BURGERIJ LEIDSCHENDAM EN STOMPWIJK WEL TEVREDEN MET PLAATSELIJK BESTUUR Onder wijzers woning moet wijken voor parkeerplaats Noordwijker- hout wil meer baat van z'n vuilnisbelt 11 Directeur" werd ridder te voet Orgelstudie Sassenheimer van Nieuwkoop bekroond met 5,Prix d'Excellence Geen cursussen in schoolgebouw van Voorhout hiNSDAG 18 JUNI 1974 LEIDSE COURANT ikt Welstand in Wit Leidschendam LEIDSCHENDAM Uit het onderzoek van Veldkamp- Marktonderzoek BV is geble ken dat 60% van de Leid- schendamse beroepsbevol king buiten de woonplaats werkt. Het opleidings- en welstandsniveau is relatief hoog, terwijl het gemiddelde bruto gezinsinkomen boven het landelijk peil ligt. De in d|, woners zijn voor het over- et 40 vod grote deel, wat geboorte be- schijnbat; treft, niet afkonstig uit deze gemeente en wonen hier nog betrekkelijk kort. Ruim de helft van de ingezetenen van 18 jaar en ouder woont maxi maal 10 jaar in Leidschen dam en eenzesdedeel is in Leidschendam geboren. raoeili] «d en R en eper eper erbal keer Ton i JIDSCHENDAM/STOMPWIJK De voor- naamste conclusie die getrokken kan worden uit het onderzoek dat het Bureau Veldkamp in Leidschendam en Stompwijk heeft ingesteld naar de relatie Burger-Gemeentelijke Overheid ois wel dat de burgers tevreden zijn met de 35 voor] bestaande situatie. ■erdienst. <j>In Leidschendam en Stompwijk zijn door de helemai medewerkers van het bureau 265 personen in ingaan^, de leeftijd vanaf 16 jaar ondervraagd. Vieren- not ouitachtig procent daarvan heeft de indruk dat is de 44i de burgers in de regel op het gemeentehuis Ajax lij. prettig worden behaiïMd, 26 daar van er vaart de behandeling zelfs als „zeer prettig", regione; Een meer negatieve stellingname tegenover 6, 26 ambtenaren wordt vooral onder de jongeren x 7,25. aangetroffen en onder hen die zich minder aan de gemeente gebonden voelen. Binnen de nde wed v331 één i331" heeft bijna de helft van ax—R de ondervraagden wel eens contact gehad ercules 2,' 11161 iemand van de eemeente. De wijze vaar- urden oi °P men daar bii behandeld wordt, wordt door ge' 90 9° positief beoordeeld. Ruim de helft noemt 11.00 uui bet zelfs ..zeer prettig". Bijna een kwart van de ondervraagden zegt in het verleden wel eens geprobeerd te hebben iets te weten te ko men over gemeentelijke plannen of -zaken. Een op de drie vier verklaart de informatie niet te hebben gelkregen. Leidschendammers en Stompwijkers die iet» wilden weten hebben even afgezien van hun contacten met lagere ambtenaren; vooral con tact gehad met hogere gemeente-ambtenaren (22 7c) en met wethouders (eveneens 22 7o) en minder met raalJsleden (15 en de burge meester (10 Ook deze contacten werden dn de meeste gevallen „prettig" genoemd. Belangstelling Over informatie in de kranten werd door 30 7o geantwoord geen landelijk dagblad te lezen. 3 leest geen plaatselijk of regionaal blad. Wat er in Leidschendam gebeurt, weet overi- gens 91 uit krant en weekblad en 26 van familie en kennissen. Slechts 5 7c noemt ge meentelijke voorlichting als informatiebron, maar op het gemeentehuis wordt er op gewe zen, dat de enquête is gehouden, voordat men Van de ondervraagden zegt bijna 30 „tamelijk veel" of „zeer veel" interessen te hebben in de problemen van de gemeentelijke politiek. Een derde heeft „wel enige" interesse, maar niet minder dan 40 geeft te kennen er wei nig of geen belangstelling voor te hebben. Uit het onderzoek is verder gebleken, dat men meer interesse heeft voor problemen die de gehele gemeente