Verkeerschaos door terugkeer Duitsers FISCALE MEEVALLER VAN 1,5 MILJARD ijmaker Opstelling van Nederland ongewijzigd Arbeidsmarkt voor jongeren verslechtert Subsidie voor woning-isolatie Kolo Doping bij Haitiaan KLEUR KLM mag op Torento vliegen mm Nederland achter Oranje verdien hechte £eidóc0ou/io/rit Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18,00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal 32,21; Jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent. 65e JAARGANG No. 19839 DINSDAG 18 JUNI 1974 T.V.-SELECT1E Het Joegoslavische dansensemble Koflo is te zien op Ned. I om 20.50 uur, met dansen in Carré. Ned. ill biedt de voetibalkwis (18.55 uur), eon WK-match (19.25 uur) en De beuk er in, een voetbalreportage in Arne- muiden (21.40 uur). PLAATSELIJK EEN BUI Half tot zwaar bewolkt met mor gen overdag plaatselijk een bui. Overwegend matige westelijke wind. Min. temp. omstreeks 12 graden. Maxima morgen onge veer 20 graden maar vlak aan zee enkele graden lager. ■illM Overal ontstonden gisteren, zoals hier in Leiderdorp, files ten gevolge van de uittocht van de vele Duitse toeristen, die samenviel met bijzonder slecht weer. DEN HAAG/LEIDEN De terugkeer van tienduizenden Duitsers naar hun vaderland, na lang weekeinde in Nederland te hebben doorgebracht, heeft gistermiddag en -avond voor chaotische toestanden op de wegen ge zorgd. De Duitsers hadden een extra feestdag te besteden, de „dag van de Duitse eenheid", en gingen daarom pas gisteravond huiswaarts. De uittocht ging gepaard met een aantal onge lukken en werd vergezeld van slecht weer. De rijkspolitie in Den Haag vond, dat „er ge woon teveel auto's op de weg waren." Rond vier uur gistermiddag begon het druk te worden op de wegen naar het oosten. Files van 6, 10 en 12 ki lometer kwamen voor op de wegen Den Haag-Utrecht, Amsterdam-Utrecht en Utrecht-Arnhem. In en rond Leiden zat het verkeer enkele uren vast; oorzaak daarvan was een ..flessehals" in de weg Leiden-Al- phen, waar bij Hazerswoude een reconstructie van het wegdek wordt uitgevoerd. Het verkeer werd omgeleid voa Hoogmade en Woubrugge. Blikseminslagen hebben gisteravond de spoorwegen llillllllllig danig gehinderd. Tussen Soest en Baarn werd het treinverkeer in het spitsuur lamgelegd, tussen Bussum en Amsterdam werden seinen en wissels gestoord, en bij 't Harde sloeg de bliksem in een rijdende trein die stil kwam te staan en de baan versperde. Een Duitse automobilist uit Krefeld werd op de weg Goes-Bergen op Zoom door een truck met oplegger ge grepen toen hij bij een stoplicht plotseling van rijbaan veranderde. Zijn twee zoons, 7 en 9 jaar, kwamen om het leven, zijn vrouw werd zwaar gewond en hijzell liep een shock op. Een 26-jarige Duitse uit Borgholtz- hausen kwam bij Driebergen om het leven toen de motorrijder bij wie zij achterop zat, in een regenbul ging slippen. Bij de afdaling van de Grebbeberg bij Rhenen ging een vrachtwagencombinatie scharen en botste tegen een personenauto. Een 14-jarig meisje uil Bunnik werd daarbij gedood. HILTRUP Rinus Michels nam gisteravond alle twijfels weg over de samenstelling van het Nederlands elftal in de strijd te* gen Zweden morgen en Bulgarije aanstaande zondag: „Als er niets bijzonders gebeurt, daan we van dezelfde opstelling uit", verklaarde de vermoeide supervisor na zijn terugkeer uit Span je, waar hij het bekerduel tussen zijn Barcelona en Atletico Madrid (1—1) bijwoonde. Midhels hoorde gisteravond ook, dat Uruguay protest heeft aan getekend tegen de straf, die Montere Castillo kreeg na zijn rode kaart afgelopen zaterdag. „Mensen met een dubbele naam krij gen ook een dubbele straf", grapte hij over het vonnis. In Nederland is inmiddels nauwelijks meer een kaartje te krij gen voor een van de twee resterende wedstrijden van Neder land in deze voorrondert. Bij het Haagse reisbureau Maduro stond gisteren een lange rij gegadigden voor een plaatsje voor morgen of zondag. De Duitsers schijnen echter niet zo warm te lopen voor de