CRIMINALITEIT VERONTRUST VERZEKERAARS Debat Lagerhuis IRA-betoging begrafenis over bij PAS IN 1976 KIIKGELD VERHOGING £etdócSou/ia/ttfc LACHMON: GEEN OPPOSITIE MEER TEGEN SURINAMES ONAFHANK ELIJKHEID Eindhoven wil hartchirurgie terug Regering Rumor ten val gebracht Oplossing conflict Hartekamp lijkt nabij Meer loon na onlusten in goudmijn Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In kringen van de internationale schadeverzekeraars heerst grote verontrusting over de toenemende criminaliteit. Deze veront rusting Is zelfs zo groot, dat volgens de Neder, landse schadeverzekeraars de grens van het aan vaardbare in feite al overschreden is. Jhr. mr. P. H. G. Nahuys, voorzitter van de Nederlandse Unie van Schadeverzekeraars, zei hierover van middag tijdens de jaarvergadering, dat de verze. kerbaarheid, althans naar de bestaande normen, zeker In gevaar dreigt te komen. ïhr. Nahuys zei m dit verband „het aantal brand- i stichtingen, inbraken en diefstallen stijgt sterk, evenals dat van de gewapende overvallen; vele vormen van agressie treffen de glasverzekeraars, terwijl sabotage en terrorisme vele mensenlevens eisen en enorme schade veroorzaken aan vlieg tuigen en andere middelen van vervoer, bene vens de lading ervan." Voor wat Nederland zelf betreft wees jhr. Nahuys erop, dat de auto-verzekeraars gegevens verza melen over de gevolgen van de maximumsnel heid van 100 km op de snelwegen. Volgens minis ter Lubbers van Economische Zaken is de scha- defrequentie in de eerste 4 maanden van dit jaar 5 tot 10 procent gedaald, maar is het gemiddelde schadebedrag in de materiële sector sterk geste gen. De schadeverzekeraars zelf wachten de re sultaten van hun eigen studie af, alvorens nadere gegevens te verstrekken. EINDHOVEN ANP „Over uw hoofden heen doe ik een drin gend beroep op staatssecretaris Hendriksom mee te werken aan een snelle oplossing van het probleem rond de hartchirurgie in Eindhoven". Dit zei burge meester, mr. J. van der Lee, gisteren ter gelegenheid van de officiële opening van het Eind- hovense Catharina-ziekenhuis. iDrs. J. v. Stuyvenberg, voorzitter van het stichtingsbestuur van het ziekenhuis, onderstreepte de noodzakelijkheid van een snelle hervatting van open hartopera ties in Eindhoven. ^.Specialisten verdwijnen naar el ders. Het Catharina-ziekenhuis beschikt over kostbare appara tuur, terwijl ook de capaciteit van de operatiekamers is ge richt op hartchirurgie. Er zijn miljoenen guldens geïnvesteerd, waar we nu nauwelijks iets aan hebben", aldus de heer Van Stuyvenberg. t»Ik vind dit merkwaardig want de directeur-geneesheer van het Catharina-ziekenhuis heeft des- tijds pertinent gezegd dat er bij de bouw van dit zieknhuis geen rekening is gehouden met voor zieningen voor hartchirurgie". Dit zei de Eindhovense hartchi rurg dr. P. J. van der Schaar gisteravond in een reactie op de opmerkingen van burgemeester Van der Leen en de heer Van Stuyvenberg. Die operaties werden, nu bijna twee jaar geleden, stopgezet na een diepgaand conflict tussen dr. Van der Schaar en de medi sche staf van het ziekenhuis. Uit recente uitlatingen van zowel staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) als staatsse cretaris Klein (onderwijs en we tenschappen) kan worden ge concludeerd dat hun beleid erop is gericht allereerst de hartchirurgische capaciteit in de academische ziekenhuizen uit te breiden. Pas daarna zou, eventueel, het Eindhovense Ca- tharinaziekenhuis weer een kans krijgen. Vier landen zoeken samen opvolger van Starfighter DEN HAAG (ANP) - De ministers van Defensie van Noorwegen, Denemarken, België en Nederland hebben vorige maand in Brussel besloten gezamenlijk te gaan zoeken