WK-voetbal geopend onder dreiging van terreuracties REGERING VALT VREDELING AF Limburg vergiftigd door medicijnen Kabinetscrisis hing in de lucht Tig, Friki moet 300 man ontslaan Aanval op Kibboets: zes doden Steun voor fruittelers Geen ingrijpen in ander land Windmolens op eilanden in zee Pleegde Hagenaar kledingkraak in Hazerswoude alleen? y iCeidóc Souumt s (ort Rapenburg 2, Leiden, postbu9 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leider> Directeur - hoofdredacteur: F, J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. dvertentiea (excl. B.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontjes ƒ3,50 Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal 32,21Jaar 125,25 - Losse DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19835 DONDERDAG 13 JUNI 1974 T.V.-SELECTIE er „The sleeping tiger" heet de speelfilm van Joseph Losey die de VPRO vanavond op Ned. II om 21.55 uitzendt. De EO herdenkt in Nader bekeken de invasie in Normandië, dertig jaar geleden, op Ned. I om 21.50 ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden en bijna overal droog. Overwegend matige noordoostelijke wind. Min. temp. ongeveer 10 graden, maxima morgen van 16 graden op de Wadden tot circa 20 graden in het binnenland. „Dienstplicht voor meisjes rechtvaardig" ZEIST AR-senator prof. mr. I. A. Diepenhorst wil Invoering van de dienstplicht voor meisjes om de personeelsproblemen in de gezondheidszorg op te lossen. Prof. Diepenhorst zei giste ren in Zeist op de jaarvergadering van het blindeninstituut Bartimeus (waarvan hij voorzitter is) dat invoering van de dienstplicht voor het „zwakke geslacht" niet alleen zou bijdra gen tot verlichting van de personeelsituatie, maar dat het ook een rechtvaardige zaak is. „Waarom zouden alleen manner dienstplicht moeten vervullen?", zo vroeg de antirevolutionair zich af. Prof. mr. I. A. Diepenhorst, MAASTRICHT (ANP) - „In Limburg blijft het gebruik van medicijnen ver uitsteken boven het landelijk gemiddel de. Het Is eigenlijk om te huilen als je ziet hoe de men sen hier vergiftigd worden. Zeer veel van de vergiftigin- gen worden veroorzaakt door een verkeerde toepassing van overigens goede geneesmid delen". Dit zegt de Limburgse arts J. J. L. Smit in het nieuwste van het blad „Uw Welzijn", een uitgave van de gezamenlijke Limburgse zie kenfondsen. De heer Smit ad viseert sinds een jaar na mens de ziekenfondsen de Limburgse artsen over ver antwoord gebruik van medi camenten en moderne toepas singen van geneesmiddelen. Een jaar ervaring heeft de heer Smit geleerd, dat in Limburg in geld uitgedrukt twee maal zoveel besteed wordt aan medicijnen als bij voorbeeld in Amsterdam. Vooral Zuid-Limburg blijkt een negatieve uitschieter, met name in de sector kal- 'merende middelen. Dit zou volgens de heer Smit kunnen voortkomen uit het wegvallen van de mijnen. Daarmee is met één klap een zekerheid weggevallen. ZEVENAAR (ANP) Het slacht- pluimveebedrijf Friki heeft van het Raadgevendbureau Beren schot het advies gekregen het aantal personeelsleden van 1800 tot 1500 terug te brengen. De productiecapaciteit moet worden aangepast aan de afzetmogelijk- heden",' zo luidt het advies. EL AVIV (AP) Israëlische veiligheidstroepen hebben groep van drie Arabische terro risten gedood, die vandaag op nieuw een aanval wilden onder nemen op een Israëlische neder zetting. rie vrouwen werden gedood vóór Israëlische militairen en gewa pende burgers de terroristen konden neerschieten aan rand van de kleine kibboets Sjar- mir aan de voet van de Golan- heuvels bij de grens met Liba- EN HAAG (ANP) - Fruittelers, i hun bestaan worden be dreigd door de nachtvorstschade zullen een beroep kunnen doen op de rijksgroepsregeling zelf standigen. Minister van der Stee Landbouw) zei gisteren in