Droom van Van Gemert kwam uit OVE KINDVALL (31): „TEGEN PROFS MET TOPSALARISSEN ZIJN WIJ ALTIJD GOED VOOR DE DAG GEKOMEN" 141 DONDERDAG 13 JUNI 1974 LEIDSE COURANT WERELDKAMPIOENSCHAP '74 Horatio Troche kon zich in EngelanQ niet beheersen en gaf Uwe Seeler fotoeen klap in het gezicht. Het betekende het ein de van zijn carrière. DUISBURG Tijdens het eindtoernooi om het wereldkampioenschap van 1966 ver richtte Horacio Troche, de toen 31-jarige centrale verdediger van Uruguay, een han deling, waarmee hij de voorpagina's van talloze kranten haalde. Nadat de Engelse scheidsrechter Jim Finney hem in de te Sheffield gespeelde kwartfinale West-Duits- landUruguay na een overtreding tegen Helmut Halier had weggestuurd, sloeg Tro che, bij het verlaten van het veld, de Duit se aanvoerder Uwe Seeler in het gezicht. De televisie-camera's registreerden de klap onbarmhartig en dat betekende het einde van de internationale loopbaan van een speler, die thuishoorde in de categorie we reldklasse. Nu, acht jaren later, fungeert Troche als adviseur van de nationale ploeg van Uru guay, waartegen het Nederlands elftal aan staande zaterdag zijn eerste na-oorlogse WK-avonbuur begint. Tróche, die in 1967 een contract tekende bij het toen nog in de Bundesliga uitkomende Alemannia Aacheh en sindsdien in West-Duitsland bleef han gen, heeft in de afgelopen maanden op ver zoek van Uruguay's coach Roberto Porta een spionagereis door Europa gemaakt. Evenals JoséSantamaria, de legendarische verdediger van Real Madrid, bekeek Troche de nationale elftallen van Zweden, Bulga rije en Nederland, de tegenstanders van Uruguay in de eerste finaleronde. Oranje zag hij in actie tegen Argentinië. ,,Die wedstrijd", vertelde Troche gister middag in Uruguay's trainingskamp te Duisburg, speelde Nederland zo sterk, dat de ploeg voor mij onmiddellijk een van de grote favorieten is geworden. Voetbal van wereldklasse was dat. Het meest opmerke lijke vond ik, dat Cruyff niet de enige spel- bepalende speler was. Neeskens, Van Ha- negem en Haan imponeerden ook. Eddie Rensenbrink vond ik ook een uitblinker. Ik heb gehoord, dat de andere oefenwedstrij den van Nederland niet zo voorspoedig zijn verlopen, maar wat ik gezien heb, zegt mij voldoende". Waarschuwing Omdat Troche zijn landgenoten vanuit West-Duitsland aandachtig is blijven volgen en hen bovendien vorige week in een oefen duel tegen het Zwitserse Lausanne aan het werk zag, kostte het hem weinig moeite een vergelijking tussen Nederland en Uru guay te maken. „Onze mensen denken dat het voldoende zal zijn wanneer Cruyff wordt afgestopt. Ik heb hen al gewaarschuwd, dat zij zich ver gissen. Nederland is als team erg sterk. Uruguay moet het meer van de individuele klasse van zijn topspelers hebben. Na wat ik in Lausanne heb gezien, durf ik gerust te zeggen, dat het systeem niet deugt. De drie middenvelders spelen in de mandek king, maar de vier daarachter passen de ruimtedekking toe. Daardoor ontstaan steeds grote gaten en Nederland heeft vol doende klasse om dat uit te buiten. Troche noemt de voorbereiding van Uru guay matig „Alle spelers, die bij buiten landse clubs onder contract staan, moeten in minder dan twee weken In de ploeg wor den ingepast. Ik geloof niet, dat zoiets in zo'n korte tijd kan" en meent dat de zwakke prestaties tijdens de oefenwedstrijden in Italië en Zwitserland het zelfvertrouwen hebben aan getast. Troche, die tussen 1957 en 1966 een vaste keus was in het nationale elftal van Uru guay (49 interlands), rept nauwelijks over (Zweden en Bulgarije. Hij zegt, dat die te genstanders natuurlijk niet mogen worden onderschat, maar dat Uruguay mits het niet begint met een nederlaag en Neder land de meeste kans hebben om een ronde verder te komen. ,,En als dat gebeurt", beweert hi), „zullen de Duitsers vreemd opkijken. Vooral de Duitse pers, die in de afgelopen dagen alles heeft geprobeerd om de mensen tegen ons op te zetten. Er zijn artikelen verschenen, waarin werd beweerd, dat