Overheidhelpt met 100% hi j aankoop huis WINDHOOS TREFT DEEL WESTLAND fblijmaker VERHOGING VAN SOCIALE UITKERINGEN Hoofdgebouw Delftse th wordt bezet VERPLEEGSTER VERMOORD Invalide heeft grote sociale achterstand Hulpactie vanmorgen gestart Drievoudige moord in Ingelwood Kamer van Dam bezet Dennendal met sluiting bedreigd Plastische hulp voor Israëli verdien n echte 65e JAARGANG No. 19830 VRIJDAG 7 JUNI 1974 £®ickc Sowta/nt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontje# 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal 32.21; Jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent. DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND T.V.-SELECTIE Trenck (slot) „Het bewogen Heven van baron Von der Trenck" eindigt van avond met deel zes op Ned. I om 21.15 uur. Een aflevering Columbo om 20.21 uur op Ned. II, gevolgd door de herhaling van „Duke Elling ton. .we love you madly" om 21.50 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Aspirant-kopers van ge subsidieerde nieuwbouwwoningen heb ben mét ingang van vandaag geen ei gen geld meer nodig. De overheid ga randeert de hypothecaire lening, die voor de aankoop van deze woningen nodig is, voor de volle 100 procent. Voorheen moest de aspirant-koper 5 tot 10 procent aan eigen geld op tafel leggen. Dit is met ingang van vandaag niet meer nodig. Minister Gruyters van Volkshuisvesting heeft gisteren tot de 100-procent-overheidsgarantie besloten op aandrang van de Tweede Kamer fractie van D'66, zijn eigen partij. De ge meente moet zich echter wel garant willen stellen voor de leningen. Vooral jonge gezin nen, die niet beschikken over voldoende ei gen geld tot aankoop, zijn met de nieuwe maatregel gebaat. De garantieregeling geldt ook voor koopwo ningen in de vrije sector, maar dan mag vol gens gegevens uit april het huis niet duurder zijn dan 130.000 gulden en moet het minstens 6 kamers hebben. Bij minder kamers geldt voor de vrije sector een lager maximum. Voor bestaande woningen blijft de oude rege ling van kracht. Deze zegt dat er gemeente garantie verstrekt kan worden op hypothe caire leningen voor de aankoop van bestaan de woningen, waarvan de executiewaarde niet hoger mag zijn dan 70.000 gulden. Bin nen het kader van een nieuw huur- en subsi diebeleid zal worden bekeken of die grens van 70.000 gulden kan worden opgetrokken. VERDACHTEN VAN MOORD NA HALF JAAR AANGEHOUDEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De politie van Den Haag en de Rijkspolitie te Oude Tonge hebben gisteren drie mannen aangehouden op verdenking van moord op de 72- jarige veehouder Gijs Leenheer in Moordrecht. De man werd half november vorig jaar met Ingeslagen schedel dood In zijn boerderij gevonden. Aangehouden zijn een 27-jarige (Van een onzer verslagge vers). WESTERLEE Het West- stratemaker uit Voorburg, een j land is gisteravond tijdens 32-jarige en een 23-jarige koop- j een onweersbui weer ge- man, beiden uit Den Haag. In troffen door een windhoos verband mei de stand van hel die aanzienlijke schade onderzoek heeft de politie nog geen nadere mededelingen ver strekt. De politie schijnt de drie aangehoudenen al geruime tijd gevolgd te hebben heeft aangericht. Tegen acht uur trok de windhoos een smal, grillig spoor over een aantal tuin- dersbedrijven, beginnend bij het Staelduinse Bos en eindigend bij de Groeneweg bij Westerlee op gebied van de gemeente 's Gravenha- ge. Van diverse warenhui zen werden gedeelten ver nield; op een bedrijf werd ca. 2500 vierkante meter glas verwoest. Hoe groot het schadebedrag is, was vanmorgen nog moeilijk te becijferen. Ook aan de ge wassen in de warenhuizen, chrysanten en vooral toma ten, werd aanzienlijke schade aangericht. De meeste tuinders waren voor glas- en gewassenschade verzekerd. Vanmorgen is, vanuit veiling Westerlee, een actie op gang gekomen om met collega-tuinders de gedupeerden te helpen. ■■■■■■■■■iiliJiiiiii in INGELWOOD (AP) In Ingel