Kerkelijk en cultureel leven in de Meren wijk Iwordt bedreigd Leiden krijgt professionele dieren-ambulancedienst CUUR.'iNT de weer zijn en aan de schou ders van de politie een zware last onttrekken. 1 LEIDEN Er bestaan vergevor derde plannen voor een profes sionele dieren-ambulancedienst in Leiden. Als ze slagen en de kans daarop is erg groot kan in deze stad aan dieren in nood voortaan 24 uur per dag eerste hulp worden geboden. Het initiatief om in de nijpende behoefte aan een dergelijke EHBO te voorzien is genomen door het echtpaar Hans (23) en Carla (21) Raijmaekers. Samen met enkele sypathisanten heb ben ze dezer dagen de Vereni ging Dierenhulpdienst Leiden opgericht. De vereniging moet de financiële voorwaarden scheppen die het Hans mogelijk maken zijn baan als bollenkwe- ker op te zeggen en zich full-time aan de dierenopvang te wijden. Om onder meer de kosten van de ambulance te dekken en om Hans een salaris te kunnen uit betalen is per jaar een bedrag nodig van 25.000. Een deel daarvan wordt mogelijk ter be schikking gesteld door een Leids uitzendbureau dat over weegt als sponsor op te treden. Daarnaast hoopt de dierenhulp dienst op subsidie van de ge meente. Het resterende bedrag moet door de leden op tafel worden gelegd. Per jaar betalen die een contributie van mini maal 15,-. Vogelasyl Hans heeft zijn verplegers-vaar digheden al doende geleerd. Van jongsaf opgegroeid met die ren, vatte hij een aantal jaren geleden belangstelling op voor de vogelwacht in Leiden. Hij ging daar een kijkje nemen, maar kreeg op zijn aanbod om een handje te helpen het antwoord: ,,Nee hoor, geen interesse." Waarop Hans besloot dan maar zelf een vogelasyl te beginnen. Gewoon uit hobby. Al gauw bleek toen hoe verschrikkelijk groot de behoefte was aan een toevluchtsoord voor zieke, ge wonde en gehandicapte vogelt- tjes. Niet alleen buren en kennis sen wisten het huis van echt paar Raijmaekers aan de Anna Paulownastraat 15 te vinden, ook de politie leverde de ziele- pootjes met dozen vol af. En tussen al die ellende zat af en toe ook wel wat zönder vleugels. Dat kon je dan moeilijk weer de straat op schoppen. Maar op een zieke hond volgde een ge- wonde en gehandicapte vogel- kreupele geit en nu bouwt Hans aan een complex van vijftig grote hokken. Auto Hij is van het schrijnende leed van aangereden of door een andere oorzaak gewonde dieren zozeer onder de indruk geraakt dat hij ook een auto heeft ge kocht om ze zelf naar zijn kli niek te brengen. ,,Want als de mensen een bloedende hond langs de weg zien liggen, heb ben ze weinig zin om die op hun met leer beklede bank in de auto te zetten en naar mij te brengen. Dan laten ze zo'n beest liever kreperen. Maar mij even bellen kost natuurlijk veel minder moeite, En in d:'e ambu lance besteleend gooi ik om de zoveel tijd een liter lysol." Hans bellen" is tot nu toe even wel, maar beperkt mogelijk. Het grootste deel van de dag sjouwt hij bollen, voorziet ze van kunstmest, verpakt ze of ontdoet ze van onkruid. De on gelukken gaan ondertussen wel door. Daarbij komt dat voor de kosten van al die onbaatzuchti ge hulp tot voor kort alleen Hans' portemonnaie opdraaide. Deze overwegingen samen, Al 100 leden Medestanders voor hun plan, von den Hans en Carla snel genoeg. In minder dan twee weken heb ben zich bij de vereniging die renhulpdienst al 100 leden opge geven. En lang niet allemaal te gen een contributie van 15 per jaar. Dóórvoor? Daarvoor heb ik wel een tientje per maand te missen", zo reageren vele die renvrienden, ,,Je kunt zo'n kraai die met zijn vleugel in de dakgoot beklemd zit toch niet aan zijn lot overlaten? Of zo'n hond die kreupel Is gereden door eeen wegpiraat. Of die meeuw met zijn door olie ver lamde vleugels die dood gaat van de honger. Of dat nest jon ge katten dat loopt te piepen rond de moeder die door onver laten is opgehangen aan een spijker in de schutting?" brachten hem op het idee een vereniging op te richten en