ik ruzie met de ploeg en met Porta zou hebben. Lastig is dat. Waarom zou ik hier iedere dag zijn als er sprake was van ruzie? Wij zijn er in middels wel aan gewend, dat buitenlandse journalisten de rust bij ons proberen te verstoren. Ze gaan hun gang maar. Het raakt ons niet. We weten wel dat we niet populair zijn. Maar we zullen niet proberen iets terug te doen. Er is gesuggereerd, dat Uruguay nog steeds kwaad zou zijn op Ne erland omdat Ajax een paar jaar geleden weigerde voor de wereldbeker tegen Nacio- nal te spelen. En je leest vaak ,dat spelers uit Uruguay beesten zijn. Ik vraag me af, waar dat goed voor is. Natuurlijk zijn we geen lieverdjes, maar wie zijn dat tegen woordig nog wel? Pas vier weken geleden zette Horacio Tro che een punt achter zijn actieve carrière, welke hij beëindigde als speler/trainer van het in de hoogste amateurklasse uitkomen de Bonner SC. Volgend seizoen zal hij bij deze club uitsluitend als coach optreden. Daarnaast werkt de wereldster van weleer in de hoofdstad van de Bondsrepubliek als badmeester. Hij hoopt volgend jaar het grote trainersdiploma te verwerven. „Als ik dat heb kan ik misschien in de Bundesli ga gaan werken. Of terugkeren naar Uru guay om daar een topclub te trainen". Waarmee Troche te kennen geeft nog steeds erg gehecht te zijn aan zijn vader land, waar armoe troef is, maar talentvolle voetballers voor het oprapen lijken te lig gen. TON VAN DALEN FRANKFORT Op zijp hotelkamer staat de koffer van Arie van Gemert open. Hij haalt er een stopwatch uit en een horloge. In de klerenkast hangen behalve zijn eigen twee scheidsrechterscostuums er nog twee. In de voering staat vele malen de naam Uwe Seeler. In de klerekast hangen ook nog wat overhemden en dassen en ligt on dergoed, dat eveneens met de naam Uwe Seeler is versierd. Een bijverdienste van de Duitse ex-international die daarmee zijn voetbalpensioen en bankrekening wat opvij zelt. Arie van Gemert: „Dat zijn allemaal cadeaus die we hier krijgen. Dit pak heb ben alle scheidsrechters ook gekregen, o ja, ook nog een regenjas. Allemaal aardig natuurlijk maar het zinkt in het niet bij het evenement waarbij ik betrokken ben. En ik ben er oprecht blij mee dat ik Schotland- Brazilië heb gekregen. Tevoren ga je - ik slaap op deze kamer met de Schot David son en trek verder veel op met de Engels man Taylor - weieens filosoferen en praat je met collega's over de belangrijke wed strijden. Dan denk je aan Oost. en West- Duitsland, een lekkere wedstrijd, of aan Argentinië-Italië.En dan kom je ook bij Schotland-Brazilië. Laat ik die nou krii- gen". Arie van Gemert, 45 jaar, sinds 1948 scheidsrechter en sedert 1967 in het bezit van de FIFA-badge waarmee hij in Neder land de oudste in jaren met dit embleem is, is meer verheugd dan dat hij tegen het leiden van het belangrijke duel opziet. Nuchter constateert hij: „Men zegt wel van mij dat ik bepaalde wedstrijden anders fluit. Ik weet het niet maar het zal wel zo zijn. Voor mij is elke wedstrijd belangrijk want er zijn twee clubs bij betrokken. Het is wel een feit dat ik op de een of andere manier goede FIFAwedstrijden fluit. Ik heb voor al mijn wedstrijden in internationaal verband een 4 gekregen". Een 4 is een hoge waardering, die Van Ge mert ongetwijfeld heeft geholpen bij zijr verkiezing. Hij wil nog wel even doorgaan op dat „anders fluiten". Van Gemert: „Men moet begrijpen dat je niet elke zon dag op je top kunt fluiten. Er ligt een hele week achter. Waarin je op zakelijk gebied wel wat anders aan je hoofd hebt dan een wedstrijd leiden. Die beslommeringen zijn de ene keer erger dan de andere. Ach. ei spelen zoveel dingen mee. Zo heb ik de ene week vroege dienst en moet Ik om tien over vijf uit mijn bed, en de andere week late dienst. Onlangs wérd ik geconfronteerd met een ernstig ziektegeval in mijn fami lie. Dat speelt allemaal mee, want primair zijn je werk en je thuis. En dan kan Je best weieens een wedstrijd minder goéd fluiten." Het kan gebeuren, ook