wood, een voorstad van Los An geles, zijn een 30-jarige huisva der, een 18-jarige jongen en een 19-jarig meisje vermoord. In een woning in het voorstadje trof de politie de met bloed en wonden overdekte lichamen van de jongelui, Eric Dixon en Regi- na Lynch aan. De 30-jarige Lar ry Calhoun die eigenaar van het huis was, werd later op een veld aan de overzijde van de straat aangetroffen met een ko gel in zijn hals. Volgens een ooggetuige werd Calhoun op straat neergeschoten door een man in een grijs pak. Chaos dreigt op dag van GP Zandvoort ZANDVOORT Als een actieco mité dat zich tegen het circimt van Zandvoort opstelt zijn zin krijgt dreigt de Grote Prijs van Nederland, die op zondag 23 juni wordt gehouden, uit te lo pen op een massale chaos. Het comité heeft de 60.000 leden van de comité's die streven naar verbetering van de leefmi lieus verzocht allemaal op 23 juni naar Zandvoort te komen om in de omgeving van het cir cuit een dag recreatie te zoeken in bijvoorbeeld duin of op het strand. De plotselinge trék naar deze oor den, zou de aanvoerroutes naar het circuit blokkeren, waardoor een massale chaos zal ontstaan. De directeur van het circuit de heer J. Hugenholz denkt dat het allemaal wel los zal lopen. Hij vindt het wel een angstig idee dat een bepaalde groep mensen, het plezier dat eon andere groep beleeft aan de autoraces wil be derven, terwijl de eerste toch in de minderheid is. Beddenbestand in ziekenhuizen moet omlaag (Van een onzer verslaggevers) ZESTIENHOVEN Staatssecre taris Hendriks van Volksgezond heid blijft erbij, dat het aantal ziekenhuisbedden in Nederland omlaag moet. Om dit te berei ken wil hij de formule van vier bedden op duizend Nederlanders handhaven. De staatssecretaris is in zijn me ning gesterkt, na terugkeer uit Engeland, waar hij de gezond heidsdienst bezocht heeft. Hij zei gisteravond op Zestienhoven, dat door meer aandacht aan de ziekenverzorging te besteden men in Nederland vermoedelijk ook het aantal verpleegdaeen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met ingang van 1 juli gaan het minimum loon en de sociale verzekeringsuitkeringen omhoog. Het betreft de wettelijk voorgeschreven aanpassing aan de loonontwikkeling. Het minimumloon en kinderbijsla- Het minimumloon (voor 23-jarigen gen (met uitzondering van de bijslag voor het eerste kind, die gelijk blijft) gaan met 10,7% omhoog, de uitkeringen krach tens de a.o.w. a.w.w. en w.a.o. met 7% omdat deze laatste groepen op 1 mei reeds een ver hoging van 3,5% als voorschot hebben gehad. Ook het maxi mum dagloon waarnaar de uit keringen en de premies ingevol ge de w.a.o., de ziektewet en de werkloosheidwet worden bere kend, gaat omhoog. Het max. dagloon stijgt van 145,58 tot 155,70 gulden. Omhoog gaan ook de premies voor de ziekenfonds verzekering voor bejaarden en de eigen bijdrage voor de a.w.b.z. en ouder) wordt per maand 1190,80 (was 1075,10) en per week 274,80 (was 248,10). Het minimum jeugdloon zal even eens worden aangepast. De a.o.w. wordt voor gehuwden 863 per maand (was 807) en voor ongehuwden 609,50 (was 570). De a.w.w. wordt voor we duwen met kinderen 863,- per maand, weduwen zonder kinde ren 609,50, wezen tot 10 jaar 197,- per maand, wezen van 10 tot 16 jaar 289,50 en wezen van 16 tot 27 jaar 377,50 per maand. De kinderbijslag wordt 242,58 (2e en 3e kind) 323,70 (4e en 5e kind) en 358,02 (6e en 7e kind) per kwartaal. Vijf leden van het Huurders- comité Merenwijk uit Leiden hebben vanmorgen twee uur lang de werkkamer van staatssecretaris Marcel var. Dam van volkshuisvesting bezet gehouden. Rond half el) verliten zij de kamer in het ministerie aan de Van Alke- madelaan vrijwillig. Buiten werden zij opgewacht door een overvalwagen van de Haagse politie, waarmee zij naar het Wassenaarse bureau van politie werden vervoerd. De bezetters wilden met hun actie protesteren tegen de naar hun mening veel te hoge huren die er in de Leid- se nieuwbouwwijk