Teleurstelling Kampong was bijzonder groot SPEERWORP VAN 54,12 METER DRIEVOUDIGE TRIOMF VAN LIDA KUYS DUEL MET WESTDUITSER AOENVOORTH LEVERDE JANSEN WEER RECORD GP Weer verslagen in finale Europa-cup Fransman Guy Drut evenaarde met 13.2 horderecord DINSDAG 4 JUNI 1974 A 5 De aanvoerder van SC Frankfort neemt uit handen van de president van de F1M, de heer Frank, de ere-plaquelte in ontvangst. tlTRECHT De teleurstelling bij Kampong was prooL Hoe waren de Utrechters erop gebrand het Boor henzelf en hoe: voortreffelijk georgani seerde toernooi om de Europese beker der lands kampioenen te winnen. En de vooruitzichten waren klleszins gunstig na de eerste twee dagen, waarin Lyon en Pembroke met voortref- lelijk spel werden opgerold, beide keren met 60. Zondag in de halve finales tegen Royal Leopold legdEing het echter al minder vlot en slechts via een teu. verlenging, na zelfs twee keer op een achterstand te hebben gestaan, kwam Kampong tot winst (4 met 1) °P de Brusselaars door twee doelpunten van denfóestdijk uit passes van Paul Litjens, die met ziin -lO^pen doelpunten uit strafcorners reeds belangrijk 'p>t de draw had bijgedragen. Op de tweede Pink- lats fcerdag zou de grote klap vallen. SC Frankfurt, {weliswaar reeds driemaal achtereen winnaar van de beker en het vorige jaar in Frankfort in de fi liale de meerdere van de Utrechters, mocht dan ten grote reputatie als cupfihgter hebben, in de halve finale-wedstrijd tegen de Duitse kampioen ptölner TH had de ploeg bepaald niet overtuigd. De keulenaars maakten het ppel en de wedstrijd, maar toch ging de overwinning in de voorlaatste Jninuut door eeen doelpunt van Herbert Wimmers naar de Frankforters. Het was echter vooral de verdediging met de 25-jarige Malelslër Anthony Francis als centrale figuur, die de eer van de over ig toekwam. ipong, de dag tevoren tegen Royal Leopolc nerveus en pas ver in de eerste helft op toe- in. waardoor het de fel en in hoog tempo spelende wat beter partij kon bieden, was gewaar- lüwd en wist bij voorbaat waar de grote kracht Frankfurt school. De Duitsers wisten echter >k, van wie bij Kampong het grootste gevaar te en was: Paul Litjens, de doorbijter, boven- gevreesd om zijn dodelijk schot, vooral uil strafcorners. Daarom gaf coach Horst Sendner de Utrechtse kanonnier een permanente bewaking ir de persoon van de 22-jarige Uirich Vogel, die ook letterlijk de gehele wedstrijd niet van Litjens' zi; ;de is geweken. Met Francis als centrale verdedi ger, in de rug gedekt door de geroutineerde doel- Iman Manfred Hofmann, en op de flanken eveneens [stug ingrijpende knapen vormde de Duitse defensie leen schier onneembare veste. De kansen lagen dar ook vooral in de strafcorners, totaal kreeg Kam pong er zes maar geen daarvan wierp resultaat af, vooral veroorzaakt door het telkens te vroege Egn Nederiandse aanvai van Arjan Hamburger (voorgrond) strandt op de Duitse defensie met doelman Manfred Hofmann iintopen v. Horse Dröse, waartegen de hevig door het talrijke publiek (er waren zo'n 4.000 toeschou wers) bekritiseerde Engelse scheidsrechter White onvoldoende optrad. Evenals met de Kötner TII tegen Frankfurt lag het initiatief voornamelijk bij Kampong, dat zich spoe dig ook wel kansen wist te scheppen, die echter toch niet van dat formaat waren om bij voorbaat tot treffers te lelden. Kort achter elkaar kreeg Kampong na bijna een kwartier twee 6trafcorners toegewezen door de Spaanse scheidsrechter Salva- tella. Er kwam hoop in de Utrechtse harten. Het execu tiepeloton (Bolhuis - v. Staveren - Litjens) zette zich in stelling. Met de voet keerde doelman Hof mann het eerste schot. Uit het tweede, hoog inge slagen, ketste de bal terug van de paal De tegen slag was moeilijk te verwerken. De Duitse aanvals- acties, meesital geleid door de internationals Baumgart en Horst Dröse, waren gering in aantal en het duurde tot de 28a minuut, eer Frankfurt zijn eerste (van de totaal drie) strafcorners kreeg. Het werd een volledige mislukking. En toch kon de Utrechtse verdediging