In september al Nederlandse lotto M Limburgse mijnbouw ziet nieuwe toekomst Commissie: wat heeft Nixon te verbergen? Consumentenklachten vraagt financiële overheidssteun Steenkoolvergassing te duur Tweede grote aanslag in Italië voorkomen Randkrant PAGINA DEN HAAG (ANP) Als alles meezit zal men in september aanstaande een „officieel" gok je in de Nederlandse lotto kun nen wagen. Minister Van Doorn zei gisteravond in de Tweede Ka mer althans goede hoop te heb ben dat de voorbereiding voor de lotto vóór die tijd afgerond zullen zijn. Tijdens het debat over de nieuwe opzet van toto en lotto zei de bewindsman van CRM niet be reid te zijn in te gaan op het verlangen van de VVD-fractie. om geen overheidsvertegen woordigers op te nemen in het bestuur van de instelling die to to en lotto gaat organiseren. De desbetreffende motie-Keja moest hij de Kamer ontraden. Wel is hij bereid de wens te vervullen van de drie christen democratische fracties, om aan de Ned. Kath. Sportfederatie, de Ned. Chr. Sportunie en de Ned. Culturele Sportbond niet één maar twee zetels in het bestuur te doen toekennen Dit zou dan ten koste moeten gaan van een zetel van de centrale overheid. Volgens de minister is de over heid in het te vormen bestuur met 6 van de 19 zetels zeker niet oververtegenwoordigd. Boven dien zullen de overheidsverte genwoordigers net lang niet steeds met elkaar eens zijn. Evenmin kon minister Van Doom ieis voelen voor de motie waarin VVD, KVP, ARP CHU en DS'70 selien dat de toto- en lotto-opbrengsten niet op de CRM-bijdragen aan de sport ver haald mogen worden. Want dat is allerminst de bedoeling, aldus de bewindsman. Over de moties zal wonderdag gestemd worden. Heerlen (ANP) Het hoofdbe stuur van de Algemene Bond van Werknemers in Heerlen heeft er opnieuw bij minister Lubbers van Economische Za ken op aangedrongen de steen- kolenmijnbouw in Zuid-Limburg te laten herleven. De Bond noemt het in verband met de huidige ontwikkeling van de energievoorziening ontoelaat baar om een grote hoeveelheid bruikbare en ontginbare steen kolen in Zuid-Limburg verloren te laten gaan. De Bond zegt de indruk te hebben dat minister Lubbers er voor voelt zijn standpunt ten aanzien van het mijnsluitingsproces te wijzigen. Dat zou de bond zowel in econo misch mis In sociaal opzicht tot grote tevredenheid stemmen. Twee ingenieurs die aan de staatsmijnen verbonden zijn, de heren J. Stuffken en F. J. Wet- zels, hebben berekend, dat de kostprijs van door vergassing van steenkool gewonnen gas meer dan het honderdvoudige is van de huidige prijs van aard gas. Hoewel ondergrondse ver gassing technisch mogelijk is, doen zioh daarbij volgens de twee mijningenieurs zoveel moeilijkheden voor, dat deze vorm van energiewinning hoog uit toekomstmuziek is. De tot nu toe gehouden proeven in de wereld zijn volgen* hen ontmoe digend geweest. Omdat de om standigheden per plaats zoveel kunnen verschillen, is er geen algemeen geldende oplossing voor de technische problemen te geven. Een van de belangrijkste techni sche problemen is volgens ir. Stuffken en ir. Wetzels de on controleerbaarheid van het on dergrondse vergassingproces. De kwaliteit van het verkregen gas is laag en bovendien niet constant, men weet weinig van de gedragingen van gesteenten in en om de kolenlagen en ook grondwater kan een nadelige in vloed op het proces hebben. De opbrengst is, na aftrek van alle verlieeen, maximaal 10 procent van de' theoretisch winbare hoeveelheden. Uit milieutech nisch oogpunt zijn, aldus beide mijningenieurs, ook grote be zwaren aan te voeren. Door het benodigde aantal boorputten wordt het landschap sterk aan getast, het grondwater kan wor den verontreinigd en er kunnen zich bodemverzakkingen voor doen. i n 'p* *Am/ - raio c Niet alleen in Nederland, waar de actiegroep „Stop de kindermoord" duidelijk van zich laat horen, maar ook in België wordt steeds meer geprotesteerd tegen de verkeersonveiligheid waarvan met name kinde ren het slachtoffer worden. Tweetalig, maar eensgezind demonstreerde de school gaande jeugd in Watermaal- Bosvoorde voor een veiliger weg naar school. In Amsterdam toch nieuw gevangenis complex (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De bouw van een nieuw gevangeniscomplex aan de buitenkant