Pde reclamezuil voor frisdranken Oranje meldde zich als laatste Oranje wacht //hel" NETZER BLUFT „ZORGENKIND" KAARTVERKOOP LOOPT NIET BEST WK OP TV 1/ols^.iUW-ilj U JUNL 'USE COURANT PAGINA 14 - DON _f3f— WERELDKAMPIOENSCHAP '74 Van onze sportredactie Het Organisatiecomité van het wereldkampioenschapstoer- nooi had erop gerekend dat 70 procent van de in totaal 2,49 miljoen entreekaarten voor de wedstrijden zouden worden verkocht. Nog hoopt men daarop, maar tot gisteren lagen nog 900.000 kaarten in de kluis. Slechts vier wedstrijden zijn uitver kocht: Het openingsduel tussen Brazilië en Joegoslavië. De wedstrijden op 6 en 7 juli res pectievelijk om de derde en vierde en de eerste en tweede plaats en West-Duitsland-Oost Duitsland op 22 juni in Ham burg. De minste belangstelling bestaat voor Chili-Australië op 22 juni in Berlijn, waarvoor slechts 17.500 kaarten zijn ver kocht. En het stadion kan 87.500 toeschouwers herbergen. Voor Oost Duitsland-Chili, ook in Berlijn, zijn trouwens ook nog 59.000 kaarten beschik baar. Zelfs voor de toch niet onaantrekkelijke wedstrijd tus sen Schotland en Brazilië, die door de Nederlander Van Ge- mert zal worden geleid, heeft men nog 1200 kaarten beschik baar. Reclame maken in de stadions kost een kapitaal. Ondanks het feit dat het organisatiecomité zal trachten de reclame rond om het veld zo min mogelijk om hte veld zo min mogelijk op het televisiescherm te bren gen - hoe men dat wil doen is iedereen een raadsel - heeft men er wei rekening mee ge houden dat veel reclame het scherm zal halen. De prijs is daaraan aangepast. De firma die voor 20 wedstrijden boekt, is daaraan ruim een miljoen kwijt. Voor de reclame wordt iets minder dan een miljoen WK-VARIA gevraagd en er komt nog eens 11 procent BTW bovenop. En dan mag het reclamebord nog niet breder rijn dan tien me- HET LIJKT of de inkomsten voor de spelers door reclame nu pas goed op gang komen. Als West Duitsland wereld kampioen wordt zijn alte spe lers voor de rest van hun le ven binnen. Dan storten de re clamemannen zich en bloc op de voetbalhelden die trouwens toch al aardig verdienen. Zo hebben Beckenbauer, Muller en Netzer voor het afstaan van hun portret dat op T-shirts is geprojecteerd ieder een dikke ton ontvangen. Hoeness en Breitner gaan een boek over het toernooi schrijven en zelfs trainer Helmut Schön strijkt zijn aandeel op door breedla- chend, de arm om zijn vrouw geslagen, reclame te maken voor een reisbureau. Ook Pele ontkomt niet aan speciale bewa king. De bereden politie volgt hem dag en nacht op de voet. FRANKFORT - „Olanda", zei Pele, ,,zal de verrassing van dit toernooi worden. In voorgaande wedstrijd reeksen om de wereldtitel zijn ook altijd verrassende ploegen naar vo ren gekomen. Ik denk dan ook aan Noord-Korea en Peru. Die dan wel geen finalist werden, maar opzienba rende verrichtingen leverden. Trou wens, Brazilië werd in 1958 ook een verrassing genoemd". .Waarom ik Nederland als zodanig be schouw? Ik ken de ploeg niet maar ik weet wel dat zij is gebouwd om een kern van spelers van Ajax. Dat een sterke ploeg is, vooral in verdedigend opzicht. Bovendien ken ik natuurlijk Gruyff. Hij is een speler die een wedstrijd kan beslissen. Het is be langrijk om zo iemand in de ploeg te heb- Morele steun voor Brazilianen ben en niet als tegenstander. Omdat Neder land Cruyff bezit zal het de verrassing van dit toernooi kunnen worden". Pele, de legende tijdens rijn leven, de arme sloeber die door zijn buitengewone gaven als voetballer miljonair werd, stapte gisteren uit het vliegtuig dat hem naar Frankfort had gebracht. Hij zag er opval lend fit uit na de lange reis en droeg een hagelwit overhemd met een even spierwitte das onder een licht blauwe blazer. Waarop een klein embleem ter linkerzijde was aan gebracht. Dat was het merk van een we reldconcern dat frisdrank produceert. Als „reclamezuil" voor dit merk was Pele uit genodigd het toernooi met zijn aanwezig heid op te luisteren. Hij was nog onkundig van de consternatie die was uitgebroken toen bleek dat de speaker bij de openings plechtigheid in zijn conference enige woer den had willen wijden aan diezelfde firma. die een kleine» 600.000 gulden had bijge dragen om het festijn in het Waldstadion te doen slagen. Ijverige organisatoren ontdek ten de reclame in de tekst van speaker Helmut Bendt en namen maatregelen. Dat