ORANJE STAAT OF VALT MET CRUYFF Na duel met Kickers keerde twijfel terug FINANCIEEL NOCH SPORTIEF SUCCES Profs in WK ijshockey? Molenbeek betaalt half miljoen voor Jan Boskamp Europese competitie basketball voor profs Van de Kerkhof (links) vergeefs in de aanval creëerde de defensieve helft van de PSV-tweeling een pa niekerige situatie voor het Duitse doel. Ruud Geels strandde in eerste instantie op doelman Bockholt, maar via Johan Neeskens en Johnny Rep belandde de bal toch in het net: 1—0. De vijftienduizend toeschou wers alleen de „goedkope" plaatsen in het stadion De Vliert waren goed bezet, van de 25 gulden kostende kaarten voor de overdekte tribune was slechts een klein gedeelte ver kocht wonden zich over die treffer nauwelijks op. De te leurstelling over het povere spel van de Nederlanders over heerste. Kort na het begin van de twee de helft kwam Kickers Offen bach op gelijke hoogte. Piet Schrijvers raakte de bal na een ziedend afstandschot van Hickersberger nog net zoveel aan, dat niet het doel maar de paal werd getroffen. De terug springende bal werd echter door de attente Kostedde wel achter hem gewerkt: 1—1. Onbehagen De ontevredenheid op de tribu nes nam ongekende vormen aan. Nederland werd herhaal delijk gehoond en dat werd nog erger toen bleek, dat scheidsrechter Pijper zijn landgenoten erg gunstig gezind was. Natrappende bewegingen van Wïra Suurbier en Willie van de Kerkhof werden niet bestraft, terwijl verschillende Duitse aanvallen ten onrechte werden afgefloten wegens bui tenspel. Een benadering van de situatie zoals die in een werkelijke krachtmeting zou zijn dus met een onbevoor oordeelde arbitrage zou on getwijfeld meer effect hebben gesorteerd. Wat nu bleef, was een gevoel van onbehagen bij het publiek en bij Kickers Of fenbach. wier trainer, Otto Re- hagel, tijdens de wedstrijd her haaldelijk overeind veerde om van zijn woede blijk te geven. Rehagel na afloop: „Wij zijn profs en willen in zo'n wed strijd een zo goed mogelijk resultaat behalen. De scheids rechter had voor ons ook wel iets mogen doen. Of het nu vriendschappelijk of competi tievoetbal is, je voelt je toch tekort gedaan als je zo on rechtvaardig wordt behandeld. Hoe ontevreden de Duitsers over de leiding waren, bleek het duidelijkst in de 72ste mi nuut toen Hickersberger bij het verlaten van het veld (hij liet zich vervangen door Bihn) aan grensrechter Van Eek vroeg of hij in het resterende deel van de wedstrijd de vlag mocht hanteren. Doodmoe Op dat moment was Rinus Is rael al vervangen door Cees Johan Neeskens in een moeilijke situatie. Toch speelt hij de bal nog door naar Rep die Oranje's eerste doelpunt zal maken Den Bosch Twee keer heeft het Nederlands elftal de provincieopgezocht voor het spelen van oefen wedstrijden tegen buitenlandse clubteams. Beide ke ren werd het zowel financieel als sportief geen sue- In Hengelo en Den Bosch waren de stadions bij de ontmoetngen met respectievelijk Hamburger SV en Kickers Offenbach amper voor de helft gevuld. De entreeprijzen logen er niet om, maar zowel m Hen gelo als in Den Bosch werd voor dat geld bitter wei nig geboden. Ben van Gelder, de zakelijk leider van PSV, sprak zaterdag van „een mislukte poging com mercie en training te combineren". Treffender had hij het niet onder woorden kunnen brengen. Niemand kan het Rinus Michels kwalijk nemen, dat hij zijn blik uitsluitend op het eindtoemooi in Duits land heeft gericht en dat hij alles aan dat belang on dergeschikt maakt. Desondanks heeft het publiek