'Sluit Dennendal maar' Olieëmbargo tegen Nederland blijft voorlopig bestaan Ccid6c Souoant Verbetering in rond hartchirurgie BRITSE TROEPEN BLIJVEN IN NOORD-IERLAND BEHEERDER GAY BALM AZ: Portugal voorlopig niet in EEG Algerije doet niet meer mee Van der Stoel: crisis DINSDAG 4 JUNI ia/4 LhiDSt: COURANT PAGINA 7 Terwijl Paul Mc Cartney en zijn vrouw Linda met hun kinderen Heather, Mary en Stella (vlnr) gis teren In Londen gereed waren om voor opnamen naar Los Angeles te vliegen, gingen Sylvester Stewart (van de popgroep Sly and The Fa mily Stoneen de actrice Cathleen Sharon Silver in New York in on dertrouw. Zij zul len morgen in het huwelijk treden onder het oog van 20.000 fans tijdens hun optreden het Madison Square Garden. CAIRO De Arabische olieministers met uitzonde ring van die van Algerije hebben zondag in Cairo besloten het olie-embargo dat in oktober van het vorig jaar tegen Nederland werd Ingesteld, te handhaven. Algerije Is, zoals gezegd, het met dil besluit niet eens en zal de beperkingen tegen Ne derland en Denemarken opheffen. Op 10 juli zullen de ministers opnieuw in de Egyptische hoofdstad bijeenkomen om zich nogmaals over het embargo te beraden. De olieminister van Saoedi-Arabië, Sjeik Jamani, voorstander van handhaving van het embargo, ver klaarde dat het voortduren van het olie-embargo tegen Nederland een Europees en geen Arabisch probleem is. Op de bijeenkomst van de Arabische olieministers sprak hij fel over wat hij beschouwde als de koppigheid van Nederland." Het besluit van de Arabische olieproducerende lan den 't olieboycot tegen Nederland niet op te heffen, zal zeker niet bijdragen tot 't op gang komen van de Europees-Arabische dialoog, waartoe de negen mi nisters der EEG-landen onlangs hebben besloten. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaard. Hij verwees naar de woorden van minister Van der Stoel op diens pers conferentie van vorige week waar hij onder andere heeft gezegd, dat Nederland zich altijd positie! heeft opgesteld ten aanzien van de gedachten van een Europees-Arabische dialoog. „Wij kunnen alleen de hoop uitspreken dat deze dialoog niet wordt belast door een voortzetting van discriminerende maatregelen tegen een of twee landen van de Europese gemeenschap. Wij vertrou wen dat die hypotheek niet zal voortbestaan. Dat zou met name een stimulerende werking op de dia. loog kunnen hebben," aldus toen minister Van der Stoel. Zweed in A'dams hotel beroofd AMSTERDAM (ANP) Een 24- jarige Zweedse student uit Stockholm is gistermiddag in een hotel aan de Beethoven- straat in Amsterdam door twee Fransen van 12.000 Zweedse kronen (plm. 8000) beroofd. De student was door een oude Franse vriend van hem, een ze kere Alain, uitgenodigd voor een afscheidsetentje in het ho tel, omdat hij naar Parijs zou vertrekken. Tijdens de bijeen komst van de Zweed en vier Fransen verliet Alain met zijn vriendin de hotelkamer „om een taxi te bellen". Hij kwam niet terug en de achtergebleven Fransen bedreigden de Zweed plotseling met twee pistolen. Zij verdwenen met het geld waar mee hij een vakantiereis door Europa had willen maken. De Zweed kon van de Fransen geen achternamen aan de politie op geven. Wel wist hij dat ze valse Spaanse paspoorten bezitten. Dirk de Jong overleden OTTERLO In de nacht van vrijdag op zaterdag is in zijn huis in Otterlo de bibliograaf Dirk de Jong op 63-jarige leef tijd overleden. Sinds 1965 was hij secretaris-penningmeester van de Maatschappij der Neder landse Letterkunde. De heer De Jong heeft in en na de oorlog een verzameling aan gelegd van ruim 800 klandestie- ne en illegale boekwerken en prenten, die