Eén punt was minste waar recht op had Voor Mario Zagalo zal erg veel afhangen van Arie van Gemert „KANGOEROES KUN JE NIET OPSTELLEN" i VRiJDAG 14 JUNI 1974 LE;ubE :oURANT HEÏ EiNNENHOF PAGINA 14 19 WERELDKAMPIOENSCHAP '74 De Braziliaanse spits Jair werkt de bal l de bal zou echter net naast gaan. TfcwNJ HHPWÜ Bogicevic van Joegoslavië middenwerkt zich met enige moeite langs Rivelino (1) in de openingswedstrijd tegen Brazilië. Rechts kijkt Piazza machteloos toe. De kansen daarop deden zich hoofdzakelijk voor in het eerste half uur toen Joegoslavië zich nog niet van zijn mogelijkheden be- FRANKFURT De geschiedenis defensieve werk. Een ontwikkeling die vo herhaalde zich. Voor de derde keer rig jaar tijdens de Europeset roemee van j Brazilianen al in volle gang was. Hr in successie eindigde de openings- gevo|g daarvan js weer dat de aanva,lers wedstrijd van het toernooi om de we- s|echts sp0radisch in het vijandelijk straf- reldtitel zonder dat er was gescoord, schopgebied verschijnen. Vertrouwend op In tegenstelling tot de duels Enge- de kracht van de achterhoede gokte Brazi- land—Uruguay (1966) en Mexico— Lë gistermiddag op^ een simpel doelpuntje. Rusland (1970) twee slaapverwekken de confrontaties waarin totaal niets gebeurde, leverde de ontmoeting tus sen Brazilië en Joegoslavië wel een serie spectaculaire momenten op. Vooral in de tweede helft, toen Joegoslavië enkele keren erg dicht bij de overwinning kwam. Ilya Petkovic en Jovan Acimovic slaagden er echter niet in om opgelegde kansen te verzilveren. Een schuiver van Branko Oblak ketste af op de paal. terwijl even later met een keiharde kopbal van Acimovic hetzelfde gebeurde. Omdat Luis Pereira de bal na een inzet van Ivo Surjak ook nog een keer van de doellijn haalde en omdat Brazilië aanvallend nagenoeg niets presteerde had de winnaar Joego Slavië moeten heten. Zoals zo vaak kreeg het recht echter niet zijn beloop. Brazilië, dat geen schaduw was van de ploeg die in Mexico zoveel propa- J T ganda maakte voor het offensieve voetbal, wust was. Afstandschoten van Jairz nho kreeg veel meer dan het verdiende. Jam- Valdomiro, Fraicisco Mrinho en Rive in mer. omdat verschillende andere finalisten misten echter het doel qf werden ges op daaruit zouden kunnen concluderen, dat het door Enver Manc. de doelman uit Mostar. aannemen van een afwachtende houding die aanvankelijk enige moe.lte had met de het verstandigst is. Hetgeen voor het ver- door de regen spekglad geworden bal, maar naarmate de wedstrijd vorderde uitgropide tot een zeer betrouwbaar sluitstuk van de defensie. Onvermoeibaar dere verloop van het toernooi desastreuze gevolgen zou kunnen Lebben Aandere boeg andere boeg heeft gegooid is vooral een ge- overtrof weliswaar al zijn tegenstanders, volg van het ontbreken van persoonlijkhe- maar trof het niet dat Dragan DJajic naar den als Pele, Gerson en Tostao. de grote vorm bleef zoeken. De individuele kwaliteiten van de Brazil'a nen zijn nog steeds indrukwekkend als team moeten zij het meer dan verleden hebben van hun fysieke kracht Toch hadden de Balkanbewoners vier mi- aar nuten voor de rust een voorsprong kunnen het nemen wanneer scheidsrechter Rudolf ••rer op dat moment net zo consequent De verdediger, met vrije man Luis Perci- zou hebben gehandeld als hij twintig minu- ra als grote uitblinker, is het sterkste dr eerder deed toen hij Oblaks protest te- wordt besteed aan de opbouw dan aan het biddelijke