Elder Statesman met neuslengte verschil ^verrassende winnaar Arend Bloem het snelst Strijd elite twee met stuurman werd gekenmerkt door incident - Quesn of Roses S faalde Basketbalcompefitie blijft ongewijzigd Geslaagd gokje Tips koersen Europese titel onverwacht naar Andris Andreiko Wereldtitel Prestatieprijs voor Sijbrands voor Valdes Minder Voor de eredivisie wordt in het volgend seizoen de periodetitel ingevoerd, zoals in de eerste divisie reeds het geval was. De periodekampioenen dingen naar een plaats in het UEFA Cuptoernooi. Tot nu toe waren die plaatsen voorbehouden aan de nummers twee en drie Nederland mag twee ploe gen afvaardigen waar door men er van verze kerd was dat de sterkste teams van de nationale competities, na de kam pioen, werden afgevaar digd. Deze opzet van het UEFA Cuptoernooi kan door het „nieuwe sy steem" door Nederland geweld worden aange daan. Sinds het geen wet van Meden en Perzen meer is dat Ajax en/of Feyenoord van het begin af de bovenste plaats(en) bezetten, kan het voorko men dat een team dat, al is het maar „per ongeluk", periodekampioen wordt, daarna drastisch afzakt, maar zich wel plaatst voor het UEFA Cuptoer nooi. Het is zeer de vraag of de UEFA, ten eerste hiervan reeds op de hoog te is gesteld en ten tweede er genoegen mee zal ne men. De kans bestaat im mers dat Nederland min dere kwaliteit zal afvaar digen. Snelste De baan van Duindigt is nog sneller geworden. In de afgelopen week heeft de Heidemaatschappij de wat te harde baan losser gemaakt en het succes is niet uitgebleven. Voor het verbeteren van het baan record, dat op 1.17.4 stond, loofde de Heidemaat schappij een premie uit, kennelijk ervan overtuigd zijnoe uat op de „gerevi seerde" baan een record mogelijk moest zijn. Het gebeurde dan ook giste ren. Henri Buitenzorg liep 1 16.3 en eigenaar Piet Meinardi kon de premie opstrijken. Belangrijker is evenwel dat Duindigt de snelste baan van Europa is geworden. Als de Grote Prijs der Lage Landen wordt gehouden, zou de Franse drafelite wel eens nog sneller kunnen gaan. Als er dan ook een (be hoorlijke) premie kan worden uitgeloofd, zou dat een extra stimulans kun nen zijn om internationaal te bewijzen hoe snel Duin digt wel is. Schaduwteam Supervisor Rinus Michels werkt langzaam maar ui terst zeker toe naar zijn definitieve selectie van tweeëntwintig, en zijn ba sisopstelling. Daarin zal hij steeds wijzigingen kunnen en moeten, aan brengen wat zal afhangen van de tegenstander die het speltype bepaalt dat Michels zal opleggen. Ge zien de spelers die Michels tot nu toe heeft uitverko ren, is hij doende een schaduwteam te vormen; voor elke plaats een, of zelfs meer, vervangers. Omdat hij al drie doelver- dedigers heeft, zal hij ze ker een plaats eenmalig bezetten, die van Cruyff uiteraard, welke speler zonder twijfel steeds zal worden ingezet. Omdat in diverse wedstrijden wellicht alle zeer scherp gespeeld zal wor den, zullen eerst en vooral harde spelers, ook voor zichzelf, in aanmerking komen. Dat houdt het ge vaar in van gele kaarten waarmee zeker in de eer ste wedstrijden kwistig zal worden omgesprongen, omdat in die duels geen scheidsrechter enig risico zal willen lopen. Een ge vaar ook voor Nederland want er zijn spelers die nog wel eens tegen geel oplopen. Karakter Een woord apart voor Ri nus Israel, die geheel leek afgeschreven maar zich vastbeet in het wereldtoer- nooi. Na Tottenham— Feyenoord zei hij nog: „Het was zwaar en ik hoop donderdag niet te hoeven spelen." Israel speelde vorige week dins dag, donderdag en giste ren. De man die bij Feyenoord een vrije transfer kreeg, nam re vanche op zichzelf en op zijn