In Bi razilie j,| I IS YO efbal OMU1 het n voor folk vooral gebaat bij achterlaten sportieve indruk „Uruquese spel zal Nederland niet liggen" VERDEDIGER SEMENEWICZ: WERELDKAMPIOENSCHAP '74 Onze correspondent Jos Schurink, heeft van de vier deelnemende landen uit Zuid-Amerika een overzicht gemaakt. Zijn bijdragen treft u op deze WK-pa- gina aan. (Van onze sportcorrespondent) MONTEVIDEO „Nederland krijgt een lastige tegenstander te verwerken. De spel wijze van de Uruguayers zal de Nederlan ders niet goed liggen", aldus de verdediger Semenewicz van de Argentijnse club Inde- pendiente. Op 18 mei jl. speelde deze club, die in 1972 in de strijd om de zogenaamde wereldcup niet tegen Ajax opgewassen bleek, tegen de Uruguese selectie en verloor met liefst 4T-0. Semenewicz kan dus zo'n beetje oordelen over het voetbal in de beide landen, die straks hun eerste wedstrijd van de eindron de van het wereldkampioenschap 1974 tegen elkaar spelen. Hoe hij evenwel tot die con clusie komt is niet geheel duidelijk. De Uruguesse seleotie speelre weliswaar te Buenos Aires tegen Independiente beter dan het daarvoor had gedaan, maar daar staat tegenover dat Independiente flink ge» handicapt was doordat de drie beste spe lers niet meededen (zij bevonden zich met de Argentijnse selectie in Europa) en de ploeg na 20 minuten bij een achterstand van 1-0 met tien man verder moest spelen, om dat Semenewicz het veld werd uitgestuurd. Aanloopperiode Meer nog dan de andere Latijns-Ameri kaanse selecties heeft de Uruguese een lan ge aanloopperiode nodig om naar een top vorm te groeien. Dat is begrijpelijk gezien het gebrek aan stertke clubs in eigen land deels veroorzaakt door de uittocht naar on der meer rijke Europese landen en doordat enkele clubs in het land zelf de overige goede spelers naar zich toetrekken. In de nationale competitie zijn daardoor zware wedstrijden uitzonderingen. Het intensieve oefenprogramma van de Uruguese selectie moet dit gebrek beter gezegd deze achterstand op de meeste Euro pese topspelers rechttrekken. De tot op heden behaalde slechte resultaten zijn dan ook niet maatgevend voor wat Uruguay straks in de bondssrepubliek gaat preste- Van onze sportcorrespondent BRASILIA Duizend en één keer heeft hij „nee" moeten zeggen. Zelfs de Braziliaanse dictator Garrastazu Medici smeekte hem nog één keer het nationale elftal tijdens de wereld kampioenschappen voetbal te verte genwoordigen. De 33-jarige Edson Arantes do Nascimento beter bekend als „Pele" liet zich evenwel niet ver murwen. De vrees van velen, dat het Braziliaanse elftal zonder Pele maar een middelmatig ploegje zal zijn, is tot op heden uitgekomen. De oefenwedstrijden die de afgelopen maanden werden gespeeld leverden welis waar geen nederlagen van betekenis op, maar het slechte spel en het geluk waar mee de Brazilianen de wedstrijden tegen Griekenland gelijkspeelden (0-0), tegen Haiti en Noord-Ierland wonnen (met 1-0 en 2-0) rechtvaardigde geenszins de hoop dat Brazilië voor de vierde keer het wereld kampioenschap zou kunnen veroveren. Een nationale ramp dreigt. Meer dan in welk land is in Brazilië voetbal de opium van het volk. Wie enigszins de publiciteits media in dit land volgt, merkt onmiddellijk dat de gecensureerde media bijna volledig ten dienst staan aan het propageren van de consumptiemaatschappij met zijn overvloed ten dienste staan aan het propageren van de van produkten en aan de verkoop van sport en met name voetbal. De vijftig a tachtig procent van de hon derdmiljoen Brazilianen die geheel of ge deeltelijk buiten de consumptiemaatschap" pij staat, blijft weinig anders over dan zich op de sport te storten. Een voor 't regime onschuldig en dienstbaar volksvermaak, dat bovendien nog de opgewekte instincten als begeerte en wedijver kanaliseert. Propaganda Pele was de beste propaganda die het r» gime zich kan wensen. Als straatarm jon getje klom hij via zijn voetbalcarrière op tot eigenaar van verschillende ondernemin gen en tot multimiljonair. Voor miljoenen Braziliaantjes is het voor- De