raken, dan voor diie uit de eigen buurt of wijk. 30 7c wil wel een locale radio/tv-omroep, maar bijna 40 7o vindt het onnodig en zelfs overdreven. De interesse voor gemeentelijke problemen stijgt naar de mate van welstand en opleiding en daalt als men kort in Leidschendam woont Tevreden Als gevraagd werd van wie het afhangt of de gemeente goed of slecht wordt bestuurd, ant woordde bijna tweederde deel van de onder vraagden: burgemeester en/of wethouders, slechts een kwart noemde het werkelijke hoofd van de gemeente: de gemeenteraad. Men is over het algemeen tevreden met de bestaande situatie, vooral wie vindt dat het van de ge meenteraadsleden afhangt. Volgens de ondervraagden moet de gewone bur ger, maar ook buurt- en wijk verenigingen, meer invloed hebben op beslissingen van d« gemeentelijke overheid. Leidschendammers en Stompwijkers vinden het erg belangrijk, dat kranten aandacht besteden aan wat er in de gemeente gebeurt (86%, 80 7c vindt dat men vroegtijdig moet worden geïnformeerd en 66 7o wil gemeentelijke voor lichting, terwijl 61 7> vindt dat er hoorzittingen moeten worden gehouden: De grootste onvrede wordt in Leidschendam ge meten over de aanwezigheid (of liever afwe zigheid) van buurt- of wijkcentra. Ruim 80% is enigszins tot zeer tevreden met de manier waarop de gemeente wondt bestuurd. De te vredenheid is groter naarmate men zich meer aan de gemeente gebonden voelt.. Milieu De bescherming van het leefmilieu, waar men redelijk tevreden over is, de gezondheidszorg (zeer tevreden), het onderwijs (tevreden) en de woningbouw (enigszins tevreden), zijn vol gens het onderzoek de meest belangrijke ge meentelijke voorzieningen. Drempelvrees be staat er volgens Veldkamp-marktonderzoek ne t veel iderzoek niet veel in Leidschendam en Stompwijk. Voor het kontakt opnemen met een hogere ambtenaar, een vertegenwoordiger van een politieke partij, een wethouder en zeker voor dat met de burgemeester, moet echter enige aarzeling worden overwonnen. Tachtig procent van de ondervraagde burgers zegt vertrouwen te hebben in de gemeentelij ke overheid, eenderde daarvan zelfs „veel" of „tamelijk veel". Negentien procent heeft wel eens Iets te maken gehad met 'n actiecomité o." 'n werkgroep en 10 is er wel eens actief voor werkzaam ge weest. De burgers zeggen vooral inspraak te willen hebben op het wondngbeleid, het milieu, beleid, verkeersbeleid en recreatie. Er blijkt maar een gering gevoel te bestaan voor wat betreft het gemeentelijk politiek gebeuren. les. idse tooi Muziek be reactie oordelei iekonder Ugemee!r€ct€ur noemde, kreeg het met de Noordwijkse politie aan de wijs eet is dit ze t enthou S.C geeft ook be een n-eu rten, tei van he 1 wordet h berei 0 lesset tlke hier hebben •en. Ten NOORDWIJK Een Duitse jongeman van 19 jaar die zichzelf di- stok toen hij in zijn auto met verblindende verlichting voor een dancing aan De Grent stilstond. Bij de nadering van een pa trouille ging de chauffeur er in z'n Porsche met grote snelheid vandoor achtervolgd door een paar politiewagens. Gezien deze onverwachte vlucht meenden de politiemannen met „groot wild" te maken te hebben en werd ook de assistentie van de Katwijkse politie ingeroepen. Met zo'n 140 160 km joeg de Porsche-be- stuurder in de richting van Rijnsburg waar zijn achtervolgers even het spoor bijster raakten. De veronderstelling dat de Duit ser wel eens op de camping „Koningshof" 'thuis kon horen, bleek juist te zijn. Men vond de Porsche terug bij een tent op de P'n£ w3ar'n een 17-jarige jongedame lag te slapen" maar ge- meei kleed alsof zi5 kersvers uit de Noordpool was gekomen. De di- t 'instn reote31" die zich aanvankelijk op de camping schuil hield, kwam Teven tenslotte voor de dag en trachtte met veel bombast de politie- g 22 jun kaal van ang JajJ— de lei het steil contact* Michiel-I tel. 2134J ing- '54 tafelten-j 'udt a.s.l n eerdeij ïring ij de be Onder e fin aw en niet ur steil Jan- er J. G. 