als „De collectie Dirk de Jong" is ondergebracht bij de bibliotheek van de Maat schappij der Nederlandse Let terkunde te Leiden. In 1958 pu bliceerde hij zijn nasiag'.verk „Het vrije boek in onvrije tijd". De heer De Jong was ook redac tie-secretaris van Literair Ak koord L.A.. Kritisch Akkoord K.A. en Dramatisch Akkoord D.A. Hij zal in stilte gecre meerd worden. Man bij schilderen uit raam gevallen De •jarige bewoner A. Ros de Vuurtorenweg in Den Haag heeft zaterdag een val van drie meter gemaakt. Hij wilde de buitenkant van zijn woning op de eerste etage schilderen toen hij door een stoel zakte en uit het raam viel. Met onbekend letsel is de man opgenomen in het ziekenhuis Bronovo. Caetaiio hoogleraar RIO DE JANEIRO De afgezet te portugese premier Marcelo Caetano die sinds 20 mei al« balling in Brazilië verblijft, heeft de leiding op zich geno men van het nieuwe instituut voor vergelijkende rechtsweten schap van de particuliere uni versiteit Gama Filho in Rio de Janeiro. Bompakket voor rechter PASCO (AP) Een federale rechter in de staat Washington is gisteren gedood toen een pak ketje dat bij hem werd bezorgj ontplofte Minder steun voor Nixon in Senaat Washington (L'PI) BH]- kens het verslag van een opinie-onderzoek, gisteren gepubliceerd door de Wa shington Post, krijgt presi dent Nixon steeds minder steun in de Senaat, maar zou men nog steeds ruim 12 stemmen te kort komen om hem via een proces uit zijn ambt te kunnen ontzetten. Het onderzoek dat geba seerd is op vraaggesprek ken met senatoren van bei de partijen, geeft te kennen dat. al zou het Huis van Af gevaardigden besluiten een impeachment-procedure te gen Nixon op gang te bren gen, de president ten minste zoals de verhouding nu ligt —met een meerder heid van 12 tot 17 stemmen als overwinnaar uit de bus zou komen tijdens het pro ces tegen hem in de Senaat. Terreur betaald met geld van ontvoeringen BRESCIA (AP) De politie die een onderzoek instelt naar de bomaanslag in Brescia vorige week waarbij zeven personen om het leven kwamen heeft het vermoeden dat rechtse extre mistische groeperingen hun ak- tiviteiten financieren met geld dat zij vangen met ontvoerin gen. Percentage wordt te hoog NU OOK PREMIER DEN UYL en minister Boersma zich geschaard hebben in het koor van bezorgden over het hoog-oplopende premie percentage voor sociale verzekeringen, lijkt de tijd aangebroken voor een gezamenlijke aanpak van overheid en bedrijfsleven op dit punt. Anders ziet straks het grootste deel van de Nederlandse be volking zijn loon en inkomen naar de sociale verzekering en/of fis cus gaan. Voor het kabinet-Den Uyl komt hot laatste nieuws over het premie percentage ongelegen, omdat ten eerste een deel van de bevolking voor 1975 een niimere reële loonsverhoging wacht en de uitbouw van de arbeidsongeschiktheidsverzekering tot een volksverzekering in het belang van de kleine zelfstandigen niet op de lange baan kan worden geschoven. WAAR BOVENDIEN het kabinet leeft onder de druk, dat het In de nieuwe parlementaire periode zal beginnen met de aanpak van dat deel in het regeringsprogram dat tijdens de eerste rit moest blijven liggen, komen er deze weken bij de begrotingsbesprekingen op het Catshuis diverse ministers met diverse plannen op tafel waarvoor ze in 1975 geld willen hebben. Dit alles vormt zo'n beetje de achtergrond van de intensieve pogingen van het kabinet om de defensiebegroting door allerlei reorganisaties - al dan niet corresponderend met inzichten van de NAVO - op kor te termijn te realiseren. Twee feiten worden intussen hoe langer hoe duidelijker. Ten eerste, dat bij het loonbeleid de ruimte voor