vol op reden zich bekocht te voelen. Een ongunstige ontwikkeling voor het betaalde voetbal, dat alleen is gebaat bij positieve publiciteit. Oefenduels tegen Hamburger SV en Kickers Offenbach hebben natuur lijk hun nut al was het alleen maar om te zien hoe het niet moet maar ze hadden beter gespeeld kunnen worden in Zeist, zonder publiek. Het averechtse resultaat van de zwakke voorstelling en in de provincie zal zijn, dat het voor de KNVB een probleem zal worden in de toekomst voor soort gelijke wedstrijden organisatoren te vinden. Boven dien zullen de voetballiefhebbers nog minder warm voor lopen dan nu al het geval was. Medisch teom uitgebreid DEN BOSCH Het medisch team dat de tweeëntwintig le den van de selectiegroep voor bet Nederlands elftal tijdens het toernooi om het wereld kampioenschap zal begeleiden, is uitgebreid met John Lamlne (Eindhoven), masseur van PSV. Het team bestaat nu uit vijf man: KNVB-arts Kessel, traumatoloog HamelHnek. fy siotherapeut Wolff, verzorger Pierre van de Akker, i Lamine. PARIJS Volgens mededelingen van John Coburn, gedaan tij dens een persconferentie in Geneve, zal In november het eerste toernooi om het Europees kampioenschap voor basketbalprofs van start gaan. Hij deelde vrder mee dat zich voor deze competitie reeds acht steden hebben aangemeld, te weten Barcelona. Brussel, Geneve, Madrid. Lyon-Grenoble, MUnchen, Rome en Den Haag. Hans Kortekaas, public-relation man van Raak Nederland: "Mij is hiervan nog niets bekend, ook niet over deelname van Raak/Punch. Er worden altijd een hoop verhalen verteld. Er Is hoogstens vaag over het opzetten van een dergelijke competitie gesproken". TORONTO Rusland, Tsjecho-Slowakije, Zweden, Finland en Canada zijn in Toronto tot een principe-ak koord gekomen om in het vervolg prof-ijshockeyspelers toe te laten tot het wereldkampioenschap voor amateur- ploegen. Dit is bekendgemaakt door de voorzitter van de Canadese IJshockeyfederatie, Jack Devine. Het akkoord, dat nog nader moet worden uitgewerkt en ook nog zal moeten worden getoetst aan artikel 26 van het Olympisch reglement (de amateurkwestie), zal tot gevolg hebben dat Canada weer zal terugkeren in de in ternationale wedstrijdarena. Canada trok zich in 1969 terug toen de Internationale IJshockeyfederatie weiger de toe te staan dat Canada professionals in het nationa le team opstelde. van Ierssel. Israel: „Ik had In de rust al tegen Michels ge zegd, dat ik doodmoe was. De andere Feyenoorders, die woensdag tegen Tottenham speelden, hadden nog vrijaf, ik niet. Bovendien had ik ook alle zware trainingen meege maakt". Michels besloot met het uitval len van Israel ook enkele wij zigingen aan te brengen. Haan werd Ausputzer omdat zijn zware arbeid op het midden veld vermoeidheidsverschijnse len tot gevolg had, Van Ierssel werd voorstopper en Strik ver huisde naar het middenveld, waar hij zich, evenals tegen Argentinië, beter bleek thuis te voelen dan in het centrum van de defensie. Van Ierssels optre den, dat ongeveer een half uur duurde, was een openbaring. De verdediger van FC Twente greep enkele keren knap in en handelde ook in opbouw vak kundig. Michels' korte, maar lovende, commentaar: „Van Ierssel deed het goed. Hij durf de tenminste initiatie/ te ont plooien". Omdat Offenbachs doelman Bockholt weergaloze reddingen verrichtte op schoten van Kei zer. Krol (Oranje's beste spe ler) en Rep en omdat aan de andere kant Held, die voor de rust zowel Suurbier als Strik enkele keren indrukwekkend voor schut had gezet, te