d mm L 19741 v aM/U i 1 Kasteeljuweel te Galers in de Cantal. De Fransman is geen globetrotter. Hij reist niet zo j heel veel, cd komt daar de laatste paar jaar door het moderne verkeer wat kentering in. En dat is ook wel te begrijpen. De Fransman hoeft er niet' uit. In zijn land heeft hij van alles. Bergen 's zomers 'om te klauteren en bergen 's winters om te skieën. Stranden in overvloed. En hij hoeft er ook niet uit om lekker te eten en goed te drinken. Vlees hebben j ze niet in Italië, zegt de Fransman. De Chianti moge I een dragelijke wijn zijn, maar haalt niet bij de Bordeaux en de Beaujolais. En daar komt ook nog bij, dat hij met zijn Frans overal in Frankrijk terecht kan. De Fransman is geen talenkenner. Niet pmdat hij er te dom voor is, 'maar te lui. Er is een stuk .in Frankrijk, dat de Fransman in het algemeen gesproken niet zo goed kent. De puitenlander kent het nog minder. Dat is de Auverg- ne. De Fransman kent de Auvergnat beter dan de Auvergne. Van die Auvergnats zijn er een heleboel j in Parijs. Bijna allemaal naar de hoofdstad geëmi- AI greerd, omdat ze in de Auvergne geen vet konden W soppen en naar Parijs kwamen, net zoals de Breton- n hers, om er een paar stuivers meer te verdienen. - Of hij er ook niet-materieel op vooruit is gegaan is een tweede. In de bergen van de Auvergne kon hij zijn neus in de frisse wind steken en zijn longen j uitzetten met pure lucht, terwijl hij in Parijs een zakdoek voor zijn neus moet houden Wat is dat voor een streek, de Auvergne en wat is dat voor een man, de Auvergnat? De Auvergne is het warme hart van Frankrijk. In de letterlijke zin van het woord. Miljoenen en miljoenen jaren geleden niet alleen warm, maar zelfs gloeiend heet. Onze aarde, in wording, heeft i er gespookt van heb ik jou daar. In de Aveyron. staat een vulcanologisch centrum, uniek in Europa, waar een beminnelijke conservator U over die i erupties alles zal vertellen, wat U er van wil weten. Hij zal U stenen laten zien, waarvan de leeftijd niet op miljoenen jaren valt te schatten. Hij zal U, piet graagte, naar microscopen brengen, waaronder tot 'op een dikte van één driehonderdste millimeter afgeschuurde doorsneden liggen van stenen, met I zóveel kleuren, dat je er niet op uitgekeken raakt. Voor iedere geoloog een luilekkerland. Roken, zoals de Vesuvius of \nuur schieten, zoals de Stromboli, t doen al die uitgewerkte vulcanen niet meer. Wat IJsland kort geleden is gebeurd, valt in de i Auvergne niet te vrezen, al weet men nooit, wie van al die vulkanen over een paar miljoen jaar uit zijn winterslaap zal ontwaken. De natuur blijft grillig. De mensen, die in de winter naar de Auvergne gaan om er te skieën, behoeven niet bang te zijn, dat de sneeuw door de kraterwarmte van de ene op de andere dag zal gaan smelten. Tot en met mei hggen de toppen van veel kraters nog behoorlijk onder de sneeuw, al is het geen eeuwige sneeuw en gletsjerijs zoals in de Alphen of de Pyreneeën. Zó hoog reiken de toppen niet, die gaan tot onge- veer 2.000 meter. 'Het berglandschap is prachtig, de gorges zijn diep, de wegen goed, maar met veel haarspeldbochten. Fotografisch, met kleuren, een paradijs. Men komt, op die bergwegen, nog al wat kudden schapen en koeien tegen, koeien van een speciaal ras, goed gehoornd, bruin van huid. Want de Auvergne is overwegend agrarisch met vooral de bekende kaas- producten. Iedereen kent de Cantal en de Bleu dAuvergne, die nóg beter smaken'ter plaatse. De landwijnen, weinig geëxporteerd, passen er uitste kend bij. Dat betekent dus dat de Auvergnat, in de bergen, een boer is. Er is ook wel industrie Michelin heeft zijn hoofdkwartier in Clermont Ferrand, de hoofdstad maar de hoofdzaak blijft landbouw en veeteelt De Auvergne voorziet Frankrijk ruimschoots van vlees, vlees van kwaliteit. De bergboer in de Auverg ne is wat aan de stugge kant, ietwat wantrouwend, zoals iedere boer, die geïsoleerd leeft. Men moet wel even aankloppen en maar niet zo een-twee-drie zijn erf oplopen. Hij is bovendien aan de zuinige kant. Een \Tek, zeggen ze in Parijs, maar weten ze veel in Parijs, dat laag neerkijkt op iedere Fransman, die geen geboren en getogen Parijzenaar is. Een duitenpletter is de Auvergnat niet, maar hij let op zijn geld en heeft geen gat in zijn hand. Een beetje weggedrukt in het hart van Frankrijk, ietwat buiten de grote verkeerswegen, is hij lang bij de rest van Frankrijk ten achter gebleven. Gehecht aan traditie, wat men bij voorbeeld hier en daar in de