Openingsceremonie kon geen sfeer van verbroedering bewerkstelligen SPELERS VAN ZAÏRE ZIJN KWAAD Luis Cubilla het onmisbare enfant terrible van Uruguay WK OP TV PAGINA 15 - 21 WERELDKAMPIOENSCHAP '74 Van onze sportredactie Meestal komen scheidsrechters uit het voetbal voort. Dat is niet het geval met de Uru- guayer Ramon Berreto Ruiz. Hij is pas een scheidsrechters- cursus gaan volgen, nadat hij in zijn land bokskampioen bij de amateurs was geworden. Hij leidt op 22 juni Oost- tegen West-Berlijn in Hamburg. Ruiz is op meer dan één punt een wonderlijke scheidsrechter. Volgens een Zuidamerikaanse krant is hij geboren in 1941. Volgens de officiële lijst van de FIFA zag hij in 1937 het le venslicht. „Niets van waar", zegt Ruiz zelf. „Ik ben gebo ren op 19 september 1939, ben getrouwd, heb twee kinderen en verdien mijn brood in de handel. De Italiaan Silvio Gazzaniga heeft de nieuwe wereldcup ent worpen en vervaardigd. De be ker is 36 cm hoog, van puur goud en heeft een waarde van 100.000 gulden. Er wordt dan WK-VARIA ook heel voorzichtig mee om gesprongen. Tot de finale op 7 juli staat het kostbare kleinood in de zwaar bewaakte kluis van de Dresdnerbank in Frankfort. De FIFA zal t.z.t. moeten beslissen wie en op welke manier de beker naar München zal moeten brengen. De spelers van Haiti weiger den in de openlucht te trainen. Zij vinden het veel te koud. 10 graden en regen zijn voor de donkere mannen weinig aan lokkelijk. Er moesten extra, warme trainingspakken komen om hen te bewegen naar het veld te gcan. „Bij ons worden bij zulk weer de wedstrijden gegarandeerd afgelast", zeg gen de Haitianen. Uruguese en Chileense spelers zullen met niemand meer pra ten, die geen baar geld op ta fel legt. Wie met een speler aan de tafel wil gaan zitten, zal 200 dollar moeten neertel len, heeft Juan Masnik, de aanvoerder van Uruguay, be kend gemaakt. Chili maakt ook nog onderscheid. Een praatje voor de krant kost 50 dollar, voor de radio 70 en voor de televisie 200 dollar. De Argentijnen vroegen geld voor het maken van foto's, maax daar heeft de FIFA een stokje voor gestoken. Overigens wil nu geen Argentijn meer pose- De spelers van Zaire zijn kwaad. Zij worden erg strak gehouden door hun trainer, de Joegoslaaf Vidinic. Maar wat gebeurde? Vidinic wilde zijn veertigste verjaardag wat luis ter bijzetten en liet zijn vrouw uit Joegoslavië overkomen. Hij verwelkomde haar met een in nige kus en zette de mond aan een glas schuimend bier. Daarom zijn de spelers kwaad op hem. Zij hebben geen van beide, geen vrouw, noch bier. ZATERDAG 15 JUNI Ned. I 22.45—23.15 Polen—Argentinië; ItaliëHaïti (s) Duitsland I 15.50—17.45 Uruguay—Nederland (r) 17.45—18.00 Zweden—Bulgarije (s) 18.00—19.45 Polen—Argentinië (r) 19.45—20.00 Italië—Haïti (s) België 16.00—17.45 Uruguay—Nederland (r) 18.00—19.45 Italië—HalÜ (r) 22.1523.35 Zweden—Bulgarije (s) r is rechtstreeks s is samenvatting a is ampex-reportage 0,&- Pele heeft uit handen van Uwe Seeler een replica van de Jules Rimetbeker ontvan' gen en loept er nu vrolijk lachend mee door het Wcldheimstadion in Frankfort, waar de openingsplechtigheid van het wk-voetbal in volle gang was. FRANKFORT Bijna onopvallend bewoog de groep van Zaire zich naar de poort die naar de kleedruimten leidt. De neergutsende regen had de van kou en ellende rillende volks dansgroep en de muzikanten verdre ven. Maar de schaars geklede Brazi liaanse danseressen hielden het vol. Zij waren wel onder een groot stuk plastic gekropen, maar met de dui zenden schoolkinderen, die op indruk wekkende wijze het embleem van dit wereldtoernooi vormden, kletsnat hun plaatsen aan de rand van het veld hadden ingenomen, verlieten de Braziliaanse