VIJF DODEN BIJ FRONTALE BOTSING Ook Israël krijgt van VS kernreactor PvdA blijft bij standpunt: bezuinigen op defensie fblijmaker Nederland favoriet! 'O lenri de Greeve 81 jaar) overleden TERMIJN SPAREN TOT RENTE OP RENTE Rijkspostspaarbank Bomaanslag op Brits Lagerhuis verdien 'n echte £cidóc Sou/tont [ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. [dvertentiea (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjea f 3,50 Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week f2,49; kwartaal f 32,21; Jaar f 125,25 - Losse 65e JAARGANG No. 19838 MAANDAG 17 JUNI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECT1E Hitier In Hier en nu worden bijzondere beelden getoond uit de laatste dagen van Hitiet, op Ned. II 21.45 uur. LAGERE MIDDAC.TEMPERATUREN Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk regen of onweer. Mor gen overdag van het westen uit enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind eerst uit uiteenlopende richtingen, later uit westelijke richtingen. Min. temp. omstreeks 13 gr., maxima morgen ongeveer 20 gr. Morgen zon: 4.1921.02. Maan: 1.57—18.11. Schev. hoogw.: 0.08 en 12.43. Laagw.: 7.58 en 20.36. HANNOVER De telefoons van bijna alle reisbureaus in ons land stonden het afgelopen weekeinde rood gloeiend omdat ineens enthousiast geworden suppor ters van het Nederlands elftal informeerden of bezoek aan de voorlopig te spelen wedstrijden van Oranje in Dortmund (woensdag 19 juni: Zweden Nederland en zondag 23 juni: Nederland—Bulgarije) nog moge lijk was. Meestal kregen de belangstellenden nul op het rekest. De reisbureaus waren op zo'n groot en thousiasme natuurlijk niet berekend. Maar vanaf van morgen werd kosten noch moeite gespaard om te vol doen aan de sterk gestegen vraag. Berichten uit West Duitsland gaven erg veel hoop. De stadiondirectie ln Dortmund laat weten nog voldoende kaarten beschik baar te hebben. Het glorieuze succes tegen Uruguay (2—0) heeft ook de ogen van het buitenland geopend. In Montevideo, de hoofdstad van het "verslagen" Zuidamerikaanse land, kwam de nederlaag aan als een vernedering. „Nederland speelde mechanisch en ritmisch en zal zo spelend de grootste kandidaat voor de wereldtitel zijn", schreef El Pais, de grootste krant van Uru guay. Ook andere landen zijn duidelijk verrast. De meest sprekende reactie komt van de Westdultse top. trainer Rudi Gutendorf. „Nederland is niet alleen maar Cruyff. Kracht en klasse zijn in deze ploeg ge lijkmatig aanwezig". Zie verder Sporttribune. JMEGEN (ANP) Na een ziekbed van enkele maanden is vrij dagavond overleden pater Henri de Greeve, bekend als de stichter van de Bond Zonder Naam en als spreker voor de KRO in zijn ru- wiek, het „lichtbaken". iter de Greeve overleed in Dekkerswald, waar hij in alle stilte twee maanden geleden werd opgenomen. Op verzoek van de familieleden Van pater De Greeve werd zijn overlijden achtenveertig uur stil ge- ïouden. zal geen begrafenisplechtigheid zijn, omdat Pater De Greeve zijn stoffelijk overschot ter beschikking van de wetenschap heeft gesteld. Gevangenen in de centrale gevangenis in Lissabon zijn in hongerstaking gegaan om amnestie af te dwingen. Op spandoeken hebben ze leu zen geschilderd als: Wij eten niet. Schrik bij het zonnen PHEN AAN DEN RIJN De 12-jarige mevrouw J. uit de. Ruisdaelstraat kreeg vrijdag middag de schrik van haar le ven, toen een aanhangwagentje laar voortuin in reed, waar zij ag te zonnen. De aanhanger as losgeschoten van een passe- ende auto en schoot via de ttoep de tuin in. De behandelen de arts vond het noodzakelijk laar over te brengen naar het lekenhuis Rijnoord, zij klaagde •ver pijn in de rug. /i jf personen over boord bij explosie »p motorjacht ARMOND Vijf personen, on» der wie een baby van zeven maanden, zijn gistermiddag in de Warmondse Leede ternau wernood aan de dood ontsnapt oen aan boord van hun motor- lacht de benzinetank explodeer de. Door de enorme explosie perden de opvarenden, allen af- tomstig uit Aalsmeer, over boord geslagen. echtpaar, resp. 52 en 39 jaar, hun 16-jarige zoon liepen tweede graads verbrandingen op, terwijl een 27-jarige dame iich nog ernstiger verbrandde. baby, die op het moment van de ontploffing in de kajuit lag, cwam op het rugje in het water terecht en kond bijtijds door de eigenaar van een nabij gelegep woonboot uit het water worden gevist. Alle gewonden werden naar het AZ in Leiden 'overge bracht. kruiser brandde totaal uit. vermoedelijk oorzaak van de ontploffing is een lfkkage aan de benzine-tank. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Een frontale botsing op rijksweg 16, ter hoogte van de afslag naar Dor drecht, heeft aan vier mensen het leven gekost. Het zijn de heer J. Zuidhoorn (40) en zijn 33-jarige vrouw C. Zuidhoom- Flameling uit Den Haag en de inzittenden van de tegenligger, de 20-jarige J. Stip en de 22- rige J. v.d.d Stoep uit Hendrik Ido Ambacht. De tweezoontjes van het Haag se echtpaar werden zwaar ge wond. Voor het leven de 4-jari- ge Marco wordt gevreesd. Zijn 7-jarig broertje Edwin zal het ongeluk waarschijnlijk overle ven. Het ongeluk ontstond doordat de heer Zuidhoor.i met zijn auto door de bebakening reed die in verband met tunnel- werkzaamheden op de weg staan opgesteld. Hierdoor kwam hij op de verkeerde rij baan terecht, waarna hi even later frontaal in botsing kwam met een tegenliger. De politie van Dordrecht kan het ongeluk niet verklaren. Er was aan beide kanten van de weg file- verktr, zodat de heer Zuid hoorn zijn voorliggers maar had te volgen om op de goede baan te blijven. In de Ursula-kliniek in Wasse naar is de 61-jarige J. Nicolai gisteren bezweken tan het her senletsel. dat hij zaterdag had opgelopen na een botsing met De verwrongen resten van de auto's die gisteren frontaal met ellzaar in botsing raakten. Hier bij kwamen een Haags echtpaar en twee jong ens uit Hendrik Ido Ambacht om het leven. een personenauto. In Noord- wijk kwam gisteren de 22-jari- ge kraamverpleegster M. A. H. M. Verdegaal uit Noordwijker- hout om het leven toen zij, rij dend in haar auto, in botsing kwam met een andere wagen. Verder kwamen dit weekeinde 6 Nederlanders en 4 Duitsers door verkeersongevallen om het leven. De 18-jarige P. M, L. Schuurmans uit Oss is van nacht in de gemenfe Nisterode in een auto die hij had gestien verbrand. Ten zuiden van het plaatsje Loosbroek raakte de jongen met de auto va de weg, waarna de wagenln brand vloog. Volgens de politie ver keerde de jongen onder in vloed. JERUZALEM (AP/UPI) De Verenigde Staten zullen Israël steunen bij de ont wikkeling van kernenergie op gelijke wijze als Egyp te wordt geholpen. Dit heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse za ken dr. Kissinger, vanmor gen verklaard bij zijn ver trek uit Israël naar de NA- VO-conferentie ln Canada. Kissinger zei ook dat de Arabieren bereid zijn Is raël als een permanente staat in het Midden Oosten te aanvaarden. President Nixon had vrijdag in Cairo bekendgemaakt dat de Verenigde Staten aan Egypte kernreactoren en splijtstof voor de produktie van elec- triciteit zullen leveren. Ondanks de verzekeringen dat een en an der niet ertoe zou leiden dal Egypte de mogelijkheid krijgt kernwapens te vervaardigen is de mededeling van het kernak koord in Israël als in het Ame rikaanse Congres met gemeng de gevoelens ontvangen. Kissinger zei vanmorgen dat de Verenigde Staten elke overeen komst zorgvuldig zullen bestu deren om uit te sluiten dat er geen misbruik van zou kunnen worden gemaakt. President Geflankeerd door zijn vrouw Pat (links) en de Israëlische president langs de erewacht tijdens zijn aankomst op het zeer zwaar bewaakte vliegveld Ben Goerion te Tel Aviv. Nixon heeft er gisteravond bij Israëlische staatslieden op aan gedrongen diplomatieke en poli tieke risico's te nemen om het totstandbrengen van een duur zame vrede in het Midden Oos ten zoveel mogelijk te bespoedi gen. Nixon, die in Jeruzalem werd Ingehaald door 100.000 en thousiaste Israëlies zei, dat de onmogelijke droom van een Arabisch-Israëlische vrede werkelijkheid kan worden Hij gaf de Israëlies nogmaals de verzekering, dat het feit dat de Verenigde Staten naar goede betrekkingen met Israëls buur staten streven niet betekent dat de steun aan Israël minder wordt Voor Nixon zondagmorgen uit Sy rië naar Israël vertrok kondig de de Syrische president Assad aan dat Washington en Damas cus besloten hadden hun diplo matieke betrekkingen volledig te herstellen. Syrië verbrak, met andere Arabi sche landen, tijdens de