,Ik voel me de balans tussen het heden en het verleden" Agrarische studieweek ontwikkelings werkers Prof: L. Janssen ziet uitweg uit impasse Humanae Vitae KORTE METTEN Henk van Ulsen 25 jaar acteur ZWANENGAT O .AVA.a ONSTUITBAAR IN OPMARS 111 BOUtl n rOYOTA LEIDEN STATIONSWEG 36 TELEFOON 34689 VLAoVCl U w w' OOK VOOR EEN GERRUIKTE A0T0 EEN VEILIG ADRES Er is een uitweg, uit de „im passe" van de pauselijke ency cliek „Humanae Vitae", die ie dere kunstmatige geboortenre- geiing verbiedt. Aldus prof. dr. L. Janssen s.j., directeur van het Instituut voor Ontwikke lingsvraagstukken van de Til- burgse Katholieke hogeschool. In het kader van het bevol kingsjaar verklaarde de jezuïet in de kro-radiorubriek „Kruis punt", dat het een heel oud be ginsel van de zedenleer is, dat men verschillende opvattingen mag volgen, wanneer er duide lijk verschillende opvattingen zijn. Hij herinnerde eraan, dat bij de afkondiging van de ency cliek in 1968 nadrukkelijk was gesteld, dat deze niet bedoeld was als een onfeilbare uit spraak. Er zijn - aldus prof. Janssen - naast de encyclieken vele andere bronnen, waardoor de morele overtuigingen wor den gevormd. „Het woord van de paus weegt heel zwaar,- maar daarnaast heb je ook het woord van de bisschoppen", aldus de Til- burgse ontwikkeHngseconoom, die onderstreepte dat minstens zeven bisschoppenconferenties een andere interpretatie van Humanae Vitae hebben gege ven. Daarnaast is er het oor deel van zeer vele theologen en sociale wetenschappers, als ook de overtuiging en de praktijk van goede katholieke echtparen. Prof. Janssen erkende dat de katholieke wetenschap tekort is geschoten op het gebied van de geboortenregeüng, vooral omdat men geremd werd door het officiële kerkelijke stand punt. Zo was volgens hem de sexuele moraal tot nu toe te uitsluitend gericht op het indi vidu en het gezin, zonder vol doende rekening te houden met de maatschappij. Het krijgen van veel kinderen, dat op zich meestal goed is voor een gezin, kan vanwege de bevolkingsaanwas de ont wikkeling ernstig remmen. „Dan heeft deze daad voor de gemeenschap een bij-effect, dat onaanvaardbaar is", aldus prof. Janssen. Nieuw centrum voor zieken in Lourdes Aan het einde van dit jaar wordt in Lourdes begonnen met de bouw van een nieuw ontvangstcentrum voor zieken. Wanneer het gereed is, in 1977, zal de bedevaartsplaats per jaar 15.000 zieken meer kun nen ontvangen. Nu moet dit aantal geweigerd worden. De bouw van een nieuw centrum was noodzakelijk geworden vanwege de verbouwing van de twee bestaande centra „l'Accueil Notre Dame" en „Notre Dame des Douleurs", waardoor het aantal bedden was gedaald van 1625 naar 1200. De kosten van het nieuwe centrum, dat vierhonderd zie ken zal kunnen herbergen, be dragen elf miljoen gulden. Dit bedrag is nodig voor bouw, in richting en de aanleg van toe gangswegen. Deze som wordt onder meer bijeengebracht door collectes in de onder grondse basiliek en door een heffing van tien francs op ie dere pelgrim. Van 17 tot 22 juni organiseert de Stichting Agrosima uit Wa- geningen voor de veertiende maal een studieweek voor ont wikkelingswerkers, die vanuit het tropische platteland met verlof zijn. De meeste deelnemers ziin werkzaam in missie en zen ding. Daarnaast nemen ook vrijwilligers aan de studieweek deel. Tot nu toe hebben zich reeds tachtig mensen uit de gehele wereld aangemeld. Ver wacht wordt dat dit aantal zal toenemen tot ruim honderd. Iedereen kan naar eigen inte