Engeland schaamt zich over gedrag supporters Spurs Catalanen bezord om Johan Cruyff Goedkoop reizen schuld van alles WAGENINGEN WALSTE OVER SC AMERSFOORT Stadiondirecteur De Kimpe Jan Kodes gestraft Goede dag Nederland Kristensen geschorst Rensenbrink in vorm bij oefenwedstrijd Leen Barth proefdt dat Ajax niet wildt VRIJDAG 31 MEI 1974 LEIDSE COURANT Geen jeugdbokser op bovenstaan de foto. maar de 16-jarige Tony Coe die naar de voetbalwed strijd van Feyenoord tegen Tot tenham Hotspur in Rotterdam heeft gekeken. Waarschijnlijk het laatste gedeelte met één oog LONDEN De supporters van Tottenham Hotspur, die gistermorgen in Engeland te rugkeerden zijn geconfronteerd met een pu blieke opinie, die hun gedrag van woensdag avond in het Feyenoord-stadion sterk af keurt. De Daily Mail, een van de grootste Engelse dagbladen opent de voorpagina met: .Rellen schoppende supporters beschamen Enge land". De „Evening News" noemt de sup porters „dieren" en de verslaggever schrijft over de rellen: ,,Ik heb mijn hoofd be schaamd gebogen". Verscheidene supporters, die donderdag in de loop van de dag op Liverpoolstreet Sta tion na een nachtelijke boottocht aankwamen vielen persfotografen aan en beschuldigden de Rotterdamse politie de oorzaak van de rellen te zijn. Erol Rasin, een 23-jarige fa brieksarbeider, verklaarde dat het politie-op- treden er schuldig aan was dat hij zijn been had gebroken. Een andere supporter vertel de: „Dé politie sloeg er op met de wapen stok. Er werden zelfs mensen geslagen, die anderen hielpen om weg te komen". Andere supporters verklaarden echter dat de schuld volledig lag bij een kleine groep teen agers, die „gek werd" en zich schandelijk misdroeg. Denis Howell, de Engelse minister voor sport, was gisteren niet beschikbaar voor commentaar. Howell heeft enkele weken ge leden voorgesteld om rond elk voetbalveld diepe droge „grachten" te graven om betere controle op het publiek te kunnen uitoefenen. Een woordvoerder van het ministerie ver klaarde: „De minister is van mening dat het gedrag van sommige voetbalsupporters niet langer getolereerd kan worden. De Spurs-supporters brengen niet alleen hun club, die een uitstekende naam heeft in Eu ropa. in diskrediet maar zij beschamen het gehele Engelse volk". Een van de officieren van de veerboot, die meer dan 700 supporters van wie velen verbonden en onder het bloed terugbracht naar Engeland, verklaarde mede namens zijn collega's: „Wij zullen nooit meer in charter varen voor Engelse voetbalclubs". BERN De Europese Voetbal Unie (UEFA) zal na ontvangst van de rapporten van de wedstrijdofficials zich beraden of en zo ja welke maatregelen moeten worden ge nomen naar aanleiding van de ongeregeldhe den van de tweede UEFA-cupfinale. Ver wacht wordt dat de verklaringen van scheidsrechter Concetto Lo Bello en de Zwit serse waarnemer Lucien Schmedlin binnen twee of drie dagen in bezit zullen zijn van het secretariaat van de UEFA. Een woordvoerder verklaarde dat pas nadat de rapporten zijn bestudeerd de UEFA zich nader zal uitspreken. Hij liet wel duidelijk uitkomen dat indien uit de verklaringen in derdaad zou blijken dat sprake is van ern stig wangedrag van supporters van de Spurs tegen Tottenham disciplinaire acties kunnen worden ondernomen. „Formeel gezien was Feyenoord verantwoordelijk", zo verklaarde hij. „voor het handhaven van de orde in het stadion". Er zijn echter wel degelijk voorbeelden aan te geven waarbij aan de bezoekende clubs een boete werd opgelegd of zelfs een schor sing werd uitgesproken ten gevolge van wan daden van de aanhangers van die vereni ging. „Wij zijn op dit moment niet in staat te zeggen of Tottenham zal moeten boeten voor het wangedrag van zijn supporters. Als uit de verklaringen naar voren komt dat de aanhang van Tottenham de schuldige is, kan de club in moeilijkheden komen". Officials van de UEFA riepen een beslissing in