Ara bisch-Israëlische oorlog van 1967. de betrekkingen met de Verenigde Staten. BHHB SBBm „Zuidh. Landschap" „Geen dempingen bij Hoogmade" Rortterdam/Hoogmade De Stichting „Het Zuidhollands Landschap" dringt er bij Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land op aan, geen medewerking te verlenen tot het dempen van gedeelten van Vaarsloot en Ach terwetering bij Hoogmade en over te gaan tot het afsluiten van de Vaarsloot naar Oud Ade. Het bestuur van het Kadewater schap Ade zou namelijk tot deze maatregelen willen overgaan Volgens de Stichting wordt door de voorgenomen werken de lengte van de door het water schap te onderhouden kaden met slechts 3,2 km. bekort. Ook de noodzaak van de aanleg van wegen over de Vaarsloot en Achterwetering is niet op over tuigende wijze aangetoond; be- vendien verkleinen de dlempin gen en afsluiting de oppervlakte van de boezem van Rijnland aanzienlijk, aldus „Het Zuidhol lands Landschap". FRANKFURT De strafcommls- sle van de FIFA heeft vandaag besloten de Uruguesc midden velder Montero Castillo te schor sen voor drie wedstrijden. De commissie gaf hem de maximum straf, omdat Castillo tijdens de wedstrijd Nederland-Uruguoy uit het veld werd gezonden nadat hij Rensenbrink schopte zonder dat de bal in de buurt was. Bel gratis 0017 uw nationale spaarinstelling UTRECHT PvdA-voorzitter André van der Louw heeft zater dag op de vergadering van de partijraad met een handige ma noeuvre een discussie over de actuele defensiekwesties voorko men. De partijraad ging er na melijk mee akkoord om in sep tember een extra partijraads vergadering te houden en dan speciaal de defensienota van mi nister Vredeling te toetsen aan het progressieve program keer punt 72 en de defensienota van beloofden het klapstuk te wor den van de vergadering maar, nadat 's morgens over de eman cipatie van de vrouw was ge sproken en daarna langdurig was gepraat over financiële za ken. restte nog maar weinig tijd voor een debat over de defensie perikelen. De afgevaardigden stonden te popelen om de voet balwedstrijd op d* televisie te gaan bekijken. Diverse afdelingen kwamen met een motie waarin werd vastge- en de mogelijkheid van het kabi net-Den Uyl om wezenlijke, structurele hervormingen van en ingrijpende bezuin'gingen op de defensie toe te passen. Volgens een motie mout onverkort aan keerpunt '72 en de nota doelma tig defensiebeleid worden vast gehouden. Van der Louw ver klaarde meteen dat het partijbe stuur achter de motie stond, waardoor een discussie kon wor den voorkomen. Vo'o. met de motie alleen aangeven, dat getwijfeld wordt aan de wil en de mogelijkheid van het kabi net om de defensiehervormingen door te zetten. Fractievoorzitter Van Thijn zei, dat geen wan trouwen in het kabinet in de mo tie mocht worden vastgelegd. Om alle misverstanden op dil punt weg te nemen werd de mo tie verfraaid met de toevoeging dat de partijraad zijn vertrou wen in de „eigen bewindslieden" uitspreekt. Toen had bijna de h»'- nArrilr*""l -T"** r-of LONDEN (UPI-REUTER) Bij het gebouw van het La gerhuis in het centrum van Londen is vanmorgen een bom ontploft die brand veroorzaakte en vijf mensen ver wondingen bezorgde. De ontploffing had plaats zes minu ten nadat een man met een Iers accent een binnenlandse nieuwsdienst had opgebeld met de mededeling dat bij het Lagerhuis een bom was geplaatst. De man gebruikte een codewoord dat is gebruikt door het Ierse republikeinse leger bij vorige bomaanslagen in Londen. De ontploffing werd gevolgd door een grote brand in een kapel grenzende aan het Lagerhuis. Een woordvoerder van de brand weer, die met groot materieel ter plaatse was, zei dat enkel* personen werden vermist. De vijf gewonden zijn allen leden van de staf van het Lagerhuis. Een aantal mensen dat ln het complex aan het werk was, moest behandeld worden we gens shock. Dit luxe uitgevoerde theeglas, gevat In een verzilverde voet. Is een van de .blijmakers' die u kunt verdienen door het opgeven van 'n nieuw kwartaal-abonnement. Noteer m.l.v DAH als nieuw kwartaal-abonnee: 0 VII Stuur deze bon in open envelop. Naam /onder postzegel, naar Adres antwoordnummer 349. Leiden. Woonplaats: Stuur het theeglas naar: LFIDSE .r ÉS COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1