M Sadat: VS moeten meer tegen inflatie doen in F alestimse zaak SURINAMERS IN GROTE STROOM NAAR NEDERLAND Groep senatoren steunt Kissinger Heroïne voor Amsterdam gevonden Overleg over gewijzigde opzet B,B. Rome houdt vast aan „tweede instantie" huweli j ksprocessen Maatregelen in Frankrijk J KcidócSomoni OOiyutiRDAG 13 JUNI 1974 PAGINA 1? WASHINGTON (AP) Een groep senatoren uit beide partijen heeft een resolutie inge diend, waarin wordt verklaard dat de inte griteit en de geloofwaardigheid van de mi nister van Buitenlandse Zaken, Henry Kis singer, aan geen twijfel onderhevig is. In de resolutie wordt uitdrukking gegeven aan de hoogste bewondering voor en ver trouwen in Kissinger. Hij werd ingediend door senator James Allen, een democraat uit Alabama en had tegen het eind van de dag 38 handtekeningen verkregen. De reso lutie ligt op de tafel in de Senaat, zodat nog meer senatoren er hun handtekening op kunnen zetten. Senator Case, republikein, zei dat hij toen, op basis van de verklaringen van Kissinger, tot de conclusie was gekpmen, dat de rol van Kissipger in de kwestie van het afluis teren van de telefoongesprekken geen be lemmering vormde voor de bekrachtiging van diens benoeming tot minister van Buitenlandse Zaken. Case zei dat hij toen, op basis van de verkla ringen van Kissinger, tot de conclusie was gekomen, dat de rol van Kissinger in de kwestie van het afluisteren van de tele foongesprekken geen belemmering vormde voor de bekrachtiging van diens benoe ming tot minister van Buitenlandse Zaken Hij zei dat de archieven van de federale re cherche aantoonden, dat Kissinger had verzocht dat telefoongesprekken moesten worden afgeluisterd, maar de senatoren hadden geen redenen gezien om de uitleg van Kissinger, dat het besluit hiertoe van hogerhand was gekomen, te betwijfelen. PARIJS (AP) In de bagage van vier jonge Chinezen van Britse nationaliteit die uit Hong kong waren gekomen, heeft de politie van het vliegveld Orly negen kilo heroïne aangetroffen. De vier Chinezen, die zich stu denten noemden, zijn gearres teerd alsook een vijfde die in een auto met Nederlandse num merborden naar het vliegveld was gekomen om de reizigers af te halen. Volgens een woord voerder van de douane was Am sterdam d? bestemming ge weest van de „Bruine suiker" PARAMARIBO (ANP) De eer ste maanden van dit jaar is de belangstelling van Surinamers om naar Nederland te komen nog sterk toegenomen. Tot nu toe heeft het bevolkingsregister in Paramaribo al ruim elfdui zend paspoorten uitgereikt. Momenteel worden gemiddeld zelfs 160 paspoorten per dag af- maand zes extra vluchten inge zet op de route Paramaribo-Am sterdam, die uitgevoerd worden met DC-10 toestellen. In het der de kwartaal van dit jaar zullen er in totaal ruim twintig worden uitgevoerd, maar de KLM is al voorbereid nog meer vlïichten in te zetten als dit noodzakelijk mocht zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Za ken is van plan zo spoedig mo gelijk met de betrokken ambte- narenorganisaties overleg te openen over de eventuele gevol gen van een gewijzigde opzet van de organisatie Bescherming Bevolking. Zoals bekend is een nota hulpver lening bij ongevallen en rampen in voorbereiding, waarin ook ge sproken wordt over beperking van taak en omvang van de or ganisatie, BB. De minister hoopt de nota binnen enkele maanden aan de Tweede Kamer aan te bieden. Ziektekosten voorziening bejaarde ambtenaren Rotterdam (ANP) Aan het be gin van het tiende congres van de algemene Bond van Ambte naren heeft de scheidende voor zatter J. Hoogerwerf gisteren in Rotterdam de aandacht ge vraagd voor een ziektekosten voorziening voor gepensioneerde ambtenaren uit de rijksdienst en het ondérwijs en de weduwen van 65 jaar en ouder. Bovendien streeft