herinnering van de Europese Voetbal Unie van twee jaar geleden. Toen werd Glasgow Rangers voor de periode van twee jaar uit gesloten van deelneming aan de Europese voetbalcompetities. Een straf die later werd teruggebracht tot een jaar. De UEFA von niste in 1972 de Rangers omdat aanhangers Een aan het been geblesseerde „supporter" van de Spurs moet door van de Schotten na afloop van de EC II-fina- vrienden worden ondersteund. In Londen zou hij verklaren dat de le, waarin zij in Spanje Dynamo Moskou met Rotterdammers zouden zijn begonnen. Hij verzweeg echter, zoals 32 versloegen, straatschenderijen pleegden de meeste Britten die hun eigen schuld trachtten te verbergen, in Barcelona. dat de oorzaak van de Britse ellende bij „Schiedam" lag. ROTTERDAM De orgie van geweld die supporters van de Londense voetbalclub Totten ham Hotspur in het stadion Feyenoord en in enkele delen van het Rotterdamse centrum hebben ontketend, is volgens stadlondirekteur Frits de Kim pe toe te schrijven aan het feit dat enkele reisbureaus veel te goedkope reizen organiseren. „Zij vervoeren alleen de men sen en laten ze voor de rest aan hun lot over. Dan werk je situaties zoals we die woens dag hebben beleefd in de hand. De mensen weten niet wat ze moeten doen en zoeken het ROME, 30 mei Da kampioen van Wimbledon Jan Kodes is gisteren gediskwalificeerd in het open tennis toernooi van Rome omdat hij een grensrechter had weggeduwd in zijn match tegen de Italiaan Antonio Zugarelli. Kodes was nog maar twee punten van zijn enderlaag verwijderd toen een van zijn slagen volgens de scheidsrechter binnen was, maar volgens de grensrechter buiten. De speler stapte daarop op de man af en ging met hem in debat. Toen dat niet hielp greep hij hem vast en rammel de hij de man doorelkaar. De Tsjech werd daarop gediskwali- ceerd. Zugarelli had de eerste set met 7—6 gewonnen, Kodes de tweede met 63 en in de laatste stond hij met 54 ach ter. Fuente niet naar de Tour FORTE DEI MARMI De Span jaard Jose Manuel Fuente, mo menteel leider in de algemene rangschikking van de Ronde van Italië, zal niet starten in de Tour de France. „Ik heb me dit sei zoen volledig geconcentreerd op de Ronden van Spanqe en Italië" verklaarde de renner van KAS gistermorgen in Forte dei Mar- mi. Na afloop van de Giro zal de Spanjaard een aantal crite riums in Italië rijden. Zege Hermens BRATISLAVA Jos Hermens heeft in het Tsjechische Bratis lava een overwinning op de 5.000 meter behaald. Hij legde de afstand af in 13 mi nuten en 50.6 seconden. De li miet voor de Europese kam pioenschappen, die van 1 tot en met 8 september in de Italiaan se hoofdstad Rome plaats vin den, is vastgesteld op 13.45.0. Hermens heeft reeds aan deze eis voldaan. Eveneens in Bratislava behaalde Anneke de Lange een derde plaats op de 800 meter. Haar tijd was 2 minuten en 7.3 den. De Tsjechische C.rcua werd winnares I:. 2.nc ."2 li miet voor deze cfstanC Is i.C'.O. dan maar in drank met alle fatale gevolgen van dien." Naar de mening van de heer De Kimpe valt het met de schade in het stadion nogal mee. Er zijn 300 stoeltjes ver nield. Volgende week woens dag, wanneer het Nederlands elftal in de Kuip tegen Roeme nië aantreedt, zal er niets meer van de vernielingen te zien zijn. De heer De Kimpe schat de schade tegen de 20.000 gulden. Feyenoord zal de rekening bij het bestuur van de UEFA indienen, dat dan maar moet uitmaken of Tottenham juridisch aanspra kelijk gesteld kan worden. Het onderzoek van de politie heeft uitgewezen dat van de 4.000 Engelse supporters er zich 400 misdragen hebben. Zij waren vrijwel alle 's morgens vroeg met het Britse schip Avalon in Rotterdam aangekomen waar zij al behoorlijk hadden huis gehouden. De kapitein weiger de woensdagavond enkele dronken supporter weer aan boord te nemen maar op last van de rederij kwam hij op die beslissing terug Drie Britse supporters liggen nog met