r - Plan voor nieuw kerkcentrum in Leiderdorp Leidse wethouder wil regionale oriënteringsnota's „Een uit zijn krachten gegroeide bungalow Hoofdbestuur bejaardenbond wil onrust in Wassenaar wegnemen met verkiezing nieuw bestuur Camera HEAT: Vergane glorie in Hollywood Regen spelbreker bij tennisstrijd om districtstitel VRIJDAG 7 JUNI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 WASSENAAR „Teneinde een nieuwe goede gang van zaken in de afdeling Wassenaar te verzekeren wordt door het hoofdbestuur op veler aanwezigheid prijs gesteld", zo eindigt de convocatie, die het hoofdbestuur van de Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensio neerden in de Bisdommen Haarlem en Rotterdam dezer dagen aan de leden van de afdeling Wassenaar van deze bond hebben gestuurd als uitnodiging voor een ledenvergadering in het Jeroenhuis op dins dag 11 juni om twee uur. De bijeenkomst is bedoeld als voortzetting van de op 16 april geschorste ledenvergadering. Uit de 'agenda blijkt, dat het hoofdbestuur met deze vergadering wil trachten de organisatorische moeilijkheden die in Wassenaar zijn gerezen op te lossen. Zo wil men door middel van bestuurverklezing opengevallen plaatsen als gevolg van royement van bestuursleden aanvul len. Ook is het de bedoeling om in de plaats van de eveneens geroyeerde voorzitter G. A. van Leijenhorst een nieuwe voorzitter te kiezen. Het hoofdbestuur wil met deze verkiezingen een einde maken aan een ongewenste toestand, die is ontstaan door een tweespalt in het Was- senaarse afdelingsbestuur. Al in november van het vorig jaar werd de heer Klandermans, bestuurslid van Wassenaar, uit zijn functie gezet. Dit gebeurde in een bestuursvergadering, waarbij de heer Klandermans zelf niet aanwezig kon zijn. Het hoofdbestuur vraagt zich af, of zoiets zonder dat daarover met de betrokken persoon is gesproken zo maar kan gebeuren. De beroering, die hierover ontstond bracht de voorzitter van de afde ling Wassenaar er in januari toe bemiddeling van het hoofdbestuur te vragen. Er hadden zich twee groepen gevormd die als kempha nen tegenover elkaar stonden. De groep „Van Leijenhorst" deelde zelfs mee niet meer met de .oppositie'-groep te willen samenwerken. Bestuursleden, die het hiermee niet eens waren moesten dus ook maar uit hun functie gezet worden. Een poging om beide groepen bij elkaar te brengen mislukte, omdat de groep Van Leijenhorst niet verscheen. Ook in een volledige hoofdbestuursvergadering op 8 maart is dat niet gelukt. Het hoofdbestuur heeft daarna de heer Van Leijenhorst schriftelijk verzocht geen vergaderingen te beleg gen, omdat daarmee de belangen van de bejaarden niet gediend waren. Omdat de heer Van Leijenhorst zich daar niets van aan trok werd hij in een brief, waarin hij erop gewezen werd de be langen van de bond ernstig te schaden en zijn verplichting niet na te komen met ingang van 18 maart als lid van de bond geschorst. Ook het verzoek van het hoofdbestuur om het conflict binnenskamers te houden werd genegeerd. De heer Van Leijenhorst c.s. wendde zich nu tot mr. Brink, wethouder van Wassenaar en de heer Van Steyn, voorzitter van het NKV om bemiddeling. Volgens het hoofd bestuur heeft de heer Van Leijenhorst deze mensen en later ook de pers eenzijdig voorgelicht, waardoor de hele vuile was naar bulten is gedragen. Een actiegroep „wij kennen geen actiegroe pen in de afdelingen als zodanig", aldus het hoofdbestuur ging over tot het inzamelen van handtekeningen onder het motto „han den af van onze voorzitter". Er werden 421 handtekeningen ge plaatst, maar zo zegt het hoofdbestuur, „velen wisten niet eens waarvoor ze tekenden". Ook deze personen werden volgens het hoofdbestuur eenzijdig voorgelicht In een door het hoofdbestuur op 16 april Uitgeschreven ledenvergade ring werden de pogingen door dit bestuur aangewend om te komen tot oplossing van het conflict nader toegelicht. Verscheidene leden drongen aan op samenwerking, waarna de