S Waarschuwingen voor energiecrisis genegeerd Industriebond NVV waar schuwt voor herhaling onrust 1970 *3 deüflENE PRINS BERNHARD: In Waterweg gebied: Dikke prijs voor sociale voorzieningen DENIEUWELINIE Successierechten worden hoger DONDERDAG 13 JUNI 1974 LEIDSE COURANT DEN HAAG (ANP) Als de werkgevers de winstgevend heid van hun bedrijven boven een behoorlijk sociaal ge drag blijven stellen, dan zullen ze moeten rekenen op zware looneisen cn grote stakingen. Dit heeft het districts hoofd van de industriebond NVV in Rotterdam, de heer A. Schravemade, gezegd in WIK, het orgaan van deze bond. Volgens de heer Schravemade staat dit als een paal boven wa ter. Hij voorspelt een herhaling van de gebeurtenissen van 1970, toen arbeidsonrust en de vier- honderdguldengolf zich van het Waterweggebied uit over het hele land verspreidden. Op het ogenblik zien we de loon- Tarieven autorijscholen omhoog DEN HAAG (ANP) De autorijschoolhouders mogen hun tarieven verhogfen. Vanaf gisteren mogen de tarieven per lesuur ver hoogd worden met 1,15 ten opzichte van het niveau dat voor 1 maart was toe gestaan op grond van de prijzenbeschikking goederen en diensten. Deze verhoging maakt, samen met die van 1 januari, een totale verho ging mogelijk van 2,35 op de tarieven per lesuur die eind september 1973 waren toegestaan. De ministers van Economi sche Zaken en van Verkeer en Waterstaat hebben toe stemming voor de tariefs verhogingen gegeven met het oog op de stijging van de benzineprijs per 1 maart en met het oog op -stijging van een aantal vaste exploi tatiekosten en de loonkos ten. Suiker duurder DEN HAAG (ANP) De maximaal toelaatbare con sumentenprijs voor kristal suiker is met ingang van vandaag verhoogd van 1,31 tot 1,39 per kg. Bij dit besluit, dat de minister van economische zaken in nauw overleg met de minis ter van landbouw en visse rij genomen heeft, is reke ning gehouden met de E.E.G.-prijsmaatregelen en met de hogere kosten van Importsuiker uit lid-staten. Bovendien is in de prijsver hoging een aanpassing van de handelsmarge en een vergoeding wegens gestegen kleinhandelsverpakkings- kosten begrepen. verschillen weer toenemen, zo zegt hij. Hij constateert steeds- meer asociale omstandigheden in de ondernemingen, ontdui king van de wetten op het ge bied van de belastingen en van de sociale verzekeringen, het aantrekken van illegale buiten landse werknemers, spanningen in de bedrijven door het toene mend aantal buitenlanders. In de afgelopen twee maanden is het aanbod van personeel omge slagen in een vraag naar ge schoolde werknemers, aldus de heer Schravemade. In het Wa terweggebied is die vraag in de metaalindustrie gestegen tot drieduizend dat is een tekort van bijna tien procent. Dat wijst er op dat de arbeidsmarkt in deze sector weer overspannen is. Hij herinnert aan voorspellingen van wat hij „zogenaamd des kundigen" noemt, eind vorig jaar bij het begin van de olie boycot, over 85.000 werklozen extra in het gebied van Rijn mond. Hij baseerde toen zijn optimisme op de stelling dat de oliemaatschappijen naar andere produktiemogelijkheden zouden uitkijken, b.v. olieboren op zee. Dat zou een toenemend aantal opdrachten betekenen voor de scheepswerven die booreilanden zouden moeten leveren. Dat heeft weer effect op andere in- dustrieëen, zoals bedrijven die ijzer en staal produceren. De Nederlandse scheepswerven kunnen concurrerend optreden wat de levertijden betreft. Op dit ogenblik kijken de oliemaat schappijen bij het bestellen van booreilanden minder naar de prijs dan naar de levertijd. In het waterweggebied was men klaar om die orders aan te pak ken. De werkgevers proberen, naar de heer Schravemade verder o.m. meedeelt, met behulp van bui tenlandse werknemers de gaten In hun personeelsbestand te dichten. Hij meent