resse een keuze maken uit het programma, dat bestaat uit zeer praktische onderwerpen, zoals veeteelt, plantenteelt, voeding en gezondheidszorg, sociaal aangepaste techniek, visteelt en voorlichtingskunde. Bepaalde onderdelen kunnen ook nuttig zijn voor degenen die werkzaam zijn in kleinere steden en achterbuurten van grotere plaatsen. Naast inleidingen zijn er ook demonstraties van eenvoudige technieken die de deelnemers met succes bij hun werk kun nen toepassen. De week is af gestemd op degenen die geen theoretische landbouwkundige opleiding hebben gevolgd. De medewerkers van Agromi- 'sa zijn allen vrijwilligers, vooral studenten van de Land bouw Hogeschool, die evenals de inleiders hun diensten gra tis beschikbaar stellen. Daar door en door subsidies uit het bedrijfsleven kunnen de !:osten voor deelname aan de studie week zeer laag blijven. Wage- ningse gezinnen zorgen voor gratis onderdak. Agromisa geeft verder onder meer het kwartaalblad „Vraagbaak" uit met informa tie voor ontwikkelingswerkers aan de basis. Ook heeft Agro sima een adviesbureau, dat per jaar ongeveer 250 vragen vanuit de tropen beantwoordt, na raadpleging van deskundi gen. Aan Agrosima wordt be halve door Wageningen meege werkt door werkgroepen van de technische hogeschool, de rijkshogere landbouwschool te Deventer, en de universiteiten van Nijmegen en Utrecht. Het adres van Agrosima: Postbus 41, Wageningen, telefoon 03870-12217. Ex-abt Franzoni wil niet naar Frankrijk Italië verlaten óf de Benedictijnen. Voor deze keus heeft de abt primaat van de Benedictijnen, pater Rembert Weakland, ex-abt Giovanni Franzoni gesteld. Franzoni heeft dit „ultimatum" afge- wezen. In april werd abt Franzoni (46) verboden nog langer zijn pries terlijke functies uit te oefenen, omdat hij zich niet had gehouden aan een spreekverbod en zich openlijk had uitgesproken voor de wet, die echtscheiding mogelijk maakt. Een jaar geleden had hij als abt van de abdij Sint Paulus buiten de Muren ontslag geno men om als priester te kunnen werken in de barakken wijken van Rome. De ex-abt, die bekend staat om zijn vooruitstrevende opvattin gen, heeft herhaaldelijk het recht op dienstweigering bepleit, af schaffing van het concordaat en stelde kerkelijke grondspecula- ties en da rijkdom van het Vaticaan aan de kaak. Kardinaal Ugo Poletti, die namens de paus het bisdom Rome be stuurt, weigerde in april pater Franzoni als diocesaan priester in zijn bisdom op te nemen. Volgens de kardinaal heeft Franzoni zich door zijn met het leergezag strijdige opvattingen buiten de kerkelijke gemeenschap geplaatst. Pater Franzoni heeft het „ultimatum" om een jaar in een Fran se abdij door te brengen in zijn basisgemeente bekendgemaakt en tegelijk zijn antwoordbrief voorgelezen. Daarin uit hij zijn verbazing over het voorstel en wijst hij de eis van de hand, ver wijzend naar de huidige crisissituatie in Italië. Geen katholieke anti-fascist aldus Franzoni mag zich laten verleiden tot een „vrijwillige ballingschap", terwijl het in Italië ontbreekt aan poli tiek voorwerk. KERK EN WERELD Mgr. drs. J. W. M. Bluys- sen, bisschop van Den Bosch zal donderdag 27 juni twaalfen- eenhalf jaar bisschop zijn. Daarvoor was hij vijf laar lang hulpbisschop van mgr. Bekkers. Mgr. Bluyssen heeft uitdrukkelijk verzocht aan dit jubileum geen aparte aandacht te besteden met het oog op de viering van zijn zilveren pries terfeest op 3 juni volgend jaar. Het secretariaat van de bis schoppelijke vastenactie