van Amster dam zal toch doorgang vinden. Dit heeft staatssecretaris Glas tra van Loon aan de Tweede Kamer meegedeeld. Tegen de bouw van het nieuwe peniten tiaire complex waren nogal wat bezwaren gerezen. Het nieuwe complex zal bestaan uit vier woontorens van veertien etages en zal de huizen van be waring van Amsterdam, Haar lem en Alkmaar gaan vervan gen. Alle preventief geïnterneer den zullen in dit centrum wor den opgenomen. Met name de re- classeringsraad in Amsterdam maakte bezwaar tegen het „massale" van dit complex en teRen de afgelegen plaats. De raad zag liever dat de gedeti neerden in panden in de binnen- stad, „en niet geïsoleerd van de samenleving" zouden worden ondergebracht. De staatssecre taris kon een groot deel van de I bezwaren wel onderschrijven, maar zei „toch een onvermij delijke besljssing te hebben moeten nemen" .Alleen zal de i vrouwenafdeling met twee eta ges worden ingekrompen. Waar schijnlijk zal in november of de- i cember met de bouw worden begonnen. - ROME (AFP/AP) Een Ita liaanse politiepatrouille heeft gisteren in bergachtig gebied ten noordoosten van Rome drie rechtse extremisten uitgescha keld, die zich waarschijnlijk voorbereidden op een spectacu laire actie. Die had op 2 juni In Rome kunnen worden uitge voerd, waar dan ter gelegenheid van de nationale feestdag een militaire parade gehouden wordt. Toen de patrouille een ezelpad op kwam, werd er vanuit een tent geschoten. Twee politiemannen werden zwaar Rewond. Een 27- jarige extremist werd door de politie doodgeschoten en zijn twee collega's werden aange houden. De drie bleken in het bezit van machinepistolen, preci- siegeweren, pistolen, explosie ven en een krachtige zend-ln- stallatie. Honderden politiemannen zijn met honden en enkele helicopters bo zig met een grote zoekactie in de bossen van het gebergte. Deze operatie maakt deel uit van een landelijke actie om achter schuilplaatsen van ex treem rechtse groeperingen te komen, speciaal na het bloed bad dat deze dinsdag in Brescia aanrichtten Turksetroepen in alarmstaat ANKARA (AP) Eenheden van het Turkse leger, de hele mari ne en een deel van de Turkse luchtmacht zijn gisteren In staat van paraatheid gebracht. Hier mee reageert Turkije op een ge lijksoortige maatregel ln Grie kenland, een dag eerder. Het conflict tussen beide landen is opgelaaid toen woensdag een Turks marineschip de Egelsche Zee binnenvoer om onderzoe kingen te doen naar de aanwe zigheid van olie. Het afgelopen weekeinde nog leek de spanning wat geluwd toen Griekenland besloot het olieconflict aan de conferentietafel op te lossen. Volgens diplomatieke bronnen hebben de Verenigde Staten er bij Griekenland en Turkije op aan gedrongen zich rustig te houden. Moeders en Europa's mooiste is dit jaar Maribell Lorenzo geworden; misss Europa 1974. Zij is afkom stig uit Spanje. Tweede werd Anna Paola Silva, miss Portugal (links), derde Johanna Raunio uit Fin land (rechts). Op de vierde plaats eindigde miss Nederland, Gemma Balm. De verkiezing vond plaats op de Floriade in Wenen. WASHINGTON (RTR/AP) - De juridische commissie van bet Amerikaanse huls van af gevaardigden heeft een gepe perde brief aan president Nixon gestuurd. Daarin wordt hij gewaarschuwd dat, als hij blijft weigeren verder mate riaal voor de Watergate-recht- zaak over te dragen, hieruit door de commissie de conclu sie getrokken kan worden dat de president Iets te verbergen heeft wat schadelijk voor hem ls. Verder weigering zal kun nen lelden tot een afzettings procedure. De commissie zegt in het in krachtige bewoordingen gestel de schrijven, dat het niet aan de president is om te beslissen welk bewijsmateriaal moet worden overgelegd bij het on derzoek naar gronden voor eventuele afzetting. De com missie heeft tevens van Nixon geëist, dat hij uiterlijk op 1 juli 4 bandopnamen van ge sprekken betreffende de Wa tergate-affaire moet afdrogen. Verscheidene mensen hebben het Witte Huis gebeld naar aanleiding van een advertentie In het blad „Baltimore Sun" waarin kandidaten gevraagd werden voor de funktie van „uitwlsser van krachttermen". De grap volgt na het uitvoerig gebruik van de woorden „krachtterm uitgewist" in de uitgetikte teksten van enkele bandjes. (Van een onzer verslaggeefsters). DEN HAAG De Stichting