FUENTE OPENDE AANVAL OP LEIDERSPOSITIE MERCKX Racewagen in pubiiek 1 JACKY SPENCER NA BOEIEND DUEL EERSTE OVER FINISH Renstal Rob Slotemaker bewees superioriteit Programma en tips van „dag van de luchtmacht" Kans niet verdedigd DINSDAG 4 JUNI 1974 A 3 ISEO José Manuel Fuente heeft de aanval op de leiderspositie van Eddy Merckx geopend. De Span jaard, die in de 14e etappe liefst acht minuten op de Belg had verlo ren en tevens zijn eerste plaats in het algemeen klassement had moe ten prijsgeven, heeft in het Pink- sterweekeinde een deel van zijn achterstand goedgemaakt. Bijna drie minuten is de Spaanse bergko ning ingelopen op de Belgische ve dette. Hij maakte hierbij gebruik van een ver keerde denkwijze van Merckx, die na af loop van de 15e etappe had verklaard, dat hij op zondag niets en op maandag wel het een en ander van Fuente verwachtte. Het pakte echter geheel anders uit, want juist zondag kwam de aanval van de Spanjaard. Met een voorsprong van 2,21 minuten ging hij als eerste over de eind streep. Merckx kwam als 15e over de fi nish. De dood van zijn manager, Jean van Buggenhout, zal daar ongetwijfeld toe hebben bijgedragen. Merckx had de grootste moeite gehad bij te blijven. Fuente was echter niet te stuiten en schudde dertig kilometer voor het einde ook Felice Gimondl van zich af. Op de Monte Generose toonde Fuente wederom zijn grote kwaliteiten als klimmer. Met groot gemak nam hij de steile klim en ook in de afdaling bleef hij bouwen aan zijn winst. Maandag heeft Fuente alles In het werk .gesteld om tot een herhaling van zijn een dag tevoren geleverde pres tatie te komen, maar slaagde slechts ge deeltelijk. Merckx had zijn knechten op dracht gegeven iedere ontsnapping de kop in te drukken en vooral op de renners van Kas, de formatie van Fuente. te let ten. Toch slaagde Fuente er in zich aan de aandacht van de concurrentie te ont trekken. 40 kilometer voor de finish in Iseo liet Fuente zijn ploegmakker Lazcano wegspringen. Toen niemand reageerde probeerde Fuente hetzelfde en ook met goed resultaat. Merckx zat op dat mo ment in geen goede positie en toen hij eenmaal de kop van het peloton had be reikt was Fuente al op weg naar zijn landgenoot. De twee Spanjaarden voerden het tempo op. maar verder dan een voor sprong van 13 seconden kwamen zij niet. Met nog enkele ritten in de Dolomieten in het vooruitzicht is Fuente nog niet kans loos. De Italiaan Felice Gimondi heeft zijn po sitie in het algemeen klassement verbe terd. Hij steeg van de vierde naar de tweede plaats met een achterstand van 33 seconden op Merckx. Zijn landgenoot Ba- ronchelli bezet de derde plaats op 41 se- Eddy Merckx in een alleszeggende houding. Moe van de strijd in de conden. ronde van Italië rust hij uit aan een ijzeren stang. Massaal protest van wielerprofs tegen Koomen WOERDEN De eerste profron de van Woerden heeft de Neder landse profrenners de kans ge boden massaal te protesteren tegen Theo Koomen. De renners hoorden dat de schrijver van het boek „25 jaar doping" spea ker bij hun wedstrijd was. Zij meenden dat een man, die naar bun overtuiging gespuwd had ln de put waaruit zij allen drinken, niet op zijn plaats was aan de microfoon. Na enig overleg be sloten de renners, gesteund door bun ploegleiders, na het start schot dat oud-wereldkampioen Arie van Vliet loste, niet te ver trekken. KNWU-consul Oskam dreigde daarop het gedrag van de ren ners te toetsen aan het regle ment van de wielrenunie en Theo Koomen besloot zich terug te trekken. Op het parkoers van ruim 1360 meter, dat 88 keer moest wor den afgelegd, vond daarna een criterium plaats dat eer aan deed aan de voortreffelijke or ganisatie. Na ruim 25 kilometer sprongen Mathieu Pustjens, Kees Stam, Henk Poppe, Albert Huizebosch, Wim de Waal en Jos Schipper weg. Het zestal, dat Poppe vrij snel kwijtraak te, moest voor de eerste secon den verwoed vechten, maar ruim een uur na het begin van hun aanval hadden de vijf door zetters toch hun volle ronde winst te pakken. fn de eindsprint won Huizebosch, met