meldt dat al meer dan vier miljoen gulden binnen is voor de actie '74. Men heeft goede hoop, dat de ruim zeven miljoen gulden van vorig jaar ten minste zal worden geëvenaard. In het bis dom Breda, dat de actie al rond heeft, is ruim dertigdui zend gulden meer dan vorig jaar verzameld, namelijk 589.880,94 gulden. De Nederlander pater dr. Paul van Daelen (44) is geko zen tot algemeen overste van de missionarissen van Scheut. Pater Van Daelen is afkomstig uit Venlo en was tot nu toe provinciaal overste op de Fi lippijnen. Als algemeen over ste volgt hij de Belg W. Goos- sens op, die de congregatie sinds 1967 heeft geleid. Er zijn momenteel 1683 paters en broeders in de congregatie, van wie 174 Nederlanders. De congregatie, die 112 jaar oud is, werkt in de Chinese diaspo ra, Zaire, Kameroen, de Filip pijnen, Indonesië, Japan. Ame rika, Haiti, Guatemala, de Do minicaanse Republiek en Bra zilië. Paus Paulus zal donderdag, Sacramentsdag, een avondmis opdragen op het plein voor' de kerk van Maria ten Hemel Op neming in de stadswijk Tusco- lano, in het zuidoostelijk deel van Rome. De parochie telt ongeveer twintigduizend katho lieken, van wie velen wonen in barakken en verkommerde wijken. De Japanse priester John Bosco Masayuki Shirieda is be noemd tot vice-secretaris in het secretariaat voor de niet- christenen. Hij was eerder rec tor van het seminarie van de Salesianen in Tokio. Kardinaal Mindzenty zal op 13 en 14 juli in Essen het sa crament van het vormsel toe dienen aan kinderen van Hon garen, die in Noordwest-Duits- land, België en Nederland wo nen. Er worden zevenhonderd Hongaren verwaoht. Des mid dags zal de kardinaal spreken tijdens een plechtige bijeen komst in het Burg-gymnasium. heb je als acteur ook met het geestelijk gegeven te maken. Hoe tegengesteld de een of de andere rol ook aan je natuur mag zijn op een gegeven mo ment vertolk je hem toch zó, dat je hem gedeeltelijk zelf bent. Als dat niet kan is de rol niet geschikt voor je, al is het maar voor een duizendste. Je moet je als acteur met een rol, met een karakter kunnen identi ficeren. Anders moet je hem af wijzen". de wetenschap dat er achter die camera een miljoenenpubliek zit. Dat vind ik erk fasoinerendT AMSTERDAM Het zoeken van een parkeerplaatsje bij het Am sterdamse Concertgebouw is op een door de weekse dag haast even moeilijk als het te spreken krijgen van Henk Van Ulsen. Volgens zijn boodschappendienst vertoeft hij weken lang in het buitenland en als hij dan einde- lijk binnen de landsgrenzen ver- keert dan nog is het verdraaid lastig hem t« pakken te krijgen. Maar die woensdagmorgen was vrouwe Fortune ons goed ge- zind. Zelfs het parkeerplaatsje - lukte. Een druk op de deurbel, een korte klik van het electri- sche slot, steile trappen, haast struikelen over een stapeltje tijdschriften met de Haagse Post rond Wim Sonneveld als blikvanger en we staan tegen over de man die op 14 juni in Kampen het feit herdenkt dat hij 25 jaar terug op eigen risico in het plaatselijke City-Theater zijn professionele carrière siart- te. De ontmoeting draagt een wat o vreemd karakter, vermits Van Ulsen vooralsnog gekleed gaat in een blauw onderbroekje en een bijpassend met speelse mo tieven versierd hemd. "Sorry, maar ik heb de klok rond gesla- pen. Ik maak wat koffie voor je en kleed me even aan". Het wachten geeft ons de gelegen heid de kamer rond te k'jken. Lange statige boekenkasten, voornamelijk gevuld met kunst en reisboeken vormen