de bond naar een structurele herziening van het bezoldigingsbesluit, dat vol gens de voorzitter spoedig tot stand dient te komen, omdat het huidige systeem in vele opzich ten niet meer voldoet. Hij vroeg tevens bijzonder aandacht voor de positie van de leden, die werkzaam zijn in de particulie re gezondheidszorg en het wel zijnswerk. gegeven. De KLM heeft deze De groeiende stroom Surinamers naar Nederland staat volgens deskundigen in verband met de aangekondigde onafhankelijk heid van Suriname en staat in schril contrast met de oproep van premier Arron. Deze vroeg zijn landgenoten kortgeleden nog terug te keren naar Surina me voor de onafhankelijkheid een feit wordt. Lolly's redden gegijzeld meisje NEW YORK (Rtir) Een politie man in New York heeft met succes gebruik gemaakt van lol ly's om een meisje van vijf jaar weg te krijgen van een man, die haar reeds meer dan dertig uur in gijzeling had ge houden en haar vader had dood geschoten. De politieman was naar de open deur gekropen van de flatwo ning in een arme wijk en het kleine meisje sprong van de knie van de man die haar gij zelde en gewapend was en ren de naar de deur om de aangebo den lolly's in ontvangst te ne men. Enkele minuten later gaf de man, Floyd Steele genaamd, zich over een aan de politie, die de flatwoning had omsingeld. Voordat de list met de lolly's was uitgevoerd kon de politie Steele waarnemen door de open deur terwijl hij een revolver tegen het hoofd van het meisje hield, wier vader op de vloer lag. Het kind riep de politie toe: „Pap pie slaapt". VREUGDEDANS PANOVS NA VERKRIJGEN VAN VISUM MOSKOU (AP) - Het dansers echtpaar Valery en Galina Pa- nov heeft gisteren te Leningrad het zeer lang verwachtte visum gekregen dat hen in staat stelt naar Israël te gaan. Leningrad is vernomen dat zij, de kostbare bescheiden op zak, voor het paspoort, en vi sumbureau een vreugdedansje zijn gaan uitvoeren. Uit het ge bouw komend had de 35-jarige ex-ster van het Kirovballet Va lery Panov gezegd, de men sen op straat zijn paspoort to nend: „Dit is het gelukkigste ogenblik uit mijn leven dat u nu meemaakt". Eindrapport tweede nationale luchthaven volgende maand DEN HAAG (ANP) Verwacht wordt dat de plangroep tweede nationale luchthaven In juli haar eindrapport zal uitbrengen. Het rapport zal een ulltgebreide analyse bevatten van de vijf plaatsen die eventueel voor ves tiging van een nieuwe luchtha ven in aanmerking komen. Op basis van dit eindrapport zal de ministerraad te zijner tijd een voorlopig standpunt bepalen over de vraag of er en, zo ja. waar een tweede nationale luchthaven moet komen. Naar de mening van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is zeker niet in ons land en waarschijnlijk ook niet in het buitenland, een eventueel toe komstig project zo vergaand geanaliseerd als in dit geval is gebeurd. De plangroep is op 8 februari 1972 ingesteld en staat onder lei ding van ir. F.TH. Sogers. Op vijf mogelijke plaatsen heeft de afgelopen jaren het onder zoek zich geconcentreerd: de Markerwaard, de Maasvlakte, het ondiepe kustgebied voor de kust van Goeree, Leerdam en Dinteloord. De Oudhollandse markt in Hoorn ie weer geopend. Allerlei oude ambachten zijn daar te zien, zoals hel snijden van spe culaasplankjes. Om geheel in stijl te blijven heeft de hout snijder zich in Oudhollands kostuum gessioken. UTRECHT (ANP) De Neder landse bisschoppen hebben be sloten tot de vestiging van een bureau in Utrecht voor de be handeling van katholieke huwe lijksprocessen „in tweede in stantie". De „tweede instantie" houdt in Bij het Kubbah-paleis van de Egyptische president in Cairo had zich gisteren een enorme mensenmassa verzameld. De politie had er danig moe.te mee deze menigte terug te dringen toen de wagen met de Egyptische