Zagalo: „Ik wil zelfde elf nog 'n kans geven Ajax inti eresse in Obli opvolgt Johan Nee ak als ;r van skens Schrijvers: „Ik wil niet alleen maar toekijken" Jongbloed: vroeger altijd ondergewaardeerd" VANAVOND OP TV DINSDAG 18 JUNI 1974 LEIDSE COURANT WERELDKAMPIOENSCHAP '74 Johan Neeskens is getest. Alles kan mee naar Ban De rode kaart die scheidsrechter Palotai (links) Montero Castillo (rechts) voor-toverde is goed voor drie wedstrijden. Maar Uruguay neemt dat niet. DORTMUND Ajax' nieuw manager Hans Kraay is in West-Duitsland op zoek naar een opvolger voor Johan Neeskens. Kraay: „We kunnen er nu toch wel op re kenen dat Johan weggaat. Morgen komt er een delegatie van het Barcelonabestuur naar Amsterdam om met Ajax te praten over de afwikkeling van de transfer. Bo vendien heeft Neeskens zelf al te horen ge kregen, dat de zaak wat Barcelona betreft rond is." De naam van de opvolger is nog niet be kend. „Omdat ik hem nog niet weet", al dus Kraay, die zich tijdelijk in Dortmund heeft gevestigd om de gebeurtenissen ln het wereldtoernooi te volgen. Hij geeft toe, dat zijn belangstelling vooral uitgaat naar Branko Oblak, die in het openingsduel Bra zilië—Joegoslavië een hoofdrol vertolkte. Kraay: „Het probleem is, dat Oblak pas 27 is, terwijl Joegoslavische internationals 28 moeten zijn voordat ze het land uitmogen. Misschien is er via een behoorlijke finan ciële compensatie echter iets te regelen." Het is vrijwel zeker, dat de technische di recteur van Ajax ook op zoek moet naar een nieuwe rechtsbuiten. De kans is name lijk groter dan ooit, dat ook Johny Rep vertrekt. Reps contract met Ajax is afgelo pen. Volgens een clausule mag de voor hem te vragen transfersom maximaal acht ton bedragen. Rep: „Coster is mijn advi seur, zelf neem ik uiteraard de eindbeslis sing. Real Madrid heeft belangstelling, maar sinds zaterdag schijnt er ook een Duitse club geïnteresseerd te zijn. Voorlo pig houd ik het er echter maar op, dat het Anderlecht wordt. Daarmee zijn de onder handelingen in een vergevorderd stadium Anderlecht heeft Rep inmiddels een ulti matum gesteld. De Amsterdammer moet voor vrijdag laten weten of hij voor de Brusselse club wil gaan spelen.' De Duitse club zou Bayern München zijn. De kersverse Europese kampioen speurt al enkele jaren naar een goede rechtsbuiten. Rep: „Ik neem aan, dat de zaak tijdens het wereldkampioenschap nog rond komt. Op dit moment houd ik het erop, dat ik bii Ajax wegga." Hans Kraay: „Het probleem is, dat we voor Rep niet kunnen vragen wat we wil len. We moeten eerst maar afwachten wat hij bij een andere club kan verdienen Daarna gaan we praten over een nieuwe aanbieding van onze kant. Voordat we we ten wat Rep wil, kunnen we niets onderse- men." Verwacht mag worden, dat Ajax in de ko mende weken in Nederland ook nog wel da markt op zal gaan. In Hiltrup werd giste ren gefluisterd, dat er zelfs belangstellt zou bestaan voor Jan Jongbloed. Kraa „Dat is een grapje van mij geweest. Na wedstrijd in Hannover zei ik tegen Jan: komt nu zeker wel bij Ajax spelen. Hij a woordde daarop met: Daar zullen jullie te stom voor zijn. Ik moet echter toegevé dat Jongbloed nog een uitstekende doelm is. Bij hem speelt de leeftijd geen rol. 1 kan nog wel een paar jaartjes mee. Ml belangstelling gaat in de eerste plaats naar Ton Thie. Met Thie zelf ben ik ron maar met FC Den Haag wil het niet lui ken. De kans is groot dat Rinus Israel komen seizoen voor Berchem Sport zal gaan spi len. Deze Belgische club meldde zich, iji dat de Rotterdammer zijn onderhandelinge met Club Brugge op niets zag uitlopen. TON VAN DALÉ Van onze sportredactie FRANKFORT De Uruguese leiding heeft protest aangetekend tegen de straf die Ju lio Montero Castillo heeft gekregen nadat hij in de wedstrijd tegen Nederland van het veld was gezonden. De strafcommissle van het toernooi om de wereldtitel heeft Monte ro Castillo voor drie wedstrijden geschorst. Die straf betekent dat Montero Castillo niet tegen Bulgarije, noch tegen Zweden kan spelen. En als Uruguay zich mocht plaat sen voor de tweede finale-ronde ook niet in de eerste wedstrijd van