0 LISSESE RAAD MOET KIEZEN TUSSEN HEDEN EN VERTEDEN Leidse Hout- school wint schoolzwemmen in Oegstgeest FINANCIËN STRUIKEL BLOK BIJ VORMING RECREATIE SCHAPPEN Bromfietsers ernstig gewond vn Parkeerterrein of 17e eeuwse boerderij handhaven? Herrieschoppende Duitsers opgebracht [NA 4. Üw.t^r bad LuiilSiCëwA PAL IN a 5 Ier riteits- zullen iruiks it per ipzichi neente ■n ook Leid* esteld. rzaaki apaci het in pro. Maas- trans Voo e ta. Vanaf de boulevard ging gis teren de Katwijkse avond vierdaagse van start met een record-aantal deelne mers waaronder velen, die reeds eerder deze mooie wandeltochten volbrachten. Donderdag zullen de wan delaars met muzikale bege leiding worden binnenge haald. LISSE Het ziet er naar uit, dat ook de laatste van de serie boerderijen, die door de eeuwen heen rond het Vierkant in Lisse stonden gegroepeerd, gaat ver dwijnen. Alle andere moesten door de jaren heen al wijken voor winkeliritbreiding of wegen aanleg. Nu is de uit de zeven tiende eeuw daterende boerderij op de Smalle Grachtweg aan de beurt om plaats te gaan maken voor een parkeerplaats. Enkele jaren geleden werd voor het gebied Grachtweg een be stemmingsplan gemaakt waarin ook stond aangegeven dat de eeuwenoude boerderij mettertijd tegen de vlakte zou gaan. De plannen werden vorig jaar ter visie gelegd voor de Lissese be volking, maar niemand kwam toen met bezwaren op de prop pen. J4u echter, twee dagen voordat de gemeenteraad moet gaan beslis sen over de aankoop van de boerderij, heeft de Lissese bouwkundige I. M. Maes waar schuwend de vinger opgestoken. In een schrijven aan alle ge meenteraadsleden heeft hij la ten weten dat sloop van de boerderij wel zeer onverstandig zou zijn, omdat Lisse toch al dun bezaaid is met historische monumenten. Liever zou hij zien dat de gemeente Lisse hem toestemming zou geven de boer derij weer in oorspronkelijke etaat te herstellen en zodoende een bijdrage te leveren tot het instandhouden van een heel oud stukje Lissese dorpskern. Op de Grachtweg In Lisse staat deze stokoude boerderij. Heel vroeger een „groene vesting" waar het voor de koeien goed grazen was en veel later, toen de boerderij niet meer als zodanig werd bewoond, omgeto verd in een aantal wo ninkjes, die inmiddels al weer onbewoonbaar zijn verklaard. „Tegen de vlakte ermee. We heb ben parkeerruimte no dig" zegt de gemeente. „Laat me de boerderij restaureren. Wat je weggooit krijg je niet meer terug", zegt Lisse- naar I. Maes. De heer Maes, bouwkundige bij het architectenbureau Paarde- koper en Barnhoor BV: „Ik ben ervan overtuigd, dat sloop niet nodig ls. De gemeente zegt dat men zit te springen om meer par keerterrein. Als dat boerderijtje tegen de vlakte moet, betekent overal parkeren. Ik vind dat de dat plaats voor twintig auto's gemeente gewoon met een Is dat het nou waard om zo'n blinddoek voor loopt." monument te slopen? Bovendien De heer Maes vraagt zich boven- vraag ik me af of die parkeer- dien af waarom in het verleden ruimte zo noodzakelijk is. Rond de bejaarde boerderij niet op dn de Grachtweg kan men bijna monumentenlijst is gezet. Een aantal jaren geleden is alle ge meenten in Nederland verzocht een lijst in te vullen met daarop de panden en gebouwen, dip mogelijk op de monumentenlijst geplaatst zouden kunnen wor den. „Ik vind dit een vreemde geschie denis. Men heeft toch niet zitten slapen, toen die lijst werd sa mengesteld? Bovendien snap ik ook niet waarom bij voorbeeld het inmiddels gesloopte cafë- restaurant „De Witte Zwaan" nooit op de lijst is gezet. Zo zijn er in Lisse nog wel meer