FINANCIËLE HEMEL BOVEN LEIDEN STUK OPGEKLAARD Haarlemmerstraat als parkeerplaats Goedkeuring voor uitvoering groot aantal werken Actie tegen diefstal uit auto's Allerlei(ds) stad Andere opzet gemeentelijke organisatie Winkeliers betalen boetes EI 19]VRIJDAG 31 MEI 1974 LEIDSE COURANT Leiden aktueel K) Volta Pr'ogral Leiden „De bestaande posities van de topambtenaren worden niet aangetast, alleen taken van B en W worden overgenomen". Dit is een van de overwegingen die de Leidse raad op 11 en 18 juni a.s. moet incalculeren in zijn besluitvorming als de raad moet beslissen over de hoofdlij nen van de toekomstige struc tuur en functionering van de ge meentelijk organisatie. Er gaat in de toekomst nogal wat veran deren op gemeentelijk beleids gebied. De weg daartoe is al 3.15 <K) Olympta ht. 14.11 ma vooi 4.58 (KI pel vno al. 17.» n uit <k Kons;- ney. u 9.30 (KJ een eind geëffend door de Bege leidingscommissie Organisatie Onderzoeken, kortweg BOO ge naamd. Het gaat bij dit alles om bestuurlijke decentralisatie en meer geïntegreerde beleids voorbereiding, een nieuwe hori zon voor de gemeentelijke orga nisatie. 1. en W. houden de raad in een aantal concept-besluiten o.a. voor, dat de toekomstige be stuurlijke en ambtelijke organi satie m.b.t. de structuur een voudig en doorzichtig moet zijn, een duidelijk en open informa tiesysteem. De gemeenteraad dient een integraal beleidsplan op middellange termijn tot ont wikkeling te brengen, de belan gen tussen de verschillende be leidssectoren af te wegen en de verdere democratisering van het openbaar bestuur op ge meentelijk niveau te bevorde ren. B. en W. zijn er voor het nemen van beleidsinitiatieven, het voorbereiden van een inte graal beleidsplan op middellan ge termijn en het zorgdragen, dat uitvoering van besluiten plaatsvindt- In de te nemen raadsbesluiten worden verder de toekomstige taken van de burgemeester, de individuele portefeuillehouders, de vaste commissie van advies en bijstand en de gedecentrali seerde organen omschreven. Er worden 17 portefeuilles en mid delenportefeuilles onderschei den. De hoofdtaken voor de ge meentesecretaris, voor de hoofddirecteuren (gedacht wordt aan vijf hoofddirectoraten) en voor de ambtelijke organisatie In haar geheel moeten worden vastgesteld. Het ligt in de be doeling, dat vóór 1 september van dit jaar een ontwikkelings plan voor de organisatie door de raad kan worden vastge steld. van de toekomstige directoratenstructuur zeggen b. en w. in hun preadvies aan de raad, dat deze een beperkt aan tal grote werkverbanden omvat. B. en W. zeggen o.a. resultaat te verwachten van de zelfwerk- Ten zaamheid van de ambtenaren In dit reorganisatieproces, meer nog dan van de uitvoering van vorming en scholingsprogram ma's of van een intensieve per soneels- en organisatorische be geleiding. Het college zegt ver der, dat de nledwe structuur slechts zeer geleidelijk zal kun nen worden gerealiseerd, omdat de reorganisatie eerst In brede lagen aanvaard zal moeten wor den en omdat een mentaliteits ombuiging bewerkstelligd zal dienen te worden. LEIDEN Dezer dagen is de goedkeuring te verwachten van de ge meentebegroting voor 1974. Alleen al op het gebied van de stadsont-1 wikkeling heeft dit voor Leiden vérgaande consequenties. Onder meer betekent dit, dat (met 13 miljoen gulden voor 1974 en daarna nog eens een kleine 40 miljoen voor de komende vier jaar) een groot aantal projecten kan worden uitgevoerd, waarvoor anders weinig mogelijkheden te vinden zouden zijn. Uitgerekend op de dag der gemeenteraadsverkiezingen is wethouder A. Kret van Stadsont. wikkeling en Verkeer in Den Haag geweest, waar hij bet grote nieuws (goedkeuring werd veel later verwacht) te horen kreeg. De goedkeuring is volgens de heer Kret, die de laatste tijd veel in Den Haag was om de Leidse kansen in de gaten te houden, kort na