zich full-time te gaan bezighouden met het bestrijden van Leids dierenleed. Een idee dat overi gens mede is geënt op initiatie- i de vereniging melden ven in steden als Den Haag en Amsterdam waar dierenambu lances eveneens dag en nacht in Als Leiden hen daartoe in de gele genheid stelt, zullen Hans Raij maekers en zijn vrouw dle kom mer voortaan echt effectief kun nen bestrijden. Vierentwintig uur per dag, want voor een tele foon naast hun bed, hebben ze al gezorgd. De Algemene Kerkelijke Merenwijkraad (derde en vierde pastor Van Well) wordt geconfronteerd met bedreiging v vallen van hun kerkruimte. I LEIDEN/MERENWIJK Het oecumenisch kerkelijk leven en de culturele activiteiten binnen de Merenwijkse gemeenschap J van ongeveer 3000 zielen drei gen over twee maanden in het slop te zullen geraken. Zowel de samenwerkende kerken als de buurtvereniging De Horsten ma- ken tot nu toe dankbaar gebruik van de aula der scholengemeen- 1 schap in het hart yan het eerste snel vol rakende compartiment in de Merenwijk. Ook culturele manifestaties vinden er plaats, want een andere gelegenheid is er in Leidens jongste woonoord nog niet. Daar zal nu waar schijnlijk drastisch verandering in gaan komen. Een paar we- i[, ken geleden werd namelijk van de zijde van de afdeling Onder- ■iwijs ten stadhuize medegedeeld, 3k dat volgens de prognoses van de hoofden van scholen voor het nieuwe schooljaar 25 tot 26 kleu terklassen zullen ontstaan. Daarvan zullen er twee in de aula moeten worden onderge bracht. Dit houdt in, dat met in- J gang van 16 augustus a.s. de aula niet meer gebruikt zal kun nen worden voor buitenschoolse activiteiten. )ver deze benauwende ontwikke ling heeft de Algemene Kerke lijke Merenwijkraad (AKM), de kerkeraad op oecumenische ba sis, zich gisteravond beraden tijdens een vergadering in de gemeenschapsruimte ,,In de u Groene Horst", gelegen in de catacomben van de Arends horst. Daar gaf pa«stoor J. van Well een resumé van de gang van zaken. Het is een feit, dat de kerkelijke gemeenschap en Leidse bioscopen tocht Charlie Varrlck" 18 Jr. tijden I He Studio. ex: Haarlemmerstraat 52. el. 25414. ..De Pornoprof" 18 Jr. dag. 14.30.1 Drstelling buurtvereniging zowel als de schoolhoofden met deze situatie lelijk in hun maag zitten. Er is sprake van overmacht. Dat neemt niet weg, dat de pastores Van Well en ds. H. Hortensius in een brief aan B en W (met afschriften aan de raad en be- hebben het college erop gewe zen, dat de zondagse kerkelijke kenbaar hebben gemaakt. Ze trokken instanties) hun grote bezorgdheid over de gevolgen diensten en andere kerkelijke bijeenkomsten evenals culturele bijeenkomsten ten behoeve van kinderen en ouderen en activi teiten van De Horsten en ande re instellingen in ihet gedrang komen. De pastores drongen er bij jet gemeentebestuur met klem op aan, op een andere wij ze te voorzien in het tekort aan schoolruimte. Inmiddels hebben de pastores van de zijde van Onderwijs te horen gekregen, dat er b.v. geen klas jes, laat staan klassen, onderge bracht kunnen worden in leeg staande flats. Daarbij ging de suggestie, gebruik te maken van de aula van de Karei Door- manschool even buiten de wijk, of in bouwketen („die er niet waren", aldus pastor Van Well). De heren Van Well en Hortensius hebben een onder houd gehad met wethouder Duy- verman van Onderwijs, die evenals wethouder mevrouw Den HaanGroen van CRM alle begrip tonen voor de knellende toestand in de Merenwijk. Bij b. en w. bestaat ongetwijfeld al le begrip voor de dagende noden van de gezamenlijke kerken, de buurtvereniging en trouwens van een hele wijk. Vooral nu het aantal bewoners in de ko mende maanden sterk gaat toe nemen. De noodtoestand zou een jaaj gaan duren. Pas begin van 1975 zou de laatste kleuterschool in dit gebied gereed zijn. Pastor Van Well meent dat er lucht voor het Merenwijkse onderwijs zou kunnen komen door hetzij gebruik te maken van rijdende schoollokalen, hetzij door ande re