heer Van Leijenhorst het woord kreeg. Hij zei, dat hij zijn schorsing niet als een belediging, maar als een „lachertje" had opgevat. Dit was, volgens het hoofd bestuur, dan wel in tegenstelling tot zijn brief van 31 maart aan dit bestuur, dat de rest van zijn betoog „zeer emotioneel" en „geheel afgestemd op zelfverheerlijking" vond. Omdat de moeilijkheden niet konden worden opgelost werd de vergadering geschorst. Op 9 mei werd opnieuw getracht het hele bestuur bij elkaar te krijgen, het geen inderdaad lukte. „De groep van Leijenhorst kwam inderdaad, om het zogenaamd bij te leggen, maar nog voor het gebouw verla ten was werd al gezegd, dat de „oppositiegroep" toch uit het be stuur zou worden verwijderd", aldus het hoofdbestuur. Bij dit alles speelt ook nog een kwestie over de renovatie van huizen in Wassenaar, waarbij het hoofdbestuur het niet eens was met de heer Van Leijenhorst. Omdat deze de zaak niet aankon had hij de medewerking ingeroepen van het hoofdbestuur. De penningmeester daarvan, de heer J. de Lange, wethouder in Alkmaar, werd bij deze kwestie meermalen ingeschakeld en heeft in de rèsultaten een be langrijk aandeel gehad. Het was, aldus het hoofdbestuur, een bonds- zaak geworden en geen privé aangelegenheid van de heerVan Leijen horst. De heer van Leijenhorst ontving voor een en ander een ver goeding van ongeveer twaalfhonderd gulden, zo deélt het hoofdbe stuur mee en dat had hij. omdat het een bondszaak was, aan het hoofdbestuur moeten meedelen. De bestuurders hadden dan kunnen beslissen wat er met dat geld gedaan zou kunnen worden. Nog een andere zaak die het hoofdbestuur dwars zit, is de houding van de heer Van Leijenhorst tegenover de geestelijk adviseur van de afdeling. De heer Van Leijenhorst zou gezegd hebben: „Wij be schouwen hem niet meer als onze geestelijk adviseur". Een bewe ring die geheel buiten zijn competentie valt, aldus het hoofdbestuur. Verder vindt het hoofdbestuur de vraag aan de betrokkenen om niet meer over dit conflict te praten, heel iets anders dun het opleggen van een zwijgplicht, zoals dat door de groep van Leijenhorst Is op< gevat „De groep van Leijenhorst ging steeds verder. Op grond van het feil dat zowel de voorzitter als de overige bestuursleden van zijn groejl de belangen van de bond ernstig schade aanbrengen hebben wi| eerst de heer Van Leijenhorst en daarna de vijf bestuursleden va< diens groep geroyeerd", zo deelt het hoofdbestuur mede. In de ver< gadering van 11 juni hoopt het hoofdbestuur de normale gang val zaken in de afdeling weer op gang te brengen. Het is het hoofdbc stuur overigens bekend dat er nu in Wassenaar weer handtekenin gen worden verzameld om te komen tot een bond afgescheiden vaj de katholieke bond. „Maar na kennis genomen te hebben van d, feiten, zullen de leden eerst wel goed nadenken, alvorens hun hand tekening te plaatsen", aldus het hoofdbestuur. DEN HAAG Volgenj wethouder Kret van Lelden zijn er regiona le oriënteringnota's nodig, waarmee concreet in de regio's gewerkt kan worden in de tijd tussen nu en de over enkele ja ren te verschijnen derde nota ruimtelijke ordening, waarvan in december jongstleden het eer ste deel, de zogenaamde oKen- teringsnota het licht zag. De Leidse wethouder heeft dit gis teravond in Den Haag gezegd tijdens een voorlichtings- en dis cussie-avond, die vor de burge rij van Zuid-Holland was belegd door de provinciale raad voor de ruimtelijke ordening. Deze de raad van advies voor de ruimtelijke ordening het com mentaar van de burgerij te ver strekken op de oriënteringnota ruimtelijke ordening. De wethouder kwam tot zijn uit spraak nadat hij had geconsta teerd, dat het de lokale bestu ren ontbreekt aan het instru mentarium, zoals financiën, om de in de oriënteningsnota gestel de doelstellingen te bereiken. Ook zijn er geen gewesten, die regionaal kunnen optreden, zo betoogde hij. Er moeten echter wel op het gebied van de ruim telijke ordening regionale beslis singen