'el voor hikbaar, den zes- tak den ond van fgelopen had. gehou- Sala- Sjaak eindigde had hij 1 als de /.V. uil n Eisen ats toe- mannen te overbluffen. Dezen paikten hem echter in de kraag namen hem mee naar het bureau. Hier maakte men terzake van een reeks verkeersovertredingen proces-verbaal tegen hem op terwijl de Porsche in beslag geno men werd. De „directeur" keerde vervolgens te voet naar „Koningshof te rug. in A. Kolf- id drie als ge- ite een hendam T. E. Kroes- en de van dl innerdl ndamsl geken- in heb- in dl ge eigei neestel lel. 1 in dl hebbel tradi eö NOORDWIJKERHOUT Eimd vorig jaar stelde de gemeenteraad van Noordwijkerhout de tarieven vast. voor het storten van be- drijfsvuil op de vuilnisbelt bij de Corneliabmg. B. en w. bepleitten tarieven van 11,- k 12- per m3, maar.de raad rekende het colle ge voor, dat met 5 de kosten echter wel gedekt zouden zijn. Geen „winst" met de zeldzaam voorkomende „ruimte" in de gehele Bol lenstreek, Rijnsöurg en Katwijk inbegrepen. Nergens in de streek kan op zo'n goedkope wijze bedrijfsvuil worden gestort. Noordwij kerhout werd en wordt de vuilnisbelt van de streek te gen de laagst mogelijke prijs. In een vee Iboger tempo dan verwacht komen de vervuilers van heinde en ver hun bedrijfs vuil op de belt deponeren. Als het zó doorgaat, is de belt in l'/j 2 jaar vol en moeten de vervuilers óók de eigen inwo ners van Noordwijkerhout voor prijzen, die 2]£x zo hoog liggen hun vuil naar de V. A. M. aan Piet Gijzenbrug bren gen. Het gemeentebestuur van Noord wijkerhout acht dit een ongezon de toestand. Het wil afremming van het temo, waarmede de belt wordt volgestort en verkleining van de verschillen tussen de ge meentelijke tarieven voor het storten van bedrijfsvuil bij de Cornel iabrug en de tarieven van de V. A. M. Het wordt tijd, dat de vervuilers gaan beseffen dat het zich ontdoen van be drijfsvuil een kostenfactor van belang wordt, vinden B. en W. Ze stellen daarom voor het ta rief van 5 te verhogen tot 9,50 en het z.g. massa-tarief van 4 te brengen op 8. Het gemeentebestuur berekent de méér-opbrengst op 56.000 per jaar, welk bedrag voorlopig be stemd wordt voor de afwerking van de belt als er geen ruimte meer is voor het storten van vuil. Daarnaast kunnen wellicht uit de opbrengsten enkele ande re gemeenschapsvoorzieningen wonden Sassenheim Directeur Jan de Man van het Amsterdamse Con servatorium heeft vorige week vrijdag in de Haarlemse Bavo- kerk de "Prix d'Excellence" uitgereikt aan de organist Hans van Nieuwkoop. Daarmee werd de orgelstudie van de Sassen heimer bekroond. Van Nieuwkoop begon z'n orgel- loopbaan op 12-jarige leeftijd als organist bij de plaatselijke Chr. Geref. kerk, waar hij na enkele jaren eén nieuw orgel kreeg te bespelen, het laatste dat door firma v. Leeuwen uit Leiderdorp werd afgeleverd. Voor de avonddiensten is hij nog steeds verbonden aan deze kerk. In 1972 werd hij voor de morgendiensten organist van de Hervormde kerk te Over- veen, om op 1 maart van dit jaar organist te worden van de plaatselijke Hervormde kerk, eveneens