Tegenvallers bij restauratie van het Witte Kerkje Bundel met 25 reacties op boek van prof. Berkhof Vertrouivd met oud Sterrit Zoeter woude steeds meer in trek r| Goedkoper plan voor museum De Lakenhal Waterpoloploegen van Koudekerk en DKD maken kans op promotie naar KNZB ZATERDAG 8 JUNI io. 7 LEIDSE COURANT PAGINA NOORDWIJKERHOUT Na enkele maanden sloopwerk kunnen de restaurateurs van het Witte Kerkje in Noordwijkerhout nu pas goed bekijker wat er allemaal aan het eeuwenoude monument moet worden opgeknapt. Het sloopwerk heeft uit- gewezen dat er waarschijnlijk meer moet worden geïnvesteerd in de restauratie dan aanvankelijk werd gedacht. Een forse tegenvaller was het toen enkele weken geleden aan het licht kwam dat bij een vroegere restauratie over een verrot dakbeschot een nieuw dakbeschot was aangebracht. Beide lagen zijn nu niet meer te gebruiken en het aanbrengen var een nieuwe laag (aan de westzijde is men daar reeds mee gestart) gaat veel geld kosten. In de kerk is weinig achtergebleven. Het orgel lf overgebracht naar de kelder van het raadhuis waar ook het kerkarchief een plaatsje heeft ge vonden. Er zijn plannen om dit archiefje, waarin de oudst bestaande documenten van Noordwijker hout zijn ondergebracht, elders (waarschijnlijk ir het Rijksarchief) onder be brengen. Voorlopig heeft het aannemingsbedrijf Huurmar uit Delft de handen nog vol. Maart volgend jaar hoopt men het uit de 13e eeuw daterende kerkje restauratie-gereed te hebben. Lisse koopt panden aan Ie hft- Grachtweg LISSE B. en w. zijn van plan op het braakliggende terrein langs de Herenweg ten noorden van de „Engelbrug", 2 du*; kamer-woningen, 6 vierkarr woningen en 4 tweekamer-v gen te bouwen. Zij willen de zen optrekken in twee boi^p- lagen. Om dit plan te kunnflo. uitvoeren is een herziening van het bestemmingsplan ,,De En gel" nodig. Aan de gemeente raad is voorgesteld met deze herziening akkoord te gaan. Presentatie-concert Hans van Nieuwkoop SASSENHEIM De nog jonjge Sassenheimse pianist Hans van Nieuwkoop geeft op vrijdag 14 juni een presentatie-concert op het MUller-orgel in de Sint Bavokerk in Haarlem. Van Nieuwkoop hoopt er de Prm d'excellence, de prijs voor u£ nemendheid mee te behalen. Hty heeft hiervoor gestudeerd bij Albert de Klerk, aan het conser vatorium in Amsterdam. '1 Bodegrcwen Als opvolgster van Mej. L. Verlaan, hoofdleidster van de Kath. Kleuterschool Da Harlekijn, is benoemd Mej. R. van Remund te Leiden. Deze koperen kandelaar dateert uit het derde kwart van de 18de eeuw. Het knopje aan de zijkant dient om het plaatje waar de kaars op staat, naar boven te kunnen schuiven. Zo kan men de kaars tot het uiterste gebruiken en de eventueel nog aanwezige kaarsresten gemakkelijk verwijderen. De 15e eeuwse koperen of bronzen kandelaars staan op drie pootjes, meestal in- de vorm van leeuwen of andere dieren en hebben een gelede stam. Kandelaars bestemd voor een waskaars heb ben een pin, die voor smeerkaarsen een ronde houder voor zien van een gaatje.'Dit laatste is eveneens voor het vereen voudigen van het schoonmaken. Er zijn ook kandelaars met een pin voor een waskaars in het midden en twee houders voor smeerkaarsen daarnaast. De vroege kandelaars hebben een hoge, brede voet, de boven kant heeft een opstaande rand en dient voor het opvangen van afdruipend vet en heet „vetvanger". In de loop van de tijd wordt de voet steeds hoger en, onder de vetvanger, smal ler. In de 17e eeuw is de vetvanger een dunne schaal gewor den die of in het midden of bovenaan de schacht is bevestigd. De schacht is geleed met bollingen en ringen, deze profilering maakt dat de kandelaars beter vastgehouden kunnen worden. Aan het eind van de 17e en het begin van de 18e eeuw wordt ook bij de kandelaars de dan zo geliefde balustervorm ge bruikt. De verdikking onder aan de schacht van deze kande laar is wellicht een rudiment van zo'n blauster. De vetvanger is gereduceerd tot een rand rond de kaarsehou der. Pinnen werden alleen nog voor vergrote kandelaars ge bruikt. Deze rand heet ook wel „bobèche", naar de gelijkna mige losse