worden genomen. En dit zal volgens hem moeten gebeu ren op basis van de door hem bepleite regionale oriënterings nota's. Verder was de wethouder van oordeel, dat het tekort aan on derzoekresultaten in de nota naar voren komt. De Haagse wethouder Nuy miste in de nota een visie op de zin en het functioneren van de ste delijke gebieden, die nodig is voor zeer wezenlijke beslissin gen. Verder gaf hij onder meer als zijn oordeel, dat de maxi maal aanvaardbare omvang van stedelijke gebieden In be langrijke mate afhangt van de middelen om de keuze tussen de particuliere auto en het open baar vervoer te beinvloeden. Hij hoopte dat de derde nota ruimtelijke ordening concrete middelen zal aangeven om het openbaar vervoer te bevorde- De mensen van producent Andy Warhol gaan onverdro ten verder met het maken van fiLms, die de zelfkant van de Amerikaanse samen leving koelweg observeren. Films die doorgaans een fel contrast vormen met wat men in Hollywood placht te maken. Maker van films als „Flesh" en „Trash". Paul Morissey, ook een pupil van Warhol, voegde aan deze se rie nog een nieuwe, eveneens „Heat", (een film die voor de „Heat", een film die voor de tweede maal dit jaar in Lei den wordt vertoond) opnieuw met Joe Dallessandro in de hoofdrol, brengt dan de. op den duur onvermijdelijke confrontatie met Hollywood zelf. Paul Morissey gaat in Heat nog iets verder dan de mees te films die in het verleden over Hollywood zijn ge maakt. De afbraak van de Bekende Fox-studio in 1971 was de aanleiding voor de ex-kinderster Joe Dallessan dro om zijn Intrek te nemen in een wat troebel motel. Aangetrokken door de magie die eens van dit filmpaleis uitging, komt hij via een dochtertje in het bizarre huis van een ex-filmdiva terecht. Als parasiet Is Dallessandro tot alle relaties bereid, die hem de voortzetting van dit bestaan kunnen garanderen. De dochter, de moeder, en de vriend van haar echtge noot. Een compleet beeld van een verdorven wereld met keiharde portretten door Joe Dallessandro en Sylvia Miles als de verlopen sex- bom. In de serie Chinese karate- films die de markt op dit moment overspoelt, neemt „de eenarmige zwaardvech ter", beslist geen eenzame plaats in. De werkzaamhe den vnn deze zwaardvechter, gespeeld door Wang Yu, on derscheiden zich op geen en kele manier van die van zijn collega's, die op het moment op de schermen van vele Ne derlandse bioscopen te zien zijn. Met slechts een arm, mnar wel met een angstaan jagend zwaard, blijkt het al lemaal toch best voor elkaar te komen. De liefhebber kan zich deze weck van de acti viteiten van deze leider van een zwaardvechtersschool, in het Luxor theater op de hoogte stellen. Degenen die of een speciale voorkeur hebben voor Chine se karntedeskundigen en voor Amerikaanse beoefe naars van deze vermoeiende sport, komen deze week bei den aan hun trekken. In de Lido draalt alles om de pres taties van de heer Bolt, be last met de transport van een miljoen Dollar aan bank biljetten. Zonder de Chinezen kon men het echter niet stel len; de helft van de film speelt In Hong Kong. De strijd werd uiteindelijk toch gewonnen door de voor niets terugdeinzende superman Bolt. Concluderend: een spectaculaire variatie op een bekend thema. LEIDERDORP „Het is een uit zijn krachten gegroeide bungalow". Met deze woorden beschreef de heer Beck van de bouwcommissie van de Menswordingsparochie, het nieuwe kerkcentrum dat In de Voorhof zal worden gebouwd. In recordtempo ontwierpen de archi tecten Kirch en Blansjaar een plan voor het centrum, dat op een oppervlakte van 450 m2 gestalte moet krijgen. Gisteravond was hef de beurt aan de parochianen om hun mening over het plan, dat be gin juli aan de parochianen wordt voorgelegd, kenbaar maken. Wan neer alle benodigde goedkeuringen zijn verkregen wordt mogelijk al in maart 1975 met het bouwen begonnen. Het kerkcentrum zal dan rond Kerstmis 1975 gereed zijn. De bouwkosten van het kerkcen trum dat een