kwam ook ten goede aan de TV-uitzending, want daar voelde men er bitter weinig voor gratis de reclamewoorden van Bendt uit te zenden en dat nog wel op het moment dat Pele als eregast het stadion zou betre den. Er zal zelfs voor gewaakt worden dat het embleem ter linkerzijde op de blazer van Pele niet in close-up in beeld komt. Onbekommerd Gistermiddag droeg Pele, minzaam glimla chend en gul handtekeningen uitdelend aan hen die op de hoogte waren van zijn aan wezigheid, onbekommerd zijn reclamejasje. Toen de Braziliaanse federatie van journa listen, bevreesd voor de concurrentie van Zorgeloos handtekeningen plaatsen zoals in Nederland te doen gebruikelijk is' er i West-Duitsland niet meer bij. De agent met hond week in Hiltrup niet van de'zijde va Ruud Krol,' die niettemin gehoor gaf aan het verzoek van de enthousiaste jongelui in de groep van Brazilië (met Joegoslavië, Schotland en Zaire) eerste wordt, de mees te kans heeft om wereldkampioen te wor den." Niets Pele zal er na een briljante carrière niet meer bij zijn. Dat heeft hem aan het den ken gezet en hij is tot de conclusie geko men dat het voor hemzelf niets uitmaakt of Brazilië wel dan niet wereldkampioen wordt. „Als mijn land de titel verliest, rullen be paalde mensen in Brazilië kwaad op mij zijn, omdat ik me niet meer beschikbaar heb gesteld. Dat zal aan mijn image echter geen afbreuk doen. Als Brazilië de titel be houdt zal men moeten toegeven da: mijn besluit juist is geweest en het wereldkam- de beroemdheid protest aantekende tegen zijn voornemen nm als tv-commentator op te treden, stona de reis van Pele naar Duitsland op losse schroeven. De frisdrankfirma wierp zich echter op als redder in de nood en hoewel Pele, nog altijd glimlachend, een blikje met de drank onaangeroerd liet, was dat geen reden van de ongeduldig wordende begeleiders^ ook van die frisdrankfirma, om hem toe te staan zijn visie op het wereldvoetbalgebeu- ren te geven. Pele, die 18 jaar actief was als voetballer, 110 interlands speeJd, waar in hij 103 maal scoorde en voor zijn club Santos 1256 doelpunten maakte in 1268 wed strijden, was in zijn prognose. „Brazilië heeft een 'jonge ploeg. Ik ben hier ook om hen te helpen, want de spelers missen er varing. Ze zijn technisch evenwel zeer sterk, vooral de verdediging. Hoewel de coördinatie daarin nog te zeer ontbreekt. Ik zal voor elke wedstrijd een praatje houden. Misschien helpt mijn aanwezigheid hen en kan ik hen van dienst zijn. Naar mijn me ning is dit Brazilië de sterkste ploeg die» we ooit op de been hebben gebracht. Jawel, ook sterker dan in de tijd dat ik er nog deel van uitmaakte. Ik zie in Brazilië dan ook een favoriet voor de titel, en met mijn land zijn dat Italië, West-Duitsland, Joego slavië en Nederland. Deze landen zullen de finale bereiken en dan neem ik aan dat daarin het team dat Vrijdag 14 juni Ned. I 15.55 17.45 West-Duitsl. - Chili (r) Ned. II 19.25 21.15 DDR - Australië (r) 23.10 23.40 Zaïre - Schotland (s) Duitsl. II 15.50 - 17.40 W. Duitsl. - Chili (r) 19.20 21.15 DDR - Australië (r) 21.30 23.15 Zaire - Schotland (s) België 16.00 17.45 W. Duitsl. - Chili (r) 16.30 21.15 Zaïre - Schotland (r) 22.00 22.20 DDR - Australië (s) r rechtstreeks 5 samenvatting. pioenschap niet afhangt van het wel of niet meespelen van ene Pele. Overigens kan ik zeggen dat ik me niet meer op het voetbal veld zal vertonen. Mijn club Santos wil nog een afscheidswedstrijd organiseren maar ik voel er helemaal niets voor en dus zal het wel niet doorgaan". Toch doet het Pele wel wat dat hij niet meer in actie zal komen. Met een dromeri ge blik zegt hij: „Ik heb altijd graag ge speeld, het is voor mij bepaald niet prettig niet meer op het veld te staan. Het zal voor mij moeilijker zijn om nu te kijken dan vroeger te spelen. Ik zal ook nerveuzer zijn op de tribune, maar ik vertrouw op de Braziliaanse ploeg die na driemaal de be ker te hebben gewonnen, geen verrassing meer kan zijn. Dat wordt,' ik zeg het nog maals, naar mijn mening Olanda". Uruquay laat maar weinig twijfels (Van onze sportderactie) DUISBURG Uruguay heeft zijn messen gescherpt. Het oèfenpartijtje, dat de eerste tegenstander van Nederland in het wereld- toernooi gistermiddag speelde tegen het in de hoogste Westduitse amateurafdeling uit komende Elntracht Duisburg, maakte veel, zo niet alles, duidelijk. Oranje moet over