GEBREK OVER AAN INFORMATIE BEDRIJFSLEVEN s—'M Prijsstijging dit jaar schrikbarend hoog Bonus van ruim f9000 voor vrijwillig ontslag I eumig" Werkgevers klagen over onderwijs Nog geen verbod etherreclame snoepgoed J JÉ Si-— ff^gs-üé ~*5&r f Welke camera bewijst u dat u best kunt filmen? DeEumiqMini3 Servoïocus! Minister Boersma: Randkranl Van onze parlementaire redactie PEN HAAG Bij het onderwijs heerst een gebrek aan ob- jectieve informatie over het bedrijfsleven. Dat schrijven de werkgevers organisaties VNO en NCW in een vandaag gepubliceerde discussienota „Onderwijs...een hele onder neming'. In deze nota pleiten de werkevers voor de instel ling van een Nationale Educatieve Raad (NER), waarin vertegenwoordigers moeten zitten van ouders, leerlin gen/studenten, docenten, werkorganisaties, overheid en onderwijsdeskundigen. De NER zou als breed samenge steld adviescollege het hele onderwijsveld moeten dienen. eigen verantwoordelijkheid te dragen. „Wellicht is het juister de leerplicht te verlengen tot 17 jaar en het jaar daarna speciale rechten te verlenen aan dege nen die willen doorgaan met volgen van onderwijs", aldus de werkgeversnota. Een band hiermee benodigde richtlij nen. Volgens de werkgevers is het no dig dat een herbezinning op de leerplicht plaatsvindt. Men vindt het niet juist dat mensen tot hun achttiende jaar wettelijk verplicht blijven onderwijs te volgen, zoals de regering wil, terwijl men tegelijkertijd er kent, dat de jeugd op steeds jongere leeftijd volwassen wordt in staat wil worden gesteld de eerste taken van de NER zou moeten zijn de stimu lering van regionale, plaatselij ke en per instituut te ontwikke len onderwijsinitiatieven. De werkgevers achten een zeer grote mate van decentralisatie van het onderwijsbestel noodza kelijk, omdat dit bestel momen- De werkgevers zijn van mening teel te eenzijdig vanuit Den Haag gedirigeerd wordt. Maar het streven naar een grotere mate van decentralisatie mag niet te kort doen aan de verant woordelijkheid van de overheid voor de lange termijn-doelstel lingen, het scheppen van wette lijke kaders daarvoor, de toe- Wel is men bereid financieel bij wijzing van gelden en de in ver- dat het scheppen van onderwijs voorzieningen moet worden be taald uit de algemene middelen (Belastingopbrengsten) Een ex tra afwenteling van kosten op het bedrijfsleven is In het alge meen niet acceptabel. te dragen aan specifiek voor het bedrijfsleven gecreëerde onder wijsvormen. Om budgettaire re denen is het volgens de werkge vers noodzakelijk dat de ver schillende verlangens voor nieu we onderwijsvoorzieningen wor den ondergebracht In een pro grammering voor de komende jaren. Omdat de totale over- heids-uitgaven aan onderwijs nauwelijks enige extra ruimte bieden is het nodig prioriteiten te stellen. Kroonprins Charles van Engeland heeft gisteren voor het eerst een toespraak gehouden in het Hogerhuis. Hij sprak over de wenselijkheid van de aanleg van meer sportvelden voor de jeugd. Het was 90 jaar geleden dat een vroegere kroon prins het woord voerde in het Hogerhuis. Dat was de latere koning Eduard VII. In de loge voor voor vooraan staande bezoekers van het Hogerhuis was gisteren de 20-jarige Laura Jo Watkins, dochter van een Amerikaanse admiraal. Haar aanwezigheid deed de speculaties toenemen dat zij een vriendin zou zijn van prins Charles. Op de foto betreedt de prins het gebouw van het Hogerhuis. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks (Volksgezond heid) heeft in de Tweede Kamer toegegeven dat door de reclame voor snoepgoed op de radio en televisie schade aan de gebitten wordt toegebracht. De staatssecretaris gaf dat standpunt op vragen van de kamerleden Kolthoff en Voogd (PvdA). De kamerleden hadden de staatssecre taris gevraagd of de bijzonder slechte toestand van de Nederlandse gebitten mede veroorzaakt wordt door het gebruik van snoep. De kamerleden willen dat etherrecla me voor snoepgoed wordt verboden omdat die reclame het beleid voor de volksgezondheid in de wielen rijdt. MEERDERHEID VOOR AFZETTING VAN NIXON IEW YORK (UPI) Volgens de laatste enquete van het instituut Harris onder 1.412 Amerikaanse volwassenen uit alle lagen van de bevolking is een meerderheid roor het eerst van mening dat president Nixon uit zijn ambt moet worden ontslagen, en meerderheid van 61 tegen 28 procent vindt dat de commissie voor justitie van het Huis van Afgevaardigden moet 'stemmen voor een afzettingsprocedure, tegen Nixon. Tweeënvijftig te gen 35 procent vindt dat de af zettingsprocedure moet leiden tot de afzetting van de presi dent. (ADVERTENTIE) ,N\|«'I „Któ\M0,en moon«»lk „obb.W»en jjuaSSg&Tenen §S1 pannrtwUmU"en' - kin>derland WOLFSBURG (AP) Volks- wagenwerk AG, de grote West- duitse automobielindustrie, heeft ieder van zijn 100.000 personeelsleden aangeboden te gen een bonus van 9000 mark (9100 gulden) kan oplopen ont slag te nemen. De maatregel is bedoeld om de overproduk- tie van Volkswagen terug te dringen. De directie verwacht dat onge veer 3000 werknemers het aan bod zullen aanvaarden. Dit aanbod omvat: een maand ssr laris, volledig vakantiegeld over 1974 en een bonus die af hankelijk is van salaris en aantal dienstjaren. Zij die in juni vertrekken kunnen verder hun volledige vakantie over dit jsar opnemen voor zij weg gaan. Waarschijnlijk zullen met name veel gastarbeiders van de geboden gelegenheid gebruik maken. Zij zullen elders in West-Duitsland gemakkelijk werk kunnen vinden. Het werkloosheidspercentage be draagt in de Bondsrepubliek nog maar juist twee procent. Rudolf Leiding, voorzitter van de Raad vsn Bestuur van Volkswagen heeft onlangs ver klaard dat Volkswagen eind maart met een voorraad van 470.000 onverkochte auto's zat. De nieuwe modellen die onder Leiding zijn ontwikkeld, zoals de Passaat, zijn een groot suc ces. De grote ..Kever" produktielij- nen in Wolfsburg zijn nu ge reed gemc.akt voor de produk- tie van de Golf, een vierkante opvolger van de kever die bin nen enkele weken op de Duitse markt zal worden gebracht. Prof. Duynstee rector-magnificus in Nijmegen NIJMEGEN (ANP) - De rector magnificus voor de periode 1974-1978 aan de Nijmeegse uni versiteit wordt prof. mr. F. Duynstee, die de benoeming van het Stichtingsbestuur van de universiteit heeft aanvaard. In een verklaring aan de Universi teitsraad gislerevand stelde prof Duynstee, dat hij de continuïteit in het college van Bestuur niet In gevaar wil brengen, nu drie leden van het bestuurscollege, die ervaring en kennis van za ken hebben, worden vervangen. Daarnaast hoopt hij met zijn aan blijven als rector een positieve bijdrage te kunnen leveren in de verhoudingen tussen wetenschap pelijk korps, faculteit en sectie- besturen. Prof. Duynstee ver klaarde verder dat, gezien de uitspraak van de meerderheid van de Universiteitsraad tegen zijn benoeming, hij zich als de nieuwe bestuursleden zijn in gewerkt, opnieuw zal beraden over voortzeting van zijn ftonctie Parijs-Boston in drie uur BOSTON (AP) Een Concorde supersonisch straal verkeers vliegtuig Is gisteren, op het vliegveld