Kamer bezorgd over woningbouw Ruim 2,5 miljoen Nederlanders op vakantie naar buitenland Desnoods dwangmaatregelen tegen energieverspilling Amin wil Britten uit Oeganda zetten R a n d k r a n t Lenin begon met werkkampen VK L>AU JUNI 19/4 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Minister Gruyters van Volkshuisvesting luistert aandachtig toe tijdens de interpellatie van het Kamerlid De Beer (VVD) over het woning bouwbeleid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als we de woningbouw ln de eerste vier maanden van dit jaar bekijken, blijkt dat we regelrecht op een catastrofe dreigen af te gaan. Dat rei het Tweede-Kamerlid De Beer (VVD) gistermiddag bij een interpella tie van minister Gruyters (Volkshuis vesting) over de teruggang in de wo ningbouw. De vooruitzichten zijn niet gunstig. Da woningbouw dreigt in de komende ja ren achter te blijven bij het program ma van het vorige kabinet, zei De Beer. Hij noemde deze gang van za ken verontrustend. Niet alleen omdat nog vele woningen nodig zijn, maar ook omdat de werkloosheid in de bouw dreigt toe te nemen. De WD had vorig jaar voorgesteld 6.000 woningwetwoningen minder en 8.000 premiewoningen meer te bouwen. Minister Gruyters had dit afgewezen. De feiten hebben hem echter ongelijk gegeven, aldus de Beer. Want in het eerste kwartaal van dit jaar is de wo- ningwetbouw 37 percent achtergeble ven. Met de bouw van het eigen wo- ningbezit gaat het echter niet slecht. De Beer drong er dan ook opnieuw op aan 8.000 premiekoopwoningen meer te laten bouwen. In verband met de stij gende rentestand dienen de subsidies hier voor te worden aangepast. Minister Gruyters antwoordde goede hoop te hebben, dat dit jaar het wo ningbouwprogramma zal worden ge haald. Januari en februari vertonen in derdaad een dieptepunt, maar daarna zette zich een verbetering in. Er wa ren stagnaties, onder meer omdat hoogbouwplannen werden ingetrokken en vervangen werden door plannen voor laagbouw. De woningwetbouw vertoont nu minder achterstand In de vrije sector is een vermindering van de bouw te zien. De premiesector ver toont echter een stijgende activiteit. De minister zei voorzichtig te willen zijn met voorspellingen maar wel con stateerde hij tevreden dat de produktie weer een stijgende lijn vertoont. Hijj voelde er niets voor de premie- bouw met 8.000 woningen uuit te brei den. Wel zegde hij toen zich soepel te zullen opstellen en het bouwprogram ma naar de omstandigheden te zullen aanpassen. Probleem - "fo Probleem voor politie: een naaktloper in zijn kraag pak- ken. if Spion De 200 werknemers van de drukkerij Quo Vadis in Nan tes hebben zich blijkbaar af- gevraagd waar het met hun baas naar toe gaat. want ze zijn in staking gegaan uit protest tegen zijn voornemen een audiovisuele installatie te laten aanbrengen waardoor hij vanuit zijn 100 meter van de fabriek gelegen woning kan zien en horen wat er in zijn bedrijf omgaat wanneer hij er niet Is. Het zal geen eenrichtingverkeer zijn, want door de luidsprekerin stallatie zal de baas, een ze kere Beltramy opdrachten en terechtwijzingen kunnen geven. Beltramy heeft ook een bedrijf in Canada. Of het hem daar gelukt is een spio- nagesysteem te installeren is niet bekend. Halt Part-timer: halve werkloze. Misverstand De advertentie in het Brussels Bulletin. een Engelstalig weekblad dat verschijnt in de „Europese hoofdstad", luidde: „Eenzaam Vlaams konijntje zoekt echtvriend". Tientallen eenzame „honif- nenliefhebbers gingen op de advertentie in. „Maar ik wil alleen maar een mannetje voor mijn vrouwtjeskonijn". vertelde mevrouw Goss, die de adver tentie had geplaatst. „Een van da briefschrijvers wil contact leggen in een café," zei ze, „ik weet niet wat 'm drijft, maar daar kan hif mijn man over in de arm ne men". Tijd Wanneer is het nu tijd voor De Tijd? Hoet wordt wel eens tijd. De tijd zal het leren. Op rei» Bericht, geplukt uit een groot ochtendblad: „Nixon zal tij dens zijn komende bezoek aan