naar een op volger van de Starfighter. De stuurgroep, die zich oriënteert over deze opvol ging zal op 24 juni a.s. be ginnen aan een rondreis door de Verenigde Staten. De groep, bestaande uit mi litaire en burgerlijke des kundigen, heeft vorige week het eerste deel van de oriëntatie aangevat met be sprekingen in Frankrijk over de Mirage F 1"- straaljager. In Amerika zal men bespre kingen voeren met de direc ties van General Dynamics en van Northrop. In juli zal een bezoek aan Zweden vol gen waar men zich zal la ten voorlichten over de Saab-Scania „Viggen". De Italiaanse minister-pre.fident Mariano Rumor. J ROME (Reuter) De ernstige economische toestand waarin Italië zich bevindt heeft voor de tweede maal in nog geen drie maanden een regering ten val gebracht. Premier Mariano Rumor moest voor de tweede maal dit jaar het veld ruimen, omdat de so cialistische ministers niet ak koord gingen met de economi sche en financiële sanerings maatregelen, die een einde zou den moeten maken aan de snel aangroeiende tekorten op de be- talings- en op e handelsbalans. Van de drie coalitiepartijen wil den de christen-democraten en de sociaal-democraten straffe bezuinigingsmaatregelen, waar onder een beperking van de kredietverlening, en hogere be lasting. De socialisten, met steun van de invloedrijke vak beweging, weigerden hiermee In te stemmen omdat naar hun mening het program van de christen-democratische minister van financiën, Emilio Colombo,- de werkgelegenheid in gevaar zou brengen en de arbeiders klasse harder zou treffen dan de andere bevolkingsgroepen. Universitair nieuws Aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam zijn geslaagd: voor het doctoraal examen in de eco nomische wetenshappen: S. Langebroek (Den Haag), H. J. 1 Kooy (Voorschoten), J. B. Kos- <ter (Delft), H. C. van der Hee 1 (Voorschoten), A. J. Pasman (Scheveningen), G. B. K. de Graan (den Haag), R. F. Rijn- tjes (Den Haag). Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn geslaagd: kandi daatsexamen psychologie: J. Jolles (Den Haag), A. F. Ver- steegh (Den Haag), "Aan de Leidse Universiteit is ge- prom: tot doctor in de letteren: H. F. Cohen. Tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen G. L. Spoek en H. van Or- mondt. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn geslaagd voor Can- didaatsexamen farmacie: P. F. Wiiderink (Voorburg) Docto raalexamen biologie: F. J. Kingma (Den Haag), Doctoraal- l examen Godgeleerdheid: J.R. I Achterberg (Den Haag). Docto- I raalexamen rechtsgeleerdheid: t mevr. C. Vidor-Huisman i (Delft), A. de Booy (Den i Haag). Doctoraalexamen muziek- I wetenschap: mevr. M. Nasta- si-Meulenbelt (Den Haag) cum laude. Doctoraalexamen genees- kunde: R. J. W. Bellekom (Den t Haag) G. Schreij (Bleiswijk). t Tandartsenexamen( R. M. M. Steinmeyer (Den Haag). Candi- daatsexamen psychologie: mej. J' E. E. Munnikes (Voorschoten). J' Candidaatsexamen opvoedkun- 1 de: mej. J. S. Bakker (Voor- burg) Doctoraalexamen opvoed- 1 kunde: E. M. Moerman (Sche- veningen). Dierenartsexamen I W. L. Keers (Wassenaar), Doc- toraalexamen Planologie: A. M. Bos (Zoetermeer). II •Aan de Katholieke Universiteit In 1 Nijmegen is benoemd tot bui- tengewoon hoogleraar in de fa- 1 culteit der Geneeskunde de heer I dr. H. Prenen uit Nijmegen. De heer Prenen zal onderwijs gaan III geven in de inwendige genees- i kunde, in het bijzonder de inlei- li- ding tot de inwendige genees- li kunde. 