ONRUST STIJGT IN ZIEKENHUISWERELD Palestij nen als liippies vermomd Vijf Arabieren in West-Duitsland gearresteerd Opblaasboten vaak weinig drijf ver mogen Ceidóe&owuvnt SAMENWERKING VAN PHILIPS EN AKZO OP CHEMISCH TERREIN Sex-sauna was nachtmerrie voor burgemeester Beheerder Dennendal krijgt nog één week 1974 'RECHT Het enige nieuwe dat het op- Streden van het kabinet sinds vorige zomer ten aanzien van het ziekenhuisbeieid heeft ;eleverd. is dat de grens van het voor ons aardbare in enkele gevallen vrijwel is ;reikt. Dit zei gisteren de voorzitter van d« lationaie Ziekenfondsraad Prof. Mr. Th. M. Vreeze, in Utrecht tijdens de opening van ledenvergadering van de NZR. aanzien van de personeelsstop handhaaft [de raad zijn standpunt, dat deze de kwaliteit van de dienstverlening niet mag aantasten. Een dergelijke maatregel is alleen goed uil voerbaar als indamming van de patiënten- stroom mogelijk wordt gemaakt. Een bevriezing van het aantal ziekenhuisbed den acht de NZR aanvaardbaar an de over gangssituatie tot het uitvoeren van het natio nale ziekenhuisplan. Dit plan kan echter nog jaren op zich laten wachten. Tot zolang mag zeker geen inkrimping van het ziekenhuiswe zen plaatsvinden, aldus Prof De Vreeze. De beperkende normen in het korte ter- mi jn"-rapport van de Commissie voor Zie kenhuisvoorzieningen kunnen alleen voor zeer korte termijn dienst doen en zijn ook door de commissie niet bedoeld als dwingen de saneringsregeling. De samenstellers van het rapport hebben zelf ook bezwaren tegen een oneigenlijk gebruik van deze normen. Al met al is er een stijgende ongerustheid en onzekerheid in de ziekenhuiswereld waar te nemen, aldus de voorzitter van de NZR. Koningin Juliana bezocht gisteren tijdens haar bezoek aan Zeeland ook de plaats Schoondijke. Na het bezichtigen van de moderne landbouwappa ratuur in de Landbouwpraktijkschool Prins Wil lem, probeerde de vorstin een 100 jaar oude vio olzaagmachine, die werd gedemonstreerd door de 74-jarige heer K. Buyze. OVERVAL OP KIBBOETS AFGESLAGEN lERUZALEM—DAMASCUS De drie of mogelijk vier Palestijnse guerrillastrijders die gisteren, zoals gemeld een kibboets in het noorden van Israël hebben aangevallen, waren als hippies vermomd. De mannen werden In een gevecht van ongeveer een uur met de bewoners van de nederzetting gedood, nadat zij eerder drie vrouwen op het land hadden vermoord. n Damascus verklaarde echter een woordvoerder van een Pa lestijnse splintergroep die de verantwoordelijkheid voor de actie voor zich opeiste, dat de drie commando's zich hadden opgeblazen met een aantal gij zelaars, nadat hun ultimatum was' afgelopen. Israël heeft Li banon voor de aanval verant woordelijk gesteld. Als repre saille werd artillerievuur ge opend op drie Libanese grens dorpen. )e guerrilla-actie was gericht te gen de kibboets Sjamir, die in de noordpunt van Israël tussen Libanon en de hoogte van Golan ligt. 'olgens een militaire woordvoer der van Israël hadden de drie Palestijnen het vuur geopend zo dra zij de nederzetting hadden bereikt. De drie vrouwen die om het leven kwamen, waren twee inwoonsters, de 27-jarige i Mor en de 55-jarige Sjos- jann Sjosjana Galilie, en een 18 jarige vrijwilligster uit hel Nieuwzeelandse Auckland, Es ther Sinton, die twee en een hal ve week geleden in Israël was aangekomen om er een half jaar te werken. oen de eerste schoten vielen, stormden bewoners van de kib boets die in het gemeenschaps buis ontbeten, naar buiten en begonnen met machinegeweren de strijd met de indringers. De palestijnen die zich in een fa briekje hadden verschanst, sneuvelden in een regen van ko gels en explosies. Hun lijken waren zo verminkt dat het mo gelijk werd geacht dat er vier mannen aan de overval hadden meegedaan. verantwoordelijk te zijn, is het ..aOgemeen commando van het volksfront voor de bevrijding van Palestina". ten woordvoerder van de groep zei dat de aanval was gedaan in het verband met het bezoek van President Nixon aan het Mid den-Oosten. BONN (Reuter) - De Westduitse politie heeft gisteren meege deeld, dat zij een groep Palestij nen onschadelijk heeft ge maakt, die aanslagen zouden hebben beraamd tijdens het we reldkampioenschap voetbal Slechts enkele uren voor het be gin van-het wk-toernooi werden vijf