Zenderpiraat Frits E. gaat na zevende keer pech gewoon door PvdA benauwd voor supermarkten in Merenwijk Universiteitsraad voor behoud van de Pieterskerk LEIDEN De PvdA-fractie doodsbenauwd, dat in het toe komstige winkelcentrum (7000 m2) van de Merenwijk weer een samenballing van supermarkten komt; die de benarde detaillist de adem in die nieuwe wijk bij voorkeur ontneemt. Boos voor beeld Van Baren zei niets voor een dergelijk avontuur te voelen is het Vijf Meiplein c.a. Grote ondernemingen hetv- ben daar het heft in handen ge nomen. Woordvoerder Van Aken wilde daarom gisteravond in de raad, dat het voorstel van b. en de grond voor het cen trum en een complex van 230 meergezinswoningen aan project ontwikkelaar Mevo Bouw- en Beleggingscombinatie te verko pen, van de agenda zou worden afgevoerd: „We weten niets af van het daaT te vestigen bran che-patroon." Wethouder Kret, zijn geestverwanten en de VVD-fractie wilden meteen tot verkoop van de grond besluiten en daarna overleggen over de noodzakelijke winkelvestigingen. Na zeer lange discussies en een schorsing werd een door Van Aken e.v.a. ondertekend dement overgenomen, waarin werd bepaald, dat koopster (Mevo) geen winkelruimte zal verhuren of verkopen, dan na dat met het Leids gemeentebe stuur, gehoord de commissie Economische Zaken, overeen stemmingen is bereikt over de branche-verdeling. Cornelissens (KVP) kwam aan vankelijk met het voorstel in het koopcontract te bepalen, dat de Mevo verplicht zou zijn na de grondverkoop overleg te ple gen met het gemeentebestuur over de in het centrum te vesti gen winkels zodat de noodza kelijke voorzieningen voor de bewoners zijn gewaarborgd." Elzenga (WD) wilde in het be lang van de bewoners meteen bouwen: „ieder uitstel kost geld. Van Baaren: „Mevo houdt ook na overleg toch vrij spel te doen wat zij wil." Ook Hoeven (CPN) wilde uitstel. Waal: „Het gaat er niet om, dat er zo spoe dig mogelijk winkels komen, maar wélke er komen." De wethouder achtte het een onei genlijke zaak, bij grondverkoop overleg af te dwingen. „Pas tij dens realisering van het bouw- welke gegadigden en welke branches zich er redelijkerwijs kunnen vestigen. Vanaf de eer ste dag heeft Mevo beloofd, dat er gesproken kan worden over het branchepatroon. De com missie EZ heeft nog een jaar voor de bceg om met Mevo en bewoners tot volledige overeen stemming te komen tijdens de bouw." Eerst verkoop, dan pas onderhandelingen, meende Kret; „-als de grond nu niet wordt verkocht, kan niemand zeggen welke lasten gegadigden later te dragen krijgen." Dries- sen (KVP) oordeelde, dat een „behoorlijke winkelvoorziening" het resultaat van het overleg zal moeten zijn: „Er moeten garanties zijn, dat de noodzake lijke branches er kome/i, ook al kunnen bepaalde gegadigden (kapper, schoenreparateur e.d.) de vierkante meterprijs niet op brengen." Eind van het liedje was, dat slechts Amptmeijer, Van Rooijen, Waal en In 't Veld tegen het grondverkoopvoorstel stemden. LEIDEN - "Jongens, de PTT is bij me", kon Frits E. zaterdagnacht om 3 uur nog net uitzenden. Geen tien minuten later was het herrie in het smalle speelstraatje waar Frits E. met zijn gezin woont. Zo'n twintig collega-piraten wilden PTT-beambten en begeleidende politie wel eens vertellen hoe ze over het een en ander dachten. Een van Frits' kornuiten wilde bij z'n vriend naar binnen en de trap op naar boven. Daar kwam niets van in, vond een politieman, en toen was het bakkeleien geblazen. De kornuit, een beer van een vent, kreeg een mep met een gummiknuppel op z'n neus en zit nu thuis in de ziektewet, nadat hij op het bureau ook nog eens fiks onder handen was genomen. Op de schoorsteen bij Frits thuis staan drie batterij en, afkomstig uit een politiële zaklantaarn. Buiten voor de deur lig gen de resten van wat eens die lantaarn was; scherven in de Leid- se kleuren: wit en rood. En dat