Wereldkampioenschappen, want de Duitse organi satoren vinden de voorverkoop in eigen land „teleurstellend". Bij de grenspost Bergh wordt morgen een informatiecentrum ingericht waar automobilisten op weg naar Dortmund een for mulier met drie routes naar het stadion krijgen. Als er op één van die wegen files voorkomen, staat dat op het formulier aan gegeven. WK-VOETBAL FRANKFURT Als eerste deel nemer aan het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voet bal is de Haitiaan Ernst Jean Joseph schuldig bevonden aan het gebruik van verboden sti mulerende middelen. Naar aan leiding van het positief uitge vallen dopingonderzoek werd hij voor het gehele toernooi ge schorst door de strafcommissie van de FIFA (Internationale Voetbalfederatie). 125.000 Nederlanders hebben een kleurentelevisie gekocht voor de wereldkampioenschappen voet- Daar hadden de slijterijen geen last mee. Er werd aardig wat ingeslagen OTTAWA (ANP) Minister van der Stoel en zijn Canadeso ambtgenoot Mitchell Sharp heb ben gisteravond in Ottawa een nieuwe Nederlands-Canadese luchtvaartovereenkomst gete- kent, die voor de KLM de mo gelijkheid opent op Toronto te vliegen. Krachtens deze overeenkomst kan de KLM vliegen op de volgende routes: Amsterdam-Montreal (zonder het recht hier passa giers op te nemen)-New York- Houston-Mexico vice versa, Am sterdam-Montreal (en/of) To ronto en vice versa. De Canadese luchtvaartmaat schappij CP Air krijgt de moge lijkheid van elke Canadese stad naar Amsterdam en verder te vliegen. Zij mag in Amsterdam passagiers voor volgende be stemmingen aan boord nemen. Linkse winst op Sardinië ROME (AFP - Reuter) De Ita liaanse christen-democratische partij Jks aanzienlijk verzwakt uit de reigionale verkiezingen gekomen die op Sardinië ziln gehouden. Toen alle stemmen waren geteld bleken de christen-democraten 38,3 procent te hebben behaald, 6,2 procent minder dan bij de verkiezingen van vijf jaar te rug. De winnaars zijn de linkse partijen. Zo kreeg de commu nistische partij, de op een na grootste in Italië, 26,8 procent, een winst van 7,1 procent. De rechtse MSI won weliswaar twee zetels, maar haar percen tage liep in vergelijking met 1972 terug van 11,3 procent naar 7,8 procent. De neo-fascisten be zetten thans 6 zetels. Langste snor en vijftien dagen volleybal Met de komst van de zomer is ook weer de tijd voor het verbeteren van records aangebroken. In de Amerikaanse stad Baltimore bleek Jay Nestle rechtsde langste snor te bezitten: 60 cm. Hij werd zondag dan ook uitgeroepen tot winnaar van de Internationale competitie voor vaders met snor. In Benton (Illinois) hebben gisteren twee teams van een middelbare school het record voor de langste volleybalwedstrijd gebroken. Ze speelden in totaal vijftien dagen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor jongeren van 15 tot 25 jaar is de arbeids markt duidelijk aan het ver slechteren. „De ontwikkeling gaat de verkeerde kant uit". Dit verklaarde minister Boersma gisteren in de Tweede Kamer bij de commissies voor Onder wijs en voor Sociale Zaken, waar de voornemens voor Invoe ring van de tweede dag voor partieel-Ieerplichten van 15 jaar werden besproken. Hij kon het niet bewijzen, maar achtte zeer waarschijnlijk, dat de invoering van het minimumloon de werk gelegenheid voor jeugdigen be paald niet heeft doen toenemen. De uitbreiding van de partiële leerplicht voor vijftienjarigen per 1 augustus betreft ongeveer 20.000 jongeren. Als noodmaatre gel wil de regering een stimule ringspremie van 20 gulden per week betalen aan de werkgevers voor elke 15-jarige in de onder neming om jeugdwerkloosheid te voorkomen, die het gevolg zou zijn van de uitbreiding van de leerplicht. De bewindsman kondigde aan, dat het de bedoeling is een bete re controle op naleving van de partiële leerplichtwet en op het arbeidsverbod jeugdigen tot stand te brengen. DEN HAAG Het aanbrengen van warmte-lsolatle In woningen zal dit jaar door het ministerie van Volkshuisvesting worden gesubsi dieerd