Eis van 5 jaar kwam eigenlijk als anti-climax PvdA vraagt onderzoek naar oliemaatschappijen BESTUURDER VVDM TERUGGEPLAATST £eiddaQowumt RIJ DAG 31 MEI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG- Het Tweede Kamerlid 'an der Hek heeft namens de Kamer- ractie van de P.v.d.A. aan de voorzit- a* van de Kamercommissie voor Eco- omische Zaken gevraagd om op korte irmijn een onderzoek in te stellen aar de positie van de aardoliemaat- ichappijen, en hun rol in de energi?- risis. De Kamercommissie zou een antal hoorzittingen moeten houden m de oliemaatschappijen gelegen- leid te geven opening van zaken te ge- Volgens Van der Hek zou dat onderzoek snel op gang moeten komen. In het najaar zou den de eerste resultaten ervan bekend moe ten worden. De Kamerfractie van de P.v.d.A. wil dit onderzoek omdat uit overleg met de regering en in gesprekken met des kundigen onvoldoende gegevens over de rol en de positie van de olieconcerns te voor schijn zijn gekomen. De olievoorziening in ons land is in handen van enkele machtige maatschappijen, De vraag is onder meer wat de rol van die maatschappijen tijdens de oiecrisis van de afgelopen winter is geweest. Verder wil de Pv.d.A.-fractie weten wat de invloed van de olieconcerns is onder meer op de prijsstelling. Ook zou een antwoord moe ten komen op de vraag in welke mate ons land van de internationale oliemaatschappij en afhankelijk is. Tijdens de oliecrisis is ge bleken hoezeer de gedragingen van de be trokken concerns bepalend zijn voor de wel vaart van Nederland en voor het regerings beleid. Gelijk moet echter worden vastge steld, dat de gedragingen van de oliecon cerns ondoorzichtig zijn, aldus de PVDA- fractie. Door onvoldoende gegevens kan de Tweede Kamer op dit moment deze zaken niet goed genoeg overzien en daardoor ook haar controlerende en wetgevende taak on voldoende vervullen. Van der Hek meent dat de oliemaatschappijen er alle belang bij heb ben aan het onderzoek mee te werken omdat zij met klaarheid over hun positie gebaat zijn. IAIK voetbal duitsEand 1974 neiicrt.mil eerste dag van uïtgifte tirst day of issue NRAV s gratis monster De wereldkampioenschappen voetbal zijn onderwerp van talloze acties. De Stadspost in Leiden heeft, in samenwerking met de Stadspost Apeldoorn een serie postzegels uitgegeven, met alle zestien deelnemende landen op een aparte postzegel. Vooral voor de Leidse Stadspost is dit een aardig succesje omdat deze dienst pas sinds 1 mei van dit jaar functioneert. UTRECHT (ANP) De VVDM-districtsbestuurder Jan Laurier zal op 10 juni worden teruggeplaatst van het cavalerieschietkamp op Vlieland naar zijn oorspronkelijke Igeronderdeel in Leiden. De overplaatsing van Laurier en twee andere dis trictsbestuurders, J. Teunen en F. Koudenburg, op 1 april heeft destijds grote verontwaardiging gewekt bij het WDM-bestuur. D? VVDM tekent bij de terugplaatsing van J. Lau rier aan, dat het ministerie in haar ogen hiermee erkent dat de overplaatsing niet om organisatori sche reden is uitgevoerd, maar als strafverplaat- sing. De WDM ziet hierin tevens een bevesti ging van haar standpunt dat de overplaatsingen een aanval zijn op haar vakbondswerk. Volgens een woordvoerder van de Legervoorlich- tingsdienst is de noodzaak tot detachering van J. Laurier in het kamp op Vlieland vervallen, om dat in de zomertijd de schietseries teruglopen. De heer Laurier, aldus de legerwoordvoerder, werd op 1 april naar Vlieland overgeplaatst om dat er een dringende vacaturen bestond, terwijl hij in Leiden bij de koksschool boven de stericte werkte. De visie van de VVDM dat de overplaat singen een aanval op het vakbondswerk zouden zijn noemde hij onzin. Inkomens nivellering