die ronde. De Uru guese leiding protesteerde omdat het ver schil tussen de straf van Montero Castillo en die van Caszel te groot wordt geacht. De Chileen die tegen West-Duitsiand uit het veld werd gestuurd, kreeg een schorsing van één wedstrijd. HILTRUP Piet Schrijvers is tot het be sef gekomen, dat de aanstelling van Rinus Michels als supervisor, voor hem erg on gunstig is geweest. „Als alles bij het oude was gebleven, dus met Fadrhonc en Van der Hart als technische leiders, zou ik er nu waarschijnlijk in hebben gestaan. Of ik nog aan de bak kom moet ik afwachten. Op Michels kun je geen peil trekken. Ieder een dacht, dat hij tegen Roemenië het elf tal zou laten spelen, dat ook tegen Uruguay ln actie zou komen, maar ineens stond er een reserveploeg in het veld. Als je van daag iets denkt doet hij morgen precies het tegenovergestelde." Schrijvers beweert dat hij niet teleurge steld is. Hij zegt doelbewust naar een plaats in de eindselectie te hebben toege werkt. „En daarna", vervolgt hij, „ben ik pas gaan denken aan de positie van eerste man. Nadat Jan van Beveren wegviel, had ik daarop wel een beetje gerekend, maar het zou toch te ver gaan om te zeggen, dat ik er hier nu de pé in heb. In het algemeen belang is het beter geweest, dat Michels is gekomen. Als er geen discipline is. volfeen er ook geen resultaten. Het is mijn pech. dat Michels de voorkeur geeft aan een doelman van het type Gert Bals. Jang Van onze speciale verslaggever TON VAN DALEN Jongbloed is er zo een. Jammer voor mii, mijn tijd komt hopelijk noe." Schrijvers had gehoopt in het wereldtoer- nooit op te vallen bij buitenlandse clubs. Omdat FC Twente voor hem een zeer fors transferbedrag (ongeveer 1,8 miljoen) vraagt is een transfer naar Spanje zijn enl- kans. Tot dusverre zou alleen Atletico Madrid van interesse voor Schrijvers hebben blijk ge geven. „Maar", aldus de doelman, „het transferbedrag dat Twente voor mij vraagt, vindt Atletico te hoog. Ik vind dat zelf eigenlijk ook wel." Piet Schrijvers ontkent, dat zijn onzekere toekomst de concentratie heeft verstoord. „Je kunt het geloven of niet, maar ik heb er hier in Hiltrup nauwelijks aan gedacht. Coster heeft van mij alle volmachten ge kregen om de zaak af te handelen. Ik ver trouw helemaal op hem. En als het niet meteen lukt. dan zien we wel verder." Dat de zorgeloosheid van Schrijvers niet helemaal oprecht is blijkt wel uit zijn woorden: „Ik hoop toch, dat ik nog de kans krijg om me hier te bewijzen. Op dit mo ment twijfel ik nog niet maar als ik in de tweede finaleronde nog niet aan de beurt kom. ga ik dat natuurlijk wel doen. Uitein delijk ben ik hier niet naar toe gekomen om steeds te moeten toekijken." HILTRUP Het Nederlands elftal, dat morgenavond in Dortmund tegen Zweden zijn tweede wedstrijd speelt, zal vrijwel zeker niet afwijken van de ploeg, die tegen Uruguay startte met een zege. „Als er niets bijzonders gebeurt gaan we van deze opstelling uit", zei Rinus Michels gisteravond." Uiteindelijk moet er een keer een einde komen aan het stuivertje wis selen". Dat zal inhouden, dat Jan Jongbloed opnieuw het doel verdedigt en Piet Schrijvers wederom als reserve fun geert. De concurrentiestrijd, die ooit tussen beide heerste bij DWS (waar Jongbloed en Schrijvers om beurten eerste keus waren tot laatst genoem de naar FC Twente vertrok en Jong bloed alleen achterbleef) is dus weer opgelaaid. HILTRUP „Ik kan me voorstellen, dat Piet teleurgesteld is", zegt Jan Jongbloed. „Dat zou ik in zijn situatie ook zijn ge weest. Als je een paar seizoenen achter Jan van Beveren hebt gestaan en de plaats komt eindelijk vacant, dan reken je ef toch op, dat je aan de beurt komt. Piet zegt nu wel, dat het hem niet steekt, maar dat is natuurlijk wel zo. Ik kan het aan al les merken. Het zal mij minder moeite kos ten met een rol op het tweede plan genoe gen te nemen. Als Michels vorige week te« gen mij had gezegd: Piet speelt, dan had me dat niets gedaan. Misschien zou ik het zelf wel prettig hebben gevonden. Je zult In de eerste wedstrijd maar een fout maken." Geld kan Jan -Jongbloed niet veel schelen. Hij