op edel ros GEEN RIB UIT JE LIJF! Buiten worden ruiter- honneurs met voeten getreden Meeste manegepaarden werken vier uur per dag voor zes kVo hardvoer en een halve haal hooi ElllUbL. CoUKAIN 1 Door de duinen rijden is een ge noegen voor de ruiter, maar toeschouwerbeleven bij het zien van dit harmonisch beeld ook veel plezier. <0 Ruiters draven in de manege, en wanneer zij de elementaire beginselen onder de knie hebben, mogen zij .buiten" rijden. Z.K.ti. Prins Claus is één van de velen, die weten hoe fijn het is om op het strand te rijden. (Foto Simon E. Smit). Paarden hebben in Nederland altijd een belangrijke plaats ingeno men, en doen dat nog. Een graadmeter voor de belangrijkheid is misschien het aantal uitdrukkingen en gezegden waarmee het paard de Nederlandse taal heeft verrijkt. Om maar een greep te doen: honger hebben als een paard; men moet een gegeven paard niet in de bek kijken; ziekte komt te paard en gaat te voet; een over het paard getild persoon; een geweten hebben waar een koets met vier paarden in kan rondrijden. Als last- en werkdier mag de viervoeter het dan tegen de tractor heb ben afgelegd, voor sport en recreatie komen paarden steeds meer in zwang. Kon vroeger alleen de elite van de bevolking paard rij den, dat is nu wel veranderd. Financieel gezien is het rijden op dit edele dier echt niet meer een rib uit iemands lijf, noch een privile ge voor de beter gesitueerden. Het is zelfs een goedkope sport te noemen, in aanmerking genomen dat je een uur lang voor nog geen 15 gulden op stap bent met een kapitaal van 5.000 gulden (wat paard en zadel in de meeste gevallen toch wel waard zijn). Naar schatting van de Federatie Nederlandse Rijscholen rijden er hier te lande rond de 155.00 mensen paard. Het is mogelijk dat bij velen van hen de fantasie op hol is geslagen bij het zien van cow boyfilms. In ieder geval hoeven zij niet meer achter een fata mor gana aan te draven zoals de meesten vroeger, die van dit (sum mum van genot) verstoken bleven. De vraag die bij de meeste be ginnelingen op de lippen brandt is: Wanneer mag ik buiten de ma nege rijden? Want er gaat toch niets boven de vrije natuur. Uit steekproeven is gebleken dat geen enkele manegehouder er happig op is om onervaren lieden het donkere bos in te sturen. Zij moeten eerst ,de „hort" op om de elementaire beginselen onder de knie te krijgen. Van al degenen die de wereld weieens vanaf de paarderug bekijken ontbreekt het de helft aan enige opleiding of training. On der hen is er naar schatting 40 procent die de ruiter-honneurs met de voeten treedt. Degenen die hun privé-terrein voor ruiters hebben opengesteld bedenken zich wel twee maal om dat nog eens te doen als zijn bemerken dat een aanzienlijk deel van de jonge aanplant verwoest is, doordat er ruiters zijn die alle regels aan hun laars lappen. Er wordt gewoon dwars door lagere beplanting gereden, en de dieren worden gevoerd met het groen van bomen en struiken Ook het Staatsbosbeheer (SBB), bezitter van de meest uitgebreide ruiterpaden, waardeert het niet wanneer er paard gereden wordt op fiets- en voetpaden, of wanneer het harde gcdr e kapot gereden wordt zodat een fietsende bosopzichter nog maar met pijn en moei te vooruit komt. Het zou wel eens uit kunnen zijn met de bereidheid van particulieren en SBB c. i hun .c n pen .e hoeden voor ra ters, wanneer z j teveel n d t neg e ervarirgen o-doen. Vooral manegehouders die niet over eigen achterland beschikker bedenken zich dus wel goed. om hun e gen '-zen in ie gooien door ..groentjes" er op uit te laten trekken. Ook al omdat zij, als echte paardenliefhebber, zich er voor hoeden onervarenen hun dieren on juist te laten behandelen met alle gevolgen van dien. Er wordt met de gedachte gespeeld, om een rijbewijs voor ruiters te verplichten. Dit bewijs moet dar» een bepaalde garantie voor de rij vaardigheid inhouden. Maar het is de vraag wanneer dit gereali seerd wordt. Want wil er op het niet hebben van dit rijbewijs eer sanctie staan, dan zal er eerst een wet voor ontworpen moeten wor den. De gemeente Den Haag heeft al aardig voorzien in de behoef ten van ruiters. Hier en daar hebben zij aangepaste stoplich;e plaatst, die een drukknop hebben voor hen die hoog te paard zitten Voor auto's springen de lichten namelijk automatisch op groen, maar het mechanisme werkt bij paarden niet. Ook mag er in de verschillende parken gereden worden. Onder meer zijn er ruiterpa den aangelegd in de Bosjes van Pex, de Scheveningse bosjes, de Bosjes van Poot, het Haagse Bos en het Oostduinpark. Er kunnen tochten te paard gemaakt worden over het strand van Kijkduin tot Katwijk en verder, buiten het toeristenseizoen. Noordwijk moet het helemaal hebben van wat de natuur biedt. Er zijn geen stoplichten, waardoor het soms bijna onmogelijk