£eidóe (Sou/tont Tekort aan nafta maakt benzine schaars dr EINDELIJK STILTE OP HOOGVLAKTE GOLAN meubel-kijkcJog bijmijnders™'* Terreur-golf teistert Italië v.d.wiel Jeugdbende in Noordwijk opgerold v.d.wiel Bankrovers geven zich over Indonesië-toernee Leidse dansgroep gaat niet door Rabobank Q tot TH-Delft in conflict met staatssecretaris 2e Pinksterdag DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19826 ZATERDAG 1 JUNI 1974 T.V.-SELECTIE ZONNIGE PERIODEN. meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit noord tot noordwest. Max van 15 graden aan zee tot 19 graden plaatselijk in het binnenland. Morgen zon: 4.25 - 20.51 maan 18.39 - 2.41 Schev. hoogw. 0.51 - 13.23, laagw. 8.44 - 21.21.up Vanavond zingt Anneliese Rothen- berger op Ned. II om 20.21 uur aria's uit bekende opera's. Morgenavond op Ned. I om 21.30 uur wijdt de KRO aandacht aan de Pinksterbeweging. DEN HAAG (ANP) Industrie, overheid en samenle ving zullen maatregelen moeten nemen om te voorko men, dat er op korte termijn ernstige problemenont- staan door tekorten bij de voorziening van nafta als benzinecomponent en als chemische grondstof. Dit heeft de president-directeur van de Koninklijke Shell Groep, mr. G. A. Wagner, gisteren gezegd in een voordracht voor de algemene ledenvergadering van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie (VNCI) in het Haagse congresgebouw. ir. Wagner. Zuinig met de schaarse en dure geveer de helft van de benzineprijs wordt gedicteerd, is benzine. Dat kan bijvoorbeeld door niet te hard rijden. Door het gebruik van onze auto's te matigen en door onze auto's goed te onderhouden. Wat de samenleving betreft: we zullen zuinig moeten Een situatie als in Frankrijk, waar de naftaprijs op on onjuist. Maar het gaat niet om de naftaprijs alleen: de regeringen moeten de olie-industrie toestaan voor alle prodirkten: benzine, gasolie, stookolie zulke prijzen te maken, dat voldoende fondsen beschikbaar komen voor de nodige investeringen en uitgaven. Even voorstellen Dit is Bambou, de cocker spaniel van de Franse pre sidentsvrouw. Voor Bambou is het nog wel zoeken in het nieuwe huis van zijn baas en vrouwtje: zo'n heel paleis, je zou er de weg kwijtraken. Daarom loopt Bambou ook de hele dag achter het vrouwtje aan. (Van onze correpsondent) ROME-BRESCIA Ruim 500.000 Italianen hebben gistermiddag in de Noorditaliaanse stad Bres cia de indrukwekkende begrafe- I nisplechtigheid bijgewoond voor i de zes personen die begin deze j week bij een fascistische bom aanslag in deze stad om het j leven zijn gekomen ï)e uitvaart is het zoveelste mas sale protest geworden dat deze week in Italië werd gehouden tegen het toenemende geweld van ultra-rechtse extremisten, j President Leone woonde de plechtigheid in Brescia bij. jln het hele land zijn politie en le ger dag en nacht in actie om de daders van deze aanslag en an dere verdachte neo-fascisten te arresteren, londerdag overvielen agenten en militiaren een bivak in de Abruzzen, 't woeste bergland in Midden-I-talië en de zeer vroege ochtend werden drie neo-fascis- ten ingesloten. Bij het korte vuurgevecht werd een van hen gedood. De twee anderen konden worden gearresteerd. Een van hen heeft onthuld dat de groep In het kampement een aanslag voorbe reidde op de militaire parade die morgen in Rome wordt ge houden. Doorlopend breken overal in land korte, hevige gevechten uit tussen linkse extremisten en neo-fascisten. De verwarring wordt nog vergroot omdat de po litie ook vorderingen maakt in het onderzoek naar de recente ontvoering van de magistraat Sossi, die intussen weer is vrij gelaten, en die nu vrijwel dage lijks mededelingen doet over plannen die de linkse rode bri gade zou hebben om vooraan staande politici te ontvoeren, onder wie de minister van bin nenlandse zaken. (ADVERTENT IE) geeft 'n man meer kans!.. Klinkt