multi-functioneel karakter krijgt, bedragen 580.000. Dank zij acüies onder parochianen en enkel esubsidies is er thans nog een tekort van 100.000,- De speciaal voor het nieuwe kerkcentrum ingestelde finanoiële commissie wil lit te kort verkleinen door het voeren van nog enkele acties. Zo wordt gedacht aan een kerkeveiling of een fancy-fair. Door een paro- chiaan werd de suggestie naar voren gebracht weer plaatsen- geld te heffen in de noodkerk aan de Gaarmeesterstraat tot dat het nieuwe centrum betrok ken kan worden. De heer Kok- ke, van de financiële commissie vreesde echter dat dan de col lecties minder op zouden bren gen dan tot nu toe geraamd 30.000,--). Het nieuwe kerkcentrum zal plaats bieden aan drie honderd kerkgangers met een uitloopmo gelijkheid rond vijftig zitplaat sen. Op een permanente bezin- ningshoek na, is het gehele inte rieur verplaatsbaar, zodat op doordeweekse dagen de ruimte beschikbaar kan worden gesteld voor andere doeleinden. Door het aanbrengen van schuifwan den kunnen delen van de grote ruimte worden afgescheiden. „Aan deze schuifwanden moeten de hoogste eisen gesteld wor den", aldus de heer Blansjaar, die samen met de heer Kirch het voorlopige plan kwam toe lichten. „Gezien de beperkte ruimte is het niet ondenkbaar dat de verschillende groeperin gen die zich dezelfde tijd in het gebouw ophouden hinder van el kaar hebben." Inmiddels heeft de stichting peu terspeelzalen al kenbaar ge maakt dat zij 's morgens een deel van het gebouw wil huren. Naar aanleiding hiervan sprak pastoor Hammersteln zijn zorg uit over eventuele hinder die kerkgangers bij een uitvaart zouden kunnen ondervinden van de peuters. „We moeten gewoon de kosten van deze beslist ge luiddempende schuifwanden en de opbrengst van de peuter speelzaal tegen elkaar af wegen, aldus de heer Beek. Het kerkcentrum zal een ongelijk dak krijgen. De hoogte van de grootste ruimte bedraagt 4,5 meter. Boven de ruimte waar de peuterspeelzaal gepland is zal dat 3 meter zijn. In het tus senliggende gedeelte worden ra men aangebracht. Tevens komt een grote glazen wand aan de zijkant van het gebouw, die uit zicht biedt op een waterpartij en in de verte op de Engelen- daal. Een andere permanente plaats krijgt de bar van het centrum, waar na de kerk een kopje kof fie gedronken kan worden. Te vens kunnen door-de-weeks hier recepties worden gehouden. Verschillende parochianen pleit ten voor eeen andere plaats van de bar. „Omdat wanneer er twee bijeenkomsten dezelfde tijd .worden gehouden, één in de „koffiekamer" en één in de „peuterspeelzaal", de mensen in de „kofiekamer" telkens las tig gevallen moeten worden". In het definitieve plan zal hiervan een oplossing worden gegeven. Enig protest kwam er over de ge ringe oppervlakte (rond 15 m2) van de „bezinningshoek" Er werd voorgesteld een permanen te bezinningsrulmte in te rich ten op de plaats waar de peuter speelzaal is gepland. Ook het geringe aantal knielbanken werd enigszins teleurstellend ge vonden: „Uit een enquête is ge bleken dat ruim vijftig paro chianen liever knielbanken heb ben dan stoelen." Ook hiervoor zal door de bouwcommissie naar een oplossing worden ge zocht. Tenslotte werd het gebrek aan parkeerruimte ter sprake ge bracht. Het nieuwe kerkcentrum ligt in een wandelgebied, waar geen parkeerplaatsen zijn ge pland. De heer Duivenvoorde, coördinator tussen kerkbestuur en gemeente: „Hierover zijn we nog volop in discussie. Voor fietsen en bromfietsen komt in ieder geval een stalling op het kerkpleintje. Het ligt in de be doeling toestemming te vragen voor een kleine parkeerplaatsje vlak bij de kerk. De overige au to's kunnen geparkeerd worden bij het winkelcentrum." Het voorlopig plan zoals het de parochianen gisteren werd voor gelegd. A. de hal, B. koffieka mer (eventueel te gebruiken als kerkruimte), C. sacristie, D. kantoorruimte welke eventueel 's zondags te gebruiken als crè che), E. peuterspeelzaal ('s zon dags te gebruiken als