Wim de Waal als enige se rieuze belager, vrij gemakkelijk de strijd om de eerste plaats. Leidersplaats voor Jan Aling 5CARBOROUGH De Neder landse rijders in de Ronde van Engeland hebben een goed Pinksterweekeinde gehad. Jan Aling won zaterdag de zesde etappe en kon zich direct in het lelderstricot hijsen. In de rit van zondag had hij geen moeite zijn voorsprong van acht secon den op de Pool Nadolny te ver dedigen. Deze etappe werd een overwinning voor de Westduit ser Klaus Peter Thaler. Jos van Eeers uit Vosselaar heeft gisteren de profronde van Hans- weert gewonnen, een koers over zesennegentig kilometer Cees Priem eindigde in een tijd van 2 uur tien minuten en twintig se conden in dezelfde tijd als de winnaar op de tweede plaats. Gerben Karstens werd vierde. De Helmonder Piet van der Kruys heeft zaterdag de Ronde van de Achterhoek gewonnen. Hij legde de honderddrieëntach tig kilometer af in een tijd van vier uur vijfendertig minuten en vijftien seconden. De strijdlusti- gen Jan Spijker, die de wed strijd geheel maakte, kwam als tweede over de eindstreep Riki Lash met Frans Vandeuren won op Duindigt de sprintershandicap (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG Morgenmiddag zijn de poorten van Duindigt al erg vroeg open. Om half twee is de eerste start van zeven draverijen ei Het complete onze prognosei .als volgt; 11.00 uur Opening van de tentoon stelling op het parkeerterrein van Duindigt; 12.45 uur Kleine demonstratie en landing van SAR-hellcopters en daarna het eerste optreden van de Kapel van do Konlnlljke Luchtmacht. van do kapel en daarna het Alouette-ballet. 14.40 uur; GRO TE PRIJS VAN DE KONINK LIJKE LUCHTMACHT: Kees Verkerk. Kapitein Scotch en Keen Speed. Daarna het voor- vliegen van 2 F-104G's en 2 NF- 5"s i klein< 15.20 uur: Royal Canadian Mounted Police met hun ..MusL cal Ride". 16.15 uur: COMAN CHEPRIJS: Jane Mac, Jeannlne D en Jose Buitenzorg. 16.20 uur: Optreden van Para's uit F-27, 6 man van het korps Commando troepen. Daarna een SAR-red- dingsdemonstratle. 17.00 uur: MAPPLE LEAFPRIJS: Sir Wes- sel. Minouc en Jacob Marls. Daarna het voorvllegen vaa F-27 en om 17.30 uur: STARFIGH- TERPRIJS: Leon van Ymulden. Jan de V en Lou Hagheweyde. Het draT- en renproKrnmma wordt daarna gewoon afeewerkt met: HARVARD PBIJS: Lowlna K. Lenv Special en Lola Hollnn- dia; MERRY C.OPRI.IS: Merlo. Funchal en Woodfeet's Troby; PIPER Cl'B PRIJS: Lambert Baker. Khan du Coq d'Or en Jet- PARIJS De befaamde Britse jockey Lester Piggot heeft giste ren van de jury op de baan van Longchamps (Parijs) een schor sing van acht dagen opgelegd gekregen daar hij de kansen van het door hem gereden paard Garzer in de ren om de Grote Prijs van Palais Royal niet voldoende verdedigd had. Toen Garzer nog kansrijk in de race lag, gaf Piggot volgens het oordeel van de juryleden niet het uiterste. Hij rijverbod geldt uitsluitend voor Longchamps. Piggot kan woensdag in Epsom wel uitkomen in de Engelse Derby. (ADVERTENTIE) Koop een occasion dan toch ook bij de V W-dealer! I I 3 zekerheden I ^garantie ANWB-keuring 1 ^-jervkejXMpoort. WK TOCH IN of MONTREAL LUZERN De wereldkampioen schappen wielrennen op weg en baan zullen toch van 14 tot 25 augustus in Montreal (Canada) worden gehouden. De UCI heeft zijn toestemming gegeven af te wijken van het oorspronkelijke plan en de baanwedstrijden te houden op een baan, die zal worden aangelegd binnen het voetbalstadion van de Universi teit van Montreal. TT van Man r)OUGLAS De Westdultse com binatie Siegfried Schauzu/Wolf- gang Kalauch heeft In Douglas voor het vierde achtereenvol gende jaar tijdens de TT van Man de zljspanklasse gewonnen. ZIJ reden met een BMW. De tweede plaats was voor Luth- ringhauser/Hahn (Wdl), even eens met BMW. ie zege in de 350 cc-klasse was voor de Engelsman Tony Rutter op Yamaha. De internationale elite nam op Man in deze cate gorie niet deel (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR De eerste pinksterdag is een fraaie ren en drafdag geweest voor de Duindigt-piste. Jacky