,DE PVDA PLEEGT VERRAAD' Leidse glippers Bouw ,.Iiaaswijk kan dit jaar nog beginnen Are/: Ze zullen er van lusten Allerlei(ds) Lijst 2 ..Muziek maken is een besmettelijke ziekte'"' Sportdag VÏEI jfAANDAG 27 MEI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 behoefte van de eigen bewoners (440 woningen in 1980) tevens in die van bewoners uit de omlig gende gemeenten (290 wonin gen). Bovendien zal er dan nog een reserve capaciteit van 370 woningen beschikbaar zijn. Met „Haaswijk" heeft men voor wat de recreatieve mogelijkhe den betreft een nauwe relatie gezocht met de waterrecreatie (open verbinding van Oegst- geesterkanaal met de Kaag). Van de totale oppervlakte van het plan is ongeveer 16 ha. (35 pet.) bestemd voor openbaar groen, speelterreinen en sport velden. Tegen het ontwerpbestemmings- plan zijn enige bezwaarschriften ingediend. De meeste werden door het college van b. en w. ongegrond verklaard. Met slechts twee zal dn het definitie ve plan rekening worden gehou den. De heer Den Haan maakte bezwaar tegen het aanleggen van een wandelpad langs zijn eigendom, het graven van een watergang Irngs de westzijde van zijn perceel en het bestem men van een gedeelte van zijn - De nieuwe woonwijk „Haaswijk", die be grensd wordt door het Oegst- geesterkanaal, de Haarlemmer trekvaart, de Haarlemmer straatweg en de geprojecteerde secundaire weg 6, zal in 1980 gerealiseerd zijn, wanneer het bouwtempo van de laatste zes jaar gehandhaafd blijft. Reeds dit jaar za) een begin gemaakt worden met de aanleg van de hoofdwegen en singels in de wijk. plan voorziet behalve in de K)i It'f" perceel langs de Haarlemmer straatweg tot openbaar groen. Het Hoogheemraadschap van „Rijnland" tekende bezwaar aan tegen de geplande groen strook langs het kanaal, waar door de verbreding van het Oegstgeesterkanaal belemmerd zou kunnen worden, het uitge bouwde landhoofd voor de brug over het kanaal en de aanleg plaatsen voor schepen in het ka naal. Slechts een klein aantal winkels zullen in „Haaswijk" worden gevestigd. Door het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf wordt geadviseerd ca. 1000 m2 te reserveren voor een buurt- winkelcomplex. B. en w. zijn echter van mening dat een win keloppervlakte van 500-600 m2 voldoende is. De ontsluiting van de wijk zal ge schieden via doodlopende we gen. Behalve vla de bestaande brug over het Oegstgeesterka naal zal de wijk een verbinding met Oegstgeest krijgen vla een nieuw aan te leggen brug in het verlengde van de Irislaan. Bo vendien wil men een voetgan gersbrug realiseren in het lengde van de Hofbrouckerlaan. Tevens zal een uitgebreid voet- padennet in de wijk worden aangelegd. De wijk, die onderverdeeld zal worden in een negental woon buurten. biedt goede jnogelijk- heden tot gevarieerde bebou wing. Er zullen woningen, in de sociale sector, de premie- vrije sector komen. Bovendien houdt het plan rekening me bouw van ca. 60 wooneenheden voor bejaarden. LEIDEN „Laat de bevolking die linkse jongens nu maar eens een meerderheid geven. En laten ze dan maar op de wethoudersstoelen gaan zitten. Dat is de enige manier om ze te ontmaskeren. Want denk erom dat ik ze in de gaten zal houden, als ik in de raad blijf. Telkens weer zal ik ze herinneren aan die lawine van beloftes die ze hun kiezers hebben gedaan. Als ze die niet waarmaken en ik wéét dat ze dat niet kunnen dan zullen ze ervan lusten. En niet zo zuinig". Wethouder Krest (Stadsontwikke- slapen. Een slaaptablet heb ik schooE linS) is