de Eerste Kamer er van overtuigd ie zijn dat de toepassing van deze regeling veel fruittelers >ver de brug kan helpen en hun toekomst veilig kan stellen. Hij noemde het onaanvaardbaar als fruittelers als gevolg van de lachtvorstschade kapot zouden ;aan. De toepassing van de ijksgroepsregeling zelfstandi gen geschiedt in samenwerking met het departement van CRM. De behandelingsprocedure zal versneld worden. minister zei tijdens het land- bouwdebat in de Eerste Kamer dat op korte termijn in interna tionaal verband overleg zal wor den geopend om te komen tot een beperking van zeevisvangst, in het bijzonder wat betreft tong en schol. „Een beperking van de vangst lijkt kans te maken", aldus de bewindsman. Portugal wil nlichtingen over sociale wetten EN HAAG ANP De Portuge- te regering heeft via de ambas sadeur van Nederland in Lissa bon inlichtingen gevraagd over de Nederlandse wetgeving op het gebied van de sociale zeker heid. De regering van Portugal ls voornemens de basis voor zo'n wetgeving te leggen. Zij is van oordeel dat Nederland een van de landen is die daarvoor het beste model kan staan. (Van onze correspondent) FRANKFORT De tienduizend politiemannen, die in heel West-Duitsland betrokken zijn bij de veiligheidsmaatre gelen rond het vanmiddag in Frankfort plechtig geopende toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, staan on der hoogspanning. Deze hoogspanning wordt veroorzaakt door informaties dat een terreurgroep uit Turkije op weg zou zijn naar Duitsland, door de aanhouding van een van terreurplannen verdachte jonge Palestijn in Saarbrücke en door een aanslag op het Chileense consulaat in West- Berlijn. De Westduitse politie heeft een waarschuwing ontvangen, dat een vzelfmoordbrigade, bestaan de ufit zes Arabieren of Turken en twee Japanners op weg is naar Frankfort en mogelijk daar al is aangekomen. Een na der onderzoek heeft niets opge leverd, maar er worden geen ri sico's genomen. Het totale poli tiekorps van Frankfort, 2000 man sterk werd op de been ge bracht met het oog op de ope ningswedstrijd Joegoslavië— Brazilië. Tussen het publiek be vonden zich 300 man politie in burger en een korps van zestig man beschermde de „belangrij ke gasten". In de lucht patrouil leerden helkopters en alle vlieg tuigen moesten zich 3,7 km van het stadion weg houden. De jon ge, in Saarbrücken aangehouden Palestijn wordt er van verdacht lid te zijn van een verzetsgroep die tijdens het toernooi aarsla gen zou willen uitvoeren op een stadion, op de Israëlische am bassade in Bonn en op Israëli sche vliegtuigen. De schade aan het Chileense consulaat in West-Berlijn ls groot maar slachtoffers zijn er niet geval- Twee Srote sterrem van het wereldkampioenschap voetbal in 1970, de Braziliaan Pele en de West-Duit- len. ser Lwe Seeler, omarmen elkaar in het Waldstadion te Frankfurt. Hoewel ze beiden zijn gestopt met voetballen, hebben ze vandaag wel de openingsceremonie van het WK-1974 bijgewoond. 'Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister van der Stoel van Buitenlandse Za ken heeft zich gedistantieerd van uitlatingen, die zijn colle ga van Defensie, Ir. H, Vrede- ling eergisteren in het Noorse Bergen gedaan heeft over niet-democratisch bestuurde Navolanden. Als gevolg hier van hebben enkele liberale ka merleden reeds vragen ge steld, maar gisteravond nog gaf Buitenlandse Zaken een communiqué uit, dat in de op vattingen van de regering over niet-democratische Navo-lan- den geen verandering gekomen is. „Elke vorm van ingrijpen in de binnenlandse verhoudingen van een ander land wijst de regering volstrekt af', aldus de verklaring van Buitenlandse Zaken. Met andere woorden: minister Vredeling heeft zijn mond voorbij gepraat door eergisteren met zijn Ameri kaanse ambtsgenoot Schlesin- ger