president Sadat en de Amerikaanse president Nixon voor bij kwam. CAIRO (APUPI) Tijdens het bleem in het Midden-Oosten." officiële diner dat president NÜxon gisteren door president Anwar Sadat van Egypte werd aangeboden, heeft Sadat gezegd dat de Verenigde Staten meer moeten doen om de Palestijne kwestie op te lossen. Sadat noemde deze kwestie „het kernpunt van het gehele pro- Hij dien dat noodzakelijk zou blij ken, zou vechten om het door Israël bezette deel van het Egyptische grondgebied terug te krijgen. „Het is absoluut nood zakelijk voor een land als Egyp te, om zijn gebied terug te win nen, óf op vredelievende manier PARIJS Om de sterk door in flatie getroffen economie en de vooruitgang van de EEG te steunen heeft Frankrijk woens dag een aantal maatregelen ge nomen. De inkomstenbelasting gaat omhoog, het energiever bruik zal sterk worden vermin derd en de binnenlandse vraag zal worden beteugeld. De Franse centrale bank; de Ban- que de France, heeft voorts een nieuwe president gekregen: Bernard Clappier (60 jaar). Hij is de opvolger van Olivier Wormser. De commandcwis.se- Üng houdt verband met een be- leidsgeschil. Na droogte rupselnplaag in Ethiopië ROME (AFP) - Het al door droogte geteisterde Ethiopië wordt op het ogenblik bezocht door een rupsenplaag, zo heeft de voedsel en landbouworgani satie van de Verenigde Naties (FAO) in Rome meegedeeld. De rups van het soort apanteles mlitares houdt huis in veertien provincies en op 40.000 vierkan te kilometer bouwland. In een bepaald stadium van haar ont wikkeling verandert de rups in een vlieg. Meegevoerd op de' Zowel president Nixon als president Sadat zwaaiden gisteren enthousiast terug na wind kan ze zo 100 kilometer den. In een open auto reden zij vanaf het vliegveld m Cairo door de binnenstad of met geweld", zo zei Sadat. zei Nixon. tevens dat Egypte, in- Nixon ontweek directe antwoorden Twee miljoen dansende en jui- op de opmerkingen van Sadat. Hij zei: „Ik ben niet gekomen met pasklare oplossingen voor problemen die er reeds tiental len jaren zijn. Deze oplossingen behoeven „lang delicaat diplo matiek overleg door alle partij en die er bij betrokken zijn", zo chende Egyptenaren hadden eerder op de dag Nixon inge haald als een held. Het zo zeer door het Watergate-schandaal geplaagde staatshoofd kreeg in Cairo het enthousiastste welkom dat hem ooit in zijn loopbaan was bereid. dat de verdediger van de huw&- lijksband verplicht is in hoger beroep te gaan tegen een uit spraak in eerste insitantie waar bij een kerkelijk huwelijk on geldig is verklaard. In Nederland werd echter de laat ste jaren in de praktijk van deze tweede instantie afgezien, als de zaak aan alLe partijen „overduidelijk was. De Ro meinse autoriteiten hebben dit nu verboden, wat oprichting van het bureau in Utrecht noodzake lijk maakte. Er zullen zes rechters worden aangetrokken, plus de twee ver eiste „defensores vinculi" (ver dedigers van de huwelijks band). Naar schatting vierhon derd processen zullen jaarlijks het bureau passeren. De kosten worden geschat op een tot an derhalve ton per jaar. Presentje voor vaderdag ALS ER NOG MOEDERS ZIJN die rondlopen met de knellend vraag, hoe ze zondag vader op een andere manier kunnen fétere dan met het bekende flesje after-shave, het rokertje of een lialv liter cognac: ket feest dat vandag in München begint, biedt uil komst. Want voor hoevelen zal Vaderdag 1974 een onvergetelijke dag worden als ze, ongehinderd door huishoudelijke regelmaat, komende weel in hun gemakkelijke stoel ongestoord kunnen kijken naar de ver richtingen van 's werelds beste voetballers op de Duitse sportvel den! Geen moeders die verdrietig kijken, omdat er bij het diner gehaast of gejaagd moet worden; geen vrouwen of kinderen die te duidelijl