club. Hij is niet afge schreven. Wiel Coervers stokpaardje is op Israel van toepasssing: karakter. WASSENAAR Johan Sa- j velkouls is de voorzitter j van de Koninklijke Neder- 1 landse Harddraverij en Renvereniging op Duindigt en bovendien eigenaar van een flink aantal renpaar den. De Rotterdammer kwam met een favoriet aan de start voor de Grote Prijs 1 van Den Haag (Gerabher). Voor het paard had hij de i Engelsman Raymond over laten komen. Heer Johan wil zelf weieens een gokje j afsluiten. Met een eerste j plaats of tweede plaats in de grote ren was hij best tevreden geweest. Met een derde plaats (2850 gulden) j echter niet. Daarom speel- de hij op de trioformulieren Alle- Alle-en nummer negen (Gerabher) op de derde I plaats. Dat kost wel wat. maar de voorzitter kwam dik uit de kosten. De com- binatie 10—6—9 bracht het mooie sommetje van 1 6310,70. En voor zo'n be- j drag kan je heel wat jo- j ckeys uit het buitenland la ten komen. (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Er waren gistermiddag op de Wassenaar- se renbaan Duindigt nadat burgemeester Marijnen in de paddock was geweest om na de „Grote Prijs van de stad Den Haag", een zilveren legpenning uit te reiken duidelijk twee kampen. Boven in de sociëteit van het zonnige Duindigt, trainer Joep Dekkers met zijn aan hang, jockey Wetemans en stalheer Ger de Kroes met ge volg. De teleurstleling was en dat is begrijpelijk groot. De tot zondag nog ongeslagen Queen Of Roses S, derby- winnares en het beste paard van stal, was bij haar sei zoendebuut verslagen. Niet met een neusje, niet met en kele lengtes, de Queen was in het sterke veld gewoon nergens. i Beneden bij de weegkamer mocht Gerard Kempkes, de gelukwen- in ontvangst nemen. Zijn Neus aan neus gingen Elder Sta- sdhlmmefl Elder Statesman had met een half neusje voorsprong gewonnen van Darius Honey en bracht winnend zestig tegen één. Maar eerst terug in de so- cieèteit: Rober Wetemans: „Het ging gewoon niet met Queen Of Roses S. Aan de overkant wilde de merrie in de laatste ronde, even aanplakken vloog langs de paarden heen. In de rechtelijn echter had ze niets meer over". Trainer Joep Dekkers: „We hebben het geprobeerd. Maar ergens was ik er bang voor. De merrie is van de week hengstig geworden en zoiets is niet be- voorderlijk voor een toppresta tie en bovendien ging het over tesman met de Belg Frans Van- deuren en Darius Honey met de speciaal uit Engeland overgeko men Elan Johnson over de eind streep. Darius Honey ging met Johnson de winnaarsring in en eigenaar Dee uit Noordwijk mocht Finks en rechts de geluk wensen in ontvangst nemen. Burgemeester Marijnen stond op het punt om de prijs uit te reiken, toen het commando klonk dat Elder Statesman de winnaarsring in moest en Da rius Honey in de afzadelplaats in de tweede box moest gaan staan. Nog was echter de uit slag niet officieel, want renco- mité-Iiid Uytendaal riep uit de comitekamer: „Nu, moeten we eerst de foto nog ontwikkelen". De spanning was te snijden op Duindigt. Het ging immers om een eerste prijs van ruim vijf tienduizend gulden. En een tweede prijs van ruim zesdui zend gulden. Met minder dan een halfneusje was de uitslag tenslotte in het voordeel van El- der Statesman. Jockey Frans Vandeuren kon zijn geluk niet op. Deze sportieve rijder had het paard van zijn eigenaar Dee, waarbij hij in Noordwijk in vaste dienst is geklopt. Dee, had omdat Frans het gewicht van 51 kilo niet kan rijden John son uit Engeland gehaald. Frans Vandeuren had langs de kant gestaan als Gerard Kemp kes de eigenaar trainer van El- der Statesman Henk van der Kraats in het zadel had kunnen krijgen. Deze moest echter