dat in de af gelopen weken de behoefte bij de werkgevers aan buitenlandse arbeidskrachten alleen al in de Rotterdamse metaal met drie honderd is gestegen. In een commentaar op de verkla ringen van de heer Schravema de heeft de Vereiging voor de Metaal- en de Elektrotechnische industrie FME meegedeeld, dat er huns inziens geen kooelbazen in de Rotterdamse metaalindu strie zijn. Als er niet-eigen per soneel werkt, zijn dat werkne mers van onderaannemers, die met medeweten van de onderne mingsraden zijn aangetrokken. Voorts ontkent de FME dat er een verslapping in de controe zou zijn. De FME vraagt de heer Xchravemade met feitelij ke. gegevens te komen, zodat deze na melding kunnen worden onderzocht. Elsevier interviewt deze week oud-minister Roolvink over de stijgende premiedruk. ,,Mijn slotconclusie is, dat, als we prijs blijven stellen op goede so ciale voorzieningen, dit alleen mogelijk is als we daarvoor ook de prijs willen betalen die dit alles waard is. En dat is alleen te bereiken als ons gehele volk gaat beseffen dat alle kosten voor de verdere instandhouding van onze sociale verzekeringen uit de komende produktiviteits- verbetering en ten koste van het besteedbare inkomen be taald zullen moeten worden". Het omslagartikel stelt de vraag: ,,Wie wordt de baas in Mozam bique?" Een blanke legeroffi cier: „Dacht je dat ik mijn nek nog wenste uit te steken voor een verloren zaak? Over een paar maanden is dit land toch onafhankelijk, en zijn wij ver trokken. Ik wens niet de laatste Portugese militaire idioot te zijn die in dit land sneuvelt". Een interview met „dwarsfluiter" Frans Derks onthult dat ook scheidsrechters een hart heb ben. „Laatst riep een jongetje langs de lijn hondelul tegen me. Ik zei: „Dat is je vader". Toen zei dat jongetje: Ik heb geen vader. Daar was ik even stil van. Ik ben even met hem naar het clubhuis gegaan. Ik heb hem een flesje prik gegeven". Q) De Haagse Post maakte een re- portagereis naar Ierland", het gebed zonder einde, een land van genieën en krankzinnigen, van falende helden die glorie oogsten". Ook een interview met Lambert Fokkema, direc teur van de Nederlandse export combinatie die een boek vol nuttige tips over geld verdienen heeft geschreven. „In mijn ogen verdient nooit iemand iets te veel. Nooit. Ik ben nooit tegen loonsverhoging. Maar men moet het wel waard zijn". Naar aanleiding van de wereld kampioenschappen een beschou wing over de relatie voetbal en politiek. ,,Wie nog twijfelt of voetbal iets van doen heeft met oorlog, zij verwezen naar de voorzitter van FC Twente die geen excuses wilde aanbieden voor de wat al te krachtdadige wijze waarop zijn club Borussia Mönchen Gladbach had bestre den. Zijn motief: de Duitsers hebben zich ook nooit veront schuldigd voor hun misdaden in de nazitijd". VRIJ NEDERLAND Vrij Nederland beschrijft de sluik wegen van Rhodesische tabak. „Dik een vijfde van onze siga retten en shag bestaat uit con trabande. Jaarlijks verdwijnt tien miljoen kilo gesmokkelde Rhodesia tabak in onze roker tjes. Daarvoor betaalt de Neder landse industrie 40 miljoen gul den per jaar. De bank Mees en Hope N.V. blijkt zich bezig te houden met het zwart maken van dit geld. Ook een verhaal over de strijd tussen christendom en socialis me ofwel „Twintig jaar politie ke discriminatie in Limburg". Voorts signaleert het blad interna tionale wapensmokkel via Bel gië. „Zeebrugge is het centrum van wapentransporten over zee naar alle landen ter wereld, en met name naar ontwikkelings landen. Vanuit Zeebrugge wor den wapens verscheept naaf Is raël, evengoed als naar de Ara bieren". De Nieuwe Linie constateert een opvallende overeenkomst met het VVD-plan in de manier „waarop defensie-minister Vre- deling Nederland nog vaster aan da NAVO bindt". Naar aan leiding van de