CHU gaat akkoord met landelijke CDA- TENZIJ KABINET INZET WORDT: Vrachtwagens maken ravage in Warmond Premier Den Uyl neemt lekkage Nederlandse defensienota hoog op v.d.wiel Zusters Price maken einde aan hongerstaking v.d.wiel f 75 miljoen extra ontwikkelingshulp Margarine 2 ct. duurder Qei&bzQowamt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W, C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,38 per mm. Telefoontjes ƒ3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal ƒ32,21; jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent 63e JAARGANG No. 19831 ZATERDAG 8 JUNI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE Detectives Onder de kop „De rivalen van Sherlock Holmes" wordt zondag een begin gemakt met een serie detective-verhalen op Ned. II om 20.45 uur. Zaterdag op Ned. I om 22.25 uur „Don Juan" waarmee Spanje de Gouden Roos van Montreux won .Op Ned. II om 20.21 uur de Zilveren Roos. „Barbara Streisand" van de Britse tv. Om 21.15 uur „Twintig jaar Eurovi sie". een feestelijk programma. Zondag op Ned I om 20.30 uur „Een ware geschiedenis" film naar een verhaal van Guy ds Maupassant. Van het westen uit geleidelijk meer bewolking met voorname lijk in het midden en zuiden van het land mogelijk enige regen. Eerst zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind. Maximum tem- peraturen rond 16 graden. MISS BENELUX EN IDEALE VROUW met haar ver schillende capaciteiten stond gisteren gn vandaag centraal tijdens twee verschil lende evene menten. In Zandvoort ging het om haar schoonheid Gemma Balm uit Amersfoort kwam als triomfator te voorschijn. Ze werd gekozen tot Miss Bene lux 1974. In Amsterdam wordt daaren tegen gezocht naar de meest ideale vrouw. Twintig dames namen hieraan deel. Ze moesten o.m. hun kunnen tonen op de naai machine. Van avond wordt bekend gemaakt wie zich als De Ideale Vrouw in 1974 mag beschouwen (Van onze parlementaire redaktie) APELDOORN De CHU gaat akkoord met de vaststelling van één landelijke CDA-lijst voor de volgende verkiezingen, als het kabinet-Den Uyl geen inzet daar van wordt. Dat kan men opmaken uit de toespraken welke de politieke leiders van de Christelijke Historische Unie vandaag hebben gehouden op de algemene verga dering van deze partij in Apeldoorn. CHU-partijvoorzitter mr. O. A. W. baron van Verschuer en de fractievoorzitter in de Tweede Kamer, dr. R. J. H. Kruisinga, wezen resoluut de opvatting van KVP- partljvoorzitter ir. D. de Zeeuw van de hand (gedaan voor de Statenverkiezingen van maart dat wat hem betreft bet hui dige kabinet best tot inzet van de volgen de Tweede Kamerverkiezingen mag wor den gemaakt. Baron van Verschuer zei, dat de CHU alle medewerking wil verlenen aan de totstandkoming van het Christen Demo cratisch Appel (CDA), maar dan moet dat CDA wel duidelijk geprofileerd de verkie zingen ingaan en mogen er van te voren geen regeerafspraken gemaakt worden met andere partijen. „Wij mogen en moe ten ons niet meer laten uitspelen tussen de WD en de PvdA. Bijwagenrollen wij zen wij af", aldus van Verschuer. Fractie leider Kruisinga wees een inzet van dit kabinet bij volgende verkiezingen van de hand, omdat Den Uyl en zijn ploeg vol gens hem op tal van punten belangrijk te kort schieten. Hij noemde met name het middenstandsbeleid, het bouw- en milieu beleid en het financieel- en belastingbeleid. In deze sectoren staat het kabinet-Den Uyl te ver van het christen-democratisch pro gram verwijderd, zo meende Kruisinga. Zeer nadrukkelijk werd ook het deze week door de regering geopperde voorstel, om de kabinetsformateur voortaan door de kiezers te laten aanwijzen in combinatie met een beperkt districtenstelsel, van de hand gewezen. „Uit alles blijkt namelijk dat deze combinatie maar één doel heeft, namelijk te trachten de christen-democra tische richting als zelfstandige politieke richting te vermorzelen tussen liberalen en socialisten", aldus Kruisinga. Wat betreft het verwijt van diverse kan ten dat de CHU nog al eens anders in de Tweede Kamer blijkt te stemmen over bepaalde zaken dan haar partners in het CDA, de KVP en ARP, merkte dr. Krui singa op: „Men mag de liefde tot de christen-democratische eenheid of tot het CDA niet afmeten aan de liefde tot dit kabinet-Den Uyl". Ziekteverzuim nieuwe top Den Haag Het ziekteverzuim in ons land heeft volgens de jong ste cijfers van het CBS in maart J.l. een nieuw hoogtepunt bereikt. Mannen zowel als vrou wen verzuimden wegens ziekte meer dan de laatste jaren het geval Is geweest, voor wat vrou wen betreft uitgezonderd de maand