misschien vreemd. Maar de moderne man kan er met 'n goed gekozen montuur verdraaid interessant uitzien. En 't zal niet de eerste keer zijn dat zo'n man in de amore en maatschappelijk meer suksesging boeken... weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 Lelden. NIXON OP 27 JUNI NAAR MOSKOU SHINGTON RTR President Nixon zal op 27 juni zijn voorge nomen offciele bezoek aai Sowjet-Unie beginnen. Tijdens zijn reis die naar men verwacht ongeveer een w^ek zal duren, zal de president met par- tijeider Leonid Beznjew en an dere Sowjet-leiers van gedach ten wisselen om Internationale problemen en over de betrek kingen tussen Amerika en Rus- Aangenomen wordt dat Nion zal spreken over kwesties als het Midden-Oosten, de Amerikaans- Russische besprekingen over be perkingen ten aanzien van de bewapening en de onderlinge re laties op handels- en cultureel gebied. Voor zijn reis naar Moskou zal Nixon nog verscheidene landen in het Midden-Oosten bezoeken. In Washington neemt men aan dat deze reis op 8 juni be- Chaos dreigde in Leidse binnenstad LEIDEN Bij het ter perse gaaa van deze editie was nog niet bekend hoe het Leidse pu bliek heeft gereageerd op de uitnodiging van de Haarlem- merstraatwipkeliers vandaag de auto's te parkeren in deze lang ste oromenade van de Sleutel stad. Zoals bericht hebben de winke liers het winkelende publiek aangezet tot wetsovertreding omdat het gemeentebestuur zon- (Van een onzer verslaggeefsters) DAMASCUS Voor het eerst sinds 81 dagen was het stil op de hoogvlakte van Golan. Kort nadat in Genève het staakt het vuren door Syrië en Israël ondertekend was, werd deze aan de frontlijn van 65 km. werkelijk heid. Voordat het zover was ontstond nog felle strijd. Tegelijkertijd bombardeer den Israëlische vliegtuigen stellingen in zuid-oost Libanon. Vanmorgen kwam de repatriëring van ge wonden en krijgsgevangenen reeds op gang. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft secretaris-generaal Kurt Waldheim gis teravond officieel gemachtigd de maatrege len te nemen die nodig zijn voor de vorming een VN-vredesmacht voor legering in het niemandsland tussen de Israëlische en Syrische troepen in de heuvels van Golan. Waldheim reist morgen naar Genève waar hij enkele uren zal blijven alvorens te begin nen aan zijn reis door het Midden-Oosten en Oost-Afrika. De landen die hij zal bezoeken zijn Libanon, Syrië, Israël, Egypte, Soedan, Somalië en Kenia. Uitbundig vieren deze Israëlische militairen het staakt-het-vuren tussen Israël en Syrië op de Golan Hoogvlakte. Het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft Arabische persberichten te gengesproken dat de Verenigde Staten en Sy rië deze maand hun diplomatieke betrekkin gen hervatten. Minister van buitenlandse zaken Kissinger verklaarde gisteren nadat hij de fractielei ders in het congres van zijn missie in het Midden-Oosten op de hoogte had gesteld dat er ,,nog een lange weg is af te leggen". Wat volgens hem het moeilijkste te overbruggen was geweest was de door een „generatie van oorlog en vijandschap" gecreëerde kloof tus sen Syrië en Israël. „Nu beide partijen el kaar tenminste begrijpen", zei de minis ter, „mag men hopen dat de kloof blijvend overbrugd is". Premier Golda Meir van Israël verklaarde gisteravond dat Israël nooit is gevraagd en nooit heeft beloofd dat het zich terugtrekt uit de heuvels van Golan. Dit zal volgens haar ter sprake komen in de volgende onder handelingsfase met Syrië, „wanneer dat ook File v lorming Het vertrouwde beeld van rijen Duitse auto's aan de grenspost Bergh was ook gisteren weer te zien. In de ochtenduren was het vrij stil op de Nederlandse we gen, maar rond drie uur werd het steeds drukker. Tot gister avond rond tien uur bleef het drukker dan normaal op vrijda gen. Hierdoor tradt op sommige plaatsen filevorming op. Het waren echter niet