het Midden Oosten ach tereenvolgens aandoen Egyp te, Saoedi Arablë, Syrië, Is raël en Jordanië. Zijn echt genote gaat ook mee op reis, evenals de minister van Bui tenlandse Zaken Kissinger." Ziet die Kissinger tenminste ook eens iets van de wereld. Tijd Crimineel Onderwereldfiguren uvrden in dit land steeds meer In de watten gelegd. Nederland is een soort Ibiza geworden voor criminele figuren uit geheel Europa". Woorden opgete kend uit de mond van een hoofdinspecteur van politie uit Dordrecht, die zijn hart luchtte hif zijn afscheid we gens pensionering. „Ik ben blij dat ik de dienst ga ver laten, omdat de spanningen en het onbehagen onder het politic-personeel steeds meer toenemen. De regering heeft onvoldoende oog voor de meer dan moeili/ke taak van de politie. Zij leent haar oor meer aan nieuwlichters, cri minologen en psychologen die met hun halfzacht gedoe onze arme misdadigers moe ten begeleiden". Aldus een opgeluchte, niette min bezorgde gepensioneer de. Crimineel (2) De Italiaanse regering gaat de toenemende in het land krachtig aanpakken. Het ka binet heeft besloten tot da oprichting van een anti-ter- reur-afdeling bij de politie. NIEUW Honger „Ik had honger", verklaarde een 18-fari ge werkloze Utrechter toen hif in een middernachtelijk uur met een doosje kaas onder de arm de politie tegen het lijf liep. Een knagend gevoel in de maagstreek had de jonge man ertoe genoopt de fraaie sspiegelruit van en super markt aan diggelen ie gooien en vervolgens in de winkel rijn favoriete kaassoort te kiezen. De andere geëtaleer de versnaperingen had hif ongemoeid gelaten. Toekomst Multi-nationals nemen Lubbers Herinnering Via rooksignalen zijn we er woensdag f.l. aan herinnerd dat het wereldmilieudag was. Konmg.n Juliana kreeg gisteren uit handen van mevrouw Pronk uit Scheveningen een kantje nieu we haring. De heer Pronk was de fortuinlijke schipper, die als eerste nieuwe haring aanvoerde met zijn schip Scheveningen 121. DEN HAAG ANP De ANWB verwacht dat 't komende zomerseizoen vermoedelijk onge veer 2,6 miljoen Nederlanders in het buiten land met vakantie zullen gaan, van wie 1,7 miljoen met de auto. Onder het zomerseizoen verstaat de ANWB de zes weken tussen 29 fcml en 11 augustus a.s. &ij een gemiddelde bezetting van drie perso Jen per auto zullen in deze weken ongeveer 130.000 auto's naar het buitenland gaan. On- lïveer één miljoen vakantiegangers met on- Dveer 350.000 auto's gaan de grens over laar Duitsland. Van hen blijft 42 pet in Duitsland. 23 procent van de vakantiegan- |srs reist door naar Italië, naar Oostenrijk 8 procent. Zwitserland 12 procent en naar 5e overige landen 5 procent. Naar België en -uxemburg gaan ongeveer 600.000 vakantieg angers, met circa 200.000 auto's. De A.N.W.B. en de Rijkspolitie verwachten het komende vakantieseizoen dat de grootste drukte op de wegen zich voornamelijk zal voordon op de vrijdagavond en de zaterdag ochtend in verband met het vakantiever keer. De dagrecreanten kunnen bij gunstig weer vooral op zondagochtend en zondag avond voor extra drukte zorgen. In verband hiermee is het voor hen die niet aan de weekenden gebonden zijn. aan te ra den de topdrukte te mijden door op een dag in de week te vertrekken. Gaat men in Ne derland met vakantie ol ->t te ver in het buitenland, neem dan de om op de eind bestemming te komn. Meo -mijdt de knel punten, en heeft onderweg a. et gevoel met vakantie te zijn. Enige tips van de A.N.W.B.; Het gebruik van autogordels is België en Frankrijk vérplicht; kinderen, jonger dan twaalf jaar, mogen zich tijdens het rijden in Oostenrijk niet op de voorbank van de auto bevinden, op overtreding van de maximumsnelheid staat in alle landen een boete, vergeet niet de groene kaart mee te nemen, de sluitingen van kantoren en winkels wijkt in het buitenland nogal eens af van die in Nederland; bij overnachting in een hotel: begin tegen 4 uur 's middags uit te kijken, in Spanje, Portugal en Italië bestaat de zo mertijd. dat