voorzieningen door middel van flats. Over het algemeen wordt het gebruik van de cula door scholieren afgeraden al dus pastor Van Well omdat een tussenwandje hier beslist geen goede geluidswering zou geven. Een andere gedane sug gestie van Onderwijs zal de AKM zondag gaan onderzoeken: het gebruik van de sportzaal. Maar ook dit lijkt geen goede oplossing, omdat er waarschijn lijk geen 100 stoelen (het gemid deld aantal kerkdienstbezoeker's zondags) te plaatsen zijn. Dit aantal zal in het najaar nog top- nemen. Bovendien is hier geen gelegenheid voor een kindercrè che. Rijdende schoollokalen zullen er wel niet kunnen komen. Ze zijn duur. Er staen er in het Mors- kwartier, waar ze hard nodig zijn. „Zet noodlokalen zo snel mogelijk in de Zijlwijk; dat zou enig soulaas kunnen bieden", zo werd ter vergadering gesteld. Ofschoon bij het slaan van de eerste paal van de scholenge meenschap werd verteld, dat de aula. bestemd zou worden voor multifunctioneel gebruik ook andere dan schoolactiviteiten zouden er blijvend in kunnen plaatsvinden werd de ruimte na de bouw bestemd voor uit sluitend schoolgebruik, „maar", zo meende de AKM, „als klaslo kaliteit kan de aula nooit be doeld zijn". Pastor Van Well benadrukte, dat hier een stuk geestelijke gezond heidszorg in een wijk ernstig wordt ondergraven: „Met klem en kracht van redenen kunnen we zeggen, dat de gemeente voor de scholen een ander op lossing zal moeten zien te vin den". Op vrijdag 21 juni vindt op het stadhuis een gesprek plaats van afgevaardigden van de scholen, kleuterleidsters, de afdeling Onderwijs, de AKM en de buurtvereniging. V rdien zal de AKM contact zoeken met de oudercommissies, de hoofden van scholen, en vertegenwoordi ger van het Wesp (werkgroep economisch-sociale planning) en dr. Kamphuis van de Welzijns- raad teneinde tot een eventueel gemeenschappelijk standpunt te komen. Ook de Gemeenschap van Kerken in Leiden zal op de hoogte worden gesteld van de bezorgdheid van de AKM over de huidige situatie. Pluspunt Een verblijdend pluspunt voor de kerkelijke Merenwijkgemeen- schap wordt een aanzienlijke versterking van het pastoraal tecim in de persoon van theolo gisch student Chris de Jonge reeds wonend in de Merenwijk die de hervormde man in het team wordt. Hij heeft 20 uur per week voor het pastoraal werk beschikbaar. De Leidse samenwerkende Kerken zal worden gevraagd, met dit stage lopen van Chris de Jonge (min stens een jaar) in te stemmen. Per 1 september zou hij dan zijn arbeid kunnen opvatten, De vergadering, onder voorzitter schap van mr. F. Veenmnn, koos een nieuw dagelijks be stuur. Voorzitter daarvan wordt de heer H. Kemperman. De heer Veenman heeft sinds de opriohting van de AKM, twee jaar geleden, het voorzitter schap uitgeoefend. Graafmachine uitgebrand op Oude Vest Leiden - Aan de Oude Vest ter hoogte van de schouwburg is gistermiddag rond half zes een graafmachine uitgebrand die daar was geplaatst lp verband met werkzaamheden aan de grachtwnnd. Het vuur ontstond in de chauffeurscabine, waar schijnlijk na een kortsluiting in de electrische verbindingen. De brandweer heeft het vuur ge blust. De schade is nog niet be kend. Meisje door auto geschept Zoeterwoude - Gistermiddag om 5 uur is de 16-jarige A.Ó. met haar bromfiets geschept door een auto bestuurd door de even eens uit Zoeterwoude afkomsti ge C.E. Het meisje dat vanaf de Verlaatweg in de richting van de Dorpsstraat reed gaf geen voorrang aan de auto op de kruising met de Veldzichtstraat en Dr. Kortmannstraat. Zij liep flinke verwondingen op aan haar gezicht welke voorname lijk werden vooroorzaakt door het breken van ón fles die zij in een tas bij haar had. Do E.H.D. vervoerde haar naar het zieken huis nadat dokter B. Kortmann de eerste hulp had verleend. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Neco Mij. De Leidse groothandel in ijzer ren en gereedschappen NECO Mij gaat verhuizen. Het gebouw aan de Pieterskerkgracht was al geruime tijd moeilijk toegan kelijk voor het vrachtwagenver- keer, dat de magazijnen van dit bedrij, dat aan zestien andere Nederlandse grossiers levert, moet bevoorraden. Half augus tus hoopt men een nieuw ge bouw, gelegen aan de Europa- weg in Zoeterwoude, te betrek ken. Het gehele personeel gaat mee naar deze nieuwe bedrijfs ruimte, die op dit moment enige verbouwingen ondergaat. Tandemtocht Tien Groningse studenten zullen op maandagmorgen 8 juli in Groningen een tandemtocht door Nederland beginnen. Tij dens deze tocht, die ten bate van de Nierstichting Nederland wordt gehouden, zal men ver schillende grote steden aan doen om collectes te houden. Men hoopt met de tandemtocht een bedrag van 35 mille bij el kaar te krijgen. Over dcc spon taan ontstane actie r de deelnemers: „Wij bevind-n ons in een zeer bevoorrechte v tie. r -■ We zijn allemaal lichamelijk ge- iCIGCIlS Ollt.Z0t zond en kunnen overal naar toe. Daarom hebben we besloten ons in te zetten voor het binnenkort te openen kinder-nierdialise-cen- trum in Rotterdam, veel geld nodig is." Op donder dag 18 juli hopen de fietsers Leiden een be:oek te brengen. Tijdens de viering van Leidens Ontzet, dit jaar voor de vierhon derdste keer, zal het Leids City Centrum alles in het werk gaan stellen om Leiden van het ima go „arme stad" af te helpen. In samenwerking met de Leidse musea heeft men een plan ont worpen om de hele binnenstad sfeervol te versieren. Het cen trum moet één feestelijke vlag- genzee gaan vormen. Als item voor deze versiering koos men een ontwerp waarin de zgn. „noodmunt" u't de Spaanse tijd is verwerkt. De viering van Lei dens Ontzet, zo redeneert men bij het Leids City Centrum, is een goede gelegenheid om de stad de goodwill te bezorgen, die het op dit moment zo brood nodig heeft. Inbraak Afgelopen dinsdagavond hebben twee jonge Leidenaars (21 en 21) jaar) na sluitingstijd een be zoekje gebracht aan boekhandel De Slegte aan de Breestraat. De inbrekers, die het pand met 37 boeken hadden verlaten, werden een half uurtje later op de Steenschuur door de hermandad gegrepen en voor verder ver hoor naar het politiebureau meegenomen. Grof vuil De bewoners van de volgende Le'dse straten kunnen morgen hun grof vuil buiten zetten: He renstraat. Pr. Wilhelminastraat, Bloemistcnlaan, Leliestraat, Pioenstraat. Pioenhof, Linde straat Resedastraat, P. de la Courtstraat, Koninginnelaan, Acacialaan. Tulpenstraat. Zoe- terwoudsesingel (van Heren straat tot Lammenschansweg), Schelpenkade, Andries Schotka de. Leuvenstraat, G. v. d. Laan straat, Leeuwkenstraat, Valdez- straat, Stadhouderslaan, Magda- lena Moonslraat, 3 October- straat, Duivenbndestraat, Staal- wijkstraat, Buitenruststraat, Kastan/ekade, Meidoornstraat. Hyacinthenstraat, Seringen straat, Dahlialaan en Anjelier- straat. Oud-Leiden De vereniging Oud-Leiden organi ze- t op donderdag 20 juni een lezing met dia's m het Stedelijk Museum De Lakenhal, onder het motto DeverBouw en Her stel". De lezing zal 's avonds om kwart over acht beginnen. Op 31 augustus organiseert de vereniging een excursie naar Loevestein en Heusden. agenda DONDERDAG: Station: avondwandeling Neder landse Natuurhistorische Ver eniging, vertrek 19.30 uur. Jeugddorp Zuid-West: laatste wandeling avond vierdaagse, vertrek 67 uur. Mierennest: openbare vergadering wijkcomité Transvaalwijk, aan vang 20.00 uur. De Waag: openbare vergadering Culturele Raad, aanvang 20.00 Leids City Centrum: koopavond 19.00—21.00 uur VRIJDAG Minverva: denksportavond, aan vang 21.00 uur. Stadhouderslaan school: openbare vergadering wijkcomité. Staal- wijk, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG Burchtsteeg: Leidse Antiekmarkt, vanaf 9.00 uur. Museum voor Volkenkunde: kin derfilm „Aladins wonderlamp", aanvang 14.30 uur. Vijf Me'plein: optreden The Wee tie Pipe band", aanvang 14.00 MEDISCHE DIENST APOTHE KEN: Apotheek Van Reyst, Steenstraat 35. tel. 20136.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3