van Boston aangeko men na de vlucht van Parijs te hebben afgelegd in drie uur en negen minuten. Het toestel arriveerde trien minu ten eerder dan was verwacht Dit was de snelste oversteek die ooit door een verkeersvliegtuig is gemaakt Ontslag Rumor niet aanvaard ROME (AFP) President Gio vanni Leone van Italië heeft ge weigerd het ontslag van de re gering van premier Mariano Rumor te aanvaarden. Hij deed dit ,,in het hoogste belang van de natie". De christen-democra tische eerste-minister verzocht hij te streven naar een akkoord met de andere coalitiepartijen, de socialisten en de sociaal-de- moe raten. Rumor had mjiandag zijn ontslag aangeboden. Niemand hoeft meer bang te zijn voor „filmtechniek". De Eumig Mini 3 zit namelijk technisch zó in elkaar, dat met techniek niets meer te maken hebt. U kijkt door de zoeker, kiest uit het 3-voudige zoom- bereik (van dichtbij tot veraf) de beeld- uitsnede die het mooiste vindt en u drukt maar op de knop. Film loopt. Film lukt. Automatisch. Belichtingstijd, afstandinstelling, scherptediepte - u mag het allemaal vergeten. Uw film wordt automatisch juist belicht en automatisch scherp van oneindig tot vlakbij. U kunt u dus helemaal op uw onderwerp concentreren. Daar komt nog bij dat de Eumig Mini 3 licht is, handig en kompakt; echt de camera om altijd bij de hand te hebben. Zo hebt u alleen maar pleziervan filmen. En zo brengt u met die kleine Eumig alleen maar briljante films mee naar huis. Automatisch. Veel plezier! Het geheim van de Servofocus. Servofocus is een Eumig-patent. Daarom zult u ook alleen maar bij Eumig de Servofocus kunnen vinden. Servofocus betekent: automatische regeling van de scherptediepte bij het zoomen, d.w.z. steeds automatisch de juiste afstandinstelling.Dus: niet meer bang zijn voor onscherpte. Van veraf tot dichtbij wordt alles automatisch scherp. (Daarom zit er op de Eumig Mini 3 ook geen afstand-instelring; die is namelijk helemaal niet nodig). Zo wordt het u automatisch makkelijk gemaakt om scherpe films te maken, adviesprijs -® maakt filmen makkelijk. makkei Meer Informatie. Naam Adres Plaats Op envelop vermelden: Eumig Antwoordnummer 182 Weesp LC - 1 'De Haagse schilder Jan van Heel exposeert van 13 Juli t.m. II au gustus in De Zonnehof te Amers foort. Minister van Doorn (CRM) wilde echter nog geen toezeggingen over een verbod van de etherre clame voor suikerhoudend snoepgoed doen. Hij zei dat het advies van de Reclameraad van 25 maart een algeheel verbod •van etherreclame voor suiker en snoepgoed had ontraden, maar over de reclame voor sui kerhoudend snoep is nog over leg gaande. Dinsdag zal hier over weer op het ministerie van CRM een gesprek plaats heb ben. De minister wilde de Twee de Kamer nu nog niet zijn standpunt over het advies en de argumenten van de Reclame raad geven. Tezijnertijd zal hij Interpellatie Verburgli over defensie Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Volgende week dinsdag zal het Tweede Kamer lid Verburgh (GPV) de minis ters Vredeling (Defensie) en Duizenberg (Financiën) mogen Interpelleren over de voorgeno men bezuinigingen op de defen sieuitgaven. In die interpellatie staat centraal de vraag of de bezuinigingen worden aange bracht in verband met de on gunstige toestand van de rijks- begroting of vanwege een ande re opstelling van het kabinet te genover deelneming van Neder land aan de Noord Atlantische Verdragsorganisatie (NAVO). Rondom deze interpellatieaanvra- ge is er wat deining geweest, omdat waarnemend kamervoor zitter Weyters aanvankelijk