Wageningen geloofde wèl FSC niet in eigen kunnen Gerrie Kleton valt af Ondanks kritiek Rous favoriet in verkiezingstrijd voorzitter FIFA Juliano bedreigd met uitsluiting Machinegeweren bij training van Haiti Geen bier in stadion Havelange maakte blunder in campagne VRIJDAG 7 JUNI 1974 LEIDSE COURANT SITTARD Voetbalminnende Zuid-Limburg moet er na gister avond niet te veel op reke nen, dat de „uithoek" van Ne derland volgend seizoen met drie clubs In de eredivisie zal zijn vertegenwoorigd. Het vast beraden Wageningen dat in het knusse en sfeervolle stadion van Fortuna Slttardia Combinatie de toch wel geroutineerd spelende ploeg van trainer Cor Brom op 0-0 hield, zal zich in de laatste wedstrijd (zondagavond tegen Vitesse) waarschijnlijk een ge- het „huis" van concurrent Fortuna SC het initiatief te nemen. De verdediging (foto) kon met moeite Pool Marx - kandidaat voor FC Den Haag DEN HAAG FC Den Haag aat defini tief niet in op de eisen van Gerrie Kleton. Nadat de Ajacied maandag zijn privé- verlangens had geminderd, bleek hij woensdagavond na afloop van Ajax C - FC Den Haag C toch nog dermate hoog van de toren te blazen, dat manager Ed die Hartmann een verder gesprek zinloos achtte. De afloop van 'de onderhandelingen is op zijn minst merkwaardig te noemen. Aanvankelijk wekte Kleton de indruk erg gecharmeerd te zijn met het aanbod van FC Den Haag. Hij zei het afgelopen weekeinde letterlijk: „Toen ik met de Zwitserse club Grasshoppers onderhandelde wist ik niets van' een Nederlandse interesse. Later is me dat pas duidelijk geworden. Ik ben er blij mee. Een Nederlander speelt natuurlijk het lifst in Nedrland. Het komt me bovendien goed uit, want als ik in Den Haag voetbal kan ik in Amsterdam blijven wonen." Het geld heeft Gerrie Kleton uiteindelijk toch verblind. Hij prefereerde het „avontuur" boven het gemak en hakte de knoop ten gunste van de Zwitsers door. Zijn reactie: „Het financieel ver schil bleef te groot. Ik zou een dief van mijn ei gen portemonnaie geweest zijn als ik het aan bod van Grasshoppers had afgeslagen. Zij wil ligden nagenoeg al mijn verlangens in." Hij had deze toezegging bereikt in een vorige week dins dag gespeelde proefwedstrijd in Ziirich. Zijn op treden kon de toets der kritiek van de Zwitsers doorstaan. Het vertrek bij Ajax motiveert hij met: „Tot dit seizoen had ik perspectief op een plaats in het eerste elftal. Er zijn de afgelopen maanden bij de club echter zoveel dingen ge passeerd dat het vooruitzicht daarop voor mij onbereikbaar werd. Ik heb nu gekozen voor het Grote Geld dat ik kan gaan verdienen". Het afvallen van Gerrie Kleton (21) maakt FC Den Haag niet wanhopig. De nieuwe transferre geling laat de ruimte tot 1 maart elke speler te contracteren, die op een bepaald moment wen selijk is. FC Den Haag manoeuvreert daarom voorzichtig. Voor zover bekend heeft de club drie, door de nieuwe trainer Boskov aanbevolen voetballers op het oog. Het zijn: de ongeveer drie ton kos tende en daarom te dure Oostenrijker Hans Pirkner, die FC Brugge ook wil hebben, de Joe goslaaf Marko Colic en de Pool Jodchim Marx. Met de laatste twee zijn nog onderhan delingen gaande. Over de zaak-Colic zegt mana ger Eddie Hartmann: „Er is voorgesteld hem in Den Haag een soort stage te laten lopen. Dat is voorlopig nog niet aan de orde. Eerst zoekt trainer Boskov voor ons uit of hij inderdaad mag vertrekken". Aan de van Ruch Chorzow afkomstige en tot de laatste veertig van de Poolse selectie behorende Marx (29 jaar; 20- voudig internationaal) herinnnert manager Ed die Hartmann met: „Een moeilijkheid met hem is dat hij waarschijnlijk pas eind oktober be schikbaar kan zijn voor FC Den Haag. Dat maakt een transfer natuurlijk discutabel. Te meer, omdat je nooit helemaal zeker weet of hij wel het land uit mag. NAC weet er bij voorbeeld vanuit het verleden veel van. Toen alles gere geld leek en de betrokken speler op het vlieg veld stond om te vertrekken ontbrak een uit reisvisum." De aanbevelingslijst van Boskov