januari 1973. Het totale ziekteverzuim bedroeg in maart j.l. 10.3 procent van het aantal mandagen. Een der gelijk hoog cijfer is nooit eerder voorgekomen. Februari j.l. had met een verzuim van 10.2 pro cent reeds alle records gesla gen. Ongekend hoog was in maart J.l. het ziekteverzuim onder de mannen, namelijk 10.1 procent van het aantal mandagen. Dit was nog iets hoger dan het cij fer van februari j.l. van 10.0 procent, dat eveneens een re cord betekende. Vrouwen ver zuimden in maart, zowel als in februari 11.7 procent van het aantal te werken dagen. Dit is nog nooit eerder voorgekomen, behalve in januari 1973, toen het ziekteverzuim van vrouwen eveneens 11.7 procent heeft be dragen. April bood overigens al weer een heel ander beeld: het totale ziekteverzuim bedroeg in april 8,8 procent, dat van mannen 8,7 procent en dat van vrouwen 9,7 procent. van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister-presi dent Den Uyl neemt de lekka ge in het ambtelijk apparaat van de NAVO in Brussel be treffende de inhoud van de Ne derlandse defensienota hoog op. Gisteraivond zei de pre mier, dat de nota geldt als ge kwalificeerd materiaal en dat deze derhalve behoort tot de topgeheimen van de NAVO. Als blijkt dat de inhoud van de nota en de reactie daarop van het NAVO-hoofdkwartier opzet telijk is uitgelekt, dan zal Den Uyl niet aarzelen ten scherpste tegen doze zaak te protesteren en dit in de NAVO minister raad aan te snijden. Volgens Den Uyl is er zelfs sprake van verdragsschending. gezien worden, aldus Den Uyl. Op 24 juni vergaderen de NAVO ministers van buiten landse zaken en defensie er over in Brussel. Daarna wordt rapport uitgebracht aan de Ne derlandse regering en pas daarna kan de nota aan de Staten Generaal worden aange boden. Gezien het feit, dat de ver schijning van de defensienota al zovele malen is verschoven en velen bij het i.emen van be slissingen op die nota wachten, kunnen wij ons er niet aan onttrekken, dat die nota wordt tegemoetgezien a!s het alpha en het omega voor de Neder landse defensie. Er wordt een waarde aan toegekend, die menselijker wijze tot het on mogelijke behoort. Dit heeft de president van de Koninklijke Vereniging van on derofficieren „Ons Belang", de heer L. van Anholt, gisteren betoogd op de algemene leden vergadering van zijn vereni ging in Arnhem. Hij consta teerde, dat er van hoog tot laag sprake is van een duide lijke onrust binnen de krijgs- rru^ht en zijns m*iens is het dan'ook een dwingende eis do geheimzinnigheid rond de de fensienota door snelle en dui delijke voorlichting aan het personeel op te heffen. 1200 missionarissen 5 maanden in Nederland Geef ze een thuis Geef vrij aan mensen met een missie Pinksterkollekte 09 ™eek mo'"e \_X_/ Missionaris giro 676 Van Alkemadelaan 1, Den Haag Tel. 070-244594 BOM Gistermorgen is uit de Amsterdamse Jacob v. hen- nepkade ter hoogte van de Bilderdijkstraat een vliegtuig bom uit het water gevist tijdens bagger- werkzaam heden. Na een onderzoek door bomexperts bleek het pro jectiel onge vaarlijk te zijn. Het was een betonnen oeien- bom uit de Tweede Wereld oorlog. LONDEN (AFP) De zusjes, Marvon en Dolours Price hebben hun hongerstaking beëindigd. De meisjes waren sedert november in hongerstaking, daar zij naar Noord-Ierland willen worden overgebracht. Ze zitten in Lon den gevangen wegens activiteit voor de IRA. De zusjes, de 23-jarige Dolours en de 20-jarige Marion, hadden geweigerd te eten sedert zij hun levenslange gevangenisstraf be gonnen wegens hun aandeel in bomaanslagen waarbij vorig jaar in Londen 230 mensen ge wond werden. Zij weigerden de laatste tijd de minste medewerking voor het geforceerd toedienen vun voed sel. Gisteren Vverd officieel ge meld dat zij zwakker werden en over het algemeen in een ver moeide conditie verkeerden. De IRA had gedreigd met ernstige gevolgen indien de meisjes de hongerdood zouden sterven. Het ministerie van binnenlandse zaken verklaarde dat de zusjes hadden besloten hun hongersta king te beëindigen na verdere bestudering van de verklaring van het ministerie van zaterdag 1 juni en overleg met hun fami lie. Vorige week zaterdag verklaar de minister Roy Jenkins van binnenlandse zaken dat hij zich niet zou laten dwingen tot een besluit door overbrenging van de meisjes naar een gevangenis in Noord-Ierland, zoals zij ris ten, via bedriegingen of intimi datie hoe ernstig de consequen ties ook zouden zijn. Hij maakte echter duidelijk dat hij bij het uitblijven van dreigementen, zou overwegen hen naar Noord-Ier land te sturen om het grootste deel van hun straf in de toe komst uit te zitten. ADVERTENTIE1 montuur siert demenslê Schenkt 'n vrouw dat zelfbewuste gevoel er erg verzorgd uit te zien. 