voor de morgendien- ff! sten, als opvolger van z'n eerste koop van z'n 7e tot z'n 14e jaar 'leerling en daarna tot z'n 19e leerling van Adriaan Blanke- steyn, organist van de Pieters kerk te Leiden. De afgelopen zes jaar was hij leerling „met hart en ziel" van Albert de Klerk uit Haarlem. Behalve leraar orgél is Van Nieuwkoop ook bevoegd tot het geven van piano-lessen. Dit jaar hoopt hij z'n studie musicologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht af te kunnen sluiten. Van een manuscript van de mis "Panis guem ego dabo" van de Vlaming Gheerkin de Hondt, werd door hem een moderne transcriptie gemaakt, die bin nenkort uitkomt in de muziek handel. Thans is hij bezig aan een studie over de Franse orgel kunst in de 17e eeuw, waarin Van Nieuwkoop tracht aan te tonen, dat deze in feite van Vlaamse afkomst is. Hij vraagt zichzelf af in welke richting het met hem zal ont wikkelen, musicoloog of musi cus, hoewel er uiteraard sprake is van een wisselwerking, want sfeer en is ^k^nrodz a kelij k™ de Hans van Nieuwkoop bij het orgel van de Sassenheimse christelijke gereformeerde kerk, achtergrond te betrekken." de renaissance, als barok en romatiek waardeert hij maar ook de moderne meesters als Olivier Messiaen en Strawinsky, en van de klassieken uit de re- Zijn lievelingscomponisten noe men vindt hij een gewetens vraag, en voorkeur voor een speciale periode in de muziekge schiedenis, heeft hij niet. Zowel nalssance, de niet zo bekende Vlaming Josquen des Prez, ver nieuwer van missen en motet ten, en uit de barokperiode van zelf Bach, die hij wel de groot ste en universele componist uit die periode noemt, misschien wel de grootste van alle tijdeo op vocaal en instrumentaal ge bied. Bij z'n orgelconcerten komt Bach dan ook veelvuldig voor, maar daarnaast heeft hij voorliefde voor Mozart en de Franse school vanaf César Franck. Niettemin heeft hij ook grote waardering voor de mis sen en orgelcomposities van Mozart en Haydn. Van de hedendaagse organisten heeft hij voorkeur voor z'n leer meester Albert de Klerk, die hij roemt om z'n enorme muzikali teit en improvisatiekunst. Bij de buitenlanders js vooral Anton Herier uit Weenen z'n favoriet, om diens fenomenale Bach-spel. Grote bewondering koestert hij ook voor onze landgenoot, de beroemde clavecinist Gustav Leonhardt. Directe toekomstplannen heeft Van Nieuwkoop nog niet, al lijkt alles erop dat het kerkorgel in z'n leven een grote plaats zal innemen. De laatste jaren wordt hij vrij veel gevraagd voor orgelconcerten. Zo zal hij in augustus een concert geven in de O.L. Vrouwen-basiliek te Maastricht, waarvan hij zich veeil voorstelt. Eind opril en be gin mei werkte hij mee aan een concert in Dubrovnik (youg) dat door het Chr. koor "Asaf" uit Den Haag werd gegeven en waar hij een orgel-solo gaf. Graag speelt hd| als organist in de eredienst. Begeleiding van solo-zang en medewerken aan oratoria e.d. op orgel en conti nuo. doet hij ook graag. Een grote wens van hem is koor-di rectie, maar of het ervan komt weet hij nog niet. Over het Goldfuss-orgel, dat thans voor de plaatselijke Hervormde kerk van Sassenheim in opbouw is bij de orgelbouwer Blank te Herwijnen, zegt hij het volgen de: „Dit orgel was voor mij aan leiding om te solliciteren naar de functie van organist, daar lk dit unieke orgel als het histo risch meest waardevolle, kleine orgel van Zuid-Holland zie, en een dergelijk orgel mij aan trekt, vooral omdat voor deze orgels nogal wat composities zijn geschreven die op