vormt een aan wijzing voor hoe men achter de schermen bij FC Den Haag redeneert. Het lijkt vast te staan dat de versterking van de aanval (het afgelo pen seizoen het minst productief ln de ere-divl- sie) een eerste prioriteit heeft. De opbrengst van de aan Ajax verkochte John Dusbaba en van de aan AS Oostende van de hand gedane Thijs Wijngaarde zal met de financiële steun van de stichting Bevordering Betaald voetbal dan ook besteed worden aan de aankoop van aanvallende voetballers. Manager Eddie Har- mann: „Verdedigend denkt Boskov het elftal met het huidige spelersbestand rond te krijgen. Zijn voorkeur gaat uit naar een snel opkomende middenvelder en een centrumspits." Dienaan gaande zijn hem door de club geen definitieve toezeggingen gedaan. Wel probeert Boskov met een lijst van aanbevelingen zo veel mogelijk in vloed te krijgen op het elftal voor het volgend seizoen. HANS DE BRUYN lijkspel kunnen veroorloven. FSC zal ln dat geval met meer dan drie doelpunten verschil van SC Amersfoort moeten win- Niemand gelooft daarin. Het ge nen om de spannende race naar -loof in eigen kunnen was er gis teravond bij FSC eigenlijk hal verwege de tweede helft al niet meer. Toen nam Wageningen, dat ook voordien bijna steeds sterker was geweest, het heft definitief in handen. De Wage- ningers legden de supersnelle spitsen Blotenberg en Erkens volkomen aan banden en schie pen zich roeksen kansen. Top scorer Gerdo Hazelhekke (vol gend seizoen vrijwel zeker spits bij de Graafschap) en Van Vyf- eiken lieten na zwakke ogenblik ken van doelman Vogels unieke mogelijkheden om hun club re gelrecht in de eredivisie te schieten door zenuwen gekweld liggen. Opvallend was de moed die Wage ningen toonde om FSC zijn wil op te leggen. Het had voor de hand gelegen, dat trainer Frans Korbach zijn ploeg met een sterk verdedigend concept bin nen de lijnen zou sturen om de voorsprong van een punt op FSC te consolideren. De Wagenin gers waren echter zo zeker van zichzelf, dat zij resoluut naar de aanval grepen en ongedacht veel risico namen. Alleen al door de durf verdient Wagenin gen een plaats in de eredivisie. Onmacht Trainer Frans de Munck, wiens contract bij Vitesse vorige maand afliep en over wiens al of niet blijven ln Arnhem vol gende week beslist wordt. Illu streerde de onmacht van zijn equipe toen hij na afloop van 't voorlaatste nacompetitleduel op merkte: „We hebben ln 270 mi nuten voetbal tegen Amersfoort geen enkel doelpunt kunnen ma ken", Vitesse miste ook nu weer de schutters om het bijzonder de fensief ingestelde Amersfoort met een nederlaag huiswaarts te sturen. Wel claimde Vitesse tweemaal een strafschop toen voor rust Hofs en Hulshoff, bei den in kansrijke posities, door respectievelijk Ramselaar en Aan Loon onderuit werden ge haald. maar scheidsrechter Boosten legde de bal niet op de witte stip. Wel noteerde hij Charley Bosveld toen deze na een overtreding te hebben ge maakt een koprol maakte. Boos ten zag daarin een provocatie. Australië won BRUGG Het Australische elftal heeft gisteren in Brugg een tweede overwinning op een Zwitserse club behaald. Young Boys Bern werd met 2-0 verslagen. Twee dagen geleden won Australië met 4-1 van St. Gallen Schotland moeite niet Noorwegen OSLO Acht dagen voor de ope ningswedstrijd van het wereld kampioenschap tegen Zaire ln Dortmond heeft Schotland in Oslo met 21 gewonnen van Noorwegen. Bij rust leidden de Noren door een doelpunt van Tom Lund (17e minuut). In de 73ste mi nuut maakte Jordan gelijk en vijf minuten voor tijd scoorde Dalglish het winnende doelpunt. 