kerkruim te), F. peuterspeelzaal, G. per manente bezinningshoek even tueel geheel af te sluiten), H. bar. LEIDEN —Slechts 17 partijen konden gisteren op tennispark Unicum worden afgespeeld, want ook dit jaar wil de regen niet achterwege blijven tijdens de districtskampioenschappen. Reden tot paniek ziet de wed strijdleiding nog niet, maar aangezien een aantal spelers aanstaande zondag promotie wedstrijden voor de competitie moet spelen, zullen de banen de komende dagen niet al te veel onder water moeten staan. Een der partijen, die gisteravond wegens regen moest worden af gebroken, was die tussen Meyer en Crepin. In dit duel tussen de knalharde service van Crepin en de minstens even harde fore- hand van Meyer leek de balans door te gaan slaan naar Meyer, die de eerste set vlot met 6-2 had binnengehaald, maar in de tweede had moeten toezien, dat zijn opponent via 6-1 de stand gelijk trok, had de stand in de beslissende reeks namelijk juist op 3-1 gebracht. Wellicht zal Crepin, die nu alle tijd heeft het moreel op te vijze len, hier nog wat aan kunnen veranderen. De geplaatste spelers uit de B-af deling, die aan bod kwamen, behoefden zich nauwelijks in het zweet te werken. Madera, reeds tot de halve finale doorgedron gen, wandelde langs Creyghton: 6-2, 6-1. Blommendaal kreeg te gen Erry Sanders nog minder games tegen (6-1, 6-0), terwijl er getuige de 6-2, 6-2 zege op Koelman ook voor Jan Theunis- sen geen vuiltje aan de lucht was. In het dames enkel B viel een ste vige verrassing te noteren. San dra Royaards. die zich al tij dens de jeugdkampioenschappen onderscheidde, lijkt dit jaar door te breken. De derde ge plaatste Maureen Meyer werd door haar met een 6-2, 8-6 ne derlaag naar de kleedkamer ge zonden. Koosje v. Leeuwen kon 6lechts met grote volharding de Jeugdige Hanneke Langeveld van zich afhouden. In het damesdubbel B moest Mau reen Meyer wederom buigen voor de jeugd. Samen met Mar- jon v. Boeckel redde zij het weer niet tegen Sandra Royaards, die bijgestaan werd door clubgenote Llselotte v/d Bijl. In het damesenkel C kon de boven aan de ranglijst geplaatste Maya de Boer maar net over eind blijven tegen Munnikspeel- ster Carien Heestermans. Via vertragend tennis zag ze kans d.m.v. een nipte 6-4, 7-5 over winning door te dringen naar de volgende ronde of te wel halve eindstrijd. Enkele andere uitslagen: DEB: I. v. d. Meer-C. Fok 6-1, 6-8, 6-3. HEC: P. Kallenberg-H. Mors huis 6-3, 6-4; J. Gerese-Rooden- burg 62, 86. DEC: M. Albers- H. v. Paridon 6-4, 6-2. ::'I® '1 wj;[ OEGSTGEEST De Stichting Jeugd en Jongerenwerk Oegst- geest heeft gisteravond op spec taculaire wijze het clubseizoen uitgeluid. Ruim 45 leidsters en leiders hebben ongeveer 200 kin deren, aangesloten bij het club werk van de SJJO, enkele uren kostelijk beziggehouden. Op het programma stonden onder meer een fietsralley en een speur tocht door een Oegstgeesters oerwoud. In de „jungle" was een grote open plek in de vorm van de grote zaal van het ge- meentecentrum aan de Lijtweg. Enkele tientallen kinderen bouwden midden in de zaal een echt oerwoudhuis en om de wil- Jeugdwerk van Oegstgeest sloot seizoen af met kampvuur binnenshuis de dieren verre te houden wer- den er een viertal kampvuren ontstoken. Een brandblusser stond overigens gereed. Overigens betekent het niet dat nu de activiteiten van de SJJO gedurende de komende zomer maanden stil liggen. Integen deel, er staan een groot aantal zomerkampen op het program ma en als daverende afsluiting van de grote vakantie wordt er te Oegstgeest van 29 juli tot 2 augustus een kindervakantie week gehouden met o.m. film programma's, kreatief bezig zijn. sportdagen, zwembad-zes- kamp en speurtochten. De jeugd kan zich hiorvoor nog opgeven tot 9 juni bij het gemeentecen- trum Lijtweg of de afdeling CRM, Raadhuis Wilhelmina- park. Kosten per deelnemer: J f10 gulden, per gezin 15 gulden voor de gehele week.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5