vooral sociaal probleem GRONINGEN „Om iets te ma ken van de inkomensnivellering zijn eerder vormingswerkers no dig dan economisten", aldus prof. dr. W. Albeda, hoogleraar voor het sociaal-economisch be leid aan de Erasmus-universi- teit te Rotterdam gisteravond in Groningen bij een lezing in het kader van de studium generale over de inkomensverdeling van de Rijksuniversiteit van Gronin gen. Naar zijn oordeel is inkomensni vellering minder een econo misch probleem dan een sociale kwestie. Het stellen van maximum-grenzen aan het inkomen, noch de pro gressie in de inkomensbelasting zijn effectieve middelen om een redelijk inkomensbeleid op te baseren, meende hij. De sociale weerstanden tegen de inkomens nivellering wegen veel zwaar der. Hij pleitte voor de instel ling van een raad voor Inko mens en prijzen die tot taak zou moeten hebben het nivellerings proces te begeleiden, normen te ontwikkelen en bevoegdheden dienen te hebben voor het stel len van regels voor cao's. Een jonge vrouw ligt dood op straat. Zij was neergeschoten door twee gangsters die een juweleruaak in Parijs bij het station St.-Lazare hadden overvallen en toen blindelings het vuur openden op de mensen in de straat. Gangsters vermoorden voorbij gangers PARIJS (DPA) Twee gang sters hebben gisteren In Parijs na een mislukte roofoverval op een juwelierszaak in koelen bloede op een menigte mensen geschoten en twee voorbijgan gers gedood. Een van de slachtoffers was een jonge vrouw die juist en brief po6te toen zij werd geraakt. Het andere slachtoffer was een jongeman op een scooter. De gangsters hadedn in de drukke wijk bij het station van St. La- zare een juwelier onder drei ging van hun wapens bevolen zijn kostbare sieraden af te geven, maar zij werden ge stoord en sloegen op de vlucht. Kardinaal Alfrink en dr. A. Terra we naar Ver. Staten UTRECHT (ANP) Kardinaal Al- frink zal morgen in Whitinsville in de Amerikaanse staat Massa- chussets het House of Affirma tion (het huis van bevestiging) openen. Het huis van bevestiging Is een initiatief van de Nederlands- Amerikaanse psychiater, dr. Koert Baars uit Rotterdam, die zijn werk baseert op de in Ne derland zeer bekende bevesti gingstheorie van dr. Anna Ter- ruwe. psychiater in Nijmegen. Dr. Terruwe is tegelijk met kar dinaal Alfrink naar de V.S. ver trokken. Zij zal ook aanwezig zijn bij de opening van het huis vam bevestiging. Bovendien zal zij een eredoctoraat ln ont vangst nemen, dat haar ver leend wordt door het Anna Ma ria-college in Paxton bij Boston. Oogarts geeft ontvoerd kind terug aan zijn vrouw UTRECHT De Utrechtse oog arts, G.A.I.F. die onlangs het aan zijn ex-vrouw toegewezen kind heeft ontvoerd, is gisteren gedwongen het kind weer aan zijn vrouw af te staan. Tijdens het echtscheidingsproces waarin het echtpaar op het ogenblik gewikkeld is zijn voorlo pig twee kinderen aan de oog arts en een kind aan zijn vrouw toegewezen. Gezien de labiele toestand waarin de vrouw verkeert, achtte de man het onverantword de jon gen bij zijn moeder te laten en besloot hij hem te ontvoeren. Daarop spande hij bij de presi dent van de rechtank in Utrecht een kort geding aan om de voorlopige toewijzing aan zijn vrouw ongedaan te maken. Ter zitting gisteren diende de vrouw een tegenvordering in en eiste meteen haar kind terug. De preisident wees de eist van de moeder toe, maar de oogarts weigerde in eerste instantie de verblijfplaats van het kind be kend te maken. Hierna werd on middellijke aanhouding van de man gelast. In de loop van de dag beloofde de man het kind terug te brengen naar zijn vrouw. Dit is gebeurd en do man Is weer op vrije voeten ge steld. Wraakgedachte begrijpelijk, doch niet