Spencer won in handen van Jan van Dooyeweerd de Grote Pink sterprijs, na een prachtig slotgevecht met Lido Buitenzorg (tweede) en Jaspis Du Bois. Een andere favoriet Karei Duke was snel uit de strijd, wegens fouten in de eerste bocht. Jan van Dooyeweerd, die met Jacky een dodelijke eindsprint in de laatste meters inzette, kon dolgelukkig zijn ererondje maken op het volle Duindigt. Om bij de gelukkige mensen op de sulky te blijven, dat was ook amateurrijder en veteraan Ge rard van der Wal, die in de Jancko-prijs een draverij voor amateurrijder met Ida de Mer- celle als eerste over de eind streep kwam. Deze draverij was genoemd naar een van de paar den waarin Joop van der Touw in de tuigpaardensportvel e ma len een ererondje mocht rijden. Hij had voor de winnende ama teur een kunstvoorwerp in het vooruitzicht gesteld. Een schil derij met daarop twee paarden in volle actie. Joop van der Touw, voorzitter van de Nederlandse reneigena- renvereniging die de insider-tips voor onze krant voor zijn reke ning nam, kwam daarmee ook sterk voor de dag. Twee van de drie winnaars en vele plaatsgel den goed. Nu, was de Grote Sprinterhandicap met een eerste prijs van drieduizend gulden niet zo erg moeilijk te voorspel len. Frans Vandeuren met de uitstekende Riki Lash stond er dankzij zijn klasse op maat in. Het was alleen maar de vraag wie zou er tweede worden. Deze e'er was voor Jock. Ook het druk bezochte Alkmaar had twee de pinksterdag een Grote Pinksterprijs. Henriette Signal die in het veld van veer tien paarden veertig meter aan de koppaarden moest geven was met een prachtige tussensprint snel aan de kop le vinden. De Noordhollandse pikeur kreeg daarvoor „tussentijds" de han den van de ruim zesduizend toe schouwers op elkaar. Maar het applaus was duidelijk te vroeg. Aan kop was het Alkmaars-trai- nerpikeur Tom Kooyman die met Impala het tempo opvoer de. In de laatste honderd me ters had Henriette Signal echter al haar krachten over de 276 meeter lange Pinksterprijs (vierduizend gulden) gegeven. Impala won fraai in de kilome- tertijd van 1.24.1, Ireland kwam als tweede over de eindstreep voor Gerard van der Wal met Victoious IL H. Bend en Keen Speed. Jo van Schip was weer een blij mens. De „Goudzoeker" van Duindigt" deed het in Alkmaar ook uitstekend. Zijn paard Mas- sel T won in handen van Wim Duivenvoorden de 1939-prijs. En omdat het gisteren juist 35 jaar geleden was dat Alkmaar van start ging met de drafsport, mocht eigenaar Jo van Schip uit handen van een Alkmaarse wethouder ook nog een fraaie beker in ontvangst nemen. De dolgelukkige voorzitter van de paardesportvereniging „Voor uit" de heer Klaas van Reeu- wijk: „We zijn hier 35 jaar ge leden op een grasbaan van start gegaan, via een sintelbaan zijn we op een zandbaan gekomen. We hebben in Alkmaar veel me dewerking van de gemeente". Alkmaar, een melkkoe van de totalisator gaat verder: „Op naar de veertig jaar. Er is in ons land geen baan die met zo'n grote winst draait als deze Noordhollandse kleine en altijd drukke piste. Schorsing van Tin Dekkers teniet gedaan (Van onze paardesportmedewer ker) DEN HAAG De bekende rena- mateur Tin Dekkers uit Den Haag, die enkele weken geleden door het rencomite op Duindigt voor drie wedstrijddagen, werd geschorst, is in hoger beroep van zijn straf afgekomen. Dekkers weigerde het paard Flo- ridee te rijden, omdat hij ver nam dat het paard wellicht een gevaar voor zijn omgeving vormde en buiten weddenschap pen zou deelnemen. Dekkers zegde voor die rit af en ver scheen niet op Duindigt. Zonder de nestor van de amateurrijders te horen, schorste het rencomite de amateur voor drie wedstrijd dagen. In hoger beroep is nu de straf vernietigd, omdat het ren comite niet volgens de regels van het spel te werk is gegaan. Tin Dekkers kan daarom zon dagmiddag op de Wassenaarse renbaan Duindigt starten in de Grote Prijs der amateurrijders. Waarschijnlijk zal hij dat doen met Patrick. Winst voor Van Dooyeweerd in Grote Prijs GELSENKIRCHEN Het Neder landse paard Jojo Buitenzorg