spelleider, maar dat aureool raakte hij in de slotfase van de eerste helft kwijt door Joegoslavië een strafschop te onthouden na een forse overtreding van Luis Pereira tegen de kansrijke Jovan Aci- De periode van voorzichtig eikaars krach ten aftasten bleek na de hervatting voorbij te zijn. Het duel werd grimmiger en na ne gen minuten achtte Scheurer het moment rijp om Acimovic de gele kaart te laten zien. Opnieuw was commentaar op de arbi trage de aanleiding. Later in de wedstrijd zou de Zwitser forse overtredingen van weerskanten uitsluitend met vrije trappen afdoen of helemaal niet bestraffen. In to taal werd 48 keer voor een overtreding ge floten. waarvan 28 keer tegen Joegoslaven. die alles riskeerden om met een zegen te beginnen. De inzet werd niet beloond, hoe wel de geweldige Oblak en de beweeglijke Petkovic een reeks variante mogelijkheden creëerden. Brazilië dat twintig minuten voro het einde even een tegenoffensief ont ketende het dacht kennelijk dat de ploeg die zich als laatste voor het eindtoernooi kwalificeerde, conditioneel in moeilijkheden zou komen, maar ondervond al spoedig dat zulks niet het geval was kreeg alleen Paulo Cesar een kans. De gebronsde mid denvelder faalde echter jammerlijk toen al leen doelman Maric zich nog tegenover hem bevond. Het zou ook onverdiend zijn geweest. Het ene punt was wel het minste, waar de Eu ropeanen recht op hadden. Zij hadden, aan gevuurd door ongeveer 10.000 landgenoten in het ondanks de regen zeer volle Waldsta- dion, de wedstrijd gemaakt. Een meer spannende dan fraaie wedstrijd, welke ho pelijk zal worden gevolgd door een serie betere voorstellingen. Al was het gisteren wel heel wat interessanter dan in de ope ningsduels van 1966 en 1970. De opstellingen waren: Joegoslavië: Maric; Buljan, Katalinski, Bogicevic, Hadziabdic; Muzinic, Oblak, Acimovic; Petkovic, Surjak en Djajic. Brazilië: Leao; Nelinho, Mario Marinho, Pereira, Francisco Marinho; Piazza, Rive lino, Paulo Cesar (Flamengo Rio); Valdo miro, Jairzinho en Leivinha. Sche dsrechter: Rudolf Scheurer. Grens rechters: Vital Loraux (België) en Luis Pestarino (Argentinië). Toeschouwers: 62.000 (uitverkocht). Gele kaarten: Oblak (18e minuut) en Aci movic (50e). s de Joegoslavische doelman Enver Maric; FRANKFORT Mario Zagalo, de coach van de Braziliaanse ploeg die onder zijn bewind in 1970 wereld kampioen werd en ook de titel behaal de in 1958 en 1962 toen Zagalo nog als speler deel uitmaakte van de succes volle formatie, keek wel opvallend veel naar de volgende wedstrijd. Steeds weer kwam hij terug op het duel tegen Schotland, dat op 18 juni onder leiding van de Nederlander Arie van Gemert in Frankfort wordt gespeeld, en dat voor de Brazilianen nog belangrijker is geworden. Van Gemert kan zich gewaarschuwd weten, want Zagalo, die niet ver bloemde dat er van het optreden te gen Schotland bijzonder veel af hangt, zei letterlijk: „Erg veel zal ook afhangen van de scheidsrechter. Ook als het weer een gelijk spel wordt, blijft de deur voor zowel Joe goslavië als ons nog open, maar dan zullen waarschijnlijk de doelcijfers van de wedstrijden tegen Zaire de doorslag geven. Overigens hoop ik dat Schotland niet zo goed speelt als Joegoslavië." Mario Zagalo stak daarmee tussen de re gels door de pluim op de hoed van de Joe goslaven. Maar hij drukte zich later veel sterker uit door te zeggen: „Joegoslavië is een buitengewoon goede ploeg met pracutl- ge individualisten. Die