toenmalige president van Brazilië Garr astazu Medici deed tevergeefs een beroep op nationale held nummer 1: Pele. beeld Pele de enige hoop om ook uit de el lende en armoede te komen. Pele was voorts voor het regime het levend „bewijs" van de valse propagandaleus voor de bui tenwereld en dat er in Brazilië geen ras sendiscriminatie bestaat Dit al maakt het begrijpelijk dat de rege ring 'n miljoenencampagne via de massa media ondersteunde, waarin de slogan werd aangeheven: „Pele, Brazilië heeft je nodig". Het haalde allemaal niets uit. Pele bleef bij „neen". Toen zelfs gedreigd werd, hem te verplichten in de wereldkampioen schappen te spelen, liet hij weten dat hij dan onmiddellijk zijn voetbalschoenen in de wilgen zou hangen. Ook voor het aanbod van een multinatio naal concern ter grootte van een half mil joen dollar kon Pele niet warm lopen. Voet ballen was voor de kapitalist Pele al lang een bijbaantje geworden. Zijn jaarinkomen, dat over 1973 op ongeveer een miljoen dol- laar wordt geschat, komt voornamelijk uit zijn zakelijke activiteiten. Voetbal levert hem alleen nog maar en fikse fooi op. Zijn zaak heeft hij. Waarom nog doorgaan? Daarbij komt dat de voorbereidingen voor de wereldkampioenschappen hem veel te veel tijd in Inspanning zouden kosten, wat hij zich als zakenman niet kan veroorloven. „Tien jaar zijn we bezig geweest een speel makker voor Pele te vinden, en nu hebben we Pele niet meer", was het commentaar van de teleurgestelde technisch directeur van de Braziliaanse selectie. Mario Jorga Lbo (beter bekend onder de bijnaam Zaga- lo). Zonder Pele is Brazilië slechts één van de kanshebbers: meer niet. Tijdens de voorbereiding en oefenwedstrij den toonden de Brazilianen hun grote tech nische begaafdheid, maar het spel was to traag en veel te individueel. Als Zagalo er niet in slaagt alsnog snelheid en homogeni teit in de ploeg te brengen, dan dreigt een afgang. Wel speelt de ploeg vergeleken met zijn optreden in Mexico 1970 beduidend bar der, waarbij volgens de waarnemers de grenzen nogal eens worden overschreden. President Juan Maria Bordaberry greep rechtstreeks In bij het samenstellen van de selectie van Uruguay. nog steeds zwak te noemen is. Eind april moest de tweevoudige wereldkampioen in Sydney zelfs genoegen nemen met een ne derlaag van 2-0 tegen de Australische se lectie, die ook in de eindronde uitkomt en zelfs voor de grootste optimist totaal kans loos is. Daama werden overwinningen ge boekt op het Ierse elftal (2-0), dat op zijn tournee door Zuid-Amerika ook al met 2-0 van Brazilië had verloren en alleen tegen Chili een overwinning boekte, en op Inde pendiente, maar me nkwam "bijvoorbeeld tegen de Argentijnse club Boca juniors niet verder dan 0-0. Met karate Evenals de Brazilianen spelen de Uru- jguayers nu veel harder dan In 1970 te Mexico. Volgens de Australische pers gin gen de „ruwe Uruguayers" hierbij zelfs zo ver dat de slinkse proftrucjes werden afge wisseld met „volleerde karateslagen". Dat sport en politiek niet te scheiden zijn valt in Latijns Amerika misschien duidelij ker op dan elders in de wereld. Het zwakke Chili plaatste zich voor de eindstrijd, nadat Rusland had geweigerd in het stadion te spelen waar kort voor de geplande datum politieke gevangenen werden gemarteld. De dictators van Brazilië en Haiti bemoeiden zich rechtstreeks met troubles rond de na tionale selecties van hun land. terwijl de Ar gentijnse regering de voetbalfunctionaris sen nauwlettend controleert. Ingreep dictator De Uruguese dictator Bordaberry greep, volgens sportjournalisten in Montevideo die het bericht niet zelf konden publiceren, rechtstreeks in bij de samenstelling van de selectie. Dat gebeurde volgens deze versie toen de 34-jarige Cubilla een van de wei nige bewonderaars van Bordaberry door technisch directeur Roberto Porta en zijn naaste medewerker Jose Guillermo Palesse buiten de selectie was gehouden, omdat Cu billa het met het beleid van de voetbalbond niet eens was. Bordaberry kwam tussenbei de en Porta zag zich verplicht de