Nixon niet-aangeklaagde medeplichtige Watergate Stagnatie in beraad Portugal-F r elimo ÊeidóGÖouACMit Dennendal kampt met personeelstekort Kartonfabriek in Schiedam moet sluiten Europese aanpak van de inflatie 1 Vertrouwen voor Chirae VRIJDAG 7 JUNI 1974 LLIOSD. COURANT PAGINA 9 SCHIEDAM Het cartonnagebe- fdrijf Schiecarton BV in Schie dam zal eind september worden gesloten. Dit is gistermiddag aan het personeel meegedeeld. Sinds het bedrijf in 1968 door American Can Company werd overgenomen, zijn de verliezen tot 13 miljoen guiden opgelopen. Voor het 270 man tellende per soneel is een gunstige af vloeiingsregeling getroffen. Een in september 1973 doorge voerde reorganisatie heeft enig effect gehad, maar toch zou ook dit jaar weer met verlies wor den afgesloten. Negen maanden lang heeft het personeel een uur per week gratis overgewerkt om het bedrijf te redden. Dit over werk zal alsnog worden uitbe taald. Volgens directeur M. Pa ris is de slechte situatie te wij ten aan slechte bedrijfsvoering in het verleden en aan overpro duce op de markt van karton nen verpakkingsmateriaal. Sa menwerking met andere bedrij ven leek niet mogelijk. Amerian Can Company stelt 4 miljoen gulden beschikbaar voor het personeel. Volgens de vakbon den, die blij zijn met de gunsti ge afvloeiing, zal het voor het merendeel van het personeel niet moeilijk zijn nieuw werk te vinden. WASHINGTON (DPA) De Watergate-jury die op 1 maart zeven vroegere me dewerkers van president Nixon wegens het in de doofpot stoppen van het schandaal had aange klaagd heeft, met 19 tegen 0 stemmen besloten de Amerikaanse president als niet-aangeklaagde mede plichtige te betitelen. Vol gens berichten in de Los Angeles Times en de Wa shington Post werd Nixon in de officiële aanklacht niet genoemd omdat de jury in het licht van de grondwet twijfelde of ze op deze wijze tegen een presi dent in funktie stelling kon "nemen. Het resultaat van de stemming was later echter wel overgebracht 'aan Watergate-rechter John Sirica. De Washington Post schrijft dat de 19 juryleden in hun beraad unaniem de wens haden uitge drukt Nixon op grond van het voorhanden zijnde bewijsmate riaal evenals zijn medewerkers aan te klagen wegens belemme ring van de rechtspleging. De ÏJeciale Watergate-aanklagef eon Jaworski had hun echter Verteld dat een aanklacht tegen 'de president grondwettelijk ge zien niet mogelijk kon zijn. Pre- sient Nixon heeft inmiddels rechter John Sirica verzocht de namen bekend te maken van al len die op de lijst van niet-aan geklaagde medeplichtigen staan. Het hoofd van het team juristen dat de president in de Waterga- te-zaak verdedigt, James D. St. Clair, liet Sirica weten dat er ra geen „dwingende" redenen meer zijn om de lijst geheim te Aouden nu deze al, met de naam van de president inbegre- .pen door de nieuwsmedia is ge publiceerd. President Nixon heeft in 1971 het voornemen gekoesterd enkele honderdduizenden federale amb tenaren aan een onderzoek met behulp van een leugenverklikker te onderwerpen teneinde het uit lekken van gegevens met be trekking tot de nationale veilig heid te verhinderen. Dit is gis teravond vernomen van de zijde van de commissie voor justitie van het Amerikaanse huls van afgevaardigden. Het hoofd van het team juristen, dat Nixon In de Water gate affaire verdedigt, James D. St. Clair praat nog even met journalisten voor hij weer gaat spreken met de grand jury, die de president heeft aangewezen als „niet aangeklaagde mede-plichtige". CRM wil bouw vakantiehuisjes beperken ARNHEM (ANP) - Staatsleer* taris Meijer van CRM wil een onderzoek laten instellen naar de ontwikkeling van de bouw van vakantiehuisjes, vakantie bungalows, tweede woningen e.d. en daarbij in het bijzonder aandacht schenken aan de doel stellingen van de bouwers en beleggingsmaatschappijen, die zich bezighouden met de bouw en exploitatie van dergelijke huizen. De staatssecretaris is ongerust over de gevolgen die langzamerhand in de praktijk tot uiting komen. Da heer Meijer is verontrust over de voortdurende prijsopdrijving, waardoor deze verblijfsrecreatie voor een breed publiek onbe reikbaar dreigt te worden. Er zijn in ons land momenteel 12.000 tot 14.000 van