voor een derde deel van de kosten met een maximum van duizend gulden, mits de kosten meer dan 500 gulden hebben bedra gen. Het gaat hier om woningen, die na 1945 zijn gebouwd en voor nog te bouwen woningwetwoningen. Binnenkort begint een onderzoek naar economische uitvoeringsmoge lijkheden van warmte-slolatie. Hierop vooruitlopend heeft mlnier Gruijters subsidie beloofd. De bijdrage kan men ondermeer verkrijgen als men fabrieksma tig vervaardigde dubbele begia zing laat aanbrengen, een voor zetraam laat plaatsen of spuw- muren door deskundigen laat vullen met Isolerend materiaal. Traft een eigenaar of verhuur der deze voorzieningen zelf, dan komen alleen materiaalkosten voor sulbdie in aanmerking. Het aanbrengen van isolatie mag tot huurverhoging leiden. ROTTERDAM Onder het motto „Nederland achter ons elftal" is vanmorgen een actie gestarl die tot doel heeft aan te tonen dat het thuisfront ook financieel achter de Nederlandse vertegen woordiging in het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal staat. Deze actie Kal in combinatie met de Nederlandse Hartstichting worden gevoerd. Nieuw examen voor 700.000 scholieren NEW YORK (AFP) De examns die ongeveer 700.000 leerlingen van middelbare scho len In de staat New York maan dag zouden afleggen, zijn afge last als gevolg van dlefstul van de antwoorden, die waren gcfo- tocoplcerd en verkocht tegen prijzen variërend van een halvo dollar tot veertig dollar. Na klachten van ouders van leer lingen hebben de schoolleidin gen bekend gemaakt, dat nieu we examenopgaven opgesteld zullen worden. Ambassadeur van India overleden DEN HAAG (ANP) De ambas sadeur van India in Nederland, luitenant-generaal Yadavindr» Singh, is gisteren op 62-jarigo leeftijd in Den Haag overleden. De woordvoerder van de am bassade kon nog niet zeggen of het stoffelijk overschot in Ne. derland of in Irtdia zal worden begraven. Sinds november 1971 was de heer Singh ambassadeur in Den Haag. Van 1965 tot 1966 vervulde hij deze functie In Italië. Guerrillagroep gehort acties in Angola op LOEANDA. ANGOLA Het Por- tugese militaire opperbevel In Angola en de guerrilla-organisa tie Unita (unie voor totale onaf hankelijkheid van Angola) heb ben overeenstemming bereikt over opschorting van de vijan delijkheden. DEN HAAG (ANP) Het rijk ontvangt dit jaar 1.5 miljard gulden meer be lasting, dan in de miljoe- nen-nota-1974 geraamd was. Dit is vooral te dan ken aan de meeropbrengst aan loon- en inkomstenbe lastingen en door een bij stelling van de belastingen op winst en vermogens. Dit blijkt uit de voor jaarsnota van minister Duisenberg van Finan ciën. Dc minister geeft in zijn voor jaarsnota aan. dat de meerop brengst vooral te danken is aan een hogere opbrengst over 1973, aan wijzigingen in het .fiscale klimaat en een gewij zigde groei van inkomens en bestedingen. Ondanks de negatieve invloed op de rijksgelden als gevolg van de oliecrisis' ziet het fi nancieel beeld er gunstiger uit, dan was gedacht. De benzine accijns en de olieaccijns blij ven door de crisis ver beneden de oorspronkelijke raming. Daartegenover staat echter het optimisme- dat de vennoot schapsbelasting meer zal op brengen, als gevolg van het aardgas. In de toekomst kan dit deel van de vennootschaps belasting een bijzonder accent krijgen", aldus minister Dui senberg. Toch zijn er volgens de minis ter nogal wat financiële tegen vallers. De opbrengst van de omzetbelasting bijvoorbeeld blijft ver beneden de raming. I Voor het aanbrengen.van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u In samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwallteuj - een oijzonöer geurige 'blljmaker' aan: een traal boeket bloemen. Verras uzell ol een an der ermee. Noteer m.l.vDAll v kwartaal-abonnee: DU A Stuur deze bon In open onvelop. ™jam: zonder postzegel, naar: A°ros: antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur een boekot Naam: LElDSE Woonplaats: COURANT Namens:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1