allemaal, omdat Frits E. (27 Jaar) het niet kan laten om met zijn zender te doen waar die zender voor gemaakt is. Juist ja: zenden. Maar dat mag (nog) niet van de overheid en daarom zijn PTT en de dienaren van het gerecht als maar in de weer om stokjes voor deze clandestiene ethergolven te steken. Bij Frits was dat afgelopen weekeinde al weer voor de ze vende keer. Ze moeten per se hèm hebben, "ofschoon de grootste storingen bij anderen vandaan komen. Na de televi sieuitzendingen doe ik het ook niet meer. Ik ben toen éen paar keer gepakt. Ik begin nu 's- nachts om een uur of twee. In Leiden is nog nooit iemand zo vaak gepakt als ik". "Ja, moet je meemaken", komt Frits' vrouw ertussen; "de jongens hebben al eens gezegd: we rich ten een padvindersclub op en dan krijgt Frits een erelintje. Dan gaan we op 3 oktober in de optocht lopen, met Frits voor- op". gen. Frits had amper de tijd om de mede-piraten (waarvan een ongekend aantal schijnt te bestaan) te waarschuwen, dat "de vijand" op pad was. Buiten Zo zitten er dagelijks waarschijnlijk tientallen Leidenaars heimelijk aan hun zender: „Piet ga je vissen? stonden er nog twee, van die agenten. "Het is beestewerk wat ze ervan maken", klaagt Frits, "zoals ze te keer gaan. als voorbeeld stellen, denk ik. Zondag is voor het eerst een an der tegen de lamp gelopen. Die hebben ze gedreigd met de ge vangenis, maar dat maakt toch zeker pas de rechter uit, niet waar?" Er wordt niet gebeld, ze komen zó maar naar boven. Die vorige keer ook. Ik had niet eens zitten zenden. Als ze peilen moeten ze zeker weten dat ik er zit. Maar Nieuwe ZPIlder ik zat er niet, ik was toen bij kennissen. Tóch trappen ze dan de deur bij je in. Huisvrede breuk noem ik dat. Ze moeten altijd mij hebben, ze willen me Verstopt Frits is "er" in de zomer van '72 mee begonnen. In februari 1973 hadden PTT en politie hem voor de eerste keer bij de staart. Mevrouw E.: "Ze hebben toen twee uur lopen zoeken, maar niets gevonden; we hadden de spullen goed verstopt. De vorige keer - dat was de zesde - waren we niet thuis. Een vriend paste op de kinderen. Toen hij even sigaretten was halen, kwamen ze binnén. Zo maar door een in getrapte deur. Het gat zit er nog in. Het slot werd openge broken. De kinderen werden door de "heren" van bed ge- - haald. Ze gingen het dak op om de antenne weg te halen, maar een zender konden ze niet vin den, wel twee FM-zendertjes. Frits was woedend toen we even later thuiskwamen.. "Ruim eerst die rotzooi op die jullie op zolder hebben gemaakt", zei hij. En dat hebben ze gedaan ook". Beestewerk taterdagnacht was het weer zo ver: een PTT-ambtenaar, twee agenten in uniform en een re chercheur kwamen naar boven, omdat de E.'s het touwtje uit de brievenbus hadden laten han- •Hondenbelasting gaat omhoog JEIDEN B. en w. willen de hondenbelasting optrekken van 30,- tot 37,50 per jaar. De voorgestelde verhoging geldt niet voor waakhonden. Daar voor wil het college de belasting optrekken van 24,- tot 30,- 'Ook wil men een fors aantal le ges - tarieven met maximaal 11.5 pet. doen stijgen. De verho- ging van de hondenbelasting zal naar raming een meeropbrengst uvan 22.500 opleveren. De ver hoging van de leges-kosten 35.600. Tram komt voorlopig niet terug in Leiden LEIDEN „Van tramverbindin gen zal bi LeCden in ieder geval de komende tien jaar nog geen sprake zijn, en als ze er komen zullen 't er niet meer dan twee zijn. Een Noord-Zujd en een Oost-West verbinding". Dit antwoordde weth. drs. A. J. Kret (stadsontwikkeling) gister-' middag tijdens een vergadering van de gemeentelijke verkeers- commissie op kritische opmer kingen van de heer F. Wieder, over de nota openbaar vervoer op korte termijn. De hr Wieder, die in de commissie zitting heeft namens de kamer van koophandel, betreurde het dat in de nota geen rekening wordt gehouden met de studie van de Nederlandse spoorwegen naar een „spoorynet" van openbaar vervoer in de randstad. De commissie hechtte gistermiddag zijn goedkeuring aan de nota, evenals aan het plan voor de aanleg van busbanen en andere verkeersvoorzieningen in Lei den. Alleen het gemeenteraads lid W. van Rooyen (D'66) zei te gen te zijn. Reagerend op pessi mistische verwachtingen over het effect van de te nemen maatregelen ten behoeve van het openbaar vervoer, stelde wethouder Kret nog eens vast „dat het hier gaat om een eer ste stap in de ombu'ging van de vervoersgewoonte. Die ombui ging is een proces drt vel tijd zal vergen. Hij stemde in met de constatering van verschillen de commissie-leden dat ook een goed functionerend taxi-systeerr. hierin een essentiële plaats in neemt. Mensen als Frits E. zijn geen misdadigers, geen boeven. Ze zijn stoute jongens die iets doen wat niet mag. Dat weet Frits, dat weet zijn vrouw en dat weet Frits' moeder, die het maar zozo vindt. Alleen Frits' schoon moeder begint er een beetje ge noeg van te krijgen. "Daarom heb ik nou maar weer een paar dagen rust in de ether. En dan begint het weer met alle narig heid, want je vrouw kan er op de duur ook niet meer tegen". Frits E. gaat gewoon door. ftij koopt wel weer een nieuwe zen der. De duurste die hij ooit ge had heeft kostte 300 gulden. Je hebt er die met apparatuur van minstens 1000 zitten. "Ik heb geld genoeg om een nieuwe bak te kopen. Ik heb drie keer rij examen gedaan. Als ik m'n rij bewijs heb ga ik mobiel zenden, denk ik, dan gaat de bak mee in de auto". den ze zelfs met schieten. Toen werden de jongens wel wat bang. Ze namen die ene vriend Schunnig "Het is kletspraat, dat wij iets verkeerds zouden doen. Het is gewoon de gezelligheid van jon gens (vrouwen doen er ook wel aan mee) onder elkaar. "Piet, ga je vissen? Dan ga ik mee", zendt Iemand om maar wat fe noemen, of: "Hoe hard kom ik bij je binnen? Wat heb je voor een bak?" Ik weet, dat het ver boden is, maar hoe de politie zich gedraagt is meer dan schunnig. Zaterdagnacht dreig- En passant demonstreert Frits een ontvangst op een omge bouwd oud radiotoestel -zenden kan hij nu niet voor ons doen, want bepaalde "vitale delen" heeft hij elders veilig onderge bracht en trouwens de zender is naar de Zonneveldstraat ge bracht. "Hoor, dat is een Ita liaan daar. Dat hoor je maar eens per jaar. In Italië en Duitsland is dat zenden van amateurs toegestaan. Waarom hier niet? Ik heb met Italië, met Zweden en Joegoslavië ge werkt. Als je met zo'n ver sta tion gesproken hebt, sturen de ontvangers een kaart. We heb ben allemaal van die kaarten, zelf ontworpen. Kijk, dat is mijn kaart, met die ouwe auto. Er komen allemaal gegevens op van het ontvangende station, de tijd, de frequentie enzovoorts. Ik heb al een leuke verzame ling, die wil ik 'ns gaan inplak ken". Frits laat z'n bewijs van lidmaatschap zien van de Ne derlandse Citizen Band Hobby club, hij is lid van de Vereni ging van Radio-Amateurs, ko ninklijk goedgekeurd in '72. "We hebben veel meer leden dan de Veron". Vooropleiding "Ze willen het liefst, dat je elek tronica gaat studeren. Dan mag je zenden op de 2 meter", zegt FritS triest. "Maar als je geen behoorlijke vooropleiding hebt gehad, als je niet goed kan le ren, dan krijg je nooit zo'n pa piertje. Dan mag je niet zenden. Nou, en dan ga je op zo'n ding zitten. Daar zit niets ander op voor jongens zoals ik. Waarom verkopen ze die spullen in de winkels, als het verboden is om te zenden? Dat is gelegenheid geven. Aanbiedingen in de kran ten?, bij de vleet, meneer. Maar je mag er alleen maar naar kijken en aankomen niet. Het gaat om dat vliegverkeer hè? Maar ik heb geen sterke zender. Een sterke zender stoort zelfs goeie stereo-installa ties, maar ik ben altijd gepakt op een storing die niet van mij was. Zeven keer ben ik gegre pen. Ik heb er nog nooit wat op gehoord". Frits E. gaat door. Na een inval zijn de kinderen