dergelijke tweede woningen en er komen er jaarlijks zo'n 1200 h 1500 bij. De Haagse kunstkring organiseert op zondagmiddag een concert in haar gebouw, Denneweg 64, te geven door Yke Viersen cello en Peter Visser piano. Op het pro gramma staan werken van nacek, Peter Visser; Dvorak. Schumann, Epesco en Hinde- mith. Galerie Balans, Leidsegracht 74 Amsterdam, exposeert t/m 29 Juni schilderijen en aquarellen van Erno Tromp en olieverf- schilderijtjes van Erna van Mondfrans. LOESAKA (AP) De besprekin- De Portugese delegatie, die werd gen tussen Portugal en de geleid door minister van buiten volksbeweging voor de bevrij- landse zaken Mario Soares, ver ding van Mozambique, het Fre- trekt aan het eind van de mid- limo, over de toekomst van Mo- dag naar Lissabon voor overleg zambique die de afgelopen da- met de regering, gen in Loesaka zijn gehouden Na een aflgemene analyse van de zijn verdaagd tot de eerste helft 1 t"''1 van juli. Men is niet tot over eenstemming gekomen over een staakt het vuren in Mozambi que. In een gezamenlijk communiqué dat werd uitgegeven in het re geringsgebouw in de Zambiaan- se hoofdstad is verklaard dat een staakt het vuren afhankelijk is van een eerder te bereiken algemeen akkoord over funda mentele politieke beginseln, „extremistische stromingen be staan die op de verbrande grond van ons Portugal willen bouwen: een ander land dat niet het onze is." Hij zei niet voor bedreigingen te zuilen zwichten. bekken vraagstukken achtte Generaal Spino|a Portu. de delegatie het noodzakelijk de regering in Lissabon te raadple gen, aldus de verklaring. President Antonio de Spinola, het hoofd van de Portugese militai re junta, heeft verklaard dat hij veel dreigbrieven heeft ontvan gen nadat hij aan de macht was gekomen. Hij heeft tientallen brieven gekregen waarin hij met de dood bedreigd wordt. Vele brieven tonen aan dat er gal al eerder gewaarschuwd de nieuw verworven vrijheden te beschermen tegen verstoring door uiterst links die tot chie leiden en de economie ontwrichten. Velletjes tellen Er zijn kennelijk toch mensen, die het aantal velletjes op een rol closetpapier tellen. In Japan althans zijn er klachten binnen gekomen, dat de rollen tekort waren en van slechte kwaliteit. Wellicht klachten van voetbalsupporters. In elk geval hebben deze meisjes er druk werk mee de klachten op de juistheid te toetsen en wat bleek? Tien procent van de 423 onderzochte rol len hadden minder velletjes dan op de verpakking stond aan gegeven. LUXEMBURG (ANP) De Eu ropese ministerraad heeft In Luxemburg de Europese stuur groep voor het economisch be leid opdracht gegeven de econo mische situatie van elk der lid staten van de EEG door te lich ten. De stuurgroep moet verder een diepgaand onderzoek instel len naar de antle-lnflatiemaatre- gelen die in de Iid-staten al wer den genomen of worden overwo gen. Daarna moet de stuurgroep voor de EEG als geheel en voor elk van de lid-staten afzonderlijk hoofdlijnen aangeven voor het toekomstig economisch en finan cieel beleid, zulks met het oog op een gezamenlijke bestrijding van de inflatie. Het comité van gouverneurs van de centrale banken van de EEG-lidstaten plus het monetair comité van de EEG moeten van de raad gaan uitdokteren of en hoe het uitvoerbaar is dat, in het raam van het Europese werking, belangrijke bijzondere kredieten op plaatsen gebracht worden waar die hard nodig zijn. Deze besluiten waren gebaseerd op voorstellen die de Europese commissie op het laatste nipper tje (de avond voor de raadszit ting) op tafel had gelegd. De commissievoorstellen vonden over het algemeen in de raad een goed onthaal en de Neder landse minister Duisenberg zei dan ook ze enthousiast te heb ben ondersteund. Duisenberg heeft er echter de nadruk op ge legd dat er vooral nieuwe acties in Europa nodig zijn. liever dan weer nieuwe resoluties. In Loosdrecht hebben de Neder landse artiesten die deelnemen aar het Internationale Nordringfestival van 21 tot en met 24 augustus in de Martinihal te Groningen zich gepresenteerd. Voor wie het weten wil: van links naar rechts Rob de Nijs, Astrid Nijgh. de producer Gé Gouwswaard. Robert Long, Greetje Kauffeld. Dirk Donker en Ferdinand Povel (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Wat de verzoring van de pupillen betreft, sta ik met mijn rug tegen de muur". Met deze uitspraak maakte prof. G. Brennikmeijer, beheer der van Dennendal, de slechte personeelssituatie in de zwak zinnigeninrichting duidelijk. Omdat er sprake is van een dui delijke ernstige onderbezetting, heeft hij zich genoodzaakt ge zien vijf groepsleiders, die door zijn voorganger ontslagen wa ren, te vragen in ieder geval tot maandag aan het werk te blij- Als de vijf zouden vertrekken zou nog maar tweederde van het noodzakelijke aantal personeels leden overblijven. Handhaving van de vijf was ook nodig, om dat zij werken met wat prof. Brennikmeijer noemt „de meest gevoelige groep pupillen van Dennendal", en werd vergemak kelijkt omdat de betrokken ou ders hun vertrouwen in de ont slagen groepsleiders hebben uit gesproken. De vijf zelf zeggen zich tot nu toe nooit als ontslagen te hebben beschouwd en gaan gewoon door met hun werk. De beheer der zal bekijken of er voor hen een financiële regeling te tref fen is. De heer A. J. Rohof. voorzitter van de oudercommissie van de paviljoens De Hoeken op Den nendal. vindt de toezegging de beheerder, dat de vijf nog tot maandag mogen blijven, on aanvaardbaar. Prof. Brennik meijer is van plan morgen de situatie op Dennendal met zo veel mogelijk ouders te bespre ken. joo9sle deï*e lte\d^ etVcen PARIJS (Reuter) De nieuwe regering van Frankrijk heeft donderdagavond bij een stem ming over de regerlngs-verkla- ring van premier Jacques Chi rac het vertrouwen van de Na tionale Vergadering gekregen. De stemming volgde na een deba.t van twee dagen waarin de gaul listen, de grootste partij in het parlement, voorwaardelijk hun steun aan de regering toezeg den. De meesten van de gaullis ten, die ongeveer eenderde van de 490 zetels in de assemblee bezetten, stemden voor de motie van vertrouwen, die met 297 te gen 181 stemmen werd aangeno men. VS-senaat verwerpt vermindering: o troepen WASHINGTON (UPI) - De Ame rikaanse senaat heeft met 54 te gen 35 stemmen opnieuw een voorstel afgewezen van de lei der van de democratische meer derheidsfractie, Mike Mansfield, de omgang van de troepen macht van de Verenigde Staten in het buitenland drastisch te beperken. Mansfield had voorgesteld de re gering dwingend voor te schrij ven voor hot eind van volgend jaar 125.000 man uit het buiten land terug te halen. De Verenig de Staten hebben in Europa cir ca 300.000 en in Azië pngeveer 140.000 militairen. Bezuinigen op gezondheidszorg DE BEZUINIGINGEN welke de overheid - overigens het bedrijfsle ven - bij de gezondheidszorg zou willen doorvoeren, stuiten op fors verzet. Begrijpelijk: want zaken als het centraliseren van de ziekenhuisver- pleging door het sluiten van kleinere ziekenhuizen en de personeels stop welke voor ziekenhuizen geldt, raken niet alleen de werkgele genheid van het verplegend personeel, maar ook de gezondheidszorg voor iedereen. Het verplegend personeel met achter zich de medici en de ziekenhuis organisaties hebben zich dan ook scherp gekeerd tegen maatregelen welke staatssecretaris Hendriks in opdracht van het kabinet heeft aangekondigd. Vooral de personeelsstop vindt geen enkel begrip, laat staan waardering. De protesten hebben in elk geval tot gevolg, dat de staatssecretaris het beraad gaat heropenen; misschien is hij door feitenmateriaal ook te overtuigen om zijn maatregelen gedeeltelijk te herzien. INTUSSEN MOET DE DESKUNDIGE die kan aangeven wat de over heid dan wèl moet doen om de stijgende kosten van de gezondheids zorg beter in de hand te houden, nog geboren worden. Alle tot dusverre geopperde ideeën ontmoetten verzet. Dat de pre miestijgingen voor de ziektekostenverzekeringen (fonds en partiku- lier) sterk afgeremd moeten worden, beaamt iedereen. Maar hoe? Het invoeren van een eigen risico wordt - d'oor vakbeweging en een groot deel van de gezondheidszorg - afgewezen, omdat het risiko's oplevert voor burgers die geholpen moeten worden en geen eigen ri- siko kunnen dragen. Het afdwingen van meer efficiency In de ziekenhuizen wordt ook als een slecht selectief middel beschouwd. Waarom? In het blad van de Nederlandse Unie van Ziekenfondsen