Michels: „Toeslaan als lief donker is" Na wegvallen Lubanski vond Polen de kracht In eenheid WK OP TV OIO I Okker zevende voor Wimbledon ORANJE WSL BLIJVEN EN HILTRUP WK-VARIA Merckx verstevigde zijn leiderspositie Krappe zege Boh Forster TIPS DUINDIGT RZV KAMPIOEN SPORTTOTO LEIDSE COURANT WERELDKAMPIOENSCHAP '74 (Van onze sportredactie) Tegenover de president van het organisatiecomité Her mann Neuberger, en de direc teur van het toernooi om de wereldtitel, Hermann Joch, verklaarden J. Hogewoning en H. Burgwal dat het Nederland zo goed bevalt in het hotel in Hiltrup dat ploeg en begelei ding daar willen blijven als Nederland zich voor de tweede finale-ronde kwalificeert. Dat zeiden zij bij het traditionele bezoek dat de beide Duitsers aan alle ploegen afleggen. Zij brachten ook het geschenk van het organisatiecomité mee: voor iedere speler en oficial een complete fotografeerset, bestaande uit (duur) toestel, flitslichtapparatuur, films en dergelijke. Terwijl de Turkse scheidsrech ter Dogan BaJbacan zijn uitzon derlijke goede prestatie lever de in de wedstrijd West-Duits- land—Chili, namen dieven de gelegenheid te baat om in zijn huis in Istaniboel in te breken. Zijn vrouw Guzin en docher Fegen zaten bij buren naar de televisie te kijken. Babacan, die handelt in medische appa ratuur, zal bij thuiskomst na dit toernooi kostbare voorwer- pen missen, waaronder ge schenken die hij ontving bij het leiden van wedstrijden in het buitenland. BR LOPEN in diverse steden waar wedstrijden worden ge speeld ongeveer tweeduizend Australiërs rond. Ze hebben er de verre en dure reis voor over gehad om hun voetballen de landgenoten aan te moedi gen. Zelfs uit Zaïre en Haïti zijn supporters gekomen die met hun kleurige kledij het stadsbeeld opvrolijken. HET IS in vele landen gewoon te om gehandicapten in de sta dions langs het veld te laten plaatsnemen. In de meeste sta dions waar om de wereldtitel wordt gespeeld zal men geen mensen in de rolstoelen zien. Zonder blikken of b'ozen stelde het orgnisatiecomité: „Dat zij 'in de weg zitten voor de tv-ca- mera's en de reclameborden"., en die brengen geld op. In het stadion van Düsseldorf krijgen- gehandicapten wel een plaats. Toen dat werd gebouwd.zodat het geschikt was voor het toer nooi bedong de plaatselijke wethouder voor sportzaken dat het zo zou worden ontworpen dat gehandicapten hun plaats zouden kunnen behouden. JOHNNY REP en de Pool Lato voeren de topscorerslijst aan met twee treffers achter hen volgen elf spelers die een doelpunt maakten. Gerd Mul ler en Jairzinho die in 1970 de meeste treffers op hun naam brachten zitten nog met lege handen. AUSTRALIë zal vanavond in 't duel met West-Duitsland niet kunnen beschikken over mid denvelder John Warren. IN HET ZWEEDSE nationale team kent men een waarde ringssysteem. In elke interland krijgen de spelers punten en wie er 25 heeft wordt opgeno men in de exclusieve club van „grote spelors" Een speciale medaille en oorkonde zijn het bewijs van lidmaatschap. Na de wedstrijd tegen Bulgarije schaarden zich drie spelers in de rij van hen die 25 punten behaalden: Jan Olsson, Kent 'Carlsson en Björn Andersson. WOENSDAG 19 JUNI Ned. I 19.25-21.15 Nederland—Zweden (r) 22.25-23.25 Bulgarije—Uruguay, Haïti—Polen en ArgentiniëItalië (s) Duitsland II 19.20-21.15 Argentinië—Italië (r) 21.30-22.30 Bulgarije—Uruguay, Nederl.