Pin- steren te verwachten. «Een en ander betekent", aldus gersvoorzieningen. Er komen Jour lly Llar. M(iO .35 (KI !0.02 (S) ï- lichü c-kinsv ..de heer Kret, „eveneens een ket tingreactie naar de goedkeurin gen van vorige begrotingen". Het is net alsof de financiële he mel boven Leiden een stuk is opgeklaard zonder meer kunnen om enkele belangrijke pro jecten te noemen de bailey brug bij molen .De Valk en het "wegenbeloop aldaar hun beslag gaan krijgen. Het betekent ook de asfaltering van de Burggra- venlaan, het realiseren van ver keerslichtenvoorzieningen, de openbare straatverlichting in de Pieterswijk, Mor en Kooi, -het aanbrengen van voetgan- Twee jaar voor overval van Chinezen DEN HAAG - De Haagse recht bank heeft twee jaar gevange nisstraf met aftrek van voorar rest opgelegd aan de 20-jarige uit Singapore afkomstige Chi nees Frank A. wegens het ple gen van een gewapende overval op een Chinese restauranthou der in Leiderdorp. Ziin mededa der, de 24-jarige Chinees Paul K., eveneens uit Singapore, kreeg een jaar en negen maan den gevangenisstraf. Beide mannen waren met pistolen in de aanslag op 1 april 's- nachts het huis van de restau ranthouder binnengedrongen. Zij -wilden een bedrag van 2 ton ro ven, dat volgens een tip in huis zou zijn. De overval mislukte doordat de restauranthouder be gon te schreeuwen en de over vallers achterna ging. Daarbij werden twee schoten gelost door de Chinezen, die echter nie mand troffen. De rechtbank veroordeelde voorts de 35-jarige Frans M. uit Wor- merveer, die de overval had "helpen voorbereiden cn de Chi nezen naar Leiderdorp had ge reden, tot twee jaar met aftrek. De officier had tegen Frans en Frank twee jaar geëist, tegen Paul 1.5 jaar. The Lord s Folks Hit jaar bestaat de jongerengroep The Lord's Folks, van de He rensingelparochie te Leiden, vijl jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum is er, le Pinksterdag, om 11 uur in de Jozefkerk een eucharistieviering die als thema draagt: Geest-drift. Pater C. Fi scher en kapelaan F. Verlaan zullen beiden voorgaan in deze viering. Va afloop is er om 12.30 uur gele genheid deze jubilerende jonge ren groep te feliciteren in de bi bliotheek (zij-ingang Alexander- straat), 's Middags is er om 12.30 uur voor de leden, ouders en oud-leden een koffiemaaltijd in de parochiezaal in de Maria Gijzensteeg, waarna een eigen cabaretgroep, onder leiding van Els Montagne, een aantal anek dotes van de afgelopen jaren op frapante wijze zal vertolken. volgens de wethouder maxi male kansen voor de uit voering van het investerings schema tot en met 1978. Het uit voeringsproces van het riole- rings- en wallekantschema wordt versneld. Na de bouwva- kantie kan b.v. de aanpak van de Nieuwe Rijn worden aanbe steed, waarna de tijdelijke marktverplaatsing kan plaats vinden. Er komt „lucyt" voor Haven wijk-Noord en de zes ton voor gemeentelijke monumenten be tekent, dat de Nonnenbrug en de Zijlpoort aangepakt kunnen worden. „Voor de komende Ja ren wordt het nieuwe college van b. en w. geen stroobreedte in de weg gelegd voor alle goed keuringen die dat college op het punt van stadsontwikkeling in de raad brengen. In Den Haag is aan dit alles wel een „mits" verbonden. Het zal namelijk," aldus de heer Kret, „zo moeten zijn, dat in de komende jaren een dusdanig gebruik wordt ge maakt van de reserves, dat op 1 januari 1978 opnieuw een aan vullende bijdrage moet worden gevraagd. Dit moet dan gebeu ren op een redelijke basis. Er dient op dat tijdstip geen onge dekt tekort te zijn tussen de hoogten van de aanvullende bij dragen. De kansen op een z.g. „wervende" begroting, waar mee de socialist Hans van Dam nogal heeft geschermd, zijn nu wel nul komma nul". Da gunstige gang van zaken, zoals die zich nu voortdoet, is naar de mening van CDA-wet- houder Bram Kret het bewijs voor de juistheid van de gevolg