voor zijn eigen stal White Clover rij den. Gerard Kempkes: „Ik ben met het paard al tweemaal op de foto geklopt, daarom dacht ik nu ook weer verloren te heb ben. Het is een allround paard, hij gaat over de hindernissen heen en is een stayer tot en met. Voor een bedrag van rond de achtduizend gulden kocht ik dit paard in Engeland. Hij heeft het al vele malen terug ver diend. Maar dat hij het in dit zware werk zou doen had ik na tuurlijk nooit verwacht. Mis schien komt het wel dat ik hem de afgelopen weken zelf in Amersfoort in de training heb gereden". Voor Gerard Kemp kes onbetwist een hoogtepunt als eigenaaMrainer. Elder Statesman verbeterde met zijn fraaie overwinning het baanrecord van Du'ndigt. En Jon Wagenaar en Henri Buitenzorg speelden een hoofdrol op de snelle piste van Duindigt. bracht dit op 2.38.7 op de af stand van 2500 meter. Bij de dravers ook een groot ge beuren in de Assurantiekantoor G. Bakkerprijs, een koers over 1600 meter achter de auto. On danks het feit dat de baan van Duindigt de afgelopen week wat soepeler was gemaakt, sneuvel de het baanrecord staande op naam van de Franse wereld kampioene Une De Mai met een kilometertijd van 1.17.4. Daar zorgde Henri Buitenzorg voor in een beeldschcce draverij. Henri zegevierde in de kilometertijd van 1.16.3, hetgeen ook beteken de dat Henri Buitenzorg ook het Nederlands record allertijden verbeterde. Dat stond op naam van Sir Henri zelf drie jaar geleden gelopen in 1.16.4 bij de opening van de nieuwe Hilversumse baan. Buiten de eerste prijs van drieduizend gul den kregen eigenaar en trainer nog een extra'tje van 1500 gul den wegens het verbreken van het baanrecord beschikbaar ge steld door de Heidemaatschap pij en de Koninklijke Neder landse Harddraverij en renver eniging. Jojo Buitenzorg de te genstander in dit duel werd na de start wegens een grote fout uitgeschakeld. Florrisant werd tweede en liep ook een persoon lijk record. Burgemeester Marijnen klopt Elder Statesman goedkeurend op de rug. Andris Andreiko legde dankzij de remise van Gantwarg toch nog beslag op de Europese titel. 'u Bij de overgang van het midden naar het eindspel zag het er niet naar uit dat het remise zou worden. Gantwarg had een overwicht en de Belg moest om j erger te voorkomen een stuk prijsgeven. Het toen resterende t gedeelte is voor de Rus tegenge- vallen. Hij bereikte weliswaar een eindspel met een dam en drie stukken tegen Verpoest een dam en een stuk maar door zeer knap spel van de Belg p moest Gantwarg na uren spelen rkennen dat de positie niet te winnen bleek. Verpoest bewees opnieuw voor de sterkste spe lers een lastige-opponent te zijn. De gisteren gespeelde laatste ron de zou een verrassend slot krij gen. Met elk twintig punten be- I gonnen Andreiko en Gantwarg aan hun partijen en verwacht II mocht worden dat beiden tot I winst zouden komen. In dat ge- 1 val zou Gantwarg door het toe- 1 passen van het Sonnenborn Ber- 1 ger punten waarderirgssysteem de titel worden toegewezen. An dreiko was al sre' --met de j fransman Verse. een een- I voudige comb- over het d hoofd zag. C zou het i echter ander nn. Ge- i steund door eer publiek i demonstreerde tan Ne- i vio zo zijn bestr- s-.-el en hield de posities roed in evenwicht, i Meer dan een licht o verwicht kon Gantwarg niet bereiken. En wat hij zoch in een zes om zes eindspel, de winstvariant bleek er niet in te zitten. De rus pro beerde nog wel wat maar in een vier om vier positie bood hij re mise aan. Andreiko was zij het nog onver- wachy Europees kampioen Frank Drost bereikte de fraaie derde plaats en kan op een goed toernooi terugzien. De Fries had echter een of twee punten mee kunnen behalen. Bergma bleef vierde maar had geluk toen hij zaterdag tegen Gregoire dooi het oog van denaald kroop. De Belg overzag bij de 19e zet een winnende combinatie. De uitslagen van de elfde ronde zijn Drost(Ned)— Badlallilt) 2—0; Mare (Tsjech.)