is om de Boulevard over te steken. Het ruiterpad van SBB ligt te ver weg van de maneges. Maar duinen en strand zijn er in overvloed. Het strand is verreweg het belangrijkste o.a. omdat groepen beginnelin gen alleen op de vlakke kuststrook goed onder controle gehouden kunnen worden. Maar het strand moet gedeeld worden met al dege nen die naar Noordwijk komen: de zeiler, de zwemmer de wande laar en de zonaanbidder. En dus wordt 's zomers het strand oven dag van 9 tot 7 voor de paarden gesloten. Alternatieve mogelijkhe den ontbreken dan nagenoeg geheel voor hen die paard willen rij den. Want niemand gaat er speciaal voor naar het strand als er niet op gereden mag worden. Met een paard over geasfalteerde we gen stappen kan overal elders ook. De aversie tegen alles wat paard" heet kwam pas goed los toen in april van het afgelopen jaar de Haagse raadsheer Polak door een ruiter op het strand om ver gereden werd. Toen bleek dat dit ongeval door iemand die niet vanuit een manege reed veroorzaakt was, ging een aantal gemeen teraadsleden weer wat genuanceerder over de paardesport denken. Toch is er weinig veranderd in de passiviteit ten aanzien van de ruitersport. Wel gaat het paard in het gemeentebestuur zo nu en dan over de tong. dat bleek uit een uitlating die in „de Zeekant" (een plaatselijk blad) stond: „De heer De Ridder kwam zelfs tot de diepzinnige uitspraak: Paardestront is niet zindelijk! Hij wilde zelfs een paardemiddel toepassen door deze edele dieren helemaal niet meer op het strand toe te laten". Hoewel een manegehouder verzekerde dat er dageljks een extra ronde over het strand wordt gemaakt om de mest op te rumen in Wassenaar en omgeving is het ruiterbestand toegenomen maar in vergelijking met Den Haag heeft de gemeente Wassenaar de ontwikkeling niet zo goed bijgehouden. Wel is er anderhalf jaar gewerkt aan een plan door de heer Ten Hagen samen met de Rijkswaterstaat in Noordwijk, moar door het „veto" van de Gedeputeerde Staten dreigt het op niets uit te draaien. Het betreft een ruiterpad dat door militair terrein en door terrein dat aan het Koninklijke Huis toebehoort, zou lopen. Van alle kanten was al toezegging gedaan en de Hippische Sport Bond had voor subsidie gezorgd. De gemeente Wassenaar zal nu als laatste proberen om alsnog fiat voor deze zaak te krijgen. Op de vraag of de paardesport opnieuw een tijdverdrijf voor de hap- py-few wordt, wordt geantwoord dat dat niet in de verwachtingen ligt. Het is wel zo, dat de prijzen voor een uur rijden omhoog zullen gaan, maar op het moment kan dat niet, omdat de prijzenbeschik king van 28 september vqrig jaar dat verbiedt. De Economische Controle Dienst toont wel begrip voor de rijschoolhouders, die nu het minimumloon moeten uitbetalen aan degenen die eerst op een volontaire basis werkten en die ook nog te kampen hebben met prijsverhoging van foerage. „Er zou een pak van ons hart vuiler, als het rijden onder onderwijs zou vallen, zodat de manege niet langer met 16 procent BTW belast zou zijn" aldus een manegehou der. Op veel maneges is er naar een bron van neveninkomsten ge zocht om de begroting sluitend te maken. Voor de hand liggende ac tiviteiten zijn de paardenhandel, fokkerij en het houden van pen sion-paarden. Maar ook heeft een niet te onderschatten aantal ma negehouders zich op het pad der Horeca gewaagd, door het openen van een foyer. Al de ontwikkelingen van de laatste tijd in acht genomen zou het niet zo vreemd zijn wanneer er steeds meer mensen een paardenver- huurbedrijf startten, in tegenstelling tot de manege is dit een ty pisch seizoenbedrijf. Daar zit. zolang er nog geen rijvaardigheidsbe wijs vereist is, wel een boterham in. Er zijn dan ook geen zware personeelslasten, dus met paarden die niet boven de slachtprijs ge kocht worden zou een rendabel bedrijf op poten kunnen worden ge zet. Maar juist met dit soort bedrijven is het oppassen geblazen, omdat de huurders eerder risico lopen een „afgelopen paard met kuren" te treffen, dat moeilijker te mennen Is en wel eens een loop je met de. berijd(st)er wil nemen. Het motief van zo'n bedrijf is geld, winst. Er wordt helemaal niet op de gevaren gelet, die onervaren ruiters met zich meebrengen. De paarden zullen heel wat meer uurtjes moeten lopen dan da 450 to 1100 uur die een manege paard per Jaar met een klant afloopt. Paarden die gemiddeld anderhalf uur per d g lopan zijn bezit n manc^eh aiders d e hun paard bij het min ste, of ge ingste man u-ni u 'ïalen en op stal zetten. Bij zul'.e houders is het verse!).I tu sen pension, en manegepaarden dan ook niet te zien. ivlaar over het algemeen werken de paarden op maneges ongeveer vier uur op een dag, in ruil voor 6 kilo hard- voer en een halve baal hooi. BREG ENGEL

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7