— Zweden en Haïti—Polen s) België 19.30-21.15 Nederland—Zweden (r) 22.30- Argentinië—Italië (s) r rechtstreeks s samenvatting COACH REKENDE NIET OP GOEDE START MURRHARDT Op voetbalgebied hebben Nederland en Polen vrij veel gemeen. Voor het eerst sinds 1938 behoren beide landen weer tot de laatste zestien in een wereld kampioenschap. Tijdens de voorbereidings periode werden de respectievelijke coaches Rinus Michels en Mazimierz Gorski ge plaagd door een groot aantal blessurepro blemen. En sinds zaterdag behoren beide landen tot de groep van favorieten, hetgeen het resultaat is van overwinningen op voor af gevreesde tegenstanders uit Zuid Ameri ka. Kazimierz Gorski beschouw de goede start van zijn ploeg als een meevaller. Hij had er niet op gerekend, dat er meteen al een overwinning zou kunnen worden behaald. „Dat komt", zegt hij, „omdat we nooit de kans hebben gekregen met de sterkste for matie te oefenen. Lubanski viel al vroeg weg. Voor ons was dat een enorme klap. Zijn waarde voor het elftal kan worden vergeleken met die van Cruyff voor Neder land". Het wegvallen van sterspeler Wlodek Lu banski (hij werd begin mei voor de tweede keer aan een knie geopereerd) had tot ge volg, dat Gorski het concept van zijn ploeg enigszins moest wijzigen. Had Polen in het verleden een grote regisseur in zijn mid den, thans schuilt de kracht vooral in het collectieve. Gorski: ,,Een echte spelbepaler is er niet, al vinden de meeste buitenstaan ders, dat Deyna nu als zodanig fungeert. Volgens mij is de eenheid ons voornaamste wapen. En vechtlust". Gorski is een strenge coach. Het woord dis cipline komt geregeld over zijn lippen. Vol gens de Poolse journalisten verstaat de 53- jarige trainer echter de kunst autoriteit en democratie met elkaar te combineren. Een bezoek aan het trainingskamp in Murrhardt-Wurttemberg, een plaatsje op vijftig kilometer van Stuttgart, leert dat er bij de Polen een ongedwongen sfeer heerst. Gorski: „De spelers weten waar ze bij mij aan toe zijn. Als er eens een te ver gaat tik ik hem wel op de vingers, maar tot dusverre is dat nog niet nodig geweest". Gorski zwaait sinds 1971 de scepter over de Poolse nationale selectie. Onder zijn leiding werden de grootste successen bereikt. In 1972 kwam het Olympische voetbalgoud te recht bij Polen, dat vorig jaar de wereld verbaasde door Engeland in de voorronde van dit wereldkampioenschap te elimine ren. „Dat was voor ons een groter succes dan de overwinning in München", meent Gorski. „Er zijn wel veel mensen die bewe ren, dat Engeland niet meer tot de top be hoort, maar daarmee ben ik het niet eens. Het is jammer voor het voetbal, dat Enge land er hier niet bij is". Kazimiersz Gorski heeft tijdens de voorbe reiding alle mogelijke medewerking gehad van de Poolse autoriteiten. De gebruikelij ke gang van zaken, in Oostbloklanden wordt nu eenmaal aas sportieve successen een grotere waarde toegekend dan elders het geval is. Toch was de coach erg onze- Joharx Cruyff schept een luchtje in het zwaar bewaakte hotel in Hiltrup v ker toen hij naar West-Duitsjand kwam Dat kwam omdat we zoveel twijfelgevallen in de groep hadden. De competitie is in een recordtempo afgewerkt. Na het wereldkam pioenschap zullen weliswaar nog een paar ronden moeten