Con sumentenklachten krijgt steeds meer bekendheid bij het pu bliek. Dat blijkt uit een aantal klachten dat de commissies in 1973 binnenkregen. Het aantal is liefst met 40 procent geste gen. Zo staat in het onlangs versche nen jaarverslag. De extra werk zaamheden die deze stijging met zich heeft meegebracht vergt zeer hoge administratie kosten, reden waarom bij de overheid financiële steun is aan gevraagd. De groei van het aantal klachten ls vooral terug te vinden b'j de geschillencomnvssie Reizen. Tweederde van de klachten werd gegrond verklaard en via de uitspraak van de commissie werd een schadevergoeding uit- Jaar cel voor bommenmaker BREDA (ANP) De rechtbank in Breda heeft de 20-jarige W. v. d. K. uit Bergen op Zoom Zoom wegens het vervaardigen van bommen voor de IRA ln september vorig jaar conform de eis veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftre kvan voorarrest. De verdachte, die bekend stond als een handig knutselaar met ex plosieven, had een drietal bom men gemaakt op verzoek van de Engelse contactman van de IRA in West-Europa. Hij kreeg er een paar duizend gulden voor. Een van de bommen, ge maakt van een gasfles, ontplof te in Duitsland op een parkeer terrein van het Britse leger in München-GIadbach, zonder dat iemand weTd gewond. t gekeerd van ruim 94.000 gulden. De meeste klachten op dit ter rein blijken betrekking te heb ben cp vliegreizen naar Spanje, Mailorca en Ibiza. Bij de klachten in de sector was serijen is naar voren gekomen dat de fout voor slechts een ge ring percentage bij de wasserij ligt. Veel vaker moet de oor zaak van de klacht gezocht wor den in een fabricagefout of het ontbreken van goede etikette ring betreffende het wasvoor schrift. Voor de eerste oorzaak probeert de st'dating te komen tot een geschillencommissie voor textielklachten. Wat betreft het gebrek aan goede et ketten wil men proberen in Nederland de EEG-richtlijn in te voeren, die etikettering verplicht stelt. Vijf maanden voor pyromaan van Blij ham GRONINGEN (ANP) De recht bank in Groningen heeft giste ren de Oostgroninger pyromaan, de twintigjarige bankwerker A. B. C. uit Blijham conform de eis veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van <de rege ring. Deze pyromaan was gedurende vier maanden de schrik vai bevolking van Blijham en geviog. H'j viel door de mand bij een schrijfproef onder de be volking. Van de zeven gestichte branden in boerderijen en land- bouwschuren waren er drie C. ten laste gelegd. De totale scha de bedroeg enkele miljoenen. Wat in een eerste oogopslag aan de gevolgen var, c :r. -ra «beving doet denken, zijn in werkelijkheid beeldhouwwerken. Zij vormen het protest van de uitse kunstenaar Alois Wünsche-M.tterecker te- gen de dood in deze geautomatiseerde samenleving De 115 stukken stellen stervende krijgers en dieren, treurende weduwen en huilende kinderen voor en staan opgesteld op een terrein van 13 hec taren. Kosten van djt projekt: dj-ie miljoen mark. Ook linkse meerderheid Rijnmondraad ROTTERDAM (ANP) Het Progressieve blok PvdA, PPR en PSP heeft met een totaal van 42 zetels met de hakken over de sloot een progressieve meerderheid gehaald ln de nieu we raad van het Openbaar Li chaam Rijnmond. De verkiezingen voor deze raad, die woensdag in 23 Rijnmondge meenten tegelijk met de verkie zingen voor de gemeenteraden werd gehouden, leverde de PvdA 38 van de in totaal 81 ze tels op (winst zeven). De PPR kreeg drie zetels (winst drie) en de PSP één zetel, waarmee deze partij gelijk bleef. Het CDA behaalde woensdag 19 ze tels. De combinatie CHU, KVP. ARP bezette In de vorige raad nog 23 zetels. D'66 werd in het Rijnmondgebied weggevaagd. Deze partij had zeven zetels, maar het stememnaantal dat D'66 woensdag haalde was nog niet genoeg voor één zetel. De VVD boekte een winst van drie zetels (van 10 naar 13). De pro gressieve drie zullen ook ln Rijnmond proberen te komen tot de vorming van een progres sief programcollege. Tito (82) partijleider voor het leven BELGRADO (DPA) Pruldent Tito van Joegoslavië is gisteren aan het slot van het tiende con gres van de communistische partij tot partijvoorzitter voor het leven gekozen. Twee weken geleden werd hij al tot president herbenoemd. Hiermee komt een einde aan de specula tie dat de 