arrestaties verricht en twee Arabieren uitgewezen. In Heidelberg werd een Arabische student gearresteerd en in Saarbrücken zoals gisteren ge meld een tweede. Wie de drie andere arrestanten zijn, heeft de politie niet gezegd. Een van de uitgewezen Arabieren had een lidmaatschapskaart van de guerrillaorganisatie El Fa- tach. De bomaanslag die op •het Chileense consulaat m West-Beriijn gepleegd is, waar bij vier mensan licht werden ge wond en zware schade werd in gericht, is blijkbaar door vaklie den verricht, aldus een politie woordvoerder. Voor de bom is een grote hoeveelheid in een fa briek vervaardigde springstof gebruikt en de ontploffing is vermoedelijk door een elektri sche ontsteking teweeg ge bracht. Aardenburg De nachtmerrie voor de burgemeestersfamilie Lockefeer uit het Zeeuws- vlaamse Aardenburg is voor bij. Een nachtmerrie die begon toen drie weken geleden in het centrum van de 4000 zielen tel lende gemeente een sex-sauna werd geopend op het adres Marktstraat 6. Het ongeluks- toeval wil, dat de burgemees ter op Markt 6 woont. De ramp is duidelijk. In grote drommen kwamen de bezoekers, met name Belgen, die via advertenties op de aan winst in Aardenhout attent wa ren gemaakt, naar het dorpje. Toen begon voor de burge meestersfamilie de ellende. Met Markt en Marktstraat is een vergissing gauw gemaakt. Bij de burgemeestersvilla wer den ze natuurlijk prompt ge weigerd. Sommige heetgeba kerde bezoekers waren echter vaak moeilijk van hun fout te overtuigen en met name het knappe, donkerogige huishoud stertje heeft het zwaar te ver duren gehad. Begin deze week raakte de maat echter vol, toen twee saunazoekers 's avonds laat het huis van de burgemeester binnendrongen en daar bij af wezigheid van de ouders de drie potige zoons van de fami lie op hun weg vonden. Met vereende krachten werden de bezoekers de deur uitgewerkt. Na een kort familiebera&d werd daarna de nummerplaat van het huis geschroefd. Sinds die tijd glijden de prachtige li mousines nog wel zoekend door de straat, maar er wordt niet meer aangebeld bij de burgemeester. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De beheerder van Dennendal, prof. G. Brennink- meijer, heeft van staatssecreta ris Hendriks nog één week de tijd gehad om gesprekken te voeren met ouders van pupillen over een eventuele hergroepe ring van pupillen en groepslei ders, en om maatregelen te treffen die op grond van die ge sprekken nodig zijn. Uiterlijk wosnsdagavond 10 juni moet hij daarmee gereed zijn. De resultaten van de gesprekken zullen voor de staatssecretaris bepalend zijn voor de vraag, of al dan niet tot ontruiming moet worden overgegaan. Om de kans zo klein mogelijk te hou den dat ontruiming nodig is vanwege personeelsgebrek, heeft de heer Hendriks de ver eniging van directeuren van awakz i nn igeninr iohtingen ver zocht Dennendal zoveel mogelij ke hulp in de personele sfeer te geven. Eind aan stroom Duitse toeristen DRIEBERGEN (ANP) Aan de grote stroom toeristen, voorna melijk Westduitsers, die sinds woensdagmiddag naar Neder land trok om er een lang week einde door te brengen lijkt gis termiddag tegen half zes een einde gekomen. Dat constateer de de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen. De grote drukte werd veroorzaakt doordat in West-Duitsland het weekeinde met twee dagen is verlengd. Gisteren was het Sa cramentsdag, wat voor de ka tholieken in West-Duitsland een vrije dag betekent. Maandag vieren de Westduitsers de dag, van de Duitse eenheid, ook een vrije dag. Bij de grensovergang Bergh-Autoweg bij Arnhem stonden gisteren de wachtende auto's vier rijen dik. Nixon set triomftocht voort Evenals dat een dag tevoren in Cairo gebeurde, kreeg president Nixon in de Egyptische stad Alexandria een triomftocht door de s'tad. Dui zenden waren van overal vandaan gekomen om de president, die in gezelschap van president Sadat was. te begroeten. President Sadat beloofde zijn Amerikaanse ambtgenoot nog dit jaar een tegenbezoek aan de Verenigde Staten te zullen brengen. Bij lekraken hoofdkamer DEN HAAG (ANP) - On- danks het grote aantal luchtka mers blijken vele opblaasboten weinig drijfvermogen over te houden bij het lek raken van de hoofdkamer. Voorts bleek een groot aantal boten, die van de kunststof pvc waren