echter allen hun plaats in het team kennen". De Braziliaan se coach was onder de indruk van de ver richtingen van de Joegoslaven. Zoals hij dat ook was - waarmee niet iedereen het eens zal zijn - van scheidsrechter Rudolf Scheurer. Zagalo: „Hot is niet mijn taak de scheidsrechter te beoordelen, maar ik vond hem uitstekend, vooral omdat hij erin slaagde een begin van unfair spel de kop Zn te drukken. Voor mij was hij toen al ge slaagd". Geen kritiek Ook op zijn spelers wenste hij geen kritiek te leveren „Marinho Santos," de nummer drie was mijn beste speler. Voor de rest is het in Brazilië geen gewoonte spelers te analyseren". Dat hij toch niet tevreden was, liet hij door schemeren met de opmerking dat hij Edu en Dirceu nog achter de hand heeft om an der spelbeeld te kunnen ontwikkelen. „Wij", zo zei Zagalo, „spelen momenteel zoals op de gehele wereld het voetbal wordt gespeeld. Wij spelen modern. Het voetbal in de wereld verschilt niet veel van elkaar maar elk land speelt het naar zijn capaciteiten en volgens zijn specialiteiten. Ik weet echter nog niet of wij met dit spel type zullen moeten voortgaan". Zagalo kreeg daarbij de steun van zijn Joe goslavische collega Miljanic die rond uit verklaarde: „Brazilië heeft de wereld veroverd met aanvallend voetbal, maar nu weet deze ploeg het best wat verdedigen Is". Dat verdedigende spel. het voorzichtige optreden, weet Zagalo niet, zoals mocht worden verwacht, aan de weersomstandig. heden. „Natuurlijk verschillen die met de onze. In Brazilië wordt heel weinig in de regen gespeeld, maar tenslotte werden we in Zweden wereldkampioen toen het stort regende. Reken erop dat we ons snel zul len hebben aangepast als de regen in dit land mocht doorzetten. Maar het weer is geen factor van doorslaggevende betekenis geweest". Niet tevreden Allemaal „behoudende" woorden van Zaga lo, waaruit blijkt dat hij niet zo biister ge lukkig is met het gelijke spel. Miljan Miljanic was van mening: Als je in aanmerking neemt dat Brazilië wereldkam pioen is, mag een 0-0 tevredenheid opwek ken. Maar als je deze wedstrijd bekijkt naar het aantal kansen mag ik niet tevreden zijn. We hebben zeker twee opgelegde kansen gehad, betere ook dan Brazilië zich kon scheppen. Gezien het verloop van de wedstrijd ben ik dus niet tevreden". Waaruit wederom blijkt dat Zagalo zich gelukkiger prees dan zijn Joegoslavische collega Miljanic: „Als er een had moeten winnen zouden wij dat ge weest zijn. Niettemin acht ik Brazilië toch weer een serieuze gegadigde voor de we reldtitel." Schotland zal het land zijn dat voor de Brazilianen als scherprechter moet funge ren. Zagalo: „We zouden er ook nog op kunnen hopen dat Schotland-Zaire een ver rassing oplevert, ik kan nu al zeggen dat we ook tegen de hard spelende Schotten niet provocerend zullen optreden. Onze spe lers ds sterk op het hart gedrukt dat zij zich niet te buiten mogen gaan. Wij willen voetbal en alleen maar voetbal spelen. Daarom zal voor ons zoveel afhangen van de leiding". En die leiding is in handen van Arie van Gemert, die een wedstrijd krijgt die na het openingsduel voor Brazilië weieens een kwestie van „leven en dood" kan zijn. Acimovic haalt op een geweldige wijze uit De Braziliaanse doelman Leao zal de bal echter nog net met zijn voeten stoppen. Oost Duitsland—Australië Twee landen, die nog niet eerder hebben deelgenomen aan een eind toernooi om de wereldtitel, staan vanavond in Hamburg