heeft gisteren met Jan van Dooyeweerd in de Sulky de dra verij om de grote prijs van Gel- senkirschen (200 m) gewonnen. In de laatste bocht passeerde Jojo Buitenzorg de leidende El Palermo met W. Rode, die zelfs terugviel naar de vijfde positie. Tweede werd Verise II. derde Atogos G en vierde Fideel. De kilometertijd van Jojo Buiten zorg was 1.19.2. Motorsuccces Van Kessel CHIMAY De Nederlandse cou reur Van Kessel heeft op eerste Pinksterdag de race in de 125 cc klasse gewonnen van de Gro te Prijs van de Grens ln Chl- may. Andere Nederlandse motorcou reurs, die een vooraanstaande rol speelden waren Bovee en Ankone. Bovee behaalde een zesde en vierde plaats in res pectievelijk de 125 en de 250 cc, Ankone werd in het sterke in ternationale gezelschap vijfde en vierde op de 750 en 500 cc. Op het door de droogte uiterst snelle en keiharde parkoers bij Kopenhagen heeft Gerrit Wol- sink gisteren de derde plaats veroverd in de Grote Prijs van Denemarken, motorcross in de klasse van de halve liters. De Nederlander kwam in de eerste manche als vierde binnen en in de tweede als vijfde. Op het Uiterwaardencircuit langs De Waal te Zaltbommel is Ton van Heugten de overtuigende winnaar geworden van een In ternationale zijspanmotorcross- De Amersfoortse motorhande laar won beide manches in de l. hl. 25e jubileumcross van de motor- In vliegende vaart „nemen" de zijspanrijders een heuvel. Rechts: Bens met bakkenist Van Heek en links: sportvereniging De Waal. Broer Dirckx met Andre Godschalk. MAING Tijdens autoraces op het vliegveld van Mainz is bij een ongeluk een persoon om het leven gekomen en raakten acht mensen gewond. De Alfa Romeo van de Westduitser Diter Greilich raakte van de baan en kwam terecht lussen een groep toeschouwers, die zich op verbo den gebied bevonden. De vijfjarige Detlef Schuhmann was op slag dood, De acht deels zwaargewonden moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. ZANDVOORT De gelukkigste man op Zand- voort was gisteren zonder twijfel Rob Slotema ker. De „oude meester" behaalde in een specta culaire race de zege bij de duurste toerwagens van groep I. Ronden lang bedreigde bij met zijn Chevrolet Kamaro de roodwitte Opel Commodore van Fred Frankenhout. Na acht ronden sloeg de anti-slipspeciallst toe. Het duo Jantje Lammers - Cees van Dongen maakte de triomf voor de Zandvoorter compleet. Na een gevecht dat de volle 12 ronden de duizen den in zijn ban hield, zegevierde de 17-jarige Lammers voor de zoveelste maal met de Simca Rallye 2 van Slotemakers renstal. Even boeiend was de strijd die Cees van Dongen bij de Simca's rallye I leverde. Alle aanvallen die Freek Hayes inzette pareerde hij bekwaam. Hij liet hem bij zijn achtervolging slechts de troostprijs van do snelste ronde. Vrijwel in alle wedstrijden viel de beslissing pas in het zicht van de finish. Dat ondervond tot zijn grote schrik Philip Keiler. Hij had volgens zijn gewoonte een tiental meters achter de streep postgevat om de formule Ford-renwagens af to vlaggen. De zwarte Lotus van Boye Haye was steeds als leider doorgekomen op een enkele me ter gevolgd door de Royale van Ric van Kempen. In die positie had Van'Kempen rondenlang zijn kansen berekend op succes in 'n slipstreamfinish. Op het laatste moment stuurde hij zijn bolide uit de zuiging van de Lotus. De gedrongen wedstrijd leider moest met een sprint naar de finish snellen om daar te kunnen vaststellen dat de slimme Ric van Kempen met nog geen halve meter voor sprong had gewonnen. Ook Teddy Pilette moest In het zicht van dc eind streep verschrikking ondervinden. De pech blijft hem consequent achtervolgen. De Europese kam- pioen formule 5000-renwagens kon ten gevolge van mechanische tegenslag dit seizoen slechts schaars punten scoren voor de Europese titel. De ommekeer scheen op het circtui van Zand- voort te zijn gekomen. De 31-jarige Belg voerde met zijn Chevron b-28 niet alleen het veld aan bij het hoofdnummer van de internationale NAV-ra- ces, hij wist zich in de rug ook beschermd door Peter