alleen buiten landers die voor de drukte zorg den, ook de Nederlanders lieten zich niet onbetuigd. Ook van daag bleef het flink druk. der overleg toestemming heeft gegeven het parkeerterrein aan de Ir. Driessenstraat In te rich ten als lunapark. De Leidse politie heeft de dag van vandaag met grote zorg tege moet gezien. Temeer, omdat he den een deze week verongelukte agent wordt begraven. Vele col lega's zouden daarbij de laatste eer bewijzen en dus niet be schikbaar zijn om de dreigende chaos in de Leidse binnenstad het hoofd te bieden. SACRAMENTO, CALIFORNIE - Twee gewapende jongens heb ben zich vanochtend na een urenlang beleg in een bank in Sacramento, Californie, aan de politie overgegeven. Eerst had den ze 18 mensen, die in hef bankgebouw als gijzelaars wa ren gehouden, vrijgelaten. Ze waren allemaal ongedeerd. Na hun inval in de bank eisten ze een miljoen dollar, een auto om mee te vluchten en een hulpshe riff in ruil voor de vrijgelaten gijzelaars. Een politieman had al 750.000 dollar gebracht in een winkelwagentje en een hulp-she riff was al naar binnen gegaan Toen eisten ze echter dat ze voor de televisie geinterviewd zouden worden. Daarna zouden de gijzelaars vrij komen. Eeo verslaggever en een camera man gingen naar binnen en spraken met de jongens, beiden 18 jaar oud. Uiteindelijk gaf hel tweetal zich over voor het inter view uitgezonden had kunnen worden. Volgens de verslagge vers had een van de jongens ge zegd: „Ik heb geen eten, ik heb geen geld, ik heb geen baan, ik heb geen vervoer en daarom wil ik dit geld". Aanvankelijk hadden ze 25 gijze laars gemaakt, maar anderhalf uur na hun inval in de bank lie ten ze vijf vrouwen en drie kin deren gaan. In burger geklede politiemannen hurken achter een auto op het par- keerterrrein voor de bank in Rancho Cordova, waar twee 18-jarlge bankrovers een aantal gijzelaars vast houden. Opheffing olieboycot? CAIRO Het semi-officiële Egyptische dagblad Al Achram verwacht dat de Arabische olie ministers dit weekend zullen be sluiten tot opheffing van het olie-embargo tegen Nederland en Denemarken. De ministers zullen volgens Al Achram de nadruk leggen op de positieve gevolgen die de opheffing van de olie-boycot tegen de Verenig de Statpn, in maart, heeft ge had. Na Kissingers succesvolle bemiddeling in het Midden-Oos ten zullen de olleproducenten de beëindiging van de olie-uitvoer- stop tegen de VS bevestigen, zo is de verwachting. LEIDEN De Indonesië-toernee reidlng voor de reeks voorstel- naar Indonesië van de dans- lingen te kort was, groep van Marjolein Briër gaat De Indonesië-trip van de Leidse niet door. Het uit elf leden be staande ensemble, dat op 3 juni a.s. voor drie weken naar Indo nesië zou gaan, waarna nog een paar voorstellingen gegeven zouden worden in Singapore, heeft dezer dagen (ter elfder ure) van het ministerie van CRM in Den Haag te horen ge kregen, dat de tijd van voorbe- (ADVERTENTIE) i hogere spaarrente bij de detarfoooriedareen NOORDWIJK De Noordwljkse recherche heeft een jeugdbende opgerold. De jongelui, in de leeftijd van 15 tot 20 Jaar. heb ben heel wat op hun kerfstok. De zaak kwam aan het rollen toen een paar van hen betrapt werden op het openbreken van een sigarettenautomaat aan de Heilige Geestweg. Men waar schuwde de politie, waarop een der rechercheurs zich herinner de diezelfde nacht een jonge man in de omgeving te hebben gezien, die reeds eerder bij een strafzaak was betrokken. Hij werd tezamen met zijn vrienden gearresteerd. Een van de kna pen bekende betrokken te zijn geweest bij een inbraak in de r.k.