zware verwondingen in het zie kenhuis in Rotterdam. Voorzitter Montal: „Typisch Spaans BARCELONA Catalonië Is bezorgd om Johan Cruyff. De voorzitter van do Spaanse kampioen CF Barcelona, Au- gustin Montal heeft de afgelo pen dagen talrijke telefoontjes gekregen van verontruste sup porters, die bang zijn, dat Cruyff tijdens het eindtoernooi om het wereldkampioenschap ernstig geblesseerd zal raken en niet meer voor hun club zal kunnen spelen. Ook is er angst ontstaan naar aanleiding van berichten in de Spaanse kranten, als zouden Arabische terroristen plannen hebben de voetbalster te ont voeren. Montal wenste al deze voorwendselen niet al te se rieus te nemen. „Men gaat zich hier van alles wijs lopen maken: omdat men slechts bang is, dat Cruyff geschonden uit West-Duits land terugkomt. Dat is nu eenmaal een Spaan se gewoonte. De één vertelt nog sterkere verhalen dan de ander. Niemand wil voor de ander onder doen. Cruyff is echt wel verzekerd. De Neder landse voetbalbond en wij heb ben als eersten met de veilig heid van Cruyff te maken. In West-Duitsland zullen de vei ligheidsmaatregelen ongetwij feld uitstekend verzorgd zijn. Daar ben ik van overtuigd. Cruyff is hier zo'n beetje een heilige geworden, zodat men alles verzint om hem te be schermen. Typisch Spaans," aldus Montal. Het eerste doelpunt van het halve dozijn dat Wageningen tegen SC Amersfoort zou maken. Doelman Nico van Zoghei is over de voorzet van Hazelhekke (niet zichtbaar) heen gedoken waardoor de spe ler van Wageningen Ooms de score kan openbreken. AMERSFOORT De na-competi tie heeft een merkwaardig ver loop. Trainer Frits Korbach van Wageningen zei na afloop van het duel tegen SC Amersfoort: „De vorige wedstrijd zou je ze ik weet niet wat doen en nu op eens spelen ze met een inzet die formidabel is: een zege van 6-1 in een uitwedstrijd". Zijn collega Nico van Miltenburg had als commentaar op de enor me afgang van zijn ploeg: „Het tempo waarin deze wedstrijdse rie moet worden gespeeld is te hoog. Tegen Vitesse he'bben wa zeer veel gegeven en weinig ge kregen nu ondervonden we de weerslag. Mentaal deert het de jongens echt niet zoveel, want of je nu verliest met 1-0 of 6-1 dat doet er niet zoveel toe. De wil was er wel, maar het lukte nu eenmaal niet". Het was van het begin af duide lijk dat Amersfoort niet meer de vechtlust kon opbrengen van de vorige wedstrijden. Dankzij de sterke defensie kon de ba lans lang in evenwicht worden gehouden. Wageningen, dat be houdend van start was gegaan, kreeg steeds meer zelfvertrou wen en deelde de eerste tik uit in de 40e minuut. Nico van Zog- hel dook over een lage voorzet heen en Ooms kon daarop ge makkelijk de score openbreken: 0-1 De strijd werd dn feite na 55 mi nuten beslist. Ponsen liep ver- bluffend snel door de Amers- foortse defensie heen en bracht de stand op 0-2. Tien minuten voor het einde brak plotseling een ware doelpuntenstorm los. Hazelhekke schoot raak uit een strafschop (80e minuut), vrijfey- ken bracht een minuut later de stand op 0-4, twee minuten ver der redde de Neeling voor de thuisclub de „eer" waarna Ha zelhekke en Schoenmaker de eindstand bepaalden op 1-6. Fortuna SC heeft gisteravond in een zeer spannend duel tegen Vitesse de laatste kans op pro motie naar de ere-divisle behou den. Na verlies op eigen veld tegen Amersfoort en gelijk spel in Wageningen werd Vitesse met 2-0 verslagen. De Arnhemse ploeg lijkt na een slopende slotfase in de gewone competitie op de laatste benen te lopen. Fortuna won de condi tieslag in Sittard dan ook ver diend. De Limburgers opereer den met vier spitsen en dat bleek een goede vondst van trainer Brom te zijn. Peter Prauser scoorde reeds in de vijfde minuut Dat had tot ge volg dat de Arnhemmers uit de verdediging moesten komen. Dat deden ze dan ook. Fortuna maakte echter pas een minuut voor tijd via Uwe Blotenberg gebruik van de ruimte om de overwinning