oppert unie secretaris J. de Vries de gedachte, dat de overheid tot nog toe bij haar bezuinigingsbeleid te centraliserend te werk is gegaan. „Den Haag" wil te veel vanuit één punt alles regelen en dan worden er - zoals bijvoorbeeld bij het uitkammen van de ziekenhuizen in de re- geringsstad zelf - ongelukken gemaakt. HET PROBLEEM IS ALLEEN dat de heer De Vries zelf met zijn „betere oplossing" (budgettering en confrontatie van vraag en aan bod in de regio's) ook te vaag blijft, om de overheid te kunnen overtuigen. Hoe stelt de Unie van Ziekenfondsen zich een en ander concreet voor? Meer hoeft niet ALS MINISTER Van Doorn komend najaar inderdaad voor televisie programma's meer zendtijd beschikbaar zou stellen, gaat de STER met haar streven om ook op zondag reclame In de ether te mogen brengen vermoedelijk van licht materiaal op zwaar geschut over. Toch moet de voor onze omroep verantwoordelijke minister dan maar niet wijken. Meer reclame bij radio en televisie hoeft echt niet. Hoogstens is het belang van bepaalde ondernemingen erbij ge moeid. Nu de pot van kijk- en luistergeld een behoorlijke reserve heeft, zit de omroep niet voor urgente zaken om geld te springen. Voor een groot deel van kijkers en luisteraars is reclame in de ether alleen welkom, als ze in omvang bescheiden blijft en in kwaliteit verbe tert. Minister Van Doorn behoort tot de kleine groep van insiders die we ten dat de toekomst van de pers (dagbladen, weekbladen en perio dieken) door de band genomen economisch moeilijk is. Meer recla me van het drukpapier overbrengen naar de ether zal de roep om subsidie bij de overheid vergroten. En wie kan één dag in de week moeilijk buiten de indringende aanbe velingen van tandpasta, waspoeder, frisdranken, schoonheidsmidde len en sanitaire artikelen? Graag een zondag zonder schreeuwende reclame; laat de STER voor lopig meer denken aan kwaliteitsverbetering dan aan meer zendtijd. Weeroverzicht if- mist 19 temperaturen nn luchtdruk in millibaren opklaringen •fVtogd ■w-v warmte!root H hogo-drukgebied ^^•bewdking ^3» sneeuw ■v-r kou-front L lage-dnAgebied windrichting verplaatsmgsrichting Vrouwen uit handen van aanrander gered BRIDGETOWN (UPI) De politie In Bridgetown New Jersey, heeft meege deeld dat zij een 20-jarige man heeft aangehouden we gens roekeloos rijden en dat zij hem vervolgens ar resteerde toen bleek dat hij in de kofferruimte van zijn auto twee gebonden vrou wen had opgesloten. Later bracht de man de po litie naar een bos waar hij de stoffelijke resten van twee andere "rouwen aan wees De man werd van moord op de twee vrouwen in het bos en aanranding van de twee die h j in zijn auto had opgesloten. DE BILT Een depressie boven Noorwegen verplaatst zich het komende etmaal naar Finland. Hiermee samenhangend neemt de krachtige west- tot noordwes telijke stroming boven de Noordzee en onze omgeving af. Tegelijkertijd verplaatst zich over de» Oceaan een storing naar het oosten. Deze wordt morgen in de loop van de dat boven noord-Frankrijk ver wacht. Ons land blijft morgen in de vrij koude lucht, maar deze wordt geleidelijk minder onstabiel, zodat de kans op buien kleiner wordt. De koude lucht is inmiddels tot in Polen doorgedrongen. Op het ogenblik kmen alleen in het Middellandse zeegebied en op de Balkan de temperaturen boven twintig gra den celsius. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon 2—10. Min. temp. omstreeks 8 graden. Max. temp. omstreeks 15 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal 30 procent. WEERRAPPORTEN Helde Eindhoven Den Helder I.uehth. Ktd. h. bow, h. bew. 1.' bew. Herlijn Bordeaux Brussel Krank fort Geneve bew. Jw2t 02 I. bew. h. J>ew. Pool vlucht met vliegtuig WENEN (DPA) Een Poolse constructeur van zweefvliegtui gen, de 30-jarige Stanislaw Hai- duk, is met zijn 25-jarige vrouw Irena gisteren met een twemo- torig sportvliegtuig naar Oosten rijk gevlucht. ZIJ landden op een voormalig mi litair vliegveld ten noorden va: Wenen cn vroegen de Oostei rijkse autoriteiten om asiel. L1 het overvliegen vr.n de greA tussen TsJechO Slowakije Q Oostenrijk waren zij door Tsjj choslowaakse grenswachters bi schoten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9