het eer ste opvallende element. Een wand met schilderijen van Jan Voerman het tweede. Het zijn vrijwel allemaal landschappen met dreigende grijze wolkenvel den. Schilderijen van een m?n die zich klein voelde ten op- zioht van het hem omringende landschap. De IJssel in het al gemeen en de polders rond •Kampen in het hijzonder. Seimwee /oerman, Kampen en de IJssel vormen als vanzelf de openings zet van het schaakspel tussen Henk van Ulsen en ons. "Je kunt stellen, dat Voerman symptomatisch is voor mijn denk- en leefwijze. Het toeval daarbij is, dat de man een klei ne eeuw voor mij te Kampen wend geboren. Voerman werd gefascineerd door de IJssel, door de vele gezichten van deze belangrijke stroom. Ook ik ben daardoor gefascineerd. Het feit dat ik Voermans landschap pen in mijn kamer heb opge hangen hangt samen met heim wee. Niet naar de streek zelf, die kim je opnieuw ontdekken. Ik heb heimwee naar de tijd, dat ik het landschap voor het eerst ontdekte. Als jongen met alle conflictsituaties van dien. Misschien is het door de nood zaak juist dit jaar terug te kij ken, maar ik ben opvallend vaak met het verleden bezig. Ik geloof dat dit tussen je 40-ste en 50-ste jaar heel goed kan zijn. Je jeugd is nog net niet afgeslo ten. Je bent hem aan het ver werken ten dienste van wat nog komen gaat. Het is een teken van bewust leven als je pro- beert te weten te komen waar- Oegeven door dat en dat gebeurd is. Het is een motivatie achteraf. Je stelt jezelf centraal. Sommigen Is eon dergelijke leefwijze noodza- vinden het een egocentrische le venswijze. maar ik geloof dat het meer een noodzaak is. Je moet wel uitkijken niet te veel in het verleden te belanden, omdat je dan de aansluiting met het heden mist. Je moet een juiste balans zien te vinden. Ik heb die balans gevonden, ik ben het zelf...." keflijk voor een acteur die avond Solisme aan avond eigenlijk in de huid van een ander moet kruipen. - "Je bedoelt dat je als acteur je Hen|( van uls€n gddt bjnncn het normale toneelvormen. 'Dag boek' is in vrijwel alle landen ter wereld gedaan. Hier in Ne derland is die tonelistische vorm niet zo bekend, al doen mensen als Josephine van Gas teren, Jules Croiset en Schoe- naerts hetzelfde. En het opval lende is, dat je juist met dit soort toneel niet te maken hebt met de algehele toneelproblema- tiek. Ik heb nog nooit voor half lege zalen gespeeld. Volgens mij komt dat omdat het toneel dat nk speel geschikt is voor een speciaal publiek. Een publiek dat een bepaalde toneelpersoon lijkheid wil zien en dan de eigen fantasie wil laten werken^ Bij Henfc ya„ u|sen m.nn soort tonee moet het du- r Maar ik kan me indenken dat je met andere toneelvormen danig in de knoop komt te zitten. Bij een blijspel bijvoorbeeld ben je afhankelijk van de reactie in de zaai. Op een bepaalde uitspraak moet een lach volgens, daar is zo'n stuk op geschreven. Als die lach in een cleane studio niet komt kun je je als acteur niet optimaal geven. Het opnemen van een blijspel in een zaal is een oplossing, maar ideaal is het zeker niet". eigen ik kan ondermijnen door te veel met die fictieve ander be zig te zrijn? Ik dacht niet da,t dat de voornaamste drijfveer was, al geef ik toe dat een der gelijk conflict voor de hand ligt. Maar hoe ik ook met andere ka rakters bezLg ben, ik doe dit uit sluitend vanuit mijn eigen mo gelijkheden. Kijk, ik ben geen opvallend mens en men loopt mij op straat gemakkelijk voor- fa'j. Ik zeg zelf vaak schertsend "eenmeteracbtenzestig Van Ul sen. dat is niet zoveel". Ik heb zelf al vaak 1.75 of 1.35 willen zijn, naarmate men rollen vroeg. Maar dat lichamelijk ge geven staat vast, daar kun je niets aan veranderen. Je kunt met een pij oop je knieën gaan kruipen om een dwerg voor te stellen maar dat zijn lapmidde len d'-e vooral op het toneel ge makkelijk te doorzien zijn. Net als met dat lichamelijk gegeven Nederlands theaterwereldje als een solist. "Ja ik ken dat, ik ben dikwijls huiverig voor die beschrijving. Het woord solisme rp wordt zo gauw koketterie en dat wil ik niet omdat het voor mijn welzijn is. Ik moet me vrij mijn soort toned moet het pu bliek zelf dingen invullen. Som- niigen vinden dat leuk, anderen niet". len i me helemaal te kunnen Henk van Ulsen geldt in Neder- geven. Ik moet niet beknot den in mijn vrijheden. Daarom ook ben ik geen lid van de vak bond. Ik ben altijd bang ge weest voor dat soort massale bescherming. En toch is dat so listisch stempeltje dat men mij opgedrukt heeft niet helemaal terecht. Van aPle rollen die ik ooit gespeeld heb is er nog geen 5 procent solistisch geweest. En die vijf procent moet je dan ook wel vooral in de laatste jaren zoeken. Ik heb 'Dagboek van een gek' gedaan en binnenkort trek ik met het 'Van Meegeren- project' rond. Dat zijn solisti sche uitingen, maar het zijn ook land als een acteur die schijn baar achteloos ook op de televi sie weet over te komen. "In diepste wezen is er voor miij geen verschil tussen televisie en toneel. Je moet wennen aan het decor va nde technici, van de camera's, van de snoeren. In het begin was dat wel even moei lijk. Maar dan kom ik weer te recht bij dit specifieke toneel wat ik bedrijf. Ik had er niet al te veel moeite mee. Er komt nauwelijks een andere techniek bij kijken. In de zaal moet je je concentreren op het publiek, in een televisiestudio moet je je concentreren op de camera in zijn jubileum niet maken. Bovendien tekent hij ernstig be zwaar aan tegen het gebruik van dit woord. „Jubileum vind ik een verschrikkelijk woord. Dat doet me denken aan het beëindigen van je carrière. Na tuurlijk moet dat eens gebeu ren, maar voorlopig kan ik het me nauwelijks voorstellen. Die festiviteiten zijn voor mij een soort terugblik op wat ik in de afgelopen 25 jaar heb gedaan.' Er het leuke is, dat het plaats vindt in het City-theater waar ik eens ben begonnen met een ge selecteerd publiek. Ik voel me net zo nerveus als 25 jaar gele den, omdat het publiek nu meer van me verwacht, tenminste dat hoop ik. Met het programma zal ik niet door Nederland trekken, het is een zuiver eenmalige zaak. Laat daarover geen mis verstand bestaan". HAN AV6T i telefoontjes; 01710-22244: - slechts 2 x betalen - sle'chts 3 x betalen Z Mot. en scooters OPENINGSAANBIEDING: nylon |acks van I 54.95 nu voor 39.50. ONDER DELEN STRUIK, verhuisd naar Hooi- Bromfietsen, rijw. ir Peugeot, te bevr. Hoge Diversen WIJ VERZORGEN A DE ZON" LAKENPAKKETSERVICE BENT U BANG ZICH TE KUNSTGEBITTEN REPARAT Dieren en planten J GRASKANTSCHAREN v VOOR VADERS DUIVEN k Te koop aangeboden HEUGAFELTTEGELS. SLEUTELS BUMAKEI1 HANG-, LEGKASTEN. LINNENKAS- Doe het zelf I. WANDPLATEN if ROLGORDIJNEN EN ROLHORREN. Watersport STALEN ROEI-VC Enige zeer mooie STALEN MOTORKRUISERS in prijzen van 12 500.- 36 500.- en 48 000.-. POLYESTERKRUISERS van 4000.- lol 11.000.- Jachthaven Haarlemmertrekv Warmond, tel. 0171 of 2534. Camping £)A.GBL^

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6