worden gespeeld, maar er is steeds op zon- en woensdagen gevoetbald om een beetje tijdig gereed te zijn. Dat heeft tot gevolg gehad, dat veel blessures niet de kans kregen te genezen. Bovendien was de medische begeleiding niet optimaal. Wat er met Lubanski is gebeurd, is daar een sprekend voorbeeld van. Achteraf is het allemaal nogal meegevallen. Alle spe lers die ik hier heb zijn nu fit. Ik ben voor de komende weken dan ook vol vertrou wen. Als we van Haïti winnen (morgen avond in München - red.) zitten we nor maal gesproken in de tweede ronde". Gorski is van mening, dat het vervolg van zijn loopbaan afhangt van de resultaten tij dens dit toernooi. „Wij trainers," zegt hij „hebben een duivels beroep. Resultaten zijn nu eenmaal belangrijker dan het werk, dat je verricht. Kijk maar naar Ramsey. Hij is zonder meer een uitstekend vakman, maar moest verdwijnen nadat Engeland de boot had gemist. Toch kan ik niet zonder dit vak. Gorski, die tijdens zijn actieve loopbaan een keer in het Poolse elftal speelde be treurt slechts een ding: „In dit vak wil je zo veel doen, dat je gauw tijd tekort komt. .dan 24 uren heeft dan 24 uren heeft. TON VAN DALEN r het Nederlands elftal verblijft DORTMUND Rinus Michels verliest zijn gevoel voor humor nooit. Ook gisteravond niet, nadat hij erg vermoeid was terugge keerd uit Spanje waar hij Barcelona tijdens het eerste duel tegen Atletco Madrid had gecoacht. Op de mededeling, dat de strafcommlssle van de FIFA de Uruguees Montero Castillo wegens zijn overtreding tegen Rob Rensen- brink voor drie wedstrijden had geschorst nadat de Chileen Caszely voor een zeker niet minder of ernstiger vergrijp slechts een duel had gekregen, zei hij: „Dat zal wel komen omdat hij Montero Castillo heet. Een dubbele naam zal ook dubbel worden beoordeeld..." LICHTSTORING IN WESTFALENSTADION Van onze sportredactie DORTMUND Het Westfalenstadion In Dortraund. waar Nederland en Zweden el kaar morgen ontmoeten, baadde gister avond urenlang in een zee van licht hoewel er niet getraind en niet gevoetbald werd. De reden daarvoor was, dat zich tijdens de drie lichtwedstrijden welke tot dusverre in de fantastische voetbalarena werden ge speeld, telkens zich storingen voordeden. Het openingsduel Borussia Dortmund— Schalke' 0-4 evenals de interland West- Duitsland—Hongarije gedurende meerdere minuten worden onderbroken omdat het licht uitviel en afgelopen vrijdag was het, tijdens de WK-wedstrijd Schotland—Zaïre, opnieuw mis. Deskundigen hebben niet precies kunnen ontdekken waar de oorzaak van de storin gen ligt. Een woordvoerder van het ge meentelijke elektriciteitsbedrijf in Dort mund: „Opvallend Is, dat de zekeringen telkens doorsloegen tussen 20.40 en 20.45 uur. Dat duidt erop dat in die periode er gens in Dortmund een veel stroom vergen de schakeling plaatsvindt. Welke weten we nog niet, maar waarschijnlijk Is het inwer- king treden van de straatverlichting de oor zaak". Treedt een storing op dan duurt het drie minuten voordat de lampen weer een capa citeit van 800 lux hebben, waarna er nog weer eens 20 minuten nodig zijn om de vol ledige capaciteit te bereiken. Toen Rinus Michels van de moeilijkheden hoorde zei hij: „Dan moeten we zien, dat we toeslaan als het donker is BLATTEN Eddy Merkxc heeft gisteren op zijn 29ste verjaardag