—Gantwarg ,R) 0—2, Vei poest (Bel.)—Verse(Fra) 1—1; Ai dreiko (R)Mellnono (Fra) 2—0: Zom (It)—Bottero (Mon) 1—1 Bergsma (Ned)—Gregolre(Bel) 2—C Tschudln (Zwl) was vrij. Uitslagen twaalfde ronde gespeeld partijen zijn; Botero—Andreiko 02; VerseZorn 1—1; Gantwarg—Verpoest 1—1; Ba- dlali—Marek 2—0; Gregoire—Drost 0—2; Tschudln—Bergsma 0—2; Mell- De uitslagen van de laatste ronde zijn: DrostTschudln 20; Marck —Gregoire 0—2; Verpoest—Badlall 2—0: Zorn—Gantwarp 1—1: Andrei koVerse 20; MellnonBottero 0—2; Bergsma was vrij. De eindstand van het toernooi Is: Andreiko (Rus) 22 pnt.; 2.Gantwarg (Rus) 21; 3.Drost (Ncd) 19; 4Bergs ma 15; 5.Verpoest (Belg) 13; 6.Ver se (Fra) 12; 7/10.Zorn (Ita), Mcll. non (Fra). Bottero (Mon) en Gre goire (Belg) Allen 10; 11.Badlall (Ita) 9: 12. Tschudln 3; 13. Marek (TsJ-SI) 2. DEN HAAG Het bondsbestuur I van de Nederlandse Basketbal- bond heeft na overleg met de commissie topsport en met de eredivisieverenigingen beslotei! In het seizoen 1974/1975 de com petitie bij de eredivisie heren op geljlke wijze te laten spelen als in 1973/1974. Dat houdt in, dat er een hele competitie wordt afgewerkt en daarna een splitsing 7-7, waar bij de eerste zeven zullen spelen om het kampioenschap van Ne derland, de laatste zeven om twee degradatieplaatsen. Tevens is besloten speciale aandacht aan het Nederlandse herenteam te geven in verband met het toernooi om het Europoes kam pioenschap in 1975 en de olym pische spelen in 1976. Daarom zal er in het volgende seizoen door de eredivisieverenigingen niet deelgenomen worden aan het toernooi om de nationale be ker. De ploeg, die in de compe titie op de tweede plaats eindigt zal het recht krijgen deel te ne men aan het toernooi om de Eu ropacup voor bekerwinnaars. De winnaar van de bekercompe titie voor de lagere teams heeft het recht de andere winnaar uit te dagen. Voorts is besloten, dat per wedstrijd slechts tien spe lers mogen uitkomen, de inter nationale regel dus volgend, on der wie twee buitenlanders. UTRECHT Tijdens de zaterdag in Utrecht gehouden jaarverga dering van de Koninklijke Ne derlands Dam Bond (KNDB) is voor de derde keer de prestatie- prijs uitgereikt aan Ton Sij brands naar aanleiding van zijn wereldtitel. De prijs voor junioren ging naar Robert Clerc, die jeugdwereld kampioen is geworden. De pro- pagandaprijs was voor de NOS- radio, die veel aandacht aan de damsport heeft geschonken en in het bijzonder aan het toernooi om het wereldkampioenschap in 1973. De enige prestatieprijs, die niet werd uitgereikt was die voor de ledenwinst, omdat er van groei nauwelijks sprake is ge weest. jdens de bestuursverkiezing werd H. C. van de Vreugde her kozen als voorzitter en bleef drs. P. Roozenboom coordinator voor trainingen en opleidingen. A. F. Schotanus volgde W. Vis ser op als secretaris. De heer Schotanus was jeugdleider, een taak, die nu zal worden overge nomen door P. C. Levels. Arend Bloem bevestigde in Leeuwarden weer zijn superioriteit door onder andere de tien kilometer te winnen. LEEUWARDEN Onder nogal ongunstige weers omstandigheden is Arend Bloem van de Zwet- classers uit Wormer dit weekeinde op het Van Ha- rinxmakanaal onder Leeuwarden tot een prolonga tie gekomen van zijn natjonale kano- titels lange afstanden. Door de harde wind, die recht op de baan stond was het water nogal woelig. Zaterdagmiddag vol tooide Bloem £e 10 km. In de K-l