tentoonstelling „Nieuw Babylon" in het Haagse Gemeentemuseum een gesprek met Constant Nieuwenhuijs, me de-oprichter van de cobra groep. „Dat fanatisme bijvoor beeld waarmee actiegroepen oude stadskernen proberen te bewaren...Ze vechten voor iets dat geen levensvatbaarheid meer heeft". Ook een interview met de ontsla gen jeugdgeleidster Annego Srumphler van de inrichting voor moeilijk opvoedbare meis jes in Zetten. „Wezenlijke be langstelling voor het kind is er niet. Misschien dat het gebruik van een isoleercel valt te ver dedigen, maar dan moet je het in elk geval wel professioneel en overwogen toepassen". Ook de Groene Amsterdammer signaleert de illegale wapenhan del vanuit Zeebrugge. Voorts een reportage over het opmer kelijke succes van de piepjonge Socialistiese Partij. „Ons suc ces danken we aan het conse quent toepassen van de massa- lijn. Wij stellen ons niet boven de mensen. We voeren uit wat zij willen". Een ander artikel noemt de op stand onder het ziekenhuisperso neel een wending in de gezond heidszorg. „Misschien dat einde lijk het ziekenhuispersoneel wakker geschud is en zich tot een krachtige beweging gaat or ganiseren". Het dubbelartikel bekritiseert de behandeling van Indonesië door ontwikkelingsminister Pronk. „Omdat de huidige politiek van de regering-Den Uyl gericht is op het zoveel mogelijk betrek ken van alle lagen van de be volking bij de ontwikkelingshulp kan zij ook door allen concreet bestreden worden: in de vak bonden, de bedrijven, de univer siteiten en hogescholen en in de kerken". Accent, nog onkundig van de nieuwe afluisterperikelen rond Henry Kissinger, brengt in zijn omslagartikel het „ware levens verhaal" van deze „mysterieuze" diplomaat. „Een ding toont zijn verleden in elk geval aan: hij behoort van nature tot de over levenden". Hetwordt een serie. Ook een reportage over een nieuw salarissysteem bij de Heide Maatschappij dat neerkomt op „wie uitblinkt, krijgt meer. wie onder de maat, krijgt minder". Verder zegt directeur F. van Len te van de Aannemings Mij Ne^ dam, die in Koeweit de luchtha ven gaat uitbreiden: „Dat poli tiek geen rol speelt" en „dat het bedrijfsleven vol zit met Arabische opdrachten". Koningin Juliana heeft gisteren en vandaag een be zoek gebracht aan Zeeland. In Kwadendamme gaf de vorstin een roffeltje op op een van de trommels van het muziekcorps dat ter begroe ting op het per ron aanwezig was. DEN HAAG (ANP) Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld met ingang van 1 oktober de tarieven van de rechten van successie en van schenking bij verkrijgingen in de zijlijnen door niet-verwanten met 20 opcenten te verhogen. Dit wetsont werp was reeds aangekondigd in de Miljoenennota 1974 en maakt deel uit van het belastingplan 1974. De tarieven van de rechten van successie en schenking voor de bedoelde verkrijgingen worden na verhoging: Indien geëerfd of verkregen wordt door broers en zusters 21.6 pet 43.2 pet (thans 18 pet—36 pet); kinderen van broers en zusters 32.4 pet—54 pet (thans 27 pet45 pet); andere perso nen 43.2 pet—64.8 pet (thans 36 pet—54 pet). De verhoging geldt dus niet voor verkrijging tussen echtgenoten en in de rechte lijn (bijvoor beeld kinderen). Het recht van overgang wordt 7.2 pet (thans 6 pet). Dit recht Is verschuldigd bij vererving van bepaalde bin nenlandse vermogensbestandde len door het overlijden van per sonen die hun laatste woon plaats in het buitenland hadden en bij schenking van dergelijk vermogen door buitenlanders. De structurele meeropbrengst van de voorgestelde maatregelen Is op jaarbasis rond 40 miljoen. Tindemans wil ook raffinaderij hij Luik BRUSSEL (ANP) De Belgische eerste minister Leo Tindemans, heeft in de Belgische Kamer en de Senaat verklaard dat binnen de kortst mogelijke termijn aan het parlement een