al probeer je nog zn objectief te leiden, kijk eens, als een ploeg met 7-0 voor staat en je maakt een waar nemingsfout hoor je er niets over. Dat ge beurt natuurlijk wel als het 1-0 is of eer club met veel moeite gelijk is gekomen, het blijft mensenwerk". Boosdoeners hangt overigens wel wat bo ven het hoofd. De scheidsrechterscommis- sie van de FIFA heeft, zoals te doen ge bruikelijk, weer strenge voorschriften gege' ven. Van Gemert: „Wie tweemaal de gele kaart krijgt wordt onherroepelijk voor de derde wedstrijd uitgesloten. En die gele kaart moet gegeven worden voor overtre. dingen waaraan we in Nederland toch min der zwaar tillen. Wie een bal uit de lucht grijpt met de handen moet de gele kaart krijgen. Shirtje trekken Is ook een gele kaart, wij schrijven dan nog wel eens ie mand op maar dat is dan ook alleen bij ons. Internationaal is dat onbekend. De openingswedstrijd zal dan ook wel als voor- beeld moeten dienen". Snel En de Zwitser Scheurer Is nogal snel met de gele kaart. Hij leidde de UEFA-cupwed strijd Tottenham Hotspur-Feyenoord en gal al in de eerste minuten een gele kaart aan een Engelsman. Krlstensen en Van Hane- gem kregen er toen ook een Waarop de scheidsrechters speciaal moeten letten is het aantal passen dat de doelman maakt. Arie van Gemert leeft ontspannen naar zijn duel toe. Of hij daarna nog in aanmerking zal komen voor een wedstrijd hangt voor een groot deel nf van zijn leiding bij Schot land-Brazilië. Van Gemert hoopt uiteraard op nog een wedstrijd, met deze restructie: „Als het maar niet de finale is want dan zit Nederland er niet in". HERMAN VAN BERGEM MöNCHEN/GLADBACH De selectie, waarmee Zweden naar West-Duitsland is gereisd, bestaat voor meer dan de helft uit routiniers. Negen spelers zijn 30 jaar of ou der, maar volgens Ove Kindvall, één van die oudgedienden, is dat geen reden om de Scandinavische kansen op een succesvol toernooi laag aan te slaan. „Juist in zo'n toernooi", zegt Kindvall, „is routine een verschrikkelijk belangrijk wapen. Oudere spelers kunnen hun zenuwen meestal goed in bedwang houden en van de zenuwen wordt in deze weken erg veel gevergd". De nog steeds voortreffelijk Nederlands sprekende Kindvall is er op gebrand zich in West-Duitsland nog een keer opvallend te manifesteren. „Voetbal", vertelt hij, „komt bij mij niet meer op de eerste plaats. Ik heb mij in het afgelopen seizoen dan ook niet altijd voor de volle honderd procent ingezet. Maar de laatste weken heb ik als een bezetene getraind. Ik neem hier afscheid van het internationale voetbal en dat wil ik zo goed mogelijk doen". Kindvall's voorbereiding werd verstoord door een enkelblessure, welke hem belette in actie te komen in het laatste oefenduel tegen Zwitserland (0-0). „Ernstig is het niet, maar ik wilde niets forceren. Heeft Ericsson, onze trainer, me zaterdag tegen Bulgarije nodig, dan kan hij op me reke- Ove Kindvall maakt deel uit van een exclu sief gezelschap. Want in tegenstelling tot de vijftien overige finalisten heeft Zweden zich niet afgezonderd in een moeilijk toe gankelijk trainingskamp. Spelers en bege leiders verblijven in het gloednieuew Holi day Innhotel, in het centrum van het be drijvige Mönchen-Gladbach. De politie waakt er dag en nacht over hun veiligheid, maar de Zweden schijnen daar niet door te worden beïnvloed. Kindvall: „Voor ons is het niet nodig de stilte op te zoeken. Wij zijn te nuchter om ons door een beetje drukte van de wijs te laten brengen. Onze spelers zijn voldoende gedisciplineerd om zich ook in deze omgeving goed te kunnen voorbereiden. Een „concentratiekamp" is n ets voor ons. Wat Michels in Nederland allemaal heeft gedaan zou hier niet kun nen. Volgens Kindvall heeft de luchtige aanpak een uitstekende invloed op de stemming. „Elf of twaalf spelers van nu waren er vier jaar geleden in Mexico ook bij. Toen was de discipline veel strakker, maar r" onderlinge verstandhouding ook minder. Misschien komt dat ook doordat de zaken nu beter zijn