geen moment zijn aandacht laten verslappen, want de snelle Duitsers waren le vensgevaarlijk. De tweede helft veranderde weinig aan het spel- beeld: een overwegend het spel dirigerend Kam pong tegenover een sterk defensief opererend Frankfurt, waarbij Hofmann enkele goede reddin gen verrichtte. De beste kans, die Frankfurt zich tot dat moment wist te scheppen was in de dertien de minuut van de tweede helft voor Kurt Wim mers, die alleen voor de uit zijn doel gekomer Kermens verscheen. Zijn schot ging echter naast. In de twintigste minuut na de rust viel het ovet het duel en de Europese beker beslissende doel- pount, dat ontstond uit Frankfurts derde strafcor- nar. Anthony Francis, de Duitse scherpschutter, was er de maker van. De Utrechters stonden machteloos tegenover de priemende kogel. In eer wanhoopsoffensief trachtte Kampong nog wel de gelijkmaker te forceren, doch de Frankfortse ver dediging bleef, evenals tevoren, fier overeind, al het raffinement dat Rob Westdijk, Frans Christis, Martijn Nolet en Wlbo Weidema in hun spel legden ten spijt. Paul Litjens bleef verankerd en daarom moest het voor het belangrijkste deel van hen komen. Zij werden echter bekwaam afgegrendeld. De Kölner TH verdiende de bronzen medaille door in de ver lenging te winnen van Royal Leopold: 2—1. Met het Spaanse Egara Tarassa op de vijfde plaats was de klassering voor wat betreft de eerste vijf plaat sen gelijk aan die van het ir» 1973 in Frankfort ge houden Europese bekertoernooi. Bondsbureau voor KNHB UTRECHT In een slechts 23 minuten durende bijeenkomst is de zaterdag in Utrecht gehou den buitengewone algemene le denvergadering van de Konink lijke Nederlandse Hockeybond akkoord gegaan met de bouw van een nieuw bondsbureau, dat in Amstelveen zal verrijzen aan de burgemeester Haspelslaan en waarvoor in september de eer ste paal in de grond zal gaan. Jeugdhockeyers wederom eerste BAZEL - Het Nederlands jeugd- hockeyteam is ongeslagen win naar geworden van het achtste landentoernooi voor spelers tot 22 jaar in de Zwitserse plaats Bazel. De Nederlanders, die voor de ze vende maal tot winnaar worden uitgeroepen, scoorden zelf tien maal en kregen geen enkele doelpunt tegen. Het Westduitse team. dat als enige van de deel nemende landen ooit Nederland achter zich liet, moest achter Engeland genoegen nemen met de derde plaats. Het ndklassement: 1. Nederland 10 (10—0); 2 Engeland 7 pnt.<6 pnt (0—7); —4); 3.Weat-Dultslund f 4.PrankrlJk 3 pnt (3—7); 5.Zwitser land 3 pnt (4—0); fl.Itallü 1 pnt. Lida Kuys kon gisteren breed la chen. Zij haalde de limiet voor de Europese kampioenschappen in Rome door de speer 54,12 m te werpen. ROTTERDAM De spanning was Lida Kuys van het gezicht af te le zen. Toen he<t afkeurende gebaar van een jurylid achterwege bleef en het meetlint vervolgens tot een lengte van 54,12 mefter moest wor den uitgerold, trok er 'n brede lach over het gezicht van de Beverwijk- se atlete. Haar houding verander- de op slag en een woeste sprong van vreugde was de reactie op de fraaie prestatie die een drievoudige triomf betekende. Als belangrijkste onderdeel daarvan be- I schouwde Lida Kuys het feit dat de af is gesteld voor deelneming aan de Euro pese kampioenschappen die over enige maanden in Rome worden' gehouden. Voorts betekende de 54,12 meter dat de Beverwijkse haar grote rivale Elly van Beuzekom (evenals zaterdag op Papen dal: 51.94 tegen 49.91) aühiter zich had ge houden, waarbij tevens bleek dat zij de aansluiting met haar concurrente én na tionaal recordhoudster Van Beuzekom (gisteren 49.15), die onlangs een record afstand van 55,76 overbrugde, had behou den. Lida Kuys gaf later volmondig toe dat zij zeer gelukkig was met haar prestatie. ,,Ik was erg gespannen", vertelde ze, ,,want mijn eerste poging was ongeldig en het leek er even op of ook deze worp niet zou worden goedgekeurd. Maar toen er geme ten werd en er bovendien deze afstand uit de bus kwam, was ik eng blij. Ik heb dit seizoen nog niet ver boven de vijftig me ter gegooid. Daarom was