verstandig WAT WOENSDAGAVOND LAAT Wiegel in Groningen hardop zei, wordt in menige gemeente in stilte gedacht, zo niet overwogen: nu progressieve kongsi's hier en daar vastbesloten zijn niet-linkse par tijen buiten het overleg rond de wethoudersverkiezingen te houden, moeten niet-linkse partijen elders proberen wraak te nemen. Er zijn ln Nederland legio gemeenten waar de christendemocra ten en/of liberalen, alleen of met behulp van andere niet-linkse ge meenteraadsleden, de progressieve drie buiten het beraad over de verkiezing van een dagelijks bestuur van de gemeente kunnen la ten. Het aantal gemeenten waar niet-links dat zou kunnen, is zelfs groter dan dat waar links het slechte voorbeeld van Groningen en Rotterdam kan navolgen. TOCH VINDEN WE DAT de wraakgedachte, hoewel begrijpelijk, niet verstandig is. Vooreerst omdat het altijd riskant blijkt een slecht voorbeeld te vol gen. Wanneer sommige socialisten er geen bezwaar Inzien om de essentie van een democratie op hun manier te interpreteren, ver schaft men hen alleen maar een alibi door elders op dezelfde ma nier te handelen. Bovendien zijn er diverse gemeenten en provincies, waar tot nog toe de democratische partijen van liberalen tot socialisten op een vruchtbare manier hebben samengewerkt. Dat er meningsverschil len waren incidenteel zelfs ernstige valt niet te ontkennen. Maar in de gemeente-politiek liggen de kaarten vaak anders dan op het Haagse Binnenhof en het zou een ongewenste situatie zijn, wan neer de landelijke meerderheidspolitiek op lager niveau overgenomen zou moeten worden. Tussen de extreme program-colleges van het soort waarnaar ln Gro ningen en Rotterdam gestreefd wordt én afspiegelingscolleges waar voor alleen maar rekenkundig gewerkt zou mogen worden, ligt bo vendien nog een hele afstand. „Programcollege" is in onze politiek een even rekbaar begrip geworden als het vermaarde extra-parle mentaire kabinet. MR. AANTJES (A.R.) HEEFT nog aangevoerd dat opgejutte span ning tussen regeringspartijen plaatselijk ook het kabinet Den Uyl slecht zou kunnen bekomen. Dat hoeft niet, maar het kan! Trouwens ook plaatselijk zou de integratie van christen-democratische partijen op die manier door de P.v.d.A., gewild, kunnen worden be vorderd. Krankzinnige fiscale kant SEDERT HET PROFESSIONALISME op de voetbalvelden haar intre de heeft gedaan, speelt ook in de sport de vakbeweging een woordje mee. De WCS, bond van de betaalde voetballers stelt zich in diver se kwesties als een echte vakbeweging op en kan om haar mening te laten horen, desgewenst, beschikken over de spreekbuizen van het NW. Verenigingssecretaris Karei Jansen lucht deze week dan ook zijn hart in het NVV-blad; hij wraakt er de betrekkelijke rechteloosheid van de beroepsvoetballer in zoverre ze niet tot het groepje van de „gol den boys" behoren: hij wijst op de vele negatieve kanten van het transfersysteem, ook Al is dat hier en daar verbeterd: hij consta teert dat de handel in voetballers de economisch-zwakke clubs steeds in groter moeilijkheden brengt, zodat in de voetballerij de tragedie van de derde wereld zich dreigt te horhalen: „De rijken worden steeds rijker, de armen steeds armer" BEKIJKT MEN DE OPMERKINGEN van WCS-secretarls Jansen door de sociale bril, dan zal menigeen ook buiten het sportbedrijf graag uitroeptekens zetten achter zulke uitspraken. Maar achter andere waarschijnlijk vraagtekens. Bijvoorbeeld wanneer Karei Jansen het een krankzinnig fiscaal aspect vindt, dat over transfer- bedragen BTW moet worden betaald. „Handel waaraan mensen te pas komen, en dan nog BTW!" verzucht hij. We zouden liever niet de fiscale kant, maar het transforsystcem zeil een krankzinnig geval