een onversaagde Iemand die weet wat ie wil, die weet wat goed is voor Leiden en die nog voor geen 1000 socialis- ten van het kaliber Cees Waal of Hans van Dam bang zou zijn. Een man ook die zich uitdrukt in ronde taal. „Leugenaars tegen beter weten in", zo pleegt deze geboren Leidenaar de alterna tieve stadsontwikkelaars uit het linkse kamp tegenwoordig aan te duiden. rijver» Jfrets wieg stond in Leiden- Noord, waar zijn orthodox Ne- derlands Hervormde ouders een sigarenzaak annex stoffeerde- ij-behangerij dreven. Hij be- :ocht de lagere school aan het Noordeinde 40 en werd al in die geconfronteerd met het moordende verkeer. „Ook toen was oversteken geen sinecure", herinnert hij zich. „Dat dat nu hter. 2(t gevaarlijker zou zijn is natuur- lke ''jk Srote flauwekul". Een ande- ten nmachi! re saillante overtuiging die bij ..Werketlijk", zo vervolgt hij in 'n AVR hem rijpte in de tijd dat hij het terugblik op de afgelopen perio- mtop-ui- Stedelijk gymnasium hier ter 2 Conti stede frequenteerde en op een ar da* I kwade dag bekneld raakte tus sen twee trams: „Het openbaar vervoer is even gevaarlijk als het auto-verkeer". 1953 beëindigde Kret zijn stu- dio theologie („dat ik die rich ting zou inslaan wist ik al heel jong") en werd predikant in Krimpen a.d. Lek. Daar traden voor het eerst zijn talenten als organisator en stadsbestuurder aan het licht. In een tijd dat het woord actiegroep nog niet be stond toog hij als een soort nog nooit gegeten, ook in die af gelopen vier jaar niet. Wel ge loof ik dat ik in die periode or thodoxer ben geworden. Die hoopvolle verwachtingen „alles wordt goed' en „we krij gen een nieuwe wereld" deel ik veel minder dan vroeger. Meor en meer neig ik naar de opvat ting dat de mens in wezen slecht is. Kijk, als dominee maak je de geestelijke sferen en dan wek ken ze wel vertrouwen. Maar hoed je als ze achter die facade vandaan komen en voor hun ei gen belangen gaan vechten. En in die omstandigheden ontmoet je ze als wethouder. Zeker als er partij-politiek belangen in het geding zijn, blijken ze plot seling niet vies van demagogi sche kwaadsprekerij en tonen ze zich hypocriet tot in hun bot- ,de wijze waarop de Leidse bevolking de laatste jaren wordt gemanipuleerd, maakt me diep bezorgd. Als ik daarmee niet de indruk zou wekken sentimenteel te zijn, zou ik zelfs zeggen „het doet me verdriet". Vooral de politieke actiegroepen bedreigen de democrate. De BHW voorop, natuurlijk. Ik heb goede grond om aan te nemen dat die jon gens onlanks, namens de bewo ners van de Catharijnostraat en omgeving, een petitie op het stadhuis hebben ingediend me' vervalste handtekeningen. 0ok wijkhearings worden dik- "m wijls door linkse activisten om Hler T naar Den Haag om minister Al- solist1! gra met de neus te drukken op 5 schot de sociale nood in Krimpen a.d. r Lek. zeep geholpen. Want of je nou in Zuid-West in Noord of in de Merenwijk een hearing houdt, overal ontmoet je dezelfde men sen die zich als „de bevolking" opwerpen. De eerste 20 namen van aanwezigen op een hoorzit ting kunnen we op het stadhuis al bij voorbaat noteren". Stuldo fiociale nood die daar ontstond toen talloze woningen en bedrij en moesten wijken voor de Journal eerste Deltawerken. 1955 aanvaardde hij een part-ti me baan als godsdienstleraar in Gouda, voelde zich na verloop ioterhaa- van tjjd steeds meer aangetrok- De houding die de PvdA in de af- te'tusai ken t0' het docentschap en werd iaat in 1961 godsdienstleraar „voor hele dagen" aan het Visser 't -Hooft lyceum in Leiden. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van hij een onvekiesbare plaats in op de kandidatenlijst van de AR. Vie jaar later kwam hij wel in de gemeente- raad. En alle wantrouwen, alle agressie die hij in de afgelopen zittingsperiode van de gemeen- Jeraad heeft moeten trotseren ten spijt, staat hij nu toch weer op de derde plaats van de doa CDA-kandidatenlijst. laakt. Raakt gelopen vier jaar tegenover het college van b. en w. heeft aan genomen karakteriseert Kret als „notoir oneerlijk". „Ge plaatst voor de keuze", zo stelt hij, „om zelf verantwoording af te leggen van het gevoerde be leid ofwel het eigen gezicht te redden door de politieke tegen stander persoonlijk in de grond te boren, heeft men gekozen voor het laatste. In 1970 is een programmatisch akkoord geslo ten over het beleid dat in de ko mende vier jaar zou moeten worden gevoerd. Dat hebben we mens niet verbitterd uitgevoerd. En als zij rrhatvk wanneer hij permanent wordt i NH* gepresenteerd als iemand die rmatie welbewust zijn stad naar de useeun knoppen helpt? iHteita^ee'zegt Kret, „ik ben harder eroenw geworden maar ongefundeerde l<tm „'kritiek deert me niet. Al zouden ze me op straat in m'n gezicht spugen, dan nog zou ik rustig discussie daarover weigeren, dan zeg ik: „zij plegen verraad aan dat akkoord". En als zil zich vier jaar lang aanmatigen de grote profeet van de demo cratie te zijn en ze wensen nu de helft min één van de bevol king uit te schakelen, dan be weer ik „dat is duivels". itbezit" ril wij icollec- word« cte be ersoo© filme: 00K VOOR JONGE MENSEN EIGEN HUISVESTING Het was zaterdag drukker nog dan gewoonlijk op de Leidse Haarlemmerstraat, tussen de Ha\wn en de Hooglandsekerksteeg. Er werd namelijk aan „Haarlemmerstraat-Promotion" gedaan. Duizen den bezoekers hebben de sfeer kunnen snuiven van een echte oude ambachtenmarkt. Een van de grote trekpleisters was het silhouetknippen. Een tijdje „en profil' 'poseren op een houten stoeltje leverde een fraai en typerend geknipt beeld op van degene die vereeuwigd wilde worden. Even later prijkte het kopje van pa. moe, Riet of Arie in een zwart ovalen lijstje. Verder werden o.a. nog sieraden verkocht en originele bijenwas- kaarsen. Het genoemde stuk Haarlemmerstraat is niet aan de aandacht ontsnapt. En daar was het uiteindelijk om begonnen. Ook wilde de middenstand het feit vieren ,dat saterdag door het doch tertje van wethouder Kret de (schip)Huigbrug over de Maresingel werd geopend. Bewoners Papegaaien- laan vrezen ongelukken WASSENAAR Bewoners van Papeganienlaan zijn het niet eens met een besluit, dat vorige week maandag ln de gemeente raad Is gevallen ten aanzien van de reconstructie van het kruispunt van de Papegaaien laan met de Schouwweg. Eer kleine meerderheid In de raad. gevormd door de wethouders, de CCP-fractie en de helft var de Open Appel-fractie besloot, naast het treffen van enkele voorzieningen aan de Pape gaaienlaan het kruispunt „recht te trekken". De adressanten vrezen dat daardoor het aantal ongevallen zal toenemen. Zij zijn het er bovendien niet mer eens, dat aan deze reconstructie een monumentale boom, die be langrijk is voor het rustieke ka rakter van dit kruispunt, zal v/orden opgeofferd. De adres santen hebben verkeersdeskun- digen, politie-outorlteiten en le den van Verkeerscontact ge- raadnleegd, die alle hun mening deelden, dat de voorgenomen reconstructie in deze vorm niet alleen nodeloos is. maar ook de kans