oude gebouwen buiten de lijst geval len", aldus bouwkundige Maes. Volgens de gemeentesecreatris S. P. Broersen is het monumenten beleid in Lisse altijd volgens de regels verlopen. Hij zegt: „Bij de voordracht die we destijds hebben gedaan stond deze boer derij niet genoemd. Dat heeft ook geen nut, want het gebouw is aan alle kanten even gam mel. Het heeft jaren leeg ge staan, er zitten grote gaten in de muur en kans dat zoiets ooit nog voor restauratie in aanmer king zou komen is nihil. Boven dien hebben we de ruimte nodig voor het parkeerterrein en de verbreding van de Grachtweg. De plannen hebben lang genoeg ter Inzage gelegen. Ik snap niet dat er nu pas een reactie komt." De kans lijkt klein dat de heer Maes zijn zin krijgt en de oude boerderij in oorspronkelijke staat zal mogen herstellen. Gro ter is de kans dat de gemeente raad besluit om voor bijna twee ton de bouwval te kopen van de gebroeders H. en G. Mijnders. Morgenavond zal er beslist nog wel een hartig woordje over ge sproken worden. HERMAN VAN AMSTERDAM NOORDWIJK In de Hoofdstraat kreeg een groepje Duitse gasten in de leeftijd van 19 tot 21 jaar. afkomstig uit Lauden- bach, het afgelopen weekeinde met de politie aan de stok, toen zij 's nachts op baldadige wijze rumoer en overlast veroorzaakten. Zij werden door surveillerende rechercheurs tot kalmte aange maand, waarop de heren zich vechtlustig begonnen te gedra gen en de arrestatie van een hunner trachtten te belemme ren. Met assistentie van dc- politiehond Basco en diens geleider wer den de herrieschoppers ingerekend en aan het politiebureau opgesloten. Op het Picképlein wekten een paar zingende vrienden de er gernis van een jongeman uit Noordwijkerhout. Hij maakte zich zo kwaad, dat hij de ruit van een abri intrapte. Het gevolg was, dat zijn vrienden naar het bureau werden gbracht en dat hij de schaderekening gepresenteerd kreeg. OEGSTGEEST afgelopen weekeinde waren meer dan 600 kinderen present in het zwembad Poelmeer om deel te nemen aan de jaar- OEGSTGEEST Afgelopen weekeinde waren meer dan 600 kinderen genval een dubbel nat en ook kil festijn. Maar het enthousiasme was hartverwarmend en zo kon men spreken van een echte sportie ve prestatie. Ook vele ouders trotseerden de regen en genoten mee van de talrijke zwemnummers. „Regen of geen regen, wij gaan go- woon door" concludeerde de jeugd en zo geschiedde het. De heer A. L. van Ingen-Schenau voor maar liefst...7S0 starts op van de oganlserende twemvar. 25 meIer, vril« eniging ..Poelmeer" was een 8 cn e8ia'ette* waardig startmeester en zorgde Dank zij de weiwdiende medewer- K.ng vau ae neer Vers.u.s, be- M PHEN AAN DEN RIJN - Het Intergemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR) heeft dezer dagen een nota het licht doen zien, die een overzicht geeft van de ontwikkelingen en problemen op het gebied van de recreatie, de recreatieschappen, plannen en rappor ten. De nota beperkt zich tot de Rijnstreek en omgeving en zal wor den vastgesteld op 20 juni a.s. wanneer de Raad van Overleg van de IGOR in vergadering bijeenkomt. Vat betreft de verschillende recreatieschappen wordt in de nota voor gesteld partij te kiezen voor een of meer. De voorkeur van het IGOR gaat uit naar het recreatieschap "Noord-Zuid Hollands Plas- senpebied" (in oprichting) en, in mindere mate, naar het schap "Zuid Hollands Groene Hart" (ook in oprichting). De financiële consequenties die voortvloeien uit het deelnemen aan een recreatie schap zijn nog niet te overzien, maar de ervaring leert dat de kos ten kunnen oplopen tot meer dan 10.