kastelen kan zien. Sommige kasteelheren slapen nog met hun vrouw in het hemelbed met dichte gordijnen aan voor-, zij- en achterkant. Van die kastelen zijn er zat in de Auvergne: 200 in getal, waarvan alleen al 90 in de Cantal. DONKERE RUIMTE Een bergboerderij, eenmaal gebouwd van steen, blijft er lang staan en is één geworden met de bergen. Daar komen de mot en de houtworm niet in. Komt men er binnen, dan moet men net als in een kathedraal wennen aan de donkerte. Het woon vertrek is groot, de muren zijn dik net als die van de kastelen de ramen klein. Een houten beschot scheidt het woonvertrek van de stal. Er hangt een lucht van mensen, van beesten en van melk en kaasproducten. Voor warmte zorgt een grote open haard, gestookt met houtblokken, want hout is er in overvloed. Aan weerskanten van het haard\njur twee zware banken. Die zijn voor de Wijdse vergezichten in de Cantal, met vaak een blik op een fraai kasteel aan de rand van een monumentaal bos. oudjes, want die hebben hard gewerkt, hun rust dubbel en dwars verdiend en daar in de Auvergne denken de kinderen er niet aan vader of moeder naar de volière van een bejaardenhuis te sturen. De twee banken dienen ook nog voor het bewaren van het zout, kurkdroog bij de haard. Aan de zolder de hammen en het spek van het varken. Bij de ingang en de haard is de vloer van steen, in het midden van houten planken, bijgeveegd met de bezem. De bedden als alkoven in de muur, afgeslo ten met dubbele gordijnen, overdag half open, 's nachts dicht, 's Avonds, voor het slapen gaan, trekt de boer zijn klompen of laarzen uit, zet die bij de kist onder het bed, waar het linnengoed in is geborgen, de kist dient als opstap en zo klautert de boer in bed, waar hij nooit zijn ogen dicht zal doen alvorens zich bij het ingebouwde wijwaterbak je te hebben bekruist. Hij is goed katholiek. Protes tanten in de Auvergne zijn dun gezaaid. Ofschoon er in de grote en kleine bergstromen water zat is, is de boer er zuinig mee. Boeren van de oude stempel wassen zich, heeft men ons in alle ernst verteld, éénmaal nl. voor het huwelijk. En voor de tweede maal worden ze gewassen alvorens naar het kerkhof te worden gereden. Wat niet belet, dat hij van een ijzersterke gezond heid is en dat valt hem aan te zien: niet groot van stuk, zelden blond, meestal roodharig, een goed gebit, vierkante kin, krachtige neus, grote en dikke wenkbrauwen. Ziek is hij weinig, de dokter wordt bij gewone onregelmatigheden zo veel mogelijk gemeden, want anders mocht hij van zijn visites wel eens een gewoonte maken. Longontsteking, bronchitis, mazelen, roodvonk, kinkhoest, dysente rie, nemen hun normale verloop en gaan vanzelf wel over. En is er een ongeneselijke ziekte, dan kan de dokter daar toch niets tegen doen. De kinderen dat is een probleem in de Auvergne. Niet dat de ouders niet van hun kinderen houden. Verre van dat! Maar er zijn er doorgaans veel de pil rolt moeilijk tegen de bergen op en het bedrijf is maar klein: twintig hectare door de mand. Zóveel monden open houden op zó weinig grónd, dat kan niet. De groot geworden kinderen gaan naar de stad met comfort en gaan de ouders dood, dan blijft de oudste op het erf achter. CLERMONT FERRAND De grote stad, het dichtstbij, is Clermont-Ferrand, waarvan de naam een paar maal genoemd is in het grote face face televisiedebat tussen Giscard en Mitterrand. Giscard sloeg zich op de borst en zei: in de industriestad Clermont-Ferrand heb ik meer stemmen dan jij. Dat is ook zo en op het eerste gezicht nog al wonderlijk. Want bij Michelin in Clermont werken 30.000 arbeiders en hoe komt het, dat Giscard daar meer aanhangers heeft dan Mitter rand? Giscard heet niet alleen Giscard, maar voluit Gis card d'Estaing. Estaing is een stadje in de Auverg ne, waar Giscard burgemeester is en waar zijn voorgeslacht een groot buitengoed heeft gekocht. De mensen van de Auvergne kennen hém dus goed. Dat is één. Van die 20.000 Michehn-arbeiders is lang niet iedereen lid van de socialistische of communis tische partij. Michelin recruteert een deel van zijn arbeiders uit de verre omtrek, 60, 80, 100 kilome ter ver weg. Wie 's morgens om vijf uur bij de eerste ploeg begint, moet om drie uur in de nacht kant en klaar staan, want dan rijdt in zijn dorp de car van Michelin voor. Honderd kilometer heen en als de werktijd 's middags om één uur is afgelopen honderd kilometer terug. Middageten. Werken op het eigen lapje grond van twee of drie ha. Avonde ten. En meteen naar bed, want