op ongevallen zal vergro ten tenzij er een verkeerslichten- installatie zou worden aange bracht, waartoe echter om ver schillende redenen niet kan en zal worden besloten. De bewoners van de Papegaaien laan zullen hun bezwaren ter kennis brengen van het college van Gedeputeerde Staten. LEIDEN „Muziek maken is een besmettelijke ziekte", zget voorzitter Wijmer van de dit jaar jubilerende Katholieke Leidse Harmoniekapel. Sinds drie jaar leidt de heer Wijmer de muziekvereniging, die momenteel rond honderd leden heeft. Bovendien kan de kapel bogen op een tweehonderd do nateurs. „Als je eenmaal gegrepen wordt door de muziek dan kom je er niet vanaf. Het wordt alleen maar erger" Bij de familie Wijmer is dat dan ook duidelijk te merken. De kinderen bezochten al heel jong de repetities van de harmonie. Mevrouw Wij mer leidt sinds kort het ma- jorettenpeloton. In een tot de laatste stoel be zette zaal aan de Maria Gij- zensteeg vierde de Katholie ke Harmoniekapel zaterdag avond haar 25-jarig bestaan. Er werden spelletjes georga niseerd voor de jeugd en er werd een verloting gehouden voor de ouderen. De feest avond werd muzikaal opge luisterd door de eigen boe- renkapel. 's Middags hield het bestuur van de Harmoniekapel een receptie in de zaal aan de Maria Gijzensteeg, waar elke week gerepeteerd wordt. Tijdens de receptie werden enkele „rasmuzikanten", de heren Kok, Driessen en Hey- koop gehuldigd. Zij hebben respectievelijk 60, 50 en 25 jaar geleden muziek tot hun hobby gemaakt. Namens het jubileumcomité werden bet bestuur verschillende muziek instrumenten aangeboden. „Woorden schoten mij haast te kort", tegt de heer Wijmer. „Als Je nagaat dat het comi té al ruim anderhalf jaar in tensief bezig is om via acties geld bijeen te krijgen voor deze instrumenten! „Het fraaiste geschenk was wel een lira (een draagbare xy lofoon) ,,Zo'n> ding kost ruim 2.000,-". „Die instrumenten kunnen we bijzonder goed gebruiken. Met onze contri butie van 3,- voor jeugd tot 18 jaar en 5.- voor ouderen zitten we eigenlijk altijd krap in het geld. Het geldgebrek weerhoudt het bestuur er echter niet van maandelijks een eigen blaud- je uit te geven. „Dat geeft de harmonie een grote bin ding met de donateurs, die voor ons van ontzettend groot belang zijn". „Ook zouden we meer spelende le den moeten hebben. Onze vaste kern Is de afgelopen Jaren nogal uitgedund. Je be grijpt trouwens niet dat er niet meer mensen zich bij een vereniging als de onze aansluiten. Wanneer je met de harmonie naar buiten komt loopt half Leiden te hoop, als je ze dan warm wil maken voor de harmonie ge ven ze niet thuis", zegt de heer Wijmer teleurgesteld. onder redactie van Arnold Hendrikse, tel. 01710-22244 tst. 16 K.V.P. C.H.U. A.R.P. Chr. Dem. Appèl DE BOODSCHAP Wij hadden in dcce advertentie een overtuigende tekst v len plaatsen met een aantal sterke argumenten om u bewegen om ook uitzendkracht bij LUBA te wordan. Maar we geloven dat u 't zo ook wel snapt it sm- LEIDEN: Nieuwe Rijn 35 - Telefoon 01710 - 40341 ie val ALPHEN a/d RIJN: Donizettihof 10 - Telefoon 01720-94698. Rustenburch Het bejaardencentrum "Rusten- borch" met een capaciteit voor 150 bewoners, dat samen met het verpleegtehuis "Van Wijc- kerslooth (110 patiënten) in Oegstgeest gebouwd wordt, zal in de tweede helft van dit jaar ln gebruik genomen worden. De huizen worden gebouwd in op dracht van de twee r.k. stichtin gen "Huize Roomburg h" en "Sint Elisabeth-Gasthuishoj". Beide stichtingen staan onder een