zeker te stellen. De stand is nu: /Wageningen 3 1 2 0 4 9-?. Fortuna SC 3 1113 2-2. SC Amersfoort 3 1113 2-6 Vitesse 3 0 2 1 2 2-3. NEW BRIGHTON De vierde etappe van de Ronde van Enge land voor amateurs is een suc ces geworden voor de Neder landse ploeg, al werd de rit dan niet gewonnen. De Pool Matu- siak was net iets sneller dan Schuiten en Dekkers. Ook Jan Raas en Jan Aling ein digden bij de eerste tien. De in het algemeen klassement hoogst geklasseerde Nederlander, Aad van den Hoek, liet het gisteren enigszins afweten. Hij eindigde in de achterhoede, maar behield in de algemene rangschikking zijn derde plaats met een ach terstand van 10 seconden op lei der Kaczmarek. Matusiak be zorgde Polen de derde etappe winst in deze ronde. De uitslag van de vierde etappe: 1. Wojech Matusiak. Polen 8.26.26 2. Roy" Schultens, Ned. 3.26.28; 3. Ad Dekkers, Ned. 3.26.32; 4. Klas-Peter Thaler, West-Dultsl. z.t.; S. Jan Raas, Ned. z.t.; 6. Ryszard Szur- kowskl, Polen z.t. Het algemeen klassement: 1. AndrzeJ Kaczmarek, Polen 14.15.53; 2. Berndt Johansson, Zweden. 14.15.58; 3. Aad van den Hoek, Ned. 14.16.03; 4. Ryszard Szurkowskl. Polen, 14.16.05; 5. Wilhelm Singer, West- Dultsl. 14.16.08; 6. Wojech Matusiak, Polen 14.16.13; 7. Arne Klavenes, Noorw. z.t.; 8. Roy Schuiten. Ned. 14.16.15; 9. Rolne Gronlund. Zweden 14.16.17; 11. Jan Raas, Ned. Ned. 14.17.06; 47. Ad Dekkers. Ned. 14.17.28. Ploegen eindklassement: 1. Polen 42.48.14; 2. Nederland 42.48.37; 3. Zweden 42.49.02; 4. West Dultsjand 42.49.16; 5. Noorwegen 42.49.37. PITRA LIGURE De Italiaanse kampioen Enrico Paolini heefl gisteren de 13e etappe van de Ronde van Italië, die ging over een afstand van 231 km gewon nen. In het algemeen klassement staa de Spanjaard José Fuente boven aan met een voorsprong van 18 seconden op de Belg Eddy Merckx. Enkele meters voor de eindstreep wist Paolini zich los te maken van hef peloton eindigde in een tijd van zes 23 minuten en 13 seconden met een gemiddelde snelheid 36.156 km per uur. De Italiaan GavazzI werd tweede en de Belg Roger de Vlaminck derde. Ze eindigden in dezelfde tijd als de winnaar, evenals de Nederlander Kuiper die tiende werd. De stand ln het algemeen klassei 1. Fuente, 65.23.00 2. Merckx 65.23.18; 3. Barlnchelll 65.25.41; 5 Franco Moser. 65.25.49; 6. De Viae minck, 65.25.51; 7. Battagllnl 65.26.32; 8. Conti, 65.26.32; 9. Petter son 65.27.21; 10. Bltossl 65.27.29; Kuiper 65.28.33. ROTTERDAM Jörgen Kristensen zal in de eerste wedstrijd v; Feyenoord in het toernooi om de Europacup voor landskampioenen niet van de partij kunnen zijn. Zowel in de uit- als ln de thuiswed strijd tegen Tottenham liep hij tegen een gele kaart op en dat houdt automatisch een schorsing van een wedstrijd ln. ZEIST Een Nederlandse Bonds- ploeg heeft gisteren ln Zeist met 101 gewonnen van Saestum, een amateurploeg uit de tweede klasse. Rob Rensenbrink was bijzonder goed op dreef en accentueerde zijn groeiende vorm met twee doelpunten. De andere treffers Sportbrief uit Brussel Moet u eens opletten: of ze nu voetballen of met het wielrennend boksen of schaatsen, onder de sportvedetten tref je niet alleen^ vrijgezellen aan. neen. ze hebben stuk voor stuk nog knappe v, tjes ook. Op deze gulden regel maakt Leen Barth 1.84 r groot. 76 kilo zwaar, 22 jaren oud met zijn Franka School uitzondering. Franka danste zeven jaar ballet en dat is haa aan te zien. Geraffineer gekortwiekte blonde haren. Hoog q benen. Geestige, knappe snoet en intelligent. Ze komt uit NijH waar vader School voorzitter is' van de voetbalvereniging „Heerlijke club", zegt Franka. Ze trouwden op 9 januari van dit jaar en dat lag goed. want hijj de elfde en zij op de zevende van die maand jarig. Ze won Strombeek bij Brussel. Hij werkt in Anderlecht waar hij eet doelen van de gelijknamige club verdedigt. Jan Ruiter, ook c Nederlander, staat in het eerste der Anderlechtse