1— binnenhof Ook rust toonde de wedstrijd het beeld van twee vermoeide ploegen, die hun illusies op eventuele promotie al eerder in rook hadden zien opgaan. Wageningen Fortuna SC SC Amersfoort Vitesse 5 2 3 0 7 11-5 5 2 2 1 6 5-3 3 1 2 2 4 3-8 6 0 3 2 3 3-6 DEN HAAG De wielerploeg van Frisol heeft gisteren de Ita liaan Lorenzo Ai mo aangetrok ken voor de ronde van Luxem burg en de Ronde van Frank rijk. Eens wat anders dan voetbal. Het Nederlands elftal zocht ontspan ning aan het water in het Noordhollandse Oostwoud. René van de Kerkhof, Rinus Israel en Theo de Jong (van links naar rechtsals hengelaars in actie. MUNCHEN De selectie van Haiti vertoeft en traint ln Grilnwald (nabij MUnchen) met het gevoel bedreigd te zijn. Volgens Jean Baptiste, voorzitter van de Haïtiaanse voetbalbond, was er enige tijd voor het vertrek naar West-Duitsland een dreigbrief ontvangen waarin stond: „Dat zal Haïti duur komen te staan". Wereldtitel is West-Duitsland ruim twee miljoen waard MflNCHEN Het veroveren van de wereldtitel Is de Westduitse Voetbalbond (DFB) 2.090.000 mark (ongeveer 2.100.000 gul den) waard. Iedere speler krijgt in dat geval een premie van 60.000 mark. Een tweede plaats levert 50.000 mark op, een derde 40.000, een vierde 30.000 evenals het bereiken van de tweede fi naleronde. Bij de in totaal 1.320.000 mark aan premies komt nog eens 770.000 mark als wedstrijdver goeding, welk bedrag wordt uit betaald aan de verenigingen, die dat normaal gesproken weer aan hun speler(s) uitkeren. De regeling werd overeengeko men tussen de DFB en de spe lers, vertegenwoordigd door Beckenbauer, Netzer, Overath en Höttges, die aanvankelijk meer wilden hebben. Ook mo gen de spelers nog een premie verwachten van 10.000 mark van hun sponsor. Het hoogste bedrag voor het behalen vaoi een titel zullen eventueel de Ita lianen krijgen. De „vergoeding" ligt tegen de 130.000 gulden. Baptiste vermoedt als oorzaak van de bedreiging, die zeer ernstig wordt genomeen, de uitgave van een speciale postzegel na de Arabische terreurdaad in het Israëlische kamp tijdens de Olympische Spelen in MUnchen. Haïti had deze postzegel als te ken van rouw uitgegeven. Haïti heeft speciale bewaking ge vraagd en gekregen. De voet ballers worden voortdurend ook tijdens de training door politie met machinegeweren be- MUNCHEN In de negen sta dions zal geen druppel bier te krijgen zijn. De bier-ban Is on derdeel van de veiligheidscam pagne die moet voorkomen dat er ongeregeldheden en zelfs on gelukken zullen ontstaan. De toeschouwers zullen genoegen moeten nemen met frisdranken. Al het eten en drinken zal wor den verpakt in plastic. Er zal ook streng worden gecontro leerd op het meenemen van flessen, kannen en vuurwerk. Miljoen kaarten nog onverkocht MUNCHEN Een week voor de openingswedstrijd zijn een mil- joen van de twee-en-een-half miljoen gedrukte kaartjes nog onverkocht. Slechts vier wedstrijden zijn tot dusver uitverkocht. Brazilië— Joego Slavië (openingswed strijd), West-Duitsland—Oost- Duitsland, de wedstrijd om de derde plaats en de finale. Onge veer 400.000 kaarten zijn naar het buitenland gegaan, waarvan het grootste deel (70.000) naar Nederland. Schotse selectie sloot de rij Frankfort Bij het organisatie comité van het wereldkampioen schap voetbal is nis laatste do Schotse selectie voor de strijd om de wereldtitel binnen geko men. De tweëntwintig van Schotland met de rugnummers zijn: 1. Da vid Harvey 2. Sandy Jardine 3. Danny McGrain 4. Billy Brem- mer 7 Jim Holton 6 John Black- Ley 7. Jimmy Johnstone 8, Kenny Dalglish 9. Joe Jordan 10. David Hoy 11. Peter Loii- mer 12. Allan Thomson 13. Jim Stewart 14. Martin Buchan 15. Peter Cormack 16. Willie Dona- chie 17. Donald Ford 18. Tonny Hutchinson 19. Denis Law 20. Willie Morgan 21, Gordon McQueen 22. Eric'SchUdler MUNCHEN De Italiaanse middenvelder Antonio Juliano Is naar aanleiding van zijn opmerking dat hij waarschijnlijk voor de derdo keer bij de eindronden op de bank zal moeten zitten door zijn coach Valcareggl bedreigd met een boete en een uitsluiting voor de na tionale selectie. Luciano Rececconi is, in tegenstelling tot vele voetballers, niet bijge lovig. Zijn rugnummer, zeventien, wordt door de Italianen dezelfde negatieve eigenschappen toegedacht als ons nummer dertien. Vieri, bijvoorbeeld, die dat nummer in Mexico droeg speelde daar geen wedstrijd. Coach Valcareggi ontkent ook dat de vaste nummering een psychologisch