-Mavo, waarbij flinke ver nielingen waren gepleegd. Een ander lid van het groepje bleek op z'n eentje in de openbare school te hebben ingebroken. Een paar andere jongens beken den met toepassing van een trucje zonder betaling shag uit een automaat te hebben betrok ken. In Lenden zetten ze een kraak In het station van de Nederlandse Spoorwegen, waar onder meer rookartikelen en een klein be- ,drag aan geld werd gestolen. Voorts braken zij een aantal au to's open en roofden daaruit goederen. Op weg naar huis, na men de jongelui te Oegstgeest fietsen weg. Twee van de jeugdige daders, die reeds meerdere malen met de politie in aanraking waren ge weest, zijn ter beschikking van de officier van justitie gesteld. Twintig miljoen dollar schade I! Radford Virginia - Bij 'n ontplof fing In een wapenfabriek in Radford, In de Amerikaanse staat Virginia zijn vrijdag een honderdtal mensen gewond. Drie van hen zijn er ernstig aan toe. Er ls voor 20 miljoen dollar schade aangericht. DELFT (ANP) De verkiezing van dertien afdelingsradcn aan de Technische Hogeschool in Delft heeft gisteren tot een open conflict met staatssecretaris Klein van Onderwijs en Weten schappen geleid. Het college van bestuur van de TH-Delft zit tussen twee vuren. Na de bewindsman tegemoet te zijn gekomen, kreeg het college nu van de hogeschoolraad te ho ren onnodig en onwettig te heb ben gehandeld. De hogeschool- raad oordeelde, dat hierdoor zijn vertrouwen in het college ernstig was verminderd. De verwarrende situatie is ont staan, nadat de hogeschool vond, dat alle geregistreerde studenten kiesrecht hadden voor de afdelingsraden. De staatsse cretaris oordeelde, dat alleen de officieel ingeschreven studenten zo'n recht hebben. De stembil jetten waren al de deur uit, toen de bewindsman ingreep met een schorsing van een be sluit van het college van be stuur, dat daarop de verkiezing stopzette. Volgens de hogeschoolraad heeft het college van bestuur onnodig en onwettlng ln de verkiezing Ingegrepen en daarmee getoond wel opzij te willen voor de wen sen van de staatssecretaris. Vijftien mille scliade hij hrand in Sassenheim Sassenheim - Gistermorgen om streeks 10 uur brak er brand uit in een houten loods bij de kleine boerderij van de fanvlle v.d. Berg aan het eind var de Indus triekade. Hoewel de brandweer zeer spoedig ter plaatse was met groot materieel, kon niet worden verhinderd dat de loods geheel uitbrandde. Hierbij wa ren o.a. enkele buitenboordmo toren, een bromfiets, een was automaat, een vrieskist, winter- kleding en veevoer een prooi der vlammen. Ook een deel van een naastgelegen hooischelf ging in vlammen op. Het woon huis bleef gespaard. De oorzaak is waarschijnlijk kortsluiting in de wasautomaat. De schade wordt geschat op ruim 15.000. De familie v.d. Berg is verze kerd (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) U KIEST UIT DE GROOTSTE KOLLEKTIE VAN DE RANDSTAD: 6000m1 LEIDEN Lange Gracht 5 Parkeerplaats bij molen De Valk LISSE Kanaalstraat/Heereweg Eigen parkeerterre -V groep was reeds sinds augustus van het vorig jaar in de pen Leidse Schouwburgdirecteur Hans van Dam had begin van dit jaar de reis van de Leidse- balletgroep in Indonesië zelf in het vooruitzicht gesteld. Ook de visa voor de leden van de groep, onder wie twee Zuidmo- lukse dansers (waarbij nogal enkele moeilijkheden zich voor deden) waren in orde. Maandenlang heeft de groep van Marjolein Briër zich op deze toernee voorbereid, waarbij ook een vertegenwoordigster van CRM tijdens enkele voorstellin gen tegenwoordig was. Marjo lein Briër voelt zich thans door deze onverwachte gang van za ken in hoge mate benadeeld. De groep heeft door het Indonesi sche engagement een aantal kansen ln Nederland (o.a. een optreden in het Holland Festival en tijdens de Pink en te Leiden) moeten laten voorbijgaan, zodat er een groot financieel verlies is opgetreden. 1200 missionarissen 5 maanden in Nederland Geef ze een thuis Geef vrij aan mensen met een missie r do Nodorlandso Pinksterkollekte ZtL,. QirO 676 Ven Alkemodelaanl, Don Haag Tel. 070-244594

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1