bestuur. "Rustenborch" is bestemd voor r.k. 65-plussers uit Leiden en ten dele uit Oegst geest. Meetellen voor plaatsing doen de opgaven en aanmeldin gen. gedaan bij huize "Room- burgh"Rustenborch" is tele fonisch bereikbaar onder num mer 01710-54886. Het postadres is Postbus 34. Oegstgeest. Tot economisch directeur van heide huizen is benoemd de heer N.T.J. Quaedvlieg. Subsidie Het Leidse VVV aan het Stations plein heeft van de universiteit een eenmalige subsidie gekre gen van 3500 gulden op grond van het feit dat deze vereniging ook vele werkzaamheden heeft verricht ten behoeve van schen- keres. Directeur de heer Dekker kan dit sommetje goed gebru ken: „H'ij komen h'erdoor v.-eer een stap dichter bij de realisering van de kleurenjolder over Leiden. In deze folder wordt Leiden ten voeten uit beschreven. De pla ten zijn reeds uitgezocht en de teksten zijn klaar; alleen de kleuren moeten nog gemaakt worden." De heer Dekker ver wacht dat de folder, die zowel in het Nederlands als het Frans, Duits en Engels ver krijgbaar zal zijn, medio juli zal verschijnen. "Deze folder is heel hard nodig", aldus de WV-directeur, "want we heb ben maar weinig materiaal over onze stad". Racebaan Van de heer P.A. Emanuel, wo nende Meijerskade 11 te Leiden, ontvingen wij een briefje dat hij had voorzien van de volgende kop: "Haarlemmer-racebaan", "Haarlemmer-racebaan. Haarlem merstraat. even na elven, 's avonds. Naast elkaar, in ge sprek verdiept lopen drie men sen. Zij passeren enkele auto's, die er toch staan in deze wan delstraat. Van de Blauwpoorts- brug komt een auto aan. Toeter giert. De drie wandelaars bui gen af naar de stoep. Het gaat de automobilist niet vlug genoeg in deze wandelstraat. Met vol gas er langs dus en de buitenste wandelaar geschampt, opgepakt en drie meter verder neerge- smakt. Ziekenwagen, politie, ziekenhuis. Iemand iets gezien van de voortrazende auto? In de toekomst gaat de Haarlem merstraat, al clan niet met sier, weer bestrcat worden. Het as falt blijft intussen en biedt 's avonds iedere autovandaal vrif baan. Waarom zijn hier niet al lang op gezette ajstanden ri chels, greppels of geulen aange bracht? Hoe groter de kans op herkenning en noteren van hel kenteken, hoe minder gemotori seerde agressie". Wij danken de heer Emanuel voor zijn brief. Het beschrevene komt inderdaad nogal eens voor, vooral na het uitgaan van de biosooop. van Mud wel degelijk aan een zijden draadje heeft gehangen omdat binnen KSiO onenigheid was ontstaan over het bedrag dat voor het optreden van Mud en Gorgie moest worden uitge trokken. Volgens zeggen zou dat bedrag rond de 25.000 gulden liggen. LPMG no. 1 Baker Street Het Leidse Politie Muziek Gezel schap (LPMG) heeft tijdens het op Hemelvaartsdag in Zaltbom- mei gehouden muziekconcours in de categorie brassband/vaan del de 1-ste prijs behaald. Een keurig resultaat voor dit gezel schap dat volgend jaar haar elf de lustrum viert. Voor het ver plichte nummer "Prometheus Unbound" van Grandville Ban- tock dat dit jaar voor het eerst op het programma stond, be haalde de LPMG 148 punten. De uitvoering van het keuzenum mer Othellovan Drake Rim- mer leverde 141 punten op. To taal dus 289 punten. Het LPMG staat onder leiding van Dieh Anderson. Mud komt "Er zijn totaal geen problemen geweest. Mud feomt gewoon naar Leiden". Dat is de reactie van de Leidse Volksuniversiteit op de geruchten als zou de be kende engelse popgroep op Tweede Pinksterdag niet optre den jdens de P nk-in in