willen noemen: een geval dat nog vreemder worden zou, wanneer daarbij voor de BTW een bordje „stop" zou staan. Dan zijn er ln het beleid van onze overheid wel andere geval len aan te merken, waar de fiscale druk uit billijkheidsoverwegin gen in twijfel moet worden getrokken. ERGENS HEEFT HET TRANSFERBF.LEID de overt rokkenheid die in het burgerverkeer eigen is aan uitingen van weelde. Het weelde- tarief nu lijkt ons in het fiscaal beleid de laatste sector, waar men scrupules hebben moet. - Vanaf het dak van het Haarlemse gerechtsgebouw houdt deze scherp schutter van de politie de omgeving in het oog. Een zware bewaking van gehelmde en bewapende politiemannen was opgetrokken rond het Haarleinse gerechtsgebouw. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De Haarlemse officier van justitie mr. J. Bredius heeft tegen de eerste twee luchtpiraten die in Nederland terecht staan, een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van voorarrest gevorderd. De milde eis kwam als een verrassing. Niemand had verwacht, dat mr. Bredius voor de 23-jarige Adnan Ahmad Musa Nuri, groentenventer uit Hebron, en de 22-jarige Sami Husayan Tamimah, sjouwer uit Oost-Jeruzalem, de maximumstraf van 20 jaar zou verlangen die opgelegd kan worden wegens de gecombi neerde misdrijven van kaping, verboden wa penbezit en brandstichting. Maar het requisi toir was zo fel geweest, dat de ois van vijf jaar enigszins als een anti-climax kwam. „Ik zou kunnen wijzen", had mr. Bredius ge zegd, „op het laffe en verwerpelijke van dit spelen met levens van ongewapende vrouwen en kinderen, die niets met de doelstellingen van de verdachten te maken hebben. Dat er geen bloed is gevloeid, moet als de enige verdienste van deze kaping worden be schouwd. Dan nog hebben de piraten hun mppr (ton inn slachtoffers urenlang in donds- berokkend van ongeveer 16 miljoen gulden aan een luchtvaartmaatschappij of een ver- zekeraar die ook niets met de doelstellingen van de kapers te maken heeft. Ik ben ervan overtuigd dat geen weldenkend mens een goed woord voor deze praktijken kan over hebben". Daarna begon mr. Bredius zijn toorn over anderen uit te gieten. „De eigenlijke verantwoordelijken blijven, zoals dikwijls bij de grote misdaad, buiten schot. De kleine man, zoals hij hier voor u zit, moest de kas tanjes uit het vuur halen. Als de werkelijke schuldigen hier stonden, zou ik niet aarzelen de zwaarste straf te ei sen. Dit brengt mee dat we voor Tamimah en Nouri niet naar een maximum straf hoe ven te streven. Ze zouden zich dan slechts des te meer helden en martelaars voelen, in plaats van de domme, misleide pionnen die ze zijn". Alleen de beide verdedigers, mr. H. Ree- ringh en mr. P. Heilinga, vonden de geëiste straf nog te hoog. Het meest relevante argu ment in hun pleidooien was: „Als de recht bank een hoge straf oplegt om wille van het nniifioVp nresfipp van Nederland in den tionale verdragen tegen luchtpiraten nale ven), dan is dit geen strafproces, maar een politiek proces geweest". Tamimah en Nouri zelf vertrokken geen spier bij het horen van de ei6. In hun laatste woord verklaarden ze: „Wij accepteren het vonnis dat de rechtbank op 6 juni zal uit spreken, in de wetenschap dat de wetten van Nederland in overeenstemming zijn met de universele verklaring van de rechten van de mens en met het handvest van de verenigde naties. In ruil daarvoor verwachten we van uw volk dat in de oorlog immers onder soortgelijke omstandigheden heeft geleefd, begrip voor het Palestijnse vraastuk". Bij deze onthulling bleef het. Alles wat de priaten verder over hun actie vertelden. Is bekend. Ze bleken nog nooit eerder in een vliegtuig te hebben gezeten. In