een paar dagen van streek. Jawel, maar Frits kan er niet van afblijven, 's- Morgens als-ie uit z'n bed komt, zit-ie aan de zender om iemand goeie morgen te wensen. "Het is mijn levenslust. Wat moet je dan?" TOM PIETERS Prof. dr. M. C. Colenbrander is gistermiddag bij zijn afscheid als hoogleraard oogheelkunde aan de Leidse universiteit be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau vanwege zijn grote verdiensten voor de gezondheidszorg en het wetenschap pelijk onderwijs. Prof. dr. Colenbrander (70) was op l mei 25 jaar als hoogleraar aan de Leidse universiteit verbonden. LEIDEN - De Universiteitsraad heeft zich gisteravond uitge sproken voor het behoud van de Pieterskerk. De raad stem de in met het oprichten van twee stichtingen, waardoor res tauratie in de naaste toekomst mogelijk wordt. Even zag het er naar uit, dat van het initiatief van het college van bestuur niets terecht zou komen. De universiteitsraad eis te nl. inspraak bij het benoemen van leden die namens do universiteit in de stichtingen zitting zouden gaan nemen. Het college van bestuur verzette zich hier aanvankelijk fel tegen en dreigde haar oorspronkelijke voorstel in te trekken, toen er een amendement werd ingediend, waarbij deze inspraak aan de raad werd toegekend. Na enkele minuten schorsing werd door het college een compromis voorstel ingediend, waarbij de raad werd voorgesteld de voorzitter van het colle ge van bestuur, mr. K.J. Cath, in eerste instantie te benoe men als lid van de Stichting Pieterskerk Leiden, en voor do andere nog te vormen stichting "vrienden van de Pieters kerk" een nader voorstel af te wachten. Hiermee konden alle leden zich verenigen. De universiteitsraad vergaderde gisteren met negen nieuwe stu- dentenleden. Zij werden bij de onlangs gehouden verkiezingen gekozen, waarbij de Progressieve Partij een zetel af moest staan aan de Centrum Groepering Leiden. In haar nieuwe samenstelling heeft de raad verder besloten, dat Lelden zich op de komende vergadering van de academi sche raad, zal moeten verzetten tegen de wens van staatsse- kretaris Klein, de mogelijkheid aan de T.H. Twente om stu denten die het eerste jaar onvoldoende vorderingen boeken het recht om inschrijving en deelnemen aan tentamens te ontzeggen, door het aannemen van een wet te behouden. Lei den deelt deze opvatting met de T.H. Eindhoven, de R.U. Groningen en de Universiteit van Amsterdam, en gaar hierbij tegen de wens van het college van bestuur in. Tenslotte heeft de raad enige richtlijnen vastgesteld met betrekking tot het maken van jaarverslagen. Hiertoe is de universiteit sinds eni ge tijd wettelijk verplicht, om zo verantwoording af te leggen over de wijze waarop zij haar taak wettelijk met de daarvoor ter beschikking gestelde belastingmiddelen realiseert. Semper In het kader van het 32e lustrum zal het studenten muziekgezel schap ,,sempre Crescendo", aanstaande zondag een concert geven in de stadsgehoorzaal. Onder leiding van de nieuwe diri gent Bastiaan Blomhert en met medewerking van de Haagse hoornist Ab Koster, worden werken uitgevierd van Schu bert, Strauss en Prokoviev. Merenwijk Na de bezetting van de kamer van staatssecretaris van Dam door bewoners van de Leidse Merenwijk hebben de PPR, de PSP en D'66 zich achter de ei sen van de Merenwijkers ge steld. PPR, PSP en D'66 zullen er bij B en W. van Leiden op aandringen, zo snel mogelijk maatregelen te nemen om de Gemeentelijke woningstichting en ds Protestant-Christelijke Woningbouwvereniging te dwin gen de huurprijzen te verlagen. De kosten, die door het leeg staan van vete woningen wor den veroorzaakt, en de kosten voer de aanleg van infra-srn/r- ti're' voorzieningen, m gen o> dr -■■«•ners van de Mc- rrr rfeewenteld, zo men „c e partijen. onder redactie van Ton van Brussel, teil 01710-22244 tst. 17 Daar was inmiddels ook een 36- jarige Leidenaar met een her