- per hoofd van de bevolking per jaar. De financiën vormen voor het IGOR een barrière voor toetreding, vooral daar geen direct voordeel van die deelname valt te verwachten. Het college van Overleg vindt voorlopig nog geen vrijheid, specifieke adviezen over de recreatieproblematiek aan alle, dan wel aan bepaalde gemeentebesturen te geven. be gemeente Alphen wil nog niet toetreden tot het recreatic6chap i.o. Noord-Zuidhollands Plassengebied". Men wil eerst weten wat de fi nanciële consequenties zijn. Als Alphen wel zou besluiten deel te ne men aan bovengenoemd recreatieschap, dan zou volgens de voorzit ter van het IGOR deze gemeente met gereduceerd tarief kunnen deelnemen. Dressuur- vedst rijden WASSENAAR Tijdens het afgelopen weekeinde werden in de manege ..Rider's Pa radise" te Wassenaar de laatste dressuurwedstrijden gehouden. Onder leiding van de Leidse Rij- en Jachtclub namen 34 combinaties aan deze wedstrijd deel. Na jure ring van mevr. Vellengs kwamen de volgende uitsla gen tot stand: Klasse A: 1) Bianca Aubert op Bimbo 165 pnt., 2) mevr. Commandeur op Pazha, 155 pt. 3) Mary Dijkgraaf op Za- barit 142 pt., mevr. Fockinga op Lucy 141 pt. en Mariëtte de Graaf op Sky-llght 140 pt. Klasse B) mevr. Comman deur op Norman 139 pt., Re- née Dijkgraaf op Caramba 132 pt., Marion Kok op Zaba- rit 13 pt., en Marike Iden- burg op Kripush 123 pt. Rijnsburger reed door NOORDWIJK - Bij de politie kwam een melding binnen, dat op de Nic. Barnhoornweg de bestuurder van een vrachtwagen bij het keren een personenauto had aange reden en, zonder zijn identi teit bekend te maken was doorgereden. Een politiepatrouille ging oo onderzoek uit en trof de wa gen op de Nieuwe Zeeweg aan. De bestuurder, een 19- jarige bloemenkoopman uit Rijnsburg, bleek diverse over tredingen van de verkeers wet op zijn naam te hebber gebracht en kreeg een pro cesverbaal NOORDWIJK In NoordwHk deden zich afgelopen dagen een viertal ongevallen voor. waarbij bestuurders van bromfiet sen met min of meer ernstig hoofdletsel in het Academisch Ziekenhuis te Leiden moesten werden opgenomen. Op het kruispunt N'euwe Zeeweg—Prins Hendrikweg verleende 'n 16-jarige jongen uit Wassenaar met zijn bromfiets geen voorrang aan twee meisjes, die eveneens op een bromfiets over de Nieuwe Zeeweg kwamen aanrijden. Een van de meisjes werd aan het hoofd gewond. Een tweede ongeval vond plaats op de Mo lenstraat, waar een jeugdige Noordwijker op zijn brommer pardoes tegen de gevel van drogisterij Berkhout opreed. Ook hij liep vrij ernstig hoofdletsel op. Tot nog toe is de oorzaak van de. vreemde manoeuvre niet opgehelderd. Op het rijwielpad langs de Beeklaan haak ten de sturen van twee naast elkaar rij dende bromfietsers in elkaar. Beiden kwamen te vallen, waarbij een van hen met het hoofd tegen een ijzeren afzetting terecht kwam. Het slechts was een 17.1a- rige bloembollenkweke' uit Noordwijk er aan toe, die op de ventweg langs de Van de Mortelstraat met zijn brommer tegen een stilstaande vrachtauto opreed. De Jongeman bekwam een schedelbaslsfrac- tuur en moest in ernstige toestand naar het ziekenhuis worden gebracht. Vermoe delijk heeft hij even niet op de weg gelet, toen hij naar zijn voor het raam staande moeder zwaaide. Geen van de slachtof fers droeg een valhelm. Deze woningen aan de Voorhoutsa Herenstraat sullen, wanneer de raad ermee akkoord gadt, on bewoonbaar verklaard worden. De nvnlngen (nummer 14 en 16) zijn totaal ongeschikt om In te wonen en er valt niets meer aan te verbeteren. In de raads vergadering van 20 juni zal te vens worden voorgesteld aan