glazen of metalen schijfjes die men rond de kaars op de kandelaar kan leggen. Het koper was in de 15e en 16e eeuw zo belangrijk dat men er behalve, gebruiks voorwerpen, ook grote kerkkandelaars van maakte, maar in de volgende eeuwen wordt het niet meer zo hoog geacht. Als gevolg hiervan ontstaan er geen slechts in koper uitgevoerde vormen meer en zijn na de 17e eeuw, de koperen kandelaars nabootsingen, meestal vari zilveren kandelaars, geworden. Omdat het materiaal eenvoudiger is, wordt de decoratie min der uitbundig uitgevoerd. In de tijd van het neo-klassicisme worden er naast kandelaars met een ronde, ook met een vierkante en in het begin van de 19e eeuw met een ovale voet gemaakt. In de 19e eeuw zijn er, na de biedermeier tijd, weer gelede kandelaars vervaardigd. Een model dat men nog vaak ziet heeft o.a. twee gefacet- teerde ringen en een vierkante voet met afgeschuinde hoe ken. Dit zi<n Engelse kandelaars. De waarde van de kandelaar op de foto plm. 75,—. LEIDEN Ter gelegenheid van het feit, dat prof. dr. H. Berkhof, kerkelijk hoogleraar vanwege de Nederlands Hervormde Kerk In de dogmatiek en de bijbelse theologie aan de Leidse Univer siteit en voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland op dinsdag 11 juni zestig jaar wordt, wordt hem door enkele vrienden en bekenden op die dag van half vijf tot half zeven in het Snouck Hurgronjehuis. Rapenburg 61, een receptie aan- geboden. Tijdens deze bijeen komst zal hem een bundel met vijfentwintig reacties op zijn rig jaar verschenen boek "Christelijk geloof' worden aangeboden. Hendrikus Berkhof werd op 11 juni geboren in Appeltern in het land van Maas en Waal, waar zijn vader het hoofd van de kleine Protes tantse School was. Hij bezocht de lagere school In De Lier (Z.H.), waarheen zijn ouders in 1918 verhuisd waren, en het Gereformeerd Gymnasium in Am sterdam, waar het gezin Berkhof sinds 1924 woonde. In het acade miejaar 1931/1932 studeerde hij theologie aan de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam, daarna tot 1938 aan de Leidse Universi teit. In 1937 onderbrak hij zijn studie in Nederland voor een half jaar om colleges te volgen aan de Universiteit van Berlijn en aan de Christliche Hochschule (van de Bekennende Kirche). In oktober 1938 werd hij bevestigd als predikant van de Nederlands Hervorm de Gemeente te Lemele (Ov.), van waaruit hij in september van het volgende jaar bij prof.dr. J.N. Bakhuizen van den Brink promo veerde op een proefschrift, getiteld "Die Theologie des Eusebius von Caesarea". Op 21 oktober 1940, ruim een maand na zijn huwelijk, werd prof. Berkhof door de Duitse politie gevangengenomen wegens een "deutschfeindliche" preek. De tijd van zijn gevangenschap, die een half jaar duurde, gebruikte hij om een groot gedeelte van zijn "Ge schiedenis der kerk" te schrijven. Opnieuw door de Duitsers 'ge zocht, dook hij in 1942 voor een jaar onder. Van april 1944 tot maart 1950 was prof. Berkhof predikant in Zeist. Daarna werd hij de eerste rector van het zojuist gestichte Theolo gisch Seminarium der Nederlands Hervormde Kerk te Driebergen. In deze periode (sinds 1955 in nauwe samenwerking met dr. J.M. de Jong als conrector) hield hij zich sterk bezig met het kerkelijk ge sprek tussen de richtingen in de Nederlands Hervormde Kerk. Ook had de betrekking tussen de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken zijn bijzondere belangstelling. Vrdec werkte hij mee verschillende pastorale en theologische verklaringen van de Her vormde Kerk en droeg hij als redacteur en auteur geregeld bij de tijdschriften "Wending" er- "In de waagschaal". Uit deze tijd dateert ook zijn boek "Christus de zin der geschiedenis". Daarnaast was prof. Berkhof in 1945 betrokken bij de oprichting van „Kerk en wereld", waaraan hij tot 1960 als hoofddocent voor dog matiek, ethiek, kerkgeschiedenis en oecumenica verbonden was. Het boekje "De mens onderweg" is de neerslag van lezingen, die hij daar gegeven heeft. Nadat hij tien jaren rector van het seminarie was geweest, werd prof. Berkhof op 1 juli 1960 kerkelijk