zijn leidende positie, in de ronde van Zwitserland aanmerkelijk versterkt. In de zesde en zwaar ste etappe van de ronde kwam Merckx als derde óver de eind streep. De rit van 160,5 kilometer waarin o.a. de Gotthard-Pas (2108 m) en de Furka-Pas (2431 m) wa ren opgenomen, werd gewonnen Scliaakteam van derde naar de vierde plaats NICE In de derde ronde van de finale van de schaakolympia de Is Nederland de derde plaats kwijtgeraakt. De wedstrijd Nederland-Verenigde Staten werd afgebroken bij de stand van 2—1 voor de Verenig de Staten -en een afgebroken partij. Gedetailleerde uitslag: Timman—Byrne 01, Ree—Res- hevsky 1—0, Enklaar—Lom- bardy 01 en Sosonko—Browne afgebroken. Sosonko heeft winst kansen, maar de stand is vrij moeilijk. In de ochtenduren won Nederland de wedstrijd van Zweden met 2/21 y2. Enklaar kwam remise overeen met Jansson en Kuy- pers won van Liljedahl. Btand aan kop na drie ronden: 1. Rusland 9 pnt en 1 afg. 2. Bulgarije 9. 3. Hongarije 7. 4/5/6 Nederland. Joegoslavië, en Verenigde Staten 614 en 1 afg. door de Spanjaard Aja, die met een voorsprong van een minuut en negen seconden op Conti (Ita) en Merckx aan de eind streep arriveerde. Merckx, die zondag nog slechts zeven secon den voorsprong op de Italiaan Bitossi had, zette die tegenstan der nu op 2.29. De Zweed Gösta Petterson heeft na zes ritten de kleinste achterstand op Merckx (36 sec). Tino Tabak was de beste Neder lander. Hij finishte als 19e met een achterstand van 3.44 op Aja. De uitslag Is: 1. Aja (Spa) 165 kilo meter lil 5.25.37 2. Conti GO op 1 min. en 9 sec.; 3. Merckx (Belg) z.t.4. Pfennlnger (Zwl) op 1-35'- Gösta Petterson (Zwe) op 1.37; 19. Tabak op 3.44 45. V.d Leeuw op 15.21; 57. Pijnen op 24.25; 64. De Waal op 26.30. Het algemeen klassement: I. Merckx 23.49.33 2. Petterson op 36 sec.; 3. Lopez-Carrll (Sp) op l.fo; 4. Pfennlnger op 1.07; 5. Aja op 1.30; 20. Tabak op 10.32; 51. De Waal op 41.49; 56. Pijnen op 44.3C; 60. v. d. Leeuw op 41.57. De Belg Freddy Maertens heeft de ronde van Luxemburg gewon nen. De vierde en laiatste etappe leverde een overwinning op voor zijn landgenoot Willy Teir- llnck. Jan Krekels eindigde op de tweede plaats met een ach terstand van 15 seconden. De uitslag Is: 1. Telrllnok (Belg) 2. Krekels (Ned) op 17 sec. 3 Maer tens (Belg) op 18; 4. Verbeeck (Belg) op 19 sec.; 5. Van Roos- broeck (Belg); 7. Karstens Ned;. Eindklassement: 1. Mae 37 2. Verbeeck. op 5 Springel op 14 sec.; 4 (z.t.) 5. De Meyer op- Karstens op 9 min. en Den Hertog op 9.15. 3. 1 LONDEN De Nederlandse top- tennisser Tom Okker is voor het heren-enkelspel van de kam pioenschappen van Wimbledon, die volgende week maandag 25 juni in Londen beginnen, als ze vende geplaatst. Nummer een is de wereldkampioen bij de profs, de Australiër John Newcombe. De plaatsingslijst is als volgt: 1. John Newcombe, 2. IIie Nasta- se, 3. Jim Connors, 4. Stan Smith, 5. Björn Borg, 6. Jan Kodes, 7. Tom Okker, 8. Arthur Ashe, 9. Ken Rosewall, 10. Alex Metrevelli, 11. Tom Gorman, 12. Manuel Or antes. De plaatsingslijst voor het da mes-enkelspel: 1. Bi'Uie Jean King, 2. Chris Evert, 3. Evonne Goolagong, 4. Rosie Casals, 5. Virginia Wade, 6. Kerry Melvil le, 7. Nancy Gunter. 