he'. jeugddorp naast het zwembad Dc Vliet. Een wccrdvcerder van de Leidse Jeugdactie echter deelde ons mee dat de komst De Leidse jazz-formatie "Baker street Jazz Band" heeft in het kader van de uitwisseling Lel- den-Oxford het afgelopen week einde in de Engelse universi teitsstad doorgebracht om Lel den muzikaal te presenteren. De leden van Baker Street had den hiertoe een uitnodiging ont vangen van zowel de gemeente Leiden als van Oxford. Zater dag hebben zij zich gemanifes teerd in een "street-parade" te vergelijken met onze 3-Oktober- optocht. Voor de zondag stond er een openlucht concert op het programma. Na het slotbal van vanavond dat door deze talent volle groep opgeluisterd zal worden, vertrekt men morgen weer naar Nederland. Bijenkorf Op de avond der gemeenteraads verkiezingen (woensdag 29 mei zal de Stadsgehoorzaal, gell/k 4 jaar geleden, wederom geopend zijn als "politieke bijenkorf De grote zaal zul vanaf 20 uur als café (met televisie) geopend zijn en de uitslagen van de Leidse verkiezingen zullen op grote horden bekend gemaakt worden. Ongetwijfeld zullen vele gemeenteraadsleden in de zaal aanwezig zijn. De toegang Is vrif. Aan de Leidse universiteit zijn de heren P.E. Melz uit Leiden en C.l.M. Beenakker uit Eindhoven gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen. De respectievelijke promo toren waren dr. E.C. Kooyman en prof. dr. J. Kiste make r/L.J. Oosterhoff. De heer A.K.H. Moerman promo veerde tot doctor in de letteren. Zijn promotor was prof. dr. C.A. Zaalberg. Morgen Is er voor de kinderen van de Leidse Paus Hans school, zoals zijzelf (toch eer biedig) hun Paus Johannes XXI// school noemen, weer een sportdag georganiseerd. Het fes tijn vindt plaats op het sportter rein aan de Apollolaan ln Zuid- West. De organisatie berust bij een speciale commissie van het oudercomité. De commissie wordt morgen enthousiast geas sisteerd door een veertigtal ou ders die in de ..rekenkamer" di rect de uitslagen verwerken, h offieschenken. het slartpistool hanteren, krentebotlen uitdelen, de pers ontvangen, etc De kinderen die tijdens de spelen aan alle minimumeisen voldoen, krijgen het officiële schooldiplo ma lichamelijke geoefendheid Het Is waarschijnlijk, dat een aantal kinderen \r.oral uit de la gere klassen niet aan deze eisen kan voidoen. Ook voor deze laatste categorie is er een diplo ma waar precies de prestaties op staan vermeld zodat zij de ze kunnen vergelijken met vo rig jaar. Maar er Is meer te verdienen dan een diploma. De beste prestatie per klas. zowel van de jongens als van de meisjes, wordt be loond met een medaille. De bes ta prestatie van de school wordt beloond met de sportcup. Vorig jaar werd bij de meisjes de sportcup gewonnen door Carln van Kins en hij de jongens door Guy Drijkoningen. De sportcups zullen morgen door de winnaars van vorig jaar worden overhan digd. Het 8portfec8t zal worden besloten met een voetbalwedstrijd tussen de eerste elftallen van de Anto- nlus en de Paus Johannes school. Verleden jaar bleef de Johannescup binnen de veste. Naar verluidt zint de Antonlus school op revanche. Wij wensen alle betrokkenen een sportieve dag. bioscopen Studio Steenstra»! 30, tel. 33210: „Pot Gurreti en Billy the Kld" 14 Jr (I.1R 14 30. 19 00 m 21 II uur. zo 14 30. 18.IS. 19.00 en 21 15 uur. Lld.i: steenstraat 39. tel: 24130. „La Rex: Hnnrk-mmcrstra.it 52. tel. 2 ..Hercules tegen de Vampiers' Jaar. Dag. 14.30, 10 00 cn 21.15

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3