w l zeggen het is er één uur la ter dan in Nederland en tussenliggende lan den. het inhaalverbodbord heeft in Duitsland een andere betekenis dan in Nederland, het is verboden op de parkeerterreinen langs de Duitse autosnelwegen te overnachten. Nog steeds op Java Molükkers al jarenlang op weg naar geboorteland DEN HAAG (ANP) Een paar Zuidmolukse families, die in 1968 en 1969 uit ons land naar hun geboorteland vertrokken, zitten nog steeds gedwongen op Java. De Indonesische autoritei ten gaven hun geen toestem ming verder te reizen. Het ministerie van CRM. heeft er bij de Indonesische ambassade op aangedrongen de repatrian ten „op korte termijn, bijvoor beeld uiterlijk 1 augustus" in de gelegenheid tx» stellen naar hun eindbestemming te vertrekken. Nederland wil voor het levenson derhoud van deze in Indonesië opgehouden repatrianten ook nog 270 gulden per persocn ge ven. Voor het vervolgen van hun reis krijgen ze ook nog geld. Kostbare. Stradivarius verkocht LONDEN (Rtr) Een Duitser heeft 62.000 pond sterling be taald op een Londense veiling voor de „Corbett Stradivarius". De viool ging op de veiling Sothe by's in eigendom over van Franz Peschke, een jonge viool bouwer ia Darmstad, West- Duitsland. Slechts eenmaal is meer betaald voor. een viool, in 1971 bracht een andere Stradiva rius op dezelfde veiling 84.000 pond op. Het gisteren verkochte instrument is genoemd naar een voormali ge eigenaar, William Corbett. een 18-de-eeuwse Engelse violist en componist. Epidemie van mazelen in Spanje LUGO (AP) Ih de afgelopen week zijn in het noordwesten van Spanje vijf kinderen overle den aan mazelen. De epidemie was ontstaan, in het dorp Fonsagrada en had zich snel verspreid. Het aantal zie ken, voornamelijk kinderen, be draagt thans ongeveer 300. Maar de epidemie, is thans on der de kniie en het gevaar dat zij zich gaat uitbreiden is gewe ken. Nederland drinkt meer gedistilleerd DEN HAAG (ANP) - De binnen- landse afzet van gedistilleerd is in de eerste drie maanden vén dit jaar gestegen met vijfeneen- half procent in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1973. De binnenlandse afzét steeg in het eerste kwartaal van 1974 tot 81.900 hl, in het eerste kwartaal 1973 was de afzet 77.600 hl. Senator Edward Kennedy bracht gisteren met een aantal famalbeleden een bezoek aan het graf van zijn vermoorde broer Robert. Hij was in gezelschap van zijn vrouw Joan (achter hem), de weduwe van Robert en enkele van haar kinderen. Het was gisteren 6 jaar geleden, dat Robert F. Kennedy tijdens zijn verkiezingscampagne vermoord werd. CONCLUSIE OP PARIJS' ENERGIE-SYMPOSIUM PARIJS Op een gisteren ln Pa rijs begonnen internationaal symposium over de energie is naar voren gekomen dat bepaal de landen binnen zeer afzienba re tijd genoodzaakt zullen wor den hun bevolking dwangmaat regelen op te leggen om ver kwisting van energie te voorko men. Het zeer drastische verhogen van prijzen van zekere energiesoor- ten, zoals aardolieprodukten en elektriciteit wordt door bepaal de experts als onontkoombaar gezien om tot bezuinigingen van vitaal belang te komen. Het doel van de Parijse bijeen komst, waarin ruim 1000 afge vaardigden vanuit de hele we reld deelnemen is het bestude ren van de wijze waarop de krachtbronnen op onze wereld het meest rationeel gebruikt kunnen worden en met name het opstellen van een aantal al gemene gedragslijnen om ver kwisting en verlies van energie op elke gebied tegen te gaan. De energie in vrijwel al haar vor men is als gevolg van sterke prijsstijgingen schaars gjwor- den en op diverse gebieden be gint een tekort te ontstaan. De nog voor handen zijnde kracht bronnen moeten daarom zo zui nig mogelijk gebruikt worden en elke verspilling of verlies moet tegengegaan worden, zelfs op individueel plan. Men wil daarom dan ook het pu bliek bewust maken van zijn verantwoordelijkheid en vanzelf sprekend van het grote belang van een zorgvuldig economische gebruik van de voorhanden zijn de