morgen in het Niedersachsen-stadion te Hannover door een hel, teneinde zich een gunstige uitgangspositie voor het bereiken van de tweede finaleronde te kunnen ver werven. Niet zozeer omdat de Zuid-Amerikanen zulk voortreffelijk voetbal spelen - al bewezen ze bij vlagen, dat ze erg veel kunnen - maar vooral omdat het woord „mededo gen" niet in hun woordenboek lijkt voor te komen. Er werden soms zulke intens gemene over tredingen gemaakt, dat Duisburg's trainer Hermann Lindemann naderhand terecht op merkte: „Dit was te gek. Ik heb mijn spe lers constant moeten toeroepen zich te be heersen. Wat zou er gebeurd zijn als wij Uruguay van repliek hadden gediend. Waarschuw het Nederlands elftal maar .Het krijgt het verschrikkelijk moeilijk." Lindemann is niet de eerste de beste. Hij was ongeveer dertig jaar lang een vooraan staande trainer in het Duitse topvoetbal. Borussia Dortmund maakte verschillende keren van zijn diensten gebruik, voor de Laatste keer im het seizoen 1971/72, op het moment, dat de eens zo beroemde club al niet meer te redden was. Het is zeer de vraag overigens of Uruguay zaterdag kan beschikken over Ruben Cor- bo, de linksbuiten die in het trainingsduel zo ongelukkig ten val kwam, dat hij in aller ijl naar het ziekenhuis moest worden ge bracht. Daar wees een röntgenonderzoek uit, dat de aanvankelijke vrees voor een gebroken enkel ongegrond was. Uruguay speelde ln de volgende op stelling: doel Mazurklewlcz., achter: Forlan, Jaurequl. Maslik. Pavonl, middenveld: Montero Castillo, Es- peryago, Rocha, en Cubtlla, en voor Morena (vervangen door Garlsto) en Ruben Corbo (vervangen door Mantegazza). Ko Knal de mascotte van Oranje werd natuurlijk niet vergeten bij aankomst in Hiltrup. Wim van Hanegem zorgde er persoonlijk voor. i de dag ter beschikking Bij West-Duitsland—Chili Frankfort Maandenlang heeft de Westduitse bondscoach Helmut Schön zich afgevraagd wie tijdens het elnd- toemooi om het wereldkampioenschaop op het middenveld als spelbepaler zou moeten fungeren: Wolfgang Overath of Gllnterh Netzer. Na enkele oefenwedstrijden - onder an deren tegen Italië in Rome (00) - be sefte Schön dat ook in het topvoetbal twee kapiteins op één schip niet harmo niëren. Begin mei leek het er plotseling op, dat zowel Netzer als Overath niet zou kunnen worden opgesteld. Eerstge noemde kwam ln een afgrijselijk slechte conditie uit Spanje naar Hamburg om in de vriendschappelijke ontmoeting met Zweden finaal af te gaan, en Overath beschikte op dat moment over zo weinig zelfvertrouwen, dat Schön hem amper een plaats in het B-elftal, dat tegen de Zweedse reserves oefende, waardig achtte. Sindsdien is er wel het een en ander veranderd. Woflgang Overath kreeg, ge confronteerd met de zwakke vorm van zijn grote rivaal, zijn zenuwen ineens weer onder controle. En Gtlnther Netzer wed door Schön en aanvoerder Franz Beckenbauer gedwongen tot een bijscho lingscursus. Terwijl de sterren van Bayem Mllnchen en de andere uitverko- renen tien dagen lang in warmere stre ken op adem konden komen, verbleel Netzer in zijn geboorteplaats MUn- chen/Gladbach, waar hij onder leiding van Borussia's conditietrainer Kurt Dry- galski twee keer daags aan zijn conditie werkte. Hij moest zelfs afzien van een reis langs een groot aantal filialen van een firma, die hem 100.000 mark had geboden voor het geven van handteke ningen aan voetbalfans. Het lukte echter allemaal niet erg. Tol overmaat van ramp ls Netzer nu ook nog geblesseerd geraakt. Dr. Heinricb Hess. de art» van de Duitse selectie, constateerde afgelopen zaterdag een spierscheurlng in het rechterdijbeen, op gelopen tijdens een onbenullig trainings- partijtje. Eenzelfde blessure was er de oorzaak van, dat Günther Netzer in 1970 te Mexico verstek moest laten gaan. Hij MORGEN OP TV moest genoegen nemen met de rol van toeschouwer, iets dat hem ook al was overkomen in 1966. GUnterh Netzer zit morgenmiddag in het Berlijnse olympiastadion dus opnieuw op de tribune. „Toch hoop ik in dit toer nooi nog in actie te komen", zei hij voor het vertrek naar de verdeelde stad. „Als alles meeloopt, ben ik volgende week weer gezond." Het ls de vraag of het lukt. Wolfgang Overath schijnt namelijk In grote vorm te zijn. De aanvoerder van FC Köln blaakt van strijdlust. En van zelfver trouwen! TON VAN DALEN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14