vertegenwoordigsters met opgeheven hoofd het veld. Zij hadden het pikante gebracht aan de ope ningsplechtigheid dip verdronk in de miez' rige regen die later overging in een stort bui. Ook dat deed afbreuk aan de manifes tatie die wellicht op de tv-schermen een spectaculair gebeuren vormde, maar in het prachtige Waldstadion nie* geheel tot zijn recht kwam. Er ontbrak het spontane het feestelijke van de volksfeestachtige pre sentatie tijdens de Olympische Spelen van Mexico. Ook in München braken de afge vaardigden van alle landen los in een fes tijn. Inderdaad, het aantal groepen was oneindig veel kleiner in Frankfort. Maar de verwachte samensmlting, de sfeer van verbroedering en vriendschapsbanden kon niet worden opgeroepen in de strak gere gisseerde ouverture van het tiende wereld- toernooi. Een groots moment was de demonstratie van tweeduizend schoolkin deren, die het vignet Melkmeisjes Elk naar zijn aard presenteerde zijn land. De Joegoslaven met opwindende muziek en dans, Uruguay natuurlijk met het "handels merk de tango, Chili met vrolijke muziek en kleurige kledij. Australië met een pop groepje, met als uitzonderlijke figuur de bespeler van wat een lager phon wordt ge noemd, een zelf geschapen instrument dat bestaat uit capsules van bierflesjes od een bezemsteel. klompen en met mannen in zwarte gakken tez ïmen het Amsterdamse Internationale Folkloristisch Danstheater vormend. Na het optreden hulde eenieder zich. voor zover aanwezig, in regenkleding. De Schot ten boveiligden hun doedelzakken en kilts voor het water, de Zweedse groep vertrok maar kwam toch terug in regenjassen en van de Bulgaarse groep met de opzwepen de muziek en dans was niet veel meer over dan een stel druipende executanten. The show must go on, ook al valt het water in stralen van de hemel. Dg Oostduitser Frank Schobel zong zijn zelf gecomponeer de Udo Jürgens-achtige lied „op de hele wereld zijn vrienden te vinden", een lach die versierd werd door waterpareltjes, Ar gentinië presenteerde zich met een speciale compositie, van Ariel Ramirez die ook de bekende Missa Criolla op zijn naam heefl staan en het befaamde korps vendel- zwaaiers uit Florence voerde een staaltje hoge luchtacrobatiek met de vlaggen uit. Kunstzinnig Het kunstzinnigste optreden was van Polen, dat een deel van het staatsballet van War schau had gezonden maar toch wachtte ie dereen op de Braziliaanse groep, waarvan men al een glimp had kunnen opvangen toen het festijn begon en de afgevaardigden van de 16 landen zich verscholen in de hal ve voetballen, wachtend op hun beurt. Stuk voor stuk, leuke goede, indrukwekken de muzikale of typische Zaire met een kakafonie van wat wij zouden noemen oer woudklanken die in het ontzaglijke land dat tienmaal zo groot is als Duitsland nog moet klinken opvoeringen maar niet gesmeed tot het geheel dat een onvergetelijk schouwspel had kunnen opleveren. Temid den van zijn landgenoten gaf Pele, niet in zijn frisdrankkostuum maar in een crème uitrusting, zich naar de middenstip met het Duitse idool Uwe Seeler. Waarna het officië le gedeelte in snel tempot. werd verwerk Hermann Neuberger, de president van het Organisatiecomité, dankte de FIFA voor de opdracht het toernooi te mogen organi seren, Sir Stanley Rous, nog president van de FIFA, kaatste de bal terug door te bedan ken voor de organisatie en met enige zinnen verklaarde bondspresident dr. Heinemann het toernooi voor geopend. Ten gunste van de kleurentelevisie k'jkers gingen in de vroege middag om viif uur de 1-moen van het stadion al aan. Enige minuten later gaf Rudolf Scheurer het beginsignaal van het toernooi dat op 7 juli de tiende wereldkam pioen in de geschiedenis van het voetbal moet