Nederland kan rekenen op steun van Bondsrepubliek Vereniging milieudefensie eist stopzetten KEMA-reactor in mei weer gestegen Samenwerking in reclassering Nederlandse militairen onder strenge controle NIXON LEGT OPNIEUW DWANGBEVEL NAAST ZICH NEER Olieboycot centraal in EEG-overleg i Werkloosheid Anonieme brief meldt dood Patricia In kort geding voor Haagse rechtbank Defensie nota verschijnt 11 juli DINSDAG 11 JUNI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent) BONN Nederland kan inzake de olieboycot op de volledige solidariteit van West-Duitsland rekenen. Volgens een woord voerder van de regering zal Bonn pertinent weigeren met de Arabische landen over de geplande economische samenwer king tussen de landen van het Midden-Oosten en de Europese Gemeenschap te onderhandelen zolang deze een olieboycot te gen Nederland niet opgegeven hebben. In dit verband noemde de woordvoerder ook Denemarken. veranties de voornaamste De Arabische landen en de EEG koesteren reeds lang het plan met elkaar over een uitbreiding van de samen werking te spreken, waarbij ontwikkelingshulp aan deze landen en ongestoorde oliele- thema's vormen. De nieuwe Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Hans Die trich Genscher, bekrachtigde echter op de gisteren in Bonn begonnen conferentie van de ministers van buiten landse zaken van de EEG het Westduitse standpunt dat deze dialoog In geen geval voor het einde van de olie boycot zou kunnen starten. Genscher, die momenteel het voorzitterschap van de mi nisterraad voert, legde er hiermee de nadruk op, dat bij de aanloop, die het Euro pese eenheidswerk genomen heeft, de absolute solidariteit op de voorgrond dienen te staan. Tijdens de oliecrisis werd er herhaaldelijk bitter over ge klaagd, dat de Europese lan den geen enkele solidariteit aan de dag legden. Op het ministerie van buitenlandse zaken In Bonn liet men door schemeren, dat Frankrijk het inzake deze kwestie ook vandaag nog in het kader van de Europese politieke samenwerking, waarbij al leen maar kwesties met der de landen ter sprake komen, zich positief opstelt. Op de agenda staan de samenwer king met Amerika, waarover een atlantische declanatle op gesteld wordt, de conferentie over veiligheid en samenwer king met het communistische Oosten te Geneve en ten slot te de reeds vermelde dialoog met de Arabische landen. In conferentiekringen werd op gemerkt dat deze dialoog te gen het verzet van Bonn in niet kan beginnen. Ook de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Max van der Stoel had na het bekend worden van de verlenging van de boycot verklaard, dat dit besluit van invloed zou zijn op de geplande samen werking tussen de EEG en de Arabische landen. i jj)EN HAAG (ANP) De werkloosheid is in mei opnieuw gestegen, zo blijkt uit de door het ministerie van sociale zaken gepubliceerde cijfers. De voor seizoen gecorrigeerde arbeidsreserve steeg in mei met 7200 tot 139.000. Het werkelijke aantal werkloze mannen en vrouwen daalde in mei met resp. 7830 en 850 tegenover eind april tot resp. 87.950 eh 21.570. Dat ondanks deze daling de voor seizoen gecorrigeerde werkloosheid toch steeg, betekent dat de daling van het aantal werkloze mannen en vrouwen, die in deze tijd van het jaar als gevolg van seizoensomstandigheden mag worden verwacht, veel groter had moeten zijn dan zij in werkelijkheid is geweest. Telt men bij de ingeschreven werklozen ook de mannen en vrouwen die te werk zijn ge- - steld op aanvullende werken en 1 de voor bemiddeling naar het vrije bedrijf in aanmerking ko mende