'Aan de Amsterdamse academie is geslaagd voor het examen M.O. Lichamelijke oefening: R.V. van Aerde uit Den Haag. LONDEN De recente demon straties van IRA-mannen in het zwart bij de lijkkist van honger staker Michael Gaughan in Lon den, werden gisteren scherp in het Lagerhuis aangevallen. Mi- De"™^„sen,at)eve schadu„„,i„is- nister Roy Jenkins van binnen- uniformen verbiedt landse zaken verklaarde, dat de baar. Londense politie rapporten over- Er werd van verschillende zijden gemaakt heeft aan de officier van justitie, die momenteel on derzoekt of sommige bekende IRA-leden vervolgd moeten wor- aangedrongen de IRA illegaal te maken in Groot-Brittannië. Mi nister Jenkins antwoordde, dat de politie dit niet wenselijk acht. Zijn standpunt werd na dien gesteund door de conserva tieve partijleider, Edward Heath. schande dat de overheid dit Minister Jenkins ontkende, dat hij Geen ongeluk, maar ,,namaak-neerstortenvan een NASA-proefvlicgtuig. Op deze manier wil men gege vens verzamelen waarmee men de veiligheid bij e en crash" kan verhogen. Zo kan ook een buiklanding met een snelheid van 90 km. per uur worden nagebootst. HILVERSUM Eigenlijk zou de omroepbijdrage per juli 1975 verhoogd moeten worden. Dank zij de algemene reserve van 134 miljoen behoeft hiertoe niet te worden overgegaan. In juli 1976 zal de bijdrage echter omhoog moeten met 47 gulden. De zend tijd zal dan met 15 procent zijn uitgebreid. De raad van beheer van de NOS schrijft dit in een nota over het beleid in de komende jaren, die vrijdag ter discussie aan het NOS-bestuur zal worden voorge legd. In de begroting voor 1974 is reke ning gehouden met een uitga- venstijgiog van rond 10 procent, maar wil de omroep het huidige programma beleid in stand hou den. dan zal een aanzienlijk ho gere stijg'ng voor 1974 en 1975 moeten worden toegestaan, al dus de raad van beheer van de NOS. De raad van beheer is voorts van oordeel dat de AM- en FM-ra diozenders, die dezelfde pro gramma's uitzenden, moeten worden ontkoppeld, waardoor men in feite de beschikking krijgt over meer radiozenders. De televisiezendtijd dient volgens^ de nota de komende vijf jaar met vijf uur per week per jaar voor de vijf a-omroepen te wor den uitgebreid. In een later sta dium zou dan ook de zendtijd van de NOS nog enige uitbrei ding moeten ondergaan, opdat over vijf jaar de in de wet schreven zendtijdverhouding tussen de verschillende omroe pen is rechtgetrokken. Subsidieregeling kerk genootschappen DEN HAAG (ANP) Hel KVP- kamerlid Van der Sanden heeft minister Duisenberg (financiën) gevraagd hoe ver het staat met de studie over de mogelijkheden van een subsidieregeling aan de Nederlandse kerkgenootschap pen. Ook wil hij weten in welk stadium de studie verkeert over de afkoopregeling ten aanzien van tractementen, pensioenen en andere inkomsten van kerk genootschappen. AMSTERDA M (ANP) - Het be stuur van de Daniël de Brou werstichting heeft gisteren alle medewerkers en belanghebben den van de zwakzinnigeninrich ting "De Hartekamp", in Heem stede, waarvan het de hoogste leiding in handen heeft, een ge- detaileord voorstel toegezonden ter oplossing van het conflict over de uitgevaardigde richtlij nen en de schorsing van cursus leider Peter Jansen, die deze richtlijnen niet wenste op te vol gen. Aan twee externe deskundigen is gevraagd voorbereidingen te treffen voor een orgar.isntie-ont- wikke'ingsproject. dat dient te worden uitgevoerd door een nog te verkiezen projectraad. Teneinde de problemen van de Hartekamp tot een oplossing te brengen verklaart het bestuur zich op bepaalde voorwaarden bereid de schorsing van Jansen op te heffen. Hij zal echter zijn functie pas mogen gaan uitoefe nen als de projectraad is ge vormd. IRA-vertoon geduld had. „Men had de familie van Michael Gaughan en de katholieke kerk moeten dwingen het lijk onmid dellijk over te brengen naar Ierland en niet eerst naar Lon den", zei