te spreken over de omge keerde Brezjnjev-doctrine in niet-democratische Navo-lan- den. Navopartners zouden deze landen moeten kunnen dwingen (al of niet met geweld) om er de democratie te herstellen, al dus Vredeling. Deze uitlatingen zijn in poli tiek Nederland zeer slecht ont vangen en naar verluidt heeft minister-president Den Uyl met minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken hun partij genoot Vredeling hierover gis teravond stevig onderhouden. Minister Vredeling is vanmor gen vroeg naar Brussel ver trokken in het kader van de Navobesprekingen. Hij zal ech ter op korte termijn een aantal vragen van de liberale kamer leden De Koster (oud-minister van Defensie) en Ploeg moeten beantwoorden over deze kwes tie. Ook het socialistische Tweede Kamerlid Dankert is erg onge lukkig met de uitspraak van minister Vredeling. Pronk op vingers getikt DEN HAAG - In de Ka mercommissie voor Ontwik kelingssamenwerking Is mi nister Pronk gisteren zwaar aangevallen wegens zijn uitlatingen over de voor waarden waaronder ontwik kelingshulp aan Indonesië tou moeten worden gege- Volgens een recente uit- rpraak van de minister is financiële steun slechts ver antwoord als het ontvangen- ie land werkelijk tracht de rituatie in eigen land te verbeteren. In Indonesië en ook elders Is hierover ernstige irritatie ontstaan omdat Pronk zich met de binnenlandse aange legenheden van dat land tou willen bemoeien en via de ontwikkelingshulp pres sie zou willen uitoefenen. In de Kamercommissie werd er van de zijde van KVP, AR en VVD op gewe zen dat door deze uitlating van de minister de steun aan Indonesië in gevaar komt. Pronk sprak name lijk als voorzitter van de groep landen die Indone sië steunt. Deze landen zouden hun hulp wel eens kunnen stoppen. Lisse stelt sloop van boerderij uit LISSE De 17e eeuwse boerderij op de Grachtweg zal voorlopig niet worden gesloopt. De Lisse- se raad ging gisteravond welis waar accoord met de aankoop van het vervallen pand, maar stelde daarbij wel als eis dat moet worden nagegaan of de boerderij mogelijk gerestau reerd kan worden. Hiermee is tegemoet gekomen aan een dringend verzoek van een aan tal Lissenaren om niet zonder meer de historische boerderij te slopen t.b.v. de aanleg van een reeds lang gepland parkeerter- Van onze parlementaire redactie) ^EN HAAG De Defensiecrisis in het kabinet-Den Uyl is nog niet helemaal bezworen. Het risico van een acute crisis is op dit mo ment wel kleiner geworden. De bezuinigingsplannen van het Ri* blnet blijven voorlopig in de ijs kast nadat minister Vredeling premier Den Uyl in de nacht van dinsdag op woensdag telefonisch Uit Bergen had gedreigd te zul len aftreden, als met de NAVO- kritiek op de bezuinigingsplannen geen rekening gehouden zou wor den. de PvdA-ministers water in de rode wijn hebben gedaan is de confessionele dreiging met een kabinetscrisis afgewend, politieke kringen in Den Haag verwacht men nu dat de PPR tich zal gaan roeren. Uit de hele opstelling van deze partij sinds het optreden van het kabinet- Den Uyl is duidelijk geworden, dat men gen millimeter wenst af le wijken van het linkse verkie- «ingsprogramma „Kerpunt '72", daarin staat dat tot 1976 1600 miljoen gulden op defensie be zuinigd dient te worden. is te verwachten dat de PPR- ministers in het kabinet door de achterban nadrukkelijk gewezen zullen worden op het radicale standpunt. Dat zou dan kunnen betekenen dat de PPR-bewinds- lieden het been stijf zullen hou den en eisen dat de bezuinigin gen in de geest van „Keerpunt" worden uitgevoerd. Uit betrouwbare born hebben wij vernomen, dat indien Den Uyl c.s. niet waren ingegaan op de gematigde politiek van minister Vredeling, de confessionele mi nisters een crisis in de coalitie zouden hebben geforceerd. De A.R.P. en