gevraagd worden. In een eisenpakket dat zij voor de staatssecreta ris hadden meegenomen stel den zij, dat de huren terug gebracht zouden moeten wor den tot maximaal 250 gulden per maand. De huren varië ren momenteel van 340 tot 400 gulden per maand. Er worden in de wijk al geruime tijd acties tegen de hoge hu ren ondernomen. Een groep van 45 bewoners heeft de hu ren sinds februari eigen machtig met 75 gulden verlaagd. Tegen enkelen van hen heeft de jus titie sinds kort stappen ondernomen. Dit vormde de directe aanleiding ivoor hei comité om tx>t de bezetting over be gaan. Z'j eisen naast huurverlaging ook stopzetting van de gestarte gerechtelijke procedu- VRIJ ZONNIG Flinke zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui. Eerst ma tige, in het Waddengebied krach tige westelijke wind. Later zwakke tot matige wind uit uiteenlopende dichtingen. Min. temp. ongeveer 6 graden, maxi ma morgen circa 16 graden. Morgen zon: 4.22—20.57; Maan: 23.15—7.38. Schev. hoogwater; 5.06 en 17.30; laagwater: 0.51 en 13.10. Concordaat met Spanje -wordt aangepast MADRID (UPI) Spanje en het Vaticaan zijn overeengekomen het concordaat van 1953, dat de betrekkingen tussen kerk en staat regelt, te handhaven maar aan de huidige omstandigheden aan te passen. Dit is bekendgemaakt in een ge zamenlijke verklaring na drie dagen van onderhandelingen met de Vaticaanse onderhande laar, mgr. Casaroli. Een datum voor' verdere besprekingen is nog niet vastgesteld. Onder het huidige concordaat heeft Franco het rocht van veto over benoe ming van bisschoppen, in ruil voor een groot aantal privileges voor de kerk. Lenny Kuhr in Amsterdam getrouwd Amsterdam - De zangeres Lenny Kuhr is gistermorgen In Am sterdam in alle stilte in het hu welijk getreden. Haar echtge noot is de plastische chirurg Gi deon Byalistock die haar neus opereerde nadat zij vorig jaar op het station van Haarlem was aangevallen cn gemolesteerd door baldadige jongeren. Het echtpaar vertrekt nu naar Is rael waar chirurg enkele weken op herhalingsoefeningen moet. Lenny zal ontertussen gaan op treden voor gewonde Iraèlische soldaten. Daartoe heeft ze al if- riet geleerd. Beide Hilversum» gaan zwakker zenden Hilversum Vanaf maandag 10 juni zullen de uitzendingen van Hilversum 1 en Hilversum 2 met verminderd vermogen plaatsvinden, zo deelt de PTT mee. In plaats van de normale sterkte 120 kw, 10 kw. dit als gevolg van onderhoudswerk zaamheden aan de middengol fantennemasten in Loplk. Het onderhoud omvat in hoofdzaak het schilderen van de masten. Er wordt gewerkt van 8.30 uur tot 17.45 uur. buiten deze uren zal met het normale vermogen worden uitgezonden. Eveneens vanaf maandag 10 Juni zal het programma van hllver- sum 3 wat via de fm-zender (97.45 mhz, kanaal 35) en de middengolfhulpzender (188 me ter, 1594 khz) uitgezonden wordt van 8 tot 16.30 uur onderbroken worden. Dit wordt veroorzaakt door de definitieve afwerking van de FM-antenne in Hoog- ezand. Dader gearresteerd TERSCHELLING (ANP) De Rijkspolitie van Leeuwarden heeft gisteravond op Terschelling een jongeman aangehouden die bekend heeft schuldig te zijn aan de moord op de 18-jarige verpleegster uit Assen. Gistermiddag vond een badgast het gewurgde meisje gedeel telijk ontkleed op het strand. Voor onderzoek werden alle wegen naar het eiland afgezet. Dinsdag ontmoette het meisje een paar jongens, ondermeer een 18- jarige bloemenkoopman uit Wieringerwerf, met wie de verpleegster later een strandwandeling ging maken. Daar hebben zij ruzie gekre gen om een sexueie kwestie. Na vijf uur verhoor heeft de bloemen koopman een volledige bekentenis afgelegd. Het slachtoffer, dochter van een politieman, was sinds zaterdag met vakantie op het eiland met een vriendin. (Van een onzer verslaggevers) DEN DOLDER Binnen veer tien dagen moeten de partijen in het conflict rond Dennendal hun bereidheid tonen om tot een oplossing van het conflict te ko men. Zo niet, dan moet volgens