grote or gels niet tot z'n recht komen'' Binnenkort zal er een orgelplaat van hem uitkomen met fuga's van Mendelssohn-Bartholdy, waarvan het manuscript nog niet zo lang geleden in Enge land werd ontdekt. De op brengst hiervan is bestemd voor de restauratie van de Bavo-kerk te Haarlem. Tegelijk met de openbare lagere school werd aan de Havenstraat, op de hoek van de Havendwarsstraat in Noordwijkerhout een woning voor het hoofd van de school ge bouwd (zie foto). Na de opheffing van de openbare school het werd de school met de Bijbel werd de onderwijzerswoning door de gemeente aan particulieren verhuurd. Dirk Jan Westrik woonde er vóór en tij dens de bestemming tot distributiekantoor. Daarna werd het perceel de afdeling socia le zaken van het gemeentehuis en het kan toor van de gemeente-ontvanger. Toen die afdelingen in 1957 naar het uitgebreide ge meentehuis gingen, werd Jan van der Slot de bewoner van het oude. maar stevige huis. Maar nu is het uit met het huis. Jan van der Slot heeft een meer comfortabele woning gevonden in Duin en Dal en de toekomstplannen van de ge meente in het kader van het plan Centrum Noordwijkerhout eisen de verwijdering van het pand. De gemeenteraad, die op dins dag, 25 juni a.s. In vergadering bijeen komt, wordt gevraagd om 30.000 beschik baar te stellen voor de afbraak van de voormalige onderwijzerswoning, het bestra ten van de vrijkomende grond en het be stemmen ervan tot ^parkeerruimte en tot speelruimte voor de jeugd. Tegelijk wordt een outillage gebouwd voor de marktmees ter en de handelaren op de markt. Voorhout Het bestuur van de Volksuniversiteit Voorhout heeft de gemeente verzocht de gemeenschapsruimte van de openbare lagere school te mogen huren voor het geven van cursussen yoga, spel en beweging voor kinderen. Dit zou in het handvaardigheidslokaal en in de gemeenschapsruimte moeten gebeuren. Gezien de ontwikkeling In de aanmelding van nieuwe leerlingen en de mogelijkheid van hulsvesting in hetzelfde gebouw van een openbare kleuterschool willen B. en W. deze buitenschoolse activiteiten niet toestaan. De yogales- sen acht men wel mogelijk, met het hoofd der school is over leg gepleegd. Er zou een vergoeding worden gevraagd van 10 gulden per uur. Ze»:fdrukkerij W. N. Bax wil het bedrijfspand aan de 's Graven- damseweg aan de voorzijde uitbreiden. Dit plan is niet in overeenstemming met het bestemmingsplan Landelijk gebied. De raadscommissie voor Ruimtelijke ordening heeft de raad inmiddels geadviseerd, aan het verzoek medewerking te ver lenen. Het gaat namelijk orr. een bestaand bedrijf dat door een geleidelijke groei behoefte heeft gekregen aan meer be drijfsruimte, aldus de commissie. Noordwijker gaf ongedekte cheques uit NOORDWIJK De Noordwijkse recherche heeft een 25-jarige los-arbeider gearresteerd, die op vrij grote schaal ongedekte giro-kaarten blijkt te hebbes uit gegeven om zijn schulden te voldoen. In totaal heeft zij zich op deze wijze voor eenpaar dui zend gulden bevoordeeld. Bovendien maakte hij zich schul dig aan flessentrekkerijen ca wist hij geldleningen af to slui ten, die nooit werden afgelost. Bij zijn verhoor bekende hij te vens te hebben ingebroken in de kantine van de voetbalvereni ging „Noordwijk". in een bol lenschuur te Voorhout en in een loods aan de Hogeweg, waar twee kippen werden gestolen. Voorts bleek hij de dader te zijn van enkele gelddiefstaJlen, on der meer in een lijnbus van do NZHVM, waar hij geld wegnam uit een geldtas van de chauf feur. Afscheid directeur