reële loonsverhogingen niet groot zal kunnen zijn; dat was al een feit vanwege de garanties welke voor de werkgelegenheid in de breedte (en diepte!gegeven moeten worden, maar het lijkt te meer onvermijdelijk, wil men niet gedwongen worden de snoeischaar in het stelsel van sociale verze keringen fors te hanteren. In de tweede plaats zal het kabinet Den Uyl zijn eigen plannen en be loften meer kritisch moeten bezien. Het verdient begrip, wanneer het zich sterk maakt om de defensiebegroting kritisch door te lich ten en om met het due geld in die sector zuinig te zijn. MAAR DEZELFDE KRITISCHE mentaliteit zal opgebracht moeten worden bij andere dure begrotingen: onderwijs, CRM, huisvesting en sociale zaken. J Het staat voor de gemeenschap niet vast, dat daar steeds efficient en met een juiste beoordeling van urgenties geld gevraagd en uitgeB»»- ven wordt. kii In die omstandigheden is ook wat het kabinet, of een deel daaiwan bij de verkiezingen 1972. beloofd heeft, geen wet van Meden en Perzen. i een afgelegen schuilplaats van rechtse extremisten in de Alpen heeft de politie zondag behalve explosieven en wapens ook nog een bedrag van anderhalf mil joen gulden aan contanten ge vonden. Het geld maakte deel uit van het losgeld dat zij had den gekregen voor de vrijlating van eten industrieel uit Milaan twee maanden geleden. Weeroverzlcht (Van een onzer verslagge vers). UTRECHT De beheerder van Dennendal, de arts Gay Balmaz uit Veghel, vindt het beter als nu de hele zwakzinnigeninrich ting in Den Dolder maar gesloten wordt. Iedere keer als er eea mogelijke oplos- sing voor de conïlicten eventueel nieuw bestuur van Dennendal (waar de groep Nieuw-Den.tendal op hoopt) aan de problemen wel het hoofd kan bieden. Aan een nieuw bestuur wordt al maanden gewerkt, „maar ook dat bestuur zal be sluiten moeten nemen en dus weer betrokkenen moeten kwet- rond Dennendal naar voren komt, aldus de heer Gay Balmaz, treedt er een soort kortsluiting op waardoor die mogelijkheid weer te niet wordt gedaan. Alle be trokkenen zijn volgens hem intussen zo moe ge worden van het conflict, Sinds de nacht van vrijdag beheersschap van de heer Bal maz. Hij had staatssecretaris Hendriks per I juni ontslag ge vraagd, maar deze heeft hem overgehaald nog vijf dagen aan te blijven, in afwachting van een beheerscommissie van drie man, onder voorzitterschap van prof. Brennikmeijer. dat het misschien wel de beste oplossing is Dennen dal te sluiten. De heer Gay Balmaz zei dit zater dagavond tijdens een televisie uitzending van de NCRV. Hij zei ook te betwijfelen of een terdag houdt een aantal ouders van pupillen op Dennendal hel paviljoen De Heihoek bijna con stant in de gaten. Men is be vreesd voor een eventuele be zetting door Nieuw-Dennendal. Volgens Nieuw Dennendal zelf zou zo'n bezetting echter toch geen zin hebben. Op Eerste Pinksterdag was het groot feest in het Himalayo6taatje Bhoelan. Hier werd de jongste koning ter wereld gekroond. Het is de I8-jarige vorst Jigme Singye Wangchuk, hier op zijn troon tijdens de plechtigheid. LISSABON (ANP-AP) De eco nomische situatie waarin Portu gal verkeert, maakt het onmo gelijk dat dit land op korte ter mijn volwaardig lid van de Eu ropese gemeenschap wordt. Er zal, voorop gesteld dat de Portu- Afrika het volledige recht op zelfbeschikking krijgen, een en kele jaren durende tussenfase nodig zijn voordat Portugal, mogelijk via een associatie, tot PROFESSIONEEL... MAAR Al LANG ONTDEKT DOOR DE D0E-HET-ZEIVER! voor vakiiiiin en gezin Kant-en-klaar en met super hechtkracht Portugese regeringsdelegatie vandaag naar Loesaka, Zambia, zou vertrekken voor besprekin