in mindere mate de K.V.P. zouden het risico hebben aangedrufd om nog deze maand het kabinet te laten ontploffen, hoewel in kringen van het kabi net werd opgemerkt dat een breuk in de coalitie op dit mo ment bepaald niet in het belang van het land zou zijn. De rede nering achter de confessionele strategie was, dat ais het kabinet uiteen zou spatten op het punt van de defensiepolitiek, dit winst zou opleveren voor de confessio nelen, die voor het geval het ka binet niet meer te lijmen zou zijn, onmiddellijk met één lijst bij vervroegde verkiezingen zou den zijn gekomen. Moeders Trols" Gisteren wer den de vier cheeta's die ruim zeven we ken geleden in het Safaripark de Beekse Ber gen bij Tilburg werden gebo ren, uit de af gescheiden ruimte gehaald en vrijgelaten tussen hun soortgenoten. Moeder cheeta zorgde er wel voor dat er geen andere dieren in de buurt kwamen. VOOR ENERGIEVOORZIENING ALPHEN A/D RIJN (ANP) - Vijfentwintig Nederlandse en enkele buitenlandse industrieën bestuderen de mogelijk heid om op eventueel aan te leggen kunstmatige ei landen in de Noordzee windmolens te plaatsen voor energie-opwekking. Dit heeft de secretaris van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Handel en Nijverheid, G. jallandat Huet, gezegd in Alphen aan den Rijn. „Het rendement van de wind ia op zee per vier kante metiër twéémaal zo hoog als op het land. Voorts heeft men er geen last van de hinderwet. In beginsel is het mogelijk met behulp van zeer grote molens het totale Neder landse energieverbruik op te vangen", zo zei de heer Gallandat Huet. Hij wees ook op «andere mogelijke functies van een kunstmatig eiland, dat op 30 kilometer uit de kust zou komen te liggen. Het zou kunnen dienen als averijhaven, opname plaats van schepen met gevaarlijke ladingen, als plaats voor opslag en doorvoer van vloeibaar aardgas en als vestiging van kerncentrales. Mocht de studie hierover binnenkort resulteren in een economisch uitvoer baar project, dan zal dat de overheid worden aan geboden, aldus de secreta ris. Acht maanden geëist DEN HAAG/HAZERSWOUDE Tegen de 21-jarige Hagenaar die medio december vorig jaar een Inbraak pleegde In een winkel aan de Dorpsstraat in Hazerswoude heeft de officier van Justitie voor de Haagse rechtbank gisteren acht maanden gevangenisstraf geëist, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De jonge Hagenaar maakte destijds voor 9 mille aan kleding buit. Kort na de inbraak werd hij door de politie gearresteerd; een ge deelte van de gestolen goederen zat toen nog in de auto die hij van zijn vader te leen had gekregen. „De winkelier klaagde er bij d» politie over, dat in de loop van het vorig jaar driemaal in zijn zaak is ingebroken", zo deelde de president van de rechtbank mee. De verdachte zei echter van deze inbraken niets te weten. Het opsporen van de dader werd gemakkelijk gemaakt, doordat een bejaarde man omstreeks drie uur die nacht een luchtje ging scheppen. Hij zag nabij de Dorpsstraat een auto geparkeerd staan. Hij waarschuwde de be stuurder. dat dit niet mocht, waarop de man in c i cht ng van Boskoop wegreed. Volgens de nachtelijke wandelaar, be vond zich nog een man in de auto, maar verdachte hield vol de inbraak alleen te hebben ge pleegd. „Die m*n zal dronken zijn ge weest en dubbel Rekeken," op perde hij. Later bij de confron tatie had de getuige zowel de auto als verdachte herkend. De rechtbankpresident veronder stelde, dat de inbraak wel door twee personen Is uitgevoerd. „Het was anders een heel kar wei om alle kledingstukken al leen uit de winkel te halen", constateerde hij. De officier hield er rekening bij zijn eis mee. dat verdachte reeds eerder is veroordeeld. De rechtbank zal op 25 juni von nis vtijzen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1