de tactiek van het huidige colle ge van B. en W. „Je mag nu aannemen, dat het vóór ons lig gende schema van investeringen tot en met de lijst voor 1978, met inbegrip van het „uitruil programma" waarbij de bouw van de Hoflandbrup en de door steek bij Oud-Hortuszicht wer den verschoven, nu zonder meer kan worden uitgevoerd. Daarbij komt, dat binnen de vastliggen de omlijsting, zoals die door de raad is aangenomen „gescho ven" kan worden van prioriteit tot prioriteit". Wethouder Kret is er zonder meer van overtuigd, dat de „Leiden in last"-reeks in Den Haag ef fect heeft gehad: „Leiden is zelfs erg goed bedeeld. Met nog geen 100.000 inwoners heeft deze gemeente méér gekregen dan Groningen met zijn 170.000 len: een gemiddelde van 9 mil joen gulden aan aanvullende uitkering op het tekort begroting. En dat betreft in mijn geval alleen de stadsont wikkeling. Naar mijn mening zou mevrouw Den Haan met be trekking tot haar portefeuilh eveneens wel een exposé kun nen geven omtrent de waarde volle consequences van deze snelle begrotingsgoedkeuring Weet u hoe ik deze thens ontsta ne bijzonder gunstige situatie noem?: Een opgemaakt bed voor het volgende college ligt nu al een stapel voer ook voor een nieuw interfractioneel akkoord" Leiden De Haarlemmerstraat winkeliers nodigen hun klanten uit om op Pinl'.sterzaterdag met de auto naar de Haarlemmer- winkelpromenade te komen en hun voertuig daar te parkeren. De boetes die de politie deze au tomobilisten mogelijk zal opleg gen komen voor rekening van de winkeliers. De neringdoenden hebben hiertoe gisteravond besloten r.m zodoen de hun klandizie te redden op deze topdag. De gemeente heeft een deel van het parkeerterrein aan de nabij gelegen ir. Dries- senstraat namelijk van 1 tot 5 juni toegewezen aan een aantal kermis-exploitanten. Voor de clientèle van de Haarlemmer straat gaan hierdoor honderden parkeerplaatsen verloren. De lu napark-ondernemers zijn in Lei den op uitnodiging van de stu denten-sociëteit Minerva die met de schiettenten en zweef molens extra luister wil bijzet ten aan haar lustrumfeesten. Volgens de winkeliers heeft de gemeente de parkeerplaatsen aan de ir. Driessenstraat aange wezen als kermisterrein, zonder de Haarlemmerstraat zelf standigen hierin te kennen. Zij zijn diep teleurgesteld en zeer gebelgd over dit „eigenmachtig optreden" van de plaatselijke overheid. „We begrijpen best dat er voor die kermis een plaatsje moest worden gevonden" aldus de winkeliers, „maar als de ge meente met ons had overlegd, dan hadden we een oplossing kunnen vinden, die niet ten kos te van zowel onze klanten als van ons was gegaan" Volgens de afdeling voorlichtmg van de gemeente heeft wethouder Kret het terrein aan de ir. Driessen straat aan de kermisexploitan ten toegewezen op advies van de ambtelijke werkgroep „ver keer". Van deze zijde wordt ontkend dat het mogelijk ver standiger was geweest de ge meentelijke verkeerscommissie een oordeel te laten vellen over de locatie van de kermis. In deze commissie zijn veel meer instanties vertegenwoordigd. De afdeling voorlichting wijst er overigens op dat vergunning is verleend voor het inrichten van ten hoogste 15 kermis attracties. En dat daardoor lang niet het hele terrein door botsautootjes en schiettenten in beslag zal worden genomen. Voorzitter Van Egmond van het Leidse City Centrum meent niettemin dat het om „honder den" parkeerplaatsen gaat. Zelf onderschrijft hij daarom honderd procent" de actie van de Haarlemmerstraat-winke liers. Of het Leids City Centrum in zijn geheel zich solidair verklaart met deze zelfstandigen, wordt vandaag beslist. De actievoer ders zelf zeggen dat ook de raad voor het groot-winkelbe drijf hen steunt. Droomspel e voorstellingen van Strind- berg's ..Droomspel" die gister avond in het LAK-theater in première ging, zal waarschijn lijk door het aanwezige