energie. Op het Parijse sym- pos.um wordt voorgesteld om op verschillende terreinen maat regelen te nemen om het pu bliek aan te zetten en zo nodig te verplichten energie te bespa ren. KAMPALA (UPI) President Idl Amin van Oeganda heeft gisteren gedreigd dat hij alle Britse staatsburgers de komende dagen het land uit zal zetten. Volgens Amin zit de Britse regering achter de publicatie van een rapport, eerder deze week, door de Internationa- le commissie van juristen. Daarin wordt Amin beschuldigd van dc instelling van een terreurbewind ln Oeganda dat aan duizenden mensen het leven heeft gekost. De Oegandese president heeft een brief gestuurd aan de Britse am bassadeur in Kampala met het dreigement de ambassade te sluiten en alle Britse staatsburgers „twee dagen de tijd te geven om te vertrekken, ais de Britse regering en de BBC doorgaan met het pu bliceren van propaganda over Oeganda". Uit de bewoordingen van de verklaring blijkt niet duidelijk of Amin vastbesloten is de Britten eruit te zetten of daar alleen mee dreigt. In Oeganda wonen nog ongeveer duizend bezitters van een Brits pas poort. Amin heeft gisteren een afgezant naar Kenia gestuurd om een exemplaar op te halen van het juristenrapport. „Elke diplo maat mag de gevangenissen in Oeganda bezoeken en dan zullen ze zien dat er niet één politieke gevangene vast zit", zo beloofde de president. Hij -zei ook dat hij onlangs een commissie van onderzoek had ingesteld om na te gaan wat er is gebeurd met de duizenden mensen die sinds het aan de macht komen van Amin in 1971 zijn verdwenen. „De Britten publiceren ongegrond propaganda tegen Oeganda omdat ze geïrriteerd zijn over de grote economische problennen die mijn economische oorlog in Oeganda voor Engeland heeft veroorzaakt", aldus Amin. In het kader van zijn zogenaamde economische oortog heeft Amin vorig jaar rond 40.000 Aziaten het land uitgezet. Een deel van hen heeft zich in Engeland gevestigd. PARIJS (AP) In het tweede deel van zijn trilogie „Goelag Archi pel" beweert de verbannen Russische schrijver Alexander Solzjenit- syn dat de werkkampen ln de Sowjet Unie onmiddellijk na de revo lutie van 1917 zijn ingevoerd en dat ze later zijn uitgebreid om het hoofd te bieden aan de enorme economische problemen van hel communistische systeem. Het nieuwe. 650 pagina's tellende, in het Russich geschreven deel, dat volgende week in Parijs in de boekhandels zal verschijnen, is het vervolg van de gedetail leerde documentaire over het werkkamp systeem, dat de ver bannen schrijver acht jaar aan den lijve heeft ondervonden. Solzjenitsyn beweert dat tussen 1918 en 1959 6 miljoen mensen in de werkkampen zijn vastge houden, te beginnen in een om gebouwd Tsaristisch gevange nenkamp op het eiland Soivki ln de Witte Zee ten noorden van de poolcirkel. Duizenden onbekende mensen hebben de dood gevonden in deze kampen, die bedoeld wa ren om hen in leven te houden en aan het werk geduren de ten hoogste drie maanden, aldus Solzjenitsyn. Hij zegt dat het systeem van ar beidskampen reeds werd inge steld onder de eerste sowjetlei- der, Wladimir Iljitsj Lenin cn niet pas onder Jospi W. Stalin, zoals algemeen werd aangeno men. Het systeem werd geper fectioneerd onder leiding van Naphtali Frenkel, een generaal van de NKVD en een bescher meling van Stalin, die echter la ter zelf ln de gevangenis terecht kwam omdat hij zich aan zwar te handel had schuldig gemaakt. Kredietgarantie voor getroffenen van olie-crisis DEN HAAG (ANP) Ondem»- mlngen, die door de oliecrisis ln Uqulditeitsmoellijkheden zijn ge raakt, kunnen in principe ln aanmerking komen voor door de overheid gegarandeerde overbrugglngskred 1 e t e n Dit blijkt uit de beschikking over bruggingskredietgarantie 1974 van de ministers van Economi sche Zaken en van Landbouw en Visserij, alsmede de staats secretaris vaEconomische Zo- ken. De beschikking is gepubli ceerd in de staatscourant van 6 Juni 1974.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7