geregeld. De organisatie laat niets te wensen over. Iedereen weet boven dien waar hij aan toe is. In Mexico liepen er steeds zes met een ontevreden gezicht rond omdat ze op de tribune moesten zit ten. Nu is tijdig bekend gemaakt wie er zullen spelen. Teleurstellingen worden daardoor voorkomen". Te zwaar Ove Kindvall, Inmiddels 31, behoort bij de zestien, waaruit de basisopstelling zal wor den geformeerd. Hij is niet meer, zoals in zijn Feyenoordtijd, de centrale spits, maar opereert voornamelijk achter de voorhoede. „Het werk In de spits is voor mij te zwaar geworden", zegt hij. „Ik ben minder snel dan een jaar of twee, drie geleden. Ergens is dat natuurlijk jam- me;^ want ik heb doelpunten maken altijd een geweldige sensatie gevonden. Daar staat echter tegenover, dat ik nu kan laten zien dat ik ook kan voetballen. Zoiets geeft toch veel voldoening". Ruim een half jaar geleden probeerde Kindvall nog terug te keren naar Feyen- oord, dat toen op zoek was naar een afwer- ker zoals het er sinds het vertrek van de Zweed niet een had kunnen vinden. Kind vall: „Ik had wel zin om voor een jaar of twee te tekenen. Want nadat ik me weer in Zweden had gevestigd, kwam ik tot de con clusie, dat ik eigor,: 'k vroeg met top- bal had gekapt. Ik ging het nv niet alleen het geld, maar ook de entoura ge- Niet homogeen De Zweedse selectie bestaat uit zes In het buitenland spelende profs, een aantal ex- profs, (onder wie Orjan Persson), en een Ove Kindvall met vrouw en dochter thuis in Norrköping, waarheen hij, vindt de Zweed nu, te vroeg terugkeerde Dit gebaar kon Ove Kindvall in zijn tijd bi Feyenoord herhaaldelijk maken. Dat is nu minder. Hij is slechts een van de zestien spelers van coach Ericsson. Het Zweedse team staand v.l.n.r. coach Ericsson, Thomas Ahlström, Stajfan Tapper, Ove Kindvall, Ralf Edström, Ove Brahn en Ronald Sandberg. Zittend v.l.n.r.: Björn Anders- 6on, Björn Nordqvist, Ronnie Hellström, Jan Olsson en Bo Larsson. groep onafhankelijken, die van hun clubs variabele onkostenvergoedingen krijgen. Een op het eerste gezicht verre van homo geen gezelschap. „Maar", aldus Kindvall, „we vormen wel degelijk een eenheid. De spelersraad, waar in Hellström, Grip, Karlsson en ik zitting hebben, heeft, toen er over de premies werd gesproken, behoorlijk met de vuist op tafel geslagen. We hebben geprobeerd er zoveel mogelijk uit te halen. Dat is niet ge lukt. De bond is bang. dat de clubs in moeilijkheden worden gebracht wanneer sommige spelers nu meer krijgen dan ze ooit hebben gehad. Wij zijn over de vergoe dingsregeling dan ook niet tevreden. Maar we maken er geen halszaak van. Tramme lant, zoals er In Nederland is geweest, maak je bij ons niet mee. We vinden het ook nog fijn dat wc aan dit toernooi kunnen deelnemen. Misschien is dat niet de Juiste mentaliteit in het topvoetbal, maar onze aard is nu eenmaal, dat we vrij gauw te vreden zijn. Eerlijk gezegd vind ik, dat men in Nederland te ver is gegaan. Praten over geld is goed, maar het voetballen moet altijd op de eerste plaats komen. Ik heb de indruk, dat veel spelers niet besef fen, hoe zeer ze hun eigen handel kapof maken door constant over de verdiensten te zeuren". Ove Kindvall verwacht, dat de hoge eisen van de Nederlanders de Zweedse ploeg zul len stimuleren In een rechtstreekse con frontatie tussen belde landen. „Tegen profs, die topsalarissen verdienen zijn we altijd goed voor de dag gekomen. Onze voorbereiding is niet ideaal geweest, maar dat geldt ook voor Uruguay en Ne derland". Kindvall hoopt, en rekent er op, dat Nederland en Zweden een ronde verder komen. „Do eerste wedstrijd", zegt hij, „Is de belangrijkste. De ploegen, die zaterdeg winnen, hebben een uitstekende kans om door te gaan. Volgens mij zijn wij er sterk genoeg voor. Hopeli|k is Nederland dat ook. Ik meen dot. Ik bewaar aan Neder land zulke goede herinneringen, dat ik nog altijd een fan van het voetbal daar ben". TON VAN DALEN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15