vluchtelingen kampen hadden ze een bliksemopleiding ge had in omgaan met wapens, kaartlezen en cockpit-inrichting. Hoe echter de wapens on der een bepaalde stoel in het vliegtuig te recht kwamen, werd gisteren niet duidelijk. De rechtbankpresident vroeg er ook niet naar, mogelijk om de Nederlandse justitie haar vinders niet harder te laten branden Al9 getuige-deskundige was aanwezig da Leidse hoogleraar in de Arabische taal en cultuurgeschiedenis prof. dr. J. Brugman, die vroeger attaché op de ambassade in Cai ro is geweest. Zijn betoog kwam hier op neer: „Toen de Palestijnen uit hun land wegvluchtten en dat was niet vrijwillig, zoals Israël wil doen geloven raakten ze al hun sociale zekerheid kwijt. Ze kregen het gevoel van in de steek gelaten te zijn. Voor Europeanen is het moeilijk te begrijpen, maar een dergelijke situatie lokt politieke geweldpleging uit. Taminah en Nouri zijn meegesleept geraakt door de cultus van wa pengeweld die het Midden-Oosten overheerst. Bovendien zouden ze, als ze de opdracht niet hadden uitgevoerd, het slachtoffer zijn go- worden van sancties in de vorm van een so ciale boycot, het ergste wat een Palestijn ge zien de typische familiestructuur, kan over komen." De beide verdedigers grepen het pleidooi van prof. Brugman gretig aan. „Tamimah en Nouri hebben een militaire opdracht uitge voerd, vergelijkbaar met de verzetsstrijd in Nederland tijdens de oorlog. Hun denktrant ons vaderland terug te krijgen". De officier van justitie stond echter sceptisch tegenover dit beeld. Volgens hem hadden de twee met hun doad de Palestijnse eer juist ln discre- diet gebracht. ramimah: „Het was ons ten strengste ver boden iemand een haar te krenken, tenzij dat uit zelfverdediging nodig was. De kapin gen zullen ophouden zodra het probleem van do Palestijnen uit de wereld Is, niet eerder. Het is onze plicht deze boodschap onder de Europese volkeren uit te dragen. Wij hebben onze taak verricht." Eigenlijk was de hele rechtszaak, hoewel hij met twee pauzes van twintig minuten bijna acht uur in beslag nam, een anti-cli max. De gemoedelijke, bij wijlen oubollige sfeer, stond in weldadige tegenstelling tot de gehelmde scherpschutters, de pantserwa gens, de helicopters, de bereden politie die uit vrees voor aanslagen een ijzeren ring rond het paleis van justitie hadden getrok ken. Rechtbankpresident mr. J. Vink leidde de zitting met een goed gemutst geduld en leek voornamelijk geïmponeerd door de rap heid van tong waarmee tolk Jan Jansen, we- teit van Lelden, het Palestijnse dialect van de luchtpiraten ln een hooggestemd Neder lands wist om te zetten. Hier waren opeens geen onmondige groentekoopman en sjouwer aan het woord, maar twee politieke idealis ten, tot haarklovens toe geschoold in het de bat. Nouri tegen de officier van justitie bij voorbeeld: „U noemt ons terroristen en mis dadigers. Maar hoe noemt U dan iemand die een land bezet dat niet zijn vaderland is? Hoe noemt U Iemand die elke dag moorden pleegt op Palestijnen en daarbij dc napalm niet schuwt?" Een verrassinkje was, dat er. enigszins in bijbelse traditie, een goede en een slechte kaper bleken te zijn. De goede was Tami mah. Als leider van het commando had hij opdracht gekregen het vliegtuig na landing tot ontploffing te brengen. Toen puntje bij paaltje kwam, kon hij niet en liet de in het toilet verstopte bom ongemoeid. Nouri was de slechte kaper; hij stak wel de iont aan die naar een handgranaat leidde. Toen hij buiten gekomen, merkte dat het toestel niet ontplofte, wilde hij de brandstoftanks in' brand schieten, maar Tamimah verbood het hem. waardoor mogelijk tientallen mensenle-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9