hij. Munster Jenkins wees evenwel op het feit, dat demonstraties en lijkstoeten, waarvan men niet vooraf kan zeggen dat ze zullen ontaarden in ordeverstoring, niet zo maar verboden kunnen worden. Hij is evenwel van plan te onderzoeken, of er toch geen verscherping nodig is van de wet van 1936, die sinds de glo riedagen van de Britse nazibe weging het dragen van politieke Bejaardenhuis uitgebrand HARLINGEN (ANP) - Het Neder lands hervormd rusthuis In Har- lingen is gisteravond aan een ramp ontsnapt. Omstreeks ze ven uur brak er brand uit in het houde gedeelte van het rust huis. De téeeste bewoners wa ren gistermiddag afwezig voor hun jaarlijkse uitstapje en ten tijde van de brand nog niet te rug. De slecht ter been zijnde bejaar den en zieken konden ternau wernood uit de vuurhaard wor de gered en zijn overgebracht naar andere tehuizen in Harlin- gen. Het oude gedeelte van het rust huis is uitgebrand. Het gedeelte, dat over enkele dagen in ge bruik zou worden genomen, liep enorm veel waterschade op. gezwicht was voor de honger stakende gezusters Price. Van conservatieve zijde maakt men zich evenwel ongerust over het feit, dat er nog meer dan 30 an dere Ieren opgesloten zitten in Britse gevangenissen, die nu naar het voorbeeld van IRA-le den eveneens morele druk zou den kunnen gaan uitoefenen om te bekomen dat ze overgeplaatst worden naar Ulster. JOHANNESBURG (UPI) - De di rectie van de Zuidafrikaanse goudmftjn 'Harmony', waar bij een oproer zondag drie Afri kaanse mijnwerkers om het Ie- ven kwamen, heeft een loons verhoging afgekondigd. Het is niet bekend hoeveel de lo nen omhoog gaan maar volgens bedrijfsleider Honnet U de stij ging "aanzienlijk meer" dan de tien procent loonsverhoging, die Juist afgelopen vrijdag was In gevoerd. Over de oorzaak van de onlusten zijn nog geen mede. delingen gedaan. Op het terrein van de mijn is nog een grote politiemacht met automatische wapens, traangas en stokken aanwezig. Van de nood een deugd gemaakt UIT ENGELAND KOMT HET VERRASSENDE BERICHT, dat onder de driedaagse werkweek (afgedwongen door de grote voorjaarssta kingen in energiebedrijven) de industrie minder geleden heeft, dan aanvankelijk werd gevreesd. Reden? De gemiddelde produktie per manuur steeg gemiddeld met zeven pro cent; in bepaalde gevallen zelfs met vijftien. Een onverwachte meevaller, waaruit zou mogen worden afgeleid dat ook bij dit Brit se evenement van de nood een deugd gemaakt werd. Natuurlijk betreft het hier geen algemeen cijfer; het Nationaal Bu reau voor Economische Ontwikkeling heeft zijn onderzoek vooral in gesteld onder de verwerkende industrieën. Bij andere industrieën' zou het onderzoek niet reëel geweest zijn, omdat die rechtstreeks door de staking getroffen werden. EEN ANDERE VERRASSING IS, dat werkgevers en werknemers het over de verklaring van deze meevaller ook in ruime mate eens zijn: een merkbaar grotere inspanning om het loon op peil te kun nen houden. Er zou tijdens de driedaagse werkweek zowel harder^ als beter gewerkt zijn. Wat bij ons weer de vraag opwerpt, of dit gebeurde onder dwang van de vrees, dat anders de inhoud van het loonzakje tot zuiniger leven zou nopen, of misschien ook door het feit, dat een werxnemer op de dagen dat hl werken moest beter uitgrust aan de slag kon gaan. Zo ja, dan zou hij dus zowel fysiek als psychisch beter gemotiveerd op zijn werkplaats zijn verschenen. WAT IN ZEKERE ZIN OOK PERSPECTIEF OPENT voor een werk- tijdverkorting welke niet door stakingen noodzakelijk is, maar een gevolg zou kunnen zijn van de verdere ontwikkeling in de werkgele- genheid en van nieuwe vormen in onze maatschappelijke samenle- Dan zou verdere werktijdverkorting mogelijk