veel het centrum opzocht waar Van Ierssel hem goed in bedwang hield leek 1—1 de eindscore te zullen worden. In de 77ste mi nuut sloeg Enders de bal ech ter in het strafschopgebied ge heel onnodig met de arm weg. De strafschop werd door Nees kens weer hard ingeschoten en dat betekende toch nog een zege voor Oranje: 2—1. Onwennig Neeskens liet zich prompt ver vangen door René van do Kerkhof, die in de slotfaze on wennig heen en weer rende. „Natuurlijk", zei Rinus Mi chels naderhand, „ben ik niet tevreden. Dat ben ik eigenlijk nooit". „Dat ik de Feyenoorders van daag aan de kant heb gehou den. kwam omdat ik deze tral- ningsweek wilde afsluiten met de spelers, die ook constant in Zeist hebben gewerkt. Israel vormde daarop een uitzonde ring omdat ik elke gelegenheid wil benutten om hem te testen. Hoe het verder gaat, kan ik nog niet zeggen maar het elf tal dat woensdag tegen Roe menië in het veld staat, zal in Duitsland wel zo ongeveer de basisopstelling zijn. Ik moet de resultaten van de afgelopen twee weken eerst goed op me laten indringen. Het probleem Is, dat er nu beslissingen moe ten worden genomen. Was de voorbereiding ideaal geweest, dan wist ik het nu wel. Dan zouden de spelers, met wie je constant hebt gewerkt, ook de basis hebben gevormd. Nu ben ik ook aangewezen op de men sen, die later zijn gekomen. Dat is eigenlijk tegen mijn principe, want ik ben van me ning, dat degene die er niet vanaf het begin bij is geweest ook maar als wisselspeler moet beginnen, temeer omdat er geen tijd meer is om nog iets uit te proberen". Nederland: Schrijvers; Suur bier, Israel (v. Ierssel), Strik, Krol; Neeskens (R. van de Kerkhof), Haan, Van Hanegem (W. van de Kerkhof); Rep, Geels, Keizer. Kickers Offenbach: Bockholt; Ritschel, Berg, Schmidradner, Meyer; Schaefer, Enders, Hic kersberger (Bihn), Kromm, Kostedde, Held. TON VAN DALEN Johan Bosfeamp wilde weg bif Feyenoord. Meer spelers willen weg bij een club maar velen zeggen dat alleen om een balletje op te gooien. Boskamp in ieder geval niet. Hij gaat weg, naar België. Rotterdam Jan Boskamp, de 25-jarlge middenvelder van Feyenoord, die het afgelopen seizoen door trainer Wiel Coervcr slechts een enkele maal werd Ingezet, is met de Belgische eer ste divisie club R.W.D.Molenbeek tot overeenstemming gekomen over een driejarige verbintenis. Molenbeek zal aan Feyenoord een vergoeding van rond een half miljoen gulden betalen. Lex Schoenmaker heeft de leiding van de landskampioen laten weten, dat hl) niet akkoord kan gaan met het hem voorgelegde contract, Commentaar van manager Guus Brox: „Laat er zich voor Schoen maker dan maar een club melden die hem een hoger salaris biedt." Sparta heeft de 21-jarige Deense aanvaller Arne Skipper van Kögo die door de Deense pers de nieuwe JUrgen Kristcnsen wordt genoemd een tweejarig contract aangeboden. Skipper heeft de aanbieding ln eerste instantie afgeslagen, omdat hij een hand geld van bijna anderhalve ton verlangt. De Rotterdammers heb ben behalve voor Skipper ook belangstelling voor Nllsen van ds Amateurclub Slagelse. Rinus Israel acht de kans, dat hij nog voor het vertrek van oran je naar de wereldkampioenschappen voetbal rond komt met FC Brugge bijzonder groot. „Ik zou zaterdag vernemen of men met mijn eisen accoord gaat, maar omdat ik dit weekeinde onbereik baar was, heb ik niets vernomen. Het gesprek dat ik vorige week met de leiding van de Belgische club en trainer Happel heb ge had was echter zo positief dat het me zal tegenvallen als ik een negatief