doelen. Leen j tot zijn verdriet in het tweede. Leen werd door Jan uit dat doel verdrongen, toen hij in zijn Nederlandse vaderland in moest. Jan Ruiter greep de kans, hield zijn doel vrij schoon er, man ga je er dan niet uitgooien. Leen kniest niet. maar hij zi te wachten. ■Vandaar ook dat hij zijn oren spitste toen Ajax interesse toon zijn keepers kwaliteiten. Van Barth zeggen deskundigen dat I termate begaafd is, dat zijn grootste kracht ligt in het werk op ve en hele hoogte, dat hij bijzonder elegant te werk gaat en zenuwen heeft. „Die heb ik wel", zegt Leen, „maar ik vreet ze de wedstrijd al op. Tijdens de match ben ik zo rustig als eer, pend begijntje. Rechtsgeldig Barth werd uitgenodigd tot een gesprek met de Ajaxtop en W zichzelf in zijn Volvo naar Amsterdam. Daar werd meteen maar een contract getekend dat rechtsgeldig zou worden als dt dische keuring een bevredigend resultaat zou opleveren. Dati niet het geval. Barth had van een knieblessure enkele licht get fieerde spieren overgehouden en daar struikelden de op heli van knieën nogal gevoelig geworden Ajax-geneesheren overJ was op 10 mei. Op 29 mei werd er opnieuw gekeurd en ofschf spiersituatie rond de knie aanmerkelijk was verbeterd, wilt heren op 10 juni nog eens aan het werk en tot een derde k. overgaan. „Daar heb ik voor gepast", zegt Leen Barth. Te waar hij het gevoel opdeed, dat Ajax van hem af wilde zij Brussel had de bekende Belgische sportarts Marlier hem Barth heeft de indruk dat met de komst van de nieuwe Ajax-mai Kraay zijn ster bij de roemrijke Amsterdamse club daalde. hoorde niets meer, moest zelf gaan bellen en proefde inpiaatij het vroegere enthousiasme een zekere oppositie. Toen heb zaak maar gekapt. Ook al omdat als ik de keuring van 10 jw afwachten en het weer mis zou zijn, ik meteen vast zat waj transferperiode dan zo goed als bekeken is". Leen treurt niet, vindt het gewoon jammer. Vooral dan de manier waarop. „Nt Nederland liggen niet veel kansen. Kijk, er zijn maar drie ch me kunnen betalen, Ajax, Feyenoord en PSV. Dan heb je hl had". Leen steekt een nieuw sigaretje op, neemt voorzichtig eer wijn. „Jammer van Jan van Bevercn en zonde voor Jan Mi voor mij toch de beste na Cruyff. Ik geloof overigens in dat van ons. Michels is een kei. Die maakt van die 22 spelers, of veel zijn het er, voor de deur van vier weken gewoon 22 nu Hij zet ze naar zijn hand. Die man is keihard en dan zijn uitzonderlijke resultaten mogelijk. Zo is Michels, die maakt persoonlijkheden naar believen nummers. En die numm afgericht op Johan Cruyff waar de victorie toch van moet ko Ik zie het we! zitten. Juist ook omdai er onder Michels geen n is voor gepraat en gekef". Het bevalt Franka en Leen best in Strombeek en Brussel, trilt heel licht een heimweeïg toontje mee als ze het over het zo nabije vaderland hebben. Ze gaan regelmatig naar Bred vriendschap ademen, die je bij de Vlaamsa neven en Brusselse ternichten, zo moeilijk vinden kunt Als u iemand weet, er is keeper te koop. Eigenaar Anderlecht vraagt zo'n drie-en-een-l ton voor 'm. Hij hoort tot de doelverdedigerselite van Nederlan dat kon moeilijk ander, want hij werd in puttershoek als buu1 gen van Keesje Verkerk geboren. Franka? Neen, die is al verkocht. werden gescoord door: René van de Kerkhof (2), Haan (2), Krol, Van Ierssel, Geels en Van Ha- negem. De ruststand was 3—0. Na de hervatting scoorde Van der Harjt voor Saestum. Cruyff, Willy van de Kerkhof en Neeskens bleven met blessures langs de kant. De Keniaan Ben Jipcho heeft tijdens een profwedstrijd van de in Madison Square Garden in New York een wereldrecord of mijl gevestigd. Hij liep de afstand in 3 min. 56,6 seconden. Jipcho die 31 jaar is, vestigde zijn record voor ruim 15.000 toest wers. Op de foto het moment waarop de Keniaan het finis doorbreekt en de chronomete re-Het stil staan.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12