ver vaardigd, onvoldoende sterk. Dit zegt de ANWB na een on derzoek, dat is ingesteld naar opblaasboten: 28 speelbootjesj vijf kano's en vier motorboten. In een begeleidend artikel wordt gesteld, dat de opblaas- bootjes voor kinderen, die in prijs variëren van 50 tot 200, zonder meer geschikt zijn voor het speUevaren op vij vers, sloten en kleine vaarten zonder scheepvaart. Maar dit soort bootjes, de goede niet te na gesproken, leent zich in het algemeen niet voor gebruik als bijboot, bijv. om boodschappen te doen wanneer men niet op een andere manier aan de wal kan komen. Als bootje, geschikt voor één kind, komt de Pipo 160 het meest in aanmerking, aldus het onderzoek. Van de grote speelboten voldeden Pipo 240 en Pacific V het beste, wegens hun grote restdrijfvermogen bij lekke hoofdkamer. Wat sterkte betreft komen de At lantic 2500, Intersport 235, Se- vylor K56 en Shark 280 het beste uit de bus. De kano zal men vooral kiezen vanwege zijn vaareigenschap- pen. Goede vaareigenschappen en goede sterkte waren alleen verenigd in de Mairsouin. Van de boten, geschikt voor het gebruik met buitenboord motor, komt de Sevylor K68 het meest in aanmerking, al dus het onderzoek, dat werd verricht In samenwerking met Nederlandse, Belgische en En gelse consumentenbonden. Openhartige ministers DE TIJD DAT NEDERLANDSE ministers zich gedroegen als zwij gende goden Is verleden tijd; tegenwoordig wordt lang niet alles wat regeringsleden weten of denken buiten de publiciteit gehouden, een gedragspatroon dat strookt met de democratische gedachte. Hier en daar wordt evenwel in twijfel getrokken of deze openhartig heid door sommige bewindslieden in het kabinet-Den Uyl niet te ver doorgevoerd wordt. Een paar weken geleden verzekerde onze minisi ter van Justitie, nog vóór de rechter zijn uitspraak had gedaan, dat hij zich graag eens kon verklaren met de strafeis door de aan klager in het proces tegen Palestijnse vliegtuigkapers, gedaan. Een paar dagen later mengde minister Pronk zich in Indonesië's binnen landse politiek. Deze week deed onze minister van Defensie, Vredeling, semi-open- baar de verklaring dat ten opzichte van niet-democratische lidstaten van de N.A.V.O. een omgekeerde „Brezjnjev-doctrine" zou moeten worden toegepast, dus politieke druk, misschien wel politieke inter ventie. DAT MEN IN DEN HAAG op Buitenlandse Zaken niet loopt te jui chen over deze verklaring ligt voor de hand; „schoenmaker blijft bij Uw leest" zal daar ten opzichte van ir. Vredeling worden ge dacht. Wij vragen ons af, of alleen het feit dat deze minister deze verklaring als officieel persoon aflegde, betreurd moet worden. Wanneer minis ter v.d. Stoel de variant op de Brezjnjev-doctrine aangeprezen had, zou onze twijfel niet veel minder zijn geweest. Ten eerste zal iedereen zich ervoor dienen te hoeden om de beruchte en in haar gevolgen onmenselijke Brezjnjev-doctrine toepasselijk te verklaren op welke toestand dan ook in het Westen. Ten tweede zijn termen als „politieke druk" en „politieke interventie" zo rekbaar als kauwgom; het Kremlin brengt ook de interventies in Boeda pest, Praag en Warschau als het in zijn kraam te pas komt onder deze noemer. IN OVERWEGING KAN ALTIJD, en moet soms, worden genomen, of bepaalde staten in een alliantie van democratische staten thuis ho ren; maar wie dan om dit toe te passen met een stelregel als die van de Brezjnjev-doctrine wil werken, moet bedenken dat de noemer „democratie" dan even subjectief gaat worden, als de Russen en de communisten in het algemeen doen met het begrip „vrijheid". Dat leidt tot een gevaarlijke ontwikkeling. Weeroverzicht De Rijksdienst voor het Oudheidkundige bodemonder zoek is momenteel bezig de grond in de polder Groot slag, ten noorden van Enkhuizen af te speuren naar woonsporen uit de Bronstijd. De opgegraven oude beschavingsresten dateren van 1200 tot 700 voor Christus. EINDHOVEN/ARNHEM (ANP) Philips en Akzo willen hun farmaceutisch-chemische divi sies Philips-Duphar en Akzo- Pharma bundelen. De fusie zal zich over alle farmaceutisch- chemische bedrijven van Philips en Akzo over de hele wereld uit breiden, uitgezonderd de VS en Canada. Indien de besprekingen tot succes leiden, wat wordt verwacht, zal een onderneming ontstaan met 12.000 