is nooit een voetballer geweest, die gro te bedragen heeft verdiend. Jongbloed: „Toen de spelers vorige week zo'n stampei maakten over de premies heb ik alleen maar gezegd: Ik vind het genoeg. Voor mij is zevenduizend gulden verschrikkelijk veel geld." De doelman van FC Amsterdam heeft een merkwaardige carrière achter de rug. Twaalf jaar geleden mocht hij, als speler van het toenmalige DWS. eens vijf minuten met Oranje meespelen tegen Denemarken. FRANKFORT In het Taunusge- bergte liggen de luxueuze verblijven van de Braziliaanse en de Schotse ploeg die vanavond een duel ,,op le ven en dood" zullen moeten aangaan. Vooral voor Brazilië is deze wed strijd van uitzonderlijk belang als, onder leiding van de Nederlandse scheidsrechter Arie van Gemert, wordt verloren kan Brazilië dit toer nooi vergeten. Mario Zagalo, dc Braziliaanse trainer die na dit tournooi op eigen verzoek zal aftre den en als hij het zelf niet doet wordt hem wel zijn congé gegeven want de kri tiek op hem is niet mals ziet het duel met Schotland met zorg tegemoet. Dat blijkt ook uit zijn blik als hij zegt, en wat moet hij anders: „We zullen Schotland moeten verslaan maar ik hoop vurig dat ze eindelijk eens normaal zullen voetballen en geen oorlog op het veld ontketenen". Daarom moet Willie Ormond. Schotland's trainer, hartelijk lachten. „Alsof de Brazi lianen zulke lieve jongens zijn maar wat wil je, als je, zoals wij snel spelen en de Brazilianen, bij ons vergeleken, wat over het veld sloffen, dan krijg je toch botsingen want hoe moeten ze ons anders stoppen. Ze zijn technisch natuurlijk uitstekend, maar ze spelen nog altijd in onze ogen het ouder wetse voetbal. Dat komt omdat de toe schouwers in Brazilië, en trouwens in heel Zuid-Amerika, verzot zijn op kunststukjes met de bal. Als ze die maar zien zijn ze te vreden. In Europa wil men doelpunten zien en daarvoor zullen wij zorgen." En Willie Ormond zegt hetzelfde als Mario Zagalo omdat hij ook niet anders kan: „We hebben 2 punten in onze groep en na de wedstrijd tegen Brazilië hebben we er 4". Het trainingskwartier van de Brazilianen ligt in Hofheim. enige tientallen kilometers van Frankfort verwijderd. Er Is een gigan tische prikkeldraadversperring om Hotel Am Rosenberg aangebracht. Omdat de lei der van de Braziliaanse delegatie, dr. Anto- nio do Passo, een speciaal pasje heeft ver strekt mogen we naar binnen. Op een gras veld voor het hotel liggen de Brazilianen in de zon. Zojuist heeft Mario Zagalo een speech tegen hen afgestoken en naar de klank van zijn woorden te oordelen heeft hij de mannen van de ernst van de toe stand willen overtuigen. De sterren ziin er koud noch warm onder geworden. Rivelino, die de spelbepaler is van de Bra zilianen, wil via een tolk wel zeggen wat Zagalo zijn mannen heeft toegebulderd. „Ach, we weten zo onderhand wel wat hij zegt. Dat komt er altijd op neer dat we ons rustig moeten houden en de zenuwen in be dwang. Nou dat doen we dan ook. Waarom zullen we ons zorgen maken? We zijn toch veel betere voetballers darf de Schotten, spelen we zo langzaam, en eigenlijk een beetje lui?" Rivelino moet even nadenken voor hij zijd antwoord heeft geformuleerd. „Misschien is dat wel zo, in elk geval spelen we anders dan de Europese ploegen. Pele, die ons elke dag komt opzoeken, heeft ons er ook opgewezen dat we meer Europees moeten spelen. En daarmee bedoelt hij bewegciij- ker en sneller. Nou, daar zullen we dan eens wat aan moeten gaan doen na dit toernooi". Op korte afstand heeft Mario Zagalo toege keken. Hij is toch wel benieuwd oi Rivelino iets te berde heeft gebracht over de opstel ling. „Want dat is het terrein waarop ik al leen zeggenschap heb". Zagalo heeft geen motieven gevonden om het elftal dat tegen Joego Slavië 00 speelde te wijzigen maar enigzins dreigend cn met stemverheffing, zodat de spelers hem ook kunnen horen, zegt hij: „Ik wil dezelfde elf nog een kans geven". Zonder enige emotie te tonen horen de spe lers ook dit dreigement aan. Ze zien er niet naar uit dat ze iets extra's doen aan hun conditie. Door hun speltype heb ze niet zo'n grote behoefte aan „longen als blaasbal gen", maar tegen de werkdrift van de Schotten zullen de Brazilianen hun adem hard nodig hebben. Mario Zagalo doet alles af met „Kijk de resultaten er maar op na sinds ik trainer ben heb ik nog geen wed strijd in een toernooi om de wereldtitel verloren". Dat klopt, in 1970 werd Brazilië wereld kampioen en toen was Zagalo voor het eerst de nationale trainer. Later, in het trainingskamp van de Schotten in Weilrod, 70 kilometer buiten Frankfort, waar het prachtige hotel Erbismilhle vrijwel afgeslo ten ligt van de buitenwereld, moet Billy Bremner hartelijk lachten om die uitspraak van Zagalo. Billy Bremner heeft de zweet pareltjes nog op zijn voorhoofd, want coach Willie Ormond heeft de mannen anderhall uur hard aangepakt. Toen het trainingspar tijtje aan de beurt was, stuurde hij Dennis Law en Jimmy Johnstone naar binnen. Zij hoefden niet mee te doen. Billy Bremner: „Dat wisten ze tevoren al. Ormond is van mening dat Law met zijn 34 jaar te oud is om tegen de geraffineerd spelende Brazilia nen te worden opgesteld. Martin Buchan doet mee. Hij is de man die Rivelino moet bewaken. Johnstone is niet gepasseerd we gens zijn gedrag want dat is allemaal schandelijk overdreven." Op dat moment arriveert juist kelner Heinz Oberflacher die de dorst in het gloeiendhe- te Taunusdorp, waar van een strenge bewa king als bij de Brazilianen niets is te mer ken. met een blad vol frisdranken komt lessen. Der Heinz wil graag getuigen dat ze ln hotel Erbismühle zolang de Schotten er zijn nog geen glasje whiskey hebben uitge schonken. De Schotse leiding heeft zich dan ook mateloos opgewonden over de berich ten dat Johnstone zich te buiten was ge- g«an en Bremner na de wedstrijd tegen Zaïre in het holst van de nacht was gesig naleerd in een bar in Dortmund. Willie Or- mond daarover: „Inderdaad hebben we de spelers vrijaf gegeven na het duel met Zaï re. maar ze mochten geen sterke drank drinken. Een biertje, dat wel. Bremner heeft daar trouwens niet alleen gezeten Daarna verdween hij van het international! podium. Jongbloed keerde pas terug in de belang stelling dankzij de opmerkelijke opmars van FC Amsterdam. Erkenning Tegen Argentinië speelde de rasechte Am sterdammer zijn eerste volledige interland De ontmoeting met Uruguay leverde hen) pas zijn tweede cap op. Jongbloed: „Dat ik er nu in sta, ervaar ik als een late erkem ning voor mijn kwaliteiten. Ik ben altijd ondergewaardeerd, vooral door de pers." Jongbloed beschouwt zijn gebrek aan erva ring niet als een nadeel. „Ik heb voldoende routine, beweert hij. „Ik speel al vijftien jaar topvoetbal. Dat moeten Schrijvers en Van Beveren eerst nog maar eens preste ren. Volle stadions zeggen me weinig. Ik heb er vaak genoeg in gespeeld. En de te genstanders doen me ook niet veel. Ik heb tegen Cruyff en Keizer gespeeld, maar ook tegen Lenstra en Wilkes. Ik ben dus echt wel iets gewend. Het enige probleem voor me is, dat ik bang ben om een fout te ma ken. Veel mensen zien mijn uitverkiezing nog steeds als een bizarre zaak en dat geeft een zekere druk. Verder doet het me weinig of ik nu tegen Uruguay speel of te gen De Gazelle." Van onze speciale verslaggever HERMAN VAN BERGEM want er waren begeleiders en er is niets gebeurd wat niet mag. Trouwens, de Joe- goslaven kregen na de wedstrijd tegen Bra zilië ook vrij om Frankfort in te gaan, daar over wordt niets gepubliceerd". Schotten hebben nu echter eenmaal de naam dat ze graag aan het glas nippen. Laten we het houden op de supporters die met duizenden in Frankfort zijn aangeko men. Men schat hun aantal op acht dui zend. En met de tweeduizend soldaten van het Schotse leger dat is gestationeerd in de omgeving van de stad zal het contingent l Schotten vanavond op de tribunes 10.000 be-f dragen. Velen hebben de nachten die vooraf/ gingen aan de wedstrijd op straat doorge bracht. In de gloeiende zon hebben ze oven dag in parken en langs Main hun slaap id gehaald en de kelen, die rauw waren g' worden van het onophoudelijk gezang d de Schotten produceren, tot rust laten men.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10