de beheerder, professor Brcn- nikmeljer, de Inrichting gesloten worden. „Het is weliswaar 't al lerlaatste waartoe men zou moeten overgaan, maar de tijd dringt", zei de nieuwe beheer der gisteravond. Verzoek aan Amsterdammer Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Tientallen I raëlische soldaten die tijdens de afgelopen oorlog door brand wonden aan het gezicht onher kenbaar verminkt werden, heb ben hun hoop gesteld op de Am sterdamse grimeur en haarsty- Hst Lon van Volen. Deze is door de Israëlische regering uitgeno digd om in oktober te komen bezien of hij iets kan doen voor slachtoffers bij wie plastische chirurgie geen uitkomst heeft geboden. Lon van Volen, een voormalig to neelkapper heeft geruime tijd geleden in Frankrijk opzien ge baard toen hij een soldaat wiens gezicht bij een auto-ongeluk in dat van een monster was veran der, van een gelaatsprothese wist te voorzien. Later heeft de Amsterdammer onder meer een Belgische vrouw geholpen die zich nu, dankzij een kunstneus en een modieuze bril, weer ge woon onder de mensen durft te I Van een onzer verslaggevers DELFT Het college van bestuur van de technische hogeschool Is niet door de knieën gegaan voor het ultimatum van een aantal stu denten om de verkiezing van afdelingsraden op de hogeschool te la ten doorgaan. Daarop hebben gistermiddag een 400-tal studenten het hoofdgebouw van de t.h. bezet. Het college van bestuur had op aandrang van staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen de verkiezingen stopgezet, omdat ook stembiljetten waren uitgereikt aan studenten die het collegegeld niet hebben betaald. De staatssecretaris staat op het standpunt dal alleen ingeschreven studenten stemrecht hebben. In een pamflet verwijten de bezetters het college van bestuur „dal het zich absoluut niets heeft aangetrokken van het ultimatum". Zoals bekend heeft een meerderheid van de Tweede Kamer eind vori ge maand besloten de regering op te dragen haar beleid erop te richten dat universitaire bezettingen voortaan worden voorkomen, dan wel zo snel mogelijk worden beëindigd. Rapport „Leefsituatie Gehandicapten" DEN HAAG De Algemene Ne derlandse Invaliden Bond (ANIB) heeft minister-president Den Uyl vanmorgen het rapport „Leefsituatie Gehandicapten" aangeboden. De conclusie die uit dit rapport kan worden ge maand. Dat Is minder dan het minimumloon. Daarnaast heb ben zij meer kosten (verwar ming, dieet, kledingslijtage, huis apotheek, huishoudelijke hulp en vooral hobbies om de tijd tej doden). Deze zwart kunstlederen etui mei spiegel, kam, vijl en regenkapje,, ontvangt u als dank voor de moeite voor hit aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement. trokken is, dat een handicap Uit het onderzoek kwam naar veelal leidt tot een achterstand In het maatschappelijk functio neren. Zo blijkt bijv. dat 57% van de in validen die aan het onderzoek hebben meegedaan al in geen vijf jaar met vakantie is ge weest. Behalve doordat zij zich moeilijk kunnen bewegen en er weinig aangepaste vakantiemo gelijkheden zijn, is dit te wijten aan de moeilijke financiële si tuatie waarin de meeste gehan dicapten verkeren. Gemiddeld hebben zij een inkomen tussen ren dat het niet de zwaarst ge handicapten zijn die weinig of niet met vakantie kunnen. Voor! hen bestaan op dit gebied aller lei mogelijkheden, geboden door het Rode Kruis, de Zonnebloem, kerkgenootschappen etc. Juist de groep die iets meer mobiel Is blijkt weinig kansen te hebben en gepleit wordt dan ook om juist voor hen iets te doen. Ge vraagd wordt ook om de uitke ringen op te trekken tot het mi nimumloon en ook om een snel lere aanpassing van de uitkerin gen aan de stijeine van de kos- Noteer m.i.vDDK als nieuw kwartaal-abonnee: DUN u Stuur deze bon In open envelop, zondor poatzegol, naar; antwoordnummer 349, Lelden. Woonplaats: Stuur het etui naar; n-: LEIDSE COURANT Namens- w i

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1