gen met het Frelimo, de bevrij dingsbeweging van Mozambi que. De besprekingen met het Frelimo beg'nnen morgen. De woord voerder wilde de samenstelling van do Potugese delegatie niet bekend maken, maar buiten landse diplomaten hebben ge zegd dat de delegatie zal wor den geleid door minister van buitenlandse zaken Mario Sca res en minister voor overzeese gebiedsdelen Antonio de Almei da Santos. maandag verklaard na een een- economische coordinate Vasco dagsbezoek aan Lissabon, gedu- Vieira de Almeida, rende hetwelk hij heeft gespro- Het niet officiële bezoek van de ken met pesident Antonio de minister aan Lissabon was Spinola, premier Adelina de Pal- georganiseerd in rechtstreeks contact met het nieuwe bewind, buiten de Portugese ambassade in Den Haag om. De ambassa deur. dr. Fernandes, is na de Beiden worden op 8 juni in Lon- machtsovername op 25 april te- den terug verwacht voor hervat ting van de onderhandelingen over een bestand met de leiders van de bevrijdingsbeweging Guinee-Bissau. voerder heeft verklaard dat een ruggeroepen, officieel is hij „met verlof" en zal vrijwel ze ker niet naar Nederland terug keren. Een Portugese regeringswoord- zomfl F= mist 19 temperaturen ww luchtdruk in millibaren opklaringen ^t-hogd -w-w warmtefront H hoge-drukgebiod jg" bewolking sneeuw •v-r kou-front L lage-drukgebiod 77C onweer windrichting r==> verplaatsingsrichting DE BILT In de morgen van tweede pinksterdag trok een koufront vergezeld van een smalle regenzone over ons land. Achter het front stroomde vrij droge, van de oceaan afkomstige i>eien lucht ons land binnen, waardoor §gJ$J0Vin het weer snel verbeterde. In- Helder middels kwam boven de Britse Luchth. Ktd. eilanden een rug van hoge viu",Jfgen luchtdruk tot ontwikkeling. Deze zd.-Ltmtiurg rug die vandaag voor een droog j^j^deen en rustig weertype zorgde, zal Barcelona ook morgen nog een groot deel Berlijn van de dag een gunstige invloed op ons weer hebben. De rug die Frankfort langzaam naar het oosten trekt Gvnevt wordt echter gevolgd door een lnnJb"UCk oceaanfront, dat later op de dag Kopenhngen voor meer bewolking zal *°r- Liwabon gen. Het blijft tot de avond evenwel droog. Vooruitzichten Luxemburg voor donderdag., wisselvallig met plaatselijk regen. Weinig Mallorca verandering in temperatuur. Munchen Weersvooruitzichten in cijfers: gjjj voor donderdag Pariji Rome Aantal uren zon: 0 tot 8. ifóckhlolm Min. -temp.: omstreeks 10 graden. Wi-nrn Max. temp.: omstreeks 18 graden, cnïablanca Kans op een droge periode van (nanboel minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et- maal: 40 procent. Tuni» WEERRAPPORTEN onbew. tw. bcw. I. bew. h. bew. Hilversum (ANP) Volgens staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid en zijn collega Klein van Onderwijs en Wetenschappen kunnen op korte termijn maatregelen worden verwacht, die een einde zullen maken aan de ern stige situatie, waarin de hartchirurgie in ons land thans verkeert. Zij zeiden dat gisteren in een radioprogramma over de hartchirurgie. De huidige problemen zijn onder meer te wijten aan de thans be staande vergoedingsregeling tussen de academische zieken- Staatssecretaris Klein, belast met huizen en de ziekenfondsen. In tegenstelling tot de particuliere zienbare tijd mogelijk zal wor- ziekenhuizen, die per open hart operatie van de ziekenfondsen een bedrag van ongeveer 20.000 krijgen, moeten de aca demische ziekenhuizen op iedere hartoperatie een bedrag van on- Het overleg met het ministerie geveer 15.000.- toeleggen. van Financiën ui de benod'g - Staatssecretaris Hendriks zei, dat de gezamenlijke ziekenfonds organisaties hem hadden /nee- niet, dat er thans ten aanzien gedeeld, dat de onderhandel iru gen met de academische zieken- 1001 toepassingenom u een Idee te geven: Houtrot herstellen. Gaten, kleren, naden en scheuren blijvend afdichten, ook tussen muur enkozijn of langs de trap en rondom cv-pljpen. Betonreparatie of ragdun afpleis- teren. Onderzadelen. Trapleuning muurvast zetten. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV. Spaanplaten naadloos verwerken (verlijmen). Tegels zetten op hout, spaanplaat of betonemaille, enz. Pleisterwerk, maar evengoed stop verf bijwerken. Betonnen ramen be- glazen, ook in een stal. Dakpan vast zetten. Dunne plek in goot of lek balkon dichten. Latten tegen muur of plafond hechten. Super hecht kracht tussen HOUT en STEEN of tussen andere materialen van een verschillend ui tzettlngscoöfflciënt. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter: STOPPEN. BLIJVEND AF DICHTEN. VOEGEN. UITVLAK KEN. RAGDUN PLEISTEREN. DIK PLAMUREN en blijvend HERSTEL LEN met PORTON, de in Zwitser- j land ontwikkelde één-compouen- tige, dus-kant-en-klare, kunsthars I vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, bet beleid tav de academischebinnen of balten. ook aan glas, al- Merlyn Rees, minster voor Noord ziekenhuizen, zei dat een gefa- S" ,erse zaken' koPP«lde aan liJn .,«n h». oom*: moplastisch en waterdicht. Krimpt woorden de waarschu- huizen over een betere regeling, thans vlot verlopen. LONDEN (AP) De Engel se regering heeft bekend gemaakt terugtrekking van de Engelse troepen uit Noord Ierland uit te slui- Dt blijkt uit de verklaring die de ten. Zij waarschuwde dat Britse minister /an binnenland- ristlsche activiteit en al gerui me tijd In hongerstaking zijn, in de Brixton-gevangenis bij Lon den. Indien de troepen zouden worden teruggetrokken dit een groot bloedbad ten ge volge zou hebben tussen protestanten en rooms ka tholieken. seerde opvoering van het aantal j^et, Zet niet uit, scheurt niet, I open hartoperaties in de acade- buig- on slijtvast. Alkali-, elee- 1 mische ziekenhuizen binnen af-trolyt-, olie- en doolzoutbe3tendlg. or_ Verwer" Verwerking met: plamuurmes, wing dat twisten en geweld tus sen verschillende groeperingen in andere delen van het Konink rijk zouden uitbreken indien En- Een lid se zaken, Roy Jenkins, zaterdag heeft uitgegeven. Hierin zegt hij dat de Britse regering niet zal wijken voor de dreigementen van de IRA die gezinspeeld heeft op de verschrikkelijke ge volgen als de zusters Price mochten sterven. Jenkins erkende in zijn verklaring dat de twee zusters er erg aan toe zijn en mogelijk binnenkort zullen sterven. Maar ik acht het onjuist op hun eis in te gaan. geland zich uit Noord Ierland zou terugtrekken. ihtilrukspult. Onschadelijk voor de handen en onbeperkt houdbaar, ook bij aan- gelden te verkrijgen, noemde gebroken pot of emmer^^^ Ondanks de dreigementen van het hij bemoedigend. Hij verwachtte PORION Ierse reoublikeinse leeer blijven het verboden Ierse Ierse republikeinse leger blijven de Ierse gezusters Marion en ~5kg j Dolours Price die tot levenslang ƒ30,60 I zijn veroordeeld wegens terro- Republikeinse I.eger (IRA), de 24-jarige Ier Michail Gaughan die sinds twee maanden in hon gerstaking was. is gisteravond in de gevangenis Pankhurst op ■jet Britse eiland ven. van Do o Hechts op de ,o; hem z ,n ooi L De zusjes Price zitten in Londen een straf uit voor bomaanslagen ii deze stad. Nadat zij in hongerstaking waren gegaan zijn zij enig1 Wigft gestor- Ufd kunstmatig gevoed. De minister van buitenlandse zaken Ro) Jenkins. heeft overplaat'lng geweigtld.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7