zijn zonder dat de pro- duktiviteit daar onder te lijden heeft; in tegendeel: door een pro- duktiviteitsverhoging per manuur zou de economische mogelijkheid^ worden geschpen voor uitbreiding van de werkgelegenheid en - als geschapen voor uitbreiding van de werkgelegenheid en - als men de men de extra produktierendementen daarin stopt - ook tto een 6tap vooruit bij de inflatie-bestrijding. In Engeland is de les getrokken dat onder dwang van een noodsitua-' tie ieders verantwoordelijkheidsgevoel en bereidheid tot in goede - harmonie samenwerken, toeneemt. Zo iets moet toch ook zonder de dwang van een directe nood mogelijk zijn. i= mist 10 temperaturen luchtdruk in millibaren gS5 opklaringen hagel ww warmtetront H hoge-drukgebied _^?bewo#ung sneeuw T-r kou-front L lage-drukgebiod m"*** onweer windrichting vorplaatsngsnchtng WEERRAPPORTEN «en. brw DE BILT - Het front dat ons land vandaag in de loop van vanoch tend passeerde, bleef boven het westen van de Britse Eilanden enige tijd stationair en begon daarna over Ierland weer lang zaam naar het oosten op te dringen. De luchtdruk bove nde Britse Eilanden en onze omge- Amsterdam regenbui ving blijft daarbij echter stij- I* Bilt J2!#b«w. gen, zodat de aktiviteit van het Ee'dS" regenbul front die nu al vrij gering is. Eindhoven onweer verder af gaat nemen. Morgen regenbui zal het front dicht bij ons land Twente liggen, wat zich zal manifeste- vii»»iiiiren ren in wolkenvelden, waaruit Aberdeen"1* echter geen regen van betekenis Athene wordt verwacht. Gisteren was het bij ons buiig, maar gister- Bordeaux nvond klaarde het tijdelijk op j*™"1'1 bij het passeren van ee nzwak- Geneve"1 ke rug van hoge luchtdruk. Met Helsinki uitzondering van Spanje, Zuid-I- „u Kopenhagen talië en de zuidelijke Balkan. Lissabon waar de temp. weer tussen 20 Locarno en 30 graden werden, was het Leemburg ook elders in Europa koel met Mndrid op veel plaatsen regen. Vooruitzichten voor donderdag: Munchen Hier en daar een hui. Later Nice minder koud. Weersvooruitzicht p^js ten in cijfers voor donderdag: Rome Aantal uren zon: 0 tot 10; Min. §fl>*K.JL.m binckblolm temp.: omstreeks 8 graden; wenen Max. tem.: omstreeks 16 gra- Zurich den; Kans op een droge periode i/u^bo^0* van minstens 12 uur: 90 pro- Las I'nlmas cent; Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Tunis PARAMARIBO De leider van de Surinaamse opposi tiepartij VHP, J. Lachmon, heeft in Pa. ramaribo verklaard, dat zijn par tij de regering zal steunen in het zoeken naar ingebouwde waarborgen die realiseerbaar zijn bij het totstandkomen van de onafhankelijkheid van Surl» name aan het eind van 1975 Volgens de VHP-leider is de da tum van de onafhankelijkheid van Suriname niet meer belang, rijk, gezien de houding van Ne. derland, maar van Nederlandse zijde moeten de waarborgen met betrekking tot onder meer de ontwikkelingshulp de grond wet en de defensie verkregen worden. tlek, waardoor de bevolkings groepen vreedzaam naast el. kaar kunnen werken aan de ont. wikkeling van Suriname, aldus oppositieleider Lachmon in een dankrede op een bijzondere sta tenvergadering ter gelegenheid van de viering van zijn ambts jubileum. De VHP is tot zijn gewijzigde standpunt gekomen in het be- De Surinaamse regeringsleider lang van de verbroederingspoli- Heuck Arron heeft verklaart/ dat de leider van de VHP gt zien zijn verklaring zijn vernn woordelijkheid tegenover 't 9 rinaamse volk heeft begrepen. In kringen van de- regeringspari NPK toonde men zich verheuj over de bereidheid van de opp sltiepartij om aan de totstandlj koming van overleg over i verschillende waarborgen mi te werken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9