landbouwschool RIJNSBURG De heer G. Doc- ter, die om gezondheidsredenen met vervroegd pensioen guat, zal donderdag 27 juni in de aula afscheid nemen als directeur van de christelijke lagere tuin bouwschool In Rijnsburg. In 1948 kwam de heer Docter naar Rijnsburg. waar hij de lei ding kreeg over een school met 15 leerlingen. In augustus 1971 vierde hij zijn 40-jarlg onder- wijsjubileum. De heer Docter. die thans 63 jaar is en begon als onderwijzer op de lagere school in Heemse bij Hnrden- berg waar hij ook kennis maakte met de land- en tuin bouw heeft zich doen kennen als een groot voorstander van een beroepsgerichte opleiding. Op 27 juni zal men tijdens de afscheidsbijeenkomst tevens kennis kunnen maken met de heer J. R. Vis, de opvolger van de heer Docter. Het gaat goed met „Onderling Belang" LISSE In Trefpunt is onder voorzitterschap van de heer G. van der Berg de 55e jaarverga dering van de Coöp. Verbruiks- vereniging „Onderling Belang" gehouden. „Het gaat met onze Coöperatie weer crescendo", zei de voorzitter optimistisch. Ook bedrijfsleider Kuit zei, dat de bedrijfsresultaten op een gezon de basis berusten: „In deze har de tijd voor het winkelbedrijf zijn vakbekwaamheid, gunstige prijzen en goede kwaliteit do drie elementen waarop alleen goede resultaten te verwachten zijn." Winst- en verliesrekening laten zien, dat er een netto-winst werd gemaakt van 24.000 gulden bij een omzet, die ruim een mil joen gulden bedroeg. De winst werd bij de reserve geboekt. De bestuursleden werden bij accla matie herkozen. Het slot van de bijeenkomst was een verloting zonder „nieten". Zoeken naar een peuterspeelzaal RIJNSBURG Omdat de open bare lagere school de ruimte beslist nodig heeft voor het on derwijs, zullen de peuters bin nenkort zonder speelzaal zitten. Een oplossing in de vorm van een andere lokaliteit is nog met gevonden. Vanavond zullen ou ders en bestuur van de peuter speelzalen op een algemene ver gadering met elkaar overleg plegen en eventueel suggesties bekijken om wat het peuter- speelzalenprobleem betreft uit de impasse te kunnen geraken. Opening zwemhad Noord wijkcrhoiit NOORDWIJKERHOUT - Zater- dag 29 juni a.s. wordt het rond 1,8 miljoen gulden gekost heb bende zwembad van Noordwij kerhout In gebruik gesteld. De officiële opening vindt plaats In de ochtend van die dag, om 10.30 uur in hotel Van der Geest aan de Zeestraat. Bij die gele genheid zal de naamgeving vun het zwembad plaatshebben, waarvoor bij de jeugd een DriJa- vraag is uitgeschreven. Keuring van Dartmoor Pony's LISSE Zaterdag 22 juni a.s. wordt in de manege „Punten burg" (Gebr. De Vroomen) een grote keuring van Dartmoor po ny's gehouden. Qe keuring be gint om 2 uur. De pory's komen uit de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. De dieren die een „premie-keu ring" krijgen, gaan naar dl grote landelijke keuring in Des Bosch. Voor de liefhebbers Ls el een keur aanwezig. VOORHOUT De huis-aan-hul» collecte in Voorhout ten batl van het Rode Kruis heel 1982.92 opgebracht, f 300 meet dan vorig jaar. VOORHOUT De P V. de Voorhou ter hield een wedvlucht vanaf Ol leen*. Gelost werd om "00 uur. D te vliezen r-fstand 520 km. De eertl t Schle.Mcct A. Diemei 0, J v. Stoyi duif arriveerde om 14 30 uittlapG. Heemskerk Berg 3 4 7 0 VOORHOUT De P.V. de Voorhou tei nlold een wedvlucht vanaf Ol leans. Gelost werd om 6.00 uur. D te vllccn afstand: 520 km De eersd duif arriveerde om 14.30 uur. if Uitslag:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5