbeid worden ge daan. Dit is de opvatting van een door de vereniging van ra den van arbeid ingestelde com missie, neergelegd in een uit voerig rapport als reactie op de nota studiefinanciering van staatssecretaris Klein van O en W. De commissie stelt, dat het onder wijs, ook het tertiaire in feite gratis is. School en collegegel den dekken slechts nevenzaken. D" s'ud.c; .k ciering heeft dan ook tl alleen betrekking op de roo^-.kelijke kosten van be staan van de student. Daarom kan men volgens de commissi® stellen dat de studiefinancering tot het verstrekken van sociale zekerheid kan wordèn gerekend. Het systeem van sociale zeker, heid garandeert immers ieder die nog niet of niet meer aan het produktie-proces deelneem! een bestaansmogelijkheid. Men moet voorts de wens van stu> denten erkennen om in financië* le zin onafhankelijk te zijn val de ouders. En om een zelfstal» dig bestaan te voeren. Daarurt zou men do „meervoudige" kinderbijslag voor studerende* niet meer aan de ouders moeteij uitkeren, maar aan een „sociaal fonds studietoelagen". Als dt studenten aan de last van d! ouders onttrokken zijn krijgel deze laatsten ook geen fiscal! kinderaftrek meer. Dit betas' tingvoordeel zou ook In hej fonds gestort moeten worden. Als deze twee voedingsbronnei ontoereikend zijn om studin beurzen en studieleningen te fi nc*icieren dan zou de overheij nog extra uit de algemene mia deen moeten bijdragen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9