vete raan Luis Cubilla alsnog in de selectie- groep en zelfs in het elftal op te nemen. WIT II Vladislao Cap, de trainer van Argentinië, probeerde door het spelen 1 den conditie en snelheid in zijn ploeg te brengen. (Van onze sportcorrespondent) BUENOS AIRES „Ik geef er de voorkeur aan dat ons elftal vierde wordt en een georganiseerde en ge disciplineerde indruk maakt, dan dat we wereldkampioen worden en een chaotische indnik achterlaten". Een niet zo alledaagse uitspraak voor een president van een voetbalbond. Fer nando Mitjans van de Argentijnse AFA slaakt hem toch maar- Hij heeft er zijn reden voor. „Want", zo zegt Wj, „voor ons rs het meest fun damentele het wereldkampioenschap van 1978 in Argentinië". Duidelijker kan het niet het Argentijnse voetbal dat in Europa door zijn vermeende ruwe spel niet zo best staat aangeschreven, wil vooral een sportieve indruk achterlaten. „Van de indruk die onze selectie in Duits land maakt", zo vervolgt de president van de Argentijnsse voetbalbond, „hangt voor 'n belangrijk deel af de aantrekkelijkheid van het wereldkampioenschap dat wij organise ren (in 1978). Ik mik op het winnen van het vertrouwen van de buitenlandse toerist in een goede organisatie en het presenteren van een aantrekkelijk schouwspel". Van dat organisatievermogen is evenwel tot op heden weinig gebleken. Alhoewel Ar gentinië in 1966 al werd aangewezen om in 1978 het wereldkampioenschap te organise ren, is er zoals Mitjans erkende nog niet veel meer gebeurd dan een uitstekende propaganda. En eindeloze discussies natuur lijk. Bijvoorbeeld of Argentinië 1978 moet aangrijpen om de kleurentelevisie in te voeren of dat de deviezen die dit het ont wikkelingsland zou kosten niet beter kun nen worden gebruikt voor de bouw van on geveer een half miljoen goedkope wonin gen. Koppen „Complot tegen de nationale selectie?", „Ongelooflijke anti-Argentijnse campagne In Europa". Deze en soortgelijke koppen verschenen de afgelopen maanden regelma tig In de Argentijnse pers. De Argentijnen verdenken de Europeanen en met name de Engelsen en Italianen ervan, dat zij hen de organisatie van de eindronde 1978 door de neus willen boren. De argumenten in een deel van de Europe se pers tegen Argentinië 1978 variëren van „ruw spel" en „excessen op de tribunes" tot „het politieke gewelddadige klimaat", in de Argentijnse pers werd men hierover ver schrikkelijk boos, zonder evenwel een en ander expliciet te ontkennen. Wel wordt er bijvoorbeeld op gewezen, dat bij herhaaldelijke rellen in Engelse en Ita liaanse stadions vele gewonden zijn geval len. De Italianen worden behalve broodnijd voorts verweten een anti-Argentijns kli maat te scheppen, omdat de Italianen het in de Bondsrepubliek moeten opnemen te gen de Argentijnse selectie. Onder leiding van trainer Vladislao Cap heeft de Argentijnse selectie zich intensief voorbereid op het wereldkampioenschap. Zoals de meeste Latijns-Amerikaanse ploe gen Is het technisch en atletisch niveau overwegend redelijk, maar ontbreekt het ten opzichte van het Europese voetbal voornumelijk aan lichamelijke conditie en snelheid. Vooral met het oog hierop en om homogeniteit in de ploeg te brengen heeft de Argentijnse selectie na zich door overwinningen op Bolivia en Paraguay voor de eindronde geplaatst te hebben zeker een twintigtal oefenwedstrij den gespeeld. In deze wedstrijden tegen niet al te bes te profclubs werd over het algemeen zeer matig gespeeld, nlhoewel er een op- gaunde lijn speurbaar is. De defensie is het beste deel van de ploeg. Argentinië moet 't in zijn poule opnemen tegen Italië, Polen en het kansloze Haïti. Do Argentijnse selectie die sinds half mei oefenwedstrijden speelt In Europa zal pos op zijn sterkst uitkomen tijdens de eindron de waar „buitenlandse" cracks als Heredia en Ayala van Atletico Madrid. Yazalde van Sporting Lissabon en Bargas van de FC Nantes het Argentijnse elftal gaan verster ken. Antoine Tassy, de trainer van Haiti, sleep te met een homogeen team zijn land naar de finaleronden. Van onze correspondent PORTO PRINCE Een enorme dikzak, zwarte huidskleur, een te groot hoofd. 