bericht zou krijgen. Ik maak me dan ook geen enkels zorgen. M'n vrouw en ik hebben er echt zin ln om te verhuizen". Israel en FC Brugge hebben een 2—jarige verbintenis op het oog. Deventer - Hans Engbersen, de talentvolle voorhocdespeler van Go Ahead Eagles guat de Deventer eredivlsieploeb veria en. Engbersen tekende een tweejarig contract met de Belgische club Beveren Waes. Hns Engbersen kwam het afgelopen slczoen re gelmatig uit voorde formatie van trainer Jan Notermans. DEN BOSCH Van de opluchting, die na de ecla tante zege op Argentinië van de gezichten der spe lers van het Nederlands elftal afstraalde, was wei nig meer te bespeuren. De schamele vertoning tegen Kickers Offenbach had de twijfel teruggebracht. Su pervisor Rinus Michels mocht dan stellen, dat dit Oranje zichzelf niet was omdat er door de afwezig heid van Johan Cruyff een dimensie was weggeval len, de grote dirigent kan straks ook in West Duits land geblesseerd raken. In dat geval is er eigenlijk geen alternatief voorhan den, want Ruud Geels, die zaterdag als vervanger voor Cruyff acteerde, be schikt over te weinig ca paciteiten om het aanvals- spel gestalte te geven. De conclusie van het in Den Bosch gespeelde oefenduel was dan ook even duidelijk als schokkend: Oranje staat of valt met Cruyff. Een, gezien de kwetsbaarheid van Neder lands meest begaafde aanval ler, allerminst florissant voor uitzicht voor een toernooi, waarin de tegenstanders onge twijfeld naar forse middelen zullen grijpen om de weg naar het eigen doel te barricaderen. Middelen, waarvan Wim Suur bier, Rinus Israel, Pleun Strik en Johan Neeskens zich zater dag al regelmatig bedienden. Scheidsrechter Henk Pijper maakte er nauwelijks bezwa ren tegen. In het WK-toernooi behoeft niet op veel tolerantie te worden gerekend en daarin schuilt voor Nederland, naast de onmisbaarheid van Cruyff, het tweede grote gevaar: de te verwachten regen van gèle of rode kaarten kan wrakende consequenties hebben. Juist vanwege de wetenschap, dat de FIFA er alles aan zal doen om het toernooi, evenals vier jaar geleden in Mexico, clean te houden, was het onbegrijpe lijk, dat Michels aan de zware overtredingen van zijn verdedi gers niet even zwaar wenste te tillen. Zijn enige commentaar: „Ze zullen er in Duitsland echt wel voor zorgen niet over de schreef te gaan. Dat Oranje's verdediging zelfs tegen een middenmotor in de Bundesliga als Kickers Offen bach herhaaldelijk aan de nood rem moest trekken is geen te ken van kracht. Evenals tegen Hamburger SV en Argentinië klopte het in het centrum lang niet altijd, terwijl Wim Suur bier op rechts vaak de groot ste moeite had met de Duitse ex-international Sigi Held. Nieuwe blessure Na ruim twintig minuten moest Van Hanegem zich laten vervangen door Willie van de Kerkhof. „Willem heeft een spiertje In zijn dijbeen ver rekt", luidde de diagnose van arts Frits Kessel. „Zo'n bles sure heb ik nog niet eerder ge had", aldus de Kromme, „het is erg pijnlijk". „Van Hanegem is te belang rijk voor het elftal om hem aan risico's bloot te stellen", verkondigde Rinus Michels. „Omdat hij zich toch zou heb ben geforceerd, heb ik hem er maar uitgehaald". Willie van de Kerkhof bereikte bij lange na niet het niveau, dat hem na de ontmoeting met Hamburger SV een plaats in de selectie van tweeëntwintig opleverde. Hij had echter wel een aandeel in het doelpunt, dat Oranje in de 40ste minuut aan een voorsprong hielp. Met een merkwaardige hakbal

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13