opleveren. HERMAN VAN BERGEM De openingsceremonie in Frankfort stond in het teken van de angst. Voordat de be zoekers het stadion binnenmochten wer den zij onderworpen aan een rtrenge wa pencontrole. De toeschouwer op de foto geeft echter voor geen goud zijn entree biljetten uit handen. FRANKFORT Van extra-veiligheids maatregelen. behalve bij de verblijven van de zestien ploegen, merkt men niet zo bar veel. Overal zijn wel agenten, meestal in burger, maar de bewaking geschiedt vrij onopvallend. In het Esso-molorhotel in Frankfort, waar de scheidsrechters loge ren, is zelfs in het geheel geen politieman te bespeuren, en kan men vrij in - en uitlo pen. Toch is men opgeschrikt door enige gebeur tenissen, die een zekere angst voor het ver- loop van dit toernooi hebben doen ontstaan. Het Chileense consulaat in de Berlijnso voorstad Wilmersdorf, is twee dagen voor het toernooi in Frankfort werd geopend, door een bomaanslag vernield. Een dansle rares, die op de begane grond van het vier verdiepingen tellende gebouw, haar lesloka- liteit heeft, draaide het knopje van de lamp van het trappenhuis om en meteen volgde een zware ontploffing. De vertrekken van het op de tweede verdieping liggende con sulaat werden volledig verwoest. Het con sulaat was verlaten, maar een in het ge bouw wonende dame moest met een shock het evenement op de grasmat neerzetten, in het ziekenhuis worden opgenomen. Men Eén Rinus in Hiltrup Van onze sportredactie HILTRUP De Nederlandse ploeg ln Waldhatel Krautkramer te Hiltrup is in zijn eerste volledige Duitse dag met een Rinus uitgebreid. Michels, de supervisor, keerde terug uit Barcelona en was nog net op tijd om de openingswedstrijd op de televisie to volgen. De andere Rinus, Israel, zal volgens plan zaterdag in Hannover de groep complete ren. Tijdens de persbijeenkomst van giste ren werd duidelijk gemaakt dat de komst van Israël geen indicatie kan zijn voor de samenstelling van het Nederlands elftal dat morgen tegen Uruguay speelt. Michels liet blijken dat zijn definitieve keuze pas zater dag -en dan nog vrij kort voor de wed strijd- aan de openbaarheid zal worden prijsgegeven. De spelers hebben gisteren in de ochtendu ren normaal getraind, 's middags heeft de groep gekeken naar de uitzending van Bra- zilië-Joegoslavië. Net als Michels vonden de spelers dat de wedstrijd zich volgens de verwachtingen ontwikkelde. vermoedt dat tegenstanders van de nieuwe Chileense regering de daders zijn. In SaarbrUcken werd door de politie een jeug dige Palestijn gearresteerd, die ervan wordt verdacht, te behoren tot de organisa tie die een aanslag beraamt op een voet balstadion. In Hamburg werden twee ara bieren In hechtenis genomen. Zij behoren tot de organisatie El Fatha. Zij hebben toe gegeven dat zij wachtten op 'n terreurgroep die uit Zweden moest komen. Na die mede deling is op alle stations en vliegvelden verscherpte bewaking ingesteld. Dr. Rllc- kert, die belast is met de veiligheid in het toernooi, verklaarde, dat hij vermoedde, dat Chileense, Arabische, Kroatische groe pen of eenlingen en de Baader-Meinhnf- groep zal trachten activiteiten te ontwikke len. Dat is ook de reden, dat de Joegoslavt- sche president Tito dringend is verzocht niet naar Frankfort te komen, waar hij ne openingswedstrijd Joegoslavië-Brazilië wil de bijwonen. Ook bij de wedstrijd Chill- West Duitsland (vanmiddag) verwacht men onregelmatigheden. HERMAN VAN BERGEN Zelfs tijdens het trainen van het Nederlands elftal zijn de vcherpe veiligheidsmaatregelen in Hiltrup van toepassing. Agenten met hu n pistool-mitraileur op de rug zijn voorbereid op vrijwel alles. 