22 jaar en begeleid door een tot de tanden bewapende groep Individuen. Het is niet uitgesloten dat u hem straks tijdens het wereldkampioensschap voetbal in de bonds republiek tegenkomt. Schrik niet, In Euro pa is „Baby Doe" (zijn bijnaam) een onge vaarlijke gast, die zelfs met respect zal worden bejegend. Voor de niet ingewijden: Baby Doc Is het t,troetelnaampje" voor de president van de Latijns-Amerikaanse republiek Haiti. In 1971 nam Jean Claude Duvalier de regering over zijn overleden vader „Papa Doe". Verknocht Baby Doc is verknocht aan voetbal .Als het "even kan Is hij erbij als zijn nationale elf tal ln het veld verschijnt. In april jl. reisde hij hierover zelfs naar Brazilië om een vriendschappelijke wedstrljdstrijd bij te wo nen tussen het Haitlaanse en Braziliaanse ll-tal (nederlaag van 1-0, matige wedstrijd, maar Saby Doc was In zijn nopjes met het resultaat). Het Haitianase suoces bestaat uR 't deelne men aan het wereldkampioenschapstoer- nooi in West-Duitsland. Het moet worden opgenomen tegen Italië, Argentinië en Po len, maar dat is bijzaak voor de Haitianen. Peetje geluk Dat men ln dit land met slechts vijf mll- Papa Baby Doe spendeerde zeker een half miljoen dollar aan zijn liefhebberij: het nationale team van Haiti. Joen voornamelijk ondervoede inwoners ook nog tot voetbalprestaties kon komen, leek uitgesloten. Toegegeven de Haitianen heb ben bi) hun plaatsing een beetje geluk ge had. Na Puerto Rico met 7-0 en 5-0 te hebben verslagen werd de eindstrijd van de voor ronde volledig in Haiti gespeeld, waar in december 1973 werd gewonnen van de Ned. Antillen (3-0), Trinidad en Tabago (2-1), Honduras (1-0), Guatemala (2-1), terwijl in deze onderlinge oompetitie met 1-0 van Me xico werd verloren. De oefenwedstrijden die daarna de Hal- tiaanse „nationale helden" zo worden ze althans nu al in hun land beschouwd te gen sterke Zuidamerikaanse equipes als Brazilië en Uruguay speelden, werden ver loren met uitzondering van één der twee thuiswedstrijden tegen Uruguay die in een gelijkspel eindigde. Geen ramp Voor de coach en tevens nationale sportdi recteur Antoine Tassoy eveneens een na tionale held Is het, zo zei hij, geen ramp als tijdens het wereldkampioenschap zijn ploeg geen enkel punt verovert. Tassoy, ook al een dikkertje, leidt al jaren het nationale elftal. In het verleden werden hem tijdelijk Italiaanse en Braziliaanse ex perts opgedrongen maar hij slcu.-de tcch in zijn eentje een homogeen teem dx"- de voorronde. Wat het elftal aan teefm e!: te kort komt heeft er aan teamgeest, snel heid en uithoudingsvermogen Ingepompt. Haiti is de enige ploeg die straks in de Bondsrepubliek niet heeft te verliezen. Ie der puntje is meegenomen. Haïti zal vanuit een 4-3-3 opstelling op de aanval spelen. Belnngrijkste troef Is Emmanuel Sanon. goolgcttcr, ook wel de Haitlaanse „Pele" genoemd. Een andere zeer opvallende ver schijning in de ploeg is Philippe Vorbe, als zijnde enige blanke in het Haitlaanse elftal. Salarissen Tot voor kort Waren de Haitlaanse voetbal lers min of meer amateurs. Daar Is een einde aan gekomen nu zij als vertegen woordigers van het nationaal belang wor den beschouwd. Salarissen van 400 tot dui zend dollar per maand zijn voor hen nu lopeens een realiteit, die de meeste spelers nog maar moeilijk kunnen verwerken (wat wil Je: als doorsnee arbeider zou hij \v Haïti nog geen dollar per dag verdienen). Haiti heeft zich waarschijnlijk beter don elk andere ploeg voorbereid op het wereld kampioenschap. Maandenlange concentratie en intensieve training zijn voorafgegaan aan het vertrek naar Europa. In een jaar tijds zijn de spelers van amateurs „vol- wuardige" profs geworden. Hun president en grote fan heeft zich daarbij niet kinder achtig gedragen. Onlangs nog spendeerde Baby Doe een half miljoen dollar aan zijn liefhebberij, wat het nationale team voor hem is. Wel een dure hobby, maar dat past bij een Duvalier.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13