'n Gevoel van veiligheid. U ziet het aan haar open en stralende ogen. Die monter en tevreden de wereld inblikken. Dat siert de mens! weet er het fijne van ....van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden MADRID De Spanjaard Jose Duran is gisteravond in Madrid Europees bokskampioen in het zwaarweltergewicht geworden. Duran versloeg titelhouder Jac ques Kechichian (Fra) op pun- DEN HAAG - Nederland ral 75 miljoen gulden extra ter beschikking stellen van die ontwikkelingslanden die het meest onder de stijging van de olieprijzen te lijden hebben gehad. Premier Den Uyl deelde gisteravond na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad mee, dat Nederland hiermee gevolg gegeven heeft aan een dringend verzoek van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties dr Kurt Wald- helm. De gevolgen van de prijsstijging van olie en andere grondstoffen zijn voor een aantal ontwikkelingslanden zo groot, dat catastrofale ge volgen dreigen voor de economieën van die landen. Als eerste maatregel van een speciaal Verenigde Naties actie-program wordt thans een noodfonds gevormd, waaruit de landen, die het zwaarst getroffen zijn, geholpen kunnen worden. De Nederlandse bijdrage in dit program wordt gefinancierd uit de otwikkelingsfondsen. waar- toe de begroting 1974 met 50 miljoen gulden zal worden verhoogd. De resterende 25 miljoen zal vrijkomen na verschuivingen binnen de begroting. Den Haag Met ingang van maandag 10 juni 1974 zal de consumen tenprijs van margarine met 2 cent en die van halvarine met 1 cent ,per eenheid van 250 gram kunnen worden verhoogd. Deze prijsverhoging is gebaseerd op bet weer stijgend verloop van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt. Met ingang van 13 mei j.l. konden de consumentenprijzen worden verlaagd nadat de grondstof fenprijzen enigermate waren gedaald. Intussen echter, heeft dit da lend verloop weer plaats gemaakt voor een stijging van de grond stoffenprijzen. De verhoging is tot stand gekomen na overleg tussen de Bond van Nederlandse margarinefabrikanten en het ministerie van F^nomischn Zaken. VADER WIL DAT WEL... een luchtpompje, filter, verwarming of thermostaat voor zijn aquarium een spade, hark, gereedschap hanger, snoei- of grasschaar voor zijn tuin een nieuwe mand, halsband, lijn of ketting, borstel of kluif voor zijn hond een kooi- voer- of drink- automaat, broed- of inzet- kooitje voor zijn vogels en, als u het helemaal niet meer weet, geef hem dan een cadeaubon. Onbeperkt geldig, kan-ie lekker zélf kiezen Volop Vaderdag- ideetjes bij: Nl.iw* Rlln Tin toe» (017101 GUADALAJARA (RTR) De 70-jarige Mexicaanse miljonair Pedro Sarquis, die dinsdag door linkse guerrillastrijders was ontvoerd, Is vanmorgen dood aangetroffen in een straat in Guadaajara. Hij bleek aan een hartaanval te zijn voerleden. WARMOND „Ik stond in de keuken een cake te bakken. Plotseling hoorde ik in de voor kamer een enorme klap. Ik ging naar binnen en zag alleen een stofwolk. Geschrokken rende ik naar buiten en wat ik daar zag deed mijn hart stilstaan." De vrouw van de Warmondse aan nemer Plet Schrier was gister avond nog maar nauwelijks be komen van de schrik toen eer der op de dag een vrachtauto zich met een enorme klap in de voorgevel van hun huisje boor de. De vrachtauto, komende uit de richting Sassenheim, stond ter hoogte van het huisje voorgesor teerd om een smal zijstraatje van de Heereweg in te draaien. De bestuurder van een achterop komende trekker met oplegger, geladen met tien ton papier, be merkte te laat dat de wagen voor hem stilstond. In zijn slip sleurde de trekker met oplegger de vrachtwagen mee- Deze boorde zich eerst in de wo ning van aannemer Schrier en kwam daarna in het voortuintje van een naastgelegen woning tot stilstand. De bejaarde War- monder Van Nierop, die op dat moment in zijn tuintje de boompjes aan het verzorgen was, werd door het puin van de instortende muur geraakt. Toch liep hij slechts schaafwonden aan het gezicht op. Voor aannemer Schrier betekende de klap, die een groot deel van zijn volledig gerestaureerd huis je in een ruine veranderde, het einde van een droom. Nog maar kon woonde hij in het woninkje dat hij in anderhalf jaar tijd in zijn vrije uurtjes steen steen had opgebouwd. De scha de, zowel aan het huis als aan beide auto's, loopt m de tiendui zenden guldens.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1