senschudding binnengebracht. Deze man werd rijdende In zijn auto op de Lammeschansweg, door een onbekende medeweg gebruiker, dusdanig gehinderd, dat hij met zijn auto een ver keersbord ramde en vervolgens in het rozenperk belandde. se actiegroep zullen zeker blij ven doorvechten en wij zijn blij dat een aantal grote levensmid- delenbedrijven al heeft aange kondigd dit jaar geen Outr.pan- sinaasappelen te verkopert", al- i dus de heer Du Plessis. u w 1 agenda Gisteravond vond in „de Zevensprong" sinds jaren weer een kinder toneelvoorstelling plaats. Met decors van Adré Witkamp en o.l.v. André Verkuyl speelde de kinderen uit Leiden-Noord voor bejaarden het toneelspel „De party". Zeventien kinderen namen aan dit toneel festijn deel. heer Peeters. de heer Van Zoe- len tot lid van verdienste van de N.T.T.B Scylla Tijdens een afgelopen weekeinde gehouden feestavond van de ta feltennisvereniging Scylla, is de heer A. W. van Zoelen gehul digd. De heer van Zoelen heeft zich de afgelopen jaren cp ve lerlei wijze binnen de vereni ging verdienstelijk gemaakt. Als denk ontving hij van Voorzitster R ia Bakker een gouden droog speld. Namens de Nederlandse Tafeltennis Bond, benoemde de Ongeval Tijdens het afgelopen weekeinde is een 19-jarige Leidenaar door onbekende oorzaak met ziin bromfiets op de Willem de Zwii- gerlaan ten val gekomen De bremfietser werd met een her senschudding naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Oulspan-actie De Leidse actiegroep die ijvert voor de boycot van Outspan - sinaasappelen heeft alle lande lijke afdelingen gealarmeerd. „Het nieuwe seizoen is aange broken, en de afgelopen dagen zijn In Rotterdam de eerste schepen met Ouispansinaasappe- len al weer gelost", aldus de heer Du Plessis, leider van de boycot In Leiden, ,,/n het ge meenschappelijk orgaan van de Nederlandse Verenigde Katho lieke Kruideniersbond en de Ne derlandse Verenigde Christelijk Kruideniersbond, zijn de eerste advertenties ter bevordering van de verkoop van deze be ruchte sinaasappelsoort reeds verschenen", zo vertelt de heer Du Plessis. Een poging cm de sinaasappelen zonder het Out- rppns'pmpel op de markt te brengen is mislukt. De discussie In de kruidenlerssector over dit onderwerp is op op dit moment in volle gang. „Wij van de Leid- Grof vuil De ophaaldienst voor grof vuil komt morgen in de volgende Leidse straten: Rijnshurgerweg, Terwcepark, B oerhaavelaan. Mariënpoelstraat, Kagerstraat, Zweilandlaan, v. Swietenstraal, Faljerilstraat, Houtlaan, A Duicklaan, v. Beunlnglaan, v Slingelandtlaan, J. de Win straat, J. v. Oldenbarneveld- straat, Kogelstraat, Ledenberch- straat, Hogerbeetsstraat, War- ■monderweg, Nachtegaallaan, Mezenstraat, Vinkcnstraat, Lijs terstraat, RoodhnrststraatMe relstraat, Wassenaar seweg. Leeuwerikstraat, Blauwe Vogel- weg, Stationsweg, Paviljoenshof, Stationsplein, Morssingel, Pest huislaan. Piet Paaltjenspad, Morsweg (van Mo rspcert tot Lage Morsweg) Paul Kruper- straat, Pres. Steynstraat, Trans- vaalkade en hof, Joubertstraat, Wi Imaro:. 'straat, v d, <■-. ca£. Lopsenstrcat, Rljnzichtstraat. de Wettstraat, Reitzstraat, de la Reystraat. Pre tor iusst raai. DINSDAG <J KOENOORDHAL: veemarkt vanaf 5.co uur. STADHUIS: Gcmrenterandsvorgnde- rlngaanvang 19 30 uur. LV'l I IERSE KEHh: Open «onceri door Scinpro Crescendo, aanvang 20.00 uur. Hooglundse Kcrkgrachl. DONDERDAG SI A HON: fvondwondcllnr KonlnklIJ» k'- N'.'dci lond-.e Niiiuurhlsnirlschs Verenlglnp, vertrek 19.30 uur vnn MEDISCHE DIENST Apotheken. Apotheek Steenstraat 33. tel. 2 Leidse bioscopen 3310: 130, 19 loralclltng tUVi): ,.Bnd 'II 7e studio. 2133'!: „De 18 Jr. dag. 14.30. 10 00 i-n 211 Hi'K"A«ord <9-51, tel. 249191 13 Jr dm:. 19.(Vt en 21 15 uur vr, ui i dl M3n iht. Kln- lin'TLouis de Funós nla >3 en 16 00 uur. iai 81. tel. 21875: I Jr. dng. 14.00 en

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3