aan de Tweede Kamer had voorge steld het verzoek van dr. Ver- brugh om een interpellatie, af te wijzen. Zoiets is hoogst onge bruikelijk omdat de tweede Ka mer liefst niets aan het interpel- latierecht van Kamerleden wil afdoen. Weyters had zijn advies gedaan, omdat over enkele weken de lang verwachte defensienota van minister Vredeling zal uit komen. De nota wordt op 11 juli uitgebracht, als de Tweede Ka- mer met zomervakantie is. De vrees van Weyters was dat bij de interpellatie vragen aan de orde zouden komen, waarop in de defensienota een antwoordt wordt gegeven. de Kamer het resultaat van het overleg meedelen en zijn stand punt bekend maken. Geldboeten voor handel met Rhodesië Amsterdam (ANP) Gebruik makend van de door de officier van justitie „rommelig" ge noemde wetgeving over de han delsboycot met Zuid-Rhodesië, heeft mr. F.H.J. ten Kroode gis teren ais gewone politierechter in Amsterdam twee directeuren van de firma Zephyr Transito R V uit Amsterdam wegens als misdrijf gekwalificeerde door voer van enkele zendingen naar Rhodesie ieder tot een geldboete van 10.000 gulden veroordeeld, waarvan de helft voorwaarde lijk. In zijn functie van economische politierechter legde hij de firma zelf (vertegenwoordigd door de beide directeuren) bovendien wegens de met de handel op Rhodesië gepleegde economi sche overtreding tweemaal 500 boete op. De uitspraak was geheel conform de eis van de officier van justi tie, mr. W.A. J.M. Smit. Alle partijen deden terstond na de uitspraak afstand van hoger be roep. Paardrijder overleden na val DRACHTEN De 30- Jarige bouwkundige G. van der Meer uit het Friese Bakkeveen is gis- termiddag in een ziekenhuis in Drachten overleden aan de ge volgen van een val van een paard. Bij een rit in de bossen van Bakkeveen schrok het paard van de heer van der Meer van twee reeën, en wierp het zijn berijder af. De heer van der Meer wead bewusteloos door twee wandelaars gevonden. SCHIPHOL (ANP) Schrikbarend hoog, aldus de reactie van minister Boersma van sociale zaken op het bericht dat het algemene prijspeil in ons land de eerste vijf maanden van dit jaar met 5,1 procent is gestegen. Hij zei dit gisteren op Schiphol, waar hij terugkeerde van een driedaagse reis naar Genève. Minister Boersma woonde daar een vergadering bij van ILO (international labour organisation), de organisatie van de verenigde naties waar arbeidsproblemen en speciaal de sociale vooruit gang in de wereld worden besproken. De regering is uitgegaan van een de totale stijging dit jaar tegen prijsstijging voor dit jaar van zal vallen dat hangt onder meer tien 5 elf procent, zei hij. De af van de verhoging van de sterkste stijging verwachtten grondstoffenprijzen. wij in de eerste helft van dit Minister Boersma heeft in Geriève jaar, maar het kan best zijn dat vooral gesproken over het pro bleem van de buitenlandse werk nemers in Nederland en in veel andere Westeuropese landen. Met name heeft hij de plannen van de Nederlandse rge?ing met betrekking tot deze zoge naamde „migrerende werkne mers" toegelicht, zoals het voorstel om buitenlandse werk nemers bij hun vertrek uit Ne derland 'n handgeld van 500 gul den mee te geven. Veel reart cs op dit voorstel heeft hij niet ge kregen: „Dat is een kwestie van rekenen. AlHes moet eerst in de verschillende commissies van ILO worden besproken". (ADVERTENTIE) Het is gebeurd in Babberich (Gelderland)een dappere dienstmaagd wachtte inbrekers op bij het kelderraam en sloeg ze kalm het hoofd af. Het huis „Halsaf" staat er nog