probleem zou veroorzaken, omdat iedereen naar aanleiding daarvan kan beoordelen of hij al dan niet In het basis elftal zal staan. Valcareggi: „De nummering is gekozen om enigo duidelijkheid te brengen. Dat wel echter niet zeggen dat de eerste elf ook mijn elftal vormen". FRANKFORT Ruim 140 landen zijn aangesloten bij de FIFA, de wereldvoetbalorganisatle. Van al die leden hebben er 137 stemrecht als maandag in Frankfort moet worden beslist over de benoeming van een voorzitter voor een periode van vier Jaar. Er zijn twee kajtdida- ten: Sir Stanley Rous, de huidi ge president, en Joao Havelan ge, de sterke man van de „Con- federaco Brasiliera de Despor tos", het overkoepelende orgaan van de 23 Braziliaanse sportbon den. Indien Havelange wordt gekozen zou de FIFA voor het eerst een niet-Europese leider krijgen. Daar ziet het echter niet naar uit. Sir Stanley Rous heeft, hoewel hij reeds 78 is, op nieuw de beste paplerem Da Engelsman kan niet alleen bo gen op een grotere ervaring dan zijn twintig jaar jongere rivaal hij heeft ook de reputatie meer integer te zijn. Dat laatste is vooral het gevolg van de blun der, welke Havelange uithaalde toen hij onlangs tijdens een toernee, dat deel uitmaakte van zijn verkiezingscampagne, in Afrika probeerde stemmen te kopen. Op een ln Cairo gehou den congres van de Unie van Afrikaanse voetbalbonden kwam aan het licht, dat de Braziliaan de voorzitter van die 36 FIFA- loden omvattende organisatie, de Ethiopiër Yidnekatchev Tes- goede is voor de man; die 's we relds grootste sportfederatie moet leiden. Verkiezing Zou Afrika zich achter Havelange hebben gcschajird dan zou de verkiezing ongetwijfeld een ui terst spannende aangelegenheid zijn geworden. Er ts immers ln de voetbalwereld de laatste tijd nogal wat kritiek geweest op Rous. Vooral de afhandeling van de kwestie rond de kwalificatie wedstrijd Chili-Rusland heeft veel kwaad bloed gezet. Zoals bekend weigerden de Russen in het als politieke gevangenis ge bruikte Estadio Nacional in de Chileense hoofdstad Santiago te spelen. De FIFA hield, onder aanvoering van Sir Stanley Rous, echter vast aan dit sta dion, dat na een korte inspectie door twee bestuursleden was goedgekeurd. Rusland volhardde echter in zijn weigering en werd gediskwalificeerd. Eer, omhelzing behoorde aimI bif «n ontmoeting van Sir Stanley Row en Joao Havelange (Ma). Maandag ttaan zi) aU „eilanden 0 tegenover elkooe: Wie van de twee?. )u„f Franktort op Rou, tc stemmen maakte Frankrijk a! bekend aan dat verzoek geen gehoor te zullen geven. Van Rusland behoeft de Engelsman evenmin op steun te rekenen en sema, 'n flink bedrag had gebo den voor hun ondersteuning van zijn kandidatuur. Voor de mees- *te Afrikaanse landen was dat aanleiding toch maar voor Rous te kiezen, hoewel men de me ning bleek te zijn toegedaan dat 78 jaar wel iets te veel van het de verwachting Is, dat de ande re Oost-Europese landen het Russische voorbeeld zullen vol gen. Met 36 Afrikaanse stem men kun Rous echter wel een stootje velen. Sir Stanley Rous Is sinds 1961 pre sident van de FIFA. Daarvoor was hij van 1934 tot 1961 secreta ris-penningmeester van de En gelse voetbalbond. Een functie welke hij kreeg na beëindiging van zijn loopjmun ais internatio naal scheidsrechter (Tussen 1926 cn '34 leidde hij 34 inter lands, hetgeen In die tijd een record was). Joao Havelange komt niet uit de voetbalsport voort. Hij blonk zelf in zijn jonge jaren uit ais zwemmer. In 1936 vertegen woordigde de zoon van een Bel gisch emigrantenechtpaar Bra zilië tijdens de Olympische spe len in 3erlijn. Zestien jaar later was hij er in Helsinki als water- poloër nog steeds bij. De eerzuchtige en zeer intelligen te Havelango heeft voor de sport in Brazilië baanbrekend werk verricht. Huve'ange moest vaak diep in eigen beurs tasten om zijn idealen te realiseren; dat hij dat nu weer heeft ge daan kan hem zijn verkiezing tot FIFA-president kosten. ■f TON VAN DAL£N

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11