laten blijken dat "op het andere net" zo iets leuks te beleven valt, geen als dringend onder de neus gewreven huishoudelijke karwei tjes waaraan vader voorrang zou moeten geven boven het bewonde ren van de Nederlandse elf of hun buitenlandse concurrenten. Een belofte van "Kijk jij de komende dagen maar rustig naar he scherm" zal met nog meer dankbaarheid in ontvangst worden gene men dan de traditionele attenties waarvoor de winkeliers zo hui best doen om uitverkoren te worden. Is vader of uw man helemaal niet sportief en kan hem zelf Cruyff ot Beckenbauer geen snars chelen? Dezer dagen begint toevallig ook het Holland-Festival. In de theatert en concertzalen die daarvoor hun poorten openen zal hij dan waar schijnlijk de enige plek vinden, waar het gedruis van de voetbalma rathon niet doordringt. Tenzij men daar in de rust bekend gaat maken, hoe de stand is. Maar zo'n moment kan zelfs de grootste voetbalhater nog wel oven leven. Weeroverzicht De Bilt - Boven Scandinavië en Weersverwachting tot morgen: Noord-Rusland is de luchtdruk Droog, vrij zonnig en geleidelijk in het afgelopen etmaal flink hogere temperaturen, gestegen. Daarentegen vertoon- Weersvooruitzichten in cijfers den de barometerstanden in het voor zaterdag: oostelijk gedeelte van de Atlan- Aantal uren zon: 7—18 tische Oceaan en in Zuidwest- Min. temp.: omstreeks 10 gr. Europa een dalende tendens. Max. temp: omstreeks 20 gr. Een depressie boven Zuid-West- Kans op een droge periode van Rusland zal naar het zich laat minstens 12 uur: 95 procent, aanzien naar Noord-Joegoslavië Kans op een geheel droog etmaal: trekken. Een bij dit lagedrukge- 90 procent, bied behorend warmtefront ver oorzaakte vooral in Tsjechoslo- WEERRAPPORTEN wakije en Oostenrijk regen. max. neer- In Duitsland, dat schuil ging on- un)Q llag der een zwaar wolkendek, was de neerslag aanmerkelijk min- is o der. Boven Noord-Rusland en Doelen cw. bew! >7 o Scandinavië zal ook in de ko- Fold» h. bew. is o mende dagen de luchtdruk hoog Iw.' bew.' l" o blijven. Met noordoostelijke Lucht H dum i. bew. ie o winden wordt lucht aangevoerd »b»wW' "ïs die vrij droog is en waarin de zd. "Limburg geh'^bew, i« n temperaturen geleidelijk aan Aberdeen zw. bew. u» o wat hoger zullen worden. ïii.Tw. g i Berlijn rcRenbul 18 2 Bordeaux zw. bew. 25 O Brussel ïw. bew. 17 Frankfort regen 18 7 Geneve L bew. 18 O Holalnkl Initsbrück regen 10 U Kopenhagen Parijs Kom* Spilt Dtonboel Las I'ulmaj New York Tel Avlv de mensen die zich langs de wegen verzameld had- ar het paleis van de Egyptische president. Zo'n 100.000 jO09sle de^' Nete :\drhe lTVcen Interpellatie personeel sstop ziekenhuizen DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren het CPN- Kamerlid De Leeuw toegestaan staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid te interpelleren over de personeelsstop bij de ziekenhuizen. De interpellatie is tot minstens volgende week uitgesteld. Veel kamerleden vonden het noodza kelijk, zich gedegen voor te be reiden. Bovendien achtten zij het van belang, dat het begon nen overleg tussen, staatssecre taris Hendriks en de vakbonden van overheidspersoneel wordt afgerond, alvorens de bewinds man In de Kamer zijn beleid gaat verdedigen. Tijdens de interpellatie gaat De Leeuw vragen of de bewinds man de personeelsstop onmid dellijk wil opschorten. Autosnelweg naar Zd. Italië gereed ROME De autosnelweg vnn Sa lerno naar Regg'o dl Calabria In het uiterste zuiden van Itall# Is s'nds vandaag over de vollo lengte van 443 km ben'dbaar. Gis»-ren is het laatste stuk In de prov'n-le Potenza voor het verkeer vrijgegeven. Men kan thans van de Brenner- pas tot het uiterste puntje van de Italiaanse laars In een ruk doorrilden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13