personen op sociale werkvoorzieningsobjecten, dan komt men op een totale geregi streerde arbeidsreserve van 117.730 (niet voor seizoen gecor- rigeerd). Dit is 8400 minder dan eind april j.l., maar 15.900 meer dan eind mei van het vorige jaar. De gedeeltelijke werkloosheid t (werktijdverkorting) nam mei eveneens toe. In de week van 20 tot en met 25 mei (de meest recente informatie)" wa ren 400 'vergunningen tot werk tijdverkorting van kracht,'waar bij 11.800 werknemers waren betrokken, waarvan 6000 ii metaalnijverheid, 3100 in de kle ding- en textielindustrie en 1000 bij BOVAG-bedrijven. De werk tijdverkortingen betroffen eind april 600 bedrijven en werknemers. Een van de bedrijfstakken, waar de daling van de werkloosheid in mei geringer was dan met het seizoenpatroon overeenkomt, is de bouw. Eind mei j.l. waren nog bijna 25000 bouwvakkers werkloos. Dit is bijna 9000 (8900) meer dan eind mei 1973. LOS ANGELES (UPI) Een ra diostation in Los Angeles heeft een brief ontvangen,' die afkom stig zou zijn van het „symbione- se bevrijdingsleger", waarin wordt beweerd dat Patricia Hearst is overleden. Een politie woordvoerder gelooft echter niet dat de brief werkelijk afkomstig is van het SLA. In de brief, ondertekend met het nog niet eerder gesignaleerde pseudoniem „kapitein Cha" staat: „Onze geliefde Tania (Patricia Hearst) is doo. Ze is met militaire eer begraven". Verder worden geen bijzonder heden gegeven. MEMOIRES NATALJA SOLZJENITSYN NE WYORK (AP) - Van officiële Sovjetzijde is aait westerse uit- gevers het manuscript aangebo den van de memoires van Na- tal ja Solzjenitsyn, de eerste vrouw van de schrijver en No belprijswinnaar Alexander Solz jenitsyn. De New York Times, die dit be kendmaakte, is van oordeel dat het hier een poging betreft de schrijver in discrediet te bren gen. Alexander werd in februari van dit jaar verbannen en woont thans met zijn tweede vrouw en hun twee kinderen in Zürich. In 1O70 waren Alexander en Natal- ja uit elkaar gegaan, in 1973 voltrok zich hun echtscheiding. De memoires van Natalja, schei kundige en pianiste, behandelen de jaren 1936 tot 1964. Weer gesprek personeelsstop ziekenhuizen UTRECHT (ANP) - De samen werkende bonden van overheids personeel hebben staatssecreta ris Hendriks van Volksgezond heid gevraagd om eten nieuw ge sprek, deze of volgende week, over de personeelsstop in de zie kenhuizén. Volgens de heer J. van Ge fen van de algemene bond van ambtenaren willen de bondenn* nogmaals aandringen op een on middellijke intrekking van deze maatregel. De resultaten van dit gesprek willen zij op 20 juni ter tafel brengen als de organi saties die achter de grote lande lijke manifestatie tegen de per soneelsstop stonden die zaterdag in Utrecht is gehouden ,zich op-' niet aaan beraden over acties. Prins Bernhard en de hertog van Edingburgh hebben gisteren in Londen een nieuwe wervingsaktie van het Wereldnatuurfonds gestart. Het gaat hierbij om door de Britse Munt te vervaardigen penningen in goud en zilver, die aan het natuurbeschermingswerk in 24 landen worden gewijd. Links de voorzitter van het Wereldnatuur fonds Sir Peter Scott. Gehoopt wordt op een opbrengst van ruim 32 miljoen gulden. Het voormalige Britve fotomodel Twiggy (24 jaar) dat de afge lopen jaren in Hollywood heeft gewoond is in Londen terugge keerd om op te treden in een televisie-serie. In Hollywood Is ze er nauwelijks in geslaagd als filmactrice aan de slag te ko- (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De vier Nederlandse instellingen op het ge* bied van de reclassering