tegenover el kaar: Oost-Duitsland en Australië. De DDR geldt als een gevaarlijke outsider. Australië als een volslagen kansloze. Desondanks zegt Zvonlmir „Rale" Rasic, de 38-jarige coach van de Australiërs: „Wij zijn hier niet gekomen om als slachtdier te funge ren. Misschien zijn we kansloos, maar we zullen onze huid wel zo duur mogelijk verkopen." Rasic, die in het Joegoslavische Mos tar werd geboren en sinds 1963 in Sydney werkzaam is, heeft het bij de voorbereiding verre van gemakkelijk gehad. Achtereenvolgens werd zijn selectie uitgedund door de meest vreemde oorzaken. Doelman Jim Fraser meldde zich af omdat hij geen oppas kon vinden voor de twaalf honden, die hij nodig heeft om zijn werkzaamheden als privé detec tive te kunnen uitoefenen. Tweede doelman Jack Reilly kreeg van zijn werkgever (een bankinstelling) geen vrijaf en topaanvaller Roy Baart? ondervond in het enkele maanden ge leden gespeelde oe.fenduel tegen Uru guay. dat de Zuidamerikaan Garlsto een meer dan verdienstelijk karateka is. Baartz werd door een intens ge mene klap van Garisto geveld met als gevolg, dat hij lange tijd gedeel telijk verlamd in een ziekenhuis moest doorbrengen. Hij is nu in zo verre hersteld, dat hij als toérist in West-Duitsland kan verblijven. Moeilijkheden waren er ook met d» uit Duitsland afkomstige verdediger Manfred Schafer, een bonk graniet die naast voetballen het spelen op gokkasten als grote hobby heeft. Schafer eiste aanvankelijk van de Australische voetbalbond een onaan- MORGEN OP TV vaardbare vergoeding voor deelne ming aan het W.K. „Als ik een week of zes mijn werk als melkventer niet kan uitoefenen heeft mijn gezin niets meer te eten", luidde het motief voor zijn exhorbitante eisen. Later schroefde hij deze aanzienlijk terug, zodat coach Rasic voor hem geen vervanger behoefde te zoeken. Rasic slaagde er ondanks alles ln 22 man bij elkaar te krijgen. „Dat moest ook wel, want dit toernooi zal voor ons ongekend zwaar zijn. En je kunt nu eenmaal geen kangoeroes opstellen". De Australische bond heeft de spe lers 2.009 dollar voor elke overwin ning en 1.000 dollar voor een gelijk spel in hetvooruitzic ht gesteld. De wereldtitel zou de Australiërs 70.000 dollar opleveren. „Maar daar", aldus Rasic, „denken we nog niet aan..."- Oost-Duitsland weet dat het van avond op felle tegenstand kan reke nen. ..Ik heb Australië in oefenwed strijden aan het werk gezien en kun nen constateren, dat het erg hard speelt", aldus Georg Busschner, die sinds 1970 bondscoach ln de DDR is. Busschner. 50 jaar oud, en in het verleden zeer succesvol als trainer van Carl Zeiss Jena, heeft zijn ploeg optimaal kunnen voorbereiden. Zoals dat in Oostbloklanden gebruikelijk is. kreeg hij faciliteiten van de regering, welke in West-Europa ondenkbaar zijn. Toch zegt Busschner: „Wij zijn al tevreden, dat we het eindtoernooi hebben bereikt. Wat er nu nog uit komt is allemaal mooi meegeno- Het lijkt een beetje op valse beschei- dentheid. want Oost-Duitsland heeft de beschikking over een aantal voor treffelijke spelers, die elkaar boven dien dank zij de vele centrale trai ningen, erg goed kennen. Het pro bleem is echter de aanval. Op het beslissende moment zijn Peter Ducke en Hans Jurgen Kreische, twee spe lers van wie Busschner erg veel ver wachtte, uit vorm geraakt. Of zij in dit t ernooi in act e komen is op dit m-ment nog onzeker. TON VAN DALEN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14