het een bijzon der plezierige gewaarwording dat deze poging meteen boven de limiet lag". De 54,12 meter betekent voor Lida Kuys een bekroning voor haar inspanningen. Nadat de 21-jarige kantoorbediende vorig jaar alseerste Nederlandse de grens van vijftig meter overschreed, leek het erop alsof zij een stapje terug moest doen voor Elly van Beuzekom met een worp van niet minder dan 52,36. Daarmee hadden beide atletes hun kruit overigens niet verschoten, want de Bever wijkse mocht zich twee maanden later al weer recordhoudster noemen na een pres tatie van 52,98 meter. Maar ook dit resul taat hield niet lang stand, want Elly van Beuzekom liet kort daarna de speer „lan den" na een vlucht van 54,36 meter, wel ke afstand zij kort geleden nog uitbouwde tot een bijna onaantastbaar lijkende 55,76 meter. Lida Kuys gaf gisteren op de atletiekbaan van het Rotterdamse PAC toe de afgelo pen winter wel een beetje bank te zijn ge weest door haar rivale definitief op af stand te zijn gezet. „Na ntijn poging van 52,98 meter van vorig jaar is er een tijd een stilstand ingetreden", vertelt de Be verwijkse. „Ik kreeg steeds last van klei ne blessures, die me beletten volop te trainen en wedstrijden te doen. Ik heb daardoor een kleine inzinking gekregen, waardoor ik geen prestaties van betekenis meer heb geleverd. Ik ben de afgelopen winter toch hard gaan trainen, vooral op kracht. Bovendien heb ik op Papendal een stage gehad bij de Duitse trainer Sa lomon, die me op een aantal belangrijke kleinigheden heeft gewezen in m'n tech niek. Wat echter ook belangrijk is, geloof Ik, is dat ik sinds het begin van dit seizoen tweemaal in de week wordt gemasseerd. Daardoor zijn de blessuretjes tot dusver achterwege geble ven. Toen Elly kortgeleden over de 55 meter gooide ben ik wel even bevreesd geweest dat ik haar niveau niet meer zou kunnen halen. Maar deze 54,12 meter heeft me van die twijfel verlost. Er zit nu weer vooruitgang in". Lida Kuys, die zich ruim drie jaar geleden wat meer ging toeleggen op de speer, er vaart de aanwezigheid van Elly van Beu zekom als een uiterst stimulerende factor. „Als zij erbij Is",zegt ze, „ben ik gewoon zenuwachtig. Op zo'n manier jaag je el kaar op naar prestaties, dus het is prettig Lida Kuys. die zegt voor de vijfkamp te klein te zijn. wisselt haar speeractivitei ten af met discus- en kogeltralning. Op het laatste nummer verbeterde zij giste ren haar persoonlijk record, terwijl zij de discus over de veertig meter werpt. Zij onderschrijftuitlatingen van collega's die op de beperktheden van één onderdeel wijzen en daarom bijvoorbeeld de vijf kamp gaan beoefenen. ..Voor mij is er al leen de mogelijkheid de andere techni sche nummers te doen. Je stompt af als dat Je niet alleen aan de top staat op een bepaald onderdeel". je maar één ding doet. Het is alleen jam mer dat er niet veel meer van dit soort technische driekampen zijn. Die zijn voor mij uiterst geschikt". Lida Kuys is na haar succes optimistisch gestemd over haar kansen op de Europe se titelstrijd, waarvoor zij evenals Elly van Beuzekom nog voor de tweede maal de limiet moet ha'en. „Het moet er nu inzitten", meent ze. Over wat haar uit- e'ndelijk mogelijkheden zijn kan Lida Kuys zich nauwelijks uitlaten. „Als ik tot m'n dertigste op dezo manier door zou kunnen gaan moet ik ooit zestig meter kunnen halen. Maar of ik er dan nog zo veel plezier In heb als nu Is nog een vraag". FRANK WERKMAN PARIJS Tijdens atletiekwedstrijden in Parijs heeft Guy Drut gistermiddag het Eu ropese record op de 110 meter horden geë venaard met een tijd van 13,2 seconden. Tijdens wedstrijden op verschillende plaat sen gehouden hebben de Amerikaanse atle ten tijdens het Pinksterweekeinde bewezen in uitstekende vorm te verkeren. In Char leston (Illinois) Hepen Steve Riddick en Clancy Edwards de 100 yards in 9,2 secon den. Haico Scharn heeft zaterdag bij de wed strijden om de Gouden Schoen in Ostrawa (Tsjecho Slowakije) de 1500 meter gewonnen in 3 minuten 48,1 seconden. Jos Hermans werd derde op