werken thans samen in de Sticht ting Samenwerkende Reclasseringsinstellingen (SRI). Volgend jaar zullen de vier organisaties geheel fuseren tot één instelling. De nu samenwerkende instellingen, met 650 medewerkers en 70 bureau's in het land hebben van middag een nieuw gebouw in Den Bosch in gebruik geno men, dat door staatssecretaris Glastra van Loon geopend werd. In de SRI werken samen de Katholieke Reclasseringsvereni- ging het Nederlands Genoot schap tot Reclassering, de Pro testant-christelijke Reclasse- ringsvereniging, en de dr. F.S. Meyers-vereniging. SRI-directeur mr. P. Schaafsma benadrukte in een rede, dat de reclassering zich niet alleen moet bezighouden met hulpver lening aan personen die met de justitie in aanraking zijn geko men, maar ook kritisch moet staan ten opzichte van maat schappelijke structuren. Als bij voorbeeld een stedebouwkundige opzet of bepaalde reclame-me thoden leiden tot een verhoging van de criminaliteit, zal de re classering haar geluid moeteil laten horen. Bovendien zal 'het funtioneren van de organen van strafrechtpleging kritisch gevolgd mceten worden. Whitlam premier Australië CANBERRA (UPI) De Austral lische Arbeiderspartij hccfl Gough Whitlam formeel herko zen als premier van Australië, Er waren geen tegenkandidaten. De verkiezing van Whitlam vond plaats op de eerste partijraad na de ovorwinning in de pariet mentsverkiezingen van 18 roet T.b.c.-explosie in Duitse legerplaats (Van een onzer verslaggevers) HESEPE De ongeveer 200 Nederlandse militairen, die gelegen zijn op de basis Hesepe bij Osnabrtichk in Duits land zijn sinds enige tijd onderworpen aan strenge gezond- heidsregels. Zij mogen niet naar de openbare gelegenhe den als bioscoop of café. Zij moeten voor zover het dienstplichtigen zijn 's avonds vroeg naar bed en worden door de militaire geneeskundige dienst bijzonder streng gecontroleerd. Oorzaak is, dat in een snackbar een be diende werkte die bacillendrager van tbc bleek te zijn. De man hoeft een groot aantal inwoners van het dorp He- sepe besmet. De Duitse gezondheidsdienst kent echter geen speciaal controle-in stituut meer voor het opsporen van tuberculose voordeed, heb- dat zich in Hesepe een explosie van tuberculose voordeed heb ben de burgerautoriteiten con tact gezocht met de Nederland se militaire gezondheidsdienst die direct begonnen is niet al? leen de militaire bevolking en de aldaar wonende gezinnen tq onderzoeken, maar ook de bur gerbevolking te controleren. Er werden enige tientallen burgers opgenomen en ook onder de mi litairen waren enkele die ver dacht werden van besmetting. Zii werden eveneens direct op genomen. tot ontraden gebied verklaard en inwonend personeel kreeg een avondklok. Gedurende de maand juni worden om de week de controlemaatregelen her haald. DEN HAAG (ANP) -Op 25 Juni of misschien eerder zal de pre sident van de rechtbank In Den Haag, mr. J.H.C. Slotemaker. uitspraak doen in een kort ge ding, dat gisteren voor hem heeft gediend en aanhangig was gemaakt tegen de minister van Volksgezondheid en Milieuhygië ne door de Vereniging Milieude fensie met als inzet de door de minister aan de KEMA in Am- hem verleende vergunning om de proefkemreactor in bedrijf te stellen. Deze vergunning werd op 1 niel jl. door de overheid verstrekt. De vereniging heeft echter be roep bij de Raad van State aan getekend. Zij verlangde nu, dat de vergunning alsnog vergezeld zou worden van een schorsende werking, hetgeen er op neer zou komen, dat de reactor, die met tussenpozen actief wordt maakt, niet eerder weer in wer