klasse ondanks deze minder gunstige omstandigheden in 48 min en 35.3 sec. Strijd was er gistermorgen op de 10 km. in de k- 2 klasse. Wel had de Zwetplassers- combi natie Bloem/Jacobs 6teeds de leiding, maar dit was nooit meer dan een halve bootlengte. In een machtige eindsprint echter kwam er wat meer licht tussen hun boot en die van de Trekvogels-Euros- combinatle Ruud van der Doc/Tjecrd Tilkema die uitgeput de finish haalde In 46 min. 7.5 sec, nadat Bloem/Jacobs 1.4 sec. eerder waren gefinished. Bij de dames won Ans Stormink van de Deventer Ka novereniging de titel in de k-l klasse over 3000 me ter met ruim verschil voor Ineke Bakker van de Viking uit Amsterdam. NACO De Colombiaan Ro- drigo Valdes Is zaterdagavond in Monaco wereldkampioen bok sen In het middengewiebt (WBC-versic) geworden. Valdes won door knock out in de zeven de ronde van de Amerikaan Benny Briscoe. De Mexicaan Rafael Herrera heeft zaterdag in het sportpaleis in Mexico Stad zijn wereldtitel boksen In het bantamgewicht (WBC-versie) behouden. Hij versloeg zijn uitdager en land genoot Romeo Anaya door knock out in de zesde ronde. Het Amsterdamse amateurboks- team heeft gisteren in Frank fort met 9-7 verloren van het team van die stad. ALPHEN AAN DEN RIJN - Rik van der Want's pupillen hebben opnieuw van zich doen spreken. Tijdens de gecombineerde wed strijden ter gelegenheid van het eeuwfeest van Njord en het lu strum van de Hollandia Roei club toonden de kadetten van de KMA in beide hoofdhummers hun kracht. Het viertal Van Vianen. Van de Pas, Hooyschuur en De Jonge nationaal kampioen 1973 doch toen nog niet sterk genoeg geacht om met succes te kun nen deelnemen aan de Europese kampioenschappen in Moskou zegevierde in een knap gevaren race bij de vieren met stuur man. Met 6.42.1 bleven de Bret- denaars juist 0,3 seconde bene den het baanrecord waarvoor Laga twee jaar eerder had ge zorgd. Sterker nog was het op treden van de vier militairen met een Lagakwartet In de race van de achten. In dat hoofd nummer van de Hollandia Roei club was de spanning al 250 me ter na de start verdwenen. De Laga-Dudok-combinatie lag na een kwart van de race te hob- ben afgelegd al een lengte voor. Een incident kenmerkte gisteren de wedstrijd van de elite tweeën met stuurman. De start van hun race was vervroegd en viel daardoor in de vastgestelde scheepvaartpauze. De rijkspoli tie te water haalde op de aange geven tijd de rode vlag in waar na een veertiental indrukwek kende jachten de frêle bootjes tegemoet voeren. Vergeefs trachtte de officials via de om- roepinitallatie de motorboten naar de kant te manoeuvreren. Het scheen niet te lukken. Toen de afstand tussen de Armada en de drie tweetjes tot enkele hon derden meters was terugge bracht zag een volgbootje kans het vaarwater nog juist vrij te maken. Nereui/Gyai/Aeglr 3.25.4. 2. DDS 3.27.0. Heron (2000 m) Orca/Trlton 32.4. 2. Nereui 6 41.0. Lichte elite vier met Muurman- I. Skndl 7,03.4, 2. Oren 7.05.5, 3. Or- co/Triton 7.08.2. Elite vier met Muurman (h'M.rdnummer Njord) I. Dudok van Heel 6.42.1, 2. Nercu» 6 40 0. 3 Okeunos 7.06 0. elite twee zonder Muurman (1000 ni): I. l.aga 3 35 0. 2. Lngn 3 36 2 Elite nklf (IC00 m) I Punt (De I.nnk) 3.33 2. 2 Vnn EnM (Nerr-u*) 3 42 4 Elfe twee met Muurman 1. Eagn 7.42.2. 2. L«Rn 7 45.6. Ellt Arco de Riva Het zesde Europese damkampioenschap Is vrij on- verwacht gewonnen door oud-wereldkampioen Andris Andreiko. Gantwarg, de grote favoriet, verspeelde eerst in de voorlaatste ron de een punt tegen Verpoest, die in de langste partij van deze zit- 1P ting, een puntendeling afdwong.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11