publiek met zeer gemengde gevoelens ontvangen zijn. In onze voor aankondiging, afgelopen woens dag. berichtten wij al dat het de bedoeling van regisseur Huuh Hansen was, dat ieder voor zich uit deze voorstelling zou halen wat hij er zelf in zou kunnen ontdekken, en wat dit betreft kan er niet van een mislukking worden gesproken. Men kan zich echter afvragen of deze re gel niet voor iedere toneelvoor stelling geldt en of het presente ren van een uitvoering zonder boodschap niet eerder verwar rend werkt. Dat de regisseur bij het realise ren van zijn ideeën niet alleen stond bleek duidelijk uit de in zet. waarmee de studenten zich van hun taak kweten. Of het pu bliek met een dergelijke uitvoe ring gediend is staat echter nog te bezien. Hansen heeft name lijk aan de tekst van Strind- berg, althans aan wat daarvan overgebleven is, een enigszins achterhaald bewegingstheater opgehangen, waar meer vak manschap dan idealisme uit sprak. Bovendien heeft hij de tekst zodanig besnoeid, dat de genen die het oorspronkelijke stuk niet kennen, op zijn minst met een paar vraagtekens moe ten zijn blijven zitten. Belangrij ke scènes zijn er zonder meer uitgegooid, maar talloze verwij zingen daarnaar zijn met een even groot gemak gehandhaafd. Dit werkte enerzijds de verwar ring geweldig in de hand en zorgde er anderzijds voor dat de toch al overdadig aanwezige symboliek grotendeels in lucht kwam te hangen. Wat ie dere individuele bezoeker deze voorstelling terugvindt is natuurlijk moeilijk te beoorde len, maar wel is duidelijk dat de ideeën van Strindberg volko men onherkenbaar zijn gewor- Paul Korenhof „BUIT ERUIT...?" LEIDEN In samenwerking met de korpsen uit de omliggen de gemeenten houdt de Leidse politie een actie legen diefstal uit auto's onder het motto „Bult eruit...?" Op alle parkeerter reinen In Lelden en de omliggende gemeenten zijn borden aangebracht om de automobilisten te waarschuwen tegen in braak. Diefstallen uit auto's zijn De intergemeentelijk commis sie voor „crime prevention" wil nu deze nonchaJance strafbaar laten stellen. Bij het achterluten van een con tactsleuteltje in de wagen is dit inmiddels al het geval. moeilijk te voorkomen. Om zo min mogelijk gelegenheid te scheppen adviseert de po litie de automobilist zijn uuto goed af te sluiten, en waur- devolle voorwerpen uit de wagen te halen of onzicht baar in de auto achter te la- In 1972 werden in Leiden van ruim 140 diefstallen uit ten. Bij de politie-controles zullen in niet-afgesloten au to's folders worden gelegd, waarin de bestuurder gewe zen wordt op de mogelijke gevolgen van zijn nonchalan ce. to's aangifte gedaan. In 1973 was dit uwntal al gestegen tot ruim 150 gevallen. De prognose voor 1974 is dat deze vergrijpen nog zullen toenemen. RIJNSBURG, bloemen, 30 met - Al- niroemcrlu 63204)2,09. Anemonen 2850-o.ü'Ul, Anom»men 1205-0.207, An jer* am. 652-10-0.311. AnUiurlum 7188-0,752. Cull a 45-0. «10. Campanula ltiftXUO 310. Chrys. «pl Jr c. 1780- 0,506, Chrys. Trol Jr 14507-1.829, Duizendschoon 23031-0,918. Kroinua 6991-0,755, Krcesla 22341-1.163, Cer- bera 11730-0041, Gladiolen 37150- 0.296, Gli.d Colvlll. 12380-0,130. Glad. Nanus 95500-0,174, Lelie tuk 121430-0,273, llatrl* «80,257, Margrit WW enk. 917764),091. rgrlei 304)900, Narcis ka» G0- 0.750. orchldcCen 316-0,586, Papaver 101100.118. Plowen 4910-0.609, Py- rethrum sT*«1—0,062, roz- n jjro .tbl I156OKI0. 149, rozen klclnbl. n.930-0,167. statten 1M4JÜL tulpen 130-1,025, tulpen koude irr. 935-0,332. violieren 442904), 190, Narcis koude gr. 112041,174, nnjeri tros 7950-0,216, dlv. Snijbloemen 8277-1,091, dlv. Snijbloemen 49.5354), 164. Alstmcmo- rls imp 2900-0,113 anjers am Imp, 6980-0.163. gladiolen Imp. 790<M).177, KATWIJK —groente 30 mei - Wav I-en p, kist: AI 9 20-12.il). 