Gethin, eveneens rijder van de officiële Chevron-renstal. Tot op de helft van de race kwam de roodwitte renwagen van Pilette als eer ste voorbij de tribunès. In de zestiende ronde ver speelde de Belg echter een band. Peter Gethin had weinig moeite om vervolgens de Lola var zijn landgenoot Bob Evans achter zich te houden en te zegevieren. Roelof Wunderink, voortreffe lijk rijdend in de slotfase, moest eveneens buigen onder het geweld van de Chevronrijder. De Ne derlander weTd evenwel onbedreigd zesde in een uitstekend gereden race. Zwak Voor de tweede keer werd de vorige week bekend ge maakt wie als de beste scheidsrechter van het af gelopen seizoen wordt be schouwd. Vorig jaar had Charles Corver de pri meur, zijn opvolger werd Leo van der Kroft. Met die plaatsen v. d. Kroft een, Corver, twee kan met vrede hebben. Met de daaropvolgende nauwe lijks. De nummers drie tot en met zeven wer den Boosten, Van Ge- mert, Keizer, Vervoort en Derks. Hoe komt men ertoe Joop Vervoort, die nota bene in het afgelopen seizoen zelf verzocht enige tijd rust te mogen hebben om met zichzelf in het rei ne te komen na een lawine van kritiek, op de interna tionale lijst te plaatsen. Wat zijn de beweegrede nen geweest om Derks, die een goed seizoen maakte, als zevende te kwalificeren. Hij staat eindelijk op de internatio nale lijst, maar wel erg laag, te laag gezien zijn capaciteiten en optreden. Drie leden van de beoor delingscommissie (onder deel van de scheidsrech- terscommissie) leggen het bijltje erbij neer. Zij kun nen zich niet met de rang lijst verenigen. Dat zal met meer voetballiefheb bers het geval zijn. Indien op dezelfde wijze wordt voortgegaan, lijkt het ini tiatief dat een sigarenfir- ma ontplooide, geen lang leven beschoren. Overigens blijkt dat de KNVB wel zeer snel is ge weest met aanwijzen van Nederlands representant voor het wereldtoernooi, Arie van Gemert. Hij moet al twee jaar met een bescheiden plaats genoe gen nemen. Dat enige scheidsrechters, onder wie Van Gemert (vierde) ver stek lieten gaan bij de prijsuitreiking kan ook als een teken aan de wand worden gezien. Zij voel den zich kennelijk te laag gewaardeerd, behalve Kei zer die uit principe niet komt. Alles bijeen was het een zwakke voortzetting van een pril initiatief. Griezelig Oefenwedstrijden mogen niet als volwaardige par tijen worden beschouwd. Ze dienen om de supervi sor een inzicht te geven, om zoveel mogelijk het wedstrijdritme te handha ven en om te "proberen". Niettemin mag van een Nederlandse selectie vlak voor het wereldtoernooi meer worden verwacht dan wat zaterdag tegen Kickers Offenbach werd getoond. Het snelle uit vallen van Van Hanegem en het ontbreken van Cruyff de twee die te gen Argentinië uitblonken en het spelbeeld bepaalden lagen daaraan mede ten grondslag. Toch een griezelige constatering want de basis voor succes wordt straks belangrijk smaller indien beide of een van beide mochten ontbreken. Voor hen zijn geen adequate vervan gers. De slepende blessure van Van Hanegem hij ondervond een groot deel van het afgelopen seizoen daarvan narigheid zou ook een zwakke schakel in het geheel kunnen worden, hoewel mag worden aan genomen dat hij zich in het toernooi minder snel zal laten vervangen. Want ook daarvoor is een oefen wedstrijd: geen onnodig risico nemen. Kwetsbaar Het moet Rinus Michels trouwens toch wel eens moeilijke momenten ba ren als hij zijn seleqtie op papier bekijkt. Ook voor een sleutelpositie als laat ste man heeft hij de be schikking over iemand die zeer kwetsbaar is: Rinus Israel. Zijn ijver, moed en doorzettingsvermogen hebben hem bij de uitver korenen gebracht maar in het ongetwijfeld harde toernooi blijft hij een kwetsbare speler. Mocht het mis lopen wat het ongunstigste geval moet worden genoemd, maar het kan— dan wordt het bero's zijn immers noch een kwestie van improvi seren. Uitgesproken „Li- Van Ierssel, noch Strik, noch Neeskens die als schaduwspeler in aanmer king zouden kunnen ko men.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15