dossier zal worden voorgelegd inzake de oprichting van een raffinaderij en een petrochemisch bedrijf in het Luikse. Tindemans zei dit in de regeringsverklaring die hij aflegde in het parlement, na de verruiming van zijn regering die dinsdag tot stand was geko men. Medische opleiding Maastricht start dit jaar PEN HAAG (ANP) De medl sche opleiding in Maast nchf kan met ingang van het nieuwe studiejaar van start met maxi maal vijftig studenten. Volgend jaar kunnen er nog eens vijftig aan hun medicijnenstudio begin nen. De volgende tweo jaren kunnen er telkens zeventig bdj, daarna twee jaar telkens negen tig en in 1980 honderdtwintig, zodat dan in Maastricht 560 stu denten een universitaire genees kundige opleiding kunnen vol gen. Colleges en practica loopt de eer ste lichting studenten bij 40 do centen. Prof. dr. J.A. Tiddens zal optreden als voorzitter van de wetenschappelijke 6taf. Het totale personeelsbestand telt bij de start 111 personen. Voor dit jaar zijn de personeelskosten begroot op zes miljoen gulden, de materiële middelen op 2.7 miljoen en de nieuwbouw in Maastricht op 17.3 miljoen. Staatssecretaris Klein van onder wijs en wetenschappen heeft dit gisteren de onderwijscommissie van de Tweede Kamer bericht. UTRECHT (ANP) Het kan alleen maar worden betreurd, dat velen van degenen, die bestuurlijke verantwoordelijk heid dragen, aanvankelijk niet of nauwelijks bereid wa ren geloof te schenken aan de waarschuwingen, die enige jaren geleien al zijn gegeven over de problemen, die de energievoorziening zou gaan opleveren. Prins Bernhard zei dit gisteren in een rede, waarmede hij het symposium over energiebesparing van de „Stichting toekomstbeeld der techniek" in Utrecht opende. Hij doelde hiermede op eerder verschenen studies van de stichting, waarin o.m. werd gewezen op bepaalde technische, economische en an dere maatschappelijke grenzen aan de groei van het elek triciteitsverbruik. In het Colosseum in Londen is het Bolsjoi ballet een tournee van zes weken begonnen. Palestijnen in de Britse hoofdstad demonstreerden cm het Russische dansgezelschap hun aanhankelijkheid te betuigen. Cisteren hadden Britse studenten gedemonstreerd tegen het optreden van de Sovjet-dansers'. In de huidige studie van de stich ting, waarover op dit sympo sium werd gediscussieerd, kon den de economische en sociolo^ gische aspecten van de moge lijkheden tot energiebesparing slechts summier worden aange duid. Ik acht het van groot be lang. aldus de prins, dat onze overheid initiatieven tot gede gen voortgezette beschouwingen met name in het gedrags-weten- schappelijke terrein neemt, dan wel ondersteunt. Dit klemt te meer. daar wij na de eerste schrik over de olieboycot en de benzinedistributie weer tot de orde van de dag zijn overge- I gaan en nauwelijks meer doel- bewust meewerken aan een ver mindering van ons dagelijkse energieverbruik. Wij gebruiken graag de uitdrukking „er komt j een energiecrisis". Ik meen zei de prins, dat wij het dan mis i hebben. Het woord crisis bete kent eigenlijk niet meer dan „keerpunt" en vroeger in het bijzonder gebruikt bij een ern stige ziekte. Ik vraag mij af of bepaalde politici zich bewust zijn van deze betekenis. Er is en er komt geen energiecri sis en het zou dan ook onjuist zijn de maatschappij met dra matische verhalen op te schrik ken. Wel moeten we beseffen dat de problemen er zijn, dat zij dagelijks toenemen en dat als wij daar niets tegen doen, onze wereld langzaam maar ze ker onplezieriger wordt om in te leven, aldus de prins. fADVERTENTIE '■A Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleur op- bloemist zorgt ervoor! fleur op Inierflora Nederland. Gegarandeerd goed i voor Oost-Duitsland de minister van buitenlandse handel, H

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9