dit nummer in 3.48,9. Op de 1500 meter van de dames werd Anneke de Lida Kuys in actie tijdens haar recordverbelering Lange derde in 4.21,4, na de Ierse Mary van vorig jaar toen zj een afstand overbrur.de Tracey\ (4.18,0) en Maria Tsjernitsjewa uit van 52,98 meter. Aan die afstand heeft zij Innvid- J/ K dels 116 centimeter toegevoegd. Rusland) (4.20,7). TJDEN - Zwitserland heeft gisteren in Uden voor de eerste maal in de ge schiedenis van de ontmoeting de drielandenwedstrijd 30 kilometer hardlopen tussen Nederland, Zwitser land en West-Duitsland gewonnen. De Zwitsers kwamen tot een totaal- tijd van 8 uur 2 minuten en 5 secon den. West-Duitsland eindigde als tweede (8.05.31) en Nederland werd derde (8.06.01.4). Geert Jansen, die in het individuele klassement tweede werd verbeterde zijn eigen nationaal record op de 30 kilometer tot 1 uur 34 minuten en 45.4 seconden. Op 23 mei kwam Jansen in Kromme- n.e tot 1.34.56. De Westduitser Paul Angenvoorth won in 1.33.13.4. Met Geert Jansen heeft de Westduitser in Uden de strijd volledig beheerst. Na de eerste ronde (5200 m) kwamen Angenvoorth, Jansen en de Neder landse Marathonkampioen Henk Kalf al met een voorsprong van ruim hon derd meter op de rest van het veld door. De lopers legden de tien kilo meter af in 30.30.0. Vlak voor de pas sage van de twintig kilometer was Angenvoorth erin geslaagd zich enigszins los te maken. Hij passeerde in 1.01.34 op twaalf seconden gcv_> "d door Jansen. Kalf was toen al bijna een minuut achterop geraakt. In de laatste 5000 meter moest Jan sen steeds meer prijsgeven aan zijn Duitse concurrent terwijl Döhler erin slaagde Kalf te passeren. Aan de kant De nationale selectiewedstrijden van de KNAU, die op de zaterdag voor Pinksteren op de nog steeds enige kunststofbaan In Nederland, Papen dal werden gehouden, leken meer op een regionale krachtmeting dan een kort, goed geregisseerd treffen van de atletiektop. Ook nu weer bleven een aantal toppers aan de kant en de wedstrijd sleepte zich in zes uur naar het einde. Toch was juist dat slot een van de weinige hoogtepunten van de middag. Kort voor zes uur had Nederland er weer een loper op de 5000 meter bij die de veertien minutengrens heeft doorbroken. Het is de 24-jarige Aalte- naar Gerard te Brcke, d e na een machtige solo uitkwam op K.51.4. Te Broke verbeterde niet alleen zijn persoonlijke record met bijna twintig seconden maar bleef ook slechts zes seconden van de limiet voor de Eu ropese kampioenschappen in Rome (13.45.0) verwijderd. Bleef te Broke rog van de limiet voor Rome verwijderd er werd aan voldaan door Wilma van Gooi en Mieke van Doorn. Wilma van Gooi, toch nog steeds Nederlands beste sprintster, haalde zowel op de 100 als 200 meter de minimum-eisen voor de Europese titelstrijd. In de series van de 100 meter liep zij 11.6 en op de dubbele afstand 23.6. Mieke van Doorn, ooit Europees jeugdkampioene hoogspringen, haal de op haar specialiteit 1,80 meter en daarmee werd zij na Annemieke Bouma de tweede hoogspringster, die aanspraak kan gaan maken op Rome. Van uitstekend gehalte, voor Nederlandse begrippen, was het ver springen bij de dames waar drie at letes de zes metergrens passeerden. Rola Koekoek (ADA) won met 6.17 meter en Ciska jansen (Sagitta) werd tweede met 6.16 meter. Sylvia Barlag (ADA), de Nederlands vljf- kampkampioene, liet met 0.03 meter eveneens een persoonlijk record op meten. Marianne Burggraaf, daags tevoren mevrouw De Schipper ge worden, won de 400 meter In 55.7 se conden, een tijd die beloften Inhoudt voor de 800 meter, een nummer waarop zij zich toch waarschijnlijk dit seizoen zal richten. Op de 800 meter dames kwam Ilja Keizer (Hellas) na een afwezigheid van bijna een jaar weer in actie. De nationale recordhoudstcr op de 800 en 1500 meter, die een tiendaags pri- vétrainingskamp op Papendal af sloot, moes; haar meerdere erkennen in de 17-jarige Fieke Kamps (Sagit ta). die win in 2.09.6. Ilja Keizer werd in dezelfde tijd tweede.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17