king zou treden totdat het be roep van de vereniging is be- e vereniging Milieudefensie heeft dan ook van de president gevraagd in de betreffende ver gunning een opschortende voor waarde op te nemen in verband met het ingestelde beroep. De vergunning kan dan dertig da gen na de uitspraak niet worden gebruikt, verder moet worden bepaald, dat de gedaagde bin nen 8 uur na vonnis de KEMA ADVERTENTIE Als een jonggetrouwd echtpaar in Zuid-Laren (Drente) gezinsuitbreiding kreeg vóórdat het huwelijk negen maanden oud was, werd de vader tewerkgesteld in de tuinen van Havezate „Laarwoud". Elke minuut dat de baby te vroeg geboren werd, moest hij daar goedmaken. Laarwoud is nu één van de prachtigste^ parken in Nederland. U leest dit verhaal en nog vele^ andere in het nieuwe Boek van de - Maand. Een reis in de tijd langs de monumenten van Nederland. Met 13 overzichtelijke route kaarten in vierkleuren. In speciale Boek van de Maand- oplage f. 12.50. Daarna f 22.50. ÏEOEK^ ff>e aanbieding is geldig t/m 6 juli Evande'B 1974. Echter zolang de voorraad maancfl strekt). Boek van de Maand Cadeau van de Maand Meerderheid Eerste Kamer tegen wijziging zondagswet DEN HAAG (ANP) - De meer derheid van de Eerste Kamer heeft bezwaren tegen het door de Tweede Kamer aanvaarde Initiatiefvoorstel—Goudsmit (D'66)—Jurgens (PPR) de zon dagswet zodanig te wijzigen dat gemeentelijke of door gemeen ten gesubsidieerde zwembaden en sportaccommodaties niet meer op zondag gesloten kun nen zijn. Uit het door de eerste kamer uit gebrachte schriftelijke verslag over het voorstel blijkt dat de bezwaren leven bij de fracties KVP (22 zetels), ARP (7 zetels), en een deel van de VVD-fractie CHU (7 zetels) en SGP (1 zetel) (8 zetels). Munten voor bescherming van milieu LONDEN (ANP) - Prins Philip van Engeland en prins Bern hard hebben In Londen de uit gifte bekendgemaakt van een bijzondere serie gouden en zui veren munten waarvan de op brengst van naar verwachting dertig miljoen gulden besteed zal worden aan Internationale milieubescherming. Op de door de Britse koninklijke munt te maken munten zal aan dacht worden besteed aan het natuurbeschermingswerk in 24 landen. De in elk land in circu latie te brengen gouden en twee soorten zilveren munten zullen als wettig betaalmiddel kunnen worden gebruikt en als beelde naar dragen afbeeldingen van diersoorten wier voortbestaan wordt bedreigd of die kenmer kend zijn voor het betrokken land. mededeling doet van de aanvul lende voorwaarde. Dit alles op straffe van een dwangsom van 50.000,- voor ieder etmaal da' gedaagde in gebreke blijft, al dus de dagvaarding. Tijdens het geding bleek, dat de kernreactor van de KEMA in Arnhem al twee uur actief is geweest of zoals de deskundigen zeggen, kritisch is geweest. Ge1 durende de komende drie jaar zal de reactor met tussenpozen in werking worden gesteld voor het opwekken van een steeds hoger elektrisch vermogen. Na drie jaar wordt de reactor defi nitief gestopt en weer vijf jaar later kunnen de onderdelen wor den afgevoerd. Aan het project v/erken veertig academici en het doel Is te proberen om met deze reactor uit een bepaalde hoeveelheid uranium meer energie te verkrijgen dan thans het geval is. In de zitting van de Raad van State, die nog moet worden ge houden, zal de vereniging be zwaren tegen het verlenen van de vergunning aanvoeren uit vrees voor schade, hinder en gevaar door de reactor. Mr. I. de Vos betoogde namens eisers, dat er in de maatschap pij zoveel dingen gebeuren waarop de gewone burger geen vat geeft. Daarom is de vereni ging