steeds. U leest dit verhaal en nog vele andere in het nieuwe Boek van de Maand. Een reis in de tijd langs de monumenten van Nederland. Met 13 overzichtelijke routekaarten in vierkleuren: In speciale Boek van de Maandoplage f.12.50. Daarna f 22.50. (De aanbieding is geldig t/m6juli 1974. Echter zolang de voorraad strekt;. Geen postzegel Boek van de Maand Cadeau van de Maand Vredeling, minister voor ingrij pende binnenlandse aangelegen heden. Toeristen Twee Duitse toeristen waren er de oorzaak van dat miljoenen televisiekijkers in Engeland 10 minuten lang naar een „dood" scherm keken. Na een wedden schap waren de twee jongeman nen een 200 meter hoge zend mast van de BBC in Londen in geklommen. Om beiden niet in gevaar te brengen werd de stroom uitgeschakeld. De omgekeerde Breznjev-doc- trine: Breznjev is ervan onder steboven. Onbegrijpelijk De Amerikaanse federale rech ter Arnold Bauman uit New York is afgetreden omdat hij. naar zijn zeggen, als gevolg van de inflatie niet meer kan rondkomen van zijn salaris vo* ruim 100.000 gulden per jaar. Rechter Bauman was in 1972 door Nixon voor het leven be noemd. In zijn ontslagbrief merkte hij op, dat het Congres de afgelopen vijf jaar heeft ge weigerd de salarissen van fe derale ambtenaren en rechters te verhogen, hetgeen hij onbe grijpelijk vond. Overeenkomst tussen Kissinger en Vredeling? Beiden hebben gedreigd met aftreden. Zou wel een verlies zijn voor Amerika. Ann oi 1980 Berichten van 14 juni 1980: Het metaalbedrijf Keilbout BV heeft gisteren de 43-jarige bankwer ker F. Heppema voor een trans ferbedrag van 2.700.000 gulden overgenomen van Intersteel bv. Op 1 juli sluit de transferter mijn voor bankbedienden. De Russische regering wil voor een bedrag van 65,5 miljoen roebel de voormalige Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Kissinger overnemen. NAVO-verkeersbord: Niet Ach ter Vredeling Opstellen. Paniek De Venezolaanse politic is op zoek naar een jonge vrouw die in de stad Barquisimeto een tweeslachtig kind ter wereld bracht. Toen de vrouw het kind dat zij in een ziekenhuis ter wereld had gebracht zag sprong zij met dg uitroep „Dit is een straf van de hemel" uit het kraambed en vluchtte weg. Vol gens de artsen kan het kind ge opereerd worden, maar dan moet de moeder gevonden wor den om toestemming te geven De sigarettenprijs gaat weer omhoog. Longkanker wordt duur betaald. Professioneel Een Sowjetrusxtsche professor die zijn afschuw placht uit te spreken over pornografie in Amerika, is ontslagen omdat hij blue movies" uit de Verenigde Staten importeerde en in eigen produktics optrad. De prof, die in een opstel over Norman Mal ler de Verenigde Staten eens hekelde omdat ze overspoeld zijn door pornografische boe ken" werd ontslagen uit zl/n functie bij het Instituut voor Wereldliteratuur In Moskou. De vrouw van de prof hielp de films verkopen. Gevraagd waarom ze zo diep waren ge zonken. antwoordde zij: „Je moet toch leven". Nixon is naar het Midden-Oos ten om te kijken waar Kissin ger al die tijd heeft gezeten. Prof. Diepenhorst wil dienst- pl'cht voor meisjes. Typisch een voorstel van een vrijgezel. Dienstplicht voor In dienst maken ze van je. Vliegende k'ep" Kissinger dreigt als een Icarus in het wa ter g at te storten. Nixon heeft in Cairo het meest enthousiaste welkom gekregen dat hem ooi in zijn loopbaan was bereid. Een profeet wordt nooit in zijn e gen land geëerd. Je hoort niks meer o••er het Krrhaus. Staat het er eigen lijk nog?

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9