hoogleraar te Leiden met als leeropdracht dogmatiek en bijbelse theologie. Allerlei nevenarbeid uit de voorafgaande tijd bleef daarnaast doorgaan. Bovendien werd hij voorzitter van het overkoepelend orgaan voor de sociale aange legenheden van de universiteit, de stichting "Pro Civitate" (1962- 1966), en later lid van do eerste universiteitsraad (1971-1973). Prof. Berkhof maakte verschillende voordrachtsreizen naar Amerika, de D.D.R., Finland en Zwitserland. Uit in Amerika gehouden lezin gen zijn "De leer van de Heilige Geest" en "Gegronde verwach ting" ontstaan. Eredoctoraten werden prof. Berkhof toegekend door de Hervormde Theologische Academie te Boedapest (1955) en door de Universitei ten van Edinburgh (1960), Aberdeen (1965) en Bern (1968). Zijn laatste en tevens belangrijkste boek, "Christelijk geloof", is de vrucht van jarenlang gegeven colleges en van veel voordrachten en kleinere geschriften; hij heeft er van 1969 tot 1973 aan gewerkt. Naast zijn gewone arbeid nam n neemt vooral 's zomers het werk van de Wereldraad van Kerken prof. Berkhof in beslag. In 1948 was hij afgevaardigde bij de oprichtingsvergadering. In 1954 werd hij lid van het centrale comité, waarin hij in 1961 en 1968 herkozen werd, terwijl hij van 1966 tot 1968 ook lid van het uitvoeringscomité was. Sinds 1 januari 1974 is prof. Berkhof voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland. LEIDEN Er ligt een nieuw plan op tafel voor de aanleg van een installatie voor air-con- ditionlng in het Stedelijk Mu seum de Lakenhal. In dit plan zijn tevens de verbetering van de lichtinstallaties In diverse ex positieruimten en de aanleg van een betere transportmogelijk held en de aanleg van een bete re transportmogelijkheid van schilderijen naar de depots opge nomen. De gemeenteraadscommissie voor financiën stak tot nog toe steeds een stokje voor geplande verbouwingen, omdat de kosten te hoog waren. De noodzaak van de aanleg van air-cond'tio- ning was echter zo groot, dat de Commissie voor het Stedelijk Museum de Lakenhal niet rust te, voor dat een beter uitvoer baar plan ontworpen was. Dit plan is opgesteld, in samenwer king met het Amsterdamse ar chitectenbureau Kasteel. De in stallatie voor luchtverversing wordt alleen aangelegd in de drie grote schilderijenzalen (de Harteveltzaal, de Lucas van Leydenzaal en de Mieriszaal) en de daar onder gelegen depots ts. In deze zalen hangen voorname lijk werken van voor de negen tiende eeuw. De kans op be schadigingen door tempera tuurschommelingen en door wijzigingen in de vochtigheids graad is hier het grootst. Na de verbouwing zullen de zalen ook in veel hogere mate brandveilig zijn. Het wachten is nu alleen nog op de definitieve goedkeu ring van de gemeente. Zodra dit voor elkaar is krijgt „Het Laat ste Oordeel", het bekende werk van Lucas van Leyden. dat op dit moment wegens restauratie werkzaamheden niet tentoonge steld kan worden, weer een vei lig plekje in de aangepaste ex positieruimte. Let bcuk::.d geweid van de slopershamer heeft dezer dagen de typisch Katwijkse huisjes die hier stonden, doen wijken. Ze moesten plaats maken voor een hedendaags dorpsplein in Katwijk a.d. Rijn. Plannen om de woninkjes te restaureren zijn destijds gestrand op de te hoge kosten die hiermee gemoeid zouden zijn. Groot feest van De Zonnebloem in veilinghal Lisse LISSE Ter gelegenheid van zijn 25-jarige jubileum heeft de vereniging De Zonnebloem 2000 gehandicapten en hulpbehoeven de bejaarden uitgenodigd voor een onlspunningsmiddag in de Hobaho-hal op zaterdag 15 juni in Lisse De gasten komen uit de hele Bol lenstreek, uit Alkemade en uit Alpmen aan den Rijn en omge ving. De feestmiddag wordt op geluisterd door een keur van befaamde artiesten onder wie Conny VandenBos en Saskia en Serge. Ook presentator Hans van Willigenburg zal zijn radde tong die middag laten ratelen. Om de jubileumv.ering mogelijk te maken zijn tal van bedrijven, instellingen en particulieren verzocht om een financiële bij dragen. Velen hebben al gul ge geven maaJ de begroting ver toont niettemin nog een groot