82-Jarige T!to die ook gisteren weer een opmerkelijk fitte Indruk maakte, een van beide functies zou neerleggen om :"*n vlottere machtsoverna me na 'ijn dood mogelijk te n-ker. Tito Is partijleider sinds 1937 en staatshoofd sinds 1953. Sober Heeft Den Uyl niet eens ge zegd dat we het voortaan wat soberder aan moeten doen?. Zelf gaat hij nu al vliegend naar verkiezingsbij eenkomsten. Grap "Okay, daar ben ik dan", zei een man die met een pistool zwaaiend een politiebureau in Los Angeles binnenstapte. De drie aanwezige politie mannen trokken bliksemsnel hun vuurwapen, schoten en doodden de man. Toen bleek dat deze slechts gewapend was met een nogal vervaar lijk uitziend windpistool. Waarom het slachtoffer zijn dodelijke grap heeft uitge haald zal altijd wel een raad sel blijven. Vraag Hoe fatsoenlijk zou H. Jacobs zijn als hij zich partijdig om stelt?. Opslag In de Indiase staat Uttar Pra- desj hebben twee gezinnen die daar terechtstellingen uitvoeren de overheid om op slag gevraagd omdat de koe ten van levensonderhoud zifn gestegen en omdat de klad zit in het ophangen. De beu len stellen, dat hun maande lijkse vergoeding van 5 gul den en 8.25 per executie te weinig ls, temeer daar Hkt aantal opgehangen veroor deelden gedaald is tot min der dan 12 per jaar. Zlf ver langen nu een verhoging van de maandelijkse vergoeding tot ruim zestig gulden en een overeenkomstige verhoging van hun uitkering per execu tie. Eindelijk Weten wc eindelijk waarom Den Uyl zl/n echtgenote meeneemt naar verkiezings bijeenkomsten van sifn par tif. Om met bezwerende ge baartjes opstandige elemen ten te sussen. Klacht Een parlementslid van de Fin se plattelandspartij heeft de parlementsvoorzitter een brief geschreven waarin hif klaagt over en een onderzoek vraagt naar het feit dat: parlementsleden zich op de plaats waar ze werken be zondigen aan, helaas beruch te. drinkpartijen, tijdschrif ten lezen en kauwgom kau wen, ti/dens begrotingsdehat- ten puzzels In kranten oplos sen e.d.". De klacht kwant een dag nadat een mede-par lementariër uit de Kamer was verwijderd toen hif zon der toestemming begon te spreken over een onderwerp dat al lang was afgesloten. De grootste Van de negen miljoen stemge rechtigde Nederlanders zijn er bij de jongste verkiezin gen bijna 3 miljoen thuis ge bleven. Dat Is dan wel efje de grootste partij in Neder land. Wereldrecord De 78-jarige George Arthur Linstrum uit Leeds zegt en er wordt steeds minder aan getwijfeld- wereldrecordhou der te zifn In het verschijnen voor de rechter. Deze week was hij er weer, voor de 592-ste keer. De aanklacht luidde als gewoonlijk: "dron ken geweest in het openbaar en moeilijkheden veroor zaakt". Op 29 mei 1971 maakte Geor ge de 500 vol en werd hif vermeld ln het vermaarde "Guinness book of records". En dan ben Ie wat. De eer ste keer dat hij "voor me neertje verscheen" was in 1922. Hij fewam er deze heer genadig vanaf, nadat hij be loofd had zich netjes te zul len gedragen" omdat het fijn lente was en zomer werd". "Ik help het Ie wensen, Geor ge", zei de rechter, maar hif liet een "tot ziens" wijselijk achterwege. Factoren Lente en volle maan zijn naar allo waarschijnlijkheid facto ren die bijdragen tot het ont staan van buitenechtelijke zwangerschappen. Dat con stateert in ieder geval de New Zeeland Medical Jour nal ln zijn jongste nummer. In een artikel, gebaseerd op een onderzoek dat werd Inge steld door de medische facul teit van Auckland, staat dat alcohol, verdovende midde len. volle maan en het voor jaar factoren zifn die ie mands remmingen naar de achtergrond kunnen dringen en zo lelden tot buitenechte lijke zwangerschap. Geen grap Toen stukadoor Lawley in het Britse Conishrough een elek triciteitsrekening van viff cent kreeg, dacht hil dat het een grap was. Dus gooide hij de rekening weg. Geen grap, zei de elektriciteitsmaat schappij. nu betalen of de stroom zal onmiddellijk wor den afgesneden. De maat schappij Het weten, dat een computer het bedragje bere kend had over een periode dat de Lawleys van huls wa- Van de negen miljoen stemge rechtigde Nederlanders zijn er bij de jongste verkiezin gen bijna 3 miljoen thu s ge- hieven. Welke partij behar tigt eigenlijk hun belangen

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7