medewerkers en een jaar omzet van ruim 1 miljard, zo delen beide concerns mee. De gedachten gaan uit naar de vorming van een nieuwe onder neming waarin de research-, ontwikkelings-, fabricage-, ver koop- en service-activiteiten van Akzo-Pharma en Philips-Duphar volledig zullen worden onderge bracht. De betreffende activitei ten in de VS en Canada zijn hiervan uitgezonderd. In het ka pitaal van deze nieuwe onderne ming zullen Akzo en Philips resp. voor 75 en 25 pet deelne men, hetgeen overeenkomt met de reële inbreng van elk der partners. Bij de vorming van de nieuwe on derneming zijn bij Akzo ruim 8000 en bij Philips ruim 4000 medewerkers betrokken (van wie in Nederland bij Akzo 3600 en bij Philips 1800 man). De omzet zal de 1 miljard ruim schoots overschrijden. De heer J. Schermer, districtsbe stuurder van de Industriebond NVV, verklaarde desgevraagd dat de bonden woensdag van de plannen tot samenwerking op de hoogte zijn gebracht. Hij zei verder dat het „een ingewikkel de zaak" betreft, waarop de bonden voorlopig geen commen taar kunnen geven. zonnig ==mïst i 1» temperaturen ton luchtdruk in millibaren COpklaringen waimtefront H hoge-drukgebied jjpbewofcng -ff. sneeuw -r-r kou-front L lage-dni<gebwd regen r? onweer windrichting verplaatsingsrichting DE BILT Een hogedrukgebled boven Skandinavië neemt wat in betekenis af en verwijdert zich naar het noordoosten, terwil een krachtig hogedrukgebied boven het midden van de oceaan zijn onvloed in de richting van Schotland uitbreidt. Een front boven Ierland en Schotland ver plaatst zich daarbij vooral in het noorden in oostelijke rl- chitng. Boven Zuid-Engeland neemt de aktiviteit, die gering is, nog verder af. Mogelijk geeft dit front zondag aanleiding tot merr Dewolking bij ons. Een la gedrukgebied boven de noorde lijke Balkan, dat gisteren in Zuid-Duitsland en het Alpenge bied nogal wat neerslag bracht, vult geleidelijk op. De noord oostelijke wind zal in onze stre ken wat in sterkte afnemen. Vooruitzichten voor zondag. Ge matigd warm met later kans op een regen- of onweersbui. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag; Aantal uren zon 5-16. Min. tem.: omstreeks 13 graden. Max. temp.: omstreeks 22 graden. Kans op een droge periode van minsens 12 uur: 90 procent. Kans op een gehel droog etmaal 70 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam onbew. De Bilt onbew. Deelen 1. bew. Eelde onbew. Eindhoven h. bew. Den Helder onbow. Lucht R'dnra onbew. Twente *w. bew. Vllsslngen onbew. Zd. Limburg «eh. bew. xw. bow. onbew. Helsinki Inssbrück Kopenhagen Madrid Malaga Majorca Nice Oslo ParIJa Stockholm Wenen ZUrlch New York Tel Aviv Tunis iw. bew. tw. bew. geh. bew. Regering houdt zorgen over zeehond DEN HAAG (ANP) Ondanks de beperkende maatregelen die de regeringen van Canada en Noorwegen ten aanzien van de jacht op zeehonden hebben ge nomen is de Nederlandse rege ring niet zonder zorgen over het lot van deze bedreigde dier soort. Vandaar dat zij een gele genheid zal zoeken om de deze bezorgdheid nog eens bij die re geringen uit een te zetten. Dit zei staatssecretaris Meijer van CRM gisteren in de Kamer tijdens het debat over de wet bedreigde uitheemse diersoor ten, waarin het kopen, verko pen, afleveren en onder zich hebben van sommige levende dieren wordt verboden. De staatssecretaris hoopt de Ka mer nog dit jaar het verdrag tot goedkeuring van de conven tie van Washing ion te kunnen aanbieden, die a1® leidraad voor beschermde diersr. gehanteerd zal worden. Leger grijpt macht in Noord-Jemen CAIRO (DPA—Reuter) De rege ring van de Jemenitlsch-Arabi- sche republiek (Noord-Jemen) is gisteren door het leger ten val gebracht. Radio-Sanaa liet weten dat Noord-Jemen voortaan door een militaire raad onder leiding van kolonel Ibrahim Alhamedy gere geerd zal worden. Deze raad telt zeven leden. In maart van dit jaar was er nog een nieuwe regering gevormd In de voor naamste steden van het land is een nachtelijk uitgaansverbod uitgevaardigd. Het besluit om de macht over te nemen is gevallen op een bui tengewone vergadering van het opperbevel van de Jcmenitische strijdkrachten nadat de voorzit ter van de republikeinse raad en zijn adviseurs ontslag heb ben genomen

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13