tekort. Giften kunnen worden ge stort op rekening nr. 357.205.049 van de Rabo-Bank in Sassen- heim. De Zonnebloem is een bloeiende vereniging met 110.000 leden en meer dan 10.000 medewerkers. Aan alle activiteiten ten grond slag. I.gt het streven gezonden en zieken met elkaar in contact te brengen. Het vorig jaar had den de helpers en helpsters van de Zonnebloem 50.000 zieken en gehandicapten onder hun hoede bij wie ze regelmatig op bezoek g.ngen. Aan door de Zonnebloem georganiseerde boottochten werd in 1973 deelgenomen door in totaal 36.000 zieken. ZOETEiRWOUDE De door gaans als „sterrit" aangeduide Zoeterwoudse fietstocht lijkt dit jaar opnieuw een rekord aantal deelnemers te trekken. Redon er vorig jaar in totaal 1391 fiet sers m.'e, afgelopen dinsdag waren voor de puzzeltocht van aanstaande zondag al meer dan 1000 inschrijvingen binnen. De organisatoren hebben evenals vorig jaar twee trajecten uitge stippeld. Een van 75 km en een van 35 km. De lange afstand-rijders ver- willen beperken tot de 35 km tocht gaan daarna van start. Door de grote bezetting van de rekenkamer is de voor de con trole van de stemp elkaarten be nodigde tijd dit jaar aanzienlijk teruggebracht. Reeds een kwar tier na aankomst krijgen de deelnemers de ingeleverde stem pelkaart weer terug met ver melding van het aantal opgelo pen strafpunten. 's Avonds om half negen heeft de prijsuitrei king plaats. Van hun oorspron kelijke plan om in de avonduren een sto-ritbnl te houden in het Don Bosco-huis hebben de orga nisatoren weer afgezien. Dit bleek om technische redenen niet mogelijk. Bouwplan voor terrein aan de Herenweg LISSE B. en w. willen tot aan koop overgaan van de bedrijfs panden aan de Grachtweg 4 tot en met 16, die het eigendom zijn van de heren H. en G. Mljnders. Het college wil de panden slo pen en het vrijkomende terrein oen bestemming geven als par keerterrein. Men verwacht dnt aan parkeerruimte aan de Grachtweg grote behoefte zal ontstaan als over enige tijd hot plan Blokhuis zal zijn gereali seerd. Van de bestaande parkeer havens aan de Grachtweg wordt momenteel nog maar weinig ge bruik gemaakt. BODEGRAVEN In de eerste klas van de polocompetitie van de kring Gouwe/Rljnstrcek wordt de strijd om de leiding steeds spannender. Vivax uit Oegstgeest versloeg Woerden 2 met 2-1 en Is daarmee naast lei der DKD uit Leiderdorp geko men. OZV 2 Het een steek val len door tegen Boskoop niet ver der te komen dan een 2-2 gelijk spel. Voor de Boskopers een goede prestatie, maar de Oude- waterse-reserves zijn er ccn punt door achterop geraakt, wat niet gemakkelijk meer in te lo pen zal zijn. Ongetwijfeld heeft DKD met Koudekerk, dat nog enkele wedstrijden te goed heeft, de beste papleren voor promotie naar dc grote bond. Donk 2 haalde 't tweede puntje in deze competitie binnen door te gen LZ'86 5 met 3-3 gelijk te spelen. In de tweede klas heren verste vigde de Zijl/LGB 5 haar positie aan kop door met 4-1 "an de Gouwe 5 te winnen. Met nog drie wedstrijden te spelen kan de Leidse ploeg het kampioen schap haast niet meer ontgaan. Even zeker is SVO van de tweede pluats die ook goed is voor pro motie naar de eerste klas. De ploeg uit Groot Ammers ver sloeg Katwijk 3 met 5-1. BZPC 5 leverde een uitstekende presta tie door de Gouwe 4 te ver slaan. Men kwam daardoor wat dichter bij Katwijk 3 en hun positie biedt nu wat méér perspectief; BZPC 4 deed het eveneens uitste kend door Woerden 3 met 4-0 te verslaan. AZC 5 won met 4-1 van ZPS 2 die daarmee hun derde plaats aan de Alphenaren verloren. In de eerste klas dames schuddfl Woerden een concurrent van zich af door OZV 2 met 5-1 te verslaan. De Woerdcnse dumes staan nu weer gelijk met de Zijl/LGB 2, maar met een wed strijd meer gespeeld. Zij hebben echter al vijf punten voor sprong op no. drie met nog vier wedstrijden te spelen, zodat hen weinig meer gebeuren kan. SVO leverde een goede prcsiatió door BZPC 2 een 2-2 gelijkspel af te dwingen, waardoor de da mes uit Groot-Ammers nog wat verder van de onderste plaats kwamen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5