drie Inwoners van Voorhout een perceel grond In het plan Spoor- laan te verkopen om daar zoge naamde cascowoningen op ta bouwen. De raad zal zich even eens moeten uitspreken over de verhuur van het (nog onge bruikte) gedeelte van de open bare basisschool „De Boek horst" aan de vereniging Volks universiteit Voorhout. Op 1 sep tember a.s. loopt de huurover eenkomst met de sportvereni ging „Foreholte" af. De raad wordt voorgesteld geen vaste huurprijs meer vast te leggen voor vijf jaar, manr de moge lijkheid nprnhouden de huur. prijs jaarlijks te herzien. DEN HAAG De 32-jarige vertegenwoordiger K. D. uit Katwijk liet bij de officier van justitie bij de Haagse politierechter veel twijfels bestaan, of hij onder invloed van drank verkeerde, toen hij in het nachtelijk uur op de kruising van de Valkenburgseweg en Zandlaan een lichtmast met de door hem bestuurde auto omver reed. Volgens verdachte was hij na het re- beurde snel naar huis gereden om zich te laten verbin den, wat hij was nogal gewond. En bij die gelegenheid gekregen wegens 'onverzekerd rijden en diverse be- zou hij voor de schrik een biertje hebben genomen. De kcur.ngn wegens ovortreding maximum snelheid, politie die bij verdachte aan huis kwam. had de gruot- De officier zag geen kar» om het bewijs voor het ondar ste moeite hem wakker te krijgen. invloed van drank rijden te leveren en moest do erom volstaan met een geldboete van 350 en voorwaardelijk „Wat is er loos, laat me rustig liggen", had verdachte vier maanden Intrekking rijbewijs, wegens in gevaur gereageerd. Verdachte heeft reeds ^en gedeeltelijk brengen van de veiligheid voor het verkeer. De rechter voorwaardelijke ontzegging van het rijbewijs opgelegd veroordeelde conform die eis. nemuer van net zwemouures* tauiont inocn.en iu»sen de num mers door in het geuouw ue tt>n- ueren wat op auem komen. Daar werden ook rond twaalf uur door at weuwuoer van UnM, ue heer JJi nom en oe heer van ingen t>cnenau de pry- zen intgeretKi. De Le.use Houlschool won de „jougeua"-be*er over one al- smnmsu met Xtia sec. ouden- notschK/ul en Kampei loeuescuool De ine.sjc* van ue mar'tascnool waicii ue jongens van ue Leiuse riwubscuoo. ue ouus en wonnen ft.er ue uuaer. Kampei loeue en i-e.mm nouiscnooi waren 2e en et. uo eoiuieue, een zeer spec- lucuia.r nuiuiner werd uuor ue jongens van ue i-eiuse iiout- soman gewonnen en un ue.caen- ue een vwe«ue DeKcr. Z.J wer- uen .11 ue aiuenng meisjes op dp voet gevoigu. n.er veiw.en oe iviar.ascuooi de le ptuais en oe ooKer. jongens esiuieae: 2e Ou- deiuioiscnoui en Je iviar.ascnool. mesje# estuieue: 2e Kumpenoe- i.e. en je Le.^se houiecnuot. ue uts.t over or.e aisiahoen scnool-, rug- en vrije stag: jon- gti.s i. Konrne uanovuei 2. vuii Vv.naei j. itob nogervorst 4. ivic. rvips. j. Jan nari üouen- iiause.i o. fturuo noeKSira 7 Kociuud ue waard A»osrt ju.iseu van itozenuaal en om- do van de Berg. maatjes: 1. As*- i.e Oaiou.ip k»rn junermanj j. i oiuuua Kompes 4. mej. Stouten 5. Saaa.a de Raad, b. t,ve..in hagen L.uan Gerrit sen 8. Femae Laguuy Koo.je B.eeaers. Lid opname-commissie Huize Agues gezocht VOORHOUT -Het vertrek van mevrouw. R. de Korta uit de1 opnume-commissie van Huize "Agnes" heelt een vacature doen ontstaan. Het stichtingsbe stuur zoekt nu een dame die een ople.dmg heelt in het maat schappelijk werk. Zij zal samen met zr. Jacobia, de directrice van "Agnes" en dr. C. Stekctee, de arts. deel uitmaken van dc opnamecommissie. Belangstel lenden kunnen bellen naar me vrouw Van der Meer, tel. 12656.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5