323 DUISBURG - Elke voetbalnatie heeft z'n enfant terrible. In Uruguay, mor gen in Hannover de eerste tegenstan der van het Nederlands elftal in de tiende editie van de strijd om het wereldkampioenschap, komt Luis Cu- billa het meest voor deze betiteling In aanmerking. Cubilla heeft zich nimmer iets aangetrok ken van orde en regels. Desondanks be hoort hij al zestien jaren lang tot de popu lairste en meest verdienende voetballers van het Zuid-Amerikaanse land, dat op de wereldranglijst aller tijden met twee we reld- en twee olympische titels de tweede plaats inneemt achter drievoudig wereld kampioen Brazilië. Cubilla heeft wel een verklaring voor de voorkeur, die de supporters voor hem heb ben. „Ik heb", zo zegt hij, „altijd erg dicht bij de fans gestaan. Waarom zou ik afstand moeten nemen? Omdat ik toevallig goed kan voetballen? Kom nou. Onze sport leeft bij de gratie van het publiek. Als kinderen mij om een handteken ng komen vragen zal ik ze nooit wegsturen. Want die kinde ren zijn de klanten van morgen". Louis Cubilla is door zijn gezette postuur niet bepaald iemand van wie je grootse da den op het voetbalveld zou verwachten. Hij: „Ik heb mijn lichaamsbouw niet mee, Luis Cubilla is een typisch Zuidamerikaanse voetballer. Hij drinkt, rookt en traint weinig en is l'cht ontvlambaar. Maar vooral dankzij beschermheer Bordaberry blijft hij van de partij. maar ik ben nooit anders geweest dan ik nu ben. Ik voel me echt nog geen 34" Dat zijn prestaties nog steeds toereikend zijn om zich in het topvoetbal te handhaven bewijst zijn uitverkiezing in de selectie van Urugay. Cubilla begint morgen aan zijn vierde wereldkampioenschap. Eerder was hij er ook in Chili. Engeland en Mexico al bij. Cubilla zorgde enkele maanden geleden voor opschudding door te weigeren de Uru- guayse voorbereidingstournee naar Azië en Australië mee te maken. Coach Roberto Porta Jïad geen begrip voor zijn argument. dat die tournee waardeloos en te ver moeiend was omdat de in het buiten!'ind spelende profs, d e t jdens het V/ de rn van de ploog zouden vormen, niet beschik baar waren. kans echter niet geven. Hij schrapte de naam Cubilla uit de liist met "e WK-k: n:J< daten. Het bestuur van de voetbalbond m. kte de beslissing al snel ongedaan. Cubilla: „Om- dat ze me nu eenmaal nog niet kunnen missen". De werkelijke reden schijnt dat echter nlol te zijn. Volgens Zuid-Amerikaanse journa listen werd de beslissing van Porta onge daan gemaakt omdat de Uruguayse dicta tor Juan Maria Bordaberry het zo wilde. Cubilla zou namelijk een fervente aanhan ger van de president zijn. Bordaberry behoedde de grillige sterspeler ongeveer een jaar geleden ;il eens voor de rol van toeschouwer. Cubilla werd toen voor een periode van twaalf maanden ge schorst, omdat hij na een scheidsrechter in het gezicht te hebben gespuugd ook nog eens weigerde voor de straf com missie te verschijnen. Bordaberry greep de eerste de beste natio nale feestdag aan om een algehele amnes tie voor geschorste voetballers af te kondi gen. Cubilla is een typisch Zuidamerikaan se voetbalprof. Hij rookt, drinkt, traint we»- rig en is licht ontvlambaar. Daartegenover staat, d-jt hij beschikt over een formidabele techniek, uiterst koelbloe dig is en erg intelligent speelt. Zestien sei zoenen topvoetbal hebben zijn eerzucht nog niet aangetast. Dat de in Brazilië spelende topverci-.iliger Ancheta moest wijken toen hij alsnog in de selectie werd opgenomen was voor Cubilla geen aanleiding tot een tra e d woord ar n het adres v; n zijn ge dineerde l-ndgeno-l. Cubilla denkt ln de e te t>' its ur n zichzelf en dan pas nun anderen. H j: „Als je er in het Zuidameri kaanse voetbal een andere instelling op na houdt ben je verkocht". TON VAN DALEN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15