8 Oga Mo- rozova. In het herendubbel is Tom Okker met zijn Zuidafrikaanse partner Cliff Drysdale als zevende ge plaatst. In het damesdubbeJ staat Betty Stöve met de Fran- r.aise Francoise Durr tweede. De plaatsingslijsten van de dub belspelen ziien er als volgt uit: Herendubbel: 1. Connors/Nastase. 2. Hewitt/MacMillan, 3. Smith/Lutz, 7. Okker/Drysdale. Gemengd dubbel: 1. Davidson/ King, 2. Connors/Evert. ALBUQUERQUE De Amerikaan Bob Foster heeft gisteravond in Albu querque zijn wereldtitel in het halfzwaargewicht be houden door tegen de Ar gentijn Jorge Ahumada on beslist te boksen. Joe Frazier heeft gisteravond zijn bokscarriere verlengd door een duidelijke overwinning op Jerry Quarry. Voor het gevecht had de oud-wereldkampioen immers verklaard dat hij na een neder laag een einde zou maken aan zijn bokscarriere. Zo ver kwam het ln de met 17.000 toeschou wers gevulde bokshal van Madi son square garden echter bij lange na niet. Frazier deed in feite wat hij wilde met de 29-ja- rige Quarry, die in 1969 ook al eens van Frazier verloor. Toen arbiter Joe Louis het ongelijke gevecht na 1 minuut en 37 se conden Ln de vijfde ronde af brak was het „babyface"-ge- zicht van Quarrj herschapen in een soort rood gekleurd maan landschap. Van onze paardesportmedewerker WASSENAAR Zeven draverijen en drie rennen morgenmiddag 2.30 uur op Duindigt. De tips luiden: Twin-Boyprljs: Rhodos, Grewall en Illon Ie Bref. Twln-Glrlsprijs: Sam's Pet, Bold Amber en Red Countess. Sir Edwardprijs: The Fox, Cleeve Hill en Lavendel. Ter Horstprljs: Laura van Zelda, La Patineur en Mia Fortuna. Eikcnhorstprljs: Nancy uit Laren, Myssa Reglna en Nolter W. Duttendelprijs: Lee Rodney, Kuno van der Lente en King Baker. Zorghvllctprljs: Jimmy Boy, Jeu* nesse Royal en Inca H Kljfhoekprljs: Januska D. Fred Harvester D en Jose Buiten zorg. Te Wcrveprljs: Henry Belwin, Fletcher D en Ideal Dear. Boschgeestprljs: Kameleon V, Jet Westlandia en Kingly Boy. Van onze zwem medewerker DEN HAAG Door een zege van 6-4 op SZC is RZV kampioen ge worden van de derde klasse C van de bondswaterpolokompeti- tie- De lang verwachte promotie naar de tweede klasse de afgelo pen drie jaar is RZV steeds net niet gepromoveerd is daar mee eindelijk een feit geworden. Op de ranglijst heeft RZV nu drie punten voorsprong op SZC en kan. met nog één wedstrijd te spelen, niet meer worden inge haald. De vele toeschouwers zijn gister- avond in het Zuiderparkbad ge tuige geweest van boeiend wa terpolo. Er werd, vooral in het vlermetergebled, zwart ge speeld. Scheidsrechter Gerard Hagenberg stuurde echter slechts één speler het water uit en deelde niet meer dan één strafschop uit. Vooral in de eer ste 3 perioden was doelman van RZV Ben Lucks goed op dreef. Hij capituleerde toen slechts één maal. Scoreverloop RZV SZC: 1-0 Erik Nonhebel; 1-1 Jos Nieu- wendijk; rust: 2-1 Wim van der Beukei; 3-1 Hans Wijsman; rust 4-1 Van der Beukei (strafworp) 5-1 Rob de MooiJ rust; 5-2 Ben Kramer Freher; 5-3 Wim Loo- man 6-3 Nonhebel; 6-4 Ruud Kra mer Freher. DEN HAAG De uitslagen van Austria Wlen Mnlml ff 1-1., de voetbalwedstrijden, die dit Atvidaberg 1 FC Kaisorslau- weekeinde werden gespeeld en tern 2-2., die voorkomen op formulier 50 0, a /,- ,Q Slovan Bratislawa Grasshop- van de sporttoto (15 tot 19 juni) n zijn: per* 4_ü FC ZUrich Hertha BSC Berlin MSV Duisberg Gonii* Zabrze 3-2., 6-1.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11