om twee uur in de nacht loopt de wekker weer af. Geen tijd voor een krant, geen tijd voor een boek, geen tijd voor een tikkeltje cultuur. Hij verdient niet slecht, maar leven doet hij niet. Dat is twee. Mitterrand zei: het ontbreekt in het algemeen gesproken de arbeider aan „le temps de vivre". De bijbel zegt het anders: wat baat het de mens, of hij alle schatten der aarde gewint en schade lijdt aan zijn onsterfelijke ziel KALE JONKERS En dan zijn er, behalve de landbouw, de veeteelt en de industrie, ook nog de kastelen in de Auvergne, want om die kastelen was het begonnen tijdens een reis van twintig journalisten op uitnodiging van het Bureau du Tourisme. Het aantal kraters zal wel ongeveer gelijk opwegen tegen het aantal kastelen. Wat moet daar in die kastelen uit de dertiende, veertiende en vijftiende eeuw onbarmhartig zijn gevochten tussen de feodale heren. Daar heeft zich nog heel wat meer afgespeeld dan in onze eigen vaderlandse geschiedenis met Jan van Schaffelaar en Kenau Simons Hasselaar. Ze braken eikaars kastelen tot op de grond toe af en keelden de seigneurs tegelijk met hun valets. En ze werden weer herbouwd, die kastelen, nóg ongenaakbaarder, en nóg veel hogere bergtoppen. Het nageslacht, de overheid in de eerste plaats, is er niet zuinig op geweest. Veel van die kastelen zijn ruïnes geworden of dreigen het te worden. Sommige eigenaars met erfelijke titels zijn schatrijk gebleven of in de loop der tijden schatrijk geworden en hebben hun bezit kunnen conserveren. De werkelijke noblesse, de adeldom van de geest, heeft er juwelen In Estaing, een dromerig Auvergne-plaatsje, lijkt de tijd stil te staan. van beschaving in verzameld, zeldzame boeken, kostbare documenten, archiefstukken, die haast in geen enkele bibliotheek meer te vinden zijn, meube len, schilderijen, gobelins, sieraden van onschatbare Maar er zijn onder die kasteelheren ook kale jon kers met veel opgepoetst koper op tafel, tinnen borden of kandelaars aan de muren en die de hemel danken, als er toeristen komen en souvenirs mee naar huis nemen. Hun onderhoudskosten zijn zó astronomisch hoog geworden, dat ze een deel van hun historisch bezit moeten laten verwaarlozen. Wie geld genoeg heeft woont twee zomermaanden in zijn kasteel en trekt 's winters naar het warme zuiden' aan deze of gene kant van het IJzeren Gordijn. Wie dat niet kan woont het hele jaar door in zijn kasteel, lijdt er 's winters kou en trekt krom van de reumatiek door tocht en vocht. Het wapen van de atoomenergie kost Frankrijk miljarden. Over de' oceanen varen de Gaulle's peperdure atoomduikbo- ten vanwege het prestige, maar voor het behoud van historische monumenten in de Auvergne heeft Culturele Zaken in Parijs zo goed als geen geld. De lezer kan voor komende jaren in zijn vakantie twee dingen doen. Hij kan naar de Middellandse Zee gaan. waar de vervuiling geleidelijk zó toe neemt, dat men nauwelijks meer in open water durft zwemmen. Hij kan ook naar een minder bekende streek als de Auvergne gaan. Hij zal er gelukkig geen hotelpaleizen vinden zoals bij Nico of Cannes. De hotels in de Auvergne zijn nog niét hypermodern en er zal in de toekomst nog méér gemoderniseerd moeten worden. Ze zijn er hard aan bezig. Wij sliepen er in de maand mei in kamers van 30 tot 40 frank per nacht inclusief het gewone Franse ontbijt: een eenvoudige kamer met uitsté kend proper bed, douche boven de badkuip en een bidet, maar op de kamer geen eigen telefoon, radio of tv. Beneden een ruime hal voor wie het gemis van televisie geen vakantie is. De maanden juli en augustus zijn als regel vol geboekt, de september maand is in de Auvergne de mooiste en de rustigste. Eén ding ver gele de toerist niet mee te nemen: zijn werphengel, want forellen zwemmen in de meren en bergstromen zat. Wie zich wil laten voorlichten met brochures, folders, dag- en weeklochten, kan zich rechtstreeks wenden tot het Commissariat du Tourisme. 8 Avenue de l'Opèra iii Parijs, tel. 073- 9934, waar men hem ruimschoots zal voorzien van brochures, folders, circuits, dag- en weeklochten, niet alleen in het Frans, maar ook in het Duits en zelfs in het Nederlands. (Nog juist voor het posten van deze brief ontvingen wij het laatste nummer (mei 1974) van de Touring Club de France, speciaal in zwart-wit en kleuren geheel gewijd aan de Au vergne). Van een vakantie in de Auvergne of in het aangren zende Avevron zal niemand spijt hebben L. J. KLEIJN.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15