11 2 80- 1-180 BI 7.80-12.80, II 2.00. Cl 110 20- 1180 Aanvoer wnspeen 80.00 kg, andijvie 47-58, boskroten 1-47, bos- u. en I 1.06-1 15. II 42-1.08, krulpetei - Sellc 57, rabarber 80-88. rndlj* 20-21. «la 10-30. kln-ulen 39. selderie 30-37. «pluk iol 35-84. bloemkool 611: 87. 8 li A. 10 II 54. Aanvoer boeecnpcen 11 000 sr. ROKLOK AR END8VEEN. bloemen 30 mei Anjer» 22-38. Idem Charmeur 4146, Idem Yellow Dusty 43-19, K<>- t-n Gameltc, Cnro, I'r.rn.ncnt, Ma rimba, Carina 17-22, Belinda, Mn- treil, Precllla. Mercedes 18-30, Zorl- na 12-16, Baccara 42-53, Super Star 29-34. Sonln 28-39. Ilona 38-48, I-nml- nucttp 32-44, Antliurlumbloemen sn or. Violieren 13-28, Alstroemeria I V 29 Gerbcra 27. Lelies 19-38. Allium 14-16, Plocnr -zen 28-31 pet. Troean Jcrs 2 80-2 90, Chry.«unten-Jonrrnnd 1,60-2,06. Colvllkls 1.60-3,00. Irissen 75-2,10, Broden 96-1,06, Anemonen 31-37, Duizendschoon 66-1,36, Kr sin'» 1,05-2,00, Lathyrus 66-90, Mar- Kr eten 76-1,60, Ksther Rond 46-1.35, Bruidsanjers 23-83, Campanula 1.35- 1.85. 1'yreUirum 1,00-1,30 per bos. den. onder redactie van Arnold Hendrikse. tel 01710-22244 tst. 16 Inf o-Sentrum We hebben de jongelui van de week al binnen deze kolommen van Allerleids gehad, toen we berichtten over de ..verkiezin gen" in het Kreatief Sentrum welke werden georganiseerd door de projectgroep Informa tie-Sentrum. Het is een Sen trum", dat sinds enige tijd bin nen ..het Kreatief" functioneert en de jongelui die het bezetten willen er nu graag mee aan de weg timmer',- Daarom deelt John Vuncr»cn ons mede, dat het Info-Sentrum op donderdag avonden van half 9 tot half 11 en op zaterdagmiddagen van 2 tot 4 uur voor het publiek is opengesteld. Het is geen ..wets- winkeltfe" en ook geen bemid delingsbureau, maar er valt vol op informatie te vinden over allerlei onderwerpen: kamer- nood. woningnood, arbeidsom standigheden. sexualiteit, derde wereld enz. Men kan eventueel de voor handen zijnde informa tie lenen van het Sentrum. Ook kan men er praten met de aan wezige medewerkers. Pieterswijk Het immer actieve actiecomité Pieterswijk heeft zich middels een geschrift tot de nieuwe ge meenteraadsleden gewend, waarin een aantal grieven met betrekking tot de leefbaarheid van deze binnenstadwijk worden geuit. Er wordt onder meer in gefulmineerd tegen het toene mend aantal vernielingen dat 's-nachts in de wijk door balda dige jongelui wordt aangericht. Ook trekt men van leer tegen "de in de buurt de kop opste kende sexclubs". Verder wordt gepleit voor een paal en perk stellen aan uit bouw van woningen met name aan de Pieterskerkgracht. Zn wordt onder meer gesteld dat nog steeds geen vergunning ia aangevraagd voor een uitbouw van het huis Pieterskerkgracht 3 en dat de bewoners van het aangrenzende bovenhuis ten on rechte huuropzegglng is aange zegd. Een telefoontje naar het stadhuis leerde echter dat er wel degelijk een vergunning ia aangevraagd en dat deze, ala aan alle bouwtechnische eisen wordt voldaan, moeilijk kan worden geweigerd. In de brief van het actiecomité wordt ook schamper gedaan over de experimenten met straatverlichting die de SLF in deze buurt uitvoert. Met betrek king tot een "poten'idle televi sie-lichtmast" op de hoek van het Pieterskerkplein en de Mus- kadelstecg wordt zelfs opge merkt: is dat stadsontwikkeling of stadsontering? Het verweer van de SLF: tot deze experimenten zijn v/e nota bene overgegaan na overleg (in fe bruari) met het actiecomité. bioscopen i 19.00 «n 21.13 i 2e PlnkilerdaK 14 30. 16 IS u ra 21.15 uur Lldo: S(een»traat 30. lel 241 Mosnlflque'. lijden zie Studl Luxor: Stationsweg 19. tel ..De Kanonnen van Navaron dnu. 14.00 on 20 00 uur Catneru: Hogewoerd 40.31, Ie ..LouIn do Kunt» al» luxlch m I. dag 14 30, 19 CIO in 2l.lt bolde Plnkvtcrdagen 14.00 19 00 en 21 15 uur Nachtv 23.30 uur ..Benny and Clyde Trianon: Rrec»traat 31, tel ..Or. Zjlvago" 14 Jr Elk«

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3