opgetreden. Op het Oranjeplein in Paramaribo is' woensdag 5 juni, een standbeeld onthuld van wijlen premier J. Pengel van Suriname. Op 5 juni was het vier jaar geleden dat ex-premier Pengel overleed. BERGEN, NOORWEGEN (ANP) Het ministerie van defensie verwacht idat de defensienota zal worden gepubliceerd op 11 juli de dag voor de laatste 'kabi netsvergadering en voordat de ministers met vakantie gaan. Indien het echter later wordt, kan dit zeer goed het gevolg zijn van technische problemen. De Nederlandse defensieproble men zullen op de bijeenkomst van de zgn. Nuclear Planning Group, bestaande uit acht mi nisters van defensie onder wie minister Vredellng, vandaag en morgen in de Noorse stad Ber gen niet aan de orde komen. Minister Vredeling heeft mor gen echter wel een gesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Schlesinger. Op de halfjaarlijkse bijeenkomst van de vijftien ministers van defensie, donderdag en vrijdag In Brussel, zullen deze proble men waarschijnlijk wel worden besproken, evenals in de bijeen komst van het zgn. Defensie Planning Committee, bestaande uit permanente vertegenwoordi gers der vijftien NAVO-Ianden op 24 juni in Brussel. Vier dagen later, wanneer de op vattingen die in het Defense planning committee naar voren zijn gebracht, zijn bestudeerd, zal het Nederlandse kabinet zijn standpunt bepalen. Dit stand punt dient vervolgens in de nota te worden verwerkt, waarmee enige tijd zal heengaan, en ook de vermenigvuldiging en distri butie van de nota zal nog enige dagen vergen. WASHINGTON President Nlxon heeft gis teren voor de vierde keer geweigerd gehoor te geven aan een dwangbevel van de com missie voor justitie van het Huls van Afge vaardigden nog 45 geluidsbanden en docu. menten in het archief van het Witte Huis ter beschikking te stellen. In een brief aan de voorzitter van de huis commissie. Peter W. Rodino,Democraat uit New Jersey, schreef de president dat als men niet ergens een grens trok er geen ein de komt aan de eisen van de commissie. Het antwoord van Nixon op het dwangbevel van 30 mei werd door het Witte Huis bekend gemaakt kort nadat de president was ver trokken op zijn reis naar het Midden-Oosten en vlak nadat de termijn die de commissie voor afgifte van de geluidsbanden en docu menten. maandagmiddag drie uur Neer- landse tijd, was verstreken. Het vierde dwangbevel van de commissie uitgereikt met 37 tegen 1 stem was verge zeld gegaan van een brief waarin de com missieleden de president waarschuwden dat zijn weigering om mee te werker „een ern stige zaak" was, die de commissie zou dwin gen tot het trekken van ongunstige conclu sies en uiteindelijk aanbeveling tot het op gang brengen van een afzettingsprocedure. De vroegere medewerker van het Witte Huis Charles Colson heeft de onderzoekers van de Watergate zaak gezegd dat hij presidcnl Nixon twee maanden eerder dan de presi dent heeft toegegeven heeft Ingelicht over het feit dat pogingen In het werk werden ge steld de zaak in de doofpot te stoppen, aldui Time Magazine. Volgens het blad heeft Colson, die verleden week zich schuldig heeft verklaard aan be lemmering van de rechtsgang in verband met de inbraak in het bureau van de psy chiater van Daniel Ellsberg, gezegd dat hi] in Januari en februari 1973 het verheimelij ken van de zaak met de president heeft be sproken. Nixon heeft verklaard dat hij pas op 21 maart 1973 van zijn vroegere medewerker John W. Dean vernomen heeft van de pogin gen de inbraak bulten de publiciteit te hou den.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7