Politie-surveillance verhindert parkeren in de Haarlemmerstraat Djakarta stak stokje voor tournee van Leidse groep WINKELIERS VINDEN PROTEST-ACTIE TOCH GESLAAGD Pastoor Mussert weg uit Warmond I Nieuwe service flat aan Stoep- laan in aanbouw Allerlei(ds) Slachtoffer van politieke kwestie? )INSDAG 4 JUNI 1974 LEIDSE COURANT Leiden aktueel Leiden Het was ook voor het ministerie van CRM een nogal pijnlijke verrassing: de Indonesische autoriteiten hebben geen medewerking willen verlenen aan de Indo nesische trip van de Leidse balletgroep van Marjolein Briër. Op een aanvankelijk nogal geëmotioneerde bijeen komst van leden der groep, ouders en andere familiele den zaterdagmiddag „Ohez Madame" bleven zoveel vragen onbeantwoord, dat er alleen nog een lid van de Indonesische ambassade aanwezig had moeten zijn om de kwestie in het juiste licht te plaatsen. Tweede Pinkerstdag zouden de elf le den van de dansgroep met het vliegtuig vertrekken. Za terdag berichtten wij reeds, dat op het laatste moment de reis geen doorgang kon vinden. Leidse schouwburg directeur Hans van Dam, in zijn rol van mede-organisa tor van de toernee en een vertegenwoordiger „buiten landse betrekkingen" van CRM hadden de ondankbare taak om rekening en verant woording af te leggen voor hevig teleurgestelde groep mensen. Wat -de ..af scheidsreceptie" in de Klok- steeg had moeten zijn, werd een vrij onbevredigende hearing". Hans van Dam. die het LC-be- ricjit voorlas sprak van ,,een vreselijke klap", een heel nare ervaring" en „een plot selinge deceptie": „Qok ik had me ingezet voor deze mooie reis-van-het-leven". De financiële schade voor de groep is betrekkelijk, CRM is immers geldschieter en verstrekt subsidies uit de be lastinggelden. Een schade claim zal evenwel op korte termijn door CRM worden bestudeerd. Ook voor wie persoonlijk in geldelijke na righeden is gestort door het niet doorgaan van de reis (afgezegde vakanties, afspra ken met de werkgever e.d.) heeft CRM een open oor en een humane afwikkeling in het vooruitzicht gesteld. Op getreden „gezichtsverlies" hij de groep Briër achtte Van Dam niet reëel, omdat het Leidse ensemble als enig amateurgezelschap was uit genodigd een dergelijke reis te maken: „CRM ging ter stond akkoord en ook in Dja karta stond men zeer positief er tegenover. Zoiets betekent een garantie voor kwaliteit: daar is nooit aan getornd. Het niet doorgaan van de trip betekent eerder een sti mulans". In het najaar van '73 was de balletreis al gaan spelen. In februari had Van Dam in het kader van een algemene culturele oriëntatie in In donesië zijn licht opgestoken. „Er waren enkele proble men, o.a. de visa". Dat wa ren kennelyk politieke pro blemen, want twee van de dansers komen van de Mo- lukken: Kenny Lalopua heeft een vreemdelingenpaspoort en zijn vrouw Amy heeft een Nederlands paspoort. Maar ook zij is Moluks. In maart j.l. kreeg CRM te horen, dat er door het Indonesisch Cul tureel Centrum in Djakarta een andere „administratieve regeling" was getroffen. Deze hield in dat drie maan den voor een bepaald optre den deze zaak definitief ge regeld moest zijn. Van Dam vertelde verder van de bij zonder moeiliike communica tie in Indonesië: „De wegen zijn er lang en niet altijd even betrouwbaar. Een brief doet er tien daaen over". Begin mei waren de visa in orde. Ook voor Kennv en Amv. Maar Djakarta zei nu: „Het kan niet meer volgens de nieuwe regeling, probeer het uit te stellen tot juli". Maar dat was voor de groep op zo'n korte termijn niet meer mogelijk. De meeste aanwezigen op de hearing zaterdag, wanen ervan over tuigd, dat het feest toch niet zou zijn doorgegaan, ook al was dat uitstel mogelijk ge weest. Terecht werden vra gen gesteld als: in januari was de datum 3 juni al be kend, hoe valt dat te rijmen met die „nieuwe regeling"? Ook is het bevreemdend, dat in deze lang lopende zaak nooit iets schriftelijk is vast gelegd. Het was een plan ning ,,ins Blaue hinein", niets stond zwart op wit. Al les was even onzekv. Op CRM had men Marjolein Briër te kennen gegeven, dat Kenny Lalopua „door zijn westerse kleding en zo in In donesië nogal erg zou zijn opgevallen..." Kennelijk worden in Djakarta via verstrekt terwijl men weet dat iets toch niet door gaat. Tijdens de Zuidmoluk- se „nationale feestdag" een maand of wat geleden, zou de grottp-Briër op een Moluk se avond in Alphen optreden. CRM had toen te kennen ge geven, via Hans van Dam: „Doe dat niet; het kan jullie visa kosten..." Marjolein Briër noemt dat nu „politie ke chantage". Anderen zeg gen: „Dan ken je de Indone sische instelling niet". Niet-' temin: Indonesië blijft voor een aantal mensen in dit ge val de boondoener. CRM mag dan stellen, dat Djakar ta „de groep terwille heeft willen zijn", maar in deze zaak een „afknapper" voor een amateurgezelschap, die ook bij CRM wordt ge voeld is Djakarta blijk baar onwelwillend geweest. CRM en Hans van Dam („Wat heeft u eigenlijk in Indonesië gedaan?", vroeg men hem. waarop hij een geheel duide lijk antwoord niet kon ge ven) zijn ongetwijfeld on schuldige lammeren. Zij kun nen er niets aan doen. Zij nebben de klap hooguit voe len aankomen, maar die minder hard willen doen lij ken door alles een beetje op de lange baan te houden. De politiek heeft het laatste woord, ook zaterdag „Chez Madame" in de Auberge francaise. En dan staat het huilen nader dan het lachen, als je „speelbal" blijkt te zijn. TON PIETERS LEIDEN De politie heeft zaterdag verhinderd dat de bezoekers van de Haarlemmerstraat hun auto's parkeerden op de winkelpro menade. 's Morengens vroeg haalden agenten de borden weg waar op de winkeliers hun klanten uitnodigden hun voertuigen hier te stallen. En vervolgens werden automobielisten die deze uitnodiging uit de krant hadden vernomen er van afgehouden de Haarlemmer straat in te rijden door een nauwgezette surveillance van een kleine twintig agenten. Dat had tot gevolg dat het parkeer-verbod door niemand werd overtreden. De winkeliers hadden hun klanten per advertentie aangeboden eventuele bekeuringen zelf te betalen. Zij wilJen met deze ac- trie protesteren tegen het besluit van de gemeente om een deel van het parkeerterrein aan de dr. Driessenstraat van 1 tot 5 juni ter beschikking te stellen van kermis-exploitanten. De winkeliers hebben zich aan dit volledig geslaagd" aldus de heer J. Krol, eigenaar van een schoenenzaak in de Haarlem merstraat. „We hebben voldoen de publiciteit gehad. Dat de po litie het parkeren in de Haar lemmerstraat heeft verhinderd doet daaraan niets af. Je kan zeker niet stellen dat de actie een sof is geworden. Integen- deel'" besluit bijzonder geëregerd om- Of de vermindering van het i dat deze parkeei-plaatsen door-" gaans worden gebruikt door het winkeilend publiek in de Haar lemmerstraat. Zij beoogden met hun actie het gemeentebestuur duidelijk te maken dat zij in dergelijke beslissingen gekend wensen te worden. „Die opzet is tal parkeerplaatsen inderdaad een lagere omzet tot gevolg heeft gehad, zoals door de win keliers werd gevreesd, kon de heer Krol niet zeggen. „Het was tamelijk stil geweest op straat, maar daarin kan ook het mooie weer een rol hebben gespeeld." m Dank zij het adequate optreden van de politie bleef de Haarlemmerstraat ook zaterdag een promenade. Ruim duizend Voorschotenaren waren gisteren naar de Veurse- weg gekomen om de stockcarracing bij te wonen. De door de Eerste Voorschotense Auto Cross Organisatie georgani seerde race werd verreden onder goede weersomstandig heden. Geen van de twintig zwaar verstevigde wagens liep schade op. „Ik kan hier niet tvennen" Warmond - Pastoor P.C.M. Mussert heeft het afgelopen weekein de aangekondigd dal hij de Matthiasparochie in Warmond gaat verlaten. Officieel heet het dat de pastoor, sedert Octo ber 1972 opvolger van pastoor Slijkerman, om gezondheidsre denen zijn functie neerlegt. De werkelijke rede is echter dat pastoor Mussert in het dorp Warmond vanaf de eerste dag dat hij er werd geïnstalleerd niet heeft kunnen aarden. aan het dorpse leven en ook aan het dorpse leve en ook zijn functie als pastoor is hem minder goed bevallen. Het is nu zo goed als zeker dat pastoor Mussert in Den Haag in het pastorale werk zal worden ingezet. „De stad heeft me altijd getrokken. In zo'n klein dorp als Warmond voelde ik me niet zo op mijn gemak. In de stad ben ik be ter op mijn plaats", aldus de pastoor die er duidelijk moei te mee had zijn parochianen op de hoogte te brengen van zijn besluit. Tot eind juni blijft pastoor Mussert verbonden aan da Matthiasparochie. 16 juni na melijk viert hij zijn 25-jarig priesterschap en dat wil hij nog wel temidden van zijn Warmondse parochianen vieren. Op die jubileumdag zal na de plechtige hoogmis een receptie worden gehou den in het Trefpunt. WASSENAAR Op een terrein aan de Stoeplaan, grenzend, aan het park waarin de service-flat „Stoephout verrees, Is een begin ge maakt met de bouw van het wooncomplex „De Schouwenburgh" dat in totaal een 60-tal zeer riante flats zal omvatten. Het wordt ge bouwd in opdracht van de beheersmaatschappij Blauw Fonds, dat ook Stoephout stichtte. Sinds vorige week is op bet bouwterrein een volledig ingericht model-appartement te bezichtigen. Er is keuze uit 3-4- en 5 kamerappartementen. Het geheel wordt uit gevoerd in de vorm van twee haaks op elkaar staande vleugels, vier verdiepingen hoog. In de Schouwenburgh zal men te zijner tijd in de grote entree-hal de receptie aantreffen en tevens een royale representatieve zitruimte. Op de parterre komen voorts een. winkel, ruimten en bovendien 8 appartementen. Ten behoeve van de bewo- een ontmoetingsruimte, de centrale keuken, de administratieve ners zal een staf van huis- en keukenpersoneel onder leiding van een directrice klaar staan voor optimale dienstverlening. De inde- ling van het model-appartement is met zorg uitgekiend. De woon ruimte heeft aan de voorzijde een brede schuifdeur, die toegang geoft tot het royale halfronde balcon over de gehele breedte van het appartement. De flat heeft een grote slaapkamer met een zeer douche en wastafel. De keuken is up to date geout.lleerd met een ruime badruimte en een kleinere slaapkamer eveneais met eigen elektrisch fornuis met 4 kookplaten, grill, koelkast en afwasmachi ne. Het appartement wordt centraal verwarmd .naar kan voorzien worden van een open haard. Aan de luchtverversing is alle aan dacht geschonken. Alle appartementen hebben een fraai uitzicht op het «r-^nsentlu perk, waarin de oorspronkelijke bebossing zoveel mogelijk intact is gela- iPh. Wat de koopprijzen betreft. De appartementen worden gele verd in horizontaal eigendom deze variëren van 27 j.'JCd let 370.000. onder redactie van Arnold Hendrikse. tel 01710-22244 tst 16 Roeiwijzer )e Leidse Studentenroeivereni ging „Njord" die sinds 22 mei j.l. het predikaat .Koninklijke" poert heeft ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan een brochure over de roeisport uit gebracht. Het doel van het Zwa- nencomitê om bij de Eeuwfeest- materiaal. mentaliteit en kos ten. Door middel van financiële steun uit het bedrijfsleven werd deze uitgave gerealiseerd met mede werking van de roeiv er slagge vers de heren Eymert van Ma nen, Ernst Faber, Willem Kor thals Altes, Marcel Werner en mejuffrouw H. Neppérus. De fo to's werden verzorgd door An ton en Marja Leeuwenberg. viering propaganda te maken Dp Roelwi/ier kan men hestellen voor deze sport is door middel van deze brochure èn door do met hetzelfde oogmerk vervaar digde film „Ga aan de haal" verwezenlijkt. De zestiental pa gina's tellende brochure, ver lucht met foto's bevat een inlei ding van de bekende sportre- dakteur Theo Koomen. Het ligt in de bedoeling „De Roeiwij zer" landelijk te verspreiden onder middelbare scholieren en leden van burger- en studenten roeiverenigingen. met als voor naamste oogmerk een einde te maken aan hardnekkige misver standen omtrent jeugd-toer-fuif- en wedstrijdroeien, benodigd bij Zwanencomitél974 K.S.R.V. „Njord". Morsweg 182-184, Lel den. telefoon: 01710-60776. Kon- taktpersoon is de heer P. van Doorn. Geramd Een 28-jarige Leidenaar is zaterdagnacht tegen vijf uur kennelijk onder invloed van sterke drank op de Witte Singel met zijn Citroën ID tegen drie geparkeerd staande wagens ge reden. De jongeman werd twin tig minuten later in de buurt van de Borgerstraat aangehou den door de Leidse politie. (ADVERTENTIE) EEN RAADSEL. Zij zijn vrij om te bepalen welk werk ze doen, wanneer en hoe lang ze werken. Ze kunnen zo lang vakantie nemen als ze willen. Ze verdienen best, zijn net zo goed verzekerd als vaste werknemers en zitten ook in het ziekenfonds. Ra. ra wie bedoelen wij? U soma UITZENDBUREAU LUBA Leiden: Nieuwe Rijn 35 - Telefoon 01710 - 40341. UITZENDBUREAU LUBA Alphen aan den Rijn: Donizettlhof 10 - Tel. 01720 - 94696. De 90 leden tellende zanggroep „The Lord Folks" uit Leiden vierde gisteren haar vijfjarig bestaan. De viering begon met een Eucharistieviering in de „eigen" parochie aan de Herensingel. Daarna volgde in de voormalige bibliotheek achter de Jozefkerk een receptie. Vele vertegenwoordigers van de geestelijkheid maakten van de gelegenheid gebruik het bestuur van de zanggroep met dit jubiieum te feliciteren. Jozef van Hameren bood het bestuur een spaarpotje met inhoud aan dat overgebleven was van een vooroorlogs koorknapenkoor. Tevens kreeg de groep vele enveloppen met inhoud. Na de receptie trokken leden en ouders naar de zaal in de Maria Gijzensteeg, waar hen een koffie maaltijd en een cabaret (zie foto) werd aangeboden. Uil de bocht Een 18-jarige Leid© naar is zondagmorgen om' streeks half zeven met zijl Volkswagen op de Mareslnge' nabij de SLF uit een bocht ge vlogen en tegen een lichtmasl geknald. De jongeman moe® met een hersenschudding en eet gescheurde kin worden opgeno men in het Academisch zieken huis. De lichtmast en de aut< werden zwaar beschadigd. Dt oorzaak van het ongeval is d< Leidse politic niet duidelijk